PDA

View Full Version : Xt 600 Καταναλωση λαδιου



apsogos
03/09/2008, 19:28
καλησπερα Φιλοι μου,
θα ηθελα την γνωμη σας μετρησα σημερα τα λαδια που εβγαλα στο περιπου για να δω ποσο καει στα 2000 χλμ.Λοιπον ειχα βαλει τα belray thumper 20/50 - ποσοτητα 2800 και εβγαλα 2350 περιπου αρα καιει γυρω στα 500 γρ. ανα 2000χλμ...καει πολυ ?κανονικα?πειτε μου τι ξερετε!Ευχαριστω!!!:beer:

vagXT
04/09/2008, 22:08
Όταν έβγαλες τα λάδια άνοιξες και τις 2 βίδες να στραγγίξει καλά?

Στο λέω γιατί η ποσότητα που έβγαλες μου φαίνεται λίγο μικρή και το βρίσκω και λίγο χλωμό να κάψει τόσο λάδι το ΧΤ αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα

LatanG
04/09/2008, 23:07
Έχει δίκιο ο φίλος είναι αρκετή ποσότητα 450ml μάλλον δεν στράγγιξε καλά ,αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

apsogos
05/09/2008, 08:53
Δηλαδη συγνωμη 2,350 κιλα ειναι λιγα μεσα στο καρτερ,μετα απο 2000χλμ (εχω ακουσει οτι το thumper καιγεται ευκολοτερα απο αλλα λαδια) τελος παντων.υπηρχε περιπτωση να παθω κατι με αυτη την ποσοτητα μεσα...?(ειχα παει και ταξιδι....) δεν μου βγαζει καπνους αν αυτο εννοειτε...παιδια...για πειτε!:confused:

Α και εννοειται οτι ανοιξα και τις 2 βιδες...δεν ειμαι και τοσο ασχετος ειπαμε...και λιγο εχασα απο το φιλτρο λαδιου...(μηπως οταν ανοιξα το φιλτρο εχασα 200ml?)αυτα

apsogos
07/09/2008, 13:54
ρε παιδια δεν απανταει κανεις?:confused: :confused: :bigcry:

Antwnis
07/09/2008, 22:50
Μην ανησυχεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Όλα τα μονοκύλινδρα καινε λαδάκι και οι κατασκευαστές το έχουν προβλέψει αυτό.
Και ενα κιλό να έλειπε (ειδικά το ΧΤ) δεν θα κόλαγε.
Φυσικά, αναφέρομαι στο να συμβεί αυτό περιστασιακά και με λογικούς τροπους οδήγησης.
Αν βάλεις στο πρόγραμμα σου να ελέγχεις τα λάδια σου στο ΧΤ κάθε 500 χλμ δεν 8α αντιμετωπίσεις ποτέ μα ποτέ πρόβλημα.
:beer:

mourgakos
18/09/2008, 08:51
δεν εχεις προβλημα.

LatanG
02/10/2008, 10:19
Πριν μερικές μέρες άλλαξα τα λάδια και το φίλτρο στο δικό μου (motul 5100 15w-50) έπειτα από 3.200ΚΜ και με το ζόρι να έιχα χάσει 50γραμμάρια! Ο Μ Ω Σ όποιον και να ρώτησα (και ειδικά οι "λαδέμποροι!!!" ) μου είπαν οτι τα thumber έχουν άπωλειες οπότε λογική απώλεια πρέπει να έχεις. Κατα τη γνώμη μου βάλε τα motul, είναι κορυφαία και οι ταχύτητες μαλακώνουν υπερβολικά

apsogos
02/10/2008, 14:38
καλησπερα! Απ οτι ξέρω το 15/50 motul ειναι πιο λεπτο απο το thumper..αρα πιο καιγεται πιο εύκολα?δεν ξερω τι παιζει με την συσταση του thumper..το σιγουρο ειναι οτι με το thumper εχω καλυτερη προστασια μεσα στο μοτερ...αν νομιζει καποιος οτι εχω σφαλμα το λεει.τα thumper αν διαβασεται ειναι ειδικα κατασκευασμενα για μονοκυλινδρα...και επειδη τα δικα μας ειναι αεροψυκτα...ολη την ταλαιπωρια την τρωνε τα αμοιρα λαδακια...πειτε γνωμες!

LatanG
03/10/2008, 00:28
Δεν ξέρω τι τα διαφοροποιεί σε τεχνικό τομέα, ούτε προσπαθώ να προωθήσω τα motul ούτε να θάψω τα thumber, απλά έχω δοκιμάσει και τα μεν και τα δεν και η διαφορά ήταν κατι παραπάνω από αξιοθαύμαστη. Αυτά είχα να πώ και εύχομαι καλές βόλτες μιας και είναι εργαλείο που και "νερό" να βάλεις δεν μασάει τα .....<φρύδια> του!!!

apsogos
03/10/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Δεν ξέρω τι τα διαφοροποιεί σε τεχνικό τομέα, ούτε προσπαθώ να προωθήσω τα motul ούτε να θάψω τα thumber, απλά έχω δοκιμάσει και τα μεν και τα δεν και η διαφορά ήταν κατι παραπάνω από αξιοθαύμαστη. Αυτά είχα να πώ και εύχομαι καλές βόλτες μιας και είναι εργαλείο που και "νερό" να βάλεις δεν μασάει τα .....<φρύδια> του!!!

Ναι φιλε μου latang κανενα προβλημα και τα motul ειναι κορυφη το γνωριζω..στο αμαξι μου Motul βαζω..:beer:

babis italo
08/10/2008, 20:09
για να παρεις μια λογικη απαντηση καλο θα ηταν να μας πεις
ποσα χιλιομετρα εχει κανει το χτ σου
κι αν ειναι αληθινα
αν το εχεις παρει μεταχειρισμενο παιζει και το γυρισμα του κοντερ ας πουμε...
κατατοπισε μας

:)

apsogos
08/10/2008, 20:58
δεν μπορώ να ξέρω πόσα χλμ έχει κάνει το χτ γι αυτό το λόγο.

babis italo
09/10/2008, 12:43
κοιταξε αν εχει κανει ας πουμε 100000 χλμ
σεν ειναι και τιποτε τρομακτικο το μισο κιλο...
αυτο που μπορεις να κανεις ειναι οταν αλλαζεις
λαδια να τσεκαρεις τι εχει καψει αλλα σε καθε
αλλαγη να βαζεις και διαφορετικο λαδι
και στο τελος προτιμησε αυτο που σου καιει λιγοτερο

:)

apsogos
09/10/2008, 14:40
οκ θα το τσεκαρω