PDA

View Full Version : βοήθεια για τα Bt16



spyro
05/09/2008, 12:55
Παίδες καλημέρα, ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών. Διαβάζοντας όλα τα τα post που έχουν γραφτεί μέχρι τώρα εδώ και σε άλλα forums έχω καταλήξει μεταξύ Metzeler M3 και Bridgestone BT16 (αναλόγως στο κατα πόσο συντηριτικός θέλω να το παίξω ως προς τα χιλιόμετρα που θα μου βγάλουν μιας και τα M3 θα με πάνε κανα 3.000 με 5.000 παραπάνω χωρίς την ίδια πρόσφυση βεβαίως).

Κοιτάζωντας όμως τις επιλογές στα BT παρατήρησα ότι έχουμε τις ακόλουθες:

120/70ZR17 58W
BT-016 (E)
BT-016 (F)
BT-016 (Μ)

και τα ανάλογα για το 180 μου πίσω

Τι εστί "Ε" "F" kai "M"? ...... οεο?

icet
05/09/2008, 16:33
Ξέρει κανείς ;

spyro
05/09/2008, 17:39
Το ερώτημα προέκυψε απο το ακόλουθο site στο οποίο δεν είναι και πολύ επικοινωνιακοί :nono:

http://www.mandp.co.uk/productInfo.aspx?catRef=572946

αν κάνεται scroll στις επιλογές θα τα δείτε

diktiomenos
05/09/2008, 20:04
Πιθανόν να είναι υποεκδόσεις του ελαστικού για συγκεκριμένα μοντέλα μηχανών (το κάνουν αυτό καμιά φορά οι εταιρίες). Καλύτερη απάντηση μπορείς να βρεις στο site της "Πέτρινης γέφυρας".

spyro
15/09/2008, 13:49
Σε περίπτωση που ενδιαφερθεί κάποιος στο μέλλον για απάντηση, παραθέτω το mail απο την Bridgestone:

"Dear Spyros,



Thank you for your enquiry.



We would recommend fitting the standard fitment BT-016.


The letter’s you mention, E F & M symbolise different spec’s of BT-016. This is used when there is a specific fitment that has been developed for a specific motorcycle. Because of this, these fitments would may not be suitable for your motorcycle.



Kind regards,

Ian Holland

Technical Services"

sakisvolos
16/09/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro

Κοιτάζωντας όμως τις επιλογές στα BT παρατήρησα ότι έχουμε τις ακόλουθες:

120/70ZR17 58W
BT-016 (E)
BT-016 (F)
BT-016 (Μ)

και τα ανάλογα για το 180 μου πίσω

Τι εστί "Ε" "F" kai "M"? ...... οεο?

Είναι ο δείκτης ταχύτητας δηλαδή η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να κινηθεί ένα όχημα
που φοράει το ελαστικό!

arxaios
16/09/2008, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Είναι ο δείκτης ταχύτητας δηλαδή η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να κινηθεί ένα όχημα
που φοράει το ελαστικό!

Όχι ακριβώς ......... στη συγκεκριμένη περίπτωση έχει να κάνει ΚΑΙ με το βάρος της μηχανής ΚΑΙ με την γεωμετρία της ......... υπεραπλουστεύοντας τους όρους !!!
Είναι οδηγός ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΑΣ ανάλογα με τη μοτό ..............
Το "Μ" είναι π.χ. για Hayabusa και ZZR, GTR
Καλύτερα να μπεις στο site της BRIDGESTONE να δώσεις τον τύπο της μηχανής σου και θα σου δείξει ποιο είναι το κατάλληλο ......

sapila racing
16/09/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Είναι ο δείκτης ταχύτητας δηλαδή η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να κινηθεί ένα όχημα
που φοράει το ελαστικό!

Καμμια σχέση.

Ο δείκτης ταχύτητας ειναι το ZR.

sakisvolos
16/09/2008, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καμμια σχέση.

Ο δείκτης ταχύτητας ειναι το ZR.

Σωστός ! :a18:

spyro
17/09/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Καλύτερα να μπεις στο site της BRIDGESTONE να δώσεις τον τύπο της μηχανής σου και θα σου δείξει ποιο είναι το κατάλληλο ......

"No records were found matching your search criteria"

Δέν υπάρχουν λάστιχα για το δικό μου μηχανάκι :D

Anyway, ευχαριστώ πολυ για το feedback παίδες απο ότι φένεται είμαι για τα απλά χωρίς γράμματα.