PDA

View Full Version : gsxr600 a-b-c modes



orion
15/09/2008, 07:42
Γειά χαρά σε όλους. Καινούργιο μέλος στο forum και εχω κάποιες απορίες για το gsxr600,εχω ακούσει ότι η ιπποδυναμη στο c είναι τόσο χαμηλή όσο και ενός sv650. Σε λίγο καιρό θα πάρω την πρώτη μου μεγάλη μηχανή(πριν είχα πάπια)και είχα καταλήξει σε hornet 05-06(ξέρω-ξέρω μικρα βήματα στις μηχανές).
Ισχύει κάτι τέτοιο με το γκάζι αυτής της μηχανής;



Ευχαριστώ.

DrIoannis
15/09/2008, 08:40
Απ ότι κατάλαβα είχες καταλήξει να πάρεις το Hornet και τώρα σκέφτεσαι να πάρεις GSXR 600 K8 λόγω του συστήματος με τα mode.Γενικά για να αγοράσεις ένα SS 600αρι δεν πρέπει να σκεφτείς μόνο την ιπποδύναμη αλλά την δυσκολία χειρισμών, η πολύ γρήγορη γεωμετρία,τα φρένα και το πολύ και σχετικά απότομο γκάζι στα ψηλά (θέμα υποκειμενικό).Τα SS γενικά θέλουν εμπειρία για να οδηγηθούν όπως πρέπει και όχι να κάνουν τη δουλειά ενός παπιού.Δεν μπορώ να πω ότι δεν θα μπορέσεις να το οδηγήσεις.Θα κάνεις καλύτερο ξεκίνημα όμως με το Hornet γιατί θα σου συγχωρεί μερικά από τα λάθη που ΣΙΓΟΥΡΑ θα κάνεις.

orion
15/09/2008, 15:09
ss ήθελα από την αρχή αλλά φρεναρα στα λεφτά και σε αυτα που άκουγα από άλλους για τα Γκάζια τους. Το hornet πάντως(αν και πύραυλος για μένα)με λίγη υπομονή θα το μάθω σίγουρα. Αυτό που με έκανε να κοιτάξω στο gsxr είναι ότι άκουσα κάτι για 60 άλογα.

orion
15/09/2008, 17:29
OK γίνομαι υπερβολικός που ζητάω τέτοια μηχανή για πρώτη(έχει ξανά συζητηθεί νομίζω)απλά ακούγεται πολύ καλό αυτό με τα modes. Ξέρω ότι τέτοια θέματα έχουν ειπώθή και στο παρελθόν αλλά θα ήθελα να ακούσω και μια άποψη για αυτή την εκδοχή με τα "λίγα" άλογα του gsxr και πόσο θα μπορούσε να παίξει τον ρόλο της δασκάλας.




Φιλικα πάντα.

k7600
15/09/2008, 19:45
για μενα φιλε μου παρε κατευθειαν το gsxr , οποιο μηχανακι και να παρεις απο αλλη κατηγορια , οσα χρονια και να το εχεις , οσα χιλιομετρα και να γραψεις , μολις παρεις ss θα ειναι σαν να καβαλας για πρωτη φορα . Aυτα τα μηχανακια εχουν τελειως διαφορετικο τροπο οδηγησης , οποτε απ την στιγμη που εχεις σκοπο να ασχοληθεις με ss παρ το απο τωρα , μην χανεις τσαμπα τα λεφτα σου και τον καιρο σου . Βασικη προυποθεση να εχεις αυτοσυγκρατιση στο γκαζι και να τειρισεις αυτο που ειπες με τα mode . Οντως το μηχανακι με το mode c ειναι παρα πολυ αργο , οποτε απο θεμα γκαζιου δεν εχεις προβλημα .

GIXXERAKIAS
15/09/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
για μενα φιλε μου παρε κατευθειαν το gsxr , οποιο μηχανακι και να παρεις απο αλλη κατηγορια , οσα χρονια και να το εχεις , οσα χιλιομετρα και να γραψεις , μολις παρεις ss θα ειναι σαν να καβαλας για πρωτη φορα . Aυτα τα μηχανακια εχουν τελειως διαφορετικο τροπο οδηγησης , οποτε απ την στιγμη που εχεις σκοπο να ασχοληθεις με ss παρ το απο τωρα , μην χανεις τσαμπα τα λεφτα σου και τον καιρο σου . Βασικη προυποθεση να εχεις αυτοσυγκρατιση στο γκαζι και να τειρισεις αυτο που ειπες με τα mode . Οντως το μηχανακι με το mode c ειναι παρα πολυ αργο , οποτε απο θεμα γκαζιου δεν εχεις προβλημα .

Σωστα τεκμηριωμενη η αποψη σου Γιαννο και θα συμφωνησω σε αυτο 1000%:winka: :beer:

ps:Και γω απο παπι πηγα σε GSXR 600 (25 χρονων) και δεν ειχα προβλημα κανενα.:wave2:

orion
15/09/2008, 21:40
Από ποια μοντέλα και μετά άρχισε η Suzuki να χρησιμοποιεί αυτό το σύστημα;

NikosKK
15/09/2008, 21:43
To K7 1000 ηταν το πρωτο νομιζω..ισως και Κ6 δεν ειμαι σιγουρος

micele
15/09/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
To K7 1000 ηταν το πρωτο νομιζω..ισως και Κ6 δεν ειμαι σιγουρος

από το κ7 1000 ξεκίνησε όλη η ιστορία με τα modes.

orion
15/09/2008, 21:59
Στο k7 600 παίζει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί μόνο μεταχειρισμένο παίζει να πάρω ότι πάρω τελικά.

GIXXERAKIAS
15/09/2008, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Στο k7 600 παίζει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί μόνο μεταχειρισμένο παίζει να πάρω ότι πάρω τελικά.

Οχι δεν παιζει φιλε μου στα Κ8 600 και 750 το εβγαλε.:winka:

k7600
15/09/2008, 23:13
οντως απο το κ8 και μετα εβγαλε το συστημα αυτο , το οποιο ειναι ιδιο με του κ7-κ8 1000 . Πολλοι βεβαια το σχολιασαν αρνητικα γιατι οπως υποστηριξαν στα 1000αρια υπηρχε λογος αλλα στα 600 ...?

orion
16/09/2008, 11:09
Ίσως για να τραβήξουν πιο εύκολα νέους και άπειρους αναβάτες η και για να προσφέρουν πιο πολλές επιλογές οδήγησης εκτός πίστας.

k7600
16/09/2008, 18:27
για λογους , marketing ισως ... ?

xysterman
17/09/2008, 03:12
to mode εναι σαν την γυναικα, θα την χαιδεβεις μεχρι να μαθεις Η θα πεις οτι ειμαι ετοιμος οταν καποιος θα σε προτρεψει στο φαναρι
και θα την σκεισεις.

Tsipourinos
19/09/2008, 13:56
paides exw to gsxr 600 k8,ontos i istoria me ta mode ksekinise apo to 1000 k7...Katarxin to mixanaki otan to bazeis mpros ksekinaei panta me A mode,auto simainei oti an bgeis taksidi kai to baleis sto C,otan to sviseis kai to ksanabaleis mprosta tha einai pali A,Pou simainei oti den xreiazetai na allazeis sinexeia mode.I istoria me ta mode den einai gia na pigainei pio arga to mixanaki,apla gia na kaneis pio oikonomiko taksidi,gia paradeigma egw piga apo athina Kiato (133 km) kai ekapsa 8 eurw benzini,pou mesa stin poli kai 15 se 150 km...Twra oso afora kai pali to C mode egw epiasa 180 km edina gazi kai den pigaine allo,epidei omws xreiastike na kanw mia prosperasi ebala apo C->A kai epiasa 225 gia plaka...Ta mode einai thema Oikonomias...An thes na to trekseis to mixanaki tha to trekseis an den thes pas me 120 ...

k7600
19/09/2008, 18:48
καπως ετσι ειναι , αν σου καυλ.... δεν πα να εχεις c mode , θα το γυρισεις αμεσως σε a mode και θα το λιωσεις το μωρο, απλα να προσθεσω κατι , τα modes δεν ειναι μονο για οικονομια , στο Α mode η δυναμη ερχεται πιο αποτομα οποτε ο αρχαριος μπορει να τρομαξει . Το 1000 πραγματικα το χρειαζοταν γιατι στο βρεγμενο πολυ ειχαν προβλημα , αλλα τωρα στο 600 ...?
o tsipourinos θα μας πει που το εχει κιολας .

Road67
19/09/2008, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από k7600
Πολλοι βεβαια το σχολιασαν αρνητικα γιατι οπως υποστηριξαν στα 1000αρια υπηρχε λογος Φυσικα και δεν υπηρχε λογος το τζιξερ 1000 να εχει αυτη τη μοντιφα. Ειναι σα να λεει η εταιρια σε ολους τους απειρους και πρωτοπειρους αντε να παρετε χιλιαρες μονο η ιπποδυναμη τις κανει επικινδυνες και τωρα βρηκαμε τη λυση, αλλα δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη, ειναι και η ροπη, τα φρενα, το βαρος. Κι εγω διαφωνω καθετα για την υπαρξη του συστηματος στο 1000, δεν υπαρχει λογος και προδιαθετει ασχετα ατομα να αγοραζουν μια μηχανη που ειναι γρηγοροτερη απο hayabusa εργοστασιακα, με πολυ κοφτερους χειρισμους και ξεροντας οτι εγω προσωπικα δεν ειμαι κα..λογκαζος αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να το αφησω στην ''αργη σκαλα'' φανταζομαι τι θα κανουν αλλοι που ειναι καινουργιοι στο χωρο και υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους.
Τωρα οσον αφορα το 600, δε διαφωνω οταν προκειται για ατομα που δεν υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους και ειναι ωριμα και σωφρωνες. Αλλα δεν υπαρχουν και πολλα τετοια ατομα.

apav
20/09/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Φυσικα και δεν υπηρχε λογος το τζιξερ 1000 να εχει αυτη τη μοντιφα. Ειναι σα να λεει η εταιρια σε ολους τους απειρους και πρωτοπειρους αντε να παρετε χιλιαρες μονο η ιπποδυναμη τις κανει επικινδυνες και τωρα βρηκαμε τη λυση, αλλα δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη, ειναι και η ροπη, τα φρενα, το βαρος. Κι εγω διαφωνω καθετα για την υπαρξη του συστηματος στο 1000, δεν υπαρχει λογος και προδιαθετει ασχετα ατομα να αγοραζουν μια μηχανη που ειναι γρηγοροτερη απο hayabusa εργοστασιακα, με πολυ κοφτερους χειρισμους και ξεροντας οτι εγω προσωπικα δεν ειμαι κα..λογκαζος αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να το αφησω στην ''αργη σκαλα'' φανταζομαι τι θα κανουν αλλοι που ειναι καινουργιοι στο χωρο και υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους.
Τωρα οσον αφορα το 600, δε διαφωνω οταν προκειται για ατομα που δεν υπερεκτιμουν τις δυνατοτητες τους και ειναι ωριμα και σωφρωνες. Αλλα δεν υπαρχουν και πολλα τετοια ατομα.

Δηλαδή εάν ήσουν έμπειρος θα ήθελες να κυκλοφορείς το 1000 χωρίς τα modes στην τυπική γλίτσα των ελληνικών βρεγμένων δρόμων; Τα modes είναι κυρίως για να κάνεις το μηχανάκι πιο οδηγήσιμο και όχι για να τραβήξουν τους νέους.

Road67
20/09/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δηλαδή εάν ήσουν έμπειρος θα ήθελες να κυκλοφορείς το 1000 χωρίς τα modes στην τυπική γλίτσα των ελληνικών βρεγμένων δρόμων; Τα modes είναι κυρίως για να κάνεις το μηχανάκι πιο οδηγήσιμο και όχι για να τραβήξουν τους νέους. Εχεις δει πολλα τζιξερακια και δη χιλιαρια να κυκλοφορουν με κακο καιρο;
Α και δεν αναφερομουν στον εαυτο μου. Προσωπικα εχω αμφιβολιες για το κατα ποσο μπορω να οδηγησω τζιξερ 1000.

apav
20/09/2008, 13:41
Όπως και να το κάνεις, δεν τα έφτιαξαν για τις καφετέριες που τα πάνε. Οπότε, γιατί εάν το βγάλεις "βόλτα" να μην σε βοηθήσει το mode τάδε;

Road67
20/09/2008, 13:53
Γι' αυτον ακριβως το λογο, επειδη η μηχανη αυτη δεν ειναι για τις καφετεριες.

apav
20/09/2008, 15:36
:rotflmao:

Βρε συ, ειλικρινά πιστεύεις ότι η Suzuki έφτιαξε τα modes για να πηγαίνουμε για καφέ; Modes έχει βάλει και η ΚΤΜ σε μηχανάκια παρόμοιας φιλοσοφίας με τα Κ. Και στις δύο περιπτώσεις, μήπως το έκαναν για να "βοηθήσουν" τον αναβάτη;

Road67
20/09/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:rotflmao:

Βρε συ, ειλικρινά πιστεύεις ότι η Suzuki έφτιαξε τα modes για να πηγαίνουμε για καφέ; Modes έχει βάλει και η ΚΤΜ σε μηχανάκια παρόμοιας φιλοσοφίας με τα Κ. Και στις δύο περιπτώσεις, μήπως το έκαναν για να "βοηθήσουν" τον αναβάτη; Δεν πιστευω αυτο ακριβως, αλλα θεωρω οτι κι εμας και τους δρομους μας χ..σμενους μας εχει. Πιστευω οτι ειναι καθαρα εμπορικοι οι λογοι. Δεν πιστευω οτι επρεπε να μπει η μοντιφα στο χιλιαρι γιατι ηδη παρα πολλοι [τα βλεπεις κι εσυ καθημερινα εδω] θελουν γιατι νομιζουν οτι μπορουν να παρουν το 1000. Δε διαφωνω καθολου οτι στα εμπειρα χερια η μοντιφα σε διαφορες περιπτωσεις κι οχι μονο καιρικες ειναι πολυ χρησιμη, αλλα δε νομιζω οτι απευθυνεται στον εμπειρο η μοντιφα. Ο εμπειρος θα επαιρνε το τζιξερ ο,τι κι αν ειχε. Πονταρει στους νεαρους και δη απειρους κα..λογκαζους που πολλοι πιστευουν οτι θα δε θα 'χουν κανενα προβλημα αμα πανε με το τερας για καφε κι οτι θα μπορουν να πηγαινουν ανετα και στις δουλειες, σχολες τους κλπ. Αν υπηρχε κατι σαν αυτο που εχουν στη Γερμανια με τους ιππους των αυτοκινητων και σου 'λεγε για παραδειγμα οτι μπορεις να παρεις το τζιξερ μετα τα 25 με διπλωμα εν ισχυ τρια χρονια και διαπιστευτηρια ο,τι οδηγεις μηχανη αυτα τα τρια χρονια [παραδειγμα ειναι] δε θα ειχα καμια αντιρρηση. Το πλασαρισμα προς μια μεγαλη μεριδα της νεολαιας ειναι αυτο που με απασχολει. Εχω γνωστο ασχετο με μηχανες που μου ελεγε συνεχεια θα παρω το R6 και θα πηγαινουμε μαζι βολτουλες και στανταρ σ' εχω. Τεσπα μου πρηζε τα ουμπαλα να του δωσω το fazer να κανει βολτα. Αντι για το fazer τον ανεβαζω στο SF [τοτε το ειχα ακομη] και του φευγει το CB στο πρωτο τετραγωνο, επομενως τι λεμε; Εμενα το που απευθυνεται μ' απασχολει.

TOLISTOLAROS
20/09/2008, 16:47
Ρε παιδιά στο 1000άρι τα modes βοηθάνε ΚΑΙ στο να μη φθείρεις άσκοπα το λάστιχο λόγω καθημερινής οδήγησης.

Tsipourinos
20/09/2008, 17:29
re paidia to mixanaki otan to bazeis mprosta ksekinaei me A,poios kathetai kathe fora pou to pernei gia bolta na allazei mode?Apla ontos sti broxi to C boithaei polu.Oso gia to KTM mono to RC8 exei auti tin idiaiterotita kai oxi A B C alla aplo kai Racing.Kai oso gia to pou xreiazetai ktl gia na to ebale i Suzuki kai sta 3 gsxr kati tha iksere,den to ebale gia omorfia,apla kai egw pisteuw oti pio polu xreiazetai sto 1000ari para sto 600

Road67
20/09/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ρε παιδιά στο 1000άρι τα modes βοηθάνε ΚΑΙ στο να μη φθείρεις άσκοπα το λάστιχο λόγω καθημερινής οδήγησης. Αυτο το καταλαβαινω. Εγω κατα κυριο λογο θελω να παρω τη hayabusa, αλλα αυτο που με φρεναρε και κοιταξα κι αλλα μοντελα ειναι οτι ολοι μου λενε πως με 95 χιλιομετρα καθε μερα θα θελω λαστιχα καθε μηνα.

bar-code
06/02/2009, 08:12
peira prosfata to 600 k8.proto ss.prin eixa 3 papia kai ena gs 500f.me to a mode to mixanaki exei to gkazi pou perimeneis apo ena ss,me to anoigma tou gkaziou (kai katalili sxesi sto kibotio) eksafanizese!!!me to c mode....gamiseta!de trabaei katholou gia na anebasei xiliometra thelei ipomoni kai xrono.to kanei pio grigora apo ales mixanes alla ama eixes to a mode prin einai san na anebikes se alli mixani!ego bazo perisotero to c mode logo apeirias apo ss kai logo katanalosis(pithano)kai epeidi einai eukolo to koumpaki tis allagis,otan eimai gia prosperasi to allazo kai ola mia xara.genika mou aresei pou to exei.to b-mode den to xrisimopoio kai nomizo den exei idieteri xrisimotita(ektos isos apo to"eisai pista me ftharmeno lastixo" by ebike.gr)

sakisdani750
14/02/2009, 10:32
παιδια μετα την εμπειρια μου στο 600 κ8 και μεσα στην πιστα και εξω μπορω να πω οτι τα mode τα εβαλε η εταιρεια μονο για εμπορικους λογους..."αλλο το οτι βοηθαει στην καταναλωση,στην φθορα λαστιχών κτλ ειναι σιγουρο! αλλα δεν πιστευω οτι την πολυ εννοιαξε την suzuki..."

δεν προκειται να βαλεις το C στην πιστα γιατι θα φοβηθεις απο το γκαζι δεν υπαρχει περιπτωση να νιωσεις γλυστριμα....μετα για δρομους βρεγμενους κτλ ποιος βγαζει το μαυρο του το Κ να το λερωσει....:eek: :eek: :eek: ε ποιος?
η βαζεται αδιαβροχα σαν τους πιτσαδορους?:confused: :confused:


αυτα τα ολιγα.....παντως ειναι κατι ξεχωριστο και ολοι ρωτανε!

gat0s
16/02/2009, 12:52
πεστα ρε Σακη.
Ολα ρε μαγκες ειναι στο μυαλο.Εχω το 1000.Το C το βαζω μονο σε τα σε ταξιδια και μονο για λογους οικονομιας.το B δεν το εχω χρησιμοποιησει ουτε μια φορα.Να σας πω την αληθεια τους πρωτους 3 μηνες(περιπου)δουλευα τον δεξιο διακοπτη.τωρα ουτε καν τον αγγιζω.Με λιγα λογια ολα ειναι στο μυαλο και στον δεξιο καρπο.Αν ανοιξεις το γκαζι εκει που δεν σε περνει θα πεσεις και ας εχεις και 50 αλογα.Αυτη την βλακια την εβαλαν μονο για να πουλησουν σε κοινο οπως τον ORION που δεν εχει καθολου εμπειρια απο SS.Στο 600 ομως παραπαει.
Αυτα.

k7600
16/02/2009, 16:26
ετσι , ετσι ... !!!

tiger6
26/02/2009, 14:40
ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΞΕΡΩ!ΟΣΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΟΛΟΓΊΕΣ. ΚΑΙ ΕΓΏ ΤΑ ΊΔΙΑ ΈΛΕΓΑ ΈΩΣ ΤΗΝ ΜΈΡΑ ΠΟΥ ΠΉΡΑ ΤΟ ΜΩΡΌ. GSXR 600 K8 ΣΑΝ ΠΡΏΤΗ ΜΗΧΑΝΉ ΚΑΙ ΟΎΤΕ ΜΙΑ ΜΈΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΈΒΑΛΑ ΣΤΟ C MODE ΜΟΝΟ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.... ΤΩΡΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΟ C ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΟ.ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ SS ΠΑΡΤΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΕΡΑΚΙ.ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ 600 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΊ.

Chris 71
19/03/2009, 05:25
PAIDES K GW EXW TO 600 K8 , PISTEYW PWS EINAI MEGALI MAGIA TA MODES POU EXEI GT APLA EXEIS TIN EPILOGEI.. ALLA DEN 8A TO PAREI KANEIS ME LIGEI EMPIRIA GIA AYTON TO LOGO GT KAPOIA MERA 8A TO GURISEI STO "A" K META ANTE GEIA. EGW TO XRHSIMOPOIW STO VREGMENO ARKETA! EIDIKA STI POLI MESA.:cool: