PDA

View Full Version : Τάπες Βαλβίδων



LatanG
21/08/2008, 16:22
Καλησπέρα σε όλους, εχω το χτ600e και έχω βρεί καπάκια για τις βαλβίδες τα οποία είναι αλουμινένια με αεροσυλέκτες ωστε να ψύχονται οι βαλβίδες πολύ καλύτερα από τα εργοστασιακά. Ξέρει κανείς κάτι? Αξίζουν ή όχι? Έχω βάλει φώτο για να καταλάβετε καλύτερα.


139300

diktiomenos
25/08/2008, 01:33
Κατά τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά, εκτός και αν το κάνεις μόνο για αισθητικούς λόγους. Πάντως διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα δεν θα δεις.

LatanG
25/08/2008, 02:21
Το κόστος είναι πολύ μικρό 5ευρώ η μία το θέμα είναι αν όντως θα ψύχονται οι βαλβίδες καλύτερα, οτι δεν θα έχει καλύτερη απόδοση ο κινητήρας το καταλαβαίνω και εγώ οτι ισχύει

johnpan
25/08/2008, 02:36
Λογικά αν είναι μελετημένη κατασκευή θα κάνει σωστή απαγωγή. Σίγουρα όμως δεν θα καταλάβεις διαφορά. Νομίζω ότι για το XT είναι άκυρη επένδυση από μηχανικής άποψης. Το μοτέρ του ΧΤ δεν ζορίζεται καθόλου. Να μιλούσαμε για αγωνιστικό μηχανάκι, εντάξει, εκεί θα άλλαζε.

LatanG
25/08/2008, 02:41
Ναι όντως δεν μπορώ να πω ζόρι δεν έχω νιώσει ποτέ απλά επειδή είναι αερόψυκτο φαντάστηκα οτι θα ήταν extra βοήθεια για τις βαλβίδες. Απο θέμα ομορφιάς δεν είναι και κάτι που φαινεται για να πείς οτι αυτή είναι η προθεσή μου

diktiomenos
25/08/2008, 14:33
Οι βαλβίδες ψύχονται μέσω αγωγής με την επαφή τους με τα έδρανα της κεφαλής, όταν είναι κλειστές. Γι αυτό και είναι πολύ σημαντική η σωστή ρύθμιση του διάκενου.

Η άκρη τους, μαζί με το παξιμάδι ρύθμισης απέχουν πάρα πολύ από τη πηγή θερμότητας, ακόμα και στις βαλβίδες εξαγωγής που είναι περισσότερο εκτεθειμένες και σε μεγαλύτερο μήκος τους. Στο σημείο εκείνο, στοιχηματίζω ότι η θερμοκρασία δεν θα είναι διαφορετική από αυτή του εκκεντροφόρου. Επιπλέον, μιλάμε για ένα κομμάτι που δεν ακουμπάει κάν στο valvetrain, πόση θερμότητα λες να απάγει με ακτινοβολία από εκεί;

johnpan
25/08/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από diktiomenos
Επιπλέον, μιλάμε για ένα κομμάτι που δεν ακουμπάει κάν στο valvetrain, πόση θερμότητα λες να απάγει με ακτινοβολία από εκεί;

Υποτείθεται, οριακά την κρίσιμη, ώστε να μην υπάρχει καταστροφή. Αλλά σε ένα ΧΤ ποτέ δε φτάσει το μοτέρ σε τόσο ακραίες συνθήκες. Καλά τα λες

LatanG
26/08/2008, 00:26
Δηλαδή με λίγα λόγια δεν θα έχει καμία επίδραση στην θερμοκρασία στις βαλβίδες σε οποιαδήποτε συνθήκες έστω και μεγάλου καύσωνα έτσι?Οπότε μιλάμε για τσάμπα χρήματα?

LatanG
26/08/2008, 00:38
Επίσης έχεις κάποιον να συστήσεις για την ρύθμιση του διάκενου των βαλβίδων?

johnpan
26/08/2008, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Επίσης έχεις κάποιον να συστήσεις για την ρύθμιση του διάκενου των βαλβίδων?

Αν ήσουν Πάτρα θα είχα!
Κι αν είχες Χόντα θα σου έλεγα μην το πας στην αντιπροσωπεία ή σε μεγάλο εξουσιοδοτημένο γιατί κατά 90% δε θα τις κοιτάξουν καν, επειδή ξέρουν ότι σπάνια σε τέτοια μηχανάκια απορυθμίζονται τόσο ώστε να γίνει ζημιά (βλέπε Transalp, Africa, klp). Ισως παίζει και κάτι αντίστοιχο με το ΧΤ σου.. Αλλά καλύτερα να μη σου βάζω ιδέες, άλλωστε δεν έχω άποψη για αυτό, απλή διαίσθηση:beer: