PDA

View Full Version : ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΕΦΑΛΗΣ ;



apsogos
21/07/2008, 23:01
καλησπερα παιδια!νομιζω οτι εχω μια διαρροη απο την φλαντζα κεφαλης.σας επισυναπτω φωτο
αν οντως ειναι ετσι τι κανω?σκοπευω να τα αλλαξω μετα τις διακοπες...θελει αλλαγη η φλαντζα μαζι με ελατηρια και γυαλισμα βαλβιδεσ?θελει μονο η φλαντζα? ποσο θα μου κοστισει περιπου? πειτε γνωμες! thanx:(
http://img357.imageshack.us/my.php?image=okmx3.jpg

trigger
21/07/2008, 23:36
Φίλε εκεί είναι το σημείο ένωσης κυλίνδρου-κάρτερ οπότε δε μιλάμε για φλάντζα κεφαλής συνεπώς ούτε για ελατήρια, βαλβίδες, γυαλίσματα κλπ. Θα αλλάξεις τη φλάντζα και όλα οκ! Αν βέβαια έχει πάρα πολλά χιλιόμετρα το μηχανάκι καλό είναι να αλλάξεις και ένα σετ ελατήρια αφου θα το ανοίξεις :winka:

byron
21/07/2008, 23:52
Εμένα γιατί δεν μου φαίνονται για λάδια, αλλά για βενζίνες? :rolleyes:

trigger
21/07/2008, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εμένα γιατί δεν μου φαίνονται για λάδια, αλλά για βενζίνες? :rolleyes: Έχεις δίκιο γιατί δεν το παρατήρησα... άσε που είναι και ο συνήθης ύποπτος για τέτοιου είδους κιτρινίλες.

p@nos
22/07/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εμένα γιατί δεν μου φαίνονται για λάδια, αλλά για βενζίνες? :rolleyes:



Pera απο λοιπα υγρα που μπορει να εχουν πεσει,στο συγκεκριμενο σημειο ολα τα ΧΤ εχουν μια μικρη διαροη και χανουν μια μικρη ποσοτητα λαδιου το οποιο περισσοτερο μουτζουρα ειναι που μαζευει απο σκουπιδια...



Δεν αξιζει καν να κατεβασεις το μοτερ για αυτο το λογο...

byron
22/07/2008, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Pera απο λοιπα υγρα που μπορει να εχουν πεσει,στο συγκεκριμενο σημειο ολα τα ΧΤ εχουν μια μικρη διαροη και χανουν μια μικρη ποσοτητα λαδιου το οποιο περισσοτερο μουτζουρα ειναι που μαζευει απο σκουπιδια...



Δεν αξιζει καν να κατεβασεις το μοτερ για αυτο το λογο...

Δεν μου μοιάζει για το συνηθισμένο δάκρυσμα της κάτω φλάτζας. Αν παρατηρήσεις όλη η περιοχή μέχρι και το καπάκι, έχει την κιτρινίλα της βενζίνης. Ακόμα και αν δακρύζει λίγο, δεν αξίζει όπως είπες να λυθεί.
Εκτός αυτού, όταν τα φτύνει η κάτω φλάτζα, συνήθως το κάνει στο μπροστινό κομμάτι, πίσω απ΄τους λαιμούς.

p@nos
22/07/2008, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν μου μοιάζει για το συνηθισμένο δάκρυσμα της κάτω φλάτζας. Αν παρατηρήσεις όλη η περιοχή μέχρι και το καπάκι, έχει την κιτρινίλα της βενζίνης. Ακόμα και αν δακρύζει λίγο, δεν αξίζει όπως είπες να λυθεί.
Εκτός αυτού, όταν τα φτύνει η κάτω φλάτζα, συνήθως το κάνει στο μπροστινό κομμάτι, πίσω απ΄τους λαιμούς.


genika olo ayto to σημειο χανει μια πολυ μικρη ποσοτητα λαδιου και νομιζω γινεται στα μοντελα μετα το '01 περισσοτερο...

φανταζομαι θα ειναι κακης σχεδιασης φλατζα.

Τωρα αυτο που βλεπουμε μαλλον ειναι τυχαιο λερωμα, ποιος ξερει απο τι,παντως τα τελευτια μοντελα εχουν αυτη τη μικρη διαροη και δεν υπαρχει βεβαια κανενας λογος να το πειραξεις.

Εκτος αν ανοιξεις για καποιο λογο το μοτερ και αλλαξεις τη φλατζα,αλλιως δεν αξιζει τον κοπο.

Περισσοτερος ντορος παρα ουσια.

apsogos
22/07/2008, 08:20
μαλιστα παιδια ....οι κυριοι που λενε για βενζινες....πρεπει να κοιταξω κατι?βενζινες απο που ?να πεταει απο το καρμπυρατερ?δηλαδη για το λαδακι που χανω..με παιρνει να παω διακοπες..και να την πεταξω αργοτερα την φλαντζα...?ευχαριστω πολυ ολους σας

επισυναπτω και μια πιο κοντινη φωτο http://img167.imageshack.us/my.php?image=09062008276aq5.jpg

p@nos
22/07/2008, 09:14
Loipon ας το πω μια τελευταια φορα...

Αυτο το λιγο δακρυσμα ειναι φυσιολογικο.


Τωρα αν εσυ θες να κατεβασεις ντε και καλα μοτερ κατεβασε το...

:wave2:

reinmeister
22/07/2008, 09:54
υπαρχει μια πολυ συγκεκριμενη λεξη που ειναι η μια και μονη λυση στο προβλημα σου...

ΣΕΡΒΙΣ

η λεξη αφορα την πραγματικη εννοια του ορου κι οχι τα συνηθη ξεματιασματα που πεφτουν απο πολλες μαντισσες και χαρτοριχτρες(μηχανικους)

apsogos
22/07/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υπαρχει μια πολυ συγκεκριμενη λεξη που ειναι η μια και μονη λυση στο προβλημα σου...

ΣΕΡΒΙΣ

η λεξη αφορα την πραγματικη εννοια του ορου κι οχι τα συνηθη ξεματιασματα που πεφτουν απο πολλες μαντισσες και χαρτοριχτρες(μηχανικους)


Καλα φιλε...μου οκ !οτι πεις θα παρω και αγιασμο μαζι....!δεν θελω να σε προσβαλω...τι σερβις ρε μαστορα...παιρνω μερικες γνωμες...απο τα παιδια εδω στο site...γιατι με το καθε τιμιο μηχανικο που κυκλοφορει....μεχρι ολο το μοτερ τον εχω ικανο να αλλαξει..αντι για μια φλαντζα...παντως σε ευχαριστω για την συμβουλη σου! (μηπως εισαι μηχανικος)

P.s (Πιστεψε με, ουτε κανας τσιγκουνης ειμαι,αλλα σου τονιζω οτι του κανω (service) πολυ πολυ νωριτερα αλλα και πολυ πιο πολυ λεπτομεριακα απο πολλους!μηπως εισαι απο κανα συνεργειο ξαναρωτω?)

p@nos
22/07/2008, 10:11
re apsogos δες τα πμ σου!

apsogos
04/08/2008, 08:29
Λοιπον παλικαρια μου!το εψαξα και παλι λιγο το θεμα...την φλαντζα κυλινδρου και μλκς...
http://img363.imageshack.us/my.php?image=solutionew4.jpg
1.κατω μερος σωληνα οπου και υπαρχει η μικρο διαρροη
2.λαδιλα πανω στον σωληνα
3.αποτελεσματα λογο αερα κτλ...(γλυψιμο φλαντζας και γυρω περιοχης)


σας δειχνω το σωληνα τον οποιο υπαρχει μια μικρη διαρροη απο εκει λερωνει λιγακι και παει και γλυφει την φλαντζα....τωρα ειμαι σιγουρος το παρατηρησα καλα....τι σωληνας ειναι αυτος? κατεβαζει λαδι μαλλον? πειτε μου τι πρεπει να κανω αν ξερετε! ευχαριστω πολυ!

apsogos
08/08/2008, 09:49
παιδια πηγα σε ενα μαστορα εδω κοντα σε εμενα...και του το εδειξα και μου λεει οτι ειναι ενα o ringaki σαν φλαντζα πισω απο το καπακι της μιζας που μετα απο αρκετο καιρο φθειρεται...θα με παρει αυριο να μου πει αν το βρηκε απο την yamaha...μου φαινεται οτι εχει δικιο!

apsogos
08/08/2008, 10:03
επειδη θα αλλαχτει και η φλαντζα του καπακιου αναγκαστικα,μαζι με τα εργατικα 120 ευρω κυριοι..!
+ οτι επειδη φευγω σε λιγες μερες ταξιδι του ειπα να μου κανει ενα γενικο ελεγχο....και εχουμε + ρουλεμαν λαιμου (ποτηρια τα ειπε) θα μου βαλει ενισχυμενα + πισω δισκοπλακα + τακακια ολα μαζι γυρω στα 300 ευρω @@@

apsogos
08/08/2008, 10:04
οκ το xtaki μου....φλαντζα μιζας ηταν δεν υπαρχει σταγονα διαρροης πια!

mourgakos
11/08/2008, 21:56
μηπως ειναι καλυτερα που δεν εχω μιζα...???
μπα, θ α ηθελα μια και εγω....