PDA

View Full Version : Θέμα Ανακατασκευής (xt 600)



apsogos
02/10/2008, 15:42
Γεια σας και παλι!Σκεφτομαι καποια στιγμη...να χτυπησω μια ανακατασκευη στο μοτερ.
αν το κανω αυτο θα κερδισω κατι..?(εκτος το οτι θα ξερω μετα το στρωσιμο ακριβως τι μου γινεται)...δηλαδη θα ανεβει καθολου η συμπιεση?αξιζει για σφυριλατο?μετα θελει και καρμπιρατερ και αλλα εξοδα?απο θεμα αξιοπιστιας υστερα τι παιζει?

KONIORDO$
02/10/2008, 16:35
γιατι εκλασε το μοτερ σου και θελει επισκευη ?????

apsogos
02/10/2008, 20:20
οχι δεν εχει κλασει....χτες μαλιστα ημουν με την κοπελια και εριξα σε ενα μοταρντ απο σταση δικαβαλο εγω...

Silver_Rider
04/10/2008, 22:42
Γιατί δεν το πουλάς να παρης το ΧΤ660; Πιο ωραίο είναι και πιο γκαζίαρικο. Φτηνό!

o_gavros
05/10/2008, 00:21
έστω και ότι τα έχωσες φίλε.και τι έγινε?πάλι ΧΤακι θα έχεις απλά λίγο πιο μπούνια.
νταξει δεν ξερω,μπορεί και να έχεις το σαράκι της μόντας,αλλά μου φαίνονται λίγο σαν πεταμένα λεφτά.

αν δεν σε καλύπτει,μήπως να κοίταζες για αλλαγή μηχανής?


φιλικά παντα

p@nos
05/10/2008, 00:48
ρε απσογε δεν αξιζει τον κοπο να ανοιξεις μοτερ...

αυτο το ανοιγεις μονο αμα χρειαστει επειδη παρουσιαστηκε προβλημα...
τωρα το να το ανοιξεις και να μπεις στο τρυπακι της βελτιωσης,ειναι κατι που δεν εχει νοημα μιας και παντα θα θες κατι παραπανω...
η καταναλωση θα ανεβει δραματικα,και η αξιοπιστια φυσικα παει για βρουβες...

KONIORDO$
05/10/2008, 03:18
αν το μοτερ σου ειναι μια χαρα γιατι να κανεις ανακατασκευη???????
εκτως αν θες να το φτιαξεις για να πυροβολας κανεναν αυστριακο !!!:smokin:

apsogos
05/10/2008, 10:49
δεν μου αναλυσε κανεις σας ομως....για το θεμα βελτιωσης..αν γινει ανακατασκευη και το στρωσω..μετα θα ειμαι ακριβως στα ιδια επιπεδα η θα ανεβει καπως η αποδοση...?

p@nos
05/10/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δεν μου αναλυσε κανεις σας ομως....για το θεμα βελτιωσης..αν γινει ανακατασκευη και το στρωσω..μετα θα ειμαι ακριβως στα ιδια επιπεδα η θα ανεβει καπως η αποδοση...?


αν ανακατασκευη εννοεις να το ανοιξεις και να αλλαξεις τυχον φθαρμενα ρουλεμαν,τιποτα καπελωτα, φλετζες κλπ,οχι, οκινητηρας θα εχει ακριβως την ιδια αποδοση,απλα θα λειτουργει πολυ καλυτερα, θα ειναι σαν καινουριος μετα...:wave2:

o_gavros
05/10/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δεν μου αναλυσε κανεις σας ομως....για το θεμα βελτιωσης..αν γινει ανακατασκευη και το στρωσω..μετα θα ειμαι ακριβως στα ιδια επιπεδα η θα ανεβει καπως η αποδοση...?


εξαρτάται πάντα του τι θα κάνεις,αλλά μην περιμένεις δραματικές αλλαγές εκτός κι αν μπεις εσύ σε αρκετά έξοδα.

αλήθεια,αν ψάχνεις γκάζια γιατί δε την ψάχνεις για κάτι άλλο φίλε?

apsogos
05/10/2008, 18:22
ψαχνω λιγο ροπη και λιγο παραπανω τελικη...ειμαι ικανοποιημενος...λιγακι απο αυτα που ειπα πριν ψαχνω οχι αλλο μηχανακι

o_gavros
05/10/2008, 18:26
μήπως με καμιά εξατμισούλα,κάνα φίλτρο,πιθανό πείραγμα στα ζιγκλέρ ή/και στα δόντια των γραναζιων,να έβρισκες αυτά που γυρεύεις τότε?

μια ιδέα λεω

apsogos
05/10/2008, 18:27
εξατμιση εχω πανω ρεμους γραντ πριξ και λαιμους και φιλτρο....ζιγκλερομα δεν ξερω τι παιζει..ουτε με τα δοντια....γραναζιων μπορεις να με βοηθησεις?

o_gavros
05/10/2008, 18:30
για να μη σου πω και μούφες γιατί ούτε εγω τα ξέρα καλά,καλύτερα θα ήταν να ρώταγες το μηχανικό σου.

απλά αν βάλεις άλλο γρανάζι με κάνα δόντι περισσότερο ή λιγότερο (δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το σωστό),μπορεί να σου δώσει λίγο μπαμ παραπάνω.


αλλά δεν ξέρω τι ρόλο θα παίξει τέτοια κίνηση στην κατανάλωση.

apsogos
05/10/2008, 18:31
γραναζι μπροστα ειχα οταν το πηρα με ενα δοντι λιγοτερο και σιγουρα ειχε καλυτερη εκκινηση...αλλα εχανε τελικη

KONIORDO$
06/10/2008, 01:53
πετα εκκεντροφορο και ζιγκλερομα και θα δεις διαφορα !

babis italo
08/10/2008, 21:04
εγω παλι θα ελεγα αν δεν υπαρχει προβλημα σοβαρο μη κανεις τιποτε απολυτως
οπως προανεφερε κι ενας φιλος αξιοπιστια μηδεν θα εχεις σιγουρα, απο γκαζια δε το βλεπω παλι χτ600 θα ειναι....
οσο για το οτι σου φαινεται οτι δε παει μηπως το εχεις συνηθισει τοσο πολυ που
ολα ειναι της φαντασιας σου?
γιατι ετσι ειμαστε φτιαγμενοι ολοι μας να μη μας ικανοποιει τιποτε...

:)

apsogos
08/10/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από babis italo
εγω παλι θα ελεγα αν δεν υπαρχει προβλημα σοβαρο μη κανεις τιποτε απολυτως
οπως προανεφερε κι ενας φιλος αξιοπιστια μηδεν θα εχεις σιγουρα, απο γκαζια δε το βλεπω παλι χτ600 θα ειναι....
οσο για το οτι σου φαινεται οτι δε παει μηπως το εχεις συνηθισει τοσο πολυ που
ολα ειναι της φαντασιας σου?
γιατι ετσι ειμαστε φτιαγμενοι ολοι μας να μη μας ικανοποιει τιποτε...

:)


ίσως είναι και αυτό, έχω πάνω λαιμούς φίλτρο και εξάτμιση...λέω να χτυπήσω και ενα ζιγκλέρωμα και τέλος ακούω γνώμες:beer:

babis italo
09/10/2008, 13:50
καλο θα του κανει το ζιγλερωμα
αλλα εσυ δε προκειται να καταλαβεις τιποτε απολυτως
αυτο φοραει 130 απο τη μανα του σε γνησιο υπαρχει μονο 140
παρε και το κωδικο του 288-14343-70

apsogos
25/10/2008, 19:58
τελικα μαλλον εφτασε η στιγμη...εχουν αρχισει να δακρυζουν η φλαντζα κυλινδρου και δεξιου καπακιου...αν διακρινω σωστα...εγω λεω μιας και θα αλλαξω φλαντζα κυλινδρου....να αλλαξω και ελατηρια...και ενα πιστονι γιατι αυτο, ψιλοσκαμπιλιζε...και πειτε μου μιας και θα ανοιξω τι αλλο πρεπει να αλλαξω για να ειμαι τελειος..μου ειπαν οτι η υπαρχει μαμα yamaha πιστονι...να το κανω μεχρι 610cc λεω να βαλω αυτο,..τι λετε..? η μαλλον τωρα που το ξανασκεφτομαι μεχρι 620cc σφυριλατο...ποσο θα μου κοστισει περιπου?:smokin:

apsogos
29/10/2008, 13:31
δεν ξερει κανεις να με βοηθησει?

KONIORDO$
29/10/2008, 16:02
το σφυριλατο εχει καπου στα 180 -200ευρω

byron
29/10/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
τελικα μαλλον εφτασε η στιγμη...εχουν αρχισει να δακρυζουν η φλαντζα κυλινδρου και δεξιου καπακιου...αν διακρινω σωστα...εγω λεω μιας και θα αλλαξω φλαντζα κυλινδρου....να αλλαξω και ελατηρια...και ενα πιστονι γιατι αυτο, ψιλοσκαμπιλιζε...και πειτε μου μιας και θα ανοιξω τι αλλο πρεπει να αλλαξω για να ειμαι τελειος..μου ειπαν οτι η υπαρχει μαμα yamaha πιστονι...να το κανω μεχρι 610cc λεω να βαλω αυτο,..τι λετε..? η μαλλον τωρα που το ξανασκεφτομαι μεχρι 620cc σφυριλατο...ποσο θα μου κοστισει περιπου?:smokin:

Το πιστόνι που εννοείς, είναι μάλλον από srx6 που έβγαινε στα 608cc. Το 3ο ρεκτιφιέ του srx πρέπει να είναι κοντά στα 615cc.
Διαφορά δεν πρόκειται να δεις ούτε στον αιώνα τον άπαντα με αυτή τη αλλαγή. :wave2:

pilotos_xtreme
29/10/2008, 16:27
με 1 δοντι μπροστα λιγοτερο σιγουρα εχεις καλυτερες επιταχυνσεις αλλα χανεις (λιγο) σε τελικη.
εγω θα σου λεγα αφου φορας εξατμιση κ γραναζι ,να αλλαξεις ζιγλερ ( περιπου σου λεω ειναι ενα μικρο κομματι μεταλλο με μιαμικρη τρυπα που περναει το καυσιμο) με ενα πιο μεγαλο ( για περισοτερο καυσιμο) ,καρμπυρατερ μετα κ ρυθμισμα,ισως κ φιλτρο, κ νομιζω πως θα εισαι κομπλε.

αμα δε σου φτανει αυτο,μετα πας στα πολλα λεφτα,αν θες να αλλαξεις πραματα στο μοτερ.
το μηχανακι θα πηγαινει καλυτερα αλλα οχι τοσο οσο φανταζεσε.
αν το χεις καυλα καντο,αν οχι ,παρε κατι αλλο (ΚΤΜ :smilea: )

byron
29/10/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
,να αλλαξεις ζιγλερ ( περιπου σου λεω ειναι ενα μικρο κομματι μεταλλο με μιαμικρη τρυπα που περναει το καυσιμο) με ενα πιο μεγαλο ( για περισοτερο καυσιμο) ,καρμπυρατερ μετα κ ρυθμισμα,ισως κ φιλτρο, κ νομιζω πως θα εισαι κομπλε.


Ρε ΄σεις, τι λέτε; :confused:
Αν αρχίσει να αλλάζει ότι κομματι μετάλλου με μικρή τρύπα με ένα με μεγαλύτερη, θα κόψει φλέβες ο apsogos...

apsogos
29/10/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
με 1 δοντι μπροστα λιγοτερο σιγουρα εχεις καλυτερες επιταχυνσεις αλλα χανεις (λιγο) σε τελικη.
εγω θα σου λεγα αφου φορας εξατμιση κ γραναζι ,να αλλαξεις ζιγλερ ( περιπου σου λεω ειναι ενα μικρο κομματι μεταλλο με μιαμικρη τρυπα που περναει το καυσιμο) με ενα πιο μεγαλο ( για περισοτερο καυσιμο) ,καρμπυρατερ μετα κ ρυθμισμα,ισως κ φιλτρο, κ νομιζω πως θα εισαι κομπλε.

αμα δε σου φτανει αυτο,μετα πας στα πολλα λεφτα,αν θες να αλλαξεις πραματα στο μοτερ.
το μηχανακι θα πηγαινει καλυτερα αλλα οχι τοσο οσο φανταζεσε.
αν το χεις καυλα καντο,αν οχι ,παρε κατι αλλο (ΚΤΜ :smilea: )

τα εχω κανει αυτα....(ζιγκλερ)-γραναζι

apsogos
29/10/2008, 17:35
για το χτ600 μιλαμε

pilotos_xtreme
30/10/2008, 05:31
byron τι εννοεις θα κοψει φλεβα? δεν γινεται στο χτ600?
απσογε μαλλον σε κοβω για κτμ....:beer:

apsogos
30/10/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
byron τι εννοεις θα κοψει φλεβα? δεν γινεται στο χτ600?
απσογε μαλλον σε κοβω για κτμ....:beer:

αν δεν κανω ανακατασκευη....με βλεπω παλι για yamaha....

αλλα κατι που αρχιζει απο f....και εχει 4 κυλινδρους...στα ιδια κυβικα.. και τελιωνει με r

Κανένας
30/10/2008, 12:55
Άψογε ακόμα δεν έχεις απαντήσει αυτό που σε είχα ρωτήσει στο γρανάζια και κιβώτια χτ 550 και χτ 600
Τι ζιγκλερ σου έβαλε ο μάστορας σου ?
Μέτρησες συμπίεση ? (κανονικά πρέπει να είναι γύρω στο 11 με όρια τα 9 -12 )

Και καινούργιες ερωτήσεις που όταν απαντήσεις, θα σου πω πως θα πάρεις τα χιλιόμετρα που θέλεις, χωρίς να λύσεις μοτέρ :a13:

Η μηχανή κουνάει στα πολλά?
Γέφυρα στο πιρούνι έχει ?


:cool:

byron
30/10/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Κανένας
Η μηχανή κουνάει στα πολλά?
Γέφυρα στο πιρούνι έχει ?


Και τη γέφυρα του καλατράβα να βάλει, πάλι βάρκα θα είναι :rotflmao: :lol: :bigcry:

Apsoge πήγαινε για το fazer χαλαρά και άσε το ΧΤάκι στην ησυχία του. :wave2:

pilotos_xtreme
31/10/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
αν δεν κανω ανακατασκευη....με βλεπω παλι για yamaha....

αλλα κατι που αρχιζει απο f....και εχει 4 κυλινδρους...στα ιδια κυβικα.. και τελιωνει με r



χμμμ ,μηπως εννοεις ενα μηχανακι που κυνηγαει τα TDM ( κ τα περναει στο τελος) κ το χει η μιση αθηνα???? χμμμμ μηπως εννοεις ενα μηχανακι που τα κανει ολα κ ειναι κ γ@μω στη μεσαια κατηγορια? μηπως εννοεις ενα μηχανακι που σε μαυρο χρωμα κ σπ2 εκδοση ειναι μουν@ρ@???
αντε με γεια σου !!!!! :beer:

apsogos
31/10/2008, 16:05
fazer....!εννουσα....
θα δειξει..! τι θα κανω...γιατι και το χτ εχει τα καλα του...θα ζω!

pilotos_xtreme
31/10/2008, 16:43
κ γω φιλε μου αυτο εκανα! εδωσα το χτ600 μου κ ειμουν αναμεσα σε fazer600 k cbr600f ....
τελικα πηρα το cbr αλλα κ το αλλο ειναι πολυ καλο μηχανακι.
πσιτ κ που σαι ..... μαυρο λεμε οκ???? +5 αλογα!!!!

:beer:

apsogos
31/10/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
κ γω φιλε μου αυτο εκανα! εδωσα το χτ600 μου κ ειμουν αναμεσα σε fazer600 k cbr600f ....
τελικα πηρα το cbr αλλα κ το αλλο ειναι πολυ καλο μηχανακι.
πσιτ κ που σαι ..... μαυρο λεμε οκ???? +5 αλογα!!!!

:beer:


και το χτ μου μαυρο ειναι !! +5 χαχαχα
:beer:

apsogos
08/11/2008, 20:42
θα κρατησω το χτ.ειμαι αλητης !!:beer:
ανοιγω μοτερ...για να το κανω καινουριο

pilotos_xtreme
08/11/2008, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
θα κρατησω το χτ.ειμαι αλητης !!:beer:
ανοιγω μοτερ...για να το κανω καινουριο



ετσι!!!!! αμα το φτιαξεις στειλε πμ να παρω κ γω το δικο μου απο το φιλο που το πουλησα να παμε βολτουλα φιλαρακι,αμα θες!!!!

καλη αρχη!!!

apsogos
09/11/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
ετσι!!!!! αμα το φτιαξεις στειλε πμ να παρω κ γω το δικο μου απο το φιλο που το πουλησα να παμε βολτουλα φιλαρακι,αμα θες!!!!

καλη αρχη!!!

σε ευχαριστω γοα την ηθικη δυναμη pilot!!
θα εχεις νεα μου συντομα!:beer:

apsogos
11/11/2008, 08:42
παλικαρια...τωρα που θα ανοξω μοτερ...εκτος απο δισκους συμπλεκτη,ελατηρια ,πιστονι,καδενα,φλαντζεσ...πρεπει να αλλαξω μπιελα και στροφαλο ή και κατι αλλο? για πειτε...θελω να ειναι τελειο!

the who
17/11/2008, 19:18
Αλλαξε και ρουλεμαν

apsogos
17/11/2008, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Αλλαξε και ρουλεμαν

ειναι αναγκαιο....που βρισκονται αυτα? σημερα το αφησα στο μαστορα....να του το πω στανταρ?μην βαρατε...δεν γνωριζω:beer:

the who
17/11/2008, 19:33
Δεν βαραμε ρε φιλε(μονο κατι παληογερμανους).Αν ζορισεις το μοτερ κι αφου το ανοιγεις ,πες στο μαστορα να τσεκαρει τα ρουλεμαν κι αν θελουν αλλαγη να βαλει βιομηχανικου τυπου.

apsogos
17/11/2008, 19:34
αυριο θα του το πω...!!ειναι ακριβα αυτα?

VALAS V-STROM
17/11/2008, 19:47
Φίλε μια είναι η λύση.XT660!!!Αξιοπιστία και γενικά οτι ζητήσεις όλα σε ένα:D

apsogos
17/11/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALAS V-STROM
Φίλε μια είναι η λύση.XT660!!!Αξιοπιστία και γενικά οτι ζητήσεις όλα σε ένα:D

αστο φιλε το εψαξα...θα τα πουμε σε 10 μερες,,.,!που θα εχω το χτ 600 ετοιμο...και ασπαστο!και θα θεριζει....

o_gavros
17/11/2008, 21:19
Με το καλό λοιπόν να το χαίρεσαι και πάλι

apsogos
17/11/2008, 21:20
θα σας πω αποτελεσματα ...μολις το στρωσω παιδες!

apsogos
24/11/2008, 11:22
εχω ξεκινησει το στρωσιμο....απλα απο οτι μου ειπε ,μου εχει αφησει λιγο χαλαρες τις βαμβιδες για να αναπνεουν...(τις ακουω )και λιγο βραδυπορεια τον εκκεντροφορο ...τωρα εχω και κανει 200 κατι χλμ...και μου ειπε να παω σημερα να μου τα σφιξει....(βαλβιδες..κ ρυθισμα εκκεντροφορου)
στα 500 χλμ μου ειπε ρυθμισμα βαλβιδες(+αλλαγη λαδιων)...και μετα το στρωσιμο στα 1500 αλλαγη λαδια ρυθμισμα βαλβιδες....
για πειτε γνωμες

captaincarnaval
24/11/2008, 16:22
εγω που το εκανα επειδη εσπασα το μοτερρ μου στοιχησε περιπου 1000 ευρω με ολα τα πραγματα καινουργια κ ολα yamaha. Δεν αντιλεγω οτι οσα κ αν χαλασω παλι χτ θα ειναι ΑΛΛΑ με την λογικη οτι δεν πωλειτε κ οτι εγω το εχω για ολες τις δουλειες κ οτι τωρα θα μου βγαλει πολλα πολλα πολλα απεριοριστα κ απροβληματιστα χιλιομετρα για αρκετα χρονια ακομη, χαλαλι του.
Αν το πουλαγα οπως ηταν θα επερνα το πολυ 1000 ευρω κ θα ηθελα τουλαχισατον αλλα 3 με 3,5 χιλιαρικα να παρω κατι αντιστοιχο κ φυσικα χωρις να ξερω ακριβως τι θα εχει κανει το μοτερ του.
Εκρινα οτι ηταν η σωστη κινηση να δωσω τα 1000 ευρω για την ανακατασκευη κ ακομα πιστευω οτι επραξα σωστα.
Φιλε αν το κρατησεις για καιρο,κανε το, αλλιως αστο καλυτερα.

apsogos
24/11/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaincarnaval
εγω που το εκανα επειδη εσπασα το μοτερρ μου στοιχησε περιπου 1000 ευρω με ολα τα πραγματα καινουργια κ ολα yamaha. Δεν αντιλεγω οτι οσα κ αν χαλασω παλι χτ θα ειναι ΑΛΛΑ με την λογικη οτι δεν πωλειτε κ οτι εγω το εχω για ολες τις δουλειες κ οτι τωρα θα μου βγαλει πολλα πολλα πολλα απεριοριστα κ απροβληματιστα χιλιομετρα για αρκετα χρονια ακομη, χαλαλι του.
Αν το πουλαγα οπως ηταν θα επερνα το πολυ 1000 ευρω κ θα ηθελα τουλαχισατον αλλα 3 με 3,5 χιλιαρικα να παρω κατι αντιστοιχο κ φυσικα χωρις να ξερω ακριβως τι θα εχει κανει το μοτερ του.
Εκρινα οτι ηταν η σωστη κινηση να δωσω τα 1000 ευρω για την ανακατασκευη κ ακομα πιστευω οτι επραξα σωστα.
Φιλε αν το κρατησεις για καιρο,κανε το, αλλιως αστο καλυτερα.

το εκανα...διαβασε πιο πανω!:beer:

captaincarnaval
24/11/2008, 16:27
το ειδα! αλλα με προλαβες! δε προλαβα να το διρθωσω!;)

KONIORDO$
24/11/2008, 18:54
αντε να στρωθει να δουμε τι κανει :)

electronics
24/11/2008, 21:39
τουρμπιστε ενα επιτελους.....


148922

apsogos
25/11/2008, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
τουρμπιστε ενα επιτελους.....

Σιγα μην βαλουμε και νιτρο ....:rotflmao: να παρω τα λεφτα που εδωσα στο χερι....
αυτα που εκανα πιστεύω ειναι η χρυση τομη....βεβαια 100% και αρκετα αντικειμενικα θα σας πω μολις το στρωσω...και αν μου αρεσει, το τελευταιο που θα κανω ειναι FCR!
:beer:

apsogos
25/11/2008, 10:18
ασχετο , ξερει κανεις πιο λαδι εχει χρωμα πρασινο απο 20/50 ?ευχαριστω

apsogos
25/11/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
εχω ξεκινησει το στρωσιμο....απλα απο οτι μου ειπε ,μου εχει αφησει λιγο χαλαρες τις βαμβιδες για να αναπνεουν...(τις ακουω )και λιγο βραδυπορεια τον εκκεντροφορο ...τωρα εχω και κανει 200 κατι χλμ...και μου ειπε να παω σημερα να μου τα σφιξει....(βαλβιδες..κ ρυθισμα εκκεντροφορου)
στα 500 χλμ μου ειπε ρυθμισμα βαλβιδες(+αλλαγη λαδιων)...και μετα το στρωσιμο στα 1500 αλλαγη λαδια ρυθμισμα βαλβιδες....
για πειτε γνωμες

κανεις δεν μου ειπε την γνωμη του για παραπανω!
σχολιαστε λιγακι

ftsmf
25/11/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
κανεις δεν μου ειπε την γνωμη του για παραπανω!
σχολιαστε λιγακι

KOITA NA DEIS.. EAN SOU EIPE KATHE 1500 KM NA KANEIS SERVICE LADIOU KAI BALBIDWN TOTE LOGIKA KATHE 3000KM THA THES GENIKO SERVICE.. AFTO SHMAINEI KATA VASI PERISSOTERA EXODA... EAN TO XT TO EXEIS GIA THN KAVLA SOU KAI GIA VOLTES TOTE DEN SE EPIREAZEI SE KATI.. AN TO EXEIS GIA KATHIMERINH METAKINHSH KAI GIA DOULEIES PERISSOTERO TOTE TA EXODA AFXANONTAI OSON AFORA SYNTHRHSH ALLA KAI KATANALWSH.. POSA KYBIKA TO EXEIS KANEI?? EAN EINAI PANW APO 620 TOTE NA SKEFTEIS TA FCR PAROLO POU THA EXOUN MEGALH KATANALWSH GIA TA ALLA CARBURATORS THA SE KOBOUN PRWTON KAI DEFTERON THA STEGNWNOUN EFKOLA STIS POLLES STROFES KAI KINDYNEVEI I AXIOPISTIA TOU MOTER SOU.. KATA TA ALLA KAI APO GNWSTOUS POU MOU EXOUN PEI KAI APO TON MHXANIKO MOU TO XT DEN EXEI GENIKO PROVLIMA AXIOPISTIAS OPWS EIPAN MERIKOI PARAPANW AKOMA KAI OTAN EINAI FTIAGMENO TO MOTER TOU.. ELPIZW NA SE KALYPSA SE ORISMENA THEMATA.. KAI APOPSI MOU TWRA POU TO MHXANAKI THA EXEI DYNAMH KALYTERA NA TOU MAKRYNEIS TA ALYSIDOGRANAZA GIA NA DEIS KAI MERIKA PARAPANW XLM STO KONTER... GIATI PLEON XAMHLA THA EXEIS KAMPOSA...

apsogos
25/11/2008, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
KOITA NA DEIS.. EAN SOU EIPE KATHE 1500 KM NA KANEIS SERVICE LADIOU KAI BALBIDWN TOTE LOGIKA KATHE 3000KM THA THES GENIKO SERVICE.. AFTO SHMAINEI KATA VASI PERISSOTERA EXODA... EAN TO XT TO EXEIS GIA THN KAVLA SOU KAI GIA VOLTES TOTE DEN SE EPIREAZEI SE KATI.. AN TO EXEIS GIA KATHIMERINH METAKINHSH KAI GIA DOULEIES PERISSOTERO TOTE TA EXODA AFXANONTAI OSON AFORA SYNTHRHSH ALLA KAI KATANALWSH.. POSA KYBIKA TO EXEIS KANEI?? EAN EINAI PANW APO 620 TOTE NA SKEFTEIS TA FCR PAROLO POU THA EXOUN MEGALH KATANALWSH GIA TA ALLA CARBURATORS THA SE KOBOUN PRWTON KAI DEFTERON THA STEGNWNOUN EFKOLA STIS POLLES STROFES KAI KINDYNEVEI I AXIOPISTIA TOU MOTER SOU.. KATA TA ALLA KAI APO GNWSTOUS POU MOU EXOUN PEI KAI APO TON MHXANIKO MOU TO XT DEN EXEI GENIKO PROVLIMA AXIOPISTIAS OPWS EIPAN MERIKOI PARAPANW AKOMA KAI OTAN EINAI FTIAGMENO TO MOTER TOU.. ELPIZW NA SE KALYPSA SE ORISMENA THEMATA.. KAI APOPSI MOU TWRA POU TO MHXANAKI THA EXEI DYNAMH KALYTERA NA TOU MAKRYNEIS TA ALYSIDOGRANAZA GIA NA DEIS KAI MERIKA PARAPANW XLM STO KONTER... GIATI PLEON XAMHLA THA EXEIS KAMPOSA...

φιλε ftsmf ,
καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου.2ον δεν ειπα καθε 1500 service..ειπα στα 500 επειδη το στρωνω μου μου ζητησε,να παω να μου ρυθμισει της βαλβιδες γιατι τις εχει χαλαρες προφανως, να μου ρυθμισει τον εκκεντροφορο, λογω οτι μου το ειχε βραδυπορεια λιγακι γιατι φοβοταν μηπως το ανοιξω και να μου αλλαξει λαδια.Υστερα στα 1500 που θα το εχω στρωσει θα μου ρυθμισει τελευταια φορα βαλβιδες.... μετα τα service κανονικα : λαδια καθε 2500 χλμ περιπου εγω αλλαζω...και μπουζι καθε 5000χλμ
οκ καταννοητο για το fcr , για τα γραναζια το γνωριζω θα τα βαλω υστερα απο το στρωσιμο.Το εχω κανει εκει 620cc (reprofile εκκεντροφορο, κεφαλη ροικη, σφυριλατο πιστονι)
αυτα..
η ερωτηση μου ειναι : τωρα που ακουω τις βαλβιδες, υπαρχει καποιο προβλημα....αυτος ειπε οτι τις εχει χαλαρες...για να αναπνευουν...λογο στρωσιματος...κατι τετοιο...

για πειτε

ftsmf
26/11/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
φιλε ftsmf ,
καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου.2ον δεν ειπα καθε 1500 service..ειπα στα 500 επειδη το στρωνω μου μου ζητησε,να παω να μου ρυθμισει της βαλβιδες γιατι τις εχει χαλαρες προφανως, να μου ρυθμισει τον εκκεντροφορο, λογω οτι μου το ειχε βραδυπορεια λιγακι γιατι φοβοταν μηπως το ανοιξω και να μου αλλαξει λαδια.Υστερα στα 1500 που θα το εχω στρωσει θα μου ρυθμισει τελευταια φορα βαλβιδες.... μετα τα service κανονικα : λαδια καθε 2500 χλμ περιπου εγω αλλαζω...και μπουζι καθε 5000χλμ
οκ καταννοητο για το fcr , για τα γραναζια το γνωριζω θα τα βαλω υστερα απο το στρωσιμο.Το εχω κανει εκει 620cc (reprofile εκκεντροφορο, κεφαλη ροικη, σφυριλατο πιστονι)
αυτα..
η ερωτηση μου ειναι : τωρα που ακουω τις βαλβιδες, υπαρχει καποιο προβλημα....αυτος ειπε οτι τις εχει χαλαρες...για να αναπνευουν...λογο στρωσιματος...κατι τετοιο...

