PDA

View Full Version : εξατμισεις και φλογες



k7600
04/08/2008, 18:54
καλησπερα σε ολους , με αφορμη ενα βιντεακι που ειδα στο youtube ( kawasaki z750 με εξατμιση απο racetech-ελληνικες-χειροποιητες να φτυνει φλογες και χωρις πολυ σκισιμο ) μου δημιουργηθηκε μια απορια .
Πως γινεται μια εξατμιση να την κανεις να φτυνει φλογες ? σιγουρα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι η αφαιρεση καταλυτη αλλα απο και περα ?
ενας φιλος με κ7 600 ενδιαφερεται να αλλαξει εξατμιση (οπως και εγω στο μελλον ) και λεμε για raceguns ή racetech. Εχει βαλει κανεις καμια τετοια και να καταφερε να δει στο αφημα του γκαζιου φλογιδι ?

Band(age)it
04/08/2008, 19:46
Δεν εχει να κανει τοσο με την αφαιρεση του καταλυτη οσο με τη ρυθμιση του μειγματος .
Συγκεκριμενα συμβαινει σε μηχανες που εχουν πλουσιο μειγμα με αποτελεσμα στο κλεισιμο του γκαζιου ενα μερος του να φευγει ακαφτο προς την εξατμιση και λογω υψηλης θερμοκρασιας εκει να αναφλεγεται . :wave2:

k7600
05/08/2008, 00:23
καλησπερα φιλε μου και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον , δηλαδη αν δεν βγαλεις καταλυτη με μια ρυθμιση μπορεις να το πετυχεις ή ειναι συνδιασμος και των δυο ?

Band(age)it
05/08/2008, 02:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
καλησπερα φιλε μου και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον , δηλαδη αν δεν βγαλεις καταλυτη με μια ρυθμιση μπορεις να το πετυχεις ή ειναι συνδιασμος και των δυο ?


Να στο εξηγησω αλλιως .
Οι φλογες απο την εξατμιση δειχνουν ουσιαστικα δυσλειτουργια του συστηματος τροφοδοσιας αφου αδυνατει να καψει οση βενζινη μπαινει στον θαλαμο καυσης ανα κυκλο.
Συμβαινει σε πολυ βελτιωμενα μοτερ που αδιαφορωντας για την καταναλωση θελουν πολυ "ζουμι" για τις υψηλες στροφες . Χαμηλα ομως κατα κανονα δε δουλευουν σωστα .

Αν ΔΕΝ βγαλεις τον καταλυτη τοτε σιγουρα θα τον καταστρεψεις με τον παραπανω τροπο .

Υ.Γ. Power commander θελεις οσον αφορα τη ρυθμιση , ελευθερο φιλτρο αερα και παιζεις οπως θες .

k7600
05/08/2008, 18:54
thanks !!! :) :) :)