PDA

View Full Version : Μια συμβουλή ..



kaps
26/09/2008, 22:54
Εχω καιρό να γράψω μιας και έλειπα απόσπαση και δεν είχα δίκτυο. Θέλω να σας δώσω μια συμβουλή . Οταν αλλάζετε τακάκια να προσέχετε τα μαστόρια . Εμένα στην αλλαγή τακάκια στον μπροστινό τροχό έβγαλε κατά λάθος το λαμάκι που ασφαλίζει τα τακάκια στην δαγκάνα και ένας Θεός ξέρει πως γλύτωσα το ατύχημα στο δρόμο μιας και συνεχώς βρισκόμουν Εθνική Οδό πάνω κάτω . Για καλή μου τύχη μια μέρα εκεί που΄πήγα να παρκάρω τη μηχανή διαπιστώνωβ πως μπροστά η μηχανή ξαφνικά δεν πήγαινε σαν κάπου να μπλοκάριζε κάτι τον τροχό . Μόνο πίσω έκανε . Σκύβω στο τροχό να δω τι συμβαίνει και τρόμαξα όταν διαπίστωσα πως τα τακάκια είχαν φύγει από τη θέση τους και μπλόκαραν στην δισκόπλακα και την δαγκάνα . Τι έφταιγε ; Ενα λαμάκι που η αξία του έχει δεν έχει 10 λεπτά .Αλλά η μαλακία του "μάστουρα " παραλίγο να μου κόστιζε τη ζωή μου και αν άφηνα μια χήρα και δύο παιδιά ορφανά . Και μετά θα έβγαινε καμιά ανακοίνωση της τροχαίας για θάνατο από υπερβολική ταχύτητα . Για αυτό επειδή γεμίσαμε από αλμπάνηδες μετά από σημαντικές εργασίες στην μηχανή σας που σχετίζονται άμεσα με την ασφάλειά σας ρίξτε και εσείς μια ματιά καλού κακού . :mad:

vagXT
27/09/2008, 15:31
Καλή συμβουλή, ωραίος..:beer:

peskandritsos
27/09/2008, 19:58
Αυτο εχει τυχει και σε εναν φιλο και αυτος φευγοντας απο το συνεργειο στα 100 μετρα ειχε σταματησει στο φαναρι και μετα δεν ξεκιναγε..
Ο συνεργειατζης οπου φυγει φυγει μετα...:mad:

zephyr1
27/09/2008, 20:50
Fz 400 πριν 18 χρονια περιπου, μαζι με αλλαγη λαδιων μου αλλαζουν και πισω τακακια.
Φευγω ,ολα καλα και ολα ωραια , σε μια στροφη παταω πισω φρενο και κολαει ο τροχος , παω ευθεια βγαινω απ'τον δρομο μπροστα μου πυνκοι θαμνοι(βατα) και απο πισω χωραφι.Καρφωθηκα με την μαπα και το μουτρο της μηχανης μεσα στο χωμα.
Αφου συνηλθα και ειδα οτι δεν ειχα παθει τιποτα(ευτυχως απο τοτε φοραγα κρανος) κοιταω να δω τι εγινε.:confused:
Ο μαστορας δεν ειχε βιδωσει την μια απ'της 2 βιδες με αποτελεσμα να λυθει μετα απο καμια 10αρια χλμ. και να μαγκωσει το τακακι.

Α ρε λινατσες αμα ηταν οτι ερχομαι να φτιαξω να το τσεκαρω μετα, το εφτιαχνα και μονος μου.:a31: