PDA

View Full Version : Ποιό On - Off να πάρω;;;



Σελίδες : [1] 2

Iwanna
07/08/2008, 00:05
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ :

Το KAWASSAKI VERSUS 650 ABS τι σας λέει; Ευχαριστώ όλο το forum για τις συμβουλές που μου έδωσε και ειλικρινά χαίρομαι για την άμεση ανταπόκριση σας.

el_hymador
07/08/2008, 00:07
Κανενα απο αυτα.


Παρε Kawasaki Versys 650 abs

Iwanna
07/08/2008, 00:10
Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό. Το έχει ένας γνωστός μου και θέλει να το δώσει. Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή. Θα το ψάξω λίγο καλύτερα.

EVI
07/08/2008, 00:16
τοτε να σου πουμε οτι και το 800ρι της μπεμβε εχει γινει ανακληση...εαν δεν το ξερεις παντως μου κανει εντυπωση που ακουσες κακα λογια για το βερσυς(αν και δε μας λες τι)και φυσικα δε ξερω αν αυτος που σου το ειπε εχει εμπειρια απο μοτοσυκλετες...ξερεις και εγω ακουσα οτι το τζιξερ1000 δεν ειναι καλο....το πηγε ενας ΑΟ μια ευθεια και του τα εδωσε λεει ολα και το πουλαει τωρα(ελεος λεμε)...τες πα κανε τεστ ραιντ και κοιτα μονος σου

Gares'
07/08/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

Από αυτά που λες μόνο το F800 GS και το Transalp 700 abs είναι on-off.Τα υπόλοιπα,μαζί και το Versys είναι μόνο on...

Iwanna
07/08/2008, 00:44
Ρε παίδες χαλαρώστε. Για αυτόν τον λόγο γράφω νέος στην αρχή του μυνήματος και για αυτό και ζητώ τις συμβουλές σας. Το ότι είπε ο φίλος μου ότι δεν είναι καλό δεν πάει να πεί ότι αυτό που μου είπε θα το δέσω και κόμπο!!!! Απλά θέλω να ψαχτώ καλά πριν κάνω οποιαδήποτε αγορά για να μην την πατήσω. Θέλω με την μηχανη που θα πάρω να γυρίσω όλη την Ελλάδα και όχι μόνο ΑΝΕΤΑ χωρίς να έχω τον φόβο του εάν θα με πάει και διαφορα τέτοια. Όσο για τις bmw έτυχε τις 2 απο κοντά και ψιλοψάρωσα απο θέμα εμφάνισης. Την V-Strom γιατί την απορίπτεται; Λόγο το ότι έχει γίνει σούπα ή λόγο όγκου;

Gares'
07/08/2008, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Ρε παίδες χαλαρώστε. Για αυτόν τον λόγο γράφω νέος στην αρχή του μυνήματος και για αυτό και ζητώ τις συμβουλές σας. Το ότι είπε ο φίλος μου ότι δεν είναι καλό δεν πάει να πεί ότι αυτό που μου είπε θα το δέσω και κόμπο!!!! Απλά θέλω να ψαχτώ καλά πριν κάνω οποιαδήποτε αγορά για να μην την πατήσω. Θέλω με την μηχανη που θα πάρω να γυρίσω όλη την Ελλάδα και όχι μόνο ΑΝΕΤΑ χωρίς να έχω τον φόβο του εάν θα με πάει και διαφορα τέτοια. Όσο για τις bmw έτυχε τις 2 απο κοντά και ψιλοψάρωσα απο θέμα εμφάνισης. Την V-Strom γιατί την απορίπτεται; Λόγο το ότι έχει γίνει σούπα ή λόγο όγκου;

Εγώ δεν απορίπτω τπτ απλά σου διευκρινίζω κάποια πράγματα.Για την χρήση που λες όμως ποιο πάνω δλδ να γύρισεις την Έλλαδα αλλά και εξωτερικό όλα τα μηχανάκια που αναφέρεις κάνουν.Αλλά αν θες να πατάς χώμα και μάλιστα όχι μόνο να πατάς αλλά και να "πετάς" V-Strom,F650 και Versys δεν κάνουν...

Iwanna
07/08/2008, 00:57
Δεν θέλω να πετάω, θέλω να πατάω στην άσφαλτο άλλα και εάν χρειαστεί και σε χώμα, χωρίς να έχω πρόβλημα. Για τα 2 μοντέλα που αναφέρεις γιατί δεν κάνουν για την δουλειά που τα θέλω; Έχουν παρουσιάσει κάποια προβλήματα;

Gares'
07/08/2008, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Δεν θέλω να πετάω, θέλω να πατάω στην άσφαλτο άλλα και εάν χρειαστεί και σε χώμα, χωρίς να έχω πρόβλημα. Για τα 2 μοντέλα που αναφέρεις γιατί δεν κάνουν για την δουλειά που τα θέλω; Έχουν παρουσιάσει κάποια προβλήματα;

Δεν το λέω για το λόγο των προβλημάτων απλά για το ότι δεν κάνουν για χώμα...Η δουλεία τους είναι για άσφαλτο...Ναι σίγουρα μπορούν να περάσουν ένα απλό χωματόδρομο αλλά μέχρι εκεί... Προσωπική άποψη: V-Strom sucks...

vestromas
07/08/2008, 02:09
Παρε vstrom να τελειωνεις. Το τελειο μηχανακι ειναι και το ξερεις. Απλως ηθελες να το διαβασεις εδω μεσα και ετυχε να πεσεις στην αρχη στους λαθος ανθρωπους.:lol:
Ευτυχως που το ειδα το θεμα εστω και αργα.:rotflmao: :beer: :wave2:

epp1640
07/08/2008, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Παρε vstrom να τελειωνεις. Το τελειο μηχανακι ειναι και το ξερεις. Απλως ηθελες να το διαβασεις εδω μεσα και ετυχε να πεσεις στην αρχη στους λαθος ανθρωπους.:lol:
Ευτυχως που το ειδα το θεμα εστω και αργα.:rotflmao: :beer: :wave2:

:rotflmao: πάμε πάλι..


ΥΓ εγώ δεν λέω άποψη αφού δεν σε λένε Ιωάννα :p













ΥΓ2 Επειδή είμαι στις καλές μου θα σου πω..Αν θες πραγματικό on off για αντρες κοίτα το tenere.. :wave2: :D

vestromas
07/08/2008, 07:47
Το τενερε, ειναι πιο ακριβο απ το vstrom και του λειπει ενας κυλινδρος καθως και καμια 20αρια αλογα.:lol: :beer: :wave2:

MikeG
07/08/2008, 10:10
Το καινούριο F650GS.

devil's animal
07/08/2008, 10:17
αρχικα (κατα την γνωμη μου παντα) καλα κανεις και κοιτας κατι με abs γιατι θα σε γλιτωσει απο χαζοτουμπες μεσα στην Αθηνα καθ'οτι νεος μπορει να πανικοβληθεις καποια στιγμη και να τσαρουχωσεις τα φρενα.


παμε παρακατω.

ολα τα μηχανακια που αναφερεις και αυτα που σου ανεφεραν (versys) ειναι καλα και αξιοπιστα.
ολα κανουν για αυτα που θες να κανεις.
το ολο ζητημα κρινεται σε λεπτομερειες. και αναφερω μερικες.
θεση οδηγησης.
επιδοσεις.
εμφανιση.
καταναλωση.
σερβις και ανταλλακτικα. (σε περιπτωση πτωσης)
τιμη.
κ.λ.π.

πολλα μπορει να μοιαζουν και στα παραπανω. μετα παει καθαρα θεμα γουστου.

παρε κανενα περιοδικο με συγκριτικο (καποια απο αυτα θα τα ανεφερουν σιγουρα)
και κανε και ενα test ride στα 2-3 επικρατεστερα.

καλες αγορες.
:wave2:








υ.γ.1: καλως ηρθες!:beer:
































υ.γ.2: πες σε κανεναν διαχειριστη να αλλαξεις το nick σου γιατι εχει να πεσει πολυ δουλεμα.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
07/08/2008, 11:38
Το ΤΑ 650 σε μεταχειρισμένο είναι πολύ καλή αγορά και απο Σεπτέμβριο και μετά θα γίνει ακόμα καλύτερη .

Vstrommer71
07/08/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Παρε vstrom να τελειωνεις. Το τελειο μηχανακι ειναι και το ξερεις. Απλως ηθελες να το διαβασεις εδω μεσα και ετυχε να πεσεις στην αρχη στους λαθος ανθρωπους.:lol:
Ευτυχως που το ειδα το θεμα εστω και αργα.:rotflmao: :beer: :wave2:
Απο κορακου στομα,κραααα θα ακουσεις:lol: :lol: :lol:

peskandritsos
07/08/2008, 11:59
Η προσωπικη μου αποψη παντα ειναι κατ αρχας να σου αρεσει εμφανισιακα οτι και να διαλεξεις για να μπορεις να το αγαπησεις και να το προσεχεις.
Εγω ειμαι ενας απο τους τυχερους κατοχους ενος νεου τενερε.
Το μηχανακι αυτο το αγαπησα απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.
Οπως επισης μου αρεσε πολυ το 800 το bmw.
Για διαφορους λογους προτιμησα το τενερε που μερικους πρεπει να τους λαβεις και εσυ υποψιν σου.
Ειναι πολυ πιο φτηνο σαν αγορα.
Απο την προιστορια του ΧΤ ξερουμε την αξιοπιστια του μοτερ.
Σερβις βρισκεις σε ολες τις πολεις της Ελλαδας.
Πολυ φτηνα ανταλλακτικα και γενικα κοστος χρησης.
Παει παντου και ανετα.
Φορτωνεται σαν γαιδουρι.
Τωρα θα πρεπει να σκεφτεις και την χρηση που θες να κανεις...
Αν εισαι λιγο παραπανω χωματινος ας πουμε μακρια απο vstrom, versys, θα φας τα μουτρα σου απλα περνανε.
Εγω περασα εναν ψιλοκατσικοδρομο προχθες που πηγα για μπανακι και με εβγαλε ασπροπροσωπο.
:smilea:
Ελπιζω να βοηθησα.
Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι παντα ορθιος.:beer:

Stergios69
07/08/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Απο κορακου στομα,κραααα θα ακουσεις:lol: :lol: :lol:
Πάρε άφρικα ή αν θες κάτι μικρό πάρε DRZ... :beer: :D :wave2:

peskandritsos
07/08/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Το τενερε, ειναι πιο ακριβο απ το vstrom και του λειπει ενας κυλινδρος καθως και καμια 20αρια αλογα.:lol: :beer: :wave2: Υποψιν οτι στο vstrom λειπουν περιπου 10 cm :D :wave2: :lol:

el_hymador
07/08/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το ΤΑ 650 σε μεταχειρισμένο είναι πολύ καλή αγορά και απο Σεπτέμβριο και μετά θα γίνει ακόμα καλύτερη .


:a013:

Να παω την αμαρτια μου, μου αρεσει πολυ και το 700, αλλα δεν το λεμε και πολυ γιατι μετα αντε να εξηγεις...

el_hymador
07/08/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Υποψιν οτι στο vstrom λειπουν περιπου 10 cm :D :wave2: :lol:


:lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol: :a028: :a20: :a026:

nelson
07/08/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

λοιπον φίλε μου, η ονομασία on-off και το "να πατάω χώμα αμα λάχει" σηκώνουν πολύ συζήτηση...

αν θες απλά να περάσεις εναν βατό χωματόδρομο ή να κατέβεις πιο κοντά σε μια παραλία πρακτικά
οποιαδήποτε μηχανή μπορεί να το κάνει με μικρή ταχύτητα κλπ κλπ.

όλες οι μηχανές που λες και άλλες που μπορεί να σου προτείνουν είναι εξαιρετικές απλά λίγο
διαφορετικές η μια απο την άλλη. Κάνε ενα test-ride σε κάθε μια απο αυτές και δες ποιά σου
ταιρίαζει πιο πολύ - σε θέση οδήγησης, σε κινητήρα, ακόμα και σε ... μόστρα.

σε γενικές γραμμές πάντως σε χώμα με αξιώσεις μπορείς να βάλεις μόνο το Transalp και τα BMW.
Αν γουστάρεις χωμάτινες διαδρομές πάρε καλύτερα κάποιο απο αυτά. Για ταξίδια σαφώς καλύτερο
θεωρείται το v-strom, ενώ πιο σπορτιφ είναι το versys (εγώ αυτό προτίμησα).

Στο παρελθόν είχα μηχανή με 21" τροχό (DR800Big), με 19" (Freewind) και τώρα 17" (Versys).
Δεν είναι οτι δε γουστάρω το χώμα, αλλά καθώς η χρήση που κάνω είναι 99% ασφάλτινη
προτίμησα κάτι που είναι καλύτερο στο μεγαλύτερο εύρος της χρήσης του,δηλ. την άσφαλτο.

Ανάλογα με το τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις θα διαλέξεις, αλλά έχε υποψη οτι ότι κερδίζεις
στο χώμα το χάνεις στην άσφαλτο και αντίστροφα.

Τώρα, το αν σε βοήθησαν τα παραπάνω είναι άλλο θέμα...


:rotflmao:

stefanos
07/08/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a013:

Να παω την αμαρτια μου, μου αρεσει πολυ και το 700, αλλα δεν το λεμε και πολυ γιατι μετα αντε να εξηγεις...

Εμένα δεν μου αρέσει ούτε το 650 ούτε το 700 να σου πώ την αλήθεια, αλλά πάντα υπάρχει και οικονομικό θέμα σε μια αγορά μηχανής.Οπότε ένα μεταχειρισμένο 650 φαίνεται καλό αν το πάρεις φτηνά, ενώ ένα καινούργιο 700 απλά δεν τρώγεται με τίποτα.

Panos82gr
07/08/2008, 12:51
Μιας και εισαι γυναικα σου προτεινω ενα απο τα:

Transalp 700
Bmw 650
Versys 650

Και αυτο γιατι και τα 3 ειναι πιο μικρα και θα φενεσε καλυτερα πανω τους.
Επισης απο τα παραπανω 3 το versys ειναι το πιο ψηλο απο το εδαφος που πρεπει να λαβεις υποψιν.

Καταληγω λοιπον στο bmw και transalp,

που θα πρεπει να επιλεξεις ενα απο τα 2 αναλογα το γουστο σου.
Σαν καλυτερη λυση θα σου προτεινα το transalp παντως μια και ειναι πιο off-road, αν σου αρεσει να μπενεις σε χωματοδρομους.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

Cpt. Haddock
07/08/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Μιας και εισαι γυναικα...

:hypnotize


Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Μανώλη

:lol:

sniper
07/08/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:hypnotize



:lol:



Λες; :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Road67
07/08/2008, 13:40
Εφ' οσον εισαι νεος οπως λες, δεν εχει νοημα να σε απασχολουν οι επιδοσεις. Να ξερεις οτι ο χρονος προσαρμογης σε ενα ογκωδες on-off θα ειναι μεγαλυτερος. Το καλυτερο απ' οσα αναφερεις ειναι το V strom αλλα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για απειρο η πρωτοπειρο. Ισως το καλυτερο για καποιον που δεν εχει εμπειριες να ειναι το F650 το οποιο ειναι ιδιαιτερα ευκολοδηγητο.

panavour
07/08/2008, 18:32
1)καλως τον στο καφρορουμ.Γιατι οπως καταλαβες εχουμε και μια δοση εδω μεσα ολοι μας,και προσπαθουμε λιγο πολυ να πιασουμε απο τα μουτρα καθε νεο που μπαινει στο φορουμ,κατι σαν τον στρατο δηλ.

2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.

3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.
Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.
Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?
Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.
Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες.

4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.
Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.
Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.
ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)
:lol:


ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ:wave2: :smilea: :wave2: :p :)

taxydromos
07/08/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
1)καλως τον στο καφρορουμ.Γιατι οπως καταλαβες εχουμε και μια δοση εδω μεσα ολοι μας,και προσπαθουμε λιγο πολυ να πιασουμε απο τα μουτρα καθε νεο που μπαινει στο φορουμ,κατι σαν τον στρατο δηλ.

2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.

3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.
Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.
Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?
Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.
Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες.

4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.
Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.
Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.
ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)
:lol:


ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ:wave2: :smilea: :wave2: :p :)


η αβασταχτη ελαφροτητα του μοτοσυκλετιστη..


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bawl:

Vstrommer71
07/08/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.
Εδω συμφωνουμε!


3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.

Εκτιμω τις εμπεριστατωμενες αποψεις...


Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?

Πολλακις(με το Vstrom..)



Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.

Δυστυχως δεν ειχα τηλεφωνο σου...


Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?

Και σε χωματοδρομους και μεσα σε ποταμακια...


Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.

Το οτι ΔΕΝ εχεις την τεχνικη να κανεις κατι δεν σημαινει οτι δεν γινεται κιολας.Ειναι σιγουρα πολυ κοπιαστικο να παιζεις στην αμμο με βαρυ μηχανακι.Γινεται ομως!


Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες
Αλλα γουστα βγαζουν τα μικρα μηχανακια,αλλά και τα μεγαλα εχουν την χαρη τους στο χωμα(θελουν τεχνικη ομως!)


4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.

Σωστο!


Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.

Η πειρα και μεταβιβαζεται και μεταδιδεται αρκει να εχουμε τα αυτια μας ανοιχτα και να μην οχυρωνομαστε πισω απο δογματισμους της κακιας ωρας



Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.
Ναι,αλλα οταν παθεις κατι να εχεις το καθαρο μυαλο να αναλυσεις γιατι το επαθες,κι οχι τα γνωστα οτι ''φταιει το μηχανακι,ο καιρος,ο αερας που φυσουσε αναποδα κλπ''


ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.

Αν ειχες οδηγησει καμμια 40αρια μηχανακια για πολυ καιρο,θα μπορουσες να πεις μεγαλη κουβεντα.Αλλιως απλα ισοπεδωνεις...



ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)
:lol:

Συμφωνοι 100%

Elle
07/08/2008, 20:53
Aν κινείσαι πιο πολύ ταξίδι πάρε το V-Strom που είναι πραγματικά μονόδρομος σε αυτό
και αξίζει πραγματικά γι'αυτό που είναι, κι αυτός είναι ο λόγος που οι κάτοχοι V-STROM είναι όλοι μα όλοι, λίγο πολύ κολλημένοι με αυτό (βλέπε Vestromas κτλ).

Αν κινείσαι πιο πολύ πόλη πάρε το GS 650.
Πιο εύκολο στις αστικές μετακινήσεις από το V-Strom κι αν πρόκειται να
κινηθείς αρκετά στο χώμα πάρε μόνο GS και κατα προτίμηση GS 800 που είναι φοβερό!

Transalp 700 μην πάρεις είναι άκυρο μηχανάκι, για πέταμα, το παλιό ήταν καλύτερο.

panavour
08/08/2008, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εδω συμφωνουμε!



Εκτιμω τις εμπεριστατωμενες αποψεις...



Πολλακις(με το Vstrom..)




Δυστυχως δεν ειχα τηλεφωνο σου...



Και σε χωματοδρομους και μεσα σε ποταμακια...



Το οτι ΔΕΝ εχεις την τεχνικη να κανεις κατι δεν σημαινει οτι δεν γινεται κιολας.Ειναι σιγουρα πολυ κοπιαστικο να παιζεις στην αμμο με βαρυ μηχανακι.Γινεται ομως!


Αλλα γουστα βγαζουν τα μικρα μηχανακια,αλλά και τα μεγαλα εχουν την χαρη τους στο χωμα(θελουν τεχνικη ομως!)



Σωστο!



Η πειρα και μεταβιβαζεται και μεταδιδεται αρκει να εχουμε τα αυτια μας ανοιχτα και να μην οχυρωνομαστε πισω απο δογματισμους της κακιας ωρας



Ναι,αλλα οταν παθεις κατι να εχεις το καθαρο μυαλο να αναλυσεις γιατι το επαθες,κι οχι τα γνωστα οτι ''φταιει το μηχανακι,ο καιρος,ο αερας που φυσουσε αναποδα κλπ''



Αν ειχες οδηγησει καμμια 40αρια μηχανακια για πολυ καιρο,θα μπορουσες να πεις μεγαλη κουβεντα.Αλλιως απλα ισοπεδωνεις...




Συμφωνοι 100%



Οπως καταλαβαινεις,οι απαντησεις μου απευθυνοντουσαν σ εναν (μαλλον)νεο μοτοσυκλετιστη με μικρη εμπειρια σε οποιου ειδους μοτοσυκλεττες, και οχι σε εναν καταξιωμενο και εμπειρο εντουρα χιλιομετροφαγο με παρα πολλες μηχανες στο ενεργητικο του, και ιδιαιτερες ικανοτητες οπως εσυ.Ευχομαι στο μελλον ο φιλος μας ακολουθωνταςι τα σοφα χναρια ,την τεραστια εμπειρια,και ικανοτητα ανθρωπων οπως εσυ, να γινει καλυτερος απο εμας τους παλαιοτερους και πιο σοφος :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Road67
08/08/2008, 11:50
Οπως ειπα και προηγουμενως το V strom θελει λιγο πιο πεπειραμενο οδηγο. Σου προτεινα το F650 γιατι εκτιμω πως ειναι ευκολοδηγητο. Για το ΤΑ700 δεν εχω προσωπικη αποψη. Απο εκει και περα με το Στρωμα θα γουσταρεις ταξιδι. Μεσα στην πολη θα σε δυσκολεψει, μεχρι να προσαρμοστεις. Στο χωμα δεν ειναι το καλυτερο, αλλα ΟΧΙ επειδη ειναι βαρυ. Επειδη υπαρχουν αλλα καλυτερα και εχει σαφως κατατομη ταξιδιου και δεν ειναι τοσο παιχνιδιαρικο.
Καλυτερα να ξεκινησεις με μια πιο ελαφρια μηχανη.

Φιλε panavour ,
δεν αντιλεγω πως μπορει να εχεις πολυ μεγαλυτερη εμπειρια και μοτοσυκλετιστικη παιδεια απο 'μενα εντουτοις εχω την αισθηση οτι συγχεεις το on-off με το εξ' ορισμου εντουρο της δεκαετιας του 80. Νομιζεις οτι η Varadero δεν μπορει να ''παιξει'' στο χωμα; Κι οσον αφορα τις αναστροφες σε χωματοδρομο, θελει μεγαλο διαστημα προσαρμογης ωστε να ''κουμπωσει'' στη θεση οδηγησης και να παταει μεχρι να φτασει εκει. Γι' αυτο εχω την ενσταση για το βαρος. Αλλα απο 'κει και περα γινεται ευκολα, η δυσκολα γινεται. Δε χρειαζεται να οδηγεις on off για να βρεθεις σε χωματοδρομο που πρεπει να κανεις αναστροφη με βαρια μηχανη χωρις να φτανεις καλα-καλα. Οσον αφορα το πεσιμο, αν δε μπορεις να σηκωσεις τη μηχανη σου μη την παρεις καθολου. Αυτο δε σημαινει οτι σηκωνεις με το ενα χερι ενα αντικειμενο 200-250 κιλων, αλλα οτι εχεις βρει τις ''αορατες'' και χαρακτηριστικες λαβες της μηχανης σου και την τεχνικη να τη σηκωνεις. Ειναι θεμα τεχνικης και οχι θεμα βαρους. Αλλωστε γιατι να βρεθει καποιος να σε βοηθησει; Πρωτα απ' ολα αν ειναι ασχετος με μηχανες κι εσυ απο την αλλη εχεις τσαντιστει τοτε ειναι που δε θα τη σηκωσεται ποτε. Και δευτερον απο τη στιγμη που επιλεγεις χωμα, λιγο πολυ δεχεσαι οτι καποιες στιγμες θα σαι μονος σου στην ερημια του Αδαμ.

volioths
08/08/2008, 23:01
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ TRANSALP 650 ΒΡΕΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΕΥΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BMW ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 650 ( ΟΛΟΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΑΗΜΑΤΑ). ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ TRANSALP 600 ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 140-150 ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΝΕΣΗΣ ΣΕΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΣΕ ΧΩΜΑ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΑΔΑ ΑΠΛΑ ΠΑΣ ΜΕ 40 50 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΗΝ ΠΑΤΑΕΙ..

ermiss
09/08/2008, 03:21
Για να μην ανοίξω νέο ποστ και αφού ήδη οι επιλογές είναι περιορισμένες, λέω να συνεχίσω εδώ...


Πρόσφατα μου έφαγαν την Africa και ψάχνω αντικαταστάτη σιγά σιγά.

Τι θέλω?

Ταξιδιάρικο, 160-170 χιλιόμετρα πορεία δικάβαλο χαλαρά άνετα και οικονομικά(μην βαράω 6κ+ στροφές, το v-strom 650 μπορεί?)

Χαλαρές βόλτες στην πόλη, κυρίως για καφέ μιας και έχω παπί για καθημερινή χρήση.

Άνετο ανέβασμα σε πεζοδρόμια κλπ(με κακόμαθε το Africa)

Σίγουρα όχι κάτι βαρύτερο απο 200 κιλά, αν και το Αφρικα το είχα χαλαρά, δεν παύει να είμαι 60 κιλά μόνο....

Όχι κάτι ψηλότερο μιας και είμαι μόνο 1.72

Να παίρνει μπαγκαζιέρα για τα κράνη, του χώνω και 2 σαμάρια και πάω εκδρομή.

Κάγκελα... είπαμε είμαι αδύνατος, μια μαλακία αρκεί για να πληρώνω πλαστικά...

Άνετη θέση οδήγησης και σίγουρα ζελατίνα

Χώμα δεν πολυπατάω αλλά ο επαρχιακός δρόμος είναι φτιαγμένος για On-Off λυπάμαι...

ΣΚέφτηκα να αλλάξω κατηγορία κια να πάω σε TDM or FAZER... αλλά φεύγει πολύ έξω απο τις απαιτήσεις μου για δικάβαλο άνετο ταξίδι σε ξεκούραστη θέση με προστασία απο αέρα...



ΑΑΑ και το οικονομικό... μέχρι 4.000, εννοείτε μεταχειρισμένο και 2000+

καμιά ιδέα που να προσανατολιστώ???


ευχαριστώ...



(βασικά θέλω μια γρήγορη Αφρικα :D :D :D )

vestromas
09/08/2008, 03:53
Με εξαιρεση τα ψηλα πεζοδρομια, το vstrom 650 θα σε καταπληξει.
Μερα με τη νυχτα με το αφρικα σε ολα. Ενα τεστ ντραιβ και πες μου μετα.:beer: :wave2:

kalant
09/08/2008, 04:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Με εξαιρεση τα ψηλα πεζοδρομια, το vstrom 650 θα σε καταπληξει.
Μερα με τη νυχτα με το αφρικα σε ολα. Ενα τεστ ντραιβ και πες μου μετα.:beer: :wave2:

γιατι τα ψηλα πεζοδρομια δεν τα εχει?

ποσο ψηλα δηλαδη θα ειναι?

φιλε το v-strom τα κανει ολα οσα θες και με το παραπανω...

καλοριζικο :wave2:




υ.γ. ακου 60 κιλα :eyepop: μιλαμε ειμαι διπλασιος + :rotflmao:

peskandritsos
09/08/2008, 08:25
Αφου ησουν τοσο ευχαριστημενος ξαναπαρε μια africa.
Γιατι πρεπει να αλλαξεις?
Και στα χρηματα που ψαχνεις θα βρεις σε πολυ καλη κατασταση.:wave2:

kalant
09/08/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αφου ησουν τοσο ευχαριστημενος ξαναπαρε μια africa.
Γιατι πρεπει να αλλαξεις?
Και στα χρηματα που ψαχνεις θα βρεις σε πολυ καλη κατασταση.:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

(βασικά θέλω μια γρήγορη Αφρικα :D :D :D )

:wave2:

THEOD
09/08/2008, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

1. V-Strom 650 abs.
2. Transalp 700 abs.
3. Bmw F650 GS.
4. Bmw F800 GS.

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

Τώρα το είδα.... Κατ' αρχάς μην δίνεις σημασία σε ολα αυτά που σου είπαν...Εμένα θα ακούσεις που είμαι σοβαρός άνθρωπος... :D :D






Λοιπόν....Άκου να σε πω ένα μυστικό...
























ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΚΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...τελεία και παύλα...
Υπάρχουν απλώς μηχανάκια που ταιριάζουν λιγότερο ή περισσότερο στα δικά σου θέλω. Και μηχανάκια που κοστίζουν λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με αυτά που σου προσφέρουν.
Οπότε.....















Στάθμισε τα οικονομικά σου, τα γούστα σου, και την χρήση...
Λίγο-πολύ ΟΛΑ θα κάνουν αυτά που θες....Τα υπόλοιπα είναι για να τσακωνόμαστε εδώ στο φόρουμ για να περνάει η ώρα στην δουλειά...

Πάρε κάτι ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ για να το αγαπήσεις και να το προσέχεις....Η αγορά μοτοσυκλέτας πέρα από αντικειμενικά κριτήρια είναι και κατά μεγάλο μέρος θέμα κα@λας... Αν δεν ήταν έτσι δεν θα πουλιόντουσαν τριμπούρδελα Ιταλικά :rotflmao: :rotflmao:

Επίσης δεν είναι άσχημη ιδέα σαν πρωτάρης να στραφείς σε ένα άριστο μεταχείρω που θα σου επιτρέπει να γλυτώσεις 2 χιλιαρικάκια που θα σου χρειαστούν στην επόμενη αγορά αφού πλέον θα έχεις αποκτήσει εμπειρία και θα έχεις ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ και ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΗ άποψη... :wave2:

vestromas
09/08/2008, 10:49
Πενταμπουρδελα θα ελεγα.:lol: :beer: :wave2:

ermiss
09/08/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αφου ησουν τοσο ευχαριστημενος ξαναπαρε μια africa.
Γιατι πρεπει να αλλαξεις?
Και στα χρηματα που ψαχνεις θα βρεις σε πολυ καλη κατασταση.:wave2:

Στο τσακ είμαι να ξαναπάρω Αφρικα, το μόνο πρόβλημα ήταν τα 140 κλμ πορεία δικάβαλος...

MikeG
09/08/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από volioths
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ TRANSALP 650 ΒΡΕΣ ΤΟ ΜΕΤΑΧΕΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΕΥΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BMW ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 650 ( ΟΛΟΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΑΗΜΑΤΑ). ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ TRANSALP 600 ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 140-150 ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΑΝΕΣΗΣ ΣΕΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΣΕ ΧΩΜΑ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΑΔΑ ΑΠΛΑ ΠΑΣ ΜΕ 40 50 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΝΤΑ Ο ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΗΝ ΠΑΤΑΕΙ..


Αυτά που λες για τον κινητήρα 650 τα πιστεύεις? Ζεις στο πλανήτη Γη? Τράβα δες πόσοι αυτοί τη στιγμή κάνουν το γύρω του κόσμου με αυτό το κινητήρα & πόσοι με το δικό σου.
Επίσης λέγαμε για το καινούριο 650 της BMW.
& τελικά είναι πολύ δύσκολο να μη μιλάμε άμα δε ξέρουμε κάτι.........? ΕΛΕΟΣ πια με τι π@π@ριές. :yuck:

MikeG
09/08/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για να μην ανοίξω νέο ποστ και αφού ήδη οι επιλογές είναι περιορισμένες, λέω να συνεχίσω εδώ...


Πρόσφατα μου έφαγαν την Africa και ψάχνω αντικαταστάτη σιγά σιγά.

Τι θέλω?

Ταξιδιάρικο, 160-170 χιλιόμετρα πορεία δικάβαλο χαλαρά άνετα και οικονομικά(μην βαράω 6κ+ στροφές, το v-strom 650 μπορεί?)

Χαλαρές βόλτες στην πόλη, κυρίως για καφέ μιας και έχω παπί για καθημερινή χρήση.

Άνετο ανέβασμα σε πεζοδρόμια κλπ(με κακόμαθε το Africa)

Σίγουρα όχι κάτι βαρύτερο απο 200 κιλά, αν και το Αφρικα το είχα χαλαρά, δεν παύει να είμαι 60 κιλά μόνο....

Όχι κάτι ψηλότερο μιας και είμαι μόνο 1.72

Να παίρνει μπαγκαζιέρα για τα κράνη, του χώνω και 2 σαμάρια και πάω εκδρομή.

Κάγκελα... είπαμε είμαι αδύνατος, μια μαλακία αρκεί για να πληρώνω πλαστικά...

Άνετη θέση οδήγησης και σίγουρα ζελατίνα

Χώμα δεν πολυπατάω αλλά ο επαρχιακός δρόμος είναι φτιαγμένος για On-Off λυπάμαι...

ΣΚέφτηκα να αλλάξω κατηγορία κια να πάω σε TDM or FAZER... αλλά φεύγει πολύ έξω απο τις απαιτήσεις μου για δικάβαλο άνετο ταξίδι σε ξεκούραστη θέση με προστασία απο αέρα...



ΑΑΑ και το οικονομικό... μέχρι 4.000, εννοείτε μεταχειρισμένο και 2000+

καμιά ιδέα που να προσανατολιστώ???


ευχαριστώ...



(βασικά θέλω μια γρήγορη Αφρικα :D :D :D )


Το F650GS (2002 - 2007). Πάρτο, οδήγατο & μετά πες μας :winka:

Road67
09/08/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το F650GS (2002 - 2007). Πάρτο, οδήγατο & μετά πες μας :winka: Συμφωνω οτι ειναι ελαφρυ, ευκολοδηγητο, μεσα στην πολη νομιζεις οτι εισαι σε πολυ μικροτερο μηχανακι ΑΛΛΑ σε ταξιδι δεν παει ευκολα πανω απο 140.

ermiss
10/08/2008, 04:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Συμφωνω οτι ειναι ελαφρυ, ευκολοδηγητο, μεσα στην πολη νομιζεις οτι εισαι σε πολυ μικροτερο μηχανακι ΑΛΛΑ σε ταξιδι δεν παει ευκολα πανω απο 140.

Αν είναι να πιάνω 140 πάλι, παίρνω ξανά Αφρικα... Στις 6.500 στροφές έπιανε 160 αλλά κουραζόταν,
Ζητάω για 160+ πορεία ΑΝΕΤΑ χωρίς τρελή κατανάλωση και κούραση στον κινητήρα...

σουλης
10/08/2008, 06:05
το GS 650 ειδικά το μοντέλο μετα το 2004 με τα διπλά μπουζί ειναι πολύ καλη επιλογή για άπειρο οδηγό
Τώρα όσο αφορά το χώμα σε πατημένο χωματόδρομο πάς με οτι έχεις αν θέλεις όμως εντουράδα τότε χρειάζεσαι ελαφρυά μηχανή οχι απαραιτητα με μεγάλη ιπποδύναμη αλλα ψηλη και ελαφρυά ωποσ΄δήποτε αν θέλεις λίγα παραπάνω στο χώμα και ταξιδάκια τοτε υπάρχουν οι εξης μηχανές GS800-KTM 690 -HUSQVARNA TE610-TENERE-XT660R-APRILIA 650-GS650 -το παλιό η και το καινούριο ισως αλλα με άλλα λάστιχα και μπουκάλες-ΤΑ700
στα βάζω με την σειρα που τα βλεπω εγω χωρις να σημαινει τιποτα
Αν θέλεις πατημένο χωμα και ασφαλτο VERSYS-XTX660-APRILIA STRADA-VSTROM
αυτά τα ολίγα ανάλογα με το ποιο σου αρέσει και αφού το έχεις οδηγήσει πρώτα πάς και το παίρνεις
Ειδάλως ο καθένας εδω θα σου πέι τα προσωπικά γουστα του η και τις αντιπάθειες του

sek
10/08/2008, 06:16
F800GS

:wave2:

irinia
10/08/2008, 08:49
ΜΗ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...........



Όποιος δέν έχει κόμπλεξ μήν έχουνε καί άλλοι χίλιοι τό ίδιο.........


ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑ V-STROM.........!!!!!


Βαρεθήκαμε νά λέμε τά ίδια καί τά ίδια.....


Άμα βγεί καλύτερο του.............τό συζητάμε.....


ΥΓ. Τά on-off........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ .......
ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΕΣ ΖΩΝΕΣ.......
ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ , ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ....!!!
ΤΟ 95% ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ........ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣ....!!!!

ΤΟ VERSYS.........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝ-ΟFF.......ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ TIGER
TO V-STROM ΑΝ ΕΙΧΕ 20 ΚΙΛΑ ΛΙΓΩΤΕΡΟ....
ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ , ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ...!!!!


ΥΓ2. Κάποτε τά λέγαμε έντούρο, όλα τά μονοκύλινδρα ,τώρα τά λέμε on-off
Δέν άλλαξαν καί πολλά πράγματα άν δούμε τό νέο Γιαμάχα τού 2008...!!
'Απλά χάριν τής άνεσης καί τής ποιότητας κύλισης μπήκε ό δεύτερος κύλινδρος
μέ τά καλά του καί τά κακά του......
ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΈΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ
ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.......
ΚΑΙ ΘΑΝΑΙ ...........ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ........ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΑΔΙΚΟ ΧΩΡΟ.....!!!!!
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ............ΚΑΤΙ ΝΕΟ

Αύτά σάς τά λέει κάποιος πού .........δέν έχει άφήσει SS.......θεριά, καί ότι άλλο
φανταστείτε........πού νά μή τόχει καβαλλήσει.......!!!!


:wave2:

Respect
10/08/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για να μην ανοίξω νέο ποστ και αφού ήδη οι επιλογές είναι περιορισμένες, λέω να συνεχίσω εδώ...


Πρόσφατα μου έφαγαν την Africa και ψάχνω αντικαταστάτη σιγά σιγά.

Τι θέλω?

Ταξιδιάρικο, 160-170 χιλιόμετρα πορεία δικάβαλο χαλαρά άνετα και οικονομικά(μην βαράω 6κ+ στροφές, το v-strom 650 μπορεί?)

Χαλαρές βόλτες στην πόλη, κυρίως για καφέ μιας και έχω παπί για καθημερινή χρήση.

Άνετο ανέβασμα σε πεζοδρόμια κλπ(με κακόμαθε το Africa)

Σίγουρα όχι κάτι βαρύτερο απο 200 κιλά, αν και το Αφρικα το είχα χαλαρά, δεν παύει να είμαι 60 κιλά μόνο....

Όχι κάτι ψηλότερο μιας και είμαι μόνο 1.72

Να παίρνει μπαγκαζιέρα για τα κράνη, του χώνω και 2 σαμάρια και πάω εκδρομή.

Κάγκελα... είπαμε είμαι αδύνατος, μια μαλακία αρκεί για να πληρώνω πλαστικά...

Άνετη θέση οδήγησης και σίγουρα ζελατίνα

Χώμα δεν πολυπατάω αλλά ο επαρχιακός δρόμος είναι φτιαγμένος για On-Off λυπάμαι...

ΣΚέφτηκα να αλλάξω κατηγορία κια να πάω σε TDM or FAZER... αλλά φεύγει πολύ έξω απο τις απαιτήσεις μου για δικάβαλο άνετο ταξίδι σε ξεκούραστη θέση με προστασία απο αέρα...



ΑΑΑ και το οικονομικό... μέχρι 4.000, εννοείτε μεταχειρισμένο και 2000+

καμιά ιδέα που να προσανατολιστώ???


ευχαριστώ...



(βασικά θέλω μια γρήγορη Αφρικα :D :D :D ) To V-strom 1000 έχει αυτές τις επιδόσεις καθώς και την άνεση που ψάχνεις: 6η/5.600σαλ/170km αλλά δε στοιχίζει τόσο όσο θες και δε καίει τόσο όσο θα ήθελες. Βέβαια συγκριτικά με μια africa δε νομίζω να καίει παραπάνω σε καμία περίπτωση.
Πάρε ένα 650cc του '04 και θα είσαι άρχοντας!

tzarot
10/08/2008, 18:06
Για να πώ και γώ.

VSTROM είχα. Το έδωσα πέρυσι το Νοέμβρη μετά από 2,5 καλά χρόνια.
Έκανα δύο μεγάλα ταξίδια και καμία 10άδα μικρά εντός.
Τα μεγάλα ήταν:
ένα Ουγγαρία- Αυστρία-Γερμανία το 2006 σε 23 μέρες
και ένα το 2007 Ιταλία (Τοσκάνη, Cinque Terre) σε 22 μέρες.

Το V-STROM ήταν λοιπόν καλό ON αλλά όχι σε καμία περίπτωση ON-OFF.
Σε καμία περίπτωση που το θέλησα έστω και λίγο OFF δεν ήταν άξιο λόγου. (π.χ.Ανάβαση Χελμού, Πάρνηθα μεγάλος γύρος προς Αυλώνα, Βασιλικά)

Το άλλο του μεγάλο μείον ήταν η πόλη, όπου απλά ήταν αρκετά κουραστικό.
Ταξίδια, πάλι όπως φαίνεται έβγαζε, αλλά και πάλι όχι πολύ καλά. Και για να μην παρεξηγηθώ. Καλά τα έβγαζε, αλλά όχι έτσι όπως ήθελα εγώ δηλαδή ξεκούραστα 300-400km ελάχιστα ανά μέρα 3βάλιτσο + 2κάβαλο με μέση περίπου 160km/h.

Ή μηχανή ήταν κατά τη γνώμη μου αξιόπιστη και ένα μάλλον τυχαίο πρόβλημα που μου προέκυψε, με τον ψεκασμό, λύθηκε και εκτός εγγύησης απο την αντιπροσωπεία και τον μηχανικό μου. Mπράβο τους (100++)

Αυτοί ήταν οι λόγοι που το πούλησα και πήρα ένα CBF-1000, όπου πράγματι 6το ευχαριστήθηκα. Αυτό μάλιστα βγάζει ταξίδια. Δοκίμασα ένα σύντομο Αθήνα - Ξάνθη - Αθήνα, αυθημερόν και έμεινα μ....ς. Βράχος, ροπή, απουσία κραδασμών, απουσία κούρασης. Βέβαια ΔΕΝ είναι OFF αλλά όπως καταλάβατε, διεθνής άσφαλτος με ενδιέφερε, αυτό μου έκανε.

Και ερχόμαστε στο τώρα, που το πούλάω και αυτό διότι, η καλή τύχη τα έφερε έτσι και μένει έγκυος η κυρά και έτσι το φετινό ταξίδι ακυρώθηκε το ίδιο και το επόμενο. Κατά πως φαίνεται το επόμενο μάλλον σε 2-3 χρόνια θα γίνει. Οπότε τί θα πάρω?

Και ναί, αν αποφασίσω για ON-OFF που μάλλον αυτό θα κάνω, θα πάρω το Transalp 700 και εξηγούμαι ευθύς:

- Απο τα ΟΝ-OFF που υπάρχουν σήμερα και έχω οδηγήσει, κατά τη γνώμη μου είναι το πιο ON-OFF σε ισσόροπη κατανομή. Και λέω ΟΝ-OFF. Μην μου αρχίσετε αυτό, εκείνο το άλλο. ON-OFF λέμε.

Και ανακεφαλαιώνοντας:
V-STROM 650: Καλό για μέσες αποσάσεις, προτιμότερο σε επαρχιακό δίκτυο, στο OFF χωλαίνει.
V-STROM 1000: Αν το 650 δεν είναι OFF πόσο μάλλον αυτό δεν είναι καθόλου.
BMW 650, 800: κλπ. Το 800 οπωσδήποτε είναι το πιο OFF από όλα και ελάχιστα ON, Το 650 (που 800 είναι) πάλι μόνο ΟΝ. Αλλά ρε παιδί μου πάρα πολλά λεφτά. Δεν τα δίνω.
TIGER: To θέλω, αλλά πολύ ακριβό και δεσμευτικό. Αν η Triumph βγάλει 675 θα γίνει χαμός πιστεύω.
VERSYS: Αυτό είναι ΟΝ μόνο.
new TENERE: Κούκλα, μου αρέσει, αλλά μονοκύλινδρο, όπερ κραδασμοί άρα κακό ταξίδι, και απο μεταπώληση 7.400 το παίρνεις ούτε 3.000 δεν το δίνεις, αν το δώσεις.
Άλλες μάρκες: Μην αρχίσουμε τώρα...

Έτσι τι μας έμεινε το Transalp. Το οδήγησα. Καλό. Δεν πέθανα, αλλά καλό, τόσο σε μέσο ταξίδι, πόλη (πανεύκολο) όσο και ελαφρύ προς αρκετό χώμα και μάλιστα γρήγορα. Η ζελατίνα θέλει άμεση αλλαγή. Να μην βρώ να το πουλήσω σε 2 χρόνια αποκλείεται. Φυσικά εντελώς ακατάληλο για μεγάλα ταξίδια (με άνεση) αλλά όπως είπα τέτοια θα ξανακάνω σε 2-3 χρόνια, οπότε δεν με νοιάζει. Θυμηθείτε για ΟΝ-OFF μιλάμε.

Έτσι ... Transalp. Απλά.

irinia
12/08/2008, 09:20
NAI MEN....... ΑΛΛΑ............


Τό cdf είναι χίλια κυβικά.............

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ..........τό συγκρίνεις μέ τά χιλιάρια.........έστω .......ON......μόνο,
στό μόνο πού είναι καλύτερο είναι οί κραδασμοί.....!!!!
Καί τό varadero καί πόσο μάλλον τό v-strom-1000 ταξιδεύουν γιά πλάκα
ΚΑΡΑ.....φορτωμένα μέ 200+ καπνίζοντας τσιγάρο....!!!!
Σέ καμμία περίπτωση δέν μπορεί νά φτάσει τό cbf ,μιά μηχανή πού
κατασκευάστηκε.........ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΟΝΤΑ.........
όλοι τό ξέρουν αύτό,
ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΥΛΙΣΗΣ........ΤΩΝ ΧΙΛΙΑΡΙΩΝ ON-OFF....

Άν γιά κάτι είναι κορυφαίο είδικά τό varadero........είναι ή ποιότητα κύλισης....!!!

Όσο γιά τό transalp..........περί όρέξεως........κολοκυθόπιττα....!!!
Κάνεις όμως λάθος........
ΠΑΕΙ ΤΟ OFF............τής transalp πού ήξερες
ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ..............ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ V-STROM 1000.......!!!!!

Eίναι ένα μηχανάκι μέ τρομερή ίστορία.........πού ή πολιτική καί ή
τακτική κάποιων στίς μικρές καί άσήμαντες άγορές πού τό πλάσσαραν....
ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ....!!!!

Μέ τή γνωστή πάλι φιλοσοφία πήραν ένα δοκιμασμένο καί άθραυστο
μοτέρ άπό τό Nteauville..........καί έφτιαξαν ένα μηχανάκι πού μετά άπό
ένα τρίμηνο κυκλοφορίας.......έριξε τήν τιμή 600 εύρώ........
ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ........ΗΤΑΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ.....!!!!!!

Άν λοιπόν δέν σέ ίκανοποίησε τό 650 στά μεγάλα ταξίδια ............
καί πάρεις τό trnsalp καί περιμένεις είδικά σέ αύτό..........ΠΟΙΟΤΗΤΑ
ΤΑΞΙΔΙΟΥ............
ΕΧΑΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....!!!!

Ένα μηχανάκι πού είναι βαρύτερο άπό τό 650........έχει καί καμμιά
15αριά άλογα λιγώτερο,άνύπαρκτη προστασία άπό τόν άέρα
σέλλα πού δέ συγκρίνεται μέ τού v-strom...........
ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....?????

Άμα είσαι κολλημένος μέ τή Χόντα δώσε 2 χιλιάρικα άκόμα καί πάρε
VARADERO...........ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΤΑΞΙΔΙΩΝ......!!!!!!
κι άς μήν είναι καί τόσο off.....!!!!!!!!!

ΥΓ. Τό v-strom 1000 έχει τά ίδια κιλά μέ τό transalp.....καί δέν ύπολείπεται
σέ τίποτα άπό off......όσο περίεργο καί νά σού φαίνεται...!!


:wave2:

Road67
12/08/2008, 09:49
Με σιγουρια σου λεω οτι δε μπορεις να τα εχεις ολα. Η ταξιδιαρα ον οφ ειναι μονο κατ' ονομα οφ, η χωματερη ον οφ αντιστοιχα ειναι μονο κατ' ευφημισμο ον και η μηχανη πολης ειναι μονο στα χαρτια ον οφ. Γιατι; Ειναι τεραστιες και τους δινουν συγκεκριμενες ιδιοτητες δε μπορουν να τα εχουν ολα. Η Varadero θα σε παει ξεγνοιαστα κι αβιαστα απο εδω μεχρι την Αυστρια, το ΤΑ τακιμιαζοντας με το ΧΤ θα σε κινησει ανετοτατα στα ορια της πολης. Το KLR θα σε συναρπασει στο χωμα. Ομως η Varadero θα σε δυσκολεψει στην πολη, θα κινηθει στο χωμα χωρις ανεση ομως και στα απειρα χερια μπορει να εχει ολεθρια αποτελεσματα, το ΤΑ στο χωμα θα κινηθει με αξιοπρεπεια χωρις να απαιτει ελιγμους που θα κουρασουν, η θα προβληματισουν ιδιαιτερα, στο ταξιδι ομως θα ζοριστει ιδιαιτερα λογω των στροβιλισμων που τους δεχεται αρκετα εντονα λογω κατατομης. Το KLR ανετο κι ευχρηστο μεσα στην πολη, εξεχουσα προσωπικοτητα στο χωμα, αλλα για ταξιδι συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα αχρηστο. Οι μηχανες που ανεφερα ειναι απλως παραδειγματα του οτι δε θα βρεις κατι που να συνδυαζει αρμονικα, χωμα - πολη - ταξιδια, αλλα ενα απ' ολα αριστα κι ισως το δευτερο λιγοτερο η περισσοτερο ευκολα. Διευκρινησε τι θελεις περισσοτερο απο τη μηχανη σου στον εαυτο σου.

ermiss
12/08/2008, 21:16
Δεν περιμένουμε μια μηχανή που θα μας ταξιδεύει άνετα με 160 km/h να μας βάλει άνετα σε χώμα, ούτε καν το περιμένουμε...

Απλά η κατηγορία των 650+ ον-οφφ είναι αυτή που μας ταιριάζει για ταξίδια. λόγο θέσης οδήγησης, λόγο άνεσης, λόγο προστασίας κλπ κλπ κλπ.

Στην ουσία είναι δύσκολο να πάμε σε ένα TDM or FAZER or CBF λόγο των μικρών αυτών λεπτομερειών...

(θέση, κάγκελα, αέρας, τριπλέτα κλπ κλπ κλπ)

LARISEOS
12/08/2008, 22:57
ΕΡΜΗΣ--> Αυτο το προβλημα ειναι το κοινο με ολουσ τουσ αφρικανουσ και εχει γηνει πιο δυσκολο τελευταια που εχει γεμησει καινουρια ψευτο οn off η αγορα! δεν λεω ολα πανε παντου αλλα πρεπει να σκεφτουμε και πολλα αλλα οταν θελουμε να παρουμε η να ξεκηνισουμε με ενα on off,,,,, πιο βασικο επειδη μου αρεσει να μπαινω πολυ σε χωμα , εχω μπει και σε αντυπιρικη ζωνη και εκανα και 4 ωρεσ να βγω μια φωρα!!!

λοιπον οσο για τον φιλο που ψαχνει on off εχω να προτινει και καποιεσ ακομα ιδεεσ απο αυτεσ ποθ τοθ δωσατε που ειναι ολεσ σεβαστεσ αλλα μου φενεται πωσ ολοι ειναι " αμα δεν παινεψεισ το σπιτι σου....... κτλ"

λοιπον ακου την γνωμη μου
AFRICA TWIN - αμα 8ελεισ κατι φτηνω καλο και δεν θα κανεισ μεγαλα ταξιδια , δεν 8α βρεισ μηχανη που 8α σου πεσει σε χωμα και θα σκεφτεισ ωχχχχ ποσα??? λιγο βαρυ αλλα πολυ καλα ζυγησμενο moter!!!!
V STROM - μονο αν 8ελεισ on off kata 2-3% το υπολοιπο μονο δρομο! βεβαια εχω δει και κατι vstomades που μπαινουν κανονικα ........χμμμ εναν εχω δει!
TRANSALP- δεν ξερω ειναι κατι απο africa και v strom μαζι αλλα χωρησ να πλειρει τπτ απο αυτα καλα.....βεβαια ομωσ 8α μπορεισ να πασ οπου θελεισ χαλαρα οδηγιμα οχι enduro δλδ!
TENERE - η για μενα μια ωραια κατσαριδα που το χαλαει ο μονοκυλινδροσ και θα το επερνα αν εμενα σε καπιο χωριο οπου δεν θα εκανα μακρινα ταξιδια και επισησ εχω δει πωσ εχει πολυ καλα πλαστικα για προστασια σε πτωσεισ!!!!! πολυ καλο!
BMW 800 GS- ισωσ το καλυτερο on off που υπαρχει αυτην την στιγμη αλλα απο προστασια ειναι μην πεσεισ και μετρασ ζιμια! οταν ειδα το καγελο προστασιασ εκει φρικαρα!!!!

αμα εχεισ ομωσ τα φραγκα παρε ενα ktm 950 απο γνωστο σου η 990 καινουριο,,,,,,

δλδ απο καινουριο αμα δεν εχεισ θεμα τα χρηματα θα ψηφιζα κτμ και bmw.


ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΛΙΓΟ,,,,,

το tenere μπορει και να σε βοηθησει καλυτερα να μαθεισ πιο γρηγορα,,,,,,, και πιο με πιο πολυ ΑΣΦΑΛΕΙΑ! αμα σου αρεσει! εχεχεχεχεεχχ






:beer: :beer:

mixalakis
13/08/2008, 08:56
Όπως έχουν πει και άλλοι, είναι αδύνατον να βρεθεί μηχανάκι που να κάνει τα πάντα καλά ή αρκετά καλά! Το μόνο που πλησιάζει την χρυσή τομή είναι το ΚΤΜ 990 και από κοντά το 800 GS.
Όμως και τα δύο είναι υπερβολικά ακριβά (κατά τη γνώμη μου) και ο λόγος για τον οποίο θεωρούνται πλήρη είναι οι πολύ καλές επιδόσεις τους στο χώμα, με τις μικρότερες δυνατές θυσίες σε άλλους τομείς.

Το θέμα είναι αν πραγματικά χρειάζεσαι αυτές τις παραπάνω δυνατότητες.

Η συντριπτική πλειοψηφία των αγοραστών το μόνο χώμα που χρειάζεται είναι ο χωματόδρομος για μια παραλία σε ένα νησί το καλοκαίρι, τα πεζοδρόμια και οι λακούβες της πόλης, άντε και καμιά βόλτα σε κανέναν δασικό δρόμο στο βουνό.
Όσοι έχουν παραπάνω απαιτήσεις για εκτός δρόμου δυνατότητες έχουν ήδη κάποιο εντούρο ή το ΚΤΜ!!;)

Τα δήθεν on-off έχουν τεράστια εμπορική επιτυχία, απλά γιατί ικανοποιούν τις απαιτήσεις των περισσότερων αναβατών.

Εγώ διάλεξα το tiger γιατί είναι ένα απίστευτο μηχανάκι!
Για να πω την αλήθεια, θα ήθελα να έχει λίγο πιο off χαρακτήρα, αλλά και έτσι όπως είναι δεν με έχει προβληματίσει σε όσους χωματόδρομους το έχω χρησιμοποιήσει. Τονίζω ότι απλά έχω διαβεί χωματόδρομους και όχι ότι έχω ευχαριστηθεί εκτός δρόμου διαδρομή!

Με την φιλοσοφία αυτή νομίζω ότι το versys είναι η καλύτερη επιλογή για μικρό on-off, με το v-strom να προηγείται για όσους θέλουν πιο ταξιδιάρικο χαρακτήρα.
Δυστυχώς το transalp έχει μείνει πίσω σε εξέλιξη, με πολύ μικρές διαφορές σε σχέση με τα προηγούμενα μοντέλα και τσιμπιμένη τιμή για αυτά που προσφέρει.
Το tenere είναι ένα εντούρο μηχανάκι με αδύναμο κινητήρα και φέρινγκ και δεν καταλαβαίνω γιατί να το αγοράσει κάνείς.
Καλή λύση είναι σίγουρα το 650 GS, αλλά έχω τη γνώμη ότι και αυτό θα μπορούσε να κοστίζει λιγότερο.
Το aprilia τέλος θα έλεγα ότι είναι μια τίμια επιλογή με πολλή χαμηλή τιμή, αλλά δύσκολα θα ταξιδέψεις με μονοκύλινδρο.

LARISEOS
13/08/2008, 09:13
συμφωνω με οσα λεσ.....εγω οταν ψαχτηκα για πιο δθνατο μοτερ σκεφτηκα αν πραγματικα το χρειαζομαι τοσο δυνατο..... αλλα δεν ειναι μονο αυτο....

ενα καινουριο ειναι πιο ευελικτο πιο ανετο οδηγιμα το abs και το καλυτερο και ασφαλεστερο κρατημα....... ολα αυτα με βαζουν σε σκεψει να παρω το ktm γιατι μπαινω πολυ χωμα και αθτο που θελω να πω ειναι τι χωμα διαλεγει ο καθενασ , ασ πουμε εγω παω διαδρομη χωμα 2-3-4 ωρεσ και μετα παιδακια,,,,,! η πι8ανοτιτα να σου πεσει μια στησ 20 φωρεσ μεσα σε ενα χωραφι η σε χωμα ειναι μεγαλεσ!

οσο και να κηταξα τα καινουρια ειδα πωσ ολα ειναι η ψευτο on off h μηχανακια που 8α χρειαζεσαι ανταλακτικα....

μπορω να εχω ενα AFRICA με abs 15 αλογα παραπανο και στα 190 κιλα! και με ολεσ τησ πρωστατευτηκεσ μπαρεσ??? και ασ μην αλαξουν τπτ αλλο! και θα δουμε μετα που θα πανε τα on off τα σημερινα!



:beer:

Υ,Γ στον φιλο που ψαχνεται ,,,,,ξεκαθαρισε ποσο off και ποσα φραγκα διαθετεισ οχι να αγωρασεισ αλλα και να το συντηρεισ γιατι το off εχει και την extra δουλεια και κοστοσ!

Ταξιδευτής
13/08/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αν δεν ήταν έτσι δεν θα πουλιόντουσαν τριμπούρδελα Ιταλικά :rotflmao: :rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Πενταμπουρδελα θα ελεγα.:lol: :beer: :wave2:

Παππου κατσε φρονιμα γιατι θα σπινιαρω στην καραφλα σου λεμε!!! :evil: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@Ermis: Το ολο ερωτημα ειναι πολυ ενδιαφερον... Και ειλικρινα δεν εχω καμια απολυτως απαντηση! :rotflmao: Παρε αυτο που σου αρεσει οπτικα καλυτερα απο ολα! :beer: :wave2:

taksidiotis25
13/08/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Για να πώ και γώ.

VSTROM είχα. Το έδωσα πέρυσι το Νοέμβρη μετά από 2,5 καλά χρόνια.
Έκανα δύο μεγάλα ταξίδια και καμία 10άδα μικρά εντός.
Τα μεγάλα ήταν:
ένα Ουγγαρία- Αυστρία-Γερμανία το 2006 σε 23 μέρες
και ένα το 2007 Ιταλία (Τοσκάνη, Cinque Terre) σε 22 μέρες.

Το V-STROM ήταν λοιπόν καλό ON αλλά όχι σε καμία περίπτωση ON-OFF.
Σε καμία περίπτωση που το θέλησα έστω και λίγο OFF δεν ήταν άξιο λόγου. (π.χ.Ανάβαση Χελμού, Πάρνηθα μεγάλος γύρος προς Αυλώνα, Βασιλικά)

Το άλλο του μεγάλο μείον ήταν η πόλη, όπου απλά ήταν αρκετά κουραστικό.
Ταξίδια, πάλι όπως φαίνεται έβγαζε, αλλά και πάλι όχι πολύ καλά. Και για να μην παρεξηγηθώ. Καλά τα έβγαζε, αλλά όχι έτσι όπως ήθελα εγώ δηλαδή ξεκούραστα 300-400km ελάχιστα ανά μέρα 3βάλιτσο + 2κάβαλο με μέση περίπου 160km/h.

Ή μηχανή ήταν κατά τη γνώμη μου αξιόπιστη και ένα μάλλον τυχαίο πρόβλημα που μου προέκυψε, με τον ψεκασμό, λύθηκε και εκτός εγγύησης απο την αντιπροσωπεία και τον μηχανικό μου. Mπράβο τους (100++)

Αυτοί ήταν οι λόγοι που το πούλησα και πήρα ένα CBF-1000, όπου πράγματι 6το ευχαριστήθηκα. Αυτό μάλιστα βγάζει ταξίδια. Δοκίμασα ένα σύντομο Αθήνα - Ξάνθη - Αθήνα, αυθημερόν και έμεινα μ....ς. Βράχος, ροπή, απουσία κραδασμών, απουσία κούρασης. Βέβαια ΔΕΝ είναι OFF αλλά όπως καταλάβατε, διεθνής άσφαλτος με ενδιέφερε, αυτό μου έκανε.

Και ερχόμαστε στο τώρα, που το πούλάω και αυτό διότι, η καλή τύχη τα έφερε έτσι και μένει έγκυος η κυρά και έτσι το φετινό ταξίδι ακυρώθηκε το ίδιο και το επόμενο. Κατά πως φαίνεται το επόμενο μάλλον σε 2-3 χρόνια θα γίνει. Οπότε τί θα πάρω?

Και ναί, αν αποφασίσω για ON-OFF που μάλλον αυτό θα κάνω, θα πάρω το Transalp 700 και εξηγούμαι ευθύς:

- Απο τα ΟΝ-OFF που υπάρχουν σήμερα και έχω οδηγήσει, κατά τη γνώμη μου είναι το πιο ON-OFF σε ισσόροπη κατανομή. Και λέω ΟΝ-OFF. Μην μου αρχίσετε αυτό, εκείνο το άλλο. ON-OFF λέμε.

Και ανακεφαλαιώνοντας:
V-STROM 650: Καλό για μέσες αποσάσεις, προτιμότερο σε επαρχιακό δίκτυο, στο OFF χωλαίνει.
V-STROM 1000: Αν το 650 δεν είναι OFF πόσο μάλλον αυτό δεν είναι καθόλου.
BMW 650, 800: κλπ. Το 800 οπωσδήποτε είναι το πιο OFF από όλα και ελάχιστα ON, Το 650 (που 800 είναι) πάλι μόνο ΟΝ. Αλλά ρε παιδί μου πάρα πολλά λεφτά. Δεν τα δίνω.
TIGER: To θέλω, αλλά πολύ ακριβό και δεσμευτικό. Αν η Triumph βγάλει 675 θα γίνει χαμός πιστεύω.
VERSYS: Αυτό είναι ΟΝ μόνο.
new TENERE: Κούκλα, μου αρέσει, αλλά μονοκύλινδρο, όπερ κραδασμοί άρα κακό ταξίδι, και απο μεταπώληση 7.400 το παίρνεις ούτε 3.000 δεν το δίνεις, αν το δώσεις.
Άλλες μάρκες: Μην αρχίσουμε τώρα...

Έτσι τι μας έμεινε το Transalp. Το οδήγησα. Καλό. Δεν πέθανα, αλλά καλό, τόσο σε μέσο ταξίδι, πόλη (πανεύκολο) όσο και ελαφρύ προς αρκετό χώμα και μάλιστα γρήγορα. Η ζελατίνα θέλει άμεση αλλαγή. Να μην βρώ να το πουλήσω σε 2 χρόνια αποκλείεται. Φυσικά εντελώς ακατάληλο για μεγάλα ταξίδια (με άνεση) αλλά όπως είπα τέτοια θα ξανακάνω σε 2-3 χρόνια, οπότε δεν με νοιάζει. Θυμηθείτε για ΟΝ-OFF μιλάμε.

Έτσι ... Transalp. Απλά. φιλε μου πολυ απλα θα πσυ απαντησω κατι.
αν δεν εχεις κυβισμο κατω απο τα ποδια σου μην περιμενεις και τα τοσο ανετα πια ταξιδια.
transalp δεν θα επαιρνα και ειδικα το καινουριο,γουστα ειναι βεβαια αυτα,με λιγα λεφτα παραπανω παιρνω το πολυ καλυτερο αλλα λιγο ευσωμο varadero,εχει ομως και τον κυβισμο και την ανεση.
εχω ενα gs 08 μονιμο και παντα ομως ειχα και μια δευτερη μηχανη,αλλαξα πολλα εργαλεια,πριν καιρο πηγα να παω ξανα vstrom για δευτερο μηχανακι ομως,μικρο ρε γαμωτο,μικρο,για μια μεση αποσταση καλο,με διχως ιδιαιτερες συγκινησεις και γκαζακια.
ετσι πηρα ενα καινουριο ktm adv 990,εδω ημαστε ειπα.δεν ξερω για ποσο αλλα με καλυπτει.
το honda το οδηγησα,ηρεμο και φιλικο αλλα τιποτα το τρελα αξιολογο,απροσωπο και μηχανακι καθαρα on με ζαντες ακτινωτες,ε ελεος ρε honda,που να το πας το μηχανακι αυτο χωμα με πλαστικες ποδιες απο κατω του,δεν παει ανετα.
για ανεση δεν ξερω τι να πω μιας και δεν το πηγα και μακρια,εφαγα αερα παντως απο την ανυπαρκτη ζελατινα του.και να βαλεις αλλη,πως θα φαινεται ετσι στενη που ειναι η φορμα της?
και 8.600?πολυ παει το μαλλι.με +2500 παιρνω το gs800 που και ανωτερο εινα ποιοτηκα,δεν το συζητω σε αυτο τον τομεα,και φρεναρες εχει και παει και καλα απο θεμα επιδοσεων.
εγω πιστευω οτι η honda κατι θα χει στα σκαρια στα ενδιαμεσα κυβικα 800 ας πουμε η γιατι οχι και μια ριζικη ανανεωση στο παλιο πλεον varadero.

MikeG
13/08/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
φιλε μου πολυ απλα θα πσυ απαντησω κατι.
αν δεν εχεις κυβισμο κατω απο τα ποδια σου μην περιμενεις και τα τοσο ανετα πια ταξιδια.
transalp δεν θα επαιρνα και ειδικα το καινουριο,γουστα ειναι βεβαια αυτα,με λιγα λεφτα παραπανω παιρνω το πολυ καλυτερο αλλα λιγο ευσωμο varadero,εχει ομως και τον κυβισμο και την ανεση.
εχω ενα gs 08 μονιμο και παντα ομως ειχα και μια δευτερη μηχανη,αλλαξα πολλα εργαλεια,πριν καιρο πηγα να παω ξανα vstrom για δευτερο μηχανακι ομως,μικρο ρε γαμωτο,μικρο,για μια μεση αποσταση καλο,με διχως ιδιαιτερες συγκινησεις και γκαζακια.
ετσι πηρα ενα καινουριο ktm adv 990,εδω ημαστε ειπα.δεν ξερω για ποσο αλλα με καλυπτει.
το honda το οδηγησα,ηρεμο και φιλικο αλλα τιποτα το τρελα αξιολογο,απροσωπο και μηχανακι καθαρα on με ζαντες ακτινωτες,ε ελεος ρε honda,που να το πας το μηχανακι αυτο χωμα με πλαστικες ποδιες απο κατω του,δεν παει ανετα.
για ανεση δεν ξερω τι να πω μιας και δεν το πηγα και μακρια,εφαγα αερα παντως απο την ανυπαρκτη ζελατινα του.και να βαλεις αλλη,πως θα φαινεται ετσι στενη που ειναι η φορμα της?
και 8.600?πολυ παει το μαλλι.με +2500 παιρνω το gs800 που και ανωτερο εινα ποιοτηκα,δεν το συζητω σε αυτο τον τομεα,και φρεναρες εχει και παει και καλα απο θεμα επιδοσεων.
εγω πιστευω οτι η honda κατι θα χει στα σκαρια στα ενδιαμεσα κυβικα 800 ας πουμε η γιατι οχι και μια ριζικη ανανεωση στο παλιο πλεον varadero.


Συγνώμη έχεις GS & θες 2ο μηχανάκι KTM adv? Πάμε καλά?
Θες πολλά κυβικά μέσα σε πόλη & που στο Ηράκλειο? Πάμε καλά? Νιώθεις ότι σου χρειάζονται 1200 ή 990 κυβικά στη Κρήτη?
Άμα είναι έτσι Αθήνα - Θεσσαλονίκη πήγαινε με αεροπλάνο μη κουραστείς.
Ρε δε πάμε καλά...........

nikonian
13/08/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Με σιγουρια σου λεω οτι δε μπορεις να τα εχεις ολα. Η ταξιδιαρα ον οφ ειναι μονο κατ' ονομα οφ, η χωματερη ον οφ αντιστοιχα ειναι μονο κατ' ευφημισμο ον και η μηχανη πολης ειναι μονο στα χαρτια ον οφ. Γιατι; Ειναι τεραστιες και τους δινουν συγκεκριμενες ιδιοτητες δε μπορουν να τα εχουν ολα. Η Varadero θα σε παει ξεγνοιαστα κι αβιαστα απο εδω μεχρι την Αυστρια, το ΤΑ τακιμιαζοντας με το ΧΤ θα σε κινησει ανετοτατα στα ορια της πολης. Το KLR θα σε συναρπασει στο χωμα. Ομως η Varadero θα σε δυσκολεψει στην πολη, θα κινηθει στο χωμα χωρις ανεση ομως και στα απειρα χερια μπορει να εχει ολεθρια αποτελεσματα, το ΤΑ στο χωμα θα κινηθει με αξιοπρεπεια χωρις να απαιτει ελιγμους που θα κουρασουν, η θα προβληματισουν ιδιαιτερα, στο ταξιδι ομως θα ζοριστει ιδιαιτερα λογω των στροβιλισμων που τους δεχεται αρκετα εντονα λογω κατατομης. Το KLR ανετο κι ευχρηστο μεσα στην πολη, εξεχουσα προσωπικοτητα στο χωμα, αλλα για ταξιδι συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα αχρηστο. Οι μηχανες που ανεφερα ειναι απλως παραδειγματα του οτι δε θα βρεις κατι που να συνδυαζει αρμονικα, χωμα - πολη - ταξιδια, αλλα ενα απ' ολα αριστα κι ισως το δευτερο λιγοτερο η περισσοτερο ευκολα. Διευκρινησε τι θελεις περισσοτερο απο τη μηχανη σου στον εαυτο σου.



+1 στεγνά

LARISEOS
13/08/2008, 11:35
θελω να πω για τον tzarot οτι φενεται πωσ το εχει μελετησει και εγω καπωσ ετσι το εχω σκεφτει.....αλλα προσ θεου δεν θα αλλαζα ουτε μοντελο 91 τησ africa με το TRANSALP!

Να περημενεισ να πεσει το gs800 και να το παρησ κανα 2 χιλιαρικα πιο κατω ! πιστευω πωσ ειναι top μηχανακι και για off αλλα και on κοντινα ταξιδια και μεσα πολυ πρεπει να τα σπαει!!!!!!


οσο για τον αλλον φιλο απο κρητη θεορω χαζομαρα να εχεισ ενα ktm και ενα gs !!!!

επισησ δεν θα επερνα ποτε ενα varadero για χωμα !

tzarot
13/08/2008, 11:39
Παίδες κάτι μπλέξατε, ή μου φάνηκε ? Μα αυτά ακριβώς λέω:

Το TA δεν το παίρνεις για ταξίδια. Για μεσσαίες εκδρομές-ταξίδια ΝΑΙ. Αλλιώς όταν τα χλμ θα ανέβουν πάνω απο 200-300 τότε το Transalp υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Το εμπεδώσατε ?

Τώρα όμως, επειδή ο τίτλος του post. είναι "Ποιο ΟΝ-OFF να πάρω?" έγραψα πως, κατά τη γνώμη μου, δεν μένει πρακτικά άλλο ON-OFF στη σημερινή παραγωγή (οπότε ΔΕΝ αναφέρομαι σε Africa κλπ) εκτός Transalp.

Τα υπόλοιπα απλά ΔΕΝ είναι ON-OFF.

Τώρα το τι θα πάρω εγώ, το ξέρω πολύ καλά και το έχω πάρει ήδη απο χθές, (VL700VA), επιβεβαιώνοντας μια χαρά τα όσα είπα. Δεν ρωτάω επομένως στο post. Τοποθετήθηκα απλά.

Επισης μια συμβουλή:

Όσοι ΔΕΝ έχετε οδηγήσει το καινούργιο TA να το κάνετε σύντομα, και να το κάνετε διεξοδικά. Όχι γύρω από το τετράγωνο. Όταν το κάνετε, ελάτε να μιλήσουμε ξανά.

LARISEOS
13/08/2008, 11:41
αυτο γιατι το εχεται φαει τοσο?? δλδ το xt δεν πουλαει??? η μονη διαφορα με το xt ειναι πωσ ειναι ακομα πιο γαματο!!!!

αλλα ναι τα 7400 δεν θα τα εδηνα με τπτ......... μονο και μονο γιατι εχει μικρο κηνιτηρα και δεν αξιζει τοσα λεφτα!!!

για χωριο και επαρχια ομωσ και για να κανεισ on off πιστευω πωσ θα παει πολυ καλυτερα απο παρα πολλα ! αλλα και παλι 7400????

MikeG
13/08/2008, 11:44
Το μοναδικό on - off στη λίστα είναι το f800gs.

LARISEOS
13/08/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Παίδες κάτι μπλέξατε, ή μου φάνηκε ? Μα αυτά ακριβώς λέω:

Το TA δεν το παίρνεις για ταξίδια. Για μεσσαίες εκδρομές-ταξίδια ΝΑΙ. Αλλιώς όταν τα χλμ θα ανέβουν πάνω απο 200-300 τότε το Transalp υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Το εμπεδώσατε ?

Τώρα όμως, επειδή ο τίτλος του post. είναι "Ποιο ΟΝ-OFF να πάρω?" έγραψα πως, κατά τη γνώμη μου, δεν μένει πρακτικά άλλο ON-OFF στη σημερινή παραγωγή (οπότε ΔΕΝ αναφέρομαι σε Africa κλπ) εκτός Transalp.

Τα υπόλοιπα απλά ΔΕΝ είναι ON-OFF.

Τώρα το τι θα πάρω εγώ, το ξέρω πολύ καλά και το έχω πάρει ήδη απο χθές, (VL700VA), επιβεβαιώνοντας μια χαρά τα όσα είπα. Δεν ρωτάω επομένως στο post. Τοποθετήθηκα απλά.

Επισης μια συμβουλή:

Όσοι ΔΕΝ έχετε οδηγήσει το καινούργιο TA να το κάνετε σύντομα, και να το κάνετε διεξοδικά. Όχι γύρω από το τετράγωνο. Όταν το κάνετε, ελάτε να μιλήσουμε ξανά.



συγνωμη αλλα νωμηζω πωσ το gs 800 ειναι πραγματι ενα απιστευτο καινουρο africa!!!! οπωσ ακριβωσ το θελω εγω για on off! αμα ειχε περισοτερα προστατευτικα θα ητανε τελειο!!

πωσ κανεισ ενα gs 800 on off με ενα καγκελο μικροτερο απο το v strom ???? γιατι το 800 η bmw το εβγαλε για περισοτερο off γιαυτο υπαρχει και το 650, που και τα δυο εχουν την ιδια μηχανη!

tzarot
13/08/2008, 12:16
συγγνώμη να διωρθώσω:
το μοναδικό απο τη λίστα ON-OFF σε λογικά χρήματα που ένας μέσος εργαζόμενος άνθρωπος μπορεί να πληρώσει

...είναι η ΤΑ

Επίσης γώμη μου: το F800GS δεν είναι και τόσο ON θα έλεγα 70%OFF και 30% ΟΝ, οπότε είναι OFF-ON... Ωστόσο αν κάποιος έχει κάνει ασφάλτινο ταξίδι με το F800GS ας μας ενημερώσει και να μας πεί λεπτομέρειες...

Επίσης, ρε παιδιά και κάτι ακόμα:
Τι απαράδεκτη αντιπροσωπεία και πολιτική προώθησης είναι αυτή που έχουν στη BMW. Βγάζουν τιμή δημόσια και λένε 10.000 αλλά όταν πάς στο μαγαζί σου λένε:

"...ξέρετε η έκδοση των 10.000 δεν έρχεται στην Έλλάδα και σε περίπτωση που θέλετε το 800 "γυμνό" θα περιμένετε 3-4 μήνες"
Ωραία ρε παιδιά και πόσο έχει το αυτό που έρχεται στην Ελλάδα: "11.800"

Ωραία λοιπόν large μάγκες μου. Πάντε πληρώστε 11.800 να ανεχτείτε το υπεροπτικό "υφάκι" του κάθε καβαλημένου, γιάπι και ναι τότε η ΒΜW για εσάς είναι σίγουρα καταλληλότερη μοτοσυκλέτα.

LARISEOS
13/08/2008, 12:30
γιαυτο συμφερει ισωσ και να παρησ το 1200 τωρα!!!

και εμενα μου φενονται πολλα τα λεφτα αλλα για μια μηχανη που μοθ βγαζει τοσα γουστα εθκολιεσ και πανω απο ολα μπορει το transalp να κανει 7-8000 ευρο αλλα οταν το πουλησεισ θα πιασει πατο!!!! ενω το gs θα κρατησει καλυτερα σε τιμουλα ,,,,,ετσι πιστευω, εγω.!


και για ταξιδη δεν το εχω οδηγησει αλλα αν το εχει καπιοσ να μασ πει!!!!

ggs
13/08/2008, 14:07
Αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝ-ΟΦΦ πάρε μια Αφρικα ή ένα Σούπερ Τενερε ….
Δυστυχώς , η κατηγόρια αυτή πέθανε γύρω στ τέλη της δεκαετίας του 90 και σήμερα υπάρχουν μόνο κάποιοι άχαροι , υποτιθέμενοι συνεχιστές τους που δεν έχουν καμία σχέση με εκείνα τα μηχανάκια…

Και για να μην παρεξηγηθώ …
Το ον – οφφ ,για μένα, σημαίνει να μπορείς να γυρίσεις κάθε μέρος του πλανήτη μας φορτωμένος ,χωρίς άγχος…δηλαδή

-άνετο ταξίδι στην εθνική (150-170) φορτωμένος – δικαβαλος , άρα 2 κυλινδροι-60-80ΗΡ,σχετικη κάλυψη από τον αέρα

-άνετα περάσματα στο χώμα ,άρα 21 ίντσες μπροστά ,μεγάλη απόσταση από το έδαφος και όρθια θέση οδήγησης, διαδρομή αναρτήσεων κλ.π

-«Στενή» όσο το δυνατόν γραμμή ,με ψηλά το τιμόνι που να «κόβει» πολύ και χαμηλά την ροπή ,με κυβισμό γύρω στα 600-800 κυβικά για την κίνηση στην πόλη.

-ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ – ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ – ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ – ΣΚΥΛΙ –ΣΚΥΛΙ - ΣΚΥΛΙ

Πάλι κατά την ταπεινή μου μου γνώμη , το μόνο σημερινό μηχανάκι που καλύπτει κάποια από τα παραπάνω είναι το V-Strom 650 και γι αυτό έχει τρελαθεί να πουλάει…
Δεν έχω V-Strom (και δεν θα το έπαιρνα μάλλον ποτέ) αλλά το μηχανάκι είναι ότι πιο τίμιο υπάρχει σε αυτή την αγορά σήμερα…
:beer: :beer:

irinia
13/08/2008, 14:28
OYTE EΓΩ ΕΧΩ V-STROM.............AΛΛΑ


Τό παραδέχομαι...........όπως οί περισσότεροι
Καί..............ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ..........γιατί τό είχα 10 μήνες...

ΑΓΟΡΑΣΤΕ.............ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ............ΑΛΛΑ.......ΑΛΛΑ....

Τού καθενός τό γούστο ...........είναι καλύτερο.........ΜΟΝΟ

γιά τόν καθέναν............

ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ....................V-STROM 650.........!!!!!

Άπόδειξη.....???

ΓΑΜΑΕΙ.............ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ............!!!!!!

:wave2:

LARISEOS
13/08/2008, 14:49
μπορει το στρομ να υπερτερη σε πολλα αλλα δεν 8α το ονομασω on off σθμφωνω πουλαει , ειναι πρωτο στην κατηγορια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο,,,,και η αποδειξη ειναι πωσ πολλοι λιγοι το κρατανε χρονια!!!

ο αλλοσ εχει 15 χρονια africa ? σημαινει ευχαρηστιμενοσ και το πιο βασικο οτι εχει γηνει κατι απο την ζωη σου....
και δεν μιλαω για την δικια μου αποψη αλλα εχω τρεισ γνωστουσ με στρομ και ολοι ειναι....

ναι ναι το πιο καλο το μοναδικο το τελειο ,,,,,αλλα ,,,,, εγω 8α το η8ελα πιο γρηγορο , ο αλλοσ λιγο πιο off ,,,,

αρα το στρομ ειναι σαν ενα ποδηλατο με βοη8ιτικεσ ροδεσ .....μολισ το καβαλησεισ καταλαβαινεισ πωσ υπαρχουν και αλλεσ μηχανεσ και καταληγεισ τελικα σε αυτο που ζητασ!

προσοχη! δεν λεω οτι δεν ειναι καλο,,,ειναι πολυ καλο στην κατηγορια και στα λεφτα που δηνεισ , αλλα μολισ γλυκα8εισ με την μηχανη αυτην αρχηζεισ και καταλαβαινεισ πωσ μια μηχανη δεν ειναι μονο για βολτεσ αλλα και προσοπικη διασκεδαση, adventure, speed, adrenalin, αλλα και για καφε πωσ να το κανουμε εκει πια καταλαβαινεισ τη μηχανη σου τεριαζει!

αυτο πιστευω εγω και αθτην ειναι η αποψη μου απλα!

mixalakis
13/08/2008, 15:26
Μπορεί το μόνο πραγματικό on-off της λίστας να είναι το BMW 800 GS, αλλά είναι αδικαιολόγητα ακριβό!

Επίσης είναι on-off με την έννοια που ορίζουν οι offάδες!!!
Δηλαδή πάει καλά και διασκεδαστικά σε κάθε είδους χωματόδρομο ή ακόμα και εκτός δρόμου.

Όμως επιμένω ότι το 90% των αγοραστών on-off δεν θα πάει πάω από 4-5 χλμ χωματόδρομου (πατημένου συνήθως) τον χρόνο.

Κατηγορία on-off σήμερα είναι τα μηχανάκια δρόμου που απλά έχουν:
1. πιο όρθια θέση οδήγησης για να μην σου πιάνονται τα χέρια και η μέση
2. μαλακότερες αναρτήσεις για να είναι πιο άνετα στις λακούβες και στις κακοτεχνίες
3. μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος για να μην βρίσκουν εύκολα κάτω
4. καλύτερα χαρακτηριστικά απόδοσης στις χαμηλομεσαίες στροφές για πιο ανέμελη οδήγηση σε πόλη και επαρχιακό δρόμο

Τα παραπάνω μειώνουν τον σπορτίφ προσανατολισμό, αλλά αν θες κάτι περισσότερο πας σε πιο street καταστάσεις.

Αυτοί είναι οι λόγοι που τα προτιμά ο κόσμος. Τα κάνουν όλα εύκολα και πρακτικά.
Αυτή είναι η κατηγορία on-off ήμερα, αλλά επειδή οι εταιρίες το παράκαναν με τον on χαρακτήρα (tiger, versys), εμφανίζονται πιο off κατασκευές. Η γνώμη μου είναι ότι θα παρουσιαστούν και άλλες μοτοσυκλέτες με πιο off στοιχεία.
Μάλιστα θα αγόραζα αμέσως ένα λίγο πιο χωμάτινο tiger adventure, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ το μηχανάκι μου on-off.

ermiss
13/08/2008, 15:26
Το v-strom 650 σε πορεία πως είναι? φορτωμένος δικάβαλος τι ταχύτητα έχει άνετα, χαλαρά οικονομικά?? Δεν λεω να το έχω στις 8κ στροφές, λέω να κάνω 2-3 ώρες ταξίδι, πως είναι απο αεροπροστασία και απο κούραση σε 300+ χιλιόμετρα απόσταση?

Road67
13/08/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Το v-strom 650 σε πορεία πως είναι? φορτωμένος δικάβαλος τι ταχύτητα έχει άνετα, χαλαρά οικονομικά?? Δεν λεω να το έχω στις 8κ στροφές, λέω να κάνω 2-3 ώρες ταξίδι, πως είναι απο αεροπροστασία και απο κούραση σε 300+ χιλιόμετρα απόσταση? Μαπα ειναι :smokin: Εγω θα σου πω τι θα παρεις. ΑΤV





:rotflmao: :rotflmao: :yuck:


Σοβαρα τωρα, απο φιλους και γνωστους ξερω οτι στον αερα δεν αντιμετωπιζει προβλημα και ταξιδευει με ανεση κοντα στα 180, μπορει και λιγο παραπανω.

LARISEOS
13/08/2008, 18:33
το v strom σε ταξιδη πρεπει να ειναι ενα απο τα καλυτερα ..... αλλα την παταει σε ενα πραγμα ....
επειδη εχουμε μα8ει να 8ελουμε παντα κατι παραπανο και ασ μην το χρειαζομαστε!

γιαυτο μετα ολοι ψαχνουν κατι αλλο.....

taksidiotis25
14/08/2008, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Συγνώμη έχεις GS & θες 2ο μηχανάκι KTM adv? Πάμε καλά?
Θες πολλά κυβικά μέσα σε πόλη & που στο Ηράκλειο? Πάμε καλά? Νιώθεις ότι σου χρειάζονται 1200 ή 990 κυβικά στη Κρήτη?
Άμα είναι έτσι Αθήνα - Θεσσαλονίκη πήγαινε με αεροπλάνο μη κουραστείς.
Ρε δε πάμε καλά........... επειδη εχει ξαναγινει κουβεντα με μας τους 2 δεν σου πιασα και τον κωλο μεγαλε ουτε σου απλωσα το χερι και σου ειπα πεσε ρε μεγαλε να παω να παρω κανενα μηχανακι.
την μηχανη δεν την περιοριζω μεσα στην πολη,ειμαι συνεχως εκτος και παω και ταξιδια συχνα.
ο καθε ανθρωπος εχει τις ανωμαλιες του,εγω γουσταρω να χω 2 παρομοιες μηχανες,δεν καταλαβαινω το κολλημα ορισμενων.

εγω διχως on off Μηχανη δεν μπορω.
την gs δεν την κυκλοφορω καθολου λογω του οτι ηδη εχω υπερβει κατα 700 χιλιομετρα το πρωτο της σερβις γιατι βλεπετε η εδω αντιπροσωπεια ειναι ανικανη να ανταπεξελθει,19 σεπτεμβριου μου εκλεισαν σερβις.
εγω μεχρι τοτε τι θα εκανα,θα επαιζα τις κουμπαρες?
πηγα και πηρα adv,γιατι ετσι την ειδα.
κι οχι μηχανη για καφετερια,που ετσι κι αλλιως δεν γουσταρω τις καφετεριες εδω ειδικα της μιλατου που πεφτει η μιση αλβανια και ολο το κουτσομπολιο του αιωνα εκει.
να μου λειπει.
εγω οταν θελω καφε,θα παω ρεθυμνο,αγιο,χανια στην κουκουβαγια.
αμα γουσταρω χωμα θα παω στου τρελου του σπυριδων στου κοκκινη που χει το ζαχαροπλαστειο και θα παμε χωμα.
τωρα την λογικη του ρε παιδια δεν παμε καλα δεν τη καταλαβαινω,αφου ο αλλος την βρισκει ετσι τι ασχοληστε μαζι του,τι του απαντατε καν,ασχοληθητε με τα Blogs σας ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.κι αυτο που μου την παιζει ειναι οτι ολοι απο μια σελιδα απαντανε,ρε να ρθει κανεις απο κοντα να μου τα πει και θα του κανω τα μουτρακια κιμαλιδικα.αμα δεν ξερεις ο αλλος τι ειναι και με τι ασχολητε καλο ειναι να μην του κολλαει καποιος.
μπορει να ειναι υπερβολη οι 2 αυτες μηχανες ομως εμενα ετσι μου αρεσει.
τελος απο μενα,οπως συζηταω με ηρεμια οταν δεν μου κολλανε ετσι θελω να μου μιλανε κι ολοι.σε ενα forum μηχανων δεν ξερω ατομα που να κολλανε στον αλλον επειδη εχει 2 θηρια,ξερω να δινουν μονο συμβουλες.
αλλα ειπαμε,οσα δεν φτανει η αλεπου, τι τα κανει???:p κρεμασταρια:lol:

irinia
14/08/2008, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Το v-strom 650 σε πορεία πως είναι? φορτωμένος δικάβαλος τι ταχύτητα έχει άνετα, χαλαρά οικονομικά?? Δεν λεω να το έχω στις 8κ στροφές, λέω να κάνω 2-3 ώρες ταξίδι, πως είναι απο αεροπροστασία και απο κούραση σε 300+ χιλιόμετρα απόσταση?


H TAXYTHTA TAΞΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ...........ΕΙΝΑΙ 150-160


Φορτωμένο καί μέ 2 άτομα.........παραπάνω τό νοιώθεις, κουράζεται
Έκεί είναι καί ή διαφορά του άπό τά χίλια πού ταξιδεύουν άνετα
πάνω άπό 180......

Δέν ύστερεί σέ προστασία άπό τόν άέρα........έκτός άπό τό varadero
πού στά 200 κάνεις τσιγάρο...!!!

Τό v-strom 650 πάει καί μέ 180-190 καί 200..............άλλά αύτά τά χιλιόμετρα,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ....


:wave2:

taksidiotis25
14/08/2008, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
H TAXYTHTA TAΞΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ...........ΕΙΝΑΙ 150-160


Φορτωμένο καί μέ 2 άτομα.........παραπάνω τό νοιώθεις, κουράζεται
Έκεί είναι καί ή διαφορά του άπό τά χίλια πού ταξιδεύουν άνετα
πάνω άπό 180......

Δέν ύστερεί σέ προστασία άπό τόν άέρα........έκτός άπό τό varadero
πού στά 200 κάνεις τσιγάρο...!!!

Τό v-strom 650 πάει καί μέ 180-190 καί 200..............άλλά αύτά τά χιλιόμετρα,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ....


:wave2: συμφωνω απολυτα με το μηνυμα σου φιλε μου,δυστυχως τα μεσαια κυβικα δεν ειναι και για πολλα σε σχεση με μεγαλυτερου κυβισμου μηχανες

ermiss
14/08/2008, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
H TAXYTHTA TAΞΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ...........ΕΙΝΑΙ 150-160


Φορτωμένο καί μέ 2 άτομα.........παραπάνω τό νοιώθεις, κουράζεται
Έκεί είναι καί ή διαφορά του άπό τά χίλια πού ταξιδεύουν άνετα
πάνω άπό 180......

Δέν ύστερεί σέ προστασία άπό τόν άέρα........έκτός άπό τό varadero
πού στά 200 κάνεις τσιγάρο...!!!

Τό v-strom 650 πάει καί μέ 180-190 καί 200..............άλλά αύτά τά χιλιόμετρα,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ....


:wave2:

Ευχαριστώ, αυτό περίμενα να ακούσω... Με έβαλες σε σκέψεις...

irinia
14/08/2008, 08:44
ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ...........


Άποφάσισα νά άλλάξω τό v-strom 650 όταν,...........
μιά μέρα έπιστρέφοντας άπό ένα ταξίδι στό Πήλιο,βρισκόμουν στήν Έθνική
καί πήγαινα μέ 150-160 μαζί μέ τή γυναίκα μου........
Δέν είχα τίποτε άλλο,ή μπαγκαζιέρα καί τό τάνκ-μπάγκ ήταν φορτωμένα
σέ αύτοκίνητο φίλου πού είμασταν παρέα...
Κάποια στιγμή,άνοίγω τό γκάζι γιά νά περάσω κάποιον καί έκεί
άντιλαμβάνομαι ότι τό βεστρομάκι..........ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ.....!!!!
Άν λοιπόν τό παιχνίδι μέ τό σασμάν στό Πήλιο δέν ήταν τόσο ένοχλητικό
αύτό δέ μού άρεσε είδικά στό θέμα τής ένεργητικής άσφάλειας....
Βέβαια τό κάθε μηχανάκι έχει τά όρια του σέ αύτό τό θέμα καί ή ένεργητική
άσφάλεια πιό πολύ είναι στό μυαλό αύτού πού τό κουμαντάρει....!!!!
ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ..........ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ......αύτό τό κομβικό σημείο
τών χιλιομέτρων.....
Άντίθετα μέ ένα 1000 on-off έκεί φεύγεις σά νά είσαι σταματημένος....
Στήν ούσία έκεί κατάλαβα ότι τό v-strom 650 είναι γιά νά ταξιδεύει
τό πολύ μέ 140 .......ΓΙΑ ΝΑΧΕΙΣ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.......
άν χρειαστεί..........
Θεώρησα όμως ότι αύτή ή ταχύτητα είναι μικρή σέ σχέση μέ τό μέσο όρο
πού κινούνται τά αύτοκίνητα καί τόν τρόπο πού θά ήθελα νά τά
άποφύγω,πάντα σέ Έθνικό δρόμο.........
σέ σχέση ...........ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.........!!!!!!
Αύτοί ήταν καί οί 2 λόγοι πού τό άλλαξα.......!!!!!!
Άν θέλει κάποιος τά 130-140 γιά ταξιδάκι είναι .....ΤΕΛΕΙΟ...........έχοντας
πάντα στό νού του ότι είναι εύάλωτος στό χρόνο άν θελήσει νά άποφύγει
αύτοκίνητα έπιταχύνοντας........!!!!!
Άλλά έπειδή ούδέν καλόν άμιγές κακού...........
όφείλω νά πώ πώς ή συμπεριφορά του στήν πόλη γιά κάποιον έμπειρο
ΕΙΝΑΙ............ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ......!!!!!
σέ άντίθεση μέ ένα varadero.........ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ........!!!!!!!!!
Τό v-strom 1000 άν δέν τό τελείωνε ή Σουζούκι πού αύτή ξέρει
καλύτερα άπό μάς τό γιατί καί τό διότι........
είναι πολύ πιό κοντά στό 650 σέ αύτόν τόν τομέα......
Άλλά γιά πεθαμένους θά μιλάμε τώρα...???
Μέτά άπό 10 μήνες μέ v-strom 650 καί 1 χρόνο varadero............θά πώ
ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΧΕΙΣ ................ΟΛΑ.........!!!!!!!!

ΚΑΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΔΗΓΟΣ................V-STROM 650.........!!!!!!!
Έκτός άν έχει κάποιος άλλο όχημα γιά τήν πόλη
Τότε varadero........ΜΕ ΧΙΛΙΑ.......!!!!!!!!

Ότι άλλο καί νά ψάξει κανείς...........είναι τραβηγμένο καί γιά τά γούστα του.....
Ή Γιαμάχα έχασε τήν εύκαιρεία χάνοντας καί τόν έναν κύλινδρο.....!!!!!!
Όλα τά μονοκύλινδρα είναι τό πολύ γιά 100 κμ...........ΔΕΝ ΠΑΝΕ.........
ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ..........
ώραία καί άσφαλή έργαλεία άλλά γιά πολύ μικρές διαδρομές........
Έκτός άν είσαι μαζόχας.....!!!!!!
Τώρα........ΚΤΜ, BMW,........καί λοιπά........άλλα είναι γιά γούστα,.......
άλλα γιά ακριβά πορτοφόλια χωρίς νά τό άξίζουν άλλα γιά νά πουλάς
μούρη κ.λ.π.....κ.λ.π......
Αύτή είναι ή γνώμη μου γιά τά Εύρωπαικά άπό τήν έποχή πού
οδηγούσα .........LAVERDA.........μέ πολλά μπουριά.....:lol:

Τό έχω ξαναπεί..........
όποιον δέν τόν νοιάζει άν έχουν καί άλλοι χίλιοι στή γειτονιά τό ίδιο,πάνε καί
άγοράζουν ένα άπό αύτά τά 2-3 καί .............
κάνουν τή δουλειά τους ,τό κέφι τους ,τήν έκδρομή τους......κ.λ.π....κ.λ.π....
χωρίς νά νοιάζονται γιά λάδια,ξύδια ,ήλεκτρικά........


:wave2:

LARISEOS
14/08/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
επειδη εχει ξαναγινει κουβεντα με μας τους 2 δεν σου πιασα και τον κωλο μεγαλε ουτε σου απλωσα το χερι και σου ειπα πεσε ρε μεγαλε να παω να παρω κανενα μηχανακι.
την μηχανη δεν την περιοριζω μεσα στην πολη,ειμαι συνεχως εκτος και παω και ταξιδια συχνα.
ο καθε ανθρωπος εχει τις ανωμαλιες του,εγω γουσταρω να χω 2 παρομοιες μηχανες,δεν καταλαβαινω το κολλημα ορισμενων.

εγω διχως on off Μηχανη δεν μπορω.
την gs δεν την κυκλοφορω καθολου λογω του οτι ηδη εχω υπερβει κατα 700 χιλιομετρα το πρωτο της σερβις γιατι βλεπετε η εδω αντιπροσωπεια ειναι ανικανη να ανταπεξελθει,19 σεπτεμβριου μου εκλεισαν σερβις.
εγω μεχρι τοτε τι θα εκανα,θα επαιζα τις κουμπαρες?
πηγα και πηρα adv,γιατι ετσι την ειδα.
κι οχι μηχανη για καφετερια,που ετσι κι αλλιως δεν γουσταρω τις καφετεριες εδω ειδικα της μιλατου που πεφτει η μιση αλβανια και ολο το κουτσομπολιο του αιωνα εκει.
να μου λειπει.
εγω οταν θελω καφε,θα παω ρεθυμνο,αγιο,χανια στην κουκουβαγια.
αμα γουσταρω χωμα θα παω στου τρελου του σπυριδων στου κοκκινη που χει το ζαχαροπλαστειο και θα παμε χωμα.
τωρα την λογικη του ρε παιδια δεν παμε καλα δεν τη καταλαβαινω,αφου ο αλλος την βρισκει ετσι τι ασχοληστε μαζι του,τι του απαντατε καν,ασχοληθητε με τα Blogs σας ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.κι αυτο που μου την παιζει ειναι οτι ολοι απο μια σελιδα απαντανε,ρε να ρθει κανεις απο κοντα να μου τα πει και θα του κανω τα μουτρακια κιμαλιδικα.αμα δεν ξερεις ο αλλος τι ειναι και με τι ασχολητε καλο ειναι να μην του κολλαει καποιος.
μπορει να ειναι υπερβολη οι 2 αυτες μηχανες ομως εμενα ετσι μου αρεσει.
τελος απο μενα,οπως συζηταω με ηρεμια οταν δεν μου κολλανε ετσι θελω να μου μιλανε κι ολοι.σε ενα forum μηχανων δεν ξερω ατομα που να κολλανε στον αλλον επειδη εχει 2 θηρια,ξερω να δινουν μονο συμβουλες.

αλλα ειπαμε,οσα δεν φτανει η αλεπου, τι τα κανει???:p κρεμασταρια:lol:


ελα ρε ταξιδιωτη κρητικε σιγα τι σου ειπε και αμεσωσ να το παιξεισ νταησ! μηπωσ ασχολισαι με το νετ τωρα??
δηνεισ την απαντησει σου και τελειωσε και πιστεψε με λογικο ειναι οταν ο αλλοσ προσπαθει να παρη μια gs η ενα ktm και το σκεφτεται γιατι δεν μπορει , εσυ λεσ να εχω 2 ιδια , γουστο σου αλλα αν το προβλημα το θετεισ πωσ φταει η αντιπροσοπεια τραβα σε αυτουσ και σπαστα μην ανεβαζεισ τα αιματα χωρισ κανεναν λογο σε ενα blogg h και γενικωσ στο νετ!

παντωσ εγω θα πολουσα το gs και θα κρατουσα το ktm εκτοσ αν εχεισ σκοπο για πολυ μεγαλα ταξιδια!

taksidiotis25
14/08/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
ελα ρε ταξιδιωτη κρητικε σιγα τι σου ειπε και αμεσωσ να το παιξεισ νταησ! μηπωσ ασχολισαι με το νετ τωρα??
δηνεισ την απαντησει σου και τελειωσε και πιστεψε με λογικο ειναι οταν ο αλλοσ προσπαθει να παρη μια gs η ενα ktm και το σκεφτεται γιατι δεν μπορει , εσυ λεσ να εχω 2 ιδια , γουστο σου αλλα αν το προβλημα το θετεισ πωσ φταει η αντιπροσοπεια τραβα σε αυτουσ και σπαστα μην ανεβαζεισ τα αιματα χωρισ κανεναν λογο σε ενα blogg h και γενικωσ στο νετ!

παντωσ εγω θα πολουσα το gs και θα κρατουσα το ktm εκτοσ αν εχεισ σκοπο για πολυ μεγαλα ταξιδια! μα την απαντηση μου την εδωσα.λογικο ειναι οταν καποιος θελει να παρει ενα ktm η οτιδηποτε αλλο να βγαζει τον σκασμο και να μην την λεει ετσι στον αλλον ok?πολλοι θελουν να παρουν μηχανες ομως δεν ειρωνευοντε.ειναι δευτερη φορα που μου την εχει πει το συγκεκριμενο ατομο,και πιστεψε με δεν εχω τιποτα μαζι του ουτε και με καποιον αλλον.
δεν το ξεραμε κιολας πως θα πρεπει να παιρνουμε και την αδεια για να παρουμε μια μηχανη και να κανουμε το κεφι μας.

αλλα τελος παντως,δεν θα χαλασω και την ζαχαρενια μου πρωινιατικα.
το κοβω εδω λοιπον.
και δεν ειχα κανενα κεφακι για καυγαδες και ιστοριες,εγω θελω ηρεμια πλεον στην ζωη μου,δεν ζηταω χρηματα απο κανεναν,δεν ενοχλω κανεναν ποτε θελω και την ιδια αντιμετωπιση σωστα?σωστα...

και δεν θα μπω και σε διαδικασια απαντησεων ξανα σε αυτο το μελος.οπως βλεπω τον αλλον φιλικα ετσι θελω κι εγω να με βλεπουνε.
δεν το παιζω νταης κι ουτε θελω να ανεβαζω τα αιματα αλλα δεν θα κανω και τουμπεκι ψιλοκομμενο...

LARISEOS
14/08/2008, 10:14
σωστα αλλα δεν χρειαζεται να το κανεισ 8εμα,,,,,,τωρα οσο για το service,,,,dld ειναι τοσο αυστηρα με τα χλμ η εσυ εισαι πολυ προσεκτικοσ?

στην θεση σου παντωσ θα επερνα ενα καθαρο σαν δευτερο μηχακη,,,,,φανταζομαι πωσ λιγο πολυ κρητη με λαρισα μοιαζει και θα εχεται πολλεσ διαδρομεσ! παρε ενα καθαρο να γουσταρεισ χωμα,
δυσκολο να αφησεισ το gs και να πασ με to ktm ταξιδι ετσι δεν ειναι? αρα βρεσ την ηρεμια σου με ενα κα8αρο επανω στα βουναλακια μονοσ σου η και με παρεα!!!!

taksidiotis25
14/08/2008, 10:19
σωστο κι αυτο.

φιλε mike sorry για τα λογια μου αλλα σε παρακαλω,μην προτρεχεις αν δεν ξερεις ο αλλος τι χρηση κανει στην μηχανη.

Tpap
14/08/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
....

καλά τα λές αλλά ποιός σ'ακούει...:wave2:

vestromas
15/08/2008, 14:53
Στο τελευταιο θεμα, να πω οτι αφου το κοπελι εχει φραγκα και γουσταρει, να εχει δυο και τρεις μηχανες, σε κανεναν μας δεν του πεφτει λογος να τον κρινει.
Πιος απο μας θα μπορουσε και δεν θα το εκανε;
Τωρα οσον αφορα για τα αλλα και επειδη ειναι το αγαπημενο μου θεμα, εχουμε και λεμε.
Το vstrom 650 ειναι μακραν το καλυτερο μηχανακι γιατι τα συνδιαζει ολα καλυτερα απο τα αλλα μηχανακια που αναφερθηκαν, γιατι εχει πολυ χαμηλοτερη τιμη απ ολα, πολυ μικροτερη καταναλωση βενζινης που στις μερες μας ειναι βασικο και προσεγγιζει ανετα και τις πιο δυσβατες παραλιες, απλως με μια λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα.
Συμπερασματικα, το βρισκω βλακεια να χασω ολη αυτη την ανεση στο ταξιδι και την αρκετα ψηλη μεση ωριαια ταχυτητα, για να παω ας πουμε στην παραλια στο σπαθι της Τζιας, με 2 λεπτα καθυστερηση απο ενα τρανσαλπ, η 5 λεπτα απο ενα απο τα πολυ ακριβοτερα και βενζινοβορα bmw κτμ κλπ.:beer: :wave2:

vestromas
15/08/2008, 14:56
Μην μου πειτε οτι οι διαφορες στις αποστασεις και στους χρονους ειναι μεγαλυτερες, γιατι τοτε κοροιδευομαστε και δεν εχει μετα νοημα να μιλαμε.:lol::beer: :wave2:

σουλης
16/08/2008, 04:15
το VSTROM σίγουρα δεν ταξιδεύει με 180-190 τουλάχιστον αν κανεις ειναι συνετός και δεν ψάχνεται
άλλά πάει με άνεση με 150-160 και σίγουρα δεν ειναι ΟΦ αλλα είναι ενα ψηλό ΟΝ εξαιρετικά άνετο πολύ εντιμο με παρα πολύ καλη κατανάλωση και ελάχιστες ζημιές
Το ΤΑ είναι άλλο καλούπι τουλάχιστον το καινουριο πιο χωματερο πιο ευέλικτο κρυβει τον ογκο του ευκολα νομιζω οτι πλέον δεν απευθυνονται στο ίδιο κοινο

σουλης
16/08/2008, 04:17
μάλλον πλέον το τρανσαλπ έγινε και παλι ον οφ

el_mojito
16/08/2008, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Στο τελευταιο θεμα, να πω οτι αφου το κοπελι εχει φραγκα και γουσταρει, να εχει δυο και τρεις μηχανες, σε κανεναν μας δεν του πεφτει λογος να τον κρινει.
Πιος απο μας θα μπορουσε και δεν θα το εκανε;
Τωρα οσον αφορα για τα αλλα και επειδη ειναι το αγαπημενο μου θεμα, εχουμε και λεμε.
Το vstrom 650 ειναι μακραν το καλυτερο μηχανακι γιατι τα συνδιαζει ολα καλυτερα απο τα αλλα μηχανακια που αναφερθηκαν, γιατι εχει πολυ χαμηλοτερη τιμη απ ολα, πολυ μικροτερη καταναλωση βενζινης που στις μερες μας ειναι βασικο και προσεγγιζει ανετα και τις πιο δυσβατες παραλιες, απλως με μια λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα.
Συμπερασματικα, το βρισκω βλακεια να χασω ολη αυτη την ανεση στο ταξιδι και την αρκετα ψηλη μεση ωριαια ταχυτητα, για να παω ας πουμε στην παραλια στο σπαθι της Τζιας, με 2 λεπτα καθυστερηση απο ενα τρανσαλπ, η 5 λεπτα απο ενα απο τα πολυ ακριβοτερα και βενζινοβορα bmw κτμ κλπ.:beer: :wave2:

Κι αμα ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ δηλαδή αυτο το ''καλύτερο μηχανάκι μακράν''...εξακολουθεί να είναι ακόμα για εμάς το καλύτερο μακράν???? :alien:

vestromas
16/08/2008, 11:01
Σ αρεσει δεν σ αρεσει, θα το παρεις!!!:lol:
Το γουστο ειναι καθοριστικης σημασιας τελικα αδερφε el mojito.
Οσοι δεν εχουν γουστο απλως παιρνουν κατι αλλο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

taksidiotis25
16/08/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από σουλης
μάλλον πλέον το τρανσαλπ έγινε και παλι ον οφ μπα,απεχει πολυ απο τον ορο αυτο.

σουλης
16/08/2008, 18:33
σίγουρα δεν εγινε ΚΤΜ αλλα πάντως κλίνει και λίγο προς το 800GS ετσι και αλλοιως άλλο δικύλινδρο ψευτοχωμάτινο στα κυβικά του δεν υπάρχει οπότε για αυτούς που θέλουν 2 κυλινδρους και χωματάκι στα 600-700 και με τιμη κατω απο 9000 είναι μονόδρομος

tzarot
16/08/2008, 19:05
ρε παλικάρια ακόμα το παιδεύετε. το V-STROM ΔΕΝ είναι ON-OFF.

Το post ρώτάει ποιό ON-OFF να πάρω. Δεν τα είπαμε ???
Τελικά να δείτε που θα έρθετε στα λόγια μου. :)

MikeG
16/08/2008, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
ρε παλικάρια ακόμα το παιδεύετε. το V-STROM ΔΕΝ είναι ON-OFF.

Το post ρώτάει ποιό ON-OFF να πάρω. Δεν τα είπαμε ???
Τελικά να δείτε που θα έρθετε στα λόγια μου. :)

Ενώ το Transalp είναι.... :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

epp1640
16/08/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Σ αρεσει δεν σ αρεσει, θα το παρεις!!!:lol:
Το γουστο ειναι καθοριστικης σημασιας τελικα αδερφε el mojito.
Οσοι δεν εχουν γουστο απλως παιρνουν κατι αλλο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

:rotflmao:

:a024:

εγώ ελάλησα.. TENERE.. τέλος.. παίζει ένα στις αγγελίες αταξινόμητο καλά καλά 1000 ευρώ κάτω.. το είδα όταν άφησα το ybr για service.. φοβερό εργαλείο.. ψηλό, μεγάλες διαδρομές, δεν πήγα χώμα αλλά φαντάστηκα ότι πήγα και τα κατάφερε περίφημα.. :lol:

tzarot
16/08/2008, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ενώ το Transalp είναι.... :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

Απο το V-Strom σίγουρα πολύ πολύ περισσότερο. Μην ξεχνάς ότι είχα V-STROM για 2,5 χρόνια όπως έγραψα νωρίτερα και το ξέρω καλά.

Για τον φίλο που προτείνει TENERE, συμφωνώ απόλυτα, μόνα προβλήματα η αξία μεταπώλησης και η δυσκολία στο ταξίδι. Για αυτούς τους δύο λόγους δεν θα το αγόραζα.
Κατά τα άλλα, σαφώς πλέον ON-OFF και στα περίπου μισά λεφτά των BMW.

mixalakis
16/08/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
ρε παλικάρια ακόμα το παιδεύετε. το V-STROM ΔΕΝ είναι ON-OFF.

Το post ρώτάει ποιό ON-OFF να πάρω. Δεν τα είπαμε ???
Τελικά να δείτε που θα έρθετε στα λόγια μου. :)

Αμάν πια ρε παιδιά!!!:a016:

Δεν είναι on-off το ένα, δεν είναι το άλλο κτλ.
Τι είναι δηλαδή το v-strom; Street;

Οn-off δεν είναι μόνο τα 800 gs, tenere και ktm adventure επειδή πάνε καλύτερα στο χώμα. Είναι και τα vesrys, tiger κτλ για τους λόγους που έχω περιγράψει παραπάνω.
Απλά έχουν σαφέστερο προσανατολισμό προς την άσφαλτο.

taksidiotis25
16/08/2008, 22:05
γινεται ενας χαμος με το τι ειναι on off και τι οχι,οσο και να φαγωνομαστε εδω μεσα οι εταιρειες δεν μασανε και τα πιανουν χοντρα απο αυτα που μας πασαρουν σαν on off κι εμεις σαφως τα παιρνουμε.η μας πασαρουν tiger και κατι αλλα για on off,απο που κι ως που.
ε χωμα δεν μπορεις να πας με αγριες διαθεσεις ουτε με vstrom ουτε με transalp ουτε και με gs 1200 κι ειδικα με τις ζαντες που θα γινουνε κουταλι στις πρωτες χοντρες δυσκολιες ουτε φυσικα και με varadero.
ναι μπορεις να μπεις σε καποιο μονοπατι και να τις λασπωσεις λιγο οδηγωντας με προσοχη γιατι ενα λαθακι μπορει να σε αφησει κι εκει,μετα να βγεις και να τις καμαρωσεις λασπωμενες και να ανεβασεις και φωτογραφιες και να πεις,κοιταξτε πηγα χωμα κι οργωσα.
δυστυχως η ευτυχως πλεον οι ψηλες μηχανες πλεον προοριζοντε περισσοτερο για ασφαλτο κι εχουν και καποιες δυνατοτητες για μονοπατια χωματινα διχως ομως υπερβολες γιατι με τετοιους ογκους,βαρος και πλαστικουρες θελει προσοχη.
τα περιοδικα με τα τεστ τα διαβαζω,πολλα δεν τα πιστευω ομως καν.
εχω μπει και με varadero μαυρη η στιγμη,και με gs 1200 και με vstrom <<δεν το περιμενα αλλα πηγε καλα>> και αγανακτησα ειδικα με το πρωτο.το gs πηγαινε πολυ καλυτερα.
με αυτο που δεν ειχα νιωσει τοσο παραξενα ηταν ενα 950 ktm ενως φιλου,πηγαινε σχεδον αφοβα.
απο κει και περα ομως ειναι και το τι βολευει τον καθενα.
εμενα ας πουμε αν με βαζανε να διαλεξω vstrom η transalp new δε θα το σκεφτομουν καθολου,δεν θα εσκαγα με τιποτα τα 8600 ευρω για να λεει η μηχανη μου πανω honda.
θα επαιρνα το vstrom,ομως γουστα και γνωμες ειναι αυτα,σχεδον 9000 για το hondaki παντως εγω δεν τα σκαω,μην μας πιανουν και κοτσους,ενα 7300 και πολλα της ητανε.

tzarot
16/08/2008, 22:54
Κανένας δεν φαγώνεται, τη γνώμη μας λέμε. Σε forum βρισκόμαστε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
...δεν θα εσκαγα με τιποτα τα 8600 ευρω για να λεει η μηχανη μου πανω honda.

Τώρα για την τιμή έχεις μπερδέψει κάτι. Η "επίσημη" είναι 8210 αλλά μόλις πριν 4 μέρες πήρα τη δικιά μου 7.700 κανονική ελληνική αντιπροσωπείας. Απλά άφησα τα "δώρα" να τα ψωνίσω όπως και όποτε γουστάρω. Και πίστεψέ με τη λέξη Honda θα την εισπράξουμε πίσω, όσοι την επιλέξαμε, στην μεταπώληση της μηχανής στο 110%.

Άρα η τιμή των 8.600 που αναφέρεις είναι τελείως λάθος.