PDA

View Full Version : απορια για χτ660 R κ αλλα...



ksaderfos
23/07/2008, 23:43
Γεια σε ολους!Ξερει κανεις αν τα προβληματα ψεκασμου του χτ εχουν λυθει στο καινουριο μοντελο; Σκεφτομαι να το παρω αλλα …προβληματιζομαι….ή μηπως να παω σε transalp 06 με 4500-5000e;Θα δω τεραστια διαδορα στην καταναλωση;;;η κινηση θα είναι περισσοτερο σε επαρχιακο κ στροφες,λιγοτερο σε εθνικη κ ακομα λιγοτερο σε πολη. Δεν ειχα σκοπο για καινουριο , υποχρεωτικα service σε αντιπροσωπειες, αγχος καινουριου κ.τ.λ.. αλλα οι μαντραδες εχουν ξεφυγει κ δεν εχω βρει κατι ενδιαφερον από ιδωτη. Με ενδιαφερει το κοστος χρησης, κ η αξιοπιστια ΠΑΝΩ από όλα καθως εκει που θα παει το μηχανακι ο κοντινοτερος κ μοναδικος μαστορας το πιο νέο που βλεπει είναι ένα Africa (κ εννοω ένα).
Η πλακα είναι ότι για πολλα χρονια (|φοιτητης) ειχα ένα vfr 400 κ το ειχα λιωσει στα ταξιδια πατρα-αθηνα κ γκρινιαζα για περισσοτερο γκαζι!Ουτε να ακουσω δεν ηθελα για κατι ποδηλατα (χτ) κ κατι βαρκες(τρανσαλπ) Τωρα όμως με την βενζινη κοντα 2e απλα θελω ένα εργαλειο, που να μη με αγχωνει για τιποτα.. Ρε μηπως φτανοντας στα 6000 να κοιταξω το fz6;;;που μου είναι κ πιο οικειο;;Αλλα παλι 4κιλυνδρο αυξηση κοστους χρησης με τον καιρο…οουυυυφφφ. Ακου καμια γνωμη γιατι στο μυαλο μου επικρατει χαος….

:eek:

XJR_Billy
24/07/2008, 08:37
Ξέδερφε, τα προβλήματα ψεκασμού που είχαν τα πρώτα ΧΤ δεν είχαν να κάνουν με την κατανάλωση. Μετά την ανάκληση της Yamaha "διορθώθηκε" το πρόβλημα ως ένα σημείο.

Έχοντας μιλήσει με πολλούς ιδιοκτήτες ΧΤ, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι σχεδόν όλα τα ΧΤΧ παραπονέθηκαν για σβησίματα τα οποία δεν έχω βιώσει με το ΧΤR, εδώ και 10000 χλμ.

Ο ψεκασμός δεν είναι τέλειος σε πολύ χαμηλές ταχύτητες, χωρίς να γίνεται όμως ενοχλητικός. Δεν μου έχει σβήσει ούτε μία φορά.

Την αγόρασα 5900 με πινακίδες, τέλη, κ.λ.π.

Το κόστος χρήσης είναι λογικότατο λόγω αντιπροσωπείας. Η αξιοπιστία του μοντέλου έχει αποδειχτεί τρανα. Μπορεί να είναι χμμμ...... (ποδήλατο??:confused: ), αλλά δεν μασάει να κάνει πολύωρο ταξίδι με 140. Αν το ταξίδι με 140 σου φαίνεται λίγο, χτύπα ένα VFR ή Fazer να πας με 200.:winka:

Βάλε τις σκέψεις σου σε τάξη γιατί η ερώτηση "XT ή FZ6"...:beer: :wave2: