PDA

View Full Version : αλλαγη στο μπροστα γρανάζι yamaha XT500E



johnkerasi
08/09/2008, 03:42
γεια σας και πάλι. Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος στον κόσμο της μηχανής. Από δεκέμβρη του 06 με μια ΧΤ 500Ε. πιο πριν ποδήλατο! Λοιπον το θέμα μου είναι το εξής. Παρ' όλο που δεν μου εχει πει όχι στα 28.000 χ.λ.μ. που έχουμε κάμει μαζι (το πήρα με 25000 χλμ.), την αισθηση οτι θα ήθελα να είναι λίγο πιο 'νευρικό'. Έχω ακουσει για την αλλαγη στο μπροστα γρανάζι της αλυσιδας αλλα ξέρω οτι θα χάσω από τελική πράγμα που με προβληματιζει γιατι όσο να 'ναι τα κάνω τα ταξιδάκια μου. Εχει κανείς ιδέα ή ακόμα εχει εφαρμόσει κάτι τέτοιο που να μπορείνα δωσει κάποιες πληροφορίες σχετικα με αυτό

makman94
12/09/2008, 01:38
το να αλλαξεις τα δοντια στο μπροστινο γραναζι ειναι πολυ πιο δραστικο απο το να αλλαξεις τα δοντια στο πισω.θα σου προτεινα να βαλεις ενα μεγαλυτερο πισω,πχ. 3-4 δοντια κ αν δεν σου αρεσει κ θελεις και αλλο τοτε βαλε ενα δοντι (το πολυ)λιγοτερο στο μπροστα .

μη φοβασαι να πειραματιστεις ,τα γραναζια ειναι σχετικα φτηνα κ μεταμορφωνουν τη μοτο !

καλα χλμ....

p@nos
12/09/2008, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makman94
το να αλλαξεις τα δοντια στο μπροστινο γραναζι ειναι πολυ πιο δραστικο απο το να αλλαξεις τα δοντια στο πισω.θα σου προτεινα να βαλεις ενα μεγαλυτερο πισω,πχ. 3-4 δοντια κ αν δεν σου αρεσει κ θελεις και αλλο τοτε βαλε ενα δοντι (το πολυ)λιγοτερο στο μπροστα .

μη φοβασαι να πειραματιστεις ,τα γραναζια ειναι σχετικα φτηνα κ μεταμορφωνουν τη μοτο !

καλα χλμ....


αν παρεις γραναζι 3-4 δοντια μεγαλυτερο πισω θα ειναι αχρηστο γιατι απλα ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ μιας και δε θα φτανει η αλυσιδα...

makman94
12/09/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αν παρεις γραναζι 3-4 δοντια μεγαλυτερο πισω θα ειναι αχρηστο γιατι απλα ΔΕ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ μιας και δε θα φτανει η αλυσιδα...

εσυ...τι προτεινεις?

p@nos
12/09/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makman94
εσυ...τι προτεινεις?


να το αφησει οπως ειναι...


και αυτο που προτεινες παραπανω απλα δε γινεται,θελει μεγαλυτερη αλυσιδα.

vaspiou
12/09/2008, 20:43
τελος παντων,
εγω ειχα ενα χτ600 και εβαλα μπροστα γραναζι με ενα δοντι λιγοτερο.
Κερδισα "πεταγμα" , "μπαμ" πες το οπως θες.... αλλα εχασα τελικη. δλδ υπολογισε καπου 1000 - 1300 rpm σε καθε σχεση. δλδ θα παιζεις πιο ψηλα.
και κατι ακομα. μονο με γκαζι δεν σηκωνοταν. οταν εβαλα με 1 λιγοτερο η μηχανη σηκωνοταν χωρις συμπλεκταρισμα.... αυτο στο λεω για να καταλαβεις την διαφορα.



για μες την πολη που δεν πιανεις 130-140 (για συνεχεια, το τονιζω) αξιζει να το βαλεις....



:beer:

gixxerpap
12/09/2008, 20:52
αν κάνεις ταξιδάκια και το κοντύνεις, απλά θα δουλευεις συνεχώς με πιο θψηλές στροφες, κάτι που θα κουράσει και σένα και το μοτέρ ....

αστο όπως είναι, στη φάση που βρίσκεσαι (απο εμπειρία εννοώ), ότι και να κάνεις σε λίγο καιρό πάλι θα σου φανεί λίγο ....
είναι πολύ λογικό όσο κάνεις χιλιόμετρα και εξοικειώνεσαι με τη μοτοσυκλέτα, να ζητάς συνέχεια κάτι παραπάνω

μη σου βάλουν ιδέες για μετατροπές κλπ κλπ....μαζευε χρήμα και μόλις μπορέσεις, αγοράζεις κατευθείαν κάτι μεγαλύτερο!

vaspiou
12/09/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αν κάνεις ταξιδάκια και το κοντύνεις, απλά θα δουλευεις συνεχώς με πιο θψηλές στροφες, κάτι που θα κουράσει και σένα και το μοτέρ ....

αστο όπως είναι, στη φάση που βρίσκεσαι (απο εμπειρία εννοώ), ότι και να κάνεις σε λίγο καιρό πάλι θα σου φανεί λίγο ....
είναι πολύ λογικό όσο κάνεις χιλιόμετρα και εξοικειώνεσαι με τη μοτοσυκλέτα, να ζητάς συνέχεια κάτι παραπάνω

μη σου βάλουν ιδέες για μετατροπές κλπ κλπ....μαζευε χρήμα και μόλις μπορέσεις, αγοράζεις κατευθείαν κάτι μεγαλύτερο!


ετσι ειναι οπως τα λεει....
παντα ρε γμτ θελουμε κατι παραπανω. εμενα παντα μετα απο 3-4 μηνες μου φαινονται οτι δεν πανε.... πλακα εχει... καθεσαι και αναρωτιεσαι αν εχει κανενα προβλημα η μηχανη. το μονο "προβλημα" ειναι παντα στο κεφαλι μας σε αυτες τις περιπτωσεις...


:beer:

stefanos
12/09/2008, 22:07
Ενα δόντι μικρότερο μπροστά ούτε έξοδο είναι ούτε επιβαρύνει τίποτα στον κινητήρα.
Στην πόλη θα βοηθήσει , στο ταξίδι θα δείς αν σου αρέσει πάς αλλιώς βάζεις το παλιό,