PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ F1 ΣΕ Gsxr 750 K6



GTZ750
26/07/2008, 10:23
MOY ΕΒΓΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ F1!!

ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ SERVO ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΗΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ ΣΤΗΝ ΕΞΑΤΜΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙς ΔΥΝΑΜΗ ΧΑΜΗΛΑ!!!

ΑΦΟΥ ΕΛΕΙΞΕ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ(ΕΙΔΑΤΕ ΤΥΧΗ??) ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ!!!

ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΜΩΣ ΔΟΥΛΕΙΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ!!!

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΟΠΩΣ ΠΕΡΗΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ??


137743

gixxerpap
26/07/2008, 10:33
βάλε μια ολόσωμη ρε παιδάκι μου, που το καταργεί ούτως ή άλλως!.....έτσι, να μην το ΄χεις και βάρος δλδ....;)

HEATSEEKER750
26/07/2008, 12:05
Απο αυτα που μεχει πει ο μηχανικός μου κατάλαβα πως αυτό το σύστημα με την πεταλούδα δεν είναι τόσο για να έχει δύναμη στα χαμηλά όσο για να περνάει τις νόρμες για τα καυσαέρια.Εσυ τι έκανες?Έβγαλες μόνο τον σερβομηχανισμο από την ουρά ή και την πεταλούδα από την εξάτμιση?Εγω τώρα ψάχνω για ολόσωμη εξάτμιση για να απαλλαχθώ τελείως από αυτά...:wave2:

Road67
26/07/2008, 13:05
GSXR 's ... τς τς τς ΣΑΠΙΛΕΣ


















:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Opisthogonia
26/07/2008, 15:06
filemou min to xanavalis kan :P
yparxi olokliri sizitisi sto gixxer.com sxedon oli to exoune vgali opos kai ego edo kai parapoli kero......episis ama se endiaferi na min vgazi F1 lene pio kalodio prepi na aposindesis oste na exafanisti telios to F1
to mixanaki einai kalitero kai akougete kalitera xoris afto....poli tin xekolane tin petalouda telios apo mesa kai xana kolane to xtapodi

GTZ750
26/07/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
filemou min to xanavalis kan :P
yparxi olokliri sizitisi sto gixxer.com sxedon oli to exoune vgali opos kai ego edo kai parapoli kero......episis ama se endiaferi na min vgazi F1 lene pio kalodio prepi na aposindesis oste na exafanisti telios to F1
to mixanaki einai kalitero kai akougete kalitera xoris afto....poli tin xekolane tin petalouda telios apo mesa kai xana kolane to xtapodi

μηπως μπορεις να βρεις το λινκ??
:D :D :D :smilea:

GTZ750
26/07/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
βάλε μια ολόσωμη ρε παιδάκι μου, που το καταργεί ούτως ή άλλως!.....έτσι, να μην το ΄χεις και βάρος δλδ....;)

καλα τα λες εσυ αλλα εχω πολλα πραματα να συντηρησω τωρα!!!

δεν ειμαι για τετοια!!!:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

zuki1000k5
26/07/2008, 22:44
Εμενα το εχει βγαλει συνολικα 2 φορες...Την μια το εβγαλε σε κατεβασμα απο σουζα,και την δευτερη φορα πριν κανα μηνα,την στιγμη που ημουν με 250 πηγαινοντας λουτρακι...Οταν αναβει το φωτακι με το Fi μου κραταει ρελαντι στις 1500...Το θεμα ειναι οτι μολις σβησω το μηχανακι και το ξανααναψω δεν εχει τιποτα...:confused: Τι ακριβως παιζει ρε παιδια???Τι μπορω να κανω?ΤΣΑΝΤΑΚΙΑ αν μπορεις βαλε το link...;) :)



:beer:

GIXXERAKIAS
27/07/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Εμενα το εχει βγαλει συνολικα 2 φορες...Την μια το εβγαλε σε κατεβασμα απο σουζα,και την δευτερη φορα πριν κανα μηνα,την στιγμη που ημουν με 250 πηγαινοντας λουτρακι...Οταν αναβει το φωτακι με το Fi μου κραταει ρελαντι στις 1500...Το θεμα ειναι οτι μολις σβησω το μηχανακι και το ξανααναψω δεν εχει τιποτα...:confused: Τι ακριβως παιζει ρε παιδια???Τι μπορω να κανω?ΤΣΑΝΤΑΚΙΑ αν μπορεις βαλε το link...;) :)



