PDA

View Full Version : Ερευνα λιπαντικων..Προσοχη



apsogos
01/09/2008, 23:14
Φιλοι μου καλησπερα...και παλι.Επειδη ειμαι αρκετα ψυρρας μεχρι βλακιας στο xt μου βαζω τα λιπαντικα της bel ray - thumper 20/50 τα οποια εχουν σχεδιαστει συγκεκριμενα για μονοκυλινδρα κτλ κτλ. Αλλο το θεμα ομως.Μεχρι στιγμης 2 φορες εχω παρει απο 2 διαφορετικα καταστηματα κ αυτο επειδη η τιμη τους ειναι λιγακι ακριβη 14-15 ευρω το λιτρο.Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ προσφατα βρηκα το website της trade-wind (Λαμπριανίδης & Σ.Ι.Α),με καταπληκτικες τιμες.π.χ το συγκεκριμενο προιον (τα thumper δηλαδη) τα βρηκα 11 ευρω το λιτρο.Εφυγα λοιπον το περασμενο Σαββατο και κατεβηκα στον Πειραια και χτυπησα 2 κιλα γιατι μου ειχε περισσεψει ενα λιτρο απο προηγουμενη αλλαγη,πηρα επισης φιτρο λαδιου και μπουζι σε καταπληκτικες τιμες.
Παρατηρησα το εξης: α) στο πισω μερος σε σχεση με προηγουμενα ιδια προιοντα απο αλλο καταστημα, δεν υπαρχει πανω πανω ενας τυπωμενος κωδικος και ημερομηνια παραγωγης β) στο μπροστινο μερος ολα τα προηγουμενα που ειχα εγραφαν: synthetic blend ενω αυτο που πηρα το τωρα γραφει σκετο semi-synthetic.Κυκλοφορουν γενικοτερα θρυλοι για αντιγραφες λιπαντικων ή με φτωχοτερα σε ποιοτητα χημικα ή ακομα και με προδιαγραφες για αλλη χώρα (οχι για τις θερμοκρασιες της Ελλαδας δηλαδη).Παρακαλω πειτε αν ξερετε κατι...Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη που γινομαι κουραστικος!
Γιαννης

http://img520.imageshack.us/my.php?image=oldproductbackrf2.jpg (Προιον που χρησιμοποιουσα)
http://img381.imageshack.us/my.php?image=newproductbackzf3.jpg (Το τελευταιο νεο-προιον)
http://img381.imageshack.us/my.php?image=productsfrontaw0.jpg (Διαφορες Ετικετας Μπροστα)


:a4:

apsogos
01/09/2008, 23:27
Ριξτε και μια ματια σ αυτο το φορουμ οποιος δεν βαριεται
http://www.bikenet.gr/forum/index.php?action=printpage;topic=3417.0
:evil:

p@nos
01/09/2008, 23:35
Καλα δεν ειναι απαραιτητα μαιμου το 2ο...

Το οτι ειναι ημισυνθετικο δικαιολογει το οτι ειναι πιο φτηνο απο το 1ο που αγορασες...
Αυτα τα 2 λαδια δεν ειναι ιδια ετσι κι αλλιως...

apsogos
01/09/2008, 23:36
τι λες πανο μου! 1thumper υπαρχει! Υποτιθεται οτι δεν ειναι διαφορετικα προιοντα..αν με καταλαβες!

p@nos
01/09/2008, 23:43
ναι αλλα το ενα λεει full synthetic ενω το αλλο semi-synthetic...

να σου πω την αληθεια δεν την ειχα ακουστα καν τη μαρκα...

apsogos
01/09/2008, 23:44
την bel-ray????σορρυ αλλα θεωρειται απο της ποιο κορυφαιες!:cool:

p@nos
01/09/2008, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
την bel-ray????σορρυ αλλα θεωρειται απο της ποιο κορυφαιες!:cool:


μπορει ρε συ απλα εγω δεν την ηξερα...
:D

αλλα και παλι δε νομιζω να βγαζει μονο full synthetic λαδια,θα εχει και σειρα με ημισυνθετικα...
τωρα βεβαια υποθεσεις κανω...

