PDA

View Full Version : Προβλημα με sv 650 +03..Γνωμες..



elbob
30/07/2008, 04:05
Καλησπερα παιδια και να χαιρόμαστε τα ροπάτα δικυλυνδρα μας!! Θα ήθελα την γνωμη σας ως μονάδες της μειωνότητας των sv. Έχω ενα γυμνό του 03(2η γενιά) και μετά από πρόσκρουση το ψυγείο(νερού) διαλύθηκε. Έχω ψάξει σε όλα τα μαγαζιά με μεταχειρισμένα και έχω βρει μόνο ψυγείο για το προηγούμενο μοντέλο. Ο μηχανικός μου απο την μεριά του δεν μπορεί να βρει κάτι ως τώρα και είμαστε σε αναμονή. Η suzuki το δίνει new 500ευρο χωρίς τα παρελκόμενα(fan, sensor, τάπα) ενώ αν βρεθεί κάποτε used θα είναι γύρο στα 200 ευρο. Το μηχανάκι θέλει και service κάτι που δν θα πέσει κάτω απο 200ευρο και πίσω λάστιχο..και και και καλοκαιρινή σχιζοφρένεια!! :uplate: :rotflmao: :eek: :confused:
Μήπως γνωρίζετε που θα μπορούσα να βρω used ψυγείο και αν θα άξιζε να περιμένω τόσο καιρό μέχρι να το βρω (έχει περάσει ένας μήνας) ή να βάλω το καινούργιο και να τελειώνει to story να τελειώνω και γω..
Αναμένω τις γνώμες σας. Ευχαριστώ, Αντώνης.

alexioannides
30/07/2008, 10:55
na pas na deis se enan sthn a8hna pou exei metaxeirismena mauromaths nikos nomizw. me eponhmia sto magazi tou "motogp" (an anoikseis ena periodiko moto 8a deis stis kitrines selides thn karta tou sta metaxeirismena antallaktika)

kai giati de koitazeis apo e-bay kati? einai poly pio fthna...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2005-SV650S-SV-650-RADIATOR_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35595QQihZ008QQitemZ180269469948QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/radiator-radiater-fan-sv650-99-02-sv-650-01_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ10066QQihZ008QQitemZ180271283151QQrdZ1QQsspagenameZWD1V

catmaster
30/07/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
na pas na deis se enan sthn a8hna pou exei metaxeirismena mauromaths nikos nomizw. me eponhmia sto magazi tou "motogp" (an anoikseis ena periodiko moto 8a deis stis kitrines selides thn karta tou sta metaxeirismena antallaktika)

kai giati de koitazeis apo e-bay kati? einai poly pio fthna...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2005-SV650S-SV-650-RADIATOR_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35595QQihZ008QQitemZ180269469948QQrdZ1QQsspagenameZWDVW

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/radiator-radiater-fan-sv650-99-02-sv-650-01_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ10066QQihZ008QQitemZ180271283151QQrdZ1QQsspagenameZWD1V


Μήπως λες το Μουράτη το Νίκο ρε ΠρόεδρΑ;;

edit:

ΜΟΤΟ GP-210 4954121

και εδώ κάποια μαγαζιά με μεταχειρισμένα να ψαχτείς (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=23935)

:smokin:

alexioannides
30/07/2008, 11:27
koita.... epidi eimai kai proedras exw kai kapoia hlikia.... kapoia xronia sthn plath mou.... ligo h presbviopia... ligo ta ar8ritika moy... ligo ta nefra mou..... (mono ta nyxia meinane na einai ok e?)

opote dikaiologoume na kanw kapoia la8akia. nai auton lew. exei polla pragmatakia.

elbob
30/07/2008, 20:24
Δυστυχως έχω ψαξει σε όλα αυτά τα μαγαζια και δν υπαρχει τιποτα για το 03.. Απο ebay βρήκα μονο καινούργια με διαφορα 80ευρο απο της suzuki στην Ελλαδα. Είναι που υπάρχουν ελάχιστα sv kai ακόμα λιγότερα μετά το 03. Με βλέπω να παίρνω καινούργιο και να παίζω κιθάρα στο πεζόδρομο στο θησείο για να βγω... :uplate: :hypnotize :confused:

alexioannides
30/07/2008, 20:45
ksana lew e-bayyyyyyyyyyyy.............

catmaster
30/07/2008, 21:07
Στείλε ένα mail σε αυτόν (http://www.cheshiremotorcyclesalvage.com/acatalog/) ....

σε ένα search που έκανα είδα ότι είχε 2 ψυγεία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνουν για το δικό σου μοντέλο ...

gcrook
31/07/2008, 01:00
Φιλε εχω την εντυπωση οτι τα ψυγεια απο ΟΛΑ τα 650 V2 της SUZUKI δηλ SV X-Y , K-3-4-5-6-7-8 και V-Strom ειναι τα ιδια.
Οποτε τωρα εχεις επιλογες:beer:

Επισης ενα περιεργο πραγμα εδω και κανα-δυο χρονια το ebay εχει ψιλοστερεψει απο "σοβαρα" parts για SV TL κτλ.
Αν θες οντως να παραγγειλεις απ΄εξω η μοναδικη σου διεξοδος ειναι απο τα λοιπα racing club forums για minitwins,(οπου παιζει τρελλο....ανταλλακτικο) ,αν βεβαια καποιος δεχτει να σου στειλει Ελλαδα,που ειναι θεμα για τους Αμερικανους δυστυχως.

Παντως για ψυγειο V-Strom εχεις ελπιδες απο Ελλαδα.
Γιατι δεν βαζεις αγγελια ζητησης στο φορουμ,τοσα V-Strom...εχουν στουκαρει:lol:
:wave2: :beer:

alexioannides
31/07/2008, 07:56
eeee kalaaaaaaa.....

to hksera alla de to elega....
ama den empaine sthn mesh o kroukis de 8a ebgaine apotelesma....
egw fagw8hka me agnwstous empores sthn a8hna....
o catmaster leei gia enan pou to 1846 eixe 2 psygeia alla telika htan psygeia gia faghto...


eee na loipon hr8e o krookhs kai ebale ta pramata sthn 8esh tous....
bravo sou kai kalhmera sas

elbob
31/07/2008, 13:24
Δυστυχως η γκαντεμια μου εχει επεκταθει.. Το ψυγειο του μακρινού ξαδελφου V-strom δεν κουμπωνει είναι στενό και πλατύ ενώ του sv έχει τις αντίθετες διαστάσεις. :evil: :bawl:
Έστειλα mail στον τυπάκο που μου είπατε ψάχνω ξανά ebay και είδομεν. Κάνω άπειρες σκέψεις να το πουλήσω διότι δν γίνεται κάθε φορά που ψάχνω ανταλλακτικό να χρυσοπλήρώνω τους "μάγκες" εισαγωγείς μόνο και μόνο επειδή το μηχανάκι μου δεν έχει μοσχοπουλήσει. Τσπ thanks που ασχοληθείκατε οδηγοί των Japan V-2..

gcrook
31/07/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από elbob
Δυστυχως η γκαντεμια μου εχει επεκταθει.. Το ψυγειο του μακρινού ξαδελφου V-strom δεν κουμπωνει είναι στενό και πλατύ ενώ του sv έχει τις αντίθετες διαστάσεις. :evil: :bawl:
Έστειλα mail στον τυπάκο που μου είπατε ψάχνω ξανά ebay και είδομεν. Κάνω άπειρες σκέψεις να το πουλήσω διότι δν γίνεται κάθε φορά που ψάχνω ανταλλακτικό να χρυσοπλήρώνω τους "μάγκες" εισαγωγείς μόνο και μόνο επειδή το μηχανάκι μου δεν έχει μοσχοπουλήσει. Τσπ thanks που ασχοληθείκατε οδηγοί των Japan V-2..

Καλα...
Και μη σου πω οτι τα ανταλλακτικα του ειναι και φθηνα....
Το αν εχει πουλησει η οχι (και απο πωλησεις δεν εχει παει πολυ ασχημα στην Ελλαδα btw) δεν εχει να κανει με τις τιμες.

Η περιπτωση ειναι κλασσικη.
Μερικα ανταλλακτικα ειναι παμφθηνα (και δεν θα τα χρειαστεις ποτε) και μερικα ειναι πανακριβα (και ειναι αυτα που χρειαζονται ολοι τουλαχιστον μια φορα)

catmaster
31/07/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα...
Και μη σου πω οτι τα ανταλλακτικα του ειναι και φθηνα....
Το αν εχει πουλησει η οχι (και απο πωλησεις δεν εχει παει πολυ ασχημα στην Ελλαδα btw) δεν εχει να κανει με τις τιμες.

Η περιπτωση ειναι κλασσικη.
Μερικα ανταλλακτικα ειναι παμφθηνα (και δεν θα τα χρειαστεις ποτε) και μερικα ειναι πανακριβα (και ειναι αυτα που χρειαζονται ολοι τουλαχιστον μια φορα)

+ πολλά .... κλασικά για όλες τις εταιρίες ...






Αρχικά δημιουργήθηκε από elbob
Δυστυχως η γκαντεμια μου εχει επεκταθει.. Το ψυγειο του μακρινού ξαδελφου V-strom δεν κουμπωνει είναι στενό και πλατύ ενώ του sv έχει τις αντίθετες διαστάσεις.
Έστειλα mail στον τυπάκο που μου είπατε ψάχνω ξανά ebay και είδομεν. Κάνω άπειρες σκέψεις να το πουλήσω διότι δν γίνεται κάθε φορά που ψάχνω ανταλλακτικό να χρυσοπλήρώνω τους "μάγκες" εισαγωγείς μόνο και μόνο επειδή το μηχανάκι μου δεν έχει μοσχοπουλήσει. Τσπ thanks που ασχοληθείκατε οδηγοί των Japan V-2..




Απ' ότι διάβασα και εγώ σε κάποια φόρουμ τα ψυγεία είναι διαφορετικά ακόμη και στις εκδόσεις των Sv μετά το 05 ...

Πρέπει να ψαχτείς όμως μήπως και με πατέντα μπορείς να ταιριάξεις το ψυγείο του στρωματέξ στο πλαίσιο του SV ....

Τι εννοώ ... όταν αγόρασα το Sf είχε στουκαρισμένο ψυγείο από πριν και το κατάλαβα μετά από ψάξιμο (δε φαινόταν το τσάκισμα λόγω του καλύματος) ....

..... ανταλλακτικό δεν έπαιζε ούτε για δείγμα ... πήρα ένα απο SF V-tec που βρήκα (που είχε μικρή διαφορά στις διαστάσεις) μαζί με το κάλυμα του και πήγα σε ψυγειά μαζί με το παλιό και μου έφτιαξε καλές νέες βάσεις πάνω στο ψυγείο του v-tec .... τούμπανο και καθάρισα (450 ήθελε ο Γιάπωνας και πήρα το άλλο με 100 και άλλα 15 που έδωσα στο μαστόρι τον ψυγειά ... )


:wave2:

gcrook
31/07/2008, 13:52
Να σου πω ρε συ φιλε ελμπομπ το φερινγκατο εχεις φανταζομαι ε;

elbob
31/07/2008, 14:02
No , to naked..

gcrook
31/07/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από elbob
No , to naked..

Και εχεις θεμα με το ψυγειο;:eek:
Βασεις νεες θα φτιαξεις,και καθαρισες.

Στειλε και κανα πμ στον Aggelos_SV για να μην αισθανεται μονος σε αυτον τον αφιλοξενο κοσμο για γυμνα SV:lol: :lol:

elbob
31/07/2008, 14:35
Το κατωθι..


138196

elbob
01/08/2008, 10:43
Nα σε ρωτήσω κάτι gcrook? Επειδή ο μηχανικός μου και ένας άλλος εξουσιοδοτημένος στον πειραιά που πήγα δν αναλαμβάνει κάτι άλλο πέρα από το να μου εγκαταστείσει ένα ίδιο ψυγείο ξερεις κάποιον μηχανικό που θα μου έφτιαχνε νέες βάσεις και γενικά θα το έψαχνε λίγο παραπάνω με το θέμα μου??

gcrook
01/08/2008, 11:36
Τι να σε πω τωρα.
Και εγω θα την εψαχνα ρωτωντας στο φορουμ και σε φιλους,και στο ιντερνετ στα φορα για SV(κυρια πηγη ενημερωσης).
Κλασσικα πραγματα δηλαδη.
Αν και ο μηχανικος μου (ο πρωην...) :blush: :lol: ολα και καποια πατεντ θα εβρισκε.

Απλα ψαχτηνα ιντερνετικα,και ψαχτηνα πολυ απο ξενα φορουμ ολο και καποιος θα εχει κανει πατεντα για ψυγειο στανταρ.

catmaster
01/08/2008, 12:03
Το ψυγείο πρέπει να πιάνει λογικά από την πάνω του πλευρά με αξονάκι η με βίδες από το κάθε "αυτάκι" (δεν κουβαλάω manual στη δουλειά :lol: ) και ίσως και από την κάτω πλευρά από κάποιο λαμάκι που το σταθεροποιεί ....

Επίσης διαφορά μπορεί να έχουν και τα λαμάκια που πατάει το βεντιλατέρ πάνω τους τσεκάρεις τις βάσεις που πατάνε και το καβούκι του ανεμιστήρα μήπως δεν αφήνει την έλικα να γυρίσει σωστά ...

Αν το μέγεθος αλλάζει πολύ πρέπει να τσεκάρεις και τους σωλήνες παροχής αν είναι στο σωστό μήκος ...



Πας λοιπόν και μετράς το δικό σου ψυγείο , που βρίσκονται τα λαμάκια και ότι σου είπα πάνω .. βρίσκεις ένα μετάχειρο ψυγείο από στρωματέξ (με η χωρίς το βεντιλατέρ- αυτό είναι θέμα ταιριάσματος και μόνο) και πας με το μαμά ψυγείο και το μετάχειρο σε ψυγειά και στο φτιάχνει ..

Μετά σε όποιο μηχανικό και να πας κάνεις και μια αλλαγή παραφλού και θα στο βάλει στο μηχανάκι ..

(θυμίσου να κάνεις δοκιμή στο συνεργείο και να αφήσεις να μπει μπροστά το βεντιλατέρ για να τσεκάρεις ότι ο ανεμιστήρας δεν βρίσκει πουθενά .. )

:wave2:

elbob
01/08/2008, 14:40
Thanks guys.. A και κάτι άσχετο αλλα ενδιαφερον! πως θα γίνει να μεζευτούμε οι σχιστομάτιδες διατάξεως V ?? Εσείς απ ότι διαβάζω βρίσκεστε απλά για να σας γνωρίσω και γω.. :) :wave2:

gcrook
01/08/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από elbob
Thanks guys.. A και κάτι άσχετο αλλα ενδιαφερον! πως θα γίνει να μεζευτούμε οι σχιστομάτιδες διατάξεως V ?? Εσείς απ ότι διαβάζω βρίσκεστε απλά για να σας γνωρίσω και γω.. :) :wave2:

Οπου δεις συναντησεις, παντος τυπου...ορμα!
:beer:

Aggelos_SV
01/08/2008, 16:57
Να σημειώσω ότι το ψυγείο νερού είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ στο γυμνό απ'ότι στο φαιρινγκάτο.



Αν πάρεις καινούριο πάρε μόνο το ψυγείο και πάρε ανεμιστηράκι από e-bay.
Η τιμή καινούριου βεντιλατέρ ήταν όταν το χρειάστηκα εγώ γύρω στα 200€:eyepop: :eyepop: (που 200 να ναι οι ώρες του Sfakianakis).Στο e-bay το πήρα με 30€ (μεταφορικά included).

Anritsu
01/08/2008, 18:30
Υπαρχει μια μάντρα ονόματι ΜΟΤΟ ΚΑΡΑΣ κόπου στον Νέο Κόσμο . Ετυχε να περάσω από την αποθήκη του ψάχνοντας μια ζάντα κάποτε και έμεινα μακακας από τα πράματα που έχει κει κάτω . Κάνε μια προσπάθεια . 2109230688 .

:wave2:

elbob
01/08/2008, 23:41
Θα δω τι παιζει thanks :)

SVX
28/10/2008, 13:42
ειμαι "σχεδον" σιγουρος οτι μπορουσε να ταιριαξει και απο bandit...στο SVrider ενας τυπος εβαλε απο R6 με μικρη μετατροπη(αποστατες)
τελοσ παντων σιγουρα θα χει βρει την ακρη....:wave2:



ΑΠΟΡΙΑ ΤΗ΅ς 1ης γενναιας τι διαφορες εχουν τα φυγεια S απο των N???? :confused:

alexioannides
28/10/2008, 13:55
mhn agxwneste re....
h kalh mas h suzuki einai h monh marka pou exei to xarakthristiko
ta diafora antallaktika na mpainoun se diaforetika montela...
shkw8hte oloi apo trepezia karekles ntibania anaklhntra kai pante stis mantres gia antallaktika.........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: