PDA

View Full Version : disc lock alarm



gmeletiadis
05/10/2008, 00:30
Έχει κανείς δοκιμάσει τα λουκέτο για δισκόφρενα με συναγερμό. Τα είδα στο site της xena και μου εκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Προφανώς θα είναι και πιο οικονομικά από ην εγκατάσταση ενός κανονικού συναγερμού,όμως κάνουν αντίστοιχη δουλειά. Αντέχουν στον χρόνο και στις καιρικές συνθήκες;

X-SFIGA
05/10/2008, 00:50
φιλε μου καλυτερα ξεχνα το, τσαμπα λεφτα, ειχα και της xena και της Abus με 100 ευρω μαλιστα της abus, ακουγεται υπερβολικα σιγα ο συναγερμος

felter
05/10/2008, 01:32
Ερώτηση????????
δεν βοήθα στο να μην το ξεχνάς κλειδωμένο πάνω στο δισκόφρενο την ώρα που πας να ξεκινήσεις??????

PortisHead
05/10/2008, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
φιλε μου καλυτερα ξεχνα το, τσαμπα λεφτα, ειχα και της xena και της Abus με 100 ευρω μαλιστα της abus, ακουγεται υπερβολικα σιγα ο συναγερμος

110 DB ? Υπερβολικα σιγα ?
Μηπως ειχες κανα παλιοτερο μοντελο ?
Σε σχεση με το συναγερμο εγω νομιζω υπερτερει σε 3 πραματα:
-Δεν βαζεις χερι καθολου στην καλωδιωση της μοτοσυκλετας
-Δεν καταναλωνει ρευμα απο την μπαταρια
-Εχεις μια εππλεον ασφαλεια να μην στην τσουλισει καποιος.

Εγω το σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα τετοι της xena.
:rolleyes:

gdevelek
05/10/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Ερώτηση????????
δεν βοήθα στο να μην το ξεχνάς κλειδωμένο πάνω στο δισκόφρενο την ώρα που πας να ξεκινήσεις??????

ναι αλλα αυτό το πετυχαίνεις και με ένα σπιράλ καλώδιο πολύ φθηνώτερα (και πολύ πιο διακριτικά!)

X-SFIGA
05/10/2008, 16:28
file mou, parto kai molis akouseis ton sinagermo tha gelas, tis xena eixa parei prin apo ena xrono kai to poulisa amesws 40 eurw to pira kai prin 2-3 mines pira ena abus 115 eurw to opoio akougotan apeiroelaxista dinatotera, ama to akouseis kai apo konta tha se poiasei ena gelio allo pragma

ama telika to pareis rixe ena minima edw me entipwseis pantws

gmeletiadis
06/10/2008, 10:36
Απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον θα είναι πεταμένα λεφτά. Επομένως πάμε σε κλασικό συναγερμό; Δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση; Το διαμέρισμα μου είναι σε 1ο όροφο και η μηχανή μπάινει στην πυλωτή. Η πολυκατοικία έχει δύο εισόδους. Μία για τα αυτοκίνητα η οποία είναι με τηλεχειρισμό και ασφαλίζει και μία για τους κατοίκους η οποία δεν κλειδώνει και φυσικά από εκεί μπαινοβγαίνει έυκολα μία μηχανή.

PortisHead
06/10/2008, 10:46
Η XENA δηλωνει 110 dB συναγερμο.

ΜΕΤΑ (115 db)
SPYBALL (115 dB)
Scorpio (120 dB)
Cyclon (120db)

δε αμφιβαλλω σε αυτο που λες μιας και ησουν κατοχος....αλλα απο δυναμη (τουλαχιστον στα χαρτια) ειναι εφαμιλλο με τους κανονικους συναγερμους.

Στο Youtube εχει videaκια με ΧΕΝΑ.
:wave2:

X-SFIGA
06/10/2008, 17:25
ok file mou, esi parto kai postare meta an eisai euxaristimenos me ton sinagermo tou

sakisvolos
06/10/2008, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Ερώτηση????????
δεν βοήθα στο να μην το ξεχνάς κλειδωμένο πάνω στο δισκόφρενο την ώρα που πας να ξεκινήσεις??????

Σε αυτό πραγματικά βοηθάει πολύ!
Δεν ακούγονται ιδιαίτερα δυνατά αλλά είναι ένα αρκετά καλό μέτρο κι αυτό!:winka:

sakisvolos
06/10/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σε σχεση με το συναγερμο εγω νομιζω υπερτερει σε 3 πραματα:

Σε καμιά περίπτωση μια κλειδαριά με σειρήνα δεν αντικαθιστά τον ένα καλό συναγερμό ειδικά
αν αυτός έχει και τηλεειδοποίηση (pager)!

Και να μην ξεχνάμε ότι στα καινούργια μηχανάκια ΔΕΝ χρειάζεται να πειράξουμε καλωδιώσεις
για να μπει ένας συναγερμός συνήθως υπάρχει πρίζα έτοιμη για να μπει συναγερμός!

:wave2: :wave2: :wave2:

X-SFIGA
06/10/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σε αυτό πραγματικά βοηθάει πολύ!
Δεν ακούγονται ιδιαίτερα δυνατά αλλά είναι ένα αρκετά καλό μέτρο κι αυτό!:winka:

tha voithage ama xtipage amesws, ama aneveis panw xwris na kounithei poli i mixani prwta tha peseis kai meta tha xtipisei o sinagermos gia na sou pei poso mlks eisai pou xexases to louketo panw xaxa

pantws gia to abus 115 eurw einai petama, to xena exei 40 apo tin alli

sakisvolos
06/10/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
tha voithage ama xtipage amesws, ama aneveis panw xwris na kounithei poli i mixani prwta tha peseis kai meta tha xtipisei o sinagermos gia na sou pei poso mlks eisai pou xexases to louketo panw xaxa

pantws gia to abus 115 eurw einai petama, to xena exei 40 apo tin alli

Μια τέτοια κλειδαριά εντελώς μα εντελώς no name που πήρα 40? εδώ από Βόλο κιόλας χτυπάει αμέσως αρκεί να κουνηθεί έστω και λίγο!

Αλλά πάλι σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το συναγερμό με τηλεειδοποίηση που έχω!:winka:

:wave2: :wave2:

power hornet
06/10/2008, 20:14
δεν ξερω τι λετε παιδια αλα σπαει τα αυτια ο συναργεμος της,το εχω εγω αλα εχει ενα κακο καταναλωνει ευκολα την μπαταρια και αμα βραχει αρκετα χαλαει.

gdevelek
06/10/2008, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
δεν ξερω τι λετε παιδια αλα σπαει τα αυτια ο συναργεμος της,το εχω εγω αλα εχει ενα κακο καταναλωνει ευκολα την μπαταρια και αμα βραχει αρκετα χαλαει.

εντάξει τότε κανένας κλέφτης δεν θα δυσκολευτεί να μουσκέψει την κλειδαριά... :confused:

CCGio
06/10/2008, 21:13
Έχω μια τις Xena και ακούγεται πολύ!

Μόλις πειράξουν το μηχανάκι, μολις κουνηθεί, χωρίς ομως να είναι ευαίσθητο και να χτυπάει με την εξάτμιση ενός XT, αυτό αρχίζει και χτυπάει!

Δεν βάζεις χέρι στα ηλεκτρικά της μοτοσυκλέτας και κλειδώνει και το δισκόφρενο!

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ και γι'αυτό το πουλάω! όποιος ενδιαφέρεται με π.μ.

sakisvolos
06/10/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εντάξει τότε κανένας κλέφτης δεν θα δυσκολευτεί να μουσκέψει την κλειδαριά... :confused:

Υπάρχει πολύ πιο εύκολος τρόπος να την κάνεις να σιωπήσει μια κλειδαριά δισκοφρένου χωρίς τη
βοήθεια του νερού αλλά δεν θα σας τον πω για λόγους ευνόητους!

Και για τον λόγο αυτό δεν αντικαθιστά μια τέτοια κλειδαριά τον συναγερμό!
Επίσης ΔΕΝ πρέπει η σειρήνα του συναγερμού να είναι σε μέρος όπου να φαίνεται γιατί με τον ίδιο
ακριβώς τρόπο σιωπά κι αυτή!

Καλησπέρα!:wave2: :wave2:

gmeletiadis
06/10/2008, 23:36
Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι συναγερμός με τηλεειδοποίηση. Γιατί κόστος μιλάμε; Επίσης για bmw μήπως λόγω εγγύησης θα πρέπει αναγκαστικά να πάω μέσω αντιπροσωπείας; Επομένως θα πρέπει να εγκαταστήσω μόνο ότι προτείνεται απο την bmw;

PortisHead
07/10/2008, 09:25
Και για να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα....τι εννοεις με τηλεειδοποιηση ?
Σε beeper ? Σε κινητο ? Απο τι αποσταση ?

:wave2:

gmeletiadis
07/10/2008, 09:41
Βασικά δεν ξέρω τι είναι η τηλεειδοποίηση και επειδή είδα ότι χρησιμοποιείται ευρέως ο συγκεκριμένος όρος φαντάστικα ότι μόνο εγώ δεν ξέρω τι είναι και δεν ρώτησα. Φαντάζομαι όμως ότι θα πρέπει να έρχεται κάποιο σήμα στο τηλεχειριστήριο του συναγερμού, καθώς από ότι είδα κάποια τηλεχειριστήρια διαθέτουν μία μικρή οθόνη.

PortisHead
07/10/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeletiadis
Βασικά δεν ξέρω τι είναι η τηλεειδοποίηση και επειδή είδα ότι χρησιμοποιείται ευρέως ο συγκεκριμένος όρος φαντάστικα ότι μόνο εγώ δεν ξέρω τι είναι και δεν ρώτησα. Φαντάζομαι όμως ότι θα πρέπει να έρχεται κάποιο σήμα στο τηλεχειριστήριο του συναγερμού, καθώς από ότι είδα κάποια τηλεχειριστήρια διαθέτουν μία μικρή οθόνη.

Ντρεπόσουνα ? :lol: :lol: :lol:

Εδω ειμαστε για να μαθαινουμε....ας μας πουν λοιπον οσοι γνωριζουν τι ακριβως κανει η τηλεειδοποιηση και πως δουλευει (αποστασεις κ.λ.π.)

:beer:

nionio$
07/10/2008, 10:15
συνηθως λειτουργει μεχρι την αποσταση 500 μετρων σε ανοιχτο χωρο,δοκιμασμενα απο φιλο,οι πωλητες λενε για 1000 κ πλεον μετρα αλλα κουραφεξαλα,τωρα μερικοι εχουν ακομα πιο δυνατο σημα κ λειτουργουν κ απο υπογεια γκαραζ κλπ αλλα σε πολυ μικρη αποσταση~50μ!ειναι πολυ καλυ επιλογη κ με 350 ε ξεμπερδευεις!πολυ καλος ο scorpio sr-i 900!εχει κοντρολακι με οθονη υγρ κρυσταλλων,που σου δειχνει απο θερμοκρασια,μεχρι πιο ακριβως τμημα της μηχανης ενοχλειται!εγω θα τον βαλω παντως!;)

georgis4
07/10/2008, 10:39
Ενα τετοιο πεταλακι των ?45 εχω και εγω εντελος noname και οταν αρχιζει να βαραει απλα σε πιανει πανικος να το κλεισεις..δεν περιμενα με τιποτα να ακουγετε τοσο δυνατα...σιγουρα δεν αντικαθιστα καποιον καλο συναγερμο αλλα απο το τιποτα ειναι κατι!Οσο για να στο χαλασει καποιος ωστε να μη χτυπησει πρεπει πρωτα να ξερει οτι εχει σειρηνα...!Ειναι μια καλη λυση για την καφετερια η την σταση για μια δουλεια και οχι ισως για να το αφηνεις νυχτα αφυλαχτο μονο με το πεταλακι..

gdevelek
07/10/2008, 10:51
δεδομένου ότι πολλά πεταλάκια χωρίς συναγερμό κοστίζουν 50 και 60 ευρώ, ένα που κοστίζει 45 ή 50 ή 60 και έχει ΚΑΙ συναγερμό και έχει και χοντρό πύρο και "ψαγμένο" κλειδί είναι καλή αγορά γιατί δεν χάνεις, μόνο κερδίζεις

ΑΛΛΑ αν ο συναγερμός πάει περίπατο με ένα ποτήρι νερό που θα χυθεί πάνω, πάπαλα

επίσης προφανώς μπορεί το κλεφτρόνι να "κουκουλώσει" το πεταλάκι με κατάλληλο υλικό και να μειώσει σημαντικά την ένταση...

PortisHead
07/10/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

ΑΛΛΑ αν ο συναγερμός πάει περίπατο με ένα ποτήρι νερό που θα χυθεί πάνω, πάπαλα

Aπο το επισημο FAQ της XENA :

Is my XENA weather-proof?

Your XENA disc-lock alarm is built to withstand tough weather conditions, including heavy rains. Each electronic module is sealed twice with a water-resistant coating, and an additionalrubber gasket placed in the unit during assembly and prevents water from entering the electronic housing.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

επίσης προφανώς μπορεί το κλεφτρόνι να "κουκουλώσει" το πεταλάκι με κατάλληλο υλικό και να μειώσει σημαντικά την ένταση...

Δεν υπαρχει τελειο αντικλεπτικο...ουτε αντικαθιστα τον συναγερμο....αλλα απο το τιποτα καλο ειναι νομιζω.

Επισης...να αναφερω και κατι πολυ σημαντικο απο tests (www.motorradonline.de) που εγιναν σε διαφορα λουκετα της xena.
ΜΑΚΡΥΑ απο το μοντελο της xena XE-15
Ειναι πανομοιοτυπο με το XN-14 (παχος πυρου κ.λ.π) ΑΛΛΑ λογω ποιο απλου κλειδιου το ανοιξαν με απλο εργαλειο σε 1 λεπτο.

gdevelek
07/10/2008, 11:15
η ΧΕΝΑ μπορεί να λέει ό,τι θέλει για σούπερ ντούπερ γουάου αδιάβροχη κατασκευή

έχουν ακουστεί (και γραφεί και σε τούτη την κουβέντα από ΧΡΗΣΤΕΣ) προβλήματα με νερό, οπότε...

sakisvolos
07/10/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ντρεπόσουνα ? :lol: :lol: :lol:

Εδω ειμαστε για να μαθαινουμε....ας μας πουν λοιπον οσοι γνωριζουν τι ακριβως κανει η τηλεειδοποιηση και πως δουλευει (αποστασεις κ.λ.π.)

:beer:

Τηλεειδοποίηση (pager) έχει το ίδιο το τηλεκοντρόλ του συναγερμού, δηλαδή όταν χτυπάει ο συναγερμός αναβοσβήνει η οθόνη του τηλεκοντρόλ και κουδουνίζει και αυτό!
Έτσι ξέρεις ότι εκείνη τη στιγμή ότι κάτι γίνεται στη μηχανή σου!
Τώρα η απόσταση που ''πιάνει'' η τηλεειδοποίηση εξαρτάται από πάρα πολλά π.χ. ο δικός μου ανάλογα
τι εμπόδιο υπάρχει ανάμεσα στη μηχανή μου και εμένα που έχω το τηλεκοντρόλ μαζί μου
είναι από 120 ως 500 μέτρα!

Ελπίζω να σας κατατόπισα! :wave2: :wave2: :wave2:

gmeletiadis
07/10/2008, 18:11
Πολύ κατατοπιστικός. Νομίζω ότι είναι μακράν η καλύτερη λύση και για να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Είχα συναγερμό στις προηγούμενες μηχανές μου αλλά ποτέ με τηλεχειρισμό. Από κόστος τι να υπολογίζω;

sakisvolos
07/10/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeletiadis
Πολύ κατατοπιστικός. Νομίζω ότι είναι μακράν η καλύτερη λύση και για να πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Είχα συναγερμό στις προηