PDA

View Full Version : Ποιό On - Off να πάρω;;;



Σελίδες : 1 [2]

el_mojito
16/08/2008, 23:59
πάντως εγώ γουστάρω με 1000 το νέο τενερέ.

Πολλοί βιαστήκατε να το κοροιδέψετε οτι του λείπει ένας κύλινδρος και 15 άλογα κλπ κλπ.
Είναι ένα μηχανάκι που έχει τουλάχιστον έντονη προσωπικότητα και σαφή προσανατολισμό- 60% χώμα χώμα όμως όχι μαιμουδιές.

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί ορισμένοι λένε οτι δέν είναι κατάληλο για ταξίδι λόγω του μονοκύλινδρου...όταν ορισμένα funduro 650 οργώνανε τους δρόμους ανα την Ευρώπη (και όχι μόνο την Ευρώπη) μόλις πρίν απο μερικά χρόνια.Αλλα ναί ξέχασα τα funduro ήταν BMW...
Μου φαίνεται το πιο ντόμπρο μηχανάκι αυτή τη στιγμή και θεωρώ οτι ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΊΖΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ON-OFF όπως εγώ προσωπικά θα ήθελα τα on off να είναι...adventure bikes με σαφή προσανατολισμό on-off κι όχι 99% άσφαλτος και 1% χώμα.

Θα σας πώ ένα απλό πχ: δοκιμάστε να ανέβετε ή να κατέβετε ενα ζόρικο πεζοδρομιάκι δικάβαλοι,με vstrom,TA700, versys (ειδικά εδώ γελάμε) κι ελάτε μετά να βγάλουμε τον επιτάφειο βόλτα.

Για τους παλαιότερους θα θυμίσω :africa twin 650 (oxi 750) , TA600,TENERE 660 KAI SUPER TENERE 750 (το απόλυτο για μένα), τα παλιά ΧΤ, μηχανάκια που μπορούσαν να σε πάνε σε όποια γωνιά της γής -τηρουμένων των αναλογιών της εποχής- !

Για μένα το TENERE το καίνούριο φαντάζει σαν την αναβίωση αυτής της ανεπανάληπτης και ισως μοναδικής γενιάς των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ON-OFF.

strat
17/08/2008, 15:17
Ρε παιδια μηπως εχουμε χασει λιγο το νοημα....Εγω με ενα fazer fz1 1000 γυρισα την Β.Ευβοια..Σε τι χωματοδρομους μπηκα δε λεγεται (ξερουν οσοι την εχουν γυρισει). Τι ανηφορες, τι κατηφορες δε λεγεται..Ασφαλως δεν ηταν το ιδιο αν ειχα το ΤΤΡ 600 ή το v strom 650 που ειχα πριν αλλα οκ..Ολα τα μηχανακια πανε, το θεμα ειναι ποσο εμεις το θελουμε.Παρτε ενα μηχανακι, καντε ταξιδακια, μονοι - δικαβαλοι και ας αφησουμε τις εταιρειες και τα περιοδικα να κονταροχτυπιουνται οσο θελουν για το καλυτερο ον - off, πιο παει με 200 στο χωμα, πιο παει με 50, πιο σου ψηνει καφε κτλ:) :) Εννοειται παντα φιλικα..

kalant
17/08/2008, 16:39
φιλε strat το θεμα δεν ειναι αν πανε τα μηχανακια σε βατο χωματοδρομο ή ακομα και σε πιο δυσκολο, το θεμα ειναι πως πανε και σε τι κατασταση βρισκονται αφου πανε, εγω με το v-strom που εχω παταω χωμα αλλα πηγαινω χ@σμ@νος τελειως γιατι το μηχανακι δεν ειναι γι'αυτη τη δουλεια και ας λεγεται on-off, βεβαια δεν ειμαι και κανενας εμπειρος αλλα με εντουρο που ειχα πριν κατι χρονια πηγαινα πολυ πιο γ@μι@ντας...

και με το Ζ που ειχα περναγα χωματοδρομους αλλα το λυπομουνα το καημενο, την "ακουγε" κανονικα μιλαμε...

irinia
17/08/2008, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Κανένας δεν φαγώνεται, τη γνώμη μας λέμε. Σε forum βρισκόμαστε.


Τώρα για την τιμή έχεις μπερδέψει κάτι. Η "επίσημη" είναι 8210 αλλά μόλις πριν 4 μέρες πήρα τη δικιά μου 7.700 κανονική ελληνική αντιπροσωπείας. Απλά άφησα τα "δώρα" να τα ψωνίσω όπως και όποτε γουστάρω. Και πίστεψέ με τη λέξη Honda θα την εισπράξουμε πίσω, όσοι την επιλέξαμε, στην μεταπώληση της μηχανής στο 110%.

Άρα η τιμή των 8.600 που αναφέρεις είναι τελείως λάθος.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ............

Το v-strom 650 κάνει 6300-6400 καί μέ abs.........

Tό transalp στά 7700 έχει.....???

Τό v-strom έχει περίπου 200 κιλά καί 68 άλογα........

Τό transalp......?? ΠΟΣA KIλA EINAI.....????


ΜΗΧΑΝΑΚΙ............ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ............
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 150 ΚΙΛΑ........!!!!!


ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ..............ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ
Η.........
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΧΕΙΣ 2 ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΤΗΓΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ...........!!!!!!!

Άς σταματήσουμε λοιπόν νά τυρρανιόμαστε..........μέ τό on.....καί τό off.....!!!!

Άπλά ότι γράφει on-off περνάει λίγο καλύτερα στό χωματόδρομο άπό ένα hayabusa....!!!


Πές τώρα έσύ έναν λόγο πού ό μέσος όδηγός θάδινε 1,5 χιλιάρικο παραπάνω
καί χωρίς abs..........γιά νά λέει ότι πήρε transalp......

Eίδες τίς πωλήσεις....???
Ένα μηχανάκι 5ετίας έχει τίς.........ΤΡΙΠΛΑΣΙΕΣ.........άπό τό νέο transalp........
Στό πρώτο έξάμηνο τού 2008...........!!!!!!

TA ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ.....!!!!!!!!!



Ό καθένας παίρνει ότι θέλει............ΑΛΛΑ...........


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ..................ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.................!!!!!!!!!!


:wave2:

taksidiotis25
17/08/2008, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ............

Το v-strom 650 κάνει 6300-6400 καί μέ abs.........

Tό transalp στά 7700 έχει.....???

Τό v-strom έχει περίπου 200 κιλά καί 68 άλογα........

Τό transalp......?? ΠΟΣA KIλA EINAI.....????


ΜΗΧΑΝΑΚΙ............ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ............
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 150 ΚΙΛΑ........!!!!!


ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ..............ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ
Η.........
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑΧΕΙΣ 2 ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΦΟΡΤΗΓΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ...........!!!!!!!

Άς σταματήσουμε λοιπόν νά τυρρανιόμαστε..........μέ τό on.....καί τό off.....!!!!

Άπλά ότι γράφει on-off περνάει λίγο καλύτερα στό χωματόδρομο άπό ένα hayabusa....!!!


Πές τώρα έσύ έναν λόγο πού ό μέσος όδηγός θάδινε 1,5 χιλιάρικο παραπάνω
καί χωρίς abs..........γιά νά λέει ότι πήρε transalp......

Eίδες τίς πωλήσεις....???
Ένα μηχανάκι 5ετίας έχει τίς.........ΤΡΙΠΛΑΣΙΕΣ.........άπό τό νέο transalp........
Στό πρώτο έξάμηνο τού 2008...........!!!!!!

TA ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ.....!!!!!!!!!



Ό καθένας παίρνει ότι θέλει............ΑΛΛΑ...........


ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ..................ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.................!!!!!!!!!!


:wave2: ποσο μα ποσο που με βρισκεις συμφωνω σε αυτα που λες

σουλης
17/08/2008, 19:50
κανείς δεν είπε οτι το VSTROM δεν είναι καλη μηχανή απεναντειας αλλα ωστοσω δεν κανει για χωμα καθολου μαλιστα ειναι τετοιος ο ογκος της μηχανης που δεν παει χωμα
Τωρα οκ και εγω με το CBF και με το HORNET |πηγαινα χωματακι πατημενο και με το z750 πατησα χωμα αλλα οκ δεν ειναι φτιαγμενα για εκει
Το VSTROM ειναι ενα conmuter (οπως και το cbf) παντως χρησης μηχανη καταπληκτικη για τα λεφτα της εγω την συνιστω ανεπιφυλακτα αλλα οχι ομως σε καποιον που σου λεει θελω χωμα εκει αναγκαστικα θα την εβγαζα απο εξω
οχι βεβαια οτι και το τρανσαλπ ειναι το !!χωματερο εργαλειο (μην τρελαθουμε) αλλα οπως και να εχει ομως παει πιο πολλυ χωμα απο το VSTOM

kalant
17/08/2008, 20:00
πως εχουμε καταφερει και λεμε τα ιδια συνεχεια δεν μπορω να το καταλαβω...

:evil:

taksidiotis25
17/08/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
κανείς δεν είπε οτι το VSTROM δεν είναι καλη μηχανή απεναντειας αλλα ωστοσω δεν κανει για χωμα καθολου μαλιστα ειναι τετοιος ο ογκος της μηχανης που δεν παει χωμα
Τωρα οκ και εγω με το CBF και με το HORNET |πηγαινα χωματακι πατημενο και με το z750 πατησα χωμα αλλα οκ δεν ειναι φτιαγμενα για εκει
Το VSTROM ειναι ενα conmuter (οπως και το cbf) παντως χρησης μηχανη καταπληκτικη για τα λεφτα της εγω την συνιστω ανεπιφυλακτα αλλα οχι ομως σε καποιον που σου λεει θελω χωμα εκει αναγκαστικα θα την εβγαζα απο εξω
οχι βεβαια οτι και το τρανσαλπ ειναι το !!χωματερο εργαλειο (μην τρελαθουμε) αλλα οπως και να εχει ομως παει πιο πολλυ χωμα απο το VSTOM ειναι πιιο χωμστινο αν κι οποιος το βαλει χωμα με τα παλστικα που χει απο κατω του θα τα κλαιει,και καλα ειναι προστατευτικα:)

LARISEOS
17/08/2008, 22:17
πεμπτη εωσ πριν κυριακη
απο λαρισα -λιμνη πλαστηρα (καρδιτσα)- περτουλι- φιλιπαιουσ ,σμηξη (γρεβενα) - κοζανη- σερβια- ελασονα- Λ Α Ρ Ι Σ Α

700 χλμ
στροφεσ
χωμα
ποταμια
ασφαλτο

λοιπον ητανε ενα πραγματικο ελληνικο on off!

africa 750
v strom
varadero
kai ena xt 550 (modelo 83)

(θα ετοιμασω ενα post με φοτο κτλ στοιχεια χαρτεσ κτλ!)


139155

LARISEOS
17/08/2008, 22:19
ειναι απλα ενα !


139156

LARISEOS
17/08/2008, 22:23
καλα τα πηγε ,,,,αλλα πρωσεχτικα ! η διαδρομη αυτην ειναι απο φιλιπαιουσ για σμηξη ......απιστευτη διαδρομη !

:beer:


139157

LARISEOS
17/08/2008, 22:27
ορειβατικο καταφυγιο αγραφων ....


δυσκολη διαδρομη απο απο την μονη πελεκετησ ,,,αρκετη πετρα χωντρη με αποτελεσμα δυσκολια στησ στροφεσ και στο ανεβασμα με 2 ατομα!


139158

MikeG
17/08/2008, 22:34
Ρε φίλε φτιάξε ένα νέο thread στις βόλτες, για τη βόλτα σου.
Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τον εν λόγω thread. :wave2:

Bavarian
17/08/2008, 22:38
Να φορούσες και κάνα κρανάκι και καμμιά μποτούλα καλά θα ήτανε...



Αλλά τι θέλω και ασχολούμαι :mad:


139159

LARISEOS
17/08/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Να φορούσες και κάνα κρανάκι και καμμιά μποτούλα καλά θα ήτανε...



Αλλά τι θέλω και ασχολούμαι :mad:

δεν αντεχα αλλο κρανοσ αμα ,,,,, επρεπε να παρω λιγο αερα! και για μποτεσ λιγο δυσκολο να τησ εχω μαζι μου για ολη την διαδρομη ,,,,ειχα και την κοπελια μου μαζι και το africa φουλ!


139160

Elle
17/08/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Σ αρεσει δεν σ αρεσει, θα το παρεις!!!:lol:
Το γουστο ειναι καθοριστικης σημασιας τελικα αδερφε el mojito.
Οσοι δεν εχουν γουστο απλως παιρνουν κατι αλλο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

πότε γύρισες από 5ήμερες διακοπές εσύ; πως τα πέρασες; Ή δεν πήγες καθόλου;

stefanos
18/08/2008, 00:49
Νομίζω οτι το ποστ έχει ξεφύγει λίγο, και ψάχνουμε τι είναι on-off και τι όχι.
Επί της ουσίας ευτυχώς υπάρχουν σήμερα μηχανάκια όπως τα vstrom και τα tdm και τα xlv και γενικά μεγάλα μηχανάκια απο όλους τους κατασκευαστές που κάνουν την βασική δουλειά της μοτοσυκλέτας, δηλαδή μεταφέρουν τον αναβάτη της άνετα και φτηνά εκέι που θέλει.
Και λέω ευτυχώς γιατί σε πρότερες δεκαετίες η μοναδική λύση που είχες για να κάνεις κάτι τέτοιο ήταν τα on-off ΧΤ XL XR KLR KLX καί τόσα άλλα ΑΘΛΙΑ εντουράκια που η μόνη δουλειά τους ήταν να εκτελούν χρέη μεγάλου παπιού ,ελλείψη άλλων κατάλληλων μοτοσυκλετών.
Απο εκεί μας έρχεται και η μαγκιά του on-off.
Αλλά άντε χειμώνα στη δουλειά με χωμάτινο λάστιχο στη βροχή και άντε εθνική με μονοκύλινδρο 250 η και 600 δυκάβαλο και πράγματα.
Οτι πρέπει για να αγοράσεις αυτοκίνητο.

volioths
18/08/2008, 21:16
file larisee aftes tis diadromes tis ksereis apo peira h yparxoyn se kapoio xarth?

LARISEOS
19/08/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από volioths
file larisee aftes tis diadromes tis ksereis apo peira h yparxoyn se kapoio xarth?

οχι αλλα εχω μαζεψει πολυ υλικο και θα το ανεβασω σημερα η αυριο σε καινουριο thread...

ηξερα καποια χωρια και απλα τα συνδιασα και ρωτησα πολουσ ντοπιουσ! συνηθωσ βρησκο και γνωστουσ απο λαρισα που μενουν σε αυτεσ τησ περιοχεσ!

taksidiotis25
19/08/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
οχι αλλα εχω μαζεψει πολυ υλικο και θα το ανεβασω σημερα η αυριο σε καινουριο thread...

ηξερα καποια χωρια και απλα τα συνδιασα και ρωτησα πολουσ ντοπιουσ! συνηθωσ βρησκο και γνωστουσ απο λαρισα που μενουν σε αυτεσ τησ περιοχεσ! πρεπει να χεις κανει ωραιες διαδρομες φιλε μου,μπραβο.

hailander7
19/08/2008, 21:26
Λοιπόν θα την πώ και εγώ την βλακεία μου...Υπάρχει ένα μηχανάκι το οποίο το θεωρώ το πλέον παρεξηγημένο,με χαμηλές πωλήσεις , Α Λ Λ Α :

1.Είναι πολύ φθηνότερο από όλα όσα έχουμε αναφέρει
2.είναι V2 (δηλαδή άνετο ταξίδι )
3.Πάει στο χώμα μια χαρά.(πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap)
4.Στην πόλη μανιτζέβελο (πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap επισης)
5.Αξιοπιστία full
6.Πολύ οικονομικό

Και το όνομα αυτού ΚLE 500 !

Bavarian
20/08/2008, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hailander7
Λοιπόν θα την πώ και εγώ την βλακεία μου...

είναι V2 (δηλαδή άνετο ταξίδι )



Και το όνομα αυτού ΚLE 500 !






Βασικά τετρακύλινδρο Tandem είναι αλλά μην το πεις πουθενά δεν το ξέρει κανείς :lol:

el_mojito
20/08/2008, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από hailander7
Λοιπόν θα την πώ και εγώ την βλακεία μου...Υπάρχει ένα μηχανάκι το οποίο το θεωρώ το πλέον παρεξηγημένο,με χαμηλές πωλήσεις , Α Λ Λ Α :

1.Είναι πολύ φθηνότερο από όλα όσα έχουμε αναφέρει
2.είναι V2 (δηλαδή άνετο ταξίδι )
3.Πάει στο χώμα μια χαρά.(πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap)
4.Στην πόλη μανιτζέβελο (πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap επισης)
5.Αξιοπιστία full
6.Πολύ οικονομικό

Και το όνομα αυτού ΚLE 500 !

Το kle V2??? :confused: :confused: :confused: :confused:

Το kle είναι δικύλινδρο αλλα σε σειρά φίλε μου ;) :beer:

kalant
20/08/2008, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από hailander7
Λοιπόν θα την πώ και εγώ την βλακεία μου...Υπάρχει ένα μηχανάκι το οποίο το θεωρώ το πλέον παρεξηγημένο,με χαμηλές πωλήσεις , Α Λ Λ Α :

1.Είναι πολύ φθηνότερο από όλα όσα έχουμε αναφέρει
2.είναι V2 (δηλαδή άνετο ταξίδι )
3.Πάει στο χώμα μια χαρά.(πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap)
4.Στην πόλη μανιτζέβελο (πολύ καλύτερα από v-strom kai Translap επισης)
5.Αξιοπιστία full
6.Πολύ οικονομικό

Και το όνομα αυτού ΚLE 500 !

φιλε μου για την ανανεωση του και για αυτα που προσφερει τοσο κανει, δεν ειναι φθηνο...

δεν ειναι v2...

πολυ καλυτερο στην πολη δεν θα το ελεγα, μην σε ξεγελαει ο ογκος, ειχα το v-strom και σε πληροφορω οτι ηταν σαν παπι, αντε λιγο καλυτερο ισως και να ειναι (το kle)...

το ιδιο αξιοπιστα και οικονομικα και τα τρεια που αναφερεις, αντε λιγο παραπανω ισως το kle αλλα ειναι μηχανακι 20ετιας...

οικονομικο στα ιδια πλαισια με τα αλλα δυο...

για φρενα, πλαισιο, στησιμο, ανεση κλπ δεν βλεπω να αναφερεις τιποτα... :D

irinia
20/08/2008, 08:01
ΕΛΕΟΣ..........ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ


Μπροστά πάμε ..............όχι πίσω.....!!!!!


6000 εύρώ νά δώσεις σήμερα γιά ΚLE....???



:wave2:

αιγαιοπλόος
08/09/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Aν κινείσαι πιο πολύ ταξίδι πάρε το V-Strom που είναι πραγματικά μονόδρομος σε αυτό
και αξίζει πραγματικά γι'αυτό που είναι, κι αυτός είναι ο λόγος που οι κάτοχοι V-STROM είναι όλοι μα όλοι, λίγο πολύ κολλημένοι με αυτό (βλέπε Vestromas κτλ).

Αν κινείσαι πιο πολύ πόλη πάρε το GS 650.
Πιο εύκολο στις αστικές μετακινήσεις από το V-Strom κι αν πρόκειται να
κινηθείς αρκετά στο χώμα πάρε μόνο GS και κατα προτίμηση GS 800 που είναι φοβερό!

Transalp 700 μην πάρεις είναι άκυρο μηχανάκι, για πέταμα, το παλιό ήταν καλύτερο.

Λές ότι το Transalp 700 είναι
1) άκυρο μηχανάκι
2) για πέταμα
3) το παλιό ήταν καλύτερο.

Μ' αρέσουν οι εμπεριστατωμένες και αναλυτικά αιτιολογημένες απόψεις σου
:D.

Ακου "άκυρο". Εγώ πάλι νόμιζα ότι το Transalp ήταν... "έγκυρο":p αλλά αφού είναι "άκυρο" έχεις δίκιο είναι για πέταμα :rotflmao: Για τα σκουπίδια λέμε.... :lol:

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ κατά τα λεγόμενά σου. Πήγα κι έδωσα 7.600 ευρώ και πήρα το Transalp 700 κι είμαι κι ευχαριστημένος κι από πάνω. Με ένα μηχανάκι που είναι ... "για πέταμα" :rotflmao: Τέλος, αύριο το πετάω στα σκουπίδια και θα πάρω ένα GS 650 (που είναι καλό για την πόλη, γιατί έχεις δίκιο το Transalp είναι .... θηρίο..) και ένα V-Strom για να ταξιδεύω (γιατί πού να πάς με το Transalp το "άκυρο"). Τέλος :D

Road67
08/09/2008, 14:56
Φιλε με την εισαγωγη που εκανες περιμενα οτι θα καταληξεις στο τιμιο και οικονομικο KLR. Μαλλον υπερτιμημενο ειναι το KLE

tzarot
08/09/2008, 15:38
Ti παράξενο και γω είμαι ευχαριστημένος απο το "ακυρο" ΤΑ.

ON-OFF είναι αυτό:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64579

Σ' αυτή τη βόλτα δέν ήρθε κανείς, από τους έγκυρους ON-OFF.

Είστε λοιπόν όλοι καλεσμένοι μου να κάνουμε το δικό μας "τεστ" ON-OFF στην επόμενη βόλτα που θα κάνω αυτή την φορά στην κανονική διαδρομή των 100 χλμ της Ευρυτανίας, (μάλλον το μεθεπόμενο όπως γράφω ΣΚ) για να καταλήξουμε, τέλος πάντων...

stay tuned...

Στο μεταξύ αφιερώνω σε όλους την παρακάτω φωτό...

Ο "Άκυρος"


140743

αιγαιοπλόος
08/09/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.
Το KAWASAKI VERSΥS 650 ABS τι σας λέει;

Και οι 5 μοτοσικλέτες που αναφέρεις πλασάρονται από τις εταιρίες τους λιγο-πολύ ως on-off. Δε θα αναλωθούμε τώρα πάνω στο θέμα του "τί σημαίνει πραγματικό on-off και τί όχι". Απλά θα πώ ότι για τη διάσχιση βατού χωματόδρομου θα τα καταφέρουν όλες μια χαρά. Οταν η κατάσταση δυσκολέψει όμως (νεροφαγώματα, πέτρες, λάσπη, μονοπάτια, άμμος) το F800GS περνάει μπροστά και ακολουθούν το Transalp 700 και το F650GS. Τελευταία μένουν τα V-Strom και Versys, πάνω στα οποία ο αναβάτης και θα δυσκολευτεί και δεν θα το ευχαριστηθεί (στο άγριο χωμάτινο τερέν πάντα). Πάντως γι' αυτόν που πάει κατά κύριο λόγο στην άσφαλτο και απλώς και μόνο "μπαίνει" σε λίγο χωματάκι (απλό χωματόδρομο) όλα είναι μια χαρά. Και αυτός είναι και ο λόγος της επιτυχίας αυτών των "διπλής χρήσης" μοτοσικλετών. Είναι κατάλληλες και για κάθε μέρα αλλά και για την εκδρομή, τόσο στην εθνική όσο και στο μικρό επαρχιακό δίκτυο ενώ και στις ανωμαλίες (μπαλώματα, καπάκια υπονόμων κλπ) θα τα πάνε από "καλά" (Versys) έως "πολύ καλά" (GS 800, Transalp 700).

Ας δούμε τις παρακάτω μοτοσικλέτες με τα υπέρ και τα κατά τους αναλυτικά.

Θα γράψω πρώτα πρώτα τη γνώμη μου για το V-Strom 650 και το νέο (δικύλινδρο) F650GS.

Εχοντας οδηγήσει για πολλά χιλιόμετρα το Suzuki DL-650 ενός φίλου και έχοντας κάνει test ride το νέο δικύλινδρο BMW F650GS των 800 κ.εκ. μιλώ από προσωπική άποψη.

Ξεκινώ από τα εξωτερικά. Η ογκώδης εμφάνιση του V-Strom (απόρροια της "συγγένειάς" του με τη μεγάλη αδελφή των 1.000 κ.εκ.) μπορεί να μην είναι σήμερα τόσο φρέσκια και σύγχρονη αλλά εξασφαλίζει άριστη προστασία στο ταξίδι, ώστε μπορείς να κινείσαι με την τελική ταχύτητα της μοτοσικλέτας, χωρίς να σε μαστιγώνει ο αέρας. Ο ευεργετικός όμως για τα ταξίδια μεγάλος όγκος της μοτοσικλέτας γίνεται εμπόδιο στην πόλη, όπου το V-Strom ελίσσεται με μεγαλύτερη δυσκολία από τη γερμανίδα ανταγωνίστριά του, η οποία κρύβει καλά τον όγκο της, όπως κρύβει και τα κυβικά της (λέει 650 αλλά είναι 800), τόσο για να μην ... τρομάξει το γενικώς συντηρητικό κοινό, στο οποίο απευθύνεται όσο και για να μη συγκριθεί σύμφωνα με τα κυβικά της αλλά σύμφωνα με το ... λογότυπό της, δηλ. "650", οπότε η BMW μας λέει να τη συγκρίνουμε με τα 650άρια της αγοράς. Η φρέσκια εμφάνιση της βαυαρικής μοτοσικλέτας (με τον αυστριακό κινητήρα) και το λεγόμενο family look της BMW, δίνει στο F650GS έντονη προσωπικότητα και δύσκολα θα το μπερδέψει κανείς με άλλο μοντέλο. Η λεπτή σιλουέτα του σε προδιαθέτει για αστική χρήση και όντως ελισσεται εξαιρετικά στην κίνηση αλλά η προστασία από τον αέρα είναι ανεπαρκής και η άνεση της σέλας προβληματίζει στα πολλά χιλιόμετρα, γιατί στο μπροστινο μέρος της είναι πολύ λεπτή (για να σε βοηθά να πατάς κάτω ευκολότερα) και δεν έχει μπόλικο αφρώδες. Την ίδια στιγμή η σέλα του V-Strom είναι η κορυφαία σέλα σε άνεση στην κατηγορία τόσο για τον αναβάτη όσο και για το συνεπιβάτη.

Πάμε στον κινητήρα. Κάπου είχα διαβάσει ότι τελικά είναι πολύ "κουφάλα" αυτή η Suzuki. Εφτιαξε με τη μία τον καλύτερο κινητήρα στην κατηγορία των V-2 και στα 650 κ.εκ. και παραμένει και σήμερα ο καλύτερος. Λοιπόν αυτό ισχύει. Δύναμη, ροπή, ομαλή λειτουργία, αξιοπιστία, οικονομία είναι δεδομένα για τον εξαιρετικό κινητήρα του γιαπωνέζικου εργοστασίου και δεν μπορείς να βρεις εύκολα αρνητικό για το συγκεκριμένο μηχανικό σύνολο. Από τη άλλη μεριά, η BMW στράφηκε στην αυστριακή Rotax και αγόρασε από αυτήν ένα δικύλινδρο σε σειρά μηχανικό σύνολο (με τρίτη μπιέλα ως αντικραδασμικό σύστημα) και μπαίνει στην αγορά των 650αριών με παραπάνω κυβικά (800) και ιπποδύναμη μέσου όρου (κάπου όση και το V-Strom). Υπερέχει όμως σε ροπή (λογικό, λόγω κυβικών) αλλά κυρίως (και εδώ είναι το αξιοθαύμαστο) υπερέχει σε κατανάλωση. Κατά τα άλλα, μένει να αποδειχτεί σε βάθος χρόνου και η αξιοπιστία του F650, τη στιγμή που το V-Strom έχει αποδείξει εδώ και πολλά χρόνια ότι χτυπάει κορυφή στην απουσία βλαβών του κινητήρα του.

Οδηγώνας. Το λέω εξαρχής: Είναι πιο ευχάριστο στην οδήγηση το BMW. Εχει πιο ελαφριά αίσθηση, πιο μαζεμένο οπτικά όγκο και ελίσσεται στις στροφές πιο εύκολα και άνετα από το Suzuki. Στη σέλα του F650 έχεις μεγαλύτερη όρεξη για παιχνίδια και στη βαρετή αστική μετακίνηση σου αποκαλύπτει έναν πιο παιχνιδιάρικο χαρακτήρα. Την ίδια στιγμή το V-Strom βλέπει τα πράγματα πιο "σοβαρά". Το μεγαλύτερο βάρος και ο όγκος του σου καθιστούν σαφές εξαρχής ότι δεν είναι μηχανάκι "για αστεία" και σε προδιαθέτουν για πιο συντηρητική οδήγηση, χωρίς παιχνίδια και ακρότητες. Πράγματι, δεν έχω δει "βεστρομά" να κάνει καγκουριλίκια. Και είναι και μπόλικοι γύρω μας. Λένε μάλιστα ότι στις καφετέριες ... μπερδεύουν τις μηχανές τους (τόσο πολλές είναι) και τη βρίσκουν τελικά από τον αριθμό κυκλοφορίας . Πάντως, σοβαρά τώρα, αυτή η πρωτοφανής αποδοχή του V-Strom στην Ελλάδα δεν είναι τυχαία και αποδεικνύει ότι το γιαπωνέζικο (κυριολεκτικά, αφού κατασκευάζεται στην Ιαπωνία) μοντέλο είναι μια πολύ καλή μοτοσικλέτα, με βασικά ατού της (πέρα από τον σχεδόν τέλειο κινητήρα) το στιβαρό πλαίσιό της (αλουμινένιο μάλιστα), τους άνετους χώρους για δύο (+σχάρα για φόρτωμα) και τις καλές αναρτήσεις της για την άσφαλτο (με το αμορτισέρ να διαθέτει και εξωτερική ρύθμιση της προφόρτισης). Τα φρένα της δεν είναι ιδιαίτερα προοδευτικά και έχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά την κατάσταση σώζει το στάνταρ ABS, που όμως μπερδεύεται κάποιες φορές στις ανωμαλίες του δρόμου και "ξεγελιέται" νομίζοντας ότι έπεται μπλοκάρισμα ενώ κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Την ίδια στιγμή, το BMW με τον μονό δίσκο εμπρός με γεμίζει απορία για το αν θα μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα 800 κ.εκ. και τις ταχύτητες που ταξιδεύει η συγκεκριμένη μοτο. 800 κ.εκ. και μονός δίσκος δε μου φαίνεται σωστό. Στα 7.900 ευρώ της βασικής εκδοσης δεν έχει ABS (αντίθετα με το Suzuki) και πρέπει να πληρώσεις εξτρά για να το έχεις και, δεδομένου ότι τα φρένα του δεν έχουν τέλεια αίσθηση, κρίνω ότι είναι απαραίτητο.

Συμπέρασμα: Μεταξύ των 2 λοιπόν, συνυπολογίζοντας και την τιμή αγοράς και την αξιοπιστία, προτάσσω το V-Strom. Ουσιαστικά το V-Strom έχει μόνο ένα ουσιαστικό "ελάττωμα" κι αυτό δεν είναι άλλο από το μεγάλο όγκο του και τις συνέπειες που αυτός έχει στην καθημερινή αστική χρήση. Αν αυτό δε σε ενοχλεί, V-Strom δαγκωτό.


Πάμε τώρα στο BMW F 800 GS. Η έκπληξη από τη βαυαρική εταιρία. Ούτε μεγάλο (σαν το 1200) ούτε μικρό (σαν τα 650άρια). Ουτε ακριβό ούτε και φτηνό. 10.000 ευρώ βασική και 11.500 full extra. Δεν έχει τις "ιδιαίτερες" αναρτήσεις των μεγάλων GS (ούτε Telelever ούτε Paralaver) και η μετάδοση γίνεται με αλυσίδα και όχι με άξονα. Αλλοι το λένε αυτό προδοσία άλλοι λένε "επιτέλους" ένα πιρούνι που βυθίζεται και μεταφέρει "πληροφορία" στα χέρια του αναβάτη. Εγώ λέω ότι θα φέρει πολύ κόσμο στα ταμεία της BMW, γιατί είναι προσεγμένο μηχανάκι, ποιοτικό και μαζεμένο οπτικά. Ας πάμε όμως και στα αρνητικά του. Η σέλα του δεν είναι άνετη (στενή μπροστά και με ανεπαρκές αφρώδες) και σε μεγάλα ταξίδια κουράζει (όπως και ο ανεπαρκής ανεμοθώρακας επίσης κουράζει στα πολλά χιλιόμετρα). Για τον κινητήρα του έχουν ακουστεί προβλήματα με σβησίματα (δείτε σχετικές απόψεις κοτόχων εδώ). Πιστεύω ότι μάλλον είναι οι γνωστές παιδικές ασθένειες που εμφανίζουν συχνά σήμερα οι μοτοσικλέτες και καλό θα είναι να περιμένει κανείς λίγο πριν προβεί σε αγορά. Πάντως η κατασκευάστρια εταιρία του δικύλινδρου εν σειρά (Rotax) μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Το δούλεμα του κινητήρα είναι ποιοτικό (από ό,τι θυμάμαι από το νέο, αδελφό και κατ' όνομα "650" που έκανα Test Ride, το οποίο είναι και αυτό 800 κ.εκ.) και χωρίς μηχανικούς θορύβους αλλά στις πολύ χαμηλές στροφές σκορτσάρει ελαφρώς. Στις μεσαίες όμως έχει εντυπωσιακή ελαστικότητα ενώ το κιβώτιο είναι θετικό και ο συμπλέκτης ελαφρύς. Τα φρένα είναι μέτρια σε αίσθηση (κρίνοντας πάλι από το "650") αλλά το ABS σώζει τυχόν μπλοκάρισμα από "βαρύ" χέρι ή πόδι. Παρόλα αυτά θα τα προτιμούσα καλύτερα σε αίσθηση, όπως είναι του δικού μου Transalp (η Nissin είναι εγγυήση, όπως και να το κάνουμε ).

Για το kawasaki Versys 650 (το οποίο επίσης έχω οδηγήσει σε τεστ ράιντ) θα πώ ότι είναι ένα πολύ εύκολο και ευέλικτο μηχανάκι, με σπόρ αίσθηση, καλό πιρούνι και δυνατό κινητήρα (από τους πιο δυνατούς δικύλινδρους). Δε μου άρεσε όμως η θέση οδήγησης (κατηφορική και άβολη) ενώ και η θέση του συνεπιβάτη (στο "δεύτερο" όροφο της σέλας) είναι κουραστική και για τον ίδιο αλλά και για τον αναβάτη. Απευθύνεται στους λάτρεις της σπόρ οδήγησης και οι μικρές διαδρομές αναρτήσεων σε συνδυασμό με τους 17άρηδες τροχούς με τα σπορ λάστιχα συνηγορούν προς αυτήν την κατεύθυνση.

Τέλος, θα μιλήσω συνοπτικά για το "δικό" μου μηχανάκι, το Transalp 700. Είναι μηχανάκι της "χρυσής τομής". Δεν ξεχωρίζει πουθενά (εκτός από τα φρένα, που είναι απλά κορυφαία σε αίσθηση και ασφάλεια, τόσο στην απλή έκδοση όσο και σε αυτή με το συνδυασμένο ABS) και και τα κάνει όλα με αξιοπρέπεια. Είναι μηχανάκι που δε σε εξιτάρει με τις επιδόσεις του αλλά σε κερδίζει με την ομοιογένειά του. Κατεβαίνεις από τη σέλα του και νιώθεις ότι το είχες χρόνια, ότι το ξέρεις καλά, ότι μπορείς να το εμπιστευτείς απόλυτα. Είναι το πιο φιλικό και ευκολοοδήγητο από όλα τα παραπάνω και κινείται με άνεση μονοκύλινδρου, χωρίς υπερβολή. Τα μειονεκτήματά του ουσιαστικά είναι δύο: Η ζέστη που βγαίνει από τον κινητήρα και γίνεται ενοχλητική το καλοκαίρι και η μικρή ζελατίνα που είναι ανεπαρκής στα μεγάλα ταξίδια και καθιστά την αντικατάστασή της από μεγαλύτερη επιβεβλημένη.

XJR_Billy
08/09/2008, 16:00
Μπράβο φίλε!!:beer:

Πολύ καλό και αντικειμενικό συγκριτικό:wave2:

vestromas
08/09/2008, 19:28
αιγοπλοε συγχαρητηρια! Δεν μου αφησες περιθωριο, να πω λεξη.
Το πιο αντικειμενικο και ρεαλιστικο συγκριτικο που εχω συναντησει.:beer: :beer: :beer: :wave2:

irinia
08/09/2008, 20:07
MEXRI TO TRANSALP.........ΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟΣ....!!!


Συγχαρητήρια.......ένα -δυό έλαττωματάκια τά έχει άκόμα...
Ότι έχει πολλά κιλά πλέον ,τά ίδια καί παραπάνω μέ τό v-strom......
μέ καμμιά 15αριά άλογα λιγώτερο....!!!
Άν έβαζαν καί κανά σύγχρονο διακόπτη,γιατί τόν έχουν ίδιο ίδίως τού
on-off πρίν άπό τό 2000.......!!!



:wave2:

LARISEOS
08/09/2008, 20:15
χμμμ,,, εμένα μου όσο πάει μου αρέσει πιο πολύ το transalp....

δλδ για επαρχία θα προτιμούσα το transalp h to gs 800

βέβαια δεν θα επερνα κανένα καινούριο αλλα 8α περίμενα ένα χρόνο γιατί νομίζω πως σε αυτήν την κατηγορία θα γίνει πόλεμος τιμών με αποτέλεσμα να είναι πιο ελκυστική αγορά μετά!

δλδ το transalp στα 6500 χλ με abs δεν αποτελει κατι πολυ ελκυστικο?

η το 800 στα 8000 χλ foyl extra?

το στρομ έχει είδη πέσει.....και μόνο για το abs θα το προτιμούσα καινούριο.......αλλά η τιμές πεσανε κιόλας!!

προηγούμενη εβδομάδα κολιτοσ μου πούλησε στρομ 4500 χιλ........με όλα τα εχτρα 2005 μοντέλομε εξατμίσει yiosimoyra (πώς την λενε 700 ευρο)! το μηχανακι δεν ειχε ουτε μια γρατσουνιά.....σε υπόστεγο και πάντα με κουκουλα.......μια βόλτα εκανε και το έπλυνε!

επίσης 4500 θα πωλούσα εγω το africa μου ! πάμε καλά ρε πεδία? μας εχουν τρελάνει στης διαφημίσεις και στα κόλπα τουσ!
δεν προλαβαίνεις να παρησ ενα μηχανάκι σε ένα χρόνο θέλεις αλαγη! ρε σοβαρευτείτε η μην αγωραζεται!

τα εχουναι ξεφτιλίσει τελείως!

LARISEOS
08/09/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
MEXRI TO TRANSALP.........ΗΣΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟΣ....!!!


Συγχαρητήρια.......ένα -δυό έλαττωματάκια τά έχει άκόμα...
Ότι έχει πολλά κιλά πλέον ,τά ίδια καί παραπάνω μέ τό v-strom......
μέ καμμιά 15αριά άλογα λιγώτερο....!!!
Άν έβαζαν καί κανά σύγχρονο διακόπτη,γιατί τόν έχουν ίδιο ίδίως τού
on-off πρίν άπό τό 2000.......!!!



:wave2:

το ότι ειναι παλιά δεν σημαίνει πως δεν δουλεύουν,,,,,on off ειναι δεν θα κηταξω να εχει super διακόπτες!

στα άλλα οκ!

tzarot
10/09/2008, 12:30
και για όσους σκέφτονται πιθανά για τα ΒΜW...
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2008/september/1-7/sep0108-bmw-admit-quality-problems/?&R=EPI-102625

Κάτι έχω ακούσει, μπορεί αν δεν βαρεθώ να το ψάξω και λίγο παραπάνω, ότι ήδη τα μονοκίλυνδρα μοτέρ γίνονται in China

apav
10/09/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Κάτι έχω ακούσει, μπορεί αν δεν βαρεθώ να το ψάξω και λίγο παραπάνω, ότι ήδη τα μονοκίλυνδρα μοτέρ γίνονται in China

Σωστό. Στο 1ο τεύχος του eBike είχαν δηλώσει ότι τα μονοκύλινδρα της σειράς G θα τα φτιάχνει η Loncin στην Κίνα και τα enduro 450 θα τα φτιάχνει η Kymco στην Κορέα.

:eyepop: :rotflmao: :wave2:

ΥΓ Το eBike είναι το "δικό" μας δωρεάν περιοδικό. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56510&highlight=ebike