:beer:

Γιαννη εσενα διαβαζει προς στιγμην μαπα βενζινη και γι αυτο σου αναβει και οταν το σβηνεις και το ξαναπαιρνεις μπροστα κανει ξανα τσεκ τα βρισκει ολα σωστα και γι αυτο σου σβηνει.:winka:

Φιλε μου (εσυ με το αλλο μουρλο τον Σηφη εκει στην Ροδο:D ) ειναι πανευκολο να το ξηλωσεις το σερβομοτερ ολο απλα ξηλωνεις το ενα καλυμμα της ουρας και τις ντιζες απο κατω απο την εξατμιση και βγαινει πολυ ευκολα.Για το λαμπακι δεν θυμαμαι πιο καλωδιο ειναι γμτ,τοι πηγαμε στην σουζουκι σε ενα τσακαλο με τον κολλητο στο δικο του κια το εβγαλε απο μια φυσα πισω στην ουρα νομιζω,αν πας σε ενα εξουσιοδοτημενο θα στο φτιαξουν τζαμπα εμας δεν μας πηραν λεφτα.:winka: :beer:

vag2009
27/07/2008, 13:25
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ F1 ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΑΝΤΙΣΤΕ. ΤΟ Κ8 1000 ΕΧΩ

zuki1000k5
27/07/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Γιαννη εσενα διαβαζει προς στιγμην μαπα βενζινη και γι αυτο σου αναβει και οταν το σβηνεις και το ξαναπαιρνεις μπροστα κανει ξανα τσεκ τα βρισκει ολα σωστα και γι αυτο σου σβηνει.:winka:



Μακαρι να ειναι αυτο ρε Johny,αλλα γιατι να κραταει και σχεδον 500-700 στροφες παραπανω ρελαντι???:confused:

zuki1000k5
27/07/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag2009
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕ F1 ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΑΝΤΙΣΤΕ. ΤΟ Κ8 1000 ΕΧΩ


Προφανως παιζει να εχεις το ιδιο προβλημα με μενα,οπως ειπε ο φιλος Gixxerakias...:winka:

micele
27/07/2008, 22:16
και εμένα μου το έχει κάνει 2-3 φορές ΑΛΛΑ μόνο τις πολλή ζεστές μέρες (ήταν μέρες κάυσωνα) δεν ξέρω ίσως να ήταν και τυχαίο ,πάντως έσβησα τον διακόπτη και τον ξανάνοιξα και όλα οκ!

GTZ750
27/07/2008, 22:24
παιδια πηγαιντε σε ενα εξουσιοδοτημενο να σας το βαλει σε υπολογιστη να σας πει ακριβως τι προβλημα εχει!!!

μην κανετε υποθεσεις!!!

εμενα πχ εβγαλε προβλημα οτι ειναι απο το servo!!!!

δεν ειναι το F1 μονο για ενα προβλημα!!!

zuki1000k5
27/07/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
παιδια πηγαιντε σε ενα εξουσιοδοτημενο να σας το βαλει σε υπολογιστη να σας πει ακριβως τι προβλημα εχει!!!

μην κανετε υποθεσεις!!!

εμενα πχ εβγαλε προβλημα οτι ειναι απο το servo!!!!

δεν ειναι το F1 μονο για ενα προβλημα!!!

Πηγα οταν μου το ειχε βγαλει την πρωτη φορα γιατι ηταν να κανω και το σερβις του...Ανεφερα το προβλημα αλλα δεν νομιζω να αλλαξαν κατι γιατι το ξαναπαρουσιασε...:sick:

Opisthogonia
28/07/2008, 00:05
sinithos to F1 einai i petalouda tis exatmisis......kai episis i petalouda elenxete apo server opote giafto sou eipe oti einai ena servo ......
ostoso vargieme na psaxo sto gixxer.com
ama thes pas ekei kai aknis ena search mia erotisi logika tha sto dosoune to link :P
exei pola themata pou to rotane afto exei idiko tomea gia gsxr k6/k7 600/750
SEX

micele
28/07/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
.................gia gsxr k6/k7 600/750
SEX SEX

:beer: :beer:

teok8
28/07/2008, 21:02
me to anoigma tou diakopti mou exei bgalei kai mena f1 1,2 fores kai malista sta prwta 1000km!
anoigokleinw ton diakopti kai ola ok!
sto manual leei gia problima ston psekasmo an dn kanw lathos.
apo tote pantws dn m exei xanabgalei tip. opote dn asxolithika k egw..:wave2:

argiris34
20/08/2008, 13:46
οταν αναβοσβηνει (ή μενει μονιμα αναμενο)το fi σημαινει οτι καποιο προβλημα εχει βρει καπου δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι ανα δεν βαλεις ειτε το διακοπτακιειτε βραχυκυκλωσεις τα καλωδια σε μια φυσσα καταω απο την σελα για κ5-6 1000 (φανταζομαι και κ7-8) ειτε κατω απο το σελλακι του συνεπιβατη στο κ3-4 και στο τλρ στα πιο παλια ειναι μια φυσσα με τεσσερα καλωδια βραχυκυκλωνεις ασπρο κοκκινο με γειωση (μαυρο) στα πιο καινουρια εχει 6 καλωδια αλλα παλι βραχυκυκλωνεις ασπρο κοκκινο και μετα εκει που δειχνει θερμοκρασια δειχνει c00_ το 00 αλαζει αναλογα με το προβλημα

κωδικοι

C00
C11
C12
C13
C14
C15
C21
C22
C23
C24
C25
C26
C27
C28
C29
C31
C32
C33
C34
C35
C36
C37
C38
C39
C41
C42
C46
C49
C60

None
Camshaft position sensor (CMPS)
Crankshaft position sensor (CKPS)
Intake air pressure sensor (IAPS)
Throttle position sensor (TPS)
Engine coolant temperature sensor (ECTS)
Intake air temperature sensor (IATS)
Atmospheric pressure sensor (APS)
Tip-over sensor (TOS)
Ignition signal #1 (IG coil #1)
Ignition signal #2 (IG coil #2)
Ignition signal #3 (IG coil #3)
Ignition signal #4 (IG coil #4)
Secondary throttle valve actuator (STVA)
Secondary throttle position sensor (STPS)
Gear position signal (GP switch)
Primary injector signal #1 (FI #1)
Primary injector signal #2 (FI #2)
Primary injector signal #3 (FI #3)
Primary injector signal #4 (FI #4)
Secondary injector signal #1
Secondary injector signal #2
Secondary injector signal #3
Secondary injector signal #4
Fuel pump control system (FP control system)
Ignition switch signal (IG switch signal)
Exhaust control valve actuator (EXCVA)
PAIR control solenoid valve
Cooling fan control system


δεν μπορω να τα βαλω τωρα διπλα αλλα η αντιστοιχια ειναι σωστη πχ

c49-PAIR control solenoid valve

samoure
20/08/2008, 16:25
Τωρα το προσεξα αυτο το τοπικ,δε το ειχα δει λοιπον εχουμε και λεμε

Καταρχην οι κωδικοι που δινει ο φιλος παραπανω ειναι οι κωδικοι που θα δεις με την ειδικη φυσα που υπαρχει στην αγορα,αν το συνδεσεις στο διαγνωστικο στο μηχανικο σου υπαρχει αλλη ομαδα κωδικων για τις ιδιες βλαβες.

Ολοι αυτοι οι κωδικοι(και οι μεν και οι δε) αποκωδικοποιουνται και βλεπεις τι σημαινουν (και τροπους αντιμετωπισης) μεσα στο service manual.Το σερβο αντιστοιχει στον κωδικο C46 ή P1658:sun:

Τωρα,για το επιμαχο θεμα του EXCVA (servo),ειναι οτι η ποιο συνηθισμενη βλαβη στα gixxer.
Το θεμα ειναι οτι αλλοι λενε (και μεταξυ τους και η ιδια η suzuki) οτι αυτο το μαραφετι με την πεταλουδα της εξατμισης ειναι για να κερδιζεις το κατι παραπανω σε ροπη στις χαμηλομεσαιες.
Αλλοι λενε οτι ο μονος λογος υπαρξης του ειναι για να περναει προδιαγραφες θορυβου (Εuro χφψω:a16: :a16: )και σου κλεβει δυναμη.

Ο μηχανικος μου με προετρεψε να το ξηλωσουμε τελειως αυτο,και μαλιστα μου ειπε οτι και να το αλλαξουμε (μεσαστην εγγυηση) θα ξαναχαλασει και οτι ειναι μονο για το θορυβο και λοιπα.

Η αληθεια δε ξερω ποια ειναι τελικα,παντως σιγουρα το μηχανακι ακουγεται πολυ καλυτερα με την πεταλουδα εκτος,επισης καποιος εκανε δυναμομετρηση πριν και μετα και χωρις το σερβομοτερ εδειξε +2 Ηp.

Επισης αν ειναινα το καταργησεις το συστημα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι η να βαλεις μια ολοσωμη να παρει ποδι ετσι κι αλλιως,η να αφαιρεσεις μαζι με το σερβο και την πεταλουδα που ειναι μεσα στο σωληνα της εξατμισης η οποια και στη θεση τερμα ανοικτη ακομα,εμποδιζει ενα 15-20% της ροης των καυσαεριων.

Ενας αναλυτικος οδηγος με φωτογραφιες καθως επισης και ποιο καλωδιο βγαζεις για να σταματησει το Fi ειναι εδω:click me (http://www.tfriders.com/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=71) :wave2: :wave2:

GTZ750
21/08/2008, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Τωρα το προσεξα αυτο το τοπικ,δε το ειχα δει λοιπον εχουμε και λεμε

Καταρχην οι κωδικοι που δινει ο φιλος παραπανω ειναι οι κωδικοι που θα δεις με την ειδικη φυσα που υπαρχει στην αγορα,αν το συνδεσεις στο διαγνωστικο στο μηχανικο σου υπαρχει αλλη ομαδα κωδικων για τις ιδιες βλαβες.

Ολοι αυτοι οι κωδικοι(και οι μεν και οι δε) αποκωδικοποιουνται και βλεπεις τι σημαινουν (και τροπους αντιμετωπισης) μεσα στο service manual.Το σερβο αντιστοιχει στον κωδικο C46 ή P1658:sun:

Τωρα,για το επιμαχο θεμα του EXCVA (servo),ειναι οτι η ποιο συνηθισμενη βλαβη στα gixxer.
Το θεμα ειναι οτι αλλοι λενε (και μεταξυ τους και η ιδια η suzuki) οτι αυτο το μαραφετι με την πεταλουδα της εξατμισης ειναι για να κερδιζεις το κατι παραπανω σε ροπη στις χαμηλομεσαιες.
Αλλοι λενε οτι ο μονος λογος υπαρξης του ειναι για να περναει προδιαγραφες θορυβου (Εuro χφψω:a16: :a16: )και σου κλεβει δυναμη.

Ο μηχανικος μου με προετρεψε να το ξηλωσουμε τελειως αυτο,και μαλιστα μου ειπε οτι και να το αλλαξουμε (μεσαστην εγγυηση) θα ξαναχαλασει και οτι ειναι μονο για το θορυβο και λοιπα.

Η αληθεια δε ξερω ποια ειναι τελικα,παντως σιγουρα το μηχανακι ακουγεται πολυ καλυτερα με την πεταλουδα εκτος,επισης καποιος εκανε δυναμομετρηση πριν και μετα και χωρις το σερβομοτερ εδειξε +2 Ηp.

Επισης αν ειναινα το καταργησεις το συστημα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι η να βαλεις μια ολοσωμη να παρει ποδι ετσι κι αλλιως,η να αφαιρεσεις μαζι με το σερβο και την πεταλουδα που ειναι μεσα στο σωληνα της εξατμισης η οποια και στη θεση τερμα ανοικτη ακομα,εμποδιζει ενα 15-20% της ροης των καυσαεριων.

Ενας αναλυτικος οδηγος με φωτογραφιες καθως επισης και ποιο καλωδιο βγαζεις για να σταματησει το Fi ειναι εδω:click me (http://www.tfriders.com/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=71) :wave2: :wave2:

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ SERVO ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ???

ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ???

ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ!!!

argiris34
22/08/2008, 11:30
nai se ola ta suzuki poy eixa egw toylaxiston ayto to kafe gri kalwdio einai

samoure
22/08/2008, 16:08
Νομιζω οτι μπορεις μεσω του διαγνωστικου να σβησεις τη συγκεκριμενη βλαβη απο τον εγγεφαλο και ετσι να μη χρειαστει καν να κοψεις καλωδιο

cbf600sa
22/08/2008, 17:46
να ρωτησω και γω,ολα καλα με τον οδηγο για να βγαλεις την μαλ....ια την βαλβιδα αλλα αυτο ισχυει με μαμα εξατμιση η καλητερα αν εχεις βαλει τελικο αλλο τουλαχιστον?