PDA

View Full Version : Nέα Yamaha XT660Z Tenere



pontiki
07/08/2008, 10:40
Θα ήθελα γνώμες από όποιον γνωρίζει για το νέο αυτό μοντέλο της Yamaha και σε σύγκριση με τη Bmw 800GS.

Cpt. Haddock
07/08/2008, 10:44
Ξεκίνα απο εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=62723

:wave2: :beer: :wave2:

MikeG
07/08/2008, 10:50
F800GS εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55417) , Tenere εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909)
Ανάμεσα στα 2 θα σου πρότεινα αν θες περισσότερο γκάζι το 800. Από την άλλη το Tenere για καθημερινό είναι μια χαρά.

:wave2:

pontiki
07/08/2008, 13:31
Ψάχνω κάτι για την ιπποδύναμη αλλά δεν βρίσκω τίποτα σχετικό.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν η ιπποδύναμη επειδή είναι μικρή, επαρκεί για ταξίδια και δε θα έχει πρόβλημα στους ανοιχτούς δρόμους :rolleyes:

MikeG
07/08/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pontiki
Ψάχνω κάτι για την ιπποδύναμη αλλά δεν βρίσκω τίποτα σχετικό.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν η ιπποδύναμη επειδή είναι μικρή, επαρκεί για ταξίδια και δε θα έχει πρόβλημα στους ανοιχτούς δρόμους :rolleyes:

Πρόβλημα με το Tenere δε θα έλεγα ότι έχεις. Από εκεί και πέρα σκέψου ότι είναι ένα XT με άλλο σκελετό & αναρτήσεις. Όσον αφορά το κινητήρα είναι 90% ίδιος. Ιπποδύναμη, ροπές & σχετικά όλα ίδια. :wave2:

vestromas
08/08/2008, 03:25
Eιχα το παλιο , το μονοφαναρο σε μαυρο μωβ, ακριβως ιδιο με αυτο που ειναι ποσταρισμενο στην αλλη συζητηση.
Για να δεις ποσο εχουν αλαξει οι εποχες, εκεινη την εποχη, αυτο το μηχανακι, θεωρουνταν με το ζορι οφ και το τρανσαλπ εντελως αχρηστο για εκτος δρομου.
Οι παλιοι θα θυμουντε οτι τοτε το μοταρντ ουτε για αστειο δεν επαιζε και τα αφρικα μαζι με τα σουπερ τενερε θεωρουνταν μπασταρδα, υπερβολες και επικυνδυνα για εκτος δρομου λογω βαρους. Τωρα, και μετα απο τdm βαραντερο vstrom δειχνουν σχεδον σαν καθαροαιμα χωματινα, και το παλιο τρανσαλπ, που ηταν το αποκορυφωμα της αχρηστιας και του δημοσιου υπαληλου και του φλωροσυντηριτικουρα, το μονο που παει λιγο χωμα.
Παντως το τενερε 660 που ειχα εγω τοτε, ηταν πολυ εργαλειο.
Θυμαμαι οτι το πηρα καινουριο το καλοκαιρι του 91 νομιζω και πηγα στην Παρο και βρηκα απο επανω του, ομαδα Ιταλων να το φωτογραφιζει και να εχει παθει πλακα.
Θυμαμαι επισης οτι για την εποχη, ειχε πολυ γκαζι. Απο σκασμενη τεταρτη σε 5, ψιλοφιδιαζε. Οταν ομως εβαζες δευτερο ατομο, λογω μαλακης αναρτησης, αλαζε η γεωμετρια εχανες το μπροστινο και στα φρενα λογω ισιας σελας τον φορτωνοσουνα στην πλατη και ηταν πολυ ενοχλητικο.
Επισης στο πρωτο μου ταξιδι στην Ιτεα, τελικιασμενος, απο τους κραδασμους εχασα την πινακιδα στον δρομο και δεν πηρα χαμπαρι. Αν πηγαινεις συχνα με δευτερο ατομο, μην το παρεις γιατι απ οτι βλεπω ειναι στο ιδιο μαλακο στυλ η αναρτηση και θα ξενερωσεις. Επισης λογω μονοκυλινδρου κινητηρα, πανω απο 140 στην εθνικη δεν θα ευχαριστηθεις ταξιδι. Εαν το συγκρινο με το vstrom, ειναι σαν τζαγκουαρ με λαντα νιβα στον δρομο. Μιλαμε παντα για σημερα. Τοτε ηταν εκτος συναγωνισμου. Δεν βλεπω ομως και να εχουν αλαξει και πολλα πραγματα. Απλως προσπαθουν να ξυπνησουν την κατηγορια.:beer: :wave2:

