PDA

View Full Version : Toποθέτηση καινούριου φίλτρου αέρος



Aggelos_SV
17/09/2008, 17:21
Αγόρασα ένα φίλτρο αέρος της DNA,και θέλω να ρωτήσω το εξής απλό.
Πριν τοποθετήσω το φίλτρο πρέπει να το περάσω πρώτα με το ειδικό λάδι για φίλτρα?

Αν ναι,έχει να προτείνει κανείς κάποιο ή όλα είναι τα ίδια σκ@τ@?

GIXXERAKIAS
17/09/2008, 18:59
Αγγελε να το βαλεις ως ειναι εχει για την πρωτη τοποθετηση απο το εργοστασιο λαδακι οσο πρεπει.:winka:

(το λεω γιατι ειμαι σιγουρος οταν χρειαστει να το καθαρισεις και να το λαδωσεις θα το ποτισεις λες και ειναι γλαστρα!:lol: :lol: )

edit:Με γειες ρε ρεμαλι!:beer:

sakisvolos
17/09/2008, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Αγόρασα ένα φίλτρο αέρος της DNA,και θέλω να ρωτήσω το εξής απλό.
Πριν τοποθετήσω το φίλτρο πρέπει να το περάσω πρώτα με το ειδικό λάδι για φίλτρα?

Αν ναι,έχει να προτείνει κανείς κάποιο ή όλα είναι τα ίδια σκ@τ@?

Είναι έτοιμο να τοποθετηθεί!
Αλλά αν έχεις το κιτ συντήρησης και το ψεκάσεις με λίγο λαδάκι δεν θα ήταν κακό!

:wave2: :wave2:

Aggelos_SV
18/09/2008, 13:27
Ευχαριστώ πολύ! :winka:

:wave2:

djspy21
27/11/2008, 23:33
Μην ανυσηχείς, απλά να το καθαρίζεις σε λογικά χρονικά διαστήματα, με χλιαρό νεράκι μέσα σε μια λεκάνη ρίχνοντας λίγο fairy(που συμφέρει.....χιχι ......):lol: ή οποιδήποτε καθαριστικό για τα πιάτα,,,,,,,,,,,, μετά να το αφήνεις να στεγνώνει καλά και είσαι έτοιμος! Λαδάκι είναι εντελώς προαιρετικό να βάλεις! Ισα-ίσα που αν βάλεις θα βρομίσει πιο γρήγορα!

sakisvolos
28/11/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
......Λαδάκι είναι εντελώς προαιρετικό να βάλεις! Ισα-ίσα που αν βάλεις θα βρομίσει πιο γρήγορα!


Αστειεύεσαι ε? Δεν μπορεί να το λες αυτό σοβαρά! :uplate: :uplate: :uplate:

GIXXERAKIAS
28/11/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Λαδάκι είναι εντελώς προαιρετικό να βάλεις! Ισα-ίσα που αν βάλεις θα βρομίσει πιο γρήγορα!

Αν δεν μπει λαδακι στο φιλτρακι,say bye bye στο μοτερακι....:smokin:

djspy21
28/11/2008, 09:58
Αστειεύεσαι ε? Δεν μπορεί να το λες αυτό σοβαρά!

:nono: Δεν αστειεύομαι! Εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος,μηχανικός δεν είμαι, αλλά πιστέυω ότι δεν χρειάζεται:

Πρώτον στο αμάξι μου είχα πάλι φίλτρο aftermarket(δεν θυμάμαι την μάρκα), και δεν το είχα λαδώσει ποτέ,μετά το πλύσιμο, και έκανα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

Και δεύτερον, χθές πήγα να πάρω φίλτρο για την R6 μου,,,,και το παιδί που δουλεύει στο κατάστημα είναι γείτονας και τον ξέρω, και πήρα ενα φίλτρο ΚΝ ! Και τον ρώτησα αν έχει κανα λαδάκι μέσα η συσκευασία που μου έδωσε, και μου λέει όχι δεν έχει και δεν χρειάζεται! Είχε με 20 ευρώ ένα μπουκαλάκι, αλλά μου λέει αν ήθελα να στο πουλήσω θα σου έλεγα ότι είναι φοβερό και κάνει και ράνει....αλλά μην τρελένεσαι !

makis206
28/11/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
:nono: Δεν αστειεύομαι! Εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος,μηχανικός δεν είμαι, αλλά πιστέυω ότι δεν χρειάζεται:
Πρώτον στο αμάξι μου είχα πάλι φίλτρο aftermarket(δεν θυμάμαι την μάρκα), και δεν το είχα λαδώσει ποτέ,μετά το πλύσιμο, και έκανα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!
Και δεύτερον, χθές πήγα να πάρω φίλτρο για την R6 μου,,,,και το παιδί που δουλεύει στο κατάστημα είναι γείτονας και τον ξέρω, και πήρα ενα φίλτρο ΚΝ ! Και τον ρώτησα αν έχει κανα λαδάκι μέσα η συσκευασία που μου έδωσε, και μου λέει όχι δεν έχει και δεν χρειάζεται! Είχε με 20 ευρώ ένα μπουκαλάκι, αλλά μου λέει αν ήθελα να στο πουλήσω θα σου έλεγα ότι είναι φοβερό και κάνει και ράνει....αλλά μην τρελένεσαι !

Φίλε μου το λαδάκι είναι αυτό που συγκρατεί τη βρώμα όταν κάνει την απόπειρα να τρυπώσει μέσα στο φίλτρο κι απο'κεί στα ενδότερα..:winka:

Ο φίλος σου δεν σου έδωσε λάδι επειδή το φίλτρο είχε ήδη από το εργοστάσιο της K&N, όταν θα έρθει η ώρα να το καθαρίσεις θα χρειαστεί να του βάλεις μετά το πλύσιμο και το στέγνωμα.

:beer:

makis206
28/11/2008, 10:55
Ρίξτε μια ματιά κι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49029). :beer:

sakisvolos
28/11/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
:nono: Δεν αστειεύομαι! Εντάξει μπορεί να κάνω και λάθος,μηχανικός δεν είμαι, αλλά πιστέυω ότι δεν χρειάζεται:

Πρώτον στο αμάξι μου είχα πάλι φίλτρο aftermarket(δεν θυμάμαι την μάρκα), και δεν το είχα λαδώσει ποτέ,μετά το πλύσιμο, και έκανα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

Και δεύτερον, χθές πήγα να πάρω φίλτρο για την R6 μου,,,,και το παιδί που δουλεύει στο κατάστημα είναι γείτονας και τον ξέρω, και πήρα ενα φίλτρο ΚΝ ! Και τον ρώτησα αν έχει κανα λαδάκι μέσα η συσκευασία που μου έδωσε, και μου λέει όχι δεν έχει και δεν χρειάζεται! Είχε με 20 ευρώ ένα μπουκαλάκι, αλλά μου λέει αν ήθελα να στο πουλήσω θα σου έλεγα ότι είναι φοβερό και κάνει και ράνει....αλλά μην τρελένεσαι !

1) Αστειεύεσαι ή όχι μάλλον δε μας νοιάζει φίλε μου αλλά αν κάτι δεν το ξέρεις σωστά μην πετάς
την αρλούμπα! Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17801) το πόστ του OldMan με καλύπτει πλήρως!

2) Το αμάξι σου αν θέλουμε το πιστεύουμε ότι επέζησε με τη χρήση ενός τέτοιου φίλτρου αλάδωτου!
Εγώ μπορώ να σου πω πολλές περιπτώσεις βλαβών σε αυτοκίνητα (μιας και με αυτά μαλώνω κάθε μέρα)
τα οποία παρουσίασαν σοβαρές (ακριβές) βλάβες σε αισθητήρες όπως αυτόν του μετρητή ροής-μάζας
αέρα προσκόλληση σκόνη σε αυλούς και βαλβίδες εισαγωγής και η σοβαρότερη βλάβη είναι αυτή
στα τοιχώματα των κυλίνδρων και στα ελατήρια των εμβόλων με επακόλουθο την καύση λαδιού
από το μοτέρ θέλεις κι άλλο;;;;;;;;;; :confused:

3) Το φίλτρο που πήρες για το R6 σου της ΚΝ να ξέρεις ότι όταν τα δίνει η ΚΝ τα φίλτρα της
καινούργια είναι έτοιμα προς χρήση λαδωμένα! Όταν πλυθούν πρέπει να ψεκαστούν ξανά με
το σπρέι λαδιού για να κρατάει τη σκόνη διαφορετικά θα κλαις με μαύρο δάκρυ!
Όσο για τον τύπο που σου είπε ότι δεν χρειάζεται το σετ της ΚΝ με το καθαριστικό και το σπρέι
λαδιού μάλλον σου είπε ότι δεν το χρειάζεσαι τώρα που το φίλτρο σου είναι καινούργιο και πιθανώς
το κατάλαβες λάθος!:winka:

djspy21
29/11/2008, 01:32
Δεν καταλαβαίνω καταρχάς γιατί είσαι τόσο επιθετικός?


1) Αστειεύεσαι ή όχι μάλλον δε μας νοιάζει φίλε μου αλλά αν κάτι δεν το ξέρεις σωστά μην πετάς την αρλούμπα! Ρίξε μια ματιά εδώ το πόστ του OldMan με καλύπτει πλήρως!


1)Σε νοιάζει δεν σε νοιάζει, εγώ ξέρω οτι καλά έκανα και πέταξα την αρλούμπα, γιατί τουλάχιστον έμαθα κάτι χρήσιμο(πολύ χρήσιμο), που πιστεύω και άλλοι δεν το ήξεραν!
2)Στο πόστ που είχα κάνει ανέφερα ότι "μπορεί να κάνω και λάθος,μηχανικός δεν είμαι, αλλά πιστέυω ότι δεν χρειάζεται:" και εξήγησα τους λόγους γιατί το πιστεύω! Άρα είχα όλη την καλή διάθεση να ακούσω και τις άλλες γνώμες! Αν διάβαζες πιο προσεκτικά θα καταλάβαινες ότι την αρλούμπα την είπε ο πωλητής που μου είπε ακριβώς αυτήν την φράση : Λαδάκι είναι εντελώς προαιρετικό να βάλεις! Ισα-ίσα που αν βάλεις θα βρωμίσει πιο γρήγορα!


2) Το αμάξι σου αν θέλουμε το πιστεύουμε ότι επέζησε με τη χρήση ενός τέτοιου φίλτρου αλάδωτου!

Έχω κανένα λόγο να πώ ψέματα??:hypnotize .........Αυτην την στιγμή την έχω βγάλει την φιλτροχοάνη(που θυμήθηκα ότι ήταν και μάρκας Simota),γιατι την πούλησα, και έχω πάνω το μαμά φιλτροκουτί! Αλλά είχα κάνει περι τα 10.000 χλμ με το φίλτρο και μέχρι τώρα το μοτέρ απτο VW Golf του 2000 μοντέλο είναι μια χαρά! Ευτυχώς μάλλον που είμαι τυχερός και δεν είχα κανα πρόβλημα όπως αυτά που ανέφερες!

Καλό το χώσιμο και το ξέσπασμα;) αλλά έπρεπε να το κάνεις σε περίπτωση που κάποιος επιμένει και λέει βλακείες!

Σόρρυ για την αναστάτωση!:lol:

div400
29/11/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Αγόρασα ένα φίλτρο αέρος της DNA,και θέλω να ρωτήσω το εξής απλό.
Πριν τοποθετήσω το φίλτρο πρέπει να το περάσω πρώτα με το ειδικό λάδι για φίλτρα?

Αν ναι,έχει να προτείνει κανείς κάποιο ή όλα είναι τα ίδια σκ@τ@?


Άγγελε, πάρε το κιτάκι που δίνει η DNA για καθαρισμό και λάδωμα και χρησιμοποίησε αυτό. Έχει αναλυτικές οδηγίες για τον καθαρισμό και το λάδωμα. Και αν βάλεις παραπάνω λαδάκι, δεν τρέχει και κάτι...(μην το πνίξεις βέβαια...)

Επίσης κάνει το αντίστοιχο σετάκι της K&N ή αν βρεθείς σε είδη αυτοκινήτου, υπάρχει και κιτάκι της esparco για αυτή την δουλειά.
Όλα τα παραπάνω κοστίζουν από 15 έως 25? και θα σου κρατήσουν για 4-5 χρήσεις.

edit: Για τον καθαρισμό απλά ψέκασε/μούλιασε το φίλτρο με το καθαριστικό υγρό και άστο για λίγο να μαλακώσει την ''μάκα''. Μετά το ξεπλένεις με νερό (ΟΧΙ ΠΙΕΣΗ) με φορά ΑΝΤΙΘΕΤΗ από αυτήν που περνάει ο αέρας. Αν έχεις πρόσβαση σε πεπιεσμένο αέρα, μπορείς πριν τον καθαρισμό να το φυσήξεις (και πάλι ΟΧΙ ΠΙΕΣΗ ΜΕΓΑΛΗ) για φύγουν τα χοντρά.
Το αφήνεις να στεγνώσει καλά (1-2 μέρες ανάλογα ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΠΗΓΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ) και λαδώνεις.
Επίσης μην πετάξεις το μαμά φίλτρο. Φύσα το λίγο να καθαρίσει και για όσο χρόνιο έχεις το άλλο εκτός για καθαρισμό, βάλε το παλιό για να μπορείς να κινείς την μηχανή αν χρειαστεί. :winka:


TIP: de-snorkel it !!! θα έχεις πολύ γκάβλα ήχο από την εισαγωγή σε συνδυασμό με το φίλτρο....αλλά και πιο συχνά διαστήματα καθαρισμού του φίλτρου...

sakisvolos
29/11/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Δεν καταλαβαίνω καταρχάς γιατί είσαι τόσο επιθετικός?

Σόρρυ για την αναστάτωση!:lol:

Ούτε αναστάτωση υπάρχει ούτε τίποτα και για να εξηγούμαι ΔΕΝ έχω σε καμιά περίπτωση κάτι
μαζί σου, άλλα όταν λες κάτι πρέπει να το γνωρίζεις καλά! Γιατί εντελώς πληροφοριακά λέω ότι
τα καθαριζόμενα φίλτρα ΑΝ ΔΕΝ τα λαδώσεις (να γίνεις νονός τους δλδ) είναι σαν να μην έχεις
σχεδόν καθόλου φίλτρο με όλα τα επακόλουθα!

Και εντάξει μπορεί να ήμουν λίγο επιθετικός αλλά το ξαναλέω δεν τρέχει τίποτα!:winka: :winka: