PDA

View Full Version : Σοβαρο Προβλημα Τροφοδοσιας ?



MavrosPan
09/09/2008, 13:43
παιδες, καλησπερα το χτακι μου τωρα τελευταια μου κανει ενα σκηνικο περιεργο, αυριο βεβαια θα το βαλω συνεργειο για να δουμε τι τρεχει, αλλα αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια η μπορει να φανταστει τι φταει θα βοηθουσε..

το μηχανακι ειναι 600Ε του 2000 μετατροπη σε motard.
καθημερινα κανω διαδρομη πειραια - ασπροπυργο - πειραια στανταρ, συν τις βολτες μου κλπ.

τεσπα στο θεμα μας..
την προηγουμενη εβδομαδα, οπως ανεβαινα το σχιστο οπου συνηθως εκει το ανοιγω μιας και ειναι μεγαλος δρομος και ανοιχτος, ξαφνικα με 5η γυρω στις 5500 στροφες, αρχισε να μπουκωνει και να πεφτει η ταχυτητα... αυτη ηταν η πρωτη φορα που το εκανε και απο τοτε μετα τις 4500-5000 στροφες το κανει συνεχεια κ σταθερα.

δηλαδη, αν το ανοιξεις το μηχανακι, μολις πιασει τις στροφες, αρχιζει μπουκωνει, και μειωνει ταχυτητα..αν το γκαζι το κρατησεις ανοιχτο, θα πεφτει συνεχεια, αν το αφησεις λιγο το γκαζι για λιγα δευτερολεπτα, και ξαναδωσεις μετα, θα αρχισει να ανεβαζει παλι, μεχρι να αρχισει να μπουκωνει παλι εξ αρχης. αν την ωρα που το κανει το μπουκωμα, πατησω συμπλεκτη και το αφησω στο ρελαντι, απλα θα σβησει. σβηνει, το ξαναανοιγω και συνεχιζω κανονικα.
να σημειωσω οτι αυτο το κανει με 4η και 5η, δηλαδη 1-3η οσο και να του δωσεις, δεν θα το κανει η τουλαχιστον δεν το εχω δει, ισως επειδη σε αυτες τις ταχυτητες δεν κρατς πολλες στροφες για πολυ ωρα.

αν οταν την ωρα που ειναι μπουκωμενο, τραβιξω συμπλεκτη και του τραβηξω ξερογκαζα, το μονο που ακους ειναι ενα συνεχες μπουκωμα.

δηλαδη σα να μην ρουφαει βενζινη ρε γαμωτι ενα πραγμα.

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι 100% μονιμο το προβλημα, καμμια φορα κραταει πχ 1-2 λεπτα στις 5-6 χιλιαδες στροφες μεχρι να αρχισει να το κανει. αυτο ειχα δει οταν το δοκιμαζα να δω αν το κανει συνεχεια στις ψηλες.

με εναν μηχανικο που μιλησα μου ειπε οτι μπορει να ειναι ξερυθμιστες βαλβιδες, τροφοδοσια, καρμπυρατερ.
ο δικος μου αν δεν το δει εσωτερικα δεν μιλαει :P

τεσπα αυριο θα το βαλω μεσα να δουμε τι σκ@τα τρεχει κ μου εχει σπασει τα νευρα.

το περιεργο ειναι οτι το ιδιο ακριβως πραγμα εκανε κ παλια το παπι μου, το οποιο το ειχα αφησει ετσι δεν το ειχα φτιαξει μιας κ το μονο που χρησιμευει πλεον ειναι να μου κραταει θεση για παρκαρισμα οταν βγαζω το αμαξι..

καμμια ιδεα εχετε τι μπορει να φταιει ?

peskandritsos
09/09/2008, 13:49
Επειδη το συγκεκριμενο μοντελο δεν το γνωριζω μηπως εχει χειροκινητο τσοκ και μπουκωνει αν το εχεις τραβηγμενο??

MavrosPan
09/09/2008, 14:09
χειροκινητο τσοκ εχει, αλλα το ειναι κλειστο, ειπαμε δεν ειμαι τοσο χαζος :)

mourgakos
18/09/2008, 09:46
ελα ,το παθαινω και εγω,τραβιεται το τσοκ μονο του ελαχιστα,και κανει το
θεματακι.φαντασου γυριζα απο εθνικη και μου το εκανε,και μολις πατησα ενα τσικ
το τσοκ παλι μεσα σταματησε η μαλακια.και το κανει οταν περασω τα 120-130
ισως απο κραδασμους,ισως επειδη εχει χαλαρωσει και η γλωσσα...
απο το 90 ,λογικο ειναι...

MavrosPan
18/09/2008, 18:49
φιλε μου αυτο οφειλω να ομολογησω, δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο, επειδη τωρα το εβγαλα απο το συνεργειο απο σερβις λαδια φιλτρα κλπ, αυριο σκοπευω να το δοκιμασω να δω τι γινεται γιατι και οι βαλβιδες μου ηταν αρρυθμιστες τελειως. αν παλι κανει τα ιδια θα τσεκαρω κ αυτο που μου ειπες. ελπιζω να ηταν κατι τοσο απλο, αν και θα με κανει να αισθανθω ηλιθιος :)

p@nos
18/09/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
ελπιζω να ηταν κατι τοσο απλο, αν και θα με κανει να αισθανθω ηλιθιος :)


βρε ενα κολλημα που εφαγε ο ανθρωπος...
:p


μην αγχονεσαι, στην ουσια προβλημα στην τροφοδοσια ειναι, σκεψου οτι τη στιγμη που συμβαινει αυτο που λες,δεν παιρνει σωστο μιγμα ο κινητηρας(πολυ πλουσιο) γι'αυτο εινηαι σα να μπουκωνει...
:winka:

MavrosPan
18/09/2008, 19:53
τζιφος, το ανοιξα πριν λιγο δοκιμαστικα και παλι τα ιδια. δεν ειναι ουτε απο βαλβιδες λοιπον ουτε το τσοκ, το οποιο την ωρα που το εκανε το εσπρωξα μεσα αλλα δεν σταματισε. βασικα δεν ειχε βγει καν. μου ειπε κ ο μηχανικος μου να δοκιμασω την ωρα που μπουκωνει να το ζορισω λιγο μπουκωμενο και μετα να ανοιξω την ταπα της βενζινης κ να ακουσω αν ρουφαει αερα απο εκει, μηπως και χανει η ταπα καθολου αλλα ουτε κ αυτο ηταν. α ρε γαμωτη θα μου σπασει τα νευρα.
αλλα να και το καλο της υποθεσης, τουλαχιστον δεν ειμαι ηλιθιος :)

mourgakos
18/09/2008, 23:01
οσο ηλιθιος εσυ,τοσο και ολοι εμεις..μην το ξαναγραψεις αυτο,θα τσακωθουμε..

λοιπον,
το γιατι με την 5η?και οχι και στις αλλες σχεσεις?
δοκιμασε και με την 3η για λιγο ομως,και δες αν στο κανει και εκει...
εχω μια σκεψη...

επισης ,στην περιγραφη γραφεις οτι κανει ενα μπουκωμα,και μετα σαν να μην τραβαει
βενζινη...
τι απο τα 2 ισχυει καα την γνωμη σου?
το 2,δηλαδη πολυ φτωχο μειγμα,δεν δινει σωστα βενζινη...το 1 ο δινει πολυ...
μηπως ειναι κατι στο 2ο καρμπυρατερ?
ρωταω και εγω ,μην πει καποιος οτι κανω τον εξυπνακια...
:rolleyes:

notakos600
19/09/2008, 07:43
Κατά πάσα πιθανότητα είναι καρμπιρατέρ, δεν αποκλείεται βέβαια να είναι απλά ένα φρακαρισμένο φίλτρο βενζίνης.
Εγώ θα ξεκινούσα από μπουζί ( ύποπτο για μπουζί πάντως το μπούκωμα ψηλά) και θα κατέληγα σε καθάρισμα καρμπιρατέρ, ζιγκλεράκια και κάθε είδους τρυπίτσα με αέρα υπό πίεση.
Μην ανησυχείς, τα πιο απλά και προφανή στη λύση τους προβλήματα είναι και τα πιο εκνευριστικά.

MavrosPan
07/10/2008, 07:21
τελικα ο πρωλαλησαντας ειχε απολυτο δικιο..
το πυραυλακι (ο ρυθμιστης βενζινης στο καρμπυρατερ που μοιαζει με σφαιριτσα) ηταν το οποιο ειχε μαζειψει γυρω γυρω οτι μλκια θελεις και οταν οι απαιτησεις για γκαζι (αρα και βενζινης) ηταν υψηλες , το καλμπυρατερ δεν προλαβαινε να ρουφηξει τις απαραιτητες ποσοτητες..
επιτελους γιατ ιτα νευρα μου ειχαν γινει κομπολοι..