PDA

View Full Version : Λαδι στο μεσα στο φιλτροκουτι



apsogos
11/08/2008, 14:35
κανω αυτες τις μερες του τελευταιους ελεγχους, γιατι την πεμπτη φευγω....ετσι λοιπον σημερα ειπα να ανοιχω το δοχειο που ειναι μεσα το φιλτρο αερος(το εχω αλλαξει με k&n) ....η ιδεα μου ομως να το ανοιχω προηλθε απο δακρισμα στο κατω μερος απο το δοχειο...
το ανοιγω λοιπον και πεφτουν απο μεσα λαδια πανω στην εξατμιση...τρελαθηκα!τελος παντων τα καθαρισα ολα...το θεμα ειναι γιατι ειχε λαδια εκει μεσα....? νομιζω ο φιλος Mourgakos ειχε πει σε περιπτωση που βαλεις παραπανω γραμμαρια λαδιου τα ξερναει απο εκει?
για ενημερωστε με! thanx;)

ikarosk
11/08/2008, 15:13
Οι αναθυμιάσεις λαδιού του κινητήρα σε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες, καταλήγουν με σωληνάκι στην αναρρόφηση (φιλτροκούτι) έτσι ώστε να αναμιγνύονται με τον εισερχόμενο αέρα και στη συνέχεια με το καύσιμο, και να καίγονται. Είναι ένα μέτρο περιορισμού των ρύπων στην ατμόσφαιρα.
Η λειτουργία αυτή ελέγχεται από μία βαλβίδα reed που αφήνει τις αναθυμιάσεις να φύγουν προς το φιλτροκούτι όταν ο στροφαλοθάλαμος γίνεται πιεστικός κατά την κάθοδο του εμβόλου, ενώ εμποδίζει την είσοδο αέρα, και την επιστροφή τους όταν επικρατεί υποπίεση.
Η επιπλέον ποσότητα λαδιού στον κινητήρα ειναι λογικό να παρουσιάσει αυξημένη ποσότητα λαδιού στο φιλτροκούτι.

apsogos
11/08/2008, 15:14
σε ευχαριστω παρα πολυ Ικαρε για την αναλυτικη εξηγηση!!;) :beer:

mourgakos
11/08/2008, 20:48
σωστος ο ικαρος.....
και λιγοτερο λαδι να εχεις,λογω αεροψυκτου κινητηρα και μεγαλων θερμοκρασιων
θα βλεπεις....παιζει και τι λαδι εχεις...
εγω με το μοτουλ 15-50 5100 βλεπω λιγοτερα,και με ενα 10-60 που το κοστος
ηταν υπερβολικο για το χρεπακι,εβλεπα σχεδον καθολου....