PDA

View Full Version : βοήθεια drz400sm



mpompas
21/09/2008, 14:46
καλησπέρα
πριν δύο βδομάδα πήρα ένα drz-sm και θέλει λίγο συμάζεμα για να γίνει όπως μου αρέσει

καταρχάς θα βγάλω τη βάση με την πινακίδα και τα φώτα πίσω γιατί είναι σαν νταλίκας, αυτό που ψάχνω είναι να βάλω ένα πίσω φανάρι led που να έχει και φλασάκια (όχι ξεχωριστά αλλά πάνω του πχ σαν του supra αλλά πιο λεπτό) και μια μικρή βάση για πινακίδα. Έχει κανείς καμιά ιδεα? ένας στο thumpertalk έχει βάλει από 600rr
αν είναι εύκολο και από ελλάδα ακόμα καλύτερα

επιπλέον λέω να αλλάξω λάστιχα. Μου είπανε να βάλω τα mt60 corsa της pirelli. Αξίζουν?

έχω και κατι απορίες

πως καταλαβαίνω πότε μου τελειώνει η βενζίνη για να βάλω? Έχει καμια ένδειξη η ανοίγω το
ντεπόζιτο και κοιτάω?
service κάθε πότε?
στο manual λέει όποτε το σβήνω να βάζω και τη βενζίνη στο off, είναι αναγκαίο?

ευχαριστώ

VIDAS
21/09/2008, 17:07
Καλοταξιδο ! Τι μοντ. ειναι ?
Πηγαινε στον Καρρερ για πισωφαναρο , εχει ενα γαματο της UFO , led κι ολας , universal ειναι .
Μετα κοιτας και για φλασακια , αν και εχω δει ενα παπο-φαναρο που λες στο μοναστηρακι , κατι θα βρεις εκει στη χαρα των παποβιων !

Λαστιχα θα σου πρωτεινα τα Dunlop Mutant ( τα ειχα ) και τα Pireli Diablo ( αυτα εχω τωρα ) τα ΜΤ60 κρατανε καλα εχουν μικρη διαρκεια , λιωνουν γρηγορα . Τα Mutant ειναι τετοιυ τυπου αλλα κρατανε λιγο παραπανω .

Με τη βενζινη λες φροντιζεις να εχεις μηδενισμενο τον ενα τουλαχιστον μερικο χιλιομετριτη . Οταν σου γυριζει ρεζερβα κοιτας στα ποσα χλμ. ητανε και το μαθαινεις εμπειρικα . Εχει 10λ. τεποζιτο και απ'αυτα τα 2,5-7λ ειναι ρεζερβα , αμα ειναι μαμα δε καιει σχεδον τιποτα !

Σερβις , λαδακια+φιλτρο καθε 3χιλιαδες χλμ. , ελεγχο βαλβιδων καθε 24.000χλμ .
Επισης κανε και εξαερωση στα καλαμια του 1-2 φορες το μηνα , λαδωμα συχνα την αλυσιδα κ.α .

Απο μετατροπες τι εχει ?

mpompas
21/09/2008, 18:35
ευχαριστώ
μοντέλο 06 είναι, θα κοιτάξω στο μοναστηράκι που λες. Ο Καρρερ τι είναι?
Σε ένα μαγαζί με λάστιχα που πήγα μου πρότεινε τα mt60 και του είπα για τα mutant γιατί είχα διαβάσει εδώ από άλλους που λέγανε οτι είναι καλά αλλά μου είπε οτι έχουν δείκτη για μεγάλες ταχύτητες και δε θα με βολέψουνε, δηλαδή θα τα βάλω χωρίς λόγο

από μετατροπές δεν έχει τίποτα ακόμα, σκέφτομαι να του βάλω μια εξάτμιση ολόσωμη και αργότερα ή ένα fcr ή να κάνω αυτό το 3x3 mod

α και κάτι άλλο, στο πιαστράκι για το κράνος πως στον π@υ@#ο μπαίνει το κράνος?

Κανένας
21/09/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
Ο Καρρερ τι είναι?
UFO- ΕΡΡΙΚΟΣ ΚΑΡΡΕΡ, ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ 96. ΤΗΛ 2109228242

:)

VIDAS
21/09/2008, 19:57
Karrer (http://www.karrer.gr/map.php) , δε μπαινεις απο Καλλιροης , κοιτα το χαρτη γιατι ειναι λιγο μπερδεμα , απο Τριβολη μπαινεις .

Για να κλειδωσεις το κρανος πρεπει να εχει ενα κρικο το κρανος , ενα "D-ring" , αν δεν εχει τετοιο το κρανος σου δεν...
ΜΗΝ κανεις το 3Χ3 χωρις να σκαλισεις το καρμπ. για κανενα λογο . Αυτα πανε μαζι .

mpompas
25/09/2008, 14:42
ωραία, το πήρα το κωλοφάναρο
τώρα ΤΟ θέμα είναι πως θα βγάλω το μαμά. Ξεβίδωσα τις βίδες που έχει από κάτω αλλά το κρατάνε τα καλώδια για τα φώτα και δεν μπορώ να το βγάλω... Από που ξεκουμπώνουν τα καλώδια οέο:confused: :confused: :confused:

VIDAS
26/09/2008, 17:01
Βγαλε και τη σελα , εκει καπου πρως τα πισω αφου ακουλουθησεις τα καλωδια θα βρεις τις φισες τους . Καλου κακου εχε και μια ασφαλεια καβατζα , ετσι για τη κακια την ωρα...
Ποιο πηρες ?

mpompas
26/09/2008, 19:25
http://www.ufoplast.com/en/product-details/mx-enduro/plate-holder/PP01217
αυτό πήρα και πριν λίγο το έβαλα πάνω
το ερωτεύτηκα
μου γ@#$σε βέβαια μέχρι να το βάλω γιατί δεν έκανε και ήθελε κόψιμο τρίψιμο και τρύπες για τις βίδες, αλλά χαλάλι, είναι πανέμορφο:a46:

θα βάλω και καμιά φωτογραφία μόλις βγάλω

mpompas
29/09/2008, 15:36
να το


143545

VIDAS
29/09/2008, 16:36
Ωραιο , λιγο μικρο αλλα φανταζομαι θα φωτιζει !
Κ5 ειναι το μηχανακι .

Κανένας
29/09/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
να το kai τα flash που ειναι?
:confused:

VIDAS
29/09/2008, 19:21
Θα βαλει , ετσι μου ειπε ...

mpompas
29/09/2008, 20:13
φλασάκια ψάχνω να βρω τίποτα μικρά
θα βάλω γιατί δεν παλέβεται χωρίς