vstrider
08/08/2008, 09:28
παρομοίως, είχα το διπλοφάναρο το ΄97.
Πολύ καλό μηχανάκι για την εποχή του, το είχα πάρει καινούργιο και το είχα λιώσει κυριολεκτικά.
Το super tenere 750 είχε δύναμη αλλά πλαίσιο και αναρτήσεις ήταν ανεπαρκείς για το υπόλοιπο σύνολο... Εμπαινες σε στροφή και ένιωθες το μηχανάκι να είναι ¨βάρκα στο γυαλό...¨
Το 660 σε πήγαινε παντού, μόνο που έμενε λίγο πίσω λόγω χαμηλής ιπποδύναμης. Πάνω από τα 140 ένιωθες το μοτέρ να είναι πολύ ζορισμένο και έκλεινες το γκάζι (έκαιγε και λαδάκι...).
Σήμερα, μία δεκαετία μετά περίμενα κάτι πιο εξελιγμένο-δυνατό όσον αφορά το κινητήρα...
Είναι ωραίο, ψηλό, ταξιδιάρικο (με 120-130), έχει αυτονομία, είναι λίγο βαρυ αλλά έχει ένα μοτέρ που έχει μείνει πολύ πίσω σε εξέλιξη-ιπποδύναμη (και από αναρτήσεις έχω την εντύπωση πως δεν έχει αλλάξει κάτι)
Πάντως αισθητικά μου αρέσει.

FAST AS A SHARK
08/08/2008, 10:01
To tenere ειναι πιο πολυ "χωματινο" ,μεγαλες διαδρομες αναρτησεων ,σελλα και στησιμο για οδηγηση ορθιος ,ζαντες 21 ...
Αλλα βαρυ ,λιγη ιπποδυναμη και μονοκυλινρο θα σε προβληματισει εντονα σε ταξιδι ,ειδικα με δευτερο ατομο.
Ειναι καλο για κοντινες διαδρομες και με λιγη θεληση παει παντου αλλα μεχρι εκει.
Εγω εχω δευτερο το ΜΤ-03 (ιδιος κινητηρας) και εβαλα εξατμισεις,rabid bike φιλτρο για να αποδωσει οπως πρεπει.


138732

stefanos
08/08/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Για να δεις ποσο εχουν αλαξει οι εποχες, εκεινη την εποχη, αυτο το μηχανακι, θεωρουνταν με το ζορι οφ και το τρανσαλπ εντελως αχρηστο για εκτος δρομου.
Οι παλιοι θα θυμουντε οτι τοτε το μοταρντ ουτε για αστειο δεν επαιζε και τα αφρικα μαζι με τα σουπερ τενερε θεωρουνταν μπασταρδα, υπερβολες και επικυνδυνα για εκτος δρομου λογω βαρους. Τωρα, και μετα απο τdm βαραντερο vstrom δειχνουν σχεδον σαν καθαροαιμα χωματινα, και το παλιο τρανσαλπ, που ηταν το αποκορυφωμα της αχρηστιας και του δημοσιου υπαληλου και του φλωροσυντηριτικουρα, το μονο που παει λιγο χωμα.
.:beer: :wave2:


Τότε το off road σήμαινε εκτός δρόμου ,τώρα σημαίνει εκτός αυτοκινητοδρόμου.:p

FAST AS A SHARK
08/08/2008, 10:23
Η πιο σωστη επεξηγηση που εχω ακουσει για τα σημερινα on/off

kastpan
17/08/2008, 16:46
Μια ερώτηση......Η yamaha ή η LEGO το βγάζει???

H.A.Balafoutre
18/08/2008, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Eιχα το παλιο , το μονοφαναρο σε μαυρο μωβ, ακριβως ιδιο με αυτο που ειναι ποσταρισμενο στην αλλη συζητηση.
Για να δεις ποσο εχουν αλαξει οι εποχες, εκεινη την εποχη, αυτο το μηχανακι, θεωρουνταν με το ζορι οφ και το τρανσαλπ εντελως αχρηστο για εκτος δρομου.
Οι παλιοι θα θυμουντε οτι τοτε το μοταρντ ουτε για αστειο δεν επαιζε και τα αφρικα μαζι με τα σουπερ τενερε θεωρουνταν μπασταρδα, υπερβολες και επικυνδυνα για εκτος δρομου λογω βαρους. Τωρα, και μετα απο τdm βαραντερο vstrom δειχνουν σχεδον σαν καθαροαιμα χωματινα, και το παλιο τρανσαλπ, που ηταν το αποκορυφωμα της αχρηστιας και του δημοσιου υπαληλου και του φλωροσυντηριτικουρα, το μονο που παει λιγο χωμα.
Παντως το τενερε 660 που ειχα εγω τοτε, ηταν πολυ εργαλειο.
Θυμαμαι οτι το πηρα καινουριο το καλοκαιρι του 91 νομιζω και πηγα στην Παρο και βρηκα απο επανω του, ομαδα Ιταλων να το φωτογραφιζει και να εχει παθει πλακα.
Θυμαμαι επισης οτι για την εποχη, ειχε πολυ γκαζι. Απο σκασμενη τεταρτη σε 5, ψιλοφιδιαζε. Οταν ομως εβαζες δευτερο ατομο, λογω μαλακης αναρτησης, αλαζε η γεωμετρια εχανες το μπροστινο και στα φρενα λογω ισιας σελας τον φορτωνοσουνα στην πλατη και ηταν πολυ ενοχλητικο.
Επισης στο πρωτο μου ταξιδι στην Ιτεα, τελικιασμενος, απο τους κραδασμους εχασα την πινακιδα στον δρομο και δεν πηρα χαμπαρι. Αν πηγαινεις συχνα με δευτερο ατομο, μην το παρεις γιατι απ οτι βλεπω ειναι στο ιδιο μαλακο στυλ η αναρτηση και θα ξενερωσεις. Επισης λογω μονοκυλινδρου κινητηρα, πανω απο 140 στην εθνικη δεν θα ευχαριστηθεις ταξιδι. Εαν το συγκρινο με το vstrom, ειναι σαν τζαγκουαρ με λαντα νιβα στον δρομο. Μιλαμε παντα για σημερα. Τοτε ηταν εκτος συναγωνισμου. Δεν βλεπω ομως και να εχουν αλαξει και πολλα πραγματα. Απλως προσπαθουν να ξυπνησουν την κατηγορια.:beer: :wave2:


Πέστααααα.........πολύ σωστά λόγια ρε μάγκα...έτσι ακριβώς είναι.

taksidiotis25
18/08/2008, 02:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από pontiki
Θα ήθελα γνώμες από όποιον γνωρίζει για το νέο αυτό μοντέλο της Yamaha και σε σύγκριση με τη Bmw 800GS. δεν τιθεται θεμα συγκρισης το tenere δειχνει να ειναι πιο καθαρο ως προς την off κατηγορια ομως προτεινω το gs,αλλη κατηγορια μηχανης,2 κυλινδρους πιο δυνατο,πιο ομορφο για καποιους κι εννοειται με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερη μεταπωλητικη αξια.
το tenere ειναι πιο σκληρο μηχανακι και καπως υπερτιμημενο.
απο την στιγμη που θα θελεις ανετες μεταφορες και δυνατοτητες για εκτος τοτε προτεινω το 800αρι.

LARISEOS
18/08/2008, 09:41
εχουμε και λεμε θα επερνα το gs 800 αν=

ειχα τα λεφτα.
ειχα γυναικα ,κοπελα ,γκομενα,φιλο
εκανα μεγαλα ταξιδια
ηθελα να γραφτο στο club bmw :lol:


θα επερνα το tenere 660=

αν μου το προσφεραν σε καλη τιμη και με βαλιτσεσ μεταλικεσ
αν μενω επαρχια
αν μπενω και γουσταρω χωμα
αν δεν εχω κοπελα η αν η κοπελα δεν γουσταρη ταξιδια με την μηχανη
αν κανω ταξιδακια μικρα
αν μου αρεσουν οι transformers



και τα 2 μηχανακια ειναι super θεμα δυναμησ και ταξηδιου ειναι η διαφορα,,,,,,,ισωσ το tenere να ειναι καλυτερο στο χωμα ,,,,,,,,θα το δωκιμασω συντομα παντωσ!

taksidiotis25
19/08/2008, 15:26
δεν ξερω,εγω προτιμω το κατι παραπανω παο θεμα δυναμης που προσφερει το 800αρι,ασχετα οτι ειναι bmw.
ξεκιναει απο 10000,ποσο καλο θα ελεγα για το κυβισμο του και την ποιοτητα του.

xtkoulas
10/02/2009, 07:35
Είχα bmw xchallenge. Η πρώτη μου BMW και απογοητεύτηκα από τη ποιότητα ελέγχου παραγωγής. Δηλαδή μειωμένης ποιότητας εξαρτήματα που δημηουργούν προβλήματα από παιδαριώδη μέχρι σοβαρά.
Η ΥΑΜΑΗΑ και ειδικά το Τenere πιο αξιόπιστο και σίγουρο, και γι' αυτό το αγόρασα πουλώντας το xchallenge. Για ταξίδια είναι απίθανο χωρίς να συγκρίνεται βεβαίως ένας μονοκύλινδρος κινητήρας με δικύλινδρο ή πολυκύλινδρο. Όπως φυσικά δεν συγκρίνεται με spοrt touring μοτοσυκλέτες. Έχει όμως πολυ καλα αντικραδασμικά και δεν ενοχλούν οι κραδασμοί του. Πολύ καλό κάθισμα, στρίβει, ελίσσεται, εγώ την έχω καταβρεί μαζί του, δεν ξέρω όμως εσύ με τι έχεις συνηθίσει να ταξιδεύεις.
Από γνώμες έμπειρων και εντουράδων ουδεμία σχέση δεν έχει με το ΧΤ σαν αίσθηση, οδήγηση κλπ. (άσχετα με τον κινητήρα που είναι ίδιος). Τεράστεια αυτοδυναμία 23 λίτρα, πάνω από 400 χλμ, κατανάλωση σχεδόν ίδια με το f800 (τα έχουν και τα δύο φίλοι και πηγαίνουν μαζί ταξίδια) Το βασικό που δεν ανέφερε κανείς είναι η διαφορά τιμής που είναι ουσιαστικά περίπου 4.500€ και το γεγονός ότι για το f800 έχουν ακουστεί αρκετά προβλήματα ενώ για το ΧΤ τίποτα. Φυσικά δεν έχει τις επιδόσεις του f800, είναι όμως και πιο απλό και πιο οικονομικό στα servise. Αν η χρήση του στη πόλη είναι μεγάλη το ΧΤ είναι πολυ πιο συμφέρουσα αγορά.
Απο 'κει και πέρα τα πράγματα είναι υποκειμενικά για τον καθένα. Αν αποφασίσεις πάντως για το f, καλύτερα θα ήταν να περιμένεις κανένα χρόνο ακόμα να γίνει πιο αξιόπιστη η παραγωγή τους.
Πάρε και ένα ωραίο αρθράκι http://www.motorsite.gr/article_det.php?racename=TENERE08
Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.

ZAHAR24
23/08/2009, 01:15
ΦΙΛΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ 10000 ΕΥΡΩ ΠΑΙΡΝΩ ΕΛΑΦΡΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ R1200GS ΚΑΙ

ΚΤΜ 990 ADVENTURE!ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ!

ΠΑΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΟ TENERE ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ!

ΟΛΑ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ!



:) :) :)

alex k8
07/11/2009, 00:22
ρε παιδια εγω το γουσταρω πολυ αυτο το μηχανακι,ειναι κατσικι,παει ομορφα παντου...ψηνομαι πολυ παντως!ελαφρως μεταχειρισμενο το βρισκεις σε καλη τιμη.πισω δευτερο ατομο καθεται για ταξιδι?για καθε μερα πρεπει να ειναι παααρα πολυ καλο.αν ταξιδευει με καμια 170αρα πιστευω οτι θα ειναι πολυ καλα,σε οσους το εχω δειξει με παιρνουν στο ψηλο!δεν πολυαρεσει!εχω φαει κολλημα ομως.βασικα το adventure γουσταρω με χιλια αλλα για δευτερο μηχανακι κ τεταρτο οχημα πανε πολλα τα ευρο!:(

ermhc
08/11/2009, 10:56
Μετα απο 1600 χιλ. περιπου μαζι του σε διαστημα 10 ημερων ενα εχω να πω ...το μοτο δεν παιζεται!Σημειωστε οτι ο πρωην μεγαλος μου ερωτας ηταν ενα 990 adv για περιπου 6 μηνες και 30000 χλμ μαζι του.Η φιλοσοφια της απλοτητας αυτης της μηχανης οντως σε κανει να ονειρευεσαι ερημους και extreme καταστασεις.Εχω αλλαξει πολλες μοτο και κυριως ss αλλα αυτο το μηχανακι το εχω ερωτευτει και ο λογος ειναι οτι με εχει ηρεμησει οδηγικα και με κανει να σκεφτωμαι μονο τον προορισμο μου και οχι καγκουριες του τυπου πως να ξυσω μασπιεδες κ.τ.λ.Επισης σε εθνικο δικτυο και κυριως απο Θεσ/κη Αθηνα ειδα κοντερισια 170-180 με λιγο προσπαθεια πολυ βροχη και το μοτο σχεδον αστρωτο και μαμισιο ακομη!Η καταναλωση του με βαση τα δικα μου δεδομενα εναι πρωτοφανης αφου πρωτη φορα στην μοτοσυκλετιστικη μου καριερα βγαζω 300++ χιλ. με ενα τεποζιτο μεικτης οδηγησης!!!!!Ειναι απιστευτα ξεκουραστο για μονοκυλινδρο και σε κανει να ψαχνεις να βρεις τον δευτερο κυλινδρο που τον εχει.Φρενα φρεναρες για αυτο που ειναι χωρις περιτα καλουδια οπως abs μιας και κατα προσωπικη μου αποψη θα του χαλαγαν τον off χαρακτηρα του.(μοναδικη παραφωνια η υπερευαισθησια του πισω που μπλοκαρει και θελει λιγο εξικιωση).Αναρτησεις αψογες και σε λιγο χωμα που το δοκιμασα αρκετα ειπιες και φιλικες κυριως σε φλαταδουρες.Καλυψη απο τον αερα σωστη και οσο χρειαζεται για να νοιωθεις οτι οδηγας μοτο και οχι κανενα ιχ και ας ειμαι 1,88.Τελος το μονο αρνητικο εαν ειναι αυτο και παντα υποκειμενικα ειναι η κουρμπα της σελας που σε πολυωρο ταξιδι ειναι μεν ενα συν αλλα εμενα με ξενιζει μιας και πρωτιμω πιο flat καταστασεις.Παντως παιδες προχωρηστε με κλειστα ματια στην αγορα αυτης της μοτο και σας το λεω εγω που ανεκαθεν δεν ειχα και τοσο συμπαθεια στις Yamaha ουτε ειμαι καποιος κρυφοdealer της απεναντιας μαλιστα ειχα και εχω μια αγαπη για τα Kawasaki και Κtm και πιστευα και πιστευω οτι η μοτοζωη ξεκινα παντα πανω απο τα 200 και τελειωνει (κακως τα τελευταια χρονια με τους κολοκοφτες.....) στα 300. Thnks!!!!

z.k.a.p.
11/11/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermhc
Μετα απο 1600 χιλ. περιπου μαζι του σε διαστημα 10 ημερων ενα εχω να πω ...το μοτο δεν παιζεται!Σημειωστε οτι ο πρωην μεγαλος μου ερωτας ηταν ενα 990 adv για περιπου 6 μηνες και 30000 χλμ μαζι του.Η φιλοσοφια της απλοτητας αυτης της μηχανης οντως σε κανει να ονειρευεσαι ερημους και extreme καταστασεις.Εχω αλλαξει πολλες μοτο και κυριως ss αλλα αυτο το μηχανακι το εχω ερωτευτει και ο λογος ειναι οτι με εχει ηρεμησει οδηγικα και με κανει να σκεφτωμαι μονο τον προορισμο μου και οχι καγκουριες του τυπου πως να ξυσω μασπιεδες κ.τ.λ.Επισης σε εθνικο δικτυο και κυριως απο Θεσ/κη Αθηνα ειδα κοντερισια 170-180 με λιγο προσπαθεια πολυ βροχη και το μοτο σχεδον αστρωτο και μαμισιο ακομη!Η καταναλωση του με βαση τα δικα μου δεδομενα εναι πρωτοφανης αφου πρωτη φορα στην μοτοσυκλετιστικη μου καριερα βγαζω 300++ χιλ. με ενα τεποζιτο μεικτης οδηγησης!!!!!Ειναι απιστευτα ξεκουραστο για μονοκυλινδρο και σε κανει να ψαχνεις να βρεις τον δευτερο κυλινδρο που τον εχει.Φρενα φρεναρες για αυτο που ειναι χωρις περιτα καλουδια οπως abs μιας και κατα προσωπικη μου αποψη θα του χαλαγαν τον off χαρακτηρα του.(μοναδικη παραφωνια η υπερευαισθησια του πισω που μπλοκαρει και θελει λιγο εξικιωση).Αναρτησεις αψογες και σε λιγο χωμα που το δοκιμασα αρκετα ειπιες και φιλικες κυριως σε φλαταδουρες.Καλυψη απο τον αερα σωστη και οσο χρειαζεται για να νοιωθεις οτι οδηγας μοτο και οχι κανενα ιχ και ας ειμαι 1,88.Τελος το μονο αρνητικο εαν ειναι αυτο και παντα υποκειμενικα ειναι η κουρμπα της σελας που σε πολυωρο ταξιδι ειναι μεν ενα συν αλλα εμενα με ξενιζει μιας και πρωτιμω πιο flat καταστασεις.Παντως παιδες προχωρηστε με κλειστα ματια στην αγορα αυτης της μοτο και σας το λεω εγω που ανεκαθεν δεν ειχα και τοσο συμπαθεια στις Yamaha ουτε ειμαι καποιος κρυφοdealer της απεναντιας μαλιστα ειχα και εχω μια αγαπη για τα Kawasaki και Κtm και πιστευα και πιστευω οτι η μοτοζωη ξεκινα παντα πανω απο τα 200 και τελειωνει (κακως τα τελευταια χρονια με τους κολοκοφτες.....) στα 300. Thnks!!!!

ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΥΑΓΓΕΛΕ. ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΥΛΟ ΜΟΥ. ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΧΩΜΑ ΕΧΩ ΕΝΑ CRM ΚΑΙ ΠΑΛΙΜΠΕΔΙΖΩ. ΠΡΙΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ V-STROM ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΗ Η ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ V-STROM. ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΩΤΟ. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΟΡΘΙΟΥΣ.

daz
14/11/2009, 11:46
Προτίμησα το Tenere από το F800 επειδή:
Μου αρέσει η απόδοση του μονοκύλινδρου.
Μου αρέσουν οι σφυριές του μονοκύλινδρου.
Μου αρέσει ο ήχος του μονοκύλινδρου.
Η αξιοπιστία είναι αποδεδειγμένη.
Μικρότερες έως ανύπαρκτες ζημιές από μία χαζοπτώση στο χώμα.
Πιο off θέση οδήγησης.
Λιτότητα κατασκευής.
Είμαι ψηλός.

Τι διαπίστωσα!
Ότι μπορεί να ταξιδεύει με 150χλμ με 2 άτομα και τρεις βαλίτσες.
Πάει χώμα καλύτερα απ' ότι περίμενα.
Δεν κάνει enduro, αλλά αυτό το ήξερα.

Τι θα ήθελα που δεν έχει. (και θα έπρεπε να έχει!)
10 ίππους παραπάνω και 10 κιλά λιγότερα. Αλλά αυτό θα το ήθελα για οποιαδήποτε μηχανή.
Ρύθμιση της απόσβεσης επαναφοράς στις αναρτήσεις.
Αλλάξτε τα κέντρα των τροχών ρε παιδιά.

Μετά από 1 χρόνο και 20.000χλμ δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.. Είναι όσο παπί χρειάζομαι και όσο μηχανή πρέπει!

Για φωτό εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75739&perpage=15&pagenumber=1

Anty12
14/11/2009, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Αλλάξτε τα κέντρα των τροχών ρε παιδιά.
[/url]


Γιατί ρε καρντάσι?..Τι έχουν...?

daz
15/11/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γιατί ρε καρντάσι?..Τι έχουν...?

Το πίσω είναι Κινέζικο και τα δύο είναι πολύ βαριά. Οι ακτίνες δεν είναι καν ανοξείδωτες. Εντάξει ξέρω το κόστος πρέπει να κρατηθεί χαμηλά.. και αυτό δεν είναι παρά μια λεπτομέρεια. Όποιος θέλει τα αλλάζει. Αυτό που δεν μπορείς να αλλάξεις είναι η αξιοπιστία. Αλλά αυτό δεν θέλουμε να το αλλάξουμε ε? χαχα..