PDA

View Full Version : Βοηθεια για επιλογη αλυσιδας



p@nos
27/08/2008, 23:15
Αγαπητοι συμφορουμητες...

Θελω να βρω ενα σετ αλυσιδογραναζα για το ΧΤ για να ξεμπερδεψω για αρκετο καιρο.Οταν πηρα τη μηχανη ηταν καινουρια αλλα μαλλον ηταν οτι πιο φτηνιαρικο υπηρχε και η αλυσιδα με 10.000χλμ εχει βγει οφ.

Ψαχνω για αλυσιδογραναζα ποιοτικα που δε θα φθαρουν για πλακα οπως αυτα που εχει ηδη η μηχανη επανω αλλα να μην ειναι και πανακριβα.Οποιος μπορει ας μου προτεινει κανα μαγαζι στην Αθηνα για να ψαξω και αν ειναι ευκολο οποιος γνωριζει ας μου πει και καμια ενδεικτικη τιμουλα να ξερω τι θα περιμενω...

stefanos
28/08/2008, 01:50
Αφού την βγάλαν 10000 δεν είναι άσχημα.
Η ποιοτικότερη αλυσίδα που έχω βάλει είναι η tsubaki Α μετά η cz orm που φοράω μιας και την βρίσκω φτηνότερα και τέλος η μαμίσια did που ήταν βέβαια πολύ ελαφρότερη απο τις παραπάνω.
Επειδή ακριβώς ήταν ελαφρότερη χάλασε πολύ γρήγορα αλλα αδικείται στην σύγκριση με τις παραπάνω που είναι πολύ πιο βαριές.
Βέβαια η honda την ταίριαξε πολύ καλά με το αλουμινένιο πίσω γρανάζι που επείσης χάλασε νωρίς.
Οι πρώτες πάντως χαλάνε μετά απο τα jt χαλύβδινα γρανάζια που χρησιμοποιώ, οπότε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ο συνδυασμός είναι αχτύπητος στην διάρκεια ζωής.
Πάντως εγώ θα την ψάξω για ελαφρότερους συνδυασμούς που φαντάζομαι οτι θα έχουν πιό στρωτή λειτουργία στο μονοκύλινδρο.

byron
28/08/2008, 02:10
H καλύτερη αλυσίδα που είχα βάλει, και είχε βγάλει και ένα σκασμό χλμ, ήταν η DID o-ringheavy duty. Mαζί με renthal γρανάζια ήταν κορυφή.
Παραδόξως ενώ ακούω τα καλύτερα για τα JT, και σε ΧΤ και στο Srx έβγαιναν οβάλ σε χρόνο 0....

stefanos
28/08/2008, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
H καλύτερη αλυσίδα που είχα βάλει, και είχε βγάλει και ένα σκασμό χλμ, ήταν η DID o-ringheavy duty. Mαζί με renthal γρανάζια ήταν κορυφή.
Παραδόξως ενώ ακούω τα καλύτερα για τα JT, και σε ΧΤ και στο Srx έβγαιναν οβάλ σε χρόνο 0....


Τα JT είναι λύση ανάγκης οταν ψάχνεις σιδερένιο γρανάζι, απέχει χιλιόμετρα απο το καλό αλλά βγάζει χιλιόμετρα.

byron
28/08/2008, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα JT είναι λύση ανάγκης οταν ψάχνεις σιδερένιο γρανάζι, απέχει χιλιόμετρα απο το καλό αλλά βγάζει χιλιόμετρα.

Ρε Στέφανε, τι ανάγκης? Πάνω από 5.000 χλ, δεν μου έβγαλε κανένα set. Γύρναγαν τα δόντια προς την φορά κίνησης. Μπορεί να τα έχουν αλλάξει από τότε...

p@nos
28/08/2008, 02:25
Τιμες θυμαστε να μου πειτε μη παω στο μαγαζι και μου πει και παθω κανα εγκεφαλικο επιτοπου?:lol:
επεισης καποιο μαγαζι να προτεινετε?


Στεφανε δε ξερω,τα 10.000 χλμ μου φαινοντε λιγα,ειδικα αν σκεφτεις οτι εγιναν σε λιγοτερο απο 9 μηνες, και μαλιστα με πολιτισμενη οδηγηση...

byron
28/08/2008, 02:28
Did στον Αλεξόπουλο στο Κουκάκι. Δεν θυμάμαι τιμές. Renthal στον Τασούλη. Εγβαζα πάνω από 20.000 χλμ άνετα με καλή συντήρηση.

stefanos
28/08/2008, 02:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε Στέφανε, τι ανάγκης? Πάνω από 5.000 χλ, δεν μου έβγαλε κανένα set. Γύρναγαν τα δόντια προς την φορά κίνησης. Μπορεί να τα έχουν αλλάξει από τότε...

Να τα αλλάξαν χλωμό το βλέπω πάντως εγώ βγάζω πάνω απο 10000 .Οπότε θα δοκιμάσω και εγώ πίσω renthal και βλέπω:)

Aggelos_SV
31/08/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Did στον Αλεξόπουλο στο Κουκάκι. Δεν θυμάμαι τιμές. Renthal στον Τασούλη. Εγβαζα πάνω από 20.000 χλμ άνετα με καλή συντήρηση.

Eπειδή κι εμένα η αλυσίδα μου είναι στις "μέρες" της μήπως θα μπορούσα να έχω διεύθυνση/τηλέφωνο του Αλεξόπουλου ,αν είναι διαθέσιμα εννοείται?(εδώ ή πμ...)

Το σετ DID- JT που φοράω τώρα με έβγαλε για 25-26 χιλ. χλμ. (χουφτώματα ,ματσουκώματα,και track days included).Παράξενη μου φαίνεται η τόσο γρήγορη φθορά που λες για τα JT...(5000 χλμ :eyepop: )
Παρεμπιπτόντως η αλυσίδα μου είναι η 525 ZVM2 με x-ring





Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Τιμες θυμαστε να μου πειτε μη παω στο μαγαζι και μου πει και παθω κανα εγκεφαλικο επιτοπου?:lol:


Aκριβώς δεν ξέρω για το ΧΤ , αλλά να έχεις στο μυαλό σου μια τάξη μεγέθους 100-150€ για όλο το σετ γρανάζια αλυσίδα.

Μικρή Λουλού
31/08/2008, 22:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
διεύθυνση/τηλέφωνο του Αλεξόπουλου ,αν είναι διαθέσιμα εννοείται?(εδώ ή πμ...)





η διευθυνση ειναι Δημητρακοπουλου 38 Κουκακι και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ NA MHN EXEI ETOIMOΠΑΡΑΔΟΤΑ τα αλυσιδογραναζα σου σε οποια ποιοτητα θελεις..:)

Aggelos_SV
31/08/2008, 23:49
Ωραίος!!!

:a18: :winka:

apsogos
07/09/2009, 13:17
για το χτ 600 D.I.D αλυσιδα και γραναζια JT εχουν περιπου 110 ευρω

p@nos
07/09/2009, 14:18
:lol: :lol: :lol: που το ξεθαψες ρε απσογε?


Για την ιστορια, εβαλα την αλυσιδα και τα γραναζια που δινει η Yamaha και μετα απο 10.000χλμ σχεδον, την αλυσιδα δεν εχει χρειαστει καν να την τεντωσω ακομα!

Βεβαια τη λαδωνω αρκετα συχνα,καθε 500χλμ περιπου, αλλα με την αντοχη ππου εχει δειξει μεχρι τωρα συναρτησει βεβαια και του οτι την φροντιζω, μπορει να βγαλει χαλαρα 50.000χλμ...ισως και περισσοτερα

:smilea:

apsogos
07/09/2009, 14:31
γεια σου ρε Πανο...χρονια και ζαμανια.....προτεινεις δηλαδη αλυσιδα...yamaha?και ποσο παει το σετ;

p@nos
07/09/2009, 14:49
γεια σου ρε απσογε!!!


εγω που την εβαλα την αλυσιδα που δινει η yamaha, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

απ'οτι δειχνει, με σωστη συντηριση, μπορει να βγαλει πολλααααα χλμ, οποτε δε βρισκω λογο να μην την προτιμησει καποιος...


απ'οτι θυμαμαι, 130? μου πηγε μαζι με την τοποθετηση...

:beer:

apsogos
07/09/2009, 14:50
ναι αλλα εγω βρηκα γραναζια jt και αλυσιδα d.i.d
97 ευρω χωρις τοποθετηση...πες γνωμη...

p@nos
07/09/2009, 15:05
τι να σου πω ρε απσογε...
δεν τα εχω δοκιμασει αυτα που λες για να μπορω να σε κατατοπισω...το μαχαιρι και το καρπουζι τα εχεις εσυ, οποτε εσυ διαλεγεις και παιρνεις...


οτι και να αποφασισεις, αμα φροντιζεις να τη λιπαινεις συχνα δε νομιζω να εχεις προβλημα...

apsogos
07/09/2009, 15:08
οκ...απλα καπου διαβασα....για ελαφρυτερο υλικο .....οποτε παμε σε ομαλοτερη γενικη σχεση μεταδοσης...κτλ....οκ θα το δω...ευχαριστω παρα πολυ