PDA

View Full Version : Πιεσόμετρο!



sapila racing
26/09/2008, 22:01
Το νεό μου πιεσόμετρο για την πίστα :D

Θεέι λίγο καθάρισμα και ισως καλιμπράρισμα, και εχω λίγο πρόβλημα με την κλίμακα, αλλά οταν το δείτε αργότερα θα ειναι αλλο πράμα!

Οπως φαίνεται και στην φωτό ειναι πολύ πρακτικό και το παιρνεις μαζί σου ανετα στο τσεπάκι.

:eek: :eek: :lol: :lol:

Επίσης φαίνεται και η φίρμα, ΒΙΟ Μηχανοποιείον Αθήναι, αλλά τωρα πια δεν φτιάχνει κανεις τέτοια πραγματα στην Ελλάδα.


143257

Aggelos_SV
28/09/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
αλλά τωρα πια δεν φτιάχνει κανεις τέτοια πραγματα στην Ελλάδα.

Eδώ κολλάει ένα :sad: ...αλλά δεν πειράζει έχουμε τουρισμό:a31:

Ωραίο το μετρητικό...αν φτιαχτεί θα είναι πρώτη μούρη...ρετρό!!

Βέβαια δεν είναι τόσο κατάλληλες οι πιέσεις που μετράει για χρήση σε ελαστικά ...

100 kg/cm^2 = 1 kN/cm^2 = 10000 kN/m^2 = 10.000 kPa =100 bar ή 1450 psi :eyepop: (αν δεν κάνω λάθος κάπου)

catmaster
28/09/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το νεό μου πιεσόμετρο για την πίστα :D

.....


Σφουγγαράς που βγήκε στη σύνταξη , η πετάχτηκες για "ψειριστική" στη Ναυπηγοεπισκευαστική Περάματος ;;; :winka:


:smokin:

sapila racing
29/09/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Eδώ κολλάει ένα :sad: ...αλλά δεν πειράζει έχουμε τουρισμό:a31:

Ωραίο το μετρητικό...αν φτιαχτεί θα είναι πρώτη μούρη...ρετρό!!

Βέβαια δεν είναι τόσο κατάλληλες οι πιέσεις που μετράει για χρήση σε ελαστικά ...

100 kg/cm^2 = 1 kN/cm^2 = 10000 kN/m^2 = 10.000 kPa =100 bar ή 1450 psi :eyepop: (αν δεν κάνω λάθος κάπου)

Δεν κάνεις λάθος, απλά το εχασες λίγο στις στρογγυλοποιήσεις.
Τα 100 kg/cm^2 ειναι 1 422.334 psi.

@ catmaster
Δεν το αγόρασα, ειναι οικογενειακό κειμήλιο, βασικά το ξήλωσα το καλοκαιρι απο το παλιό ελαιοτριβείο της οικογενειας στο χωρίο στην Θράκη, που δεν δουλευει εδω και πολλά χρόνια.
Μετραει την πίεση στην πρεσσα και φυσικά ειναι τεράστια τα μεγέθη.

Αλλα και το δικό του μέγεθος δεν παει πίσω :lol:

OldMan
29/09/2008, 12:35
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν μου το δανείζεις ρε Άρη, να μετριέμαι όταν μπαίνει ο Κρούκης στα Τεχνικά ...??? :smokin:

sapila racing
29/09/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν μου το δανείζεις ρε Άρη, να μετριέμαι όταν μπαίνει ο Κρούκης στα Τεχνικά ...??? :smokin:

ΟΚ, κάτσε να το σενιάρω λίγο μόνο.

Που θες να ρυθμίσω το κοκκινο?? :lol:

sniper
29/09/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
ΟΚ, κάτσε να το σενιάρω λίγο μόνο.

Που θες να ρυθμίσω το κοκκινο?? :lol:

Μάλλον πρέπει να το βγάλεις τελείως..... :lol: :lol:

Tpap
29/09/2008, 13:04
Άρη, είναι πανέμορφο, ρε...:eyepop:

(πιστεύω να έχεις καταλάβει την τρέλα μου για τα παλιά μηχανήματα -και όχι μόνο-...δεν φαντάζεσαι τι έχω μαζέψει)

θα σου έλεγα να μην το πειράξεις καθόλου, μην το ανοίξεις καν...ένα απλό καθαρισμα μόνο.:beer: :beer:

sapila racing
29/09/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Άρη, είναι πανέμορφο, ρε...:eyepop:

(πιστεύω να έχεις καταλάβει την τρέλα μου για τα παλιά μηχανήματα -και όχι μόνο-...δεν φαντάζεσαι τι έχω μαζέψει)

θα σου έλεγα να μην το πειράξεις καθόλου, μην το ανοίξεις καν...ένα απλό καθαρισμα μόνο.:beer: :beer:

Ξερω ξερω, σε εχω καταλάβει!

Ετσι κι αλλιώς δεν νομίζω να μπορούσα να το φτιάξω, απλά θέλω να το καθαρίσω, να φυγουν τα πολλά πολλά, να το γυαλίσω και λίγο και θα το εχω να το βλέπω.

Αλλά ξερεις εχω αυτο το πραγμα ρε παιδί μου, να θελω να τα ανοίγω ολα :lol:

Το πολύ να μου πεταχτεί κανα ελατήριο στη μούρη! :smokin:

Θα βαλω και φωτό το πινακιδάκι της πρέσσας να παθεις! Εχει χρονολογία αρχαιολογία.

gcrook
29/09/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Δεν μου το δανείζεις ρε Άρη, να μετριέμαι όταν μπαίνει ο Κρούκης στα Τεχνικά ...??? :smokin:

Nομιζω οτι το επιασα το υποννοουμενο αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος καλου κακου θα συνεχισω να ποσταρω στα τεχνικα.:smokin:

makis206
30/09/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Nομιζω οτι το επιασα το υποννοουμενο αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος καλου κακου θα συνεχισω να ποσταρω στα τεχνικα.:smokin:

Όχι ρε, κρίμα το μηχανάκι δηλαδή κι είναι τόσο σπάνιο πια...:(


:lol: