PDA

View Full Version : Βελτιώσεις σε ΧΤ600Ε



paulopoulos
22/08/2008, 10:54
Καλημερίζω τους ΧΤκιδες. Έχω ένα ΧΤ600Ε, το τελευταίο πριν το 660. Έβαλα αγγελία να το δώσω διότι η κυρά ζορίζεται στα ταξίδια, αλλά τελικά σκέφτομαι μήπως και το κρατήσω κάνοντας το μερικές αλλαγές διότι τα λεφτά που ζητάω δεν τα παίρνω.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω:

1. Έχω το μεταλικό στο φτερο μπροστά για τον αέρα. Άμα βάλω και στους λαιμούς αυτήν την περιβόητη γέφυρα θα δω μεγάλο αποτέλεσμα ή πάπαλα (μιλάω όταν πας ταξίδι με 120-130 για τον αέρα.)

2. Το φίλτρο Κ&Ν τι θα βοηθούσε άμα το έβαζα? (έχω εξάτμιση τελική wrp).

3. Είναι είναι ένας τύπος που έχει σέλες κοντά στο Διοικητήριο στην Θεσσαλονίκη. Αξίζει να αλλάξω την σέλα ή θα πονάει πάλι ο κώλος στα ταξίδια.

4. Να μπω στην διαδικασία να το κάνω μορταρτ?

Σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις.

nikolakisxt
22/08/2008, 13:34
1.μεγαλη διαφορα οχι,απλα θα σου ειναι λιιιγο πιο σταθερο στα πολλα.
2.ουσιαστικα βοηθαει το μηχανακι να αναπνευσει καλυτερα,οχι καμια τρελη διαφορα,αλλα θα σου κανει ενα γλυκο "ρουφηχτο" στις χαμηλες.
3.για μενα δεν αξιζει,δεν θα δεις καμια μεγαλη διαφορα,οποτε ποιος ο λογος.
4.μοταρντ ναι!με χιλια...με ζαντες excel και λαστιχα pirelli MT60,που για μενα ειναι οτι καλυτερο....

by the way,Ολα αυτα τα ειχα κανει και στο δικο μου....
:smilea:

http://img383.imageshack.us/img383/9499/myxt29lo1.jpg

paulopoulos
26/08/2008, 10:20
Ευχαριστώ ρε φίλε για την απάντηση. Τελικά μάλλον θα πάω στην λογική άλλης μηχανής αν και το λυπάμαι το καυμένο.

nikolakisxt
26/08/2008, 15:31
δεν σε καταλαβα...να το πουλησεις πας η ζητας πιο πολλα απο οσα προσφερει...
κοιτα εγω το ειχα 2 χρονια και το καταχαρηκα...αλλα πιο πολυ το γουσταρα οταν απο μαμα το εκανα οπως το βλεπεις...

paulopoulos
08/09/2008, 09:29
Τελικά θα το κρατήσω. Πήγα να ρωτήσω για γέφυρα μπροστά.... Δεν υπάρχει μου είπαν.
ΚΛΑΨ

XJR_Billy
08/09/2008, 10:28
Αδερφέ, με τη γέφυρα θα βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.

Αν θέλεις να πηγαίνεις ταξίδια με πιο πολλά από 120χλμ μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε άλλη μηχανή. Έχω πάει με το 600ρι αρκετές φορές ταξίδια της τάξεως των 200-300 χλμ και σαν οδηγός και σαν συνεπιβάτης. Δεν με κούρασε ιδιαίτερα.

Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν ένα ΧΤ600 με μια special σέλα δύο επιπέδων που έμοιαζε αρκετά με της BMW GS. Ζήτησα από το παλληκάρι να ανέβω να τη δοκιμάσω.

Λοιπόν, αρκετά πιο φαρδιά (και για τους δύο), λίγο πιο ψηλή και πιο μαλακή. Ανετότατη για πολλά χλμ μου είπε το αδέρφι. Του κόστισε 50 εβραιόπουλα η μετατροπή.

Πιστέυω ότι η κυρά δεν θα έχει πρόβλημα με μια τέτοια σέλα. Και το κόστος επίσης είναι λογικό.

Σκέφτομαι να πειράξω και τη δική μου σέλα στο 660, γιατί είναι μεν άνετη και αντιολισθιτική, αλλά σκληρή.

Τώρα, για να το κάνεις motard, περί ορέξεως...:beer: :wave2:

peskandritsos
08/09/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
.

Σκέφτομαι να πειράξω και τη δική μου σέλα στο 660, γιατί είναι μεν άνετη και αντιολισθιτική, αλλά σκληρή.

...:beer: :wave2: Μην την πειραξεις αποτι ξερω ο δικος σου ο κ@λ@ς αντεχει πολλα...:a023: :a43:
Χεχε σιγα μην σε αφηνα.:smokin:

XJR_Billy
08/09/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μην την πειραξεις αποτι ξερω ο δικος σου ο κ@λ@ς αντεχει πολλα...:a023: :a43:
Χεχε σιγα μην σε αφηνα.:smokin:

:lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΚΑΛΟ!!!:beer: :beer: :wave2:

paulopoulos
08/09/2008, 11:16
Για την σέλα πήγα και ρώτησα σε έναν στην Αγίου Δημητρίου κοντά στην Εκλησία.(Θεσσαλονίκη) Μου είπε πως το μοναδικό που μπορεί να κάνει είναι να βάλει 2 στρώσεις από ένα υλικό. Άλλα δεν νομίζει να έχει μεγάλη διαφορά. Για mortart δεν το σκέφτομαι.. πολλά λεφτά χώρια που μπορεί να έχουν έλειψη και για αυτό.....Μας παρατήσαν στο έλεος του ΧΤ600. Τώρα δίνουν σημασία μόνο στο 660. Σου είπε μήπως το παλικάρι σε ποιον πήγε???

XJR_Billy
08/09/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Για την σέλα πήγα και ρώτησα σε έναν στην Αγίου Δημητρίου κοντά στην Εκλησία.(Θεσσαλονίκη) Μου είπε πως το μοναδικό που μπορεί να κάνει είναι να βάλει 2 στρώσεις από ένα υλικό. Άλλα δεν νομίζει να έχει μεγάλη διαφορά. Για mortart δεν το σκέφτομαι.. πολλά λεφτά χώρια που μπορεί να έχουν έλειψη και για αυτό.....Μας παρατήσαν στο έλεος του ΧΤ600. Τώρα δίνουν σημασία μόνο στο 660. Σου είπε μήπως το παλικάρι σε ποιον πήγε???

Εγώ ξέρω έναν στους Αμπελοκήπους (Αθήνα) που κάνει ολοκληρωμένες κατασκευές και μετασκευές σε σέλες, στο ζητούμενο του πελάτη.

Εκεί την έφτιαξε και το παληκάρι. Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, ίσως άτομα από εκεί.

Γιατί δεν ποστάρεις την ερώτηση μπας και ξέρει κανένας?;)

Το 600ρι το γουστάρω με χίλια φίλε. Εμένα μα καλύπτει απόλυτα. Αυτό σκόπευα να πάρω, αλλά το 2007 που την πήρα δεν υπήρχαν καινούργια, και προτίμησα το ψεκαστό, υδρόψυκτο XTR.

Το 600 είναι πολύ καλό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις, αρκεί να το προσέχεις και να ξέρεις τι του ζητάς να κάνει. Καλές βόλτες!!:beer:

notakos600
08/09/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εγώ ξέρω έναν στους Αμπελοκήπους (Αθήνα) που κάνει ολοκληρωμένες κατασκευές και μετασκευές σε σέλες, στο ζητούμενο του πελάτη.

Εκεί την έφτιαξε και το παληκάρι. Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, ίσως άτομα από εκεί.

Γιατί δεν ποστάρεις την ερώτηση μπας και ξέρει κανένας?;)

Το 600ρι το γουστάρω με χίλια φίλε. Εμένα μα καλύπτει απόλυτα. Αυτό σκόπευα να πάρω, αλλά το 2007 που την πήρα δεν υπήρχαν καινούργια, και προτίμησα το ψεκαστό, υδρόψυκτο XTR.

Το 600 είναι πολύ καλό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις, αρκεί να το προσέχεις και να ξέρεις τι του ζητάς να κάνει. Καλές βόλτες!!:beer:



Έχω το 600 του 2002, το πήρα μεταχείρω και έτοιμο μοτάρντ, είναι άψογο αν ξέρεις τι ζητάς από το μηχανάκι και συναίσθηση ότι καβαλάς ΧΤ και όχι HUSABERG.
Οποιαδήποτε μετατροπή στο αλεξίσφαιρο μοτέρ του την καταδικάζω ασυζητητί.
Τώρα όσον αφορά την σέλα του φοράει ακόμη της μάνας του αλλά έχει φαγωθεί και γλιστράει.
Σκέφτομαι να της βάλω αργότερα μια ταπετσαρία αντιολισθητική- στυλ μοτοκρός και καθάρισα.

paulopoulos
09/09/2008, 09:25
Έχετε δίκιο ρε παίδες. Το ΧΤ μου αρέσει όπως κανένα άλλο. Άλλα μάλλον ψάχνω ΧΤ με επιδόσεις R1.. ΧΜΜΜ δεν είναι κακή ιδέα, θα βάλω ενός φίλου τον κινητήρα, θα του βάλω και φτερά και μετά ποιος με πιάνει. Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική σε 12 λεπτά.