για πειτε oxi min anhsyxeis gia kati.. oi balbides ean exoun allaxthei einai logiko na stis exei afisei ligo xalares.. kai oi balbides kata kapoio tropo theloun ena mikro "strwsimo".. min se enoxlei o thorybos.. einai o idios thorybos pou kanoun otan exeis polla xiliometra xwris rythmisma.. kanenas logos anhsyxias pantws.. ean einai ta diasthmata tou service afta pou mou periegrapses einai poly kala gia ftiagmeno moter.. egw twra tha to poulisw to diko mou to xt.. den mou aresei bebaia pou to apoxwrizomai alla skeftika na to dwsw twra prin arxisw na tou rixnw polla lefta giati exei arxisei na me trwei kai mena o kwlos mou na tou riksw lefta.. ta mona lefta pou tou exw riksei mexri twra einai gia periferiaka kai emfanisi... gia to moter mono eksatmisi filtro kai ziglerwma.. ean exei ginei prosegmeni douleia sto diko sou kai ton mixaniko sou ton empistevesai to mixanaki den tha bgalei pote provlima sto moter oso ftiagmeno kai na einai.. ase pou sta 620cc to mixanaki exei tis kalyteres analogies sympiesis kai ippodynamis opote den tha bgalei problima...

captaincarnaval
26/11/2008, 18:42
Μιας κ μιλαμε για ανακατασκευες σε χτ, κοιταχτε λιγο το παρακατω λινκ...


http://www.ioannisdesign.com/smforum/index.php?topic=707.0

Σορρυ για την ξενη σφηνα στο ποστ αλλα το βρηκα ενδιαφερον... Αν ειναι ασχετο, αγνοηστε το.

apsogos
27/11/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
oxi min anhsyxeis gia kati.. oi balbides ean exoun allaxthei einai logiko na stis exei afisei ligo xalares.. kai oi balbides kata kapoio tropo theloun ena mikro "strwsimo".. min se enoxlei o thorybos.. einai o idios thorybos pou kanoun otan exeis polla xiliometra xwris rythmisma.. kanenas logos anhsyxias pantws.. ean einai ta diasthmata tou service afta pou mou periegrapses einai poly kala gia ftiagmeno moter.. egw twra tha to poulisw to diko mou to xt.. den mou aresei bebaia pou to apoxwrizomai alla skeftika na to dwsw twra prin arxisw na tou rixnw polla lefta giati exei arxisei na me trwei kai mena o kwlos mou na tou riksw lefta.. ta mona lefta pou tou exw riksei mexri twra einai gia periferiaka kai emfanisi... gia to moter mono eksatmisi filtro kai ziglerwma.. ean exei ginei prosegmeni douleia sto diko sou kai ton mixaniko sou ton empistevesai to mixanaki den tha bgalei pote provlima sto moter oso ftiagmeno kai na einai.. ase pou sta 620cc to mixanaki exei tis kalyteres analogies sympiesis kai ippodynamis opote den tha bgalei problima...

φιλε ftsmf και φιλοι μου,
μετα απο τρακαρισμα που ειχα χτες ,με το αυτοκινητο μου ,το οποιο βγηκε αχρηστο(saxo vts 1.6) κ το οποιο ειχα φτησει αιμα για να το φτιαξω ετσι οπως εγω το θελω...και δεν μιλαω για μοτερ, γενικοτερα.Το ΧΤ ειναι το μονο που μου απεμεινε....ευτυχως την γλυτωσα με μερικα ραμματα..στο κεφαλι...το συμπερασμα ειναι : αν ειναι η μερα σου δεν την γλυτωνεις...!
Ολοι ορθιοι παντα...και τα ματια σας 4 (οσες και οι βαλβιδες του xt)

o_gavros
27/11/2008, 16:32
Φίλος αφού είσαι εσύ καλά,στα παπάρια σου τα σίδερα.
Καλα να'σαι να δουλέψεις να ξανασετάρεις αλλα 10 σαξο.

Περαστικά και ποτέ ξανά ατυχίες!

apsogos
27/11/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Φίλος αφού είσαι εσύ καλά,στα παπάρια σου τα σίδερα.
Καλα να'σαι να δουλέψεις να ξανασετάρεις αλλα 10 σαξο.

Περαστικά και ποτέ ξανά ατυχίες!

ευχαριστω παρα πολυ!
να εισαι καλα!:)

KONIORDO$
27/11/2008, 17:53
περαστικα ρε φιλαρακι

p@nos
10/12/2008, 15:42
απσογε τι εκανες?το εστρωσες το μοτερ?

πως σου φαινεται τωρα με τις αλλαγες?