PDA

View Full Version : ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?



LIZZARD KING
29/09/2008, 14:52
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
εχω το εξης ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα...

με εριξε πριν απο λιγο καιρο ενας π@π@ρ@ς κι εκτος απο ολα τα αλλα , γδαρθηκε το πλαισιο (δεν ειχα βαλει μανιταρια ο μ@λ@κ@ς)
ΔΕΝ εχει ραγησει - σπασει
ΔΕΝ εχει στραβωσει
εχει ομως γδαρθει σε ενα σημειο και δεν ξερω τι να κανω...
Να κανω αλλαγη πλαισιου δεν παιζει 1ον γιατι δεν θα το δεχτει η ασφαλιστικη για μερικες γρατζουνιες και 2ον γιατι δεν εμπιστευομαι κανεναν να λυσει και να ξαναδεσει το μηχανακι μου (δεν θελω να αρχισει να κοπαναει μετα)
αρα μιλαμε για επισκευη!
μου ειπανε οτι ή θα πρεπει να χρησιμοποιησω ηλεκτροστατικη βαφη αλλα θα πρεπει να το λυσω - δεσω , κατι που δεν θελω
ή
να το τριψω - στοκαρω - βαψω συμβατικα και ο θεος βοηθος...
υπαρχει κανενας που να ξερει κατι σχετικο ή καποιον που να το αναλαμβανει?
δεν ξερω πως μπορει να βγει το αποτελεσμα δεν θελω να ειναι μ@λ@κι@...
HELP ME ΚΑΠΟΙΟΣ PLEASE...

(σημειωτεον το μηχανακι ειναι gsr 600-suzuki κι εχει πλαισιο απο αλουμινιο)

reinmeister
29/09/2008, 15:05
να το αφησεις ως εχει αν καποια στιγμη θελεις να πουληθει...

LIZZARD KING
29/09/2008, 15:14
συμφωνα με τη λογικη οκ αυτο πρεπει να κανω μαλλον.
αλλα:
ξενερωνω αφανταστα (φαινεται πολυ)
και ποιος θα αγοραζε ενα μηχανακι με γδαρμενο πλαισιο στη μοστρα?
εγω παντως οχι...
αρα , μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
κι επειδη δεν εχω σκοπο να το πουλησω συντομα δε θελω καθε φορα που το καβαλαω ή εστω να το κοιταω να ξενερωνω.... εχω κολλημα!

byron
29/09/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIZZARD KING
συμφωνα με τη λογικη οκ αυτο πρεπει να κανω μαλλον.
αλλα:
ξενερωνω αφανταστα (φαινεται πολυ)
και ποιος θα αγοραζε ενα μηχανακι με γδαρμενο πλαισιο στη μοστρα?
εγω παντως οχι...
αρα , μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
κι επειδη δεν εχω σκοπο να το πουλησω συντομα δε θελω καθε φορα που το καβαλαω ή εστω να το κοιταω να ξενερωνω.... εχω κολλημα!

Για βάλε καμμιά φωτό. Αυτό που σου λέει ο rein είναι πολύ σωστό. Αντε να πείσεις τον οποινδήποτε ότι το μηχανάκι έχει βαμμένο πλαίσιο επειδή ξενέρωνες.

Eloundar
29/09/2008, 15:25
Ίσως αφελης/χαζή ερώτηση (αλλά κανείς δεν έμαθε σιωπώντας):

Αν έχουν γρατσουνιστεί τα καπάκια της μηχανής, πραγμα που είναι σύνηθες, δεν γίνεται απλώς να πάρεις ένα καινουγιο?! (η είναι απαγορευτική η τιμή?)

byron
29/09/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIZZARD KING
μηχανακι με γδαρμενο πλαισιο

reinmeister
29/09/2008, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIZZARD KING
συμφωνα με τη λογικη οκ αυτο πρεπει να κανω μαλλον.
αλλα:
ξενερωνω αφανταστα (φαινεται πολυ)
και ποιος θα αγοραζε ενα μηχανακι με γδαρμενο πλαισιο στη μοστρα?
εγω παντως οχι...
αρα , μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...
κι επειδη δεν εχω σκοπο να το πουλησω συντομα δε θελω καθε φορα που το καβαλαω ή εστω να το κοιταω να ξενερωνω.... εχω κολλημα!

εγω θα αγοραζα...πιστεψε με, καλυτερα 500 ευρω κατω στην τιμη πωλησης και να βλεπει ο αλλος τι παιρνει παρα να καταλαβει οτι ειναι βαμμενο και να παιξει εις γαμου κοινωνια...

απο κει και περα , ολα γινονται...ακομη και χωρις να λυθει πλαισιο...

εσυ αποφασιζεις...

LIZZARD KING
29/09/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
Ίσως αφελης/χαζή ερώτηση (αλλά κανείς δεν έμαθε σιωπώντας):

Αν έχουν γρατσουνιστεί τα καπάκια της μηχανής, πραγμα που είναι σύνηθες, δεν γίνεται απλώς να πάρεις ένα καινουγιο?! (η είναι απαγορευτική η τιμή?)


και τα καπακια γρτζουνιστηκαν και ολα (πλαστικα ), αλλα ολα αντικαθιστονται με περιπου 1500 € μου ειπε το συνεργειο (πληρωνει η ασφαλεια)
το εξουσιοδοτημενο ομως δεν ασχολειται με το πλαισιο μου ειπε...
τωρα για καινουργιο μηχανακι τι να πω? απο τα 1500 + το πλαισιο (κανα250€ βαφη) συνολο χοντρα 2000€
μεχρι τα 7000€ που εχει καινουργιο εχει αποσταση...

p@nos
29/09/2008, 16:25
φιλε βαλε κανα αυτοκολλητο πανω στο γρατζουνισμενο για να μην ξενερωνεις οταν το βλεπεις και εισαι μια χαρα...

Locksmith
29/09/2008, 22:53
'H στην τελική βγάλε φωτογραφίες με το πριν και μετά της επισκευής και όλη τη διαδικασία της βαφής κλπ, ως αποδεικτικό στοιχείο στο μέλλοντα αγοραστή, αν πια σ ενοχλεί τόοοσο πολύ. Όλα τα παραπάνω σωστά είναι, η απόφαση είναι δική σου.

THEOD
29/09/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIZZARD KING
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
εχω το εξης ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα...

με εριξε πριν απο λιγο καιρο ενας π@π@ρ@ς κι εκτος απο ολα τα αλλα , γδαρθηκε το πλαισιο (δεν ειχα βαλει μανιταρια ο μ@λ@κ@ς)
ΔΕΝ εχει ραγησει - σπασει
ΔΕΝ εχει στραβωσει
εχει ομως γδαρθει σε ενα σημειο και δεν ξερω τι να κανω...
Να κανω αλλαγη πλαισιου δεν παιζει 1ον γιατι δεν θα το δεχτει η ασφαλιστικη για μερικες γρατζουνιες και 2ον γιατι δεν εμπιστευομαι κανεναν να λυσει και να ξαναδεσει το μηχανακι μου (δεν θελω να αρχισει να κοπαναει μετα)
αρα μιλαμε για επισκευη!
μου ειπανε οτι ή θα πρεπει να χρησιμοποιησω ηλεκτροστατικη βαφη αλλα θα πρεπει να το λυσω - δεσω , κατι που δεν θελω
ή
να το τριψω - στοκαρω - βαψω συμβατικα και ο θεος βοηθος...
υπαρχει κανενας που να ξερει κατι σχετικο ή καποιον που να το αναλαμβανει?
δεν ξερω πως μπορει να βγει το αποτελεσμα δεν θελω να ειναι μ@λ@κι@...
HELP ME ΚΑΠΟΙΟΣ PLEASE...

(σημειωτεον το μηχανακι ειναι gsr 600-suzuki κι εχει πλαισιο απο αλουμινιο)

Φίλε μην κάνεις τίποτα...
Ένα γδαρμένο πλαίσιο είναι σημάδι απλής πτώσης πράγμα που θα σου κοστίσει μεν κάποια ευρώπουλα στην μεταπώληση, αλλά με ένα στοκαρισμένο-βαμμένο πλαίσιο θα βρεθείς στην θέση να πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας....

nikos1709
30/09/2008, 07:23
αν η μηχανη ειναι σχετικα καινουργια να ζητησησ αντικατασταση στα παντα δεν την αγορασεσ με γρατζουνιεσ μην συμβιβαστεισ με τιποτα αλλο

LIZZARD KING
30/09/2008, 09:46
ΟΣΟΙ λετε να το αφησω ετσι εχετε δικιο. ισως να το κανω τελικα και να προαπαθησω να παρω αποζημιωση για μειωση αγοραστικης αξιας απο την ασφαλεια ...
η μηχανη παντως ητανε στην κυριολεξια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ...

ΔΕΝ εμπιστευομαι παντως κανεναν να τη λυσει και κυριως να τη ξαναδεσει σε περιπτωση αλλαγης του πλαισιου...
(και μαστορες που ρωτησα μου ειπανε οτι σαν το εργοστασιακο δεσιμο δεν προκειται να το κανει κανεις...)