PDA

View Full Version : Φερε το Xt στα μετρα σου..



Eloundar
26/09/2008, 14:01
Καλημέρα στους συμforumιτες..

Καιρό τώρα σκέφτομαι ότι το XT600 02' αν και το κυκλοφορώ 1 χρόνο (2ο χέρι) με σχετική επιτυχία χωρίς όμως ιδιαίτερη μαεστρία, θα μου ήταν πιο βολικό αν ήταν λίίγο κοντύτερο.
Είμαι στις μύτες όταν πατάω με τα δύο και αν και την έχω μάθει πλέον, ολίγες φορές εχω φλερτάρει και με πλαγιόπτωση:uplate:

Στην τελευταία μου λοιπόν επίσκεψη στο συνεργείο πριν τις διακοπές το συζήτησα, με κάθε επιφύλαξη βέβαια διότι ξέρω ότι οποιαδήποτε αλλάγη στη γεωμετρία της μηχανής μόνο αρνητικά μπορεί να επηρεάσει την λειτουργία της. Ο μηχανικός λοιπόν μου είπε ότι αν θέλω να την κοντύνω λίγο πρέπει (αν θυμαμαι και καλα:rolleyes: ):

-να αλλάξω ελατήρια μπροστά (Πρότεινε τα αντικαταστήσω με WP τα οποία σαν προοδευτικά ελατήρια θα είναι και πολύ καλύτερα των μαμίσιων)
-και να κάνουμε ρύθμιση η αλλαγή στο πίσω

Προς το παρόν απλως το σκέφτομαι και δεν εχω καν περάσει στο στάδιο της αποταμιέυσης, αλλά θα ήθελα μια δευτερη γνώμη.

Εχω διαβάσει και άλλα σχετικά thred που καταλήγουν στο συμπέρασμα οτι "το μεγεθος δεν μετράει" :D και είναι περισσότερο τεχνική χειρισμού της μηχανής παρά ύψους. Όμως για να σας προλάβω..δεν λέω ότι δεν μπορώ, λεω απλώς οτι θέλω να την χειρίζομαι πιο άνετα!
Ακόμα, έχω ακούσει για σκάψιμο σέλας, αλλά μου φαίνεται προχειροδουλέια που μπορεί να μου χαλάσει και την θέση οδήγησης, και δεν με πολυψήνει.