PDA

View Full Version : Ανύσηχο ρελαντί



Innersense
02/09/2008, 21:38
Γεια χαρά

Την Παρασκευή παρέλαβα το VStrom μου απο το Service των 24000km. Είπα να την πάω για να κάνουν και ρύθμισμα βαλβίδων και τα ακούμπησα τα ωραιότατα 240 Euro.

Το θέμα είναι ότι από την ημέρα που το παρέλαβα το ρελαντί είναι ανήσυχο και το μηχανάκι μου έχει σβήσει τρεις φορές περιμένοντας σε φανάρι. (νιώθω λίγο σαν κάτοχος xt).

Εννοείται ότι δεν είναι απλά θέμα ρύθμισης του ρελαντί, είναι άριστα ρυθμισμένο στις 1350-1400rpm.

Εκτός από τα σβησίματα, όταν η μηχανή είναι ακινητοποιημένη και στο ρελαντί (πχ φανάρι) ενίοτε (και δυστυχώς σε μη τακτά χρονικά διαστήματα) κάνει ένα αισθητό «τακ» το οποίο γίνεται αντιληπτό στην κάτω αριστερή βάση του ντεπόζιτου δίπλα στον καβάλο, ¨τσιμπόντας¨ τις στροφές στο στροφόμετρο κάτω από 1000 στιγμιαία. Μου δίνει την αίσθηση ότι είναι κάτι στον πίσω κύλινδρο δηλαδή.

Όπως καταλαβαίνετε πτυχίο μηχανολογίας δεν έχω, δεν έχω όμως και ιδιαίτερα άφθονο χρόνο να περάσω από το μηχανικό άμεσα, γι αυτό και σας το περιγράφω όπως μπορώ, μήπως και καταλάβει κανείς τι φταίει και έτσι μπορέσω να του το προσδιορίσω όταν θα πάω.

Καταλαβαίνω, κακοτυχίες συμβαίνουν, αλλά να πω την αλήθεια τα ψιλολυπάμαι τα ωραία μου ευρουλάκια που έβγαλα με κόπο για να παραλάβω ένα μηχανάκι που παρουσιάζει κάτι το οποίο όταν το άφησα εκεί δεν το παρουσίαζε.

Respect
02/09/2008, 22:04
Στο έκανε και πριν το servise αυτό;
Συνήθως αυτό είναι πεταλούδες αρρύθμιστες.

MUSTILI
02/09/2008, 22:06
Σε καλοσοριζω στο κλαμπ των "αλλαγμενων TPS". Πολυ πιθανο να ειναι αυτο.Αν εισαι εγγυηση δεν υπαρχει προβλημα. Φυσικα μπορει να ειναι κατι αλλο αλλα...check it!

Innersense
02/09/2008, 22:40
όχι δεν το έκανε πριν το Service σας το λέω με το χέρι στην καρδιά ουδέποτε μου το είχε ξανακάνει στο παρελθόν γι αυτό και πήγε το μυαλό μου ότι κάτι συνέβει στο service. Τι διάολο με το που την καβάλησα να φύγω το έπαθε;

φίλε MUSTILI με αγχώνεις τώρα γιατί είμαι εκτός εγγύησης και ακούγεται να κοστίζει αυτό...

MUSTILI
02/09/2008, 22:59
Στα 24000 ρυθμισε βαλβιδες ο μηχανικος. Μηπως κατι δεν εκανε σωστα;. Πηγαινε και ρωτα τον ιδιο. Απλα αυτο το κατεβασμα των στροφων μου κανει για TPS, εχει γινει παρομοια κουβεντα ψαξτο στις συζητησεις εδω μεσα. Οτι στοιχιζει ισχυει αλλα τι να κανεις αλλο...ελπιζω να μην ειναι τιποτα!!!Γραψε τι εγινε οταν πας.

Bavarian
03/09/2008, 00:01
Οι βαλβίδες ΔΕΝ ρυθμίζονται στα 24000 χλμ...απλά ελέγχονται και το βλέπω από χλωμό εώς πολύ χλωμό να ήθελε κάποια από αυτές ρύθμιση :lol: απλά τον έκανες πλουσιότερο κατά 90 ευρώ στο σύνολο :winka: αν φυσικά μπήκε στον κόπο να λύσει το μισό μηχανάκι για να τις ελέγξει :lol:


Τώρα για το πρόβλημα των σβησιμάτων όντως σαν TPS μου ακούγεται κι εμένα και να ξέρεις ότι το παρουσιάζει ξαφνικά δεν ειδοποιεί οπότε μπορεί να το κάνει οποτεδήποτε.Επίσης παίζει να μην έκανε έλεγχο συγχρονισμού πεταλούδων του ψεκασμού.Οπως και να έχει πήγαινε από εκεί να το βάλει στο διαγνωστικό και θα δείξει που είναι το πρόβλημα αμέσως :wave2:

Tpap
03/09/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Οι βαλβίδες ΔΕΝ ρυθμίζονται στα 24000 χλμ...απλά ελέγχονται και το βλέπω από χλωμό εώς πολύ χλωμό να ήθελε κάποια από αυτές ρύθμιση :lol: απλά τον έκανες πλουσιότερο κατά 90 ευρώ στο σύνολο :winka: αν φυσικά μπήκε στον κόπο να λύσει το μισό μηχανάκι για να τις ελέγξει :lol: :wave2:

εγώ στο είπα...αν κάνεις παρέα με τον βεστρομά σύντομα αρχίζεις να μιλάς σαν κ αυτόν...:wave2:


σοβαρά τώρα: από που συνάγεται το αβίαστο συμπέρασμα ότι χλωμιάζει να θέλαν ρύθμιση...?

(του κολλητού μου πάντως θέλαν μάζεμα, στα ίδια χλμ).

MUSTILI
03/09/2008, 09:12
Ρε νεο!Ακομα δεν την πηρες και μας την λες.Αντε ρε κανε τα ρεποταξιδια σου:lol:

Προφανως πρωτα ελεγχονται αλλα συνηθως θελει και ρυθμιση στα 24000 (δεν ειπαμε οτι ειναι και ξεχαρβαλωμενη)


ΥΓ@bavarian Πηρες strom ή πλακα εκανε ο Liakostromas;

vestromas
03/09/2008, 12:56
Πηρε καρατουμπανο vstrom ασημι, που αμα το δεις απο κοντα και στην λεπτομερεια, ειναι βιτρινα.
Σε πολυ καλη τιμη και με πολλα εχτρα.
Στο θεμα των βαλβιδων και στο σκαλισμα χωρις λογω εχω αναφερθει και μου την λεγατε.
Μετα απο 30000χλμ χωρις καθολου ελεγχο στις βαλβιδες και το μηχανακι παει σαν καινουριο, μονο με αλαγες λαδιων και αλλα αναλωσιμα.
Πατε σας τα σκαλιζουν, τους χρυσοπληρωνετε, και μετα παραπονιεστε.:beer: :wave2:

vrider
03/09/2008, 15:38
Κατ' αρχην το βλεπω χλωμο να φταιει το TPS. Οι σενσορες δεν παραδινουν τα οπλα τοσο ευκολα. Ασε που οταν το κανουν δεν ειδοποιουν αλλα μια κι εξω. Αυτο που κατα τη ταπεινη μου γνωμη χρειαζεται το μηχανακι ειναι συνχρονισμο των πεταλουδων ψεκασμου. Ευκολη και απλη διαδικασια ( δηλαδη και μονος σου την κανεις, λεμε τωρα...).

Επισης οι βαλβιδες στο DL θελουν ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ελεγχο, τουλαχιστον για τα μοντελα πριν το '06, και σχεδον σιγουρα ρυθμιση. Καλο θα ειναι να βαλεις το μαστορα να σου τις ρυθμισει στο ανωτερο επιτρεπτο ( Δηλ οσο πιο ανοιχτες γινεται) Μετα απο αυτη τη ρυθμιση ξανακοιταξε τες μετα απο καμμια 35αρια χιλ χμ (καπελοτα γαρ).

Παντως η αρρυθμια στο ρελαντι δυσκολα να προερχεται απο βαλβιδες.


Χαρης


ΥΓ Αυτο για τη ρυθμιση των βαλβιδων για τα μοντ. εως 06 το γνωριζω για το 1000 αλλα δεν ξερω τι γινεται με το 650.

zeb
03/09/2008, 22:58
με τα συπτωματα αυτα μου κανει σιγουρα για tps.

Bavarian
04/09/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
εγώ στο είπα...αν κάνεις παρέα με τον βεστρομά σύντομα αρχίζεις να μιλάς σαν κ αυτόν...:wave2:


σοβαρά τώρα: από που συνάγεται το αβίαστο συμπέρασμα ότι χλωμιάζει να θέλαν ρύθμιση...?

(του κολλητού μου πάντως θέλαν μάζεμα, στα ίδια χλμ).



1ον.Κάνω παρέα με όποιον θέλω :D

2.ον Διότι η Suzuki λέει έλεγχο και ρύθμιση ΑΝ χρειαστεί :wave2:

3ον.Τι μάζεψε δηλαδή ? Τα καπελότα ??? :confused: Υπήρχε δηλαδή ενδιάμεσο νούμερο από την διάσταση που φοράει από την μαμά ? Τα στανταρ πχ μέχρι τα 24.000 χλμ είναι 0.23 mm στην εισαγωγή και το μέγεθος του καπελότου είναι 2.70 mm.Το αμέσως επόμενο νούμερο των 2.80 mm σε διάσταση αντιστοιχεί σε τελείως ανοιχτή βαλβίδα εισαγωγής και ενδιάμεσο νούμερο δεν υπάρχει...άρα τι μάζεμα ήθελαν οι βαλβίδες ? :wave2:




Σε 10.000 χλμ που θα έχει 24.000 και το δικό μου θα του κάνω το σέρβις μόνος μου...του κόλου μοτεράκι είναι απλούστατο και θα δώ και τις βαλβίδες και τότε θα δούμε ποιος έχει δίκιο :D ...μέχρι τότε συνεχίστε να κάνετε τους μάστορες πλούσιους :beer:

Bavarian
04/09/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Πατε σας τα σκαλιζουν, τους χρυσοπληρωνετε, και μετα παραπονιεστε.:beer: :wave2:




:a10: :a10: :a10: :a10: :a10: :a10:

Tpap
04/09/2008, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
1ον.Κάνω παρέα με όποιον θέλω :D

2.ον Διότι η Suzuki λέει έλεγχο και ρύθμιση ΑΝ χρειαστεί :wave2:

3ον.Τι μάζεψε δηλαδή ? Τα καπελότα ??? :confused: Υπήρχε δηλαδή ενδιάμεσο νούμερο από την διάσταση που φοράει από την μαμά ? Τα στανταρ πχ μέχρι τα 24.000 χλμ είναι 0.23 mm στην εισαγωγή και το μέγεθος του καπελότου είναι 2.70 mm.Το αμέσως επόμενο νούμερο των 2.80 mm σε διάσταση αντιστοιχεί σε τελείως ανοιχτή βαλβίδα εισαγωγής και ενδιάμεσο νούμερο δεν υπάρχει...άρα τι μάζεμα ήθελαν οι βαλβίδες ? :wave2:


Σε 10.000 χλμ που θα έχει 24.000 και το δικό μου θα του κάνω το σέρβις μόνος μου...του κόλου μοτεράκι είναι απλούστατο και θα δώ και τις βαλβίδες και τότε θα δούμε ποιος έχει δίκιο :D ...μέχρι τότε συνεχίστε να κάνετε τους μάστορες πλούσιους :beer:


1. και καλά κάνεις.:D

2. ε λοιπόν, χρειάστηκε.

3. μπορώ να μάθω λεπτομέρειες αν πράγματι ακούς αυτά που λέω. ΑΝ από την άλλη αμφισβητείς τα λεγόμενα μου, θα μου επιτρέψεις να μην (ξανα)μπω στον κόπο...

4. @vestromas: άλλη φορά όταν απαντάς σε μένα να μπαίνεις από τον λογαριασμό σου και όχι από του κολλητού σου.:wave2:

vestromas
04/09/2008, 01:21
Ποτε εγινε αυτο ρε μαστορα; Δεν το πηρα πρεφα.
Γεια δειξε μου να δω τι εννοης
Πως γινετε να σου απαντησω απο αλουνου λογαριασμο;

Bavarian
04/09/2008, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. και καλά κάνεις.:D

2. ε λοιπόν, χρειάστηκε.

3. μπορώ να μάθω λεπτομέρειες αν πράγματι ακούς αυτά που λέω. ΑΝ από την άλλη αμφισβητείς τα λεγόμενα μου, θα μου επιτρέψεις να μην (ξανα)μπω στον κόπο...

4. @vestromas: άλλη φορά όταν απαντάς σε μένα να μπαίνεις από τον λογαριασμό σου και όχι από του κολλητού σου.:wave2:



1.:beer:

2.Ωραία :winka:

3.Δεν τα αμφισβήτισα καθόλου αλλά δεν μου κολλάει το ότι δεν υπάρχει ενδιάμεσο καπελότο για "μάζεμα" εκτός και αν ήταν τελείως αρύθμιστες οπότε χρειάστηκε την επόμενη διάσταση :winka: ...μαλλον εκεί είναι η παρεξήγησή μας :winka: .

4.Αν εννοείς εμένα δεν μπαίνει κανείς από το λογαριασμό μου :winka: και στο υπογράφω κιόλας.Και κολλητός μου δεν είναι κανείς :wave2:
:beer:

vestromas
04/09/2008, 01:30
Πανε να μας χαλασουνε την σχεση γλυκε μου πριγκιπα.:a07: :a07: :a07: :lol:

Bavarian
04/09/2008, 01:34
Κατσε καλάααααααααααα :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Tpap
04/09/2008, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ποτε εγινε αυτο ρε μαστορα; Δεν το πηρα πρεφα.
Γεια δειξε μου να δω τι εννοης
Πως γινετε να σου απαντησω απο αλουνου λογαριασμο;




Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
4.Αν εννοείς εμένα δεν μπαίνει κανείς από το λογαριασμό μου :winka: και στο υπογράφω κιόλας.Και κολλητός μου δεν είναι κανείς :wave2:
:beer:


το ξέρω ότι καταλάβατε πως έκανα ΧΙΟΥΜΟΡ.




:D

Bavarian
04/09/2008, 01:48
:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Innersense
04/09/2008, 19:46
Πέρασα μια βόλτα χθες το πρωι, του τα είπα, παρόλα αυτά δεν δέχτηκε να το κρατήσει. Εριξε μια γρήγορη ματιά χώνοντας ένα μακρί κατσαβίδι μέσα στον v κάτω απο το ρεζερβουαρ και μου είπε να αδειάσω το ντεποζιτο, να βάλω απο αλλού βενζίνη και αν συνεχίσει να το κάνει να του το πάω. Το θέμα καθαρότητας της βενζίνης δεν έπαιζε κατά την γνώμη μου γιατί απο την ημέρα που την παρέλαβα απο το service δεν είχα ξαναβάλει και όπως είπα πριν το service δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά, το έπραξα και το πρόβλημα όχι μόνο συνεχίζεται αλλά σήμερα μου έσβησε πηγένοντας απο στη δουλειά μου, πάνω στην παραλιακή σε κατέβασμα ταχύτητας και χέστηκα πάνω μου γιατί όπως καταλαβένετε το μοτέρ λειτούργησε σαν φρένο και θα μπορούσα κάλιστα να είχα φάει σαβούρδα.

Αύριο το πρωι θα πάω να το αφήσω και ελπίζω στην συνέπεια του.

Bavarian
04/09/2008, 19:51
Μάλλον φίλε μου πρέπει να αλλάξεις συνεργείο.Τα ωραία σου λεφτά δίνεις και αν δεν τα εκτιμάει ο κάθε καραγκιόζης τότε πας αλλού...άκου δεν δέχτηκε να το κρατήσει :evil:

Respect
04/09/2008, 20:28
Ξαναλέω, πεταλούδες.

(και κοίτα να δεις που θα στο χρεώσει)

Innersense
04/09/2008, 20:42
Respect μια αναζήτηση στο google για vstrom και tps με έφερε αντιμέτωπο με αρκετά thread σε πολλά απο τα οποία έχεις λάβει μέρος.

Όπως διάβασα το να μπλέξεις με τον μάστορα σου χωρίς να ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα πολύ να αποδειχτεί τρομακτικά πολυέξοδο. Παρόλα αυτά επειδή αν και το πρόβλημα δεν έχει συγκεκριμένη συχότητα εμφάνησης, αλλά είναι τρομακτικά σοβαρό (βλέπε σβήσιμο σε κατέβασμα ταχύτητας) σαφώς και πρέπει να λυθεί.

Ρύθμισμα πεταλούδων θα επιφέρει λύση σε περίπτωση που το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί απο κακής ποιότητας καύσιμο;

Απορώ με το γεγονός ότι εμφανήστηκε μετά το Service. Υπάρχει περίπτωση κάποια αλλαγή η ρύθμιση οδήγησε στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι το μηχανάκι εμφανίζει τα συμπτώματα "αδυναμίας" του μοτέρ που διάβασα και σε άλλα thread.

Πάω να συνεχίσω το διάβασμα....

Innersense
04/09/2008, 20:51
Ερμηνίες απο άλλα thread:

"σώματα ψεκασμού" (700 Euro!!!!!!!!)
"φίλτρο καυσίμου" (200 Euro!!!!!!!!)
"TPS" (100 Euro!!!!!)

Τι λέτε ρε παιδιά, ευκαιρία για τους μάστορες να μας τα πάρουν είναι αυτό το πρόβλημα.

Φαντάσου να πας ανίδεος στο μάστορα και να τους πείς "δεν ξέρω το θα κάνεις, φτιάξτο!"... αυτόματα έχεις πέσει στα δόντια του λύκου

Innersense
04/09/2008, 21:07
Συνεχίζοντας:

"Αντλία Βενζίνης" (190 (?)+50 Euro εργασία)

Μιά χαρά πάμε απο τιμές, να σας πω, αν το αφήσω έτσι το μηχανάκι κυνδηνεύει να πάθει μεγαλύτερη ζημειά; Λέω μήπως με συνεχόμενη χρήση Super αμόλυβδης θυμηθεί και πάρει τα πάνω του. Μέχρι και τέτειες σοφείες διάβασα "Δεν έδωσα σημασία στα σβησίματα και μετά απο λίγο καιρό τα σημάδια εξαφανήστικαν"... ότι να ναι...

Οι καιροί είναι σκοτεινοί για την γενιά των 700 Euro...

Innersense
04/09/2008, 21:21
Απ ότι διαβάζω αν παρατηρείται "αδυναμία" το μοτέρ γενικά παίζει να είναι αντλία βενζίνης, ειδικά αν ακούγεται (έλα όμως που ακογόταν αρκετά πάντα).

Η αντλία βενζίνης επιβαρύνεται απο τη χρήση κακής ποιότητας καυσίμου;

Παάντως απ' ότι διαβάζω είναι συηθισμένα συμπτώματα των VStrom γύρω στα 25000km και εγώ είμαι στα 25700!!!!!!! Έλεος δηλαδή... μιλάμε για μαθηματική ακρίβεια...

Να σημειώσω ότι το πρώτο που τσέκαρε ο μηχανικός χωρίς να μου πει τίποτα ήταν τα χιλιόμετρα... προφανός μόλις τα είδε κάτι θα του πέρασε απο το μυαλό...

Innersense
04/09/2008, 21:32
χμμμμ...

http://www.stp.com/fuel_cfsc.html

κάνει δουλίτσα ισχυρίζονται κάποιοι...

Innersense
04/09/2008, 21:41
τελευταίες παρατηρήσεις που μπορεί να έχουν σχέση και να προσδιορίσουν επακριβώς το πρόβλημα είναι ότι

- το μηχανάκι ξεκινάει με ψηλό ρελαντι (2000 rpm και πέφτει λίγο μετά, παρόλο που δεν είναι ιδιαίτερα παράλογο δεν μου το έκανε πριν το service)

- το τσαφ, παφ, τσικ, ντουπ όπως θέλετε πείτε το που εντοπίζεται κάτω απο ρεζερβουάρ στο δεξι μέρος του καβάλου (ρε μπας και σε εκείνο το σημείο είναι η αντλία βενζίνης; ) με ταυτόχρονο τσίμπιμα στις στροφές όταν το κάνει που κάτω απο 1000rpm.

Tpap
04/09/2008, 22:01
Τσέκαρε και τα μπουζοκαλώδια σου.
Η ''αδυναμία'' που αναφέρεις θα μπορούσε να οφείλεται αν βγαίνει εκτός ο ένας κύλινδρος.
Ακόμη αν ο σπινθήρας δεν καταλήγει στο μπουζί σου, και κάνει τόξο σε πλαίσιο ή μπλόκ κάνει ένα παρόμοιο ''τσικ-τσικ''...

K0K0$
05/09/2008, 09:29
Οταν στο κανει αυτο Innersense, μηπως αυτο που ακους ειναι "σκασιμο" απο το φιλτροκουτι;

vrider
05/09/2008, 13:13
Ωπα! Σιγα ! Πηρες πολυ φορα και θα παθεις κανα εγκεφαλικο. Ηδη τη συγχυση εν κρανιω την εχεις.

Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους.

1. Η αντλια σου δε φταιει. Θα επρεπε να την ακους να σφυριζει, και ειμαι σιγουρος οτι δε σφυριζει γιατι οταν σφυριζει, ΣΦΥΡΙΖΕΙ (με κεφαλαια ε!) και δε το μπερδευεις με κατι αλλο.

2. Με τα σωματα ψεκασμου γιατι τα ' εβαλες '. Ετσι στα καλα καθουμενα θα αλλαξεις σωματα ψεκασμου, μη τρελαθουμε κιολας! Αλλο συγχρονισμος πεταλουδων ( το πολυ 30' δουλεια) και αλλο
αλλαζω σωματα ψεκασμου.

3.Αυτο το Φιλτρο καυσιμου παλι τι ειναι. Το DL δεν εχει φιλτρο και αυτο που εχει ειναι μαζι με την αντλια η οποια ομως δε σφυριζει ( Γιατι ειπαμε οτι οταν ΣΦΥΡΙΖΕΙ το καταλαβαινεις αμεσως).

Χαρης

ΥΓ. Ισως θα πρεπει να δεις ειναι και τις λαστιχενιες εισαγωγες που κουμπωνουν πανω στα σωματα ψεκασμου γιατι στα 1000ρια αυτο ηταν γνωστο προβλημα.

charlie says
05/09/2008, 18:25
η αντλια στα dl ακουγεται συνεχως

Respect
05/09/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Respect μια αναζήτηση στο google για vstrom και tps με έφερε αντιμέτωπο με αρκετά thread σε πολλά απο τα οποία έχεις λάβει μέρος.

Όπως διάβασα το να μπλέξεις με τον μάστορα σου χωρίς να ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα πολύ να αποδειχτεί τρομακτικά πολυέξοδο. Παρόλα αυτά επειδή αν και το πρόβλημα δεν έχει συγκεκριμένη συχότητα εμφάνησης, αλλά είναι τρομακτικά σοβαρό (βλέπε σβήσιμο σε κατέβασμα ταχύτητας) σαφώς και πρέπει να λυθεί.

Ρύθμισμα πεταλούδων θα επιφέρει λύση σε περίπτωση που το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί απο κακής ποιότητας καύσιμο;

Απορώ με το γεγονός ότι εμφανήστηκε μετά το Service. Υπάρχει περίπτωση κάποια αλλαγή η ρύθμιση οδήγησε στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα.

Θα ήθελα να προσθέσω ότι το μηχανάκι εμφανίζει τα συμπτώματα "αδυναμίας" του μοτέρ που διάβασα και σε άλλα thread.

Πάω να συνεχίσω το διάβασμα.... Κοίτα, εμένα μου έκανε τα ίδια ακριβώς 2 φορές (με διαφορά η μια από την άλλη περίπου 12.000km) και με ρύθμιση πεταλούδων αυτό εξαφανίστηκε.- Ούτε καν τρεμόπαιγμα οι στροφές στο ρελαντί δεν έχουν. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο www που την έχει κάνει και βόλτα.
Συν του ότι μετά τη πρώτη πολύ σωστή ρύθμιση των πεταλούδων και του ψεκασμού εξαφανίστηκε δια παντός ο ξερόβηχας που ως γνωστόν έχουν όλα τα 1000 ανάμεσα στις 2500-3000σαλ. με τη παραλαβή τους από την αντιπροσωπεία.

costas81
05/09/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Κοίτα, εμένα μου έκανε τα ίδια ακριβώς 2 φορές (με διαφορά η μια από την άλλη περίπου 12.000km) και με ρύθμιση πεταλούδων αυτό εξαφανίστηκε.- Ούτε καν τρεμόπαιγμα οι στροφές στο ρελαντί δεν έχουν. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο www που την έχει κάνει και βόλτα.
Συν του ότι μετά τη πρώτη πολύ σωστή ρύθμιση των πεταλούδων και του ψεκασμού εξαφανίστηκε δια παντός ο ξερόβηχας που ως γνωστόν έχουν όλα τα 1000 ανάμεσα στις 2500-3000σαλ. με τη παραλαβή τους από την αντιπροσωπεία.

Εμ δεν τον άκουγες τον Κωστάκη γι αυτό είχες ταλαιπωρηθεί. Μόλις έκανες αυτό που σου πα το επαιζες ιστορία στους άλλους για to τι ωραία δουλεύει η μηχανή. Καλά δεν θυμάμαι ρε τρελέ;;

Βασιλάκη πάρε με ρε συ να ερθεις απο εδώ να στο φτιάξω το μηχανάκι και άστους μηχανικούς να χτυπιούνται κάτω!!

Respect
05/09/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Εμ δεν τον άκουγες τον Κωστάκη γι αυτό είχες ταλαιπωρηθεί. Μόλις έκανες αυτό που σου πα το επαιζες ιστορία στους άλλους για to τι ωραία δουλεύει η μηχανή. Καλά δεν θυμάμαι ρε τρελέ;;

Βασιλάκη πάρε με ρε συ να ερθεις απο εδώ να στο φτιάξω το μηχανάκι και άστους μηχανικούς να χτυπιούνται κάτω!! :winka: :winka: :winka:

Innersense
09/09/2008, 20:36
Κώστα σε ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά θεώρησα ότι το θέμα έπρεπε να λυθεί εκεί ακριβώς που ξεκίνησε, στο συνεργείο.

Innersense
09/09/2008, 20:49
Για την ιστορία.

Πήγα ξανά το μηχανάκι στο συνεργείο και τους είπα ότι το πρόβλημα εξακολουθεί και ουδεμία σχέση έχει με καθαρή ή όχι βενζίνη.

Ο μηχανικός δέχτηκε να το κοιτάξει επιτόπου ο ίδιος (πράγμα αρκετά σημαντικό για μένα), το μηχανάκι λύθηκε (ρεζερβουάρ, φίλτρο αέρα κλπ) και εμφανίσθηκαν διάφορα ποτενσιόμετρα και λοιπά ρυθμιστικά με τα οποία έγιναν έλεγχοι.

30 λεπτά μετά μου είπε ότι το TPS λειτουργούσε, αλλά ήταν λιγάκι (δηλαδή το πολύ πως είναι; ) απορυθμισμένο. Ποιό συγκεκριμένα είπε μια παύλα πάνω, 3,8 αντί για 3.6.

Πείρα το μηχανάκι για έλεγχο και έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Απλά άριστο, όπως θα έπρεπε να το είχα παραλάβει μετά από ένα μεγάλο service.

Σήμερα πέρασα να πω ένα ευχαριστώ και ότι το μηχανάκι είναι άψογο και μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει. Απόρησα λίγο, παρόλα αυτά αφού δουλεύει άριστα και δεν χρεώθηκα απολύτως τίποτα, δεν έχω καμία απολύτως επιπλέον παρατήρηση.

Δεν ξέρω εάν ο έλεγχος του TPS είναι μέσα στις υποχρεώσεις του μάστορα σε ένα μεγάλο service όπου γίνεται το λύσιμο της μηχανής για τον έλεγχο των βαλβίδων, ούτε γνωρίζω εάν κάποια άλλη ρύθμιση οδήγησε στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα, πάντως θα πρότεινα να το ζητάτε σε κάθε μεγάλο Service μιας και απ ότι είδα δεν παίρνει πολύ χρόνο.

Λοιπά σχόλια δικά σας...

Respect
10/09/2008, 02:04
Ρυθμίζεται το TPS; :confused:

Μήπως σε δούλεψε; Αυτό που περιγράφεις με τις παύλες εμένα μου θυμίζει ρύθμιση πεταλούδων.

MUSTILI
10/09/2008, 18:22
Εχει δικιο ο Respect! To TPS ειναι σαν φισα, σαν αντισταση, ενα πραγματακι πλαστικο. Μαλλον κατι ρυθμισε σωστα απλως. :wave2:

charlie says
10/09/2008, 18:48
το tps ρυθμιζεται (μεταβλητη αντισταση),εχουν στα συνεργεια ειδικο μπουζουκακι που το κανει ,ειδαλλως παιρνεις ενα πολυμετρακι μονος σου και το ρυθμιζεις.καποιος συναδελφος εδω ,ειχε πει και πως γινεται αν δε κανω λαθος

Innersense
11/09/2008, 23:04
Λυπάμαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό Respect γιατί δεν τίθεται θέμα δικής μου παρανόησης. Τα λεγόμενα ήταν όπως τα επανέλαβα ακριβώς.

Μάλιστα ρώτησα έκπληκτος «μα ρυθμίζεται το TPS;» και η απάντηση ήταν όλα ρυθμίζονται!

Ειλικρινά, εφόσον είχε γνώση του τι να ρυθμίσει και πως να επιδιορθώσει το πρόβλημα γιατί να μπει σε τέτοια διαδικασία εμπαιγμού;

Έχει κανένας μάστορας υποχρέωση να ρυθμίσει τις πεταλούδες στο service;

Αυτό που μου προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη περίεργα όμως είναι τι ήταν αυτό που προκάλεσε την εκδήλωση του προβλήματος μετά το service;

Γιατί λογικά οι πεταλούδες (αν πράγματι οφειλόταν εκεί το πρόβλημα) ήταν αρρύθμιστες από πριν ή κάνω λάθος;

Πάντως το μηχανάκι μετά το ρύθμισμα μου φαίνεται πολύ καλύτερο από ότι το πήγα για service, όπως είναι άλλωστε και το φυσιολογικό.

Respect
12/09/2008, 05:46
Tι να πω..

Πρώτη φορά άκουσα πως ρυθμίζεται το TPS. Μέχρι τώρα είχα την ίδια άποψη με τον MUSTILI.

Respect
12/09/2008, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
το tps ρυθμιζεται (μεταβλητη αντισταση),εχουν στα συνεργεια ειδικο μπουζουκακι που το κανει ,ειδαλλως παιρνεις ενα πολυμετρακι μονος σου και το ρυθμιζεις.καποιος συναδελφος εδω ,ειχε πει και πως γινεται αν δε κανω λαθος Μπορείς να το βρεις να ρίξουμε ένα διάβασμα;

MUSTILI
12/09/2008, 09:11
Ο μηχανικος το αλλαξε μπροστα μου. Αυτο που ειδα ηταν να βγαζει μια φισα, να βαζει το καινουργιο και μετα να ρυθμιζει με ενα οργανο:winka: την λειτουργια του σε αυτο που εμεις λεμε 1250 στροφες. Μηπως λεμε τα ιδια και μας παρουν στο ψιλο; (Επιμενω ομως οτι δεν εκανε κατι πανω στο TPS:D

charlie says
12/09/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μπορείς να το βρεις να ρίξουμε ένα διάβασμα;
δεν βρισκω την δημοσιευση γμτ ,νομιζω οτι καπου ειχε απαντησει ο βυρων (?)στο service manual δεν γραφει πως γινεται ακριβως?

vrider
13/09/2008, 12:13
Αυτο το βιντεακι εξηγει πολλα. Αφορα το TL 1000 αλλα οπως ξερετε το DL εχει τον ‘ιδιο‘ κινητηρα με το TL.

http://www.vstrom.info/Movies/TPS_TB_Tuning.mpg

Επισης δειτε και αυτο

http://11109.rapidforum.com/topic=120372102469

Ελπιζω να βοηθησα

Χαρης

Bil
13/09/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrider
Αυτο το βιντεακι εξηγει πολλα. Αφορα το TL 1000 αλλα οπως ξερετε το DL εχει τον ‘ιδιο‘ κινητηρα με το TL.

http://www.vstrom.info/Movies/TPS_TB_Tuning.mpg

Επισης δειτε και αυτο

http://11109.rapidforum.com/topic=120372102469

Ελπιζω να βοηθησα

Χαρης


:a23: :a23:

και από άλλα τόπικ που είδα τις απόψεις σου... σωστός !

Καλως ήρθες, έστω και αργά...

:wave2:

Innersense
14/09/2008, 18:45
Απίστευτο επεξηγηματικό και αναλυτικό do it your self step by step video!

Ο τύπος με έπεισε απόλυτα ότι αν είχα όλα τα απαραίτητα ρυθμηστικά θα μπορούσα να λύσω το μηχανάκι και να το φτιάξω μόνος μου!

Εύγε!!!

giorgosxristou
16/09/2008, 13:59
καλησπέρα παίδες,τώρα που ερχόμουν και ήμουν σε κατηφορικό δρόμο άφησα το γκάζι ώστε να φρενάρει η μηχανή,τελείως ξαφνικά ακουγόταν η μηχανή σαν να είναι σβηστή και τελικά ήταν σβηστή!την βάζω μπροστά αφήνω το γκάζι ξανασβήνει,ξαναβάζω μπροστά ξανασβήνει!εν ολίγοις δεν κρατούσε ρελαντί,με τα πολλά φτάνω σπίτι σβήνω την μηχανή τελείως βάζω μπροστά και όλα ok!από κει και πέρα δεν την έχω ξαναπάρει,τις προηγούμενες μέρες μου έκανε νούμερα ,δηλαδή δεν έπαιρνε μπροστά με την πρώτη ενώ η μπαταρία είναι 3 μηνών ,τι μπορεί να φταίει?οι πεταλούδες πως ρυθμίζονται?είναι εύκολο?

costas81
18/09/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Λυπάμαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό Respect γιατί δεν τίθεται θέμα δικής μου παρανόησης. Τα λεγόμενα ήταν όπως τα επανέλαβα ακριβώς.

Μάλιστα ρώτησα έκπληκτος «μα ρυθμίζεται το TPS;» και η απάντηση ήταν όλα ρυθμίζονται!

Ειλικρινά, εφόσον είχε γνώση του τι να ρυθμίσει και πως να επιδιορθώσει το πρόβλημα γιατί να μπει σε τέτοια διαδικασία εμπαιγμού;

Έχει κανένας μάστορας υποχρέωση να ρυθμίσει τις πεταλούδες στο service;

Αυτό που μου προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη περίεργα όμως είναι τι ήταν αυτό που προκάλεσε την εκδήλωση του προβλήματος μετά το service;

Γιατί λογικά οι πεταλούδες (αν πράγματι οφειλόταν εκεί το πρόβλημα) ήταν αρρύθμιστες από πριν ή κάνω λάθος;

Πάντως το μηχανάκι μετά το ρύθμισμα μου φαίνεται πολύ καλύτερο από ότι το πήγα για service, όπως είναι άλλωστε και το φυσιολογικό.


Βασίλη η διαδικασία που περιέγραψες είναι ρύθμισμα πεταλούδων...

Respect
07/10/2008, 12:50
Σήμερα αφαίρεσα τις δευτερεύουσες πεταλούδες. (και ναι τώρα θυμίζει 1000άρι) Όμως ξέχασα να βγάλω μια φωτογραφία έτσι για το οφθαλμόλουτρο.
Για όποιον ενδιαφέρεται είναι πολύ απλό και μπορεί να το κάνει μόνος του.
Κάτω από το φίλτρο αέρα βλέπουμε δύο τρύπες. Σε αυτές τις τρύπες παρατηρούμε πως υπάρχουν 2 τάπες οι οποίες συγκρατούνται με 2 μικρές βίδες οι κάθε μια. Αυτές είναι οι δευτερεύουσες πεταλούδες. Ξεβιδώνετε αφαιρώντας τες και αυτό είναι. Από κάτω βλέπετε πλέον μόνο τις πρωτεύουσες οι οποίες είναι 2 ίδιες και είναι αυτές που ελέγχονται από το γκριπ. Δοκιμάστε να παίξετε το γκάζι και θα δείτε πως ανταποκρίνονται.
Αυτά....
:D

Innersense
07/10/2008, 21:58
φωτό φωτό!!!

μη σου πω και mp3!!! :) :beer:

Respect
07/10/2008, 22:20
Ότι καλύτερο μπορώ να κάνω για την ώρα..

http://www.youtube.com/watch?v=at2ki7vPqB0&feature=related


144612

paranoid
10/10/2008, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μπορείς να το βρεις να ρίξουμε ένα διάβασμα;


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66456

Innersense
10/10/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=66456

τρελό respect στο άτομο...

:a23: :a23: :a23:

easy
14/10/2008, 17:51
για την ιστορια εχω 42900χλμ στο στρωμα (650)κ εκτος απο αναλωσιμα,λαστιχα κ 1 μπαταρια εκανα κ ρυθμιση βαλβιδων στα 36000χλμ