apsogos
01/09/2008, 23:48
τελος παντων..οκ!τα thumper ειναι τα πιο κορυφαια λαδια στο ειδος τους 20/50 για μονοκυλινδρα.!αλλο το θεμα ομως ειναι....ας απαντησει καποιος που εχει καποια εμπειρια!:beer:

div400
02/09/2008, 00:06
υποθέτω οτι η διαφορά συσκευασίας έχει να κάνει με την διαφορετική πηγή του προϊόντος.
δηλ. οτι το πρώτο (αυτό που αγόρασες πριν δηλ.) να ειναι ''επίσημης εισαγωγής'' (μαμά εταιρεία-->τοπικός αντιπρόσωπος-->δικτυο διανομής-->κατάστημα λιανικής) ενώ αυτο που αγόρασες απο τον Λχχχχχδη να ειναι απευθείας εισαγωγή απο Αμερική. καμιά φορά ο κατασκευαστή μπορεί να αλλάξει λίγο (έως πάρα πολύ) την συσκευασία ενος προϊόντος ανάλογα με την χώρα διάθεσης ή κατασκευής....

βάζω και μια φωτό απο τον ιστοτόπο της BelRay οπου φαινεται οτι το διαφημιζόμενο μπουκάλι ειναι ιδιο με αυτό που αγόρασες....

ΕΔΩ (http://www.belray.com/consumer/product.fsp?pid=13611) το λίνκ...


140094

div400
02/09/2008, 00:21
επίσης πολύ ενδιαφέρον (για σένα ειδικά φίλε apsogos ) είναι το παρακάτω ''ενημερωτικό'' έντυπο που αφορά στους thumper κινητήρες και στο εν λόγο thumper λιπαντικό ειδικότερα..

λέει μεταξύ άλλον η BelRay :...Bel-Ray Thumper 4-Stroke Racing Motor Oil, a blend of synthetic
and mineral based oils, in two multi-grade viscosities:....

και παρακάτω : ...Bel-Ray chose a synthetic blend formulation for Thumper 4-Stroke
Racing Motor Oil for two reasons...

στην σελ.4 του παρακάτω .pdf αρχείου---> ΕΔΩ (http://www.belray.com/scripts/futurearts.dll?CollectBinaryData?loc=belray&coid=55180&moid=20156&fauuid=e2167658-1c6c-48c2-bd82-42c08a7520f4)

άρα, και οι δύο συσκευασίες αφορούν στο ίδιο ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ λιπαντικό. τουλχ, αυτό συμπεραίνω εγώ...:wacko:


αυτά..:wave2:

matador
02/09/2008, 00:30
απο που συμπεραναμε παιδια οτι το ενα ειναι ημισυνθετικο και το αλλο συνθετικο?
synthetic blend λεει το ενα semi synthetic το αλλο
ΚΑΙ ΤΑ 2 ειναι ημισυνθετικα.συνθετικο ειναι μονο οποιο λαδι γραφει full synthetic και κανενα αλλο
οσο για τα 2 λαδια ναι ειναι διαφορετικα στο γενονος οτι το αριστερα ειναι η ευρωπαικη εκδοση και το δεξια η αμερικανικη(δειτε μοναδα μετρησης και σε quart)

DarKeGo
02/09/2008, 03:57
Βασικά σε κάθε περίπτωση, και τα 2 προϊόντα έπρεπε να έχουν συσκευασίες (εννοώντας τις ετικέτες τους, αν όχι σχέδιο και χρώμα μπουκαλιού) με εμφανείς διαφορές ώστε να ξεχωρίζουν καλύτερα, όπως διαφορετικά χρώματα, και πιο ξεκάθαρη ιδιότητα.

Ο apsogos, εφόσον ανυποψίαστος, έπρεπε να "ειδοποιηθεί" απ το προιόν πριν την αγορά και όχι κατόπιν εορτής.

Οι κατασκευαστές οφείλουν να δίνουν ξεκάθαρα στον καταναλωτή να καταλάβει τι πάει ν αγοράσει.
Oι γραφίστες που φτιάξαν τις ετικέτες έχουν ευθύνη, αν δεν είναι επιλογή της Bel Ray.

Τώρα, αν φτιάχνουν άλλα για Ευρώπη, άλλα για Αμερική δε το ήξερα, αλλά κι αυτό πρέπει να δηλώνεται πάνω στο προιόν, εάν και εφόσον παίζει ρόλο, πράγμα που ούτε αυτό συμβαίνει.

H συσκευασία του προιόντος, νομίζω, είναι λίγο "φάουλ".

:look:

apsogos
02/09/2008, 08:54
Στο θεμα μας ομως...εγω δεν ειμαι σιγουρος αν πραγματικα ειναι οκ το λαδι...αυτο που πηρα..(original) και αν κανει για την Ελλαδα!εχω στειλει μυνημα στην Αμερικη και περιμενω σαν μ@λ@κ@ς απαντηση....τι πραγματα γινεται?

apsogos
07/09/2008, 14:55
Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!:cool:

Sapadak
07/09/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!:cool:

Στειλε μπ :cool:

McTalas
07/09/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!:cool:
gia steile kai apo dv pm.

p@nos
07/09/2008, 17:51
βασικα δε το γραφεις εδω γιατι ειναι πολλοι οι ενδιαφερομενοι?

SAM46
07/09/2008, 18:02
αν εχεις προβλημα στο να το γραψεις δημοσιος στειλε μου και εμενα ενα πμ!!:)

με ενδιαφερει πολυ!!!

GIXXERAKIAS
07/09/2008, 19:06
Μια απο τα ιδια φιλε αν εινα ιστειλε και απο εδω ενα πμ

Αλλα καλυτερα θα γλυτωνες να το εβαζες εδω να το δουν πολλοι που θα ενδιαφερθουν για το θεμα.:winka:

div400
07/09/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Το ελυσα και αυτο το θεμα.....!οποιος ενδιαφερεται στελνω π.μ!:cool:

:confused:
από την στιγμή που ανοίγεις ΔΗΜΟΣΙΑ συζήτηση για ένα θέμα που σε απασχολεί (και πόσο μάλλον από την στιγμή που κάποιοι ασχολήθηκαν να σε βοηθήσουν (και δεν το λέω για μένα αυτό :winka: ) ) θεωρώ πρέπων την όποια λύση βρήκες να την πείς και πάλι δημόσια ή να μη αναφέρεις τίποτα και να χαθεί το θέμα....
πέρα από χαβαλέ και χαχαχουχα και βόλτες τα φόρουμ αφορούν κυρίως την ανταλλαγή απόψεων και γνώσης...
:wave2:

υγ: τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις, αν θες μπορείς και να τις αγνοήσεις...

apsogos
07/09/2008, 21:47
Δημοσια συγνωμη δεν το εκανα επιτηδες ουτε ειναι μυστικο!Για ολους μας το εψαξα και σας ευχαριστω ολους για τον ενδιαφερον...
Καλησπερα λοιπον,
το εψαξα αρκετα το θεμα γιατι ουτε μια στο 1.000.000 δεν θελω να βαλω σαπιο λαδα μεσα στο καρτερ μου!
Επικοινωνησα και με εξωτερικο, εστειλα φωτογραφιες.... μιλησα μαζι τους ακομα και τα barcode απο τα προιοντα που αγορασα ,εστειλα...
Ο συγκεκριμενος που προμηθευει τα λαδια ...απο οτι φανηκε κανει κατευθειαν εισαγωγη απο την bel-ray εκει στην αμερικη, γιατι τα λαδια ειναι αμερικανικα και οχι ευρωπαικα....ειναι ακριβως τα ιδια χημικα...απλα εμεις τα παιρνουμε πιο φτηνα γιατι και αυτος αγοραζει πιο φτηνα σε δολλαρια $ και οχι με ευρω! εχω και email απο την bel-ray για αποδειξεις!

φιλικα, ενας για ολους και ολοι για εναν!!!
:beer: :sun: :a19: :a08: :a08:

ktmakis
07/09/2008, 22:26
Και τα synthetic blend νομίζω ημισυνθετικά είναι. :)

akamarinos
07/09/2008, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Και τα synthetic blend νομίζω ημισυνθετικά είναι. :)

ετσι ειναι

Anritsu
07/09/2008, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Δημοσια συγνωμη δεν το εκανα επιτηδες ουτε ειναι μυστικο!Για ολους μας το εψαξα και σας ευχαριστω ολους για τον ενδιαφερον...
Καλησπερα λοιπον,
το εψαξα αρκετα το θεμα γιατι ουτε μια στο 1.000.000 δεν θελω να βαλω σαπιο λαδα μεσα στο καρτερ μου!
Επικοινωνησα και με εξωτερικο, εστειλα φωτογραφιες.... μιλησα μαζι τους ακομα και τα barcode απο τα προιοντα που αγορασα ,εστειλα...
Ο συγκεκριμενος που προμηθευει τα λαδια ...απο οτι φανηκε κανει κατευθειαν εισαγωγη απο την bel-ray εκει στην αμερικη, γιατι τα λαδια ειναι αμερικανικα και οχι ευρωπαικα....ειναι ακριβως τα ιδια χημικα...απλα εμεις τα παιρνουμε πιο φτηνα γιατι και αυτος αγοραζει πιο φτηνα σε δολλαρια $ και οχι με ευρω! εχω και email απο την bel-ray για αποδειξεις!

φιλικα, ενας για ολους και ολοι για εναν!!!
:beer: :sun: :a19: :a08: :a08:

έχει ξαναγίνει κουβέντα και πουθενά δεν καταλήξαμε νομίζω ....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=43985&perpage=15&highlight=ipon%20motul&pagenumber=2

:smilea:

apsogos
07/09/2008, 23:58
φιλε μου θα το πω για τελευταια φορα τα λαδια που πηρα απο αυτο το καταστημα ειναι γνησια!

GIXXERAKIAS
08/09/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
φιλε μου θα το πω για τελευταια φορα τα λαδια που πηρα απο αυτο το καταστημα ειναι γνησια!

Οκ τζαμπα αγχωθηκα και ημουν ετοιμος να βγαλω τα λαδια βραδιατικα...:look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ps:Αυτο με την ανεξαρτητη εισαγωγη το ηξερα οτι γι αυτο ειναι πιο φθηνα αλλα μας τρομαξες βρε αδερφακι μου με την μυστικοπαθεια.:uplate:
:lol: :lol:

McTalas
08/09/2008, 03:13
καλα αμα ειναι ετσι τοτε μην μου στειλεις πμ. !!









:D :D :D

GhostTakis
26/08/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DarKeGo
Βασικά σε κάθε περίπτωση, και τα 2 προϊόντα έπρεπε να έχουν συσκευασίες (εννοώντας τις ετικέτες τους, αν όχι σχέδιο και χρώμα μπουκαλιού) με εμφανείς διαφορές ώστε να ξεχωρίζουν καλύτερα, όπως διαφορετικά χρώματα, και πιο ξεκάθαρη ιδιότητα.

Ο apsogos, εφόσον ανυποψίαστος, έπρεπε να "ειδοποιηθεί" απ το προιόν πριν την αγορά και όχι κατόπιν εορτής.

Οι κατασκευαστές οφείλουν να δίνουν ξεκάθαρα στον καταναλωτή να καταλάβει τι πάει ν αγοράσει.
Oι γραφίστες που φτιάξαν τις ετικέτες έχουν ευθύνη, αν δεν είναι επιλογή της Bel Ray.

Τώρα, αν φτιάχνουν άλλα για Ευρώπη, άλλα για Αμερική δε το ήξερα, αλλά κι αυτό πρέπει να δηλώνεται πάνω στο προιόν, εάν και εφόσον παίζει ρόλο, πράγμα που ούτε αυτό συμβαίνει.

H συσκευασία του προιόντος, νομίζω, είναι λίγο "φάουλ".

:look:

