PDA

View Full Version : Απορία σχετικά με "σιδερένιες" βαλίτσες ...



Bil
23/09/2008, 19:12
Ψάχνοντας να βάλω πλαινές βαλίτσες για το Strom μου και επειδή είμαι και σε φάση μοτοσυκλετιστικού ...αυνανισμού (και το λέω αυτό γιατί ετοιμάζομαι να αγοράσω κάτι που δεν το χρειάζομαι απόλυτα αλλά ...μου αρέσει ;) ) αποφάσισα να τοποθετήσω αλοθμινίου τύπου ZEGA.

Παρατήρηση (1) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΑΚΡΙΒΕΣ ΟΙ ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΑΣΕΙΣ !!!! Μα από τί είναι φτιαγμένες και στο κάτω κάτω, τί παραπάνω έχουν από τις GIVI, kappa και σε ποιούς απευθύνονται ρεεεε ;!!
Αν και βρήκα τρόπο στο ιντερνετ πώς να τοποθετήσω βαλίτσες ZEGA σε βάσεις για GIVI ή KAPPA μάλλον με βλέπω να υποκύπτω αφού δεν είμαι και για πολλά τρύπα - ξετρύπα...

Παρατήρηση 2) ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟΙ ΟΙ ΤΣΙΓΓΙΝΟΙ ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ !!! Εδώ σήκωσα τα χέρια ψηλά και έρχομαι στο ζουμί της ερώτησης. Εχει σκεφτεί κανένας να φτιάξει (σε σιδερά, δεν ξέρω και εγώ που...) τέτοιες βαλίτσες ;;; Εξάλλου η ιστορία αυτού του είδους των βαλιτσών έτσι είναι καθότι κάποιοι βορειοευρωπαίοι τις φτιάχναν για να πάνε round the world (και τώρα τις πουλάνε οι γάτες 800 ευρώ για round the block αλλά ας είναι .. :evil: ) στην πίσω αυλή του σπιτιού τους. Το έχει δοκιμάσει κάποιος ; Έχει ρωτήσει και πού ;;;:confused:

Πόσο ,μα ΠΟΣΟ να ζητήσει ενας μάστορας ;;;

Υπάρχει άλλος τρόπος να βρούμε φτηνότερα αυτούς τους κουβάδες ...;;;

sas
23/09/2008, 20:01
32lt όχι zega εδώ (http://www.daerr.de/bestellen/ergebnis.lasso?id=&grp=Motorrad&sta=D&haupt=H&vo=d&mr=1&sr=8&-session=shop:C15C8909168942D5EEstGolED01F)

35lt zega εδώ (http://www.daerr.de/bestellen/ergebnis.lasso?id=&grp=Motorrad&sta=D&haupt=H&vo=d&mr=1&sr=5&-session=shop:C15C8909168942D5EEstGolED01F)

οι τιμές όπως θα δείς είναι μόνο για τους κουβάδες χωρίς τα παρελκόμενα (βάσεις, κλειδαριές...)

el_hymador
23/09/2008, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil

Υπάρχει άλλος τρόπος να βρούμε φτηνότερα αυτούς τους κουβάδες ...;;;


υπαρχει....





142683

costas_versys
23/09/2008, 20:15
Κοίτα φίλε,

Στην δική μου μοτοσυκλέτα (Versys), θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη εικόνα να κυκλοφορείς με μπαούλα δεξιά και αριστερά. Ασε που εαν γεμίσουν με "πραμάτια" τότε δεν θα στρίβεις... απλά θα ψάχνεις σε ποιά στροφή θα πέσεις. Εαν όμως είναι απαραίτητο... τενεκέδες - βαλίτσες έχει και ο Στρατός.. και μάλιστα αδιάβροχες, αθάνατες και μπορείς να τις κάνεις ότι θέλεις.

Προσωπικά η εικόνα μιας μοτοσυκλέτας με βαλίτσες Givi είναι μοτοσυκλέτα τουρισμού ενώ με τους τενεκέδες .. είναι καρατσικαριό.

(Οι παρακάτω φωτογραφίες προέρχονται από την χώρα του κιτς, USA)

http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=491454#491454

apav
23/09/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Εχει σκεφτεί κανένας να φτιάξει (σε σιδερά, δεν ξέρω και εγώ που...) τέτοιες βαλίτσες;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53900 :beer:

Bavarian
23/09/2008, 21:40
Εναλλακτικά μπορείς να δείς και τις αλουμινένιες της SW MOTECH τη σειρά TRAX που είναι λίγο πιο καλαίσθητες και βγαίνουν και σε μαύρο χρώμα που νομίζω ταιριάζει καλύτερα.Στην Ελλάδα τις φέρνει η ΜΟΤΟΡΟΔΑ οπότε με ένα τηλέφωνο θα σου πούν και την τιμή που νομίζω είναι αρκετά φθηνότερη από τη ZEGA.Σε δύο χωρητικότητες 45 και 37 λίτρα.


142696

Bavarian
23/09/2008, 21:42
Στη Γερμανία μπορείς να τις παραγγείλεις από εδώ
http://www.polo-motorrad.de/group/7282/product/281866/dmc_mb3_search_pi1.page/1/dmc_mb3_search_pi1.filter.MATERIAL.0/Aluminium/dmc_mb3_search_pi1.filter.GROUP_PATH.0/%281017%29+Technik/dmc_mb3_search_pi1.filter.GROUP_PATH.1/%287267%29+Gep%C3%A4ck/dmc_mb3_search_pi1.filter.GROUP_PATH.2/%287282%29+Koffer+%26+Satteltaschen/Produktdetail.productdetails.0.html


και στο χρώμα του αλουμινίου.


142697

Bil
23/09/2008, 22:00
Ευχαριστώ πολύ !
Επικοινωνώ με motoroda σύντομα...
Και αν δεν κάτσει ... ακολουθώ και την συμβουλή του El Hymador... :uplate:

madox
23/09/2008, 23:21
τι παραπανω εχουν τα μπαουλα και ολο και περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν?:confused: :confused:

Bil
24/09/2008, 06:55
Σίγουρα παραπάνω αντοχή τόσο στον χρόνο όσο και σε μια ενδεχόμενη πτώση. Σίγουρα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για άλλους λόγους (η φαντασία είναι το όριο ...:D ) π.χ. σαν τραπέζι, σαν σταντ για επισκευή, σαν κρεβάτι ... (τα έχω διαβάσει όλα αυτά κατα καιρούς).

Εκτός όμως από την αντοχή (που εδώ που τα λέμε στους περισσότερους από εμάς μια χαρά αντοχή έχουν και οι καλές πλαστικές ;) ), αυτό που κυρίως έχουν είναι η "νότα" περιπέτειας και η κρυφή υπόσχεση επιθυμία να ... κάνεις τον γύρο του κόσμου :lol: :sun:

filipp0s
24/09/2008, 08:21
κοίτα κι εδώ http://www.daerr.at/hersteller_daerr/00074/4/D%C3%A4rr-Mailling.html
προσαρμόζονται πάνω σε καγκελα hepco&Becker.

Τωρα, πως θα τις παραγγειλεις δεν ξέρω. Αν έχεις κάποιον που ξέρει γερμανικά... Εγώ πάντως αυτες έχω και είναι πολύ καλές...

:wave2:

AntoD
24/09/2008, 09:13
Η αληθεια ειναι οτι και εγω δεν βρισκω ιδιαιτερο λογο για τις αλουμινενιες, μιας και εχουν και αεροδυναμικη τουβλου.

Θεωρητικα γινεται χρηση τους ως τραπεζακι, αλλα για να στηριξεις κατι βαρυ-οπως την μοτο- πανω τους θα πρεπει να ειναι τιγκα στουμπωμενες με πραγματα αλλιως θα λυγισουν και θα στραπατσαριστουν.

Για καποιους ειναι και ομορφες ή εντυπωσιακες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζουν τα 800.

Με 200-250 σε εναν καλο σιδερα μαστορα νομιζω μπορεις να τις φτιαξεις...

αλλιως ετοιμες απο αυτες που ανεφεραν και τα παιδια πιο πάνω!

Μικρή Λουλού
24/09/2008, 10:02
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_versys
[B]Κοίτα φίλε,

Στην δική μου μοτοσυκλέτα (Versys), θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη εικόνα να κυκλοφορείς με μπαούλα δεξιά και αριστερά. Ασε που εαν γεμίσουν με "πραμάτια" τότε δεν θα στρίβεις... απλά θα ψάχνεις σε ποιά στροφή θα πέσεις.
Προσωπικά η εικόνα μιας μοτοσυκλέτας με βαλίτσες Givi είναι μοτοσυκλέτα τουρισμού ενώ με τους τενεκέδες .. είναι καρατσικαριό.

QUOTE]





το να μην ξερεις,δεν ειναι κακο..
το να εκφραζεις αποψη ομως μη γνωριζοντας,ειναι αφελες.

οσο για το θεμα του κιτς,ειναι λιγο αστειο αυτο να το λεει κατοχος Βερσους..:lol: :lol:

οι αλουμινιου βαλιτσες ειναι κατασκευασμενες για ον-οφ μοτ/τες που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ χρησιμοποιουν εκτος δρομου ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ χλμ,αρα με αρκετες πιθανοτητες πτωσεων.
πραγμα που σημαινει οτι δεν χρειαζεται σε καθε πτωση να μαζευεις τα σωβρακα σου,τον εξοπλισμο σου,ή οτι εχεις αποθηκευσει εκει μεσα μαζι με το καπακι της πλαστικης βαλιτσας που εγινε πουτανα σε καποια πετρα,βραχο,κλαρι...
ειναι σαφως πιο αφαλης σε περιπτωση αποπειρας κλοπης απο ενα τυχαιο περαστικο κλεφτρονι.
χρησιμοποιειται σαν σταντ για να βγαλεις τους τροχους.
δεν χανουν την ελαστικοτητα τους με τον χρονο με αποτελεσμα να σπανε απο μονες τους.
επισκευαζονται.
κ.λ.π,κ.λ.π....


και.....ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ 800 ΕΥΡΩ!! :mad:

Υπαρχουν και φτηνοτερες εταιρειες.

LARISEOS
24/09/2008, 10:27
χχμμ,,, συμφωνω με τησ μεταλικεσ οτι στο χωμα ειναι οτι πρεπει!

νομίζω πως οι περισσότεροι ώμος το θέλουν για αποθήκευση χώρου και επειδή εχουν on off
και παντου βλέπουνε (διαφημιστικά κτλ) τα μηχανάκια τούς με τέτοιες βαλίτσες λογικό ειναι να θέλουν της μεταλικεσ η της τετράγωνες που κάνουν και το μηχανάκι πιο κακό!

,,,,,χμμ να κανω μια ερωτηση......

και θα ηθελα ειλικρινείς απαντήσεις γιατι ειναι μια δουλειά που θελω να κάνω.

εχω ξεκινήσει και να σχεδιάζω πλαστικές βαλίτσες παρομιεσ με τησ καινούριες του tenere 660!

οι βαλίτσες θα μπαίνουν σε σχεδον ολεσ τησ βάσεις αλλα θα τησ τοποθετησ σε μάστορα!

2 βαλίτσες και σετ για τοποθέτηση στα κάγκελα γύρω στα 300-350 ευρο !


http://www.bikercafe.co.uk/images/stories/tenere3/2008%20xt660z%20tenere%2024.jpg

το ποσταρω εδω για να δω αν εχει ζήτηση ,,,μια έρευνα δλδ , συγνώμη κιόλας!

αλλα και εγω πιστεύω οτι ειναι ακριβά να δώσεις 700-1000 ευρο για βαλιτσεσ!