PDA

View Full Version : ΤΕΝΕre 660



strat
10/09/2008, 21:30
Καλισπερα παιδια..Προσανατολιζομαι να παρω το tenere to 660..Το μηχανακι δεν χορταινω να το βλεπω, ειναι κουκλα, απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι ο μονοκυλινδρος κινητητας του και τιποτα αλλο..Απλα θα ηθελα να ξερω απο κατοχους και μονο του συγκεκριμενου μοντελου μιας και τον κινητηρα τον γνωριζω καλα (ειχα παλια TTR600) αν μπορω να διατηρησω ταχυτητα ταξιδιου 150 km/h δικαβαλος? Μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια στην εθνικη παρεα με το ετερον ημισυ και θα ηθελα να ξερω τις δυνατοτητες αυτης της μοτοσικλετας σε αυτον τον τομεα..Μην αρχισετε και μου λετε να παρω αλλο μηχανακι, για το συγκεκριμενο ρωταω.. Να στε καλα και να εχετε παντα καλα και ασφαλη χιλιομετρα.. Και να χαιρετατε τους συναδελφους!!

peskandritsos
10/09/2008, 22:07
Καλησπερα φιλε μου.

Καμια σχεση το τενερε με το ττρ.

Για μονοκυλινδρο ταξιδευει αψογα.

Για 150 χλμ συνεχεια δεν ξερω, νομιζω οτι δεν ειναι για πολλη ωρα δικαβαλο να ταξιδευει με 10 χλμ λιγοτερα απο την τελικη του και ουτε και πολυ ασφαλες.

Μια καλη ταχυτητα ταξιδιου για το συγκεκριμενο ειναι 120-130 χλμ την ωρα απροβληματιστα και με οσο φορτωμα θελεις.

Απο κραδασμους απλως τους ξεχνας γιατι δεν υπαρχουν.

Anty12
11/09/2008, 09:47
To XTZ έχει πραγματική τελική ταχ 156-158 Χλμ. οπότε τα 150 δικάβαλος και με μπαγάζια τα ξεχνάς...:wave2:

peskandritsos
11/09/2008, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
To XTZ έχει πραγματική τελική ταχ 156-158 Χλμ. οπότε τα 150 δικάβαλος και με μπαγάζια τα ξεχνάς...:wave2: Μαλλον κοντερισια εννοει ο συναδελφος.:)

XJR_Billy
11/09/2008, 09:58
Φίλε, αν θέλεις να ταξιδεύεις με 150 σταθερά, μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς σε άλλη μηχανή. Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, γύρω στα 130 είναι ιδανική ταχύτητα ταξιδίου χωρίς να ζορίζεις τον κινητήρα.

Από την άλλη, το φορτώνεις σαν γαιδούρι και έχεις πιο πολύ άνεση από το ΧΤ.

Και έναν δοκιμασμένο σκληρά και αξιόπιστο κινητήρα.

Είναι και Yamaha!:winka: :wave2:

Anty12
11/09/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μαλλον κοντερισια εννοει ο συναδελφος.:)

Όχι Κύριε Ταμία .......;)

170+ στο κοντέρ
156-158 στο Garmin

peskandritsos
11/09/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι Κύριε Ταμία .......;)

170+ στο κοντέρ
156-158 στο Garmin Οποτε 150 στο κοντερ 136-138 πραγματικα.

Φιλε στρατ μπορει και να σου κανει...:winka: :winka:

jpk chios
13/09/2008, 00:24
Βασικά θα σου πώ μιας και το έχω να μην το πάρεις κι εσύ(:look: ). Θα βαρεθείς. Δεν σπάει, δεν χαλάει και δε θα έχεις να σκαλίζεις κάτι το απόγευμα...Άσε που θα σου κάνει κακό.Θα σου κλείσει το σπίτι...Θα θες συνέχεια να είσαι πάνω του και να πηγαίνεις με τις πάντες (:rolleyes: )...Πού να σκεφτείς μετά σπίτι, γυναίκα, παιδιά...:evil:

peskandritsos
13/09/2008, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Πού να σκεφτείς μετά σπίτι, γυναίκα, παιδιά...:evil: Ωχ τωρα που το λες πρεπει να τους δω και αυτους καποια στιγμη...:D :D :D

jpk chios
13/09/2008, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ωχ τωρα που το λες πρεπει να τους δω και αυτους καποια στιγμη...:D :D :D
Καλά τί κάνεις 7.30 το πρωί?Τα λάστιχά σου δε τα λυπάσαι?:D :lol:

XJR_Billy
13/09/2008, 08:57
Δεν έχουν ανάγκη τα Tourance...:D :D :winka:

peskandritsos
13/09/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δεν έχουν ανάγκη τα Tourance...:D :D :winka: Σκεφτομαι να βαλω κατι σε πιο χωματερο οταν τα αλλαξω.. :D

xtz660giannis
20/09/2008, 13:22
to palio to tenere to exeis dokimasei?to kainourgio exei kaloudia. periferiaka alla aytos o kinitiras tou den einai kakos alla ligos gia auto to mixanaki

xtz660giannis
20/09/2008, 13:24
perimene gia to 1200:eek: :eek:

LARISEOS
20/09/2008, 13:44
το tenere 660 στο πρώτο του άνοιγμα ανέβηκε στα ολα και ολα 155 ,,,,,,,,,,,,,

χχμμμ,,,,, λιγα ε?

στον γυρισμό έφτασε τα 160 και κάτι,,,,,,!

αλλα ταξίδι και δικαβαλοσ παει άνετα 130 χλμ,,,,

xtz660giannis
20/09/2008, 14:19
einai kalo einai yamaha alla den mporw na katalabw giati xrisimopoiisan to kinitira tou xt.ap tin alli exei paradosi i yamaha sayto na xrisoimopoiei ton idio kinitira sto xt+xtz

peskandritsos
20/09/2008, 16:09
Γιατι ρε παιδια ο κινητηρας του ΧΤ τοσο κακος ειναι??

Επειδη δεν ταξιδευει με 180-200 ειναι απαξιωμενος??

Ενταξει 4-5 αλογακια παραπανω δεν θα πειραζαν ισα ισα θα βοηθουσαν και σε καμια προσπεραση αλλα αυτα με μια εξατμιση καλη και ενα φιλτρακι γινονται..

Ουτως η αλλως οποιος γουσταρει κοντρες και βρωμογκαζα δεν θα κοιταγε αυτη την κατηγορια..:wave2:

ggs
20/09/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γιατι ρε παιδια ο κινητηρας του ΧΤ τοσο κακος ειναι??

Επειδη δεν ταξιδευει με 180-200 ειναι απαξιωμενος??

Ενταξει 4-5 αλογακια παραπανω δεν θα πειραζαν ισα ισα θα βοηθουσαν και σε καμια προσπεραση αλλα αυτα με μια εξατμιση καλη και ενα φιλτρακι γινονται..

Ουτως η αλλως οποιος γουσταρει κοντρες και βρωμογκαζα δεν θα κοιταγε αυτη την κατηγορια..:wave2:

+ 660 :a013:

Επίσης , είσαι νόμιμος στην εθνική…

Ο λόγος που χρησιμοποίησε έναν ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΘΡΑΥΣΤΟ και ΑΠΛΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ είναι γιατί ΙΣΤΟΡΙΚΑ τα ΤΕΝΕΡΕ δεν ήταν μηχανές επιδόσεων ή καινοτομιών.
Ήταν και είναι μηχανές που θα σε πάνε ΟΠΟΥ θέλεις ,όταν ΕΣΥ θέλεις με μυθική αξιοπιστία και αντοχή και χωρίς να καταστραφείς οικονομικά.

Άλλωστε , για τους λάτρεις του γκαζιού Θα υπάρξει και το 1200 και τώρα υπάρχουν τα ΚΤΜ-BMW-Varadero k.l.p. …

Επίσης , υπάρχει και το Vstrom που, όπως λένε οι ιδιοκτήτες του ,πιάνει 200+

Follow your heart και πάρε…

xtz660giannis
20/09/2008, 17:31
nai den exeis adiko to gazi tou einai arketo gia tin katigoria anyway tha perimenw na dw tin ekplixi me to 1200
kai an einai 50 50 sto on of opws to mikro tha xtipisei tis alles etairies

LARISEOS
20/09/2008, 18:06
πεδια ειναι πολY λιγα τα αλογα και η τελικη για ενα καινουριο μοτερ......θα το περναει κανενα daytona 125 σε λιγο καιρο !!!!
οταν δηνεις 7500 και θελεις akrampovits και k&n για να το αναστησεισ σε αλογα , τοτε το πασ στα 8500eyro.

ε με 9000 περνει το 800 gs !

συμφωνω πως το γκαζι δεν ειναι το παν αλλα εδω η yamaha εκανε μαλακια!

δλδ αμα το μετερ ητανε 700-800 και εβγαζε 15 αλογα παραπνω θα χτυπουσε ολοι την μεγαλη μεσαια κατηγορια και οχι την μικρη! γιατι η τιμη ειναι προορισμενη για την μεσαια κατηγορια!

τι να πω ? ειναι καταπλικτηκο μηχανακι το εχω κανει βολτα σε χωμα , πετρα , παραλια , ειναι πολυ παιχνιδιαρικο ,,,,,,,δλδ δεν το φοβασαι και τα αλογα φτανουν γιαυτο!
αλλα χτεσ που πηγαιναμε βολο ενιωθα πολυ πιο ανετα οδηγοντας το παλιο μου africa που ειχε και περισοτερο και πιο δυνατο γκαζι! (98 mod)

XJR_Billy
20/09/2008, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
πεδια ειναι πολY λιγα τα αλογα και η τελικη για ενα καινουριο μοτερ......θα το περναει κανενα daytona 125 σε λιγο καιρο !!!!
οταν δηνεις 7500 και θελεις akrampovits και k&n για να το αναστησεισ σε αλογα , τοτε το πασ στα 8500eyro.

ε με 9000 περνει το 800 gs !

συμφωνω πως το γκαζι δεν ειναι το παν αλλα εδω η yamaha εκανε μαλακια!

δλδ αμα το μετερ ητανε 700-800 και εβγαζε 15 αλογα παραπνω θα χτυπουσε ολοι την μεγαλη μεσαια κατηγορια και οχι την μικρη! γιατι η τιμη ειναι προορισμενη για την μεσαια κατηγορια!

τι να πω ? ειναι καταπλικτηκο μηχανακι το εχω κανει βολτα σε χωμα , πετρα , παραλια , ειναι πολυ παιχνιδιαρικο ,,,,,,,δλδ δεν το φοβασαι και τα αλογα φτανουν γιαυτο!
αλλα χτεσ που πηγαιναμε βολο ενιωθα πολυ πιο ανετα οδηγοντας το παλιο μου africa που ειχε και περισοτερο και πιο δυνατο γκαζι! (98 mod)

Φίλε Lariseos, το Άφρικα δεν έχει βγάλει τη φήμη του χωρίς λόγο. Όπως και το στρώμα, και το ΧΤ, κ.λ.π.

Δεν είναι θέμα επιδόσεων μόνο. Το Άφρικα έχει γκάζι και είναι πολύ καλό για ταξίδι. Όπως και το στρώμα. Αλλά και το ΧΤ660-ΧΤΖ660 κάνουν για ταξίδι. Η τενερέ ακόμα πιο πολύ.

Όπως προανέφερα, αν κάποιος θέλει να ταξιδεύει με 160 σταθερά, ας μην πάρει ΧΤ-ΧΤΖ.
Υπάρχουν ένα σωρό μηχανάκια που ταξιδεύεις άνετα με αυτή την ταχύτητα.

Αν θέλαμε να ταξιδεύουμε όλοι με 160+ σταθερά, σε ον-οφ, θα παίρναμε όλοι στρώμα...

Από την άλλη, όμως, υπάρχει και η κατηγορία των οδηγών που τους αρκούν τα 130-140 για ταξίδι. Και να μην τους αρκούν, για δοκίμασε να πάρεις τη γυναίκα σου και να την πας 300χλμ με 180 σταθερά!!:lol: (Υπάρχουν και εξαιρέσεις, βέβαια).

Το βασικό είναι να τα έχεις βρει ΕΣΥ με τον εαυτό σου, να έχεις κάποια πείρα, και να έχεις κατασταλάξει στο ΤΙ ΖΗΤΑΣ από μία μηχανή.

Αφού ξέρεις τι ζητάς από μία μηχανή, ΜΕΤΑ αρχίζουν οι σκέψεις για την ομορφιά, την αντιπροσωπεία, τον εξοπλισμό κ.λ.π.

:wave2:

peskandritsos
20/09/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Lariseos, το Άφρικα δεν έχει βγάλει τη φήμη του χωρίς λόγο. Όπως και το στρώμα, και το ΧΤ, κ.λ.π.

Δεν είναι θέμα επιδόσεων μόνο. Το Άφρικα έχει γκάζι και είναι πολύ καλό για ταξίδι. Όπως και το στρώμα. Αλλά και το ΧΤ660-ΧΤΖ660 κάνουν για ταξίδι. Η τενερέ ακόμα πιο πολύ.

Όπως προανέφερα, αν κάποιος θέλει να ταξιδεύει με 160 σταθερά, ας μην πάρει ΧΤ-ΧΤΖ.
Υπάρχουν ένα σωρό μηχανάκια που ταξιδεύεις άνετα με αυτή την ταχύτητα.

Αν θέλαμε να ταξιδεύουμε όλοι με 160+ σταθερά, σε ον-οφ, θα παίρναμε όλοι στρώμα...

Από την άλλη, όμως, υπάρχει και η κατηγορία των οδηγών που τους αρκούν τα 130-140 για ταξίδι. Και να μην τους αρκούν, για δοκίμασε να πάρεις τη γυναίκα σου και να την πας 300χλμ με 180 σταθερά!!:lol: (Υπάρχουν και εξαιρέσεις, βέβαια).

Το βασικό είναι να τα έχεις βρει ΕΣΥ με τον εαυτό σου, να έχεις κάποια πείρα, και να έχεις κατασταλάξει στο ΤΙ ΖΗΤΑΣ από μία μηχανή.

Αφού ξέρεις τι ζητάς από μία μηχανή, ΜΕΤΑ αρχίζουν οι σκέψεις για την ομορφιά, την αντιπροσωπεία, τον εξοπλισμό κ.λ.π.

:wave2: Συμφωνω σε ολα εκτος απο το στρωμα..

Αυτο το παιρνουν οσοι θελουν να ταξιδευουν με 200-220 σταθερη ταχυτητα και να εχουν και λιγο αποθεμα για τις προσπερασεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
20/09/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συμφωνω σε ολα εκτος απο το στρωμα..

Αυτο το παιρνουν οσοι θελουν να ταξιδευουν με 200-220 σταθερη ταχυτητα και να εχουν και λιγο αποθεμα για τις προσπερασεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εννοείς το εξήμιση το γρήγορο όχι το χίλια το μούφα....:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
21/09/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εννοείς το εξήμιση το γρήγορο όχι το χίλια το μούφα....:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εμ βεβαια.....

Ενα ειναι το στρωμα.:D :D :D

Το αλλο ειναι απλως ενα v-strom.:beer: :beer: :beer:

Παλιοσπαμερ ολοι σας..:D :D :D

LARISEOS
21/09/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Από την άλλη, όμως, υπάρχει και η κατηγορία των οδηγών που τους αρκούν τα 130-140 για ταξίδι. Και να μην τους αρκούν, για δοκίμασε να πάρεις τη γυναίκα σου και να την πας 300χλμ με 180 σταθερά!!:lol: (Υπάρχουν και εξαιρέσεις, βέβαια).

Το βασικό είναι να τα έχεις βρει ΕΣΥ με τον εαυτό σου, να έχεις κάποια πείρα, και να έχεις κατασταλάξει στο ΤΙ ΖΗΤΑΣ από μία μηχανή.

:wave2:

φιλε να σου πω κατι δεν αντιλεγω σε κατι , ειμαι οδηγοσ και τα ταξιδια μου τα κανω με 130 χλμ,,,οπωσ ο φιλοσ μου με το tenere. ΑΛΛΑ ! ENA μεγαλο αλλα ........

οταν δηνεισ 7500 ευρο για ενα μηχανακι που δεν εχει δυναμη να παει πανω απο 160 ασχετα αν το πασ εσυ , τοτε θεωρο οτι η εταιρια εχει κανει ενα μεγαλο λαθοσ! δεν μου αρεσει η ταχυτητα αλλα ρε σει δεν ξενερωνεισ?

αλλιωσ πιστεψαι με το μηχανακι θα γ@μουσε! ειναι πολυ super!

peskandritsos
21/09/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
φιλε να σου πω κατι δεν αντιλεγω σε κατι , ειμαι οδηγοσ και τα ταξιδια μου τα κανω με 130 χλμ,,,οπωσ ο φιλοσ μου με το tenere. ΑΛΛΑ ! ENA μεγαλο αλλα ........

οταν δηνεισ 7500 ευρο για ενα μηχανακι που δεν εχει δυναμη να παει πανω απο 160 ασχετα αν το πασ εσυ , τοτε θεωρο οτι η εταιρια εχει κανει ενα μεγαλο λαθοσ! δεν μου αρεσει η ταχυτητα αλλα ρε σει δεν ξενερωνεισ?

αλλιωσ πιστεψαι με το μηχανακι θα γ@μουσε! ειναι πολυ super! Συγνωμη που επεμβαινω αλλα οταν διαλεξα να το παρω δεν ειχα την ψευδαισθηση οτι θα πηγαινει με 200.
Εγω, ας πουμε θα του αλλαξω καποια στιγμη την εξατμιση οχι για τις επιδοσεις αλλα πιο πολυ για το τσιγκινο τενεκεδενιο καζανι που βρισκεται κατω απο την σελα και μουρχεται να ξερασω καθε φορα που το βλεπω..
Το σκεπτικο σου με το θεμα των χρηματων εγω δεν το βρισκω σωστο.
Οντως σε αυτα τα λεφτα μπορεις να βρεις πολυ πιο γρηγορα εργαλεια ΑΛΛΑ, και εδω το αλλα με μεγαλα γραμματα...
Θα πηγαινει παντου με την ιδια ευκολια??
Θα εχει την ιδια αξιοπιστια??
Θα ειναι τοσο ευκολοοδηγητο μεσα στην πολη??
Θα βρισκω παντου ανταλλακτικα??
Θα τα πληρωνω σε λογικες τιμες (BMW)??
Και πολλα αλλα που βαριεμαι τωρα να γραψω.
Το ιδανικο δεν προκειτε να το βρουμε ΠΟΤΕ.
Και εγω θα ηθελα μια μηχανη με 120 αλογα να πηγαινει παντου να εχει τα καλυτερα φρενα-κρατηματα να μην με χτυπαει καθολου ο αερας με οσα και να πηγαινω να ζυγιζει οχι πανω απο 120 κιλα και να κοστιζει οσο ενα παπι.
Εδω υπαρχουν αλλοι που δινου 100.000 ευρω και παιρνουν HUMER που η τελικη του ειναι με το ζορι 160-170.
Αλλα για παρε μια φεραρι και ακολουθησε τους εκει που πανε...
Γιαυτους τους λογους λοιπον ο καθενας κανει τις επιλογες του με τις προσωπικες του προτεραιοτητες και ειναι απολυτως σεβαστες.(εκτος απο τους στρωμαδες και gsαδες) :lol: :lol:
Ακομα και αυτοι που δινουν σχεδον 20.000 και παιρνουν μια 1.200 bmw για να πηγαινουν στις καφετεριες και να την αραζουν αφου ετσι γουσταρουν και την βρισκουν μπραβο τους.
Εγω και να μην συμφωνω μαζι τους δεν θα προσπαθησω να τους αλλαξω μυαλο.

Σορρυ αν σε κουρασα φιλε. (Για εκεινη την πεσκανδριτσα ποτε θα παμε??):beer: :beer:

LARISEOS
21/09/2008, 10:06
εδω θα δειw μια διαδρομη που καναμε την τριτη μονοημερο,,,,,και σε πληροφορω πωσ το tenere το εβαλα και παραλια,,,,,! με πολυ μαλακη αμο και τα λαστοιχα τα tourance!

αλλα ξερεις για τα φραγκα που λεω ειναι πως το μηχανακι θα μπορουσε να ακουμπησει το τελειο.....αμα ειχε αλλη μηχανη! αμα ειχε 6 000 οκ? αλλα 7500 και να μην παει πανω απο 155-160 ειναι τρομακτικο!!!!!


:beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1256077#post1256077

peskandritsos
21/09/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εδω θα δειw μια διαδρομη που καναμε την τριτη μονοημερο,,,,,και σε πληροφορω πωσ το tenere το εβαλα και παραλια,,,,,! με πολυ μαλακη αμο και τα λαστοιχα τα tourance!

αλλα ξερεις για τα φραγκα που λεω ειναι πως το μηχανακι θα μπορουσε να ακουμπησει το τελειο.....αμα ειχε αλλη μηχανη! αμα ειχε 6 000 οκ? αλλα 7500 και να μην παει πανω απο 155-160 ειναι τρομακτικο!!!!!


:beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1256077#post1256077 Οπως φαινεται δεν θα συμφωνησουμε ποτε...
Την ειδα την διαδρομη σου αλλα θα ηθελα και ενα φωτορεπορταζ αν τραβηξατε...

LARISEOS
21/09/2008, 10:50
τωρα δεν μου τα λες καλα....δεν συμφωνουμε στην πεσκανδριστα...!?!

πηστεψαι με μπορει να ημαστε και οι δυο μασ που φαγαμε εδω μεσα!

παντως αμα βγαλει ενα 1000 tenere τωρα θα ειναι καλο! και θα σκισει!

:beer:

peskandritsos
21/09/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
τωρα δεν μου τα λες καλα....δεν συμφωνουμε στην πεσκανδριστα...!?!

πηστεψαι με μπορει να ημαστε και οι δυο μασ που φαγαμε εδω μεσα!

παντως αμα βγαλει ενα 1000 tenere τωρα θα ειναι καλο! και θα σκισει!

:beer: Oχι ρε συ.
Στην πεσκανδριτσα συμφωνουμε.:beer: :beer: :a33: :a33:

xtz660giannis
21/09/2008, 12:09
paidia enas filos mou agorase prin 3 mines to ducati to 1100 hypermoto.plirwse 14000 peripou xiliades den thimamai akribws.epese prin kana bdomades me 60km panw katw.entaxei spasan plastika exatmiseis alla to tragiko einai oti kopike o skeletos nai paidia an einai dinaton kai to kako einai oti psaxame kai vrikame alla tria mixanakia me to idio provlima kai den espase apanw stis koliseis espase to monokomato sidero.kai i ducati den to anagnwrisei asta na pane

peskandritsos
21/09/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtz660giannis
paidia enas filos mou agorase prin 3 mines to ducati to 1100 hypermoto.plirwse 14000 peripou xiliades den thimamai akribws.epese prin kana bdomades me 60km panw katw.entaxei spasan plastika exatmiseis alla to tragiko einai oti kopike o skeletos nai paidia an einai dinaton kai to kako einai oti psaxame kai vrikame alla tria mixanakia me to idio provlima kai den espase apanw stis koliseis espase to monokomato sidero.kai i ducati den to anagnwrisei asta na pane Αφου απ οτι καταλαβαινω ειναι καλα ο φιλος τα σιδερα χεστ@.

xtz660giannis
21/09/2008, 12:27
nai kala einai apla thelw na pw oti plirwneis onoma ipotithetai kai finetsa alla stin ousia to mixanaki einai mapa

LARISEOS
21/09/2008, 15:04
εδω στην ελλαδα βρηκατε αλλα 3 με το ιδιο σπασιμο? εγω πρωσοπικα δεν 8α το αφηνα! θα εστελνα mail στα κεντρικα ελλαδα-εξωτερικο- αλλα και στο e mail adreess θα ειχα και αλλα 2,3 mail απο μοτο περιοδικα στην ευρωπη απλα να βλεπουν τησ απαντησεισ!!!

πριν ενα μηνα πηρα 1500 ευρο πισω απο κινα επειδη το κουριερ εκανε μαλακια και με χρεωσε πολυ ακριβα την παραδοση!! αμεση παραδοση αεροπορικωσ!!!!!

εεε λοιπον απο την κουριερ στην ελλαδα μου ηπανε πωσ τζαμπα κοπο θα κανεισ!! και οτι και αλλοι ηχανε το ιδιο προβλημα αλλα δεν πηρανε λεφτα πισω!!!!

εεε λοιπον τα πηρα και ειμαι ο μοναδικοσ ελληνα που το εκανε! εξυπναδα θελει!!!

ggs
22/09/2008, 10:08
Peace brothers….


Φίλε Lariseos ,

Επειδή βλέπω ότι είσαι ταξιδιάρης και χωματερος και επειδή έχεις οδηγήσει το ΧΤΖ ,θα ήθελα να σε ρωτήσω τι ήταν αυτό που σου έλειπε από την μηχανή .
Αν το ζητούμενο σου είναι η ταχύτητα στην εθνική να είναι σταθερά πάνω από 150 χλμ….ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

Αν το ζητούμενο σου είναι να κάνει παντός είδους διαδρομές (που βλέπω ότι κανείς) με αξιοπιστία και ευκολία , τότε το κάνει με μεγάλη ευχαρίστηση.

Συμφωνώ για την τιμή του ,είναι υψηλή στην ΕΛΛΑΔΑ ενώ σε όλη την άλλη Ευρώπη κάνει 6500-6900 …Πιστεύω όμως ότι θα πέσει κι εδώ και τότε πραγματικά θα είναι αχτύπητο…

Νομίζω ότι ο πιο αποτρεπτικός παράγοντας για να μην το πάρει κάποιος είναι το ΥΨΟΣ του …είναι πράγματι ψηλό…


Θα σου θυμίσω ότι ΚΑΙ το Africa ήταν ένα μηχανάκι που ΔΕΝ είχε επιδώσεις ,αλλά έχει γίνει θρύλος για τις παντός δρόμου δυνατότητες του.

Επίσης , η τιμή του Africa ήταν πολύ υψηλή σε σχέση με αυτά που πρόσφερε (σου θυμίζω ότι τα τελευταία μοντέλα τα πουλούσαν γύρω στα 9500-10000 ΠΡΟΣΦΟΡΑ !!!!)



:beer: :beer:

LARISEOS
22/09/2008, 10:45
καλημέρα βασικά,,,,,, δεν εχεται καταλαβη τι εννοώ αλλα κάπου το ακούμπησες!

με 6000 -6500 θα σου πω πως εμπορικά ειναι σούπερ! θα έλεγα οκ,,,,πληρώνεις ενα all around μηχανιμα. αλλα με 7500 σχεδόν ειναι πολύ ακριβό για να πιάνει με το ζόρι 160 μόνος!

και ο λογοσ που το λεω ειναι ΕΝΑΣ!

Το μηχανάκι ειναι απλά τελειο και όμορφο,,,,και οσο παει το συνηθίζεις και ειναι πολυ όμορφο,,,,αμα το είχανε πιο δυνατό απλα θα gamouse!

κάνεις ενα λάθος για το africa ήτανε στην κατηγορια του ακριβό , ητανε ενα μηχανάκι που παει παντού αλλα για την εποχή του το γκάζι ητανε οκ! οσο θα ζητούσες απο ενα 800 gs τωρα ας πούμε!

ε το tenere μου φαίνεται πηγε πίσω.........δλδ αμα παλιώσει θα θαφτεί !!! ετσι πιστεύω!

εκτός αν πληρώσεις εξατμίσεις μαλακίες και δώσεις αλλα 2000 χιλ να πιάσεις άλλους 10 ιπουσ!

λιγο μαλακία???? νομίζω!

βεβαια πιστεύω παλι πως αν βγει 1000 θα παει καλύτερα απο 1200 που λέγανε! αναμένουμε και βλέπουμε!!!!!


πάντως να διορθώσω δεν ειμαι εναντίον στο μηχανάκι απο την αρχή το υποστηρίζω και το θεωρό το πιο καθαρό on off απο ολα μεχρι στιγμής!!!! αμα ειχε 800 cc θα διαλεγα αυτο αντι για gs!!

peskandritsos
22/09/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
καλημέρα βασικά,,,,,, δεν εχεται καταλαβη τι εννοώ αλλα κάπου το ακούμπησες!

με 6000 -6500 θα σου πω πως εμπορικά ειναι σούπερ! θα έλεγα οκ,,,,πληρώνεις ενα all around μηχανιμα. αλλα με 7500 σχεδόν ειναι πολύ ακριβό για να πιάνει με το ζόρι 160 μόνος!

και ο λογοσ που το λεω ειναι ΕΝΑΣ!

Το μηχανάκι ειναι απλά τελειο και όμορφο,,,,και οσο παει το συνηθίζεις και ειναι πολυ όμορφο,,,,αμα το είχανε πιο δυνατό απλα θα gamouse!

κάνεις ενα λάθος για το africa ήτανε στην κατηγορια του ακριβό , ητανε ενα μηχανάκι που παει παντού αλλα για την εποχή του το γκάζι ητανε οκ! οσο θα ζητούσες απο ενα 800 gs τωρα ας πούμε!

ε το tenere μου φαίνεται πηγε πίσω.........δλδ αμα παλιώσει θα θαφτεί !!! ετσι πιστεύω!

εκτός αν πληρώσεις εξατμίσεις μαλακίες και δώσεις αλλα 2000 χιλ να πιάσεις άλλους 10 ιπουσ!

λιγο μαλακία???? νομίζω!

βεβαια πιστεύω παλι πως αν βγει 1000 θα παει καλύτερα απο 1200 που λέγανε! αναμένουμε και βλέπουμε!!!!!


πάντως να διορθώσω δεν ειμαι εναντίον στο μηχανάκι απο την αρχή το υποστηρίζω και το θεωρό το πιο καθαρό on off απο ολα μεχρι στιγμής!!!! αμα ειχε 800 cc θα διαλεγα αυτο αντι για gs!! Βασικα επειδη ειχα ψαξει και για το gs 800 τα 12.000 που κοστιζει ειναι λιγα??

4.500 παραπανω απο το τενερε.

Παιρνεις ενα μεταχειρο καθαρο.

LARISEOS
22/09/2008, 10:55
θα περιμενα ενα χρονο μεταχειρησμενο περιπου!

η θα κοιτουσα κανενα αλλο!





Κανα 250 enduro εχει κανένας? λεω να πάρω ενα!

ggs
22/09/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
καλημέρα βασικά,,,,,, δεν εχεται καταλαβη τι εννοώ αλλα κάπου το ακούμπησες!

με 6000 -6500 θα σου πω πως εμπορικά ειναι σούπερ! θα έλεγα οκ,,,,πληρώνεις ενα all around μηχανιμα. αλλα με 7500 σχεδόν ειναι πολύ ακριβό για να πιάνει με το ζόρι 160 μόνος!

και ο λογοσ που το λεω ειναι ΕΝΑΣ!

Το μηχανάκι ειναι απλά τελειο και όμορφο,,,,και οσο παει το συνηθίζεις και ειναι πολυ όμορφο,,,,αμα το είχανε πιο δυνατό απλα θα gamouse!

κάνεις ενα λάθος για το africa ήτανε στην κατηγορια του ακριβό , ητανε ενα μηχανάκι που παει παντού αλλα για την εποχή του το γκάζι ητανε οκ! οσο θα ζητούσες απο ενα 800 gs τωρα ας πούμε!

ε το tenere μου φαίνεται πηγε πίσω.........δλδ αμα παλιώσει θα θαφτεί !!! ετσι πιστεύω!

εκτός αν πληρώσεις εξατμίσεις μαλακίες και δώσεις αλλα 2000 χιλ να πιάσεις άλλους 10 ιπουσ!

λιγο μαλακία???? νομίζω!

βεβαια πιστεύω παλι πως αν βγει 1000 θα παει καλύτερα απο 1200 που λέγανε! αναμένουμε και βλέπουμε!!!!!


πάντως να διορθώσω δεν ειμαι εναντίον στο μηχανάκι απο την αρχή το υποστηρίζω και το θεωρό το πιο καθαρό on off απο ολα μεχρι στιγμής!!!! αμα ειχε 800 cc θα διαλεγα αυτο αντι για gs!!

Τελικά , δεν διαφωνούμε …τα πράγματα είναι κάπως έτσι ….όντως και εγώ θα το κοστολογούσα κάτω από 6800 ΑΛΛΑ αυτό είναι μ@λ@κια της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ…όχι της ΥΑΜΑΗΑ….

Ο λόγος που έδωσα εγώ τα 1000 παραπάνω ευρω ,είναι η παράμετρος …κ@υλ@ …και η κ@υλ@ πληρώνεται ….

Άλλωστε , εγώ είμαι άρρωστος με το όνομα ΤΕΝΕΡΕ ….και μιας και μιλάμε για Africa και επιδόσεις , σε σχέση με το SUPER TENERE το Africa ήταν….λίγο…όμως πούλησε πολύ περισσότερο …

η μοτοσικλέτα δεν είναι (μόνο) νούμερα…



:beer: :beer:

peskandritsos
22/09/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
θα περιμενα ενα χρονο μεταχειρησμενο περιπου!

η θα κοιτουσα κανενα αλλο!





Κανα 250 enduro εχει κανένας? λεω να πάρω ενα!
Και το τενερε ενα χρονο μετα μεταχειρο δεν θα εχει 7.500:wave2: :wave2:

LARISEOS
22/09/2008, 11:05
μα εγω εχω το africa τωρα και δεν με τραβαει ακομα τπτ να το αλαξω!!! δεν ξερω γιατι!

θα σου πω,,,,,, αν το tenere ειχε 15 άλογα παραπάνω ισωσ....

αμα το 800gs ήτανε λιγο πιο φτηνό και πέρα απο αυτο,,,,βαλε service ,ανταλακτικα κτλ..?

ίσως να το αλαζα....αλλα βλεπω ολα αυτα που δεν με βολεύουν και λεω ασε ρε μην μπλεκεισ! καλά εισαι με το afrikanaki,,,,,,ισωσ την κανω όπως εσυ ! αμα βγει ενα καινουριο africa...

και ο φίλος μου πηρε το tenere γιατι απο πολυ παλιά yamaha ειχε!!!!!

το θέμα ειναι να νιώσεις καλα με αυτο που έχεις!!!!! και ασ πασ με 130 χλμ,,,,οτι καλυτερο!


αλλα αμα δω κανένα παπάκι α το περνάει,,,,,,,,,,,,:eek: :look: :bawl: :yuck:

peskandritsos
22/09/2008, 11:09
Εμενα παντως με περνανε πολλα παπια...:eyepop: :eyepop: :lol: :rotflmao: :beer:

XJR_Billy
22/09/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εμενα παντως με περνανε πολλα παπια...:eyepop: :eyepop: :lol: :rotflmao: :beer:

Δεν είσαι ο μόνος...:D :beer:

LARISEOS
22/09/2008, 11:14
χεχεχεχεχεχε......... :beer:

πάντως ειναι μέρα για λασπουρα σήμερα,,,,,ετσι νομίζω!!!!

αμα ειχα τρακτεροτα λάστιχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν εχω μπει ποτε λασπη καλη με το αφρικα!!!!!!

ggs
22/09/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εμενα παντως με περνανε πολλα παπια...:eyepop: :eyepop: :lol: :rotflmao: :beer:


Εδώ , ο ΧΤBilly περιμένει πότε θα βρέξει γι να βγουν τα σαλιγκάρια να τα πάει καμιά κόντρα και εσύ λες για τα πάπια…

:D

XJR_Billy
22/09/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Εδώ , ο ΧΤBilly περιμένει πότε θα βρέξει γι να βγουν τα σαλιγκάρια να τα πάει καμιά κόντρα και εσύ λες για τα πάπια…

:D

Όχι μόνο τα παπιά!!! Βάλε και τα σκουτεράκια!!!:D :D

Αδερφέ, όντως την απολαμβάνω τη βροχή!! Απόλυτο αίσθημα μοτοσυκλέτας! :beer: :beer: :wave2:

ggs
22/09/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Όχι μόνο τα παπιά!!! Βάλε και τα σκουτεράκια!!!:D :D

Αδερφέ, όντως την απολαμβάνω τη βροχή!! Απόλυτο αίσθημα μοτοσυκλέτας! :beer: :beer: :wave2:


γεια σου ρε Βασίλη....:lol:

το dvdακι σου το εχω copiaρει και σε περιμενει...
:wave2:

peskandritsos
22/09/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
γεια σου ρε Βασίλη....:lol:

το dvdακι σου το εχω copiaρει και σε περιμενει...
:wave2:
ΕΕΕ αφου ειπαμε να του το πουλησω...:mad:

ggs
22/09/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
ΕΕΕ αφου ειπαμε να του το πουλησω...:mad:


ΔΕΝ ειπα οτι θα το πάρει ΤΣΑΜΠΑ...:smokin: :smokin:

peskandritsos
22/09/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΔΕΝ ειπα οτι θα το πάρει ΤΣΑΜΠΑ...:smokin: :smokin:
ΟΚ τοτε ενταξει.
:D :beer: :lol:

XJR_Billy
22/09/2008, 11:43
ΤΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΙΣΤΕ!!!:mad:

(Γι'αυτό σας αγαπάω)!!:D

Ανυπομονώ να το δω αλλά θα προτιμούσα να το βλέπαμε μαζί...:winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :cool:

ggs
22/09/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
ΤΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΕΙΣΤΕ!!!:mad:

(Γι'αυτό σας αγαπάω)!!:D

Ανυπομονώ να το δω αλλά θα προτιμούσα να το βλέπαμε μαζί...:winka:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :cool:


Billy πρόσεχε…

Είναι πολύς κόσμος έτοιμος να γράψει…..GAY THREAD ALERT !!!!

peskandritsos
22/09/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Billy πρόσεχε…

Είναι πολύς κόσμος έτοιμος να γράψει…..GAY THREAD ALERT !!!!
Ωχ,Ωχ σε πηρανε ειδηση φιλαρακι.. :eyepop: :eyepop: :eyepop:

XJR_Billy
22/09/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Billy πρόσεχε…

Είναι πολύς κόσμος έτοιμος να γράψει…..GAY THREAD ALERT !!!!

Δεν ξέρεις ότι τα σαλιγκάρια είναι ερμαφρόδιτα:confused:

:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :beer:

LARISEOS
22/09/2008, 12:41
και το κανατε gay to thread?

αμα δεν σασ παει κανενασ κοντρα , αμεσωσ χαλαρωσατε!

τελικα αυτο το tenere malakiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
22/09/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
και το κανατε gay to thread?

αμα δεν σασ παει κανενασ κοντρα , αμεσωσ χαλαρωσατε!

τελικα αυτο το tenere malakiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Μαζι σου ειμαι, να διωξουμε τις ΛΟΥΓΚΡΕΣ απο το moto.gr

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

LARISEOS
22/09/2008, 13:35
θα ανεβουμε σπιλια για λασπουρα , εγω με το africa και το tenere!


προσέξατε κάτω απο τα φώτα το tenere εχει και κατι σαν μπροστινή κουτσαδουρα.......!!!

να πάρω και ενα σχοινί μαζί μου!

peskandritsos
22/09/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
θα ανεβουμε σπιλια για λασπουρα , εγω με το africa και το tenere!


προσέξατε κάτω απο τα φώτα το tenere εχει και κατι σαν μπροστινή κουτσαδουρα.......!!!

να πάρω και ενα σχοινί μαζί μου! Εγω θα σου προτεινα να βαλεις κατι αντιστοιχο στον αφρικανο. :lol: :lol:
Για να μην στραβωσουν τα πηρουνακια του.:beer: :rotflmao:

LARISEOS
22/09/2008, 13:49
τι να σταβωσει ρε ....στο africa!!!!!!! ?

το πολύ να γίνει τσοπερ!!!

ggs
22/09/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
θα ανεβουμε σπιλια για λασπουρα , εγω με το africa και το tenere!


προσέξατε κάτω απο τα φώτα το tenere εχει και κατι σαν μπροστινή κουτσαδουρα.......!!!

να πάρω και ενα σχοινί μαζί μου!


...παρε καμια τρομπα βενζίνης καλήτερα.... :smokin:

(γουσταρω διαμαχες ....:wave2: )

LARISEOS
22/09/2008, 13:59
εχει κατηφόρα........... και ειναι και καινούρια!

εχεχεχεχεχεχ


χχμμμ,,,,τι αλλο προτείνεται να πάρω????

βασικά θα παραγγειλω λάστιχα!!!!!


χμμμμ,,,,,θα εχω και φώτο μαζι μου, θα πέσει πολυ γελιο,,,,εχει σε κάποια σημεία κοκκινοχωμα ....... μιλαμε για πολυ καλη λασπουρα θα φαμε!

θα φαει το tenere μαλλον!

ggs
22/09/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εχει κατηφόρα........... και ειναι και καινούρια!

εχεχεχεχεχεχ


χχμμμ,,,,τι αλλο προτείνεται να πάρω????

βασικά θα παραγγειλω λάστιχα!!!!!


χμμμμ,,,,,θα εχω και φώτο μαζι μου, θα πέσει πολυ γελιο,,,,εχει σε κάποια σημεία κοκκινοχωμα ....... μιλαμε για πολυ καλη λασπουρα θα φαμε!

θα φαει το tenere μαλλον!

Τα λάστιχα καλό είναι να είναι χωματερα στην λασπουριά…
Βγάλε καλού κακού το μπροστινό φτερό ή ρίξε του από κάτω σπρέι σιλικόνης για να μην κολλάν οι λάσπες (πρόσεχε μην πάει στα λάστιχα)…

Επίσης, σφίξε λίγο και τις αναρτήσεις του …ααα, ξέχασα στο μπροστινό δεν έχεις ρύθμιση :smokin: :D


Πέρα της πλάκας ,καλά να περάσεις και να το ευχαριστηθείς ….

:wave2:

peskandritsos
22/09/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τα λάστιχα καλό είναι να είναι χωματερα στην λασπουριά…
Βγάλε καλού κακού το μπροστινό φτερό ή ρίξε του από κάτω σπρέι σιλικόνης για να μην κολλάν οι λάσπες (πρόσεχε μην πάει στα λάστιχα)…

….

:wave2: Και τα δικα μας κολλητα ειναι...:D