Φιλε apsogos το εχω ψαξει το θεμα σχετικα με τον τυπο με τα παρα πολυ φτηνα λαδια και εχω βρει σε αυτοκινηταδικα φορουμ πολλους να λενε οτι οταν αγοραζαν λαδια επωνιμα απο το φτηνο μαγαζι και μιλαμε για τοπ λαδια οπως αμσοιλ κλπ ειχαν καταστροφικα αποτελεσματα για τα μοτερ τους οποτε δεν σε συμφερει μιας και αποφασισες να βαζεις το καλυτερο λαδι για μενα το Βελλ Ραυ να πεσεις σε μαιμου για μερικα Ευρο .... τωρα σχετικα με το Thumber προσωπικα προβληματιζομε αν κανει για τα δικα μας μηχανακια ( εχω KLR-650 ) μιας και γραφει οτι ειναι Racing και τα λαδια αυτα δεν εχουν αντιοξιδοτικα και καθαριστικα προσθετα που πρεπει να εχουν ολα τα λιπαντικα για να καθαριζουν το μοτερ μας ( να γιατι οταν τα βγαζουμε για αλλαγη ειναι καταμαυρα και ετσι πρεπει να ειναι ) απο τα καταλιπα της καυσης και επεισης οτι εχουν παρα πολυ μικρο χρονο ζωης και ειναι αυτονοητο αυτο μιας και οι αγωνιστικοι κινητηρες δεν χρειαζετε να κρατησουν το λαδι παραπανω απο εναν αγωνα και για τον λογο αυτο δεν χρειαζονται και αντιοξιδοτικα και καθαριστικα προσθετα μιας και μετα απο καθε αγωνα τα μοτερ λινονται και επισκευαζονται .... παντος οταν ρωτησα τον Αντιπροσωπο της Bell Ray μου ειπε οτι ειναι ακριβος σαν τα exp με ενα επιπλεον προσθετο για την βενζινη που κατευαζουν οι μεγαλοι μονοκυλιδροι κινητηρες και χαλανε το λαδι παντος μου επεσιμανε οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 5.000 χλμ και αυτο με εβαλε σε σκεψεις , τελικα μαλον 8α προτιμησω τελικα τα EXP Bell Ray για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι δεν θα κανω καμια μ@λ@κι@ ειναι που λεμε πηγαμε για μαλι και βγικαμε κουρεμενοι :bigcry:

apsogos
26/08/2009, 21:27
εχεις δικιο!την εψαξα

GhostTakis
26/08/2009, 21:51
Ο συγκεκριμενος που προμηθευει τα λαδια ...απο οτι φανηκε κανει κατευθειαν εισαγωγη απο την bel-ray εκει στην αμερικη, γιατι τα λαδια ειναι αμερικανικα και οχι ευρωπαικα....ειναι ακριβως τα ιδια χημικα...απλα εμεις τα παιρνουμε πιο φτηνα γιατι και αυτος αγοραζει πιο φτηνα σε δολλαρια $ και οχι με ευρω! εχω και email απο την bel-ray για αποδειξεις!


επισης ειναι δυνατον ρε παιδια να φερνει φτηνοτερα λαδια απο Αμερικη απο οτι ο αντιπροσωπος που τα παιρνει απο την επισημη αντιπροσωπια στην Ευρωπη που ειναι νομιζω στο Βελγιο μιας που ολοι 3ερουμε οτι ολα τα εισαγωμενα προιοντα απο τριτες χωρες συμπεριλαμβανομενου και της Αμερικης ! εχουν επιπλεον δασμους κατι που δεν εχουν τα Ευρωπαικα προιοντα και ακριβος γι αυτο το λογο πολλες Ιαπωνικες εταιριες μοτοσυκλετων και αυτοκινητων εχουν εργοστασια στην Ευρωπη και συναρμολογουν εδω τα αυτοκινητα και τις μοτοσυκλετες τους για να γλιτωσουν τους δασμους αυτους και ετσι να βγουν στην Ευρωπαικη αγορα με πιο ανταγωνιστικες τιμες ειναι ανοησια να λες οτι αγοραζει με δολαρια και του ερχονται φτηνοτερα αν σκεφτεισ τα μεταφορικα και τους επιπλεον δασμους που εχουν ολα τα προιοντα που εισαγονται απο Αμερικη !!!
επισης εχει ακουστει απο τον επισημο Αντιπροσωπο της Bell Ray στην Ελλαδα οτι προιον λιπαντικο αλυσιδας που στειλανε κωδικους στους Αμερικανους ηταν οντος μαιμου !
επισης με βαζει σε σκεψεις για την πολιτικη του συγκεκριμενου μαγαζιου οτι ενο σε ολα τα επωνιμα ανταγωνιστικα προιοντα ειναι κατα πολυ φτηνοτερος απο ολους τους Ελληνες αντιπροσωπους ενο στα προιοντα που εχει την αποκλιστικοτητα αυτος ειναι πανακρηβος !!!
δεν λεει τιποτα αυτο ? ξερεις το ευκολοτερο πραγμα ειναι να κανεις μαιμουδια σε προιοντα οπως τα λιπαντικα .... περνεις μερικουσ τονους απο ενα απλο και καλο λαδακι και αρχιζεις να γεμιζεις μπουκαλακια διαφορων επωνιμων μαρκων και το μοσχοπουλας σε καταπλικτικη κατα τα αλλα τιμη !
εδω οι Ισπανοι πριν καπια χρονια επερναν μεταχειρισμενα ορυκτελαια αυτοκινητων τσαμπα με τουσ τονους ναι αυτα τα λαδια που πεταμε απο τα μοτερ μας και πρεπει υποχρεοτικα να τα μαζεβουν τα λιπαντηρια και τα συνεγεια για να μην καταλιγουν στην θαλασσα , τα ραφιναρανε και μας τα πουλαγαν για ηλιελαιο να τιγανιζουμε και να το τρωμε .. και το εφαγαν χιλιαδες ανθρωποι και πεθαναν η εμειναν αναπηροι φυσικα ! αντε εσυ να 3ερεις τι ταιζεις το μοτορι σου οποτε για μενα το φτηνο στην τελικη ειναι το πλεον ακριβο και προτιμο να βαλω ενα δευτερο λαδακι παρα να ρισκαρω την μαιμου :)

apsogos
26/08/2009, 21:52
εχω μιλησει με την bel ray εχω και τα email δεν τον ξερει κανεις εχω και τα mail. απο περυσι

fantacid
26/08/2009, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostTakis

επισης ειναι δυνατον ρε παιδια να φερνει φτηνοτερα λαδια απο Αμερικη απο οτι ο αντιπροσωπος που τα παιρνει απο την επισημη αντιπροσωπια στην Ευρωπη που ειναι νομιζω στο Βελγιο μιας που ολοι 3ερουμε οτι ολα τα εισαγωμενα προιοντα απο τριτες χωρες συμπεριλαμβανομενου και της Αμερικης ! εχουν επιπλεον δασμους κατι που δεν εχουν τα Ευρωπαικα προιοντα και ακριβος γι αυτο το λογο πολλες Ιαπωνικες εταιριες μοτοσυκλετων και αυτοκινητων εχουν εργοστασια στην Ευρωπη και συναρμολογουν εδω τα αυτοκινητα και τις μοτοσυκλετες τους για να γλιτωσουν τους δασμους αυτους και ετσι να βγουν στην Ευρωπαικη αγορα με πιο ανταγωνιστικες τιμες ειναι ανοησια να λες οτι αγοραζει με δολαρια και του ερχονται φτηνοτερα αν σκεφτεισ τα μεταφορικα και τους επιπλεον δασμους που εχουν ολα τα προιοντα που εισαγονται απο Αμερικη !!!


λογικότατο ακούγεται!

εαν γλιτώνει εναν, δυο ή περισσοτερους μεσαζοντες ειναι φυσικο να εχει ανταγωνιστικότερη τιμη αφου ψωνιζει ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ απο το εργοστασιο.
ειναι ενας απο τους βασικου νομους του εμποριου!

τωρα τα μεταφορικα που λες ειναι μηδαμινά εαν ερθουν με καραβι γυρω στα 20$ το μ³ -αν δε κανω λαθος-

απ'την αλλη πιστευεις οτι οι δασμοι που πληρωνει η μπελ ρει βελγιου δε θα τους μετακυλιει στη τελικη τιμη?

ktmakis
27/08/2009, 11:58
Aπό το συγκεκριμένο κατάστημα πάντως αγοράζω λάδια 3 χρόνια τώρα και στα 4 οχήματα που χρησιμοποιώ. (2 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια μέχρι πρότινος)
Ουδεποτε είχα οποιοδήποτε πρόβλημα μηχανικό στα 100.000 κμ που έχω κάνει περίπου από τότε.
Αγοράζω torco και castrol.

byron
27/08/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Aπό το συγκεκριμένο κατάστημα πάντως αγοράζω λάδια 3 χρόνια τώρα και στα 4 οχήματα που χρησιμοποιώ. (2 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια μέχρι πρότινος)
Ουδεποτε είχα οποιοδήποτε πρόβλημα μηχανικό στα 100.000 κμ που έχω κάνει περίπου από τότε.
Αγοράζω torco και castrol.

+990

Ρε ΄σεις κάντε και ένα search πριν αρχίσετε τα σενάρια. Πάρα πολλοί αγοράζουν από ΄κει. :hypnotize

GIXXERAKIAS
27/08/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Aπό το συγκεκριμένο κατάστημα πάντως αγοράζω λάδια 3 χρόνια τώρα και στα 4 οχήματα που χρησιμοποιώ. (2 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια μέχρι πρότινος)
Ουδεποτε είχα οποιοδήποτε πρόβλημα μηχανικό στα 100.000 κμ που έχω κάνει περίπου από τότε.
Αγοράζω torco και castrol.

Μια απο τα ιδια!Και castrol kai torco πλεον σε ολα τα οχηματα της οικογενειας (3 τουτου 3 μοτο) απο το 2005 που το ανακαλυψα το μαγαζι απροβληματιστα.:wave2:

Desperado
09/09/2009, 09:47
Κι εγώ είμαι πελάτης του συγκεκριμένου μαγαζιού εδώ και αρκετά χρόνια. Ψωνίζω λάδια για 2 αυτοκίνητα , 2 μοτοσυκλέτες και 1 εξωλέμβια. Όλα λειτουργούν απροβλημάτιστα. Τώρα τελευταία αποφάσισα να δοκιμάσω τα amsoil που φέρνει ο τύπος, έβαλα στο αμάξι και θα βάλω και στο XTR το 20/50 ARO. Παρεπιπτόντως δείτε στο ιντερνετ τιμές που έχουν τα λάδια στην Αμερική, πόσο μας τα ταίζουν εδώ, σκεφτείτε πόσο τα αγοράζει φτηνότερα από το εργοστάσιο, βάλτε και την συναλλαγματική διαφορά και θα καταλάβετε ότι βγάζει ένα σημαντικό κέρδος και πουλάει και πολύ φτηνότερα από τους υπόλοιπους.

ARISPEED1
10/09/2009, 18:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
τελος παντων..οκ!τα thumper ειναι τα πιο κορυφαια λαδια στο ειδος τους 20/50 για μονοκυλινδρα.!αλλο το θεμα ομως ειναι....ας απαντησει καποιος που εχει καποια εμπειρια!:beer: [/QUOT


Πολύ δυνατό προϊόν το συγκεκριμένο αλλά υπάρχει κ η δυνατή επιλογή της MOTUL 7100 20W50 ESTER 100% συνθετικό ! Οσο για τα μαρκετίστικα κόλπα των εταιρειών .........................υμισυνθετικά ,συνθετικά ,συνθετικά 100 %,semisynthetic,synthetic blend,συνθετικής βάσης ............προσοχή τι πληρώνεις κ τι αγοράζεις .............

nassosxlvbros
10/09/2009, 18:26
Λαμπριανίδης Rules!10 χρόνια 7 μηχανές και κανένα μα κανένα πρόβλημα....;) όταν η MOTUL χρέωνε το λάδι 12-14/λίτρο και ο Λαμπριανίδης το έδινε 5? κάτω,ε,στα 4 λίτρα 20? είναι υπόθεση!

nassosxlvbros
10/09/2009, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
τελος παντων..οκ!τα thumper ειναι τα πιο κορυφαια λαδια στο ειδος τους 20/50 για μονοκυλινδρα.!αλλο το θεμα ομως ειναι....ας απαντησει καποιος που εχει καποια εμπειρια!:beer: [/QUOT


Πολύ δυνατό προϊόν το συγκεκριμένο αλλά υπάρχει κ η δυνατή επιλογή της MOTUL 7100 20W50 ESTER 100% συνθετικό ! Οσο για τα μαρκετίστικα κόλπα των εταιρειών .........................υμισυνθετικά ,συνθετικά ,συνθετικά 100 %,semisynthetic,synthetic blend,συνθετικής βάσης ............προσοχή τι πληρώνεις κ τι αγοράζεις .............

αν δε γράφει 100% συνθετικό είναι απλά ημισυνθετικό...αλλά υπάρχει το "παραθυράκι "του νόμου που σου λέει άπαξ και αναγράφεται "συνθετικής βάσης",ή "συνθετικού μείγματος " κλπ,ένα λάδι μπορεί να το πουλάει ως συνθετικό....όχι ότι αναγκαστικά είναι χειρότερο το ημι από το πλήρες,απλα,να ξέρουμε τι πλερώνουμε....:wave2:

OldMan
10/09/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Και τα synthetic blend νομίζω ημισυνθετικά είναι. :)
Ούτε καν ...

Οι κατασκευαστές (και μόνο αυτοί) τα ορίζουν σαν "Συνθετικής Βάσης", κατηγορία που δεν υπάρχει (ακόμη, από όσο ξέρω..) από κανένα επίσημο φορέα τυποποίησης ...!!! :winka:


(τώρα, θα μΕ πείτε: Γιατί, τα Semi-synthetic είναι Ημισυνθετικά ...??? - και θα μπλέξουμε ...) :(

GhostTakis
12/09/2009, 02:39
Μάγκες ο τυπάκος ( Γάλλος ) είναι φανταστικός πετάει , όσοι δεν τον έχετε δεί αξίζει να τον δείτε :wave2:

http://www.youtube.com/watch?v=KCy9nrchqFI

KaTaNaS
12/09/2009, 10:49
επειδη έπεσα πάνω στο ξεθαμενο θρεντακι και το εχω φρεσκότατο:



Πηγαίνω εχθές το μηχανακι σε εναν γνωστο εξουσιοδοτημενο μηχανικο για αλλαγη λαδιων, και του βγαζω απο τη τσαντα 3 μονολιτρα motul5100!

Με το που τα βλεπει μου λέει με στομφο: " Με αυτά τα λάδια φίλε μου το μηχανακι σου χαλασε ΕΧΘΕΣ όχι ΣΗΜΕΡΑ! "



:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


βεβαια δεν ήξερε οτι τα λάδακια ηταν της αποκλειστικης αντιπροσωπείας ίσως και της ίδιας παρτίδας με εκεινα που είχε στο ράφι του , απλα έκανε εικασίες οτι τα έχω προμηθευτεί απο τον γνωστό Λχχχχχχχδη! Θεώρησε πιό σωστο λοιπόν να διαιωνησει μια φήμη για κάτι που δεν μπορει να αποδείξει παρα να μου πέι ευθέως πώς στο μαγαζι του βάζει μόνο λάδι απο το ράφι του!

Υ.Γ. Μηχανικός με καλό όνομα στην αγορά και καλό feedback στα φόρουμ! (απλα για την ιστορία)

Desperado
14/09/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ούτε καν ...

Οι κατασκευαστές (και μόνο αυτοί) τα ορίζουν σαν "Συνθετικής Βάσης", κατηγορία που δεν υπάρχει (ακόμη, από όσο ξέρω..) από κανένα επίσημο φορέα τυποποίησης ...!!! :winka:


(τώρα, θα μΕ πείτε: Γιατί, τα Semi-synthetic είναι Ημισυνθετικά ...??? - και θα μπλέξουμε ...) :(

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει επακριβώς τις αναλογίες για να θεωρηθεί ένα λάδι σαν ημισυνθετικό. Το αποτέλεσμα είναι ότι εάν κάποιος φτιάξει ένα λάδι με 1% συνθετικό και 99% ορυκτέλαιο μέσα μπορεί να το πλασάρει σαν ημισυνθετικό....

nassosxlvbros
14/09/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει επακριβώς τις αναλογίες για να θεωρηθεί ένα λάδι σαν ημισυνθετικό. Το αποτέλεσμα είναι ότι εάν κάποιος φτιάξει ένα λάδι με 1% συνθετικό και 99% ορυκτέλαιο μέσα μπορεί να το πλασάρει σαν ημισυνθετικό....

Και βέβαια μπορεί!σε παλιότερο πόστ του Όλντμαν είχε αναφερθεί το θεμα...

Desperado
14/09/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Και βέβαια μπορεί!σε παλιότερο πόστ του Όλντμαν είχε αναφερθεί το θεμα...

Σωστός, εκεί το είχα δει!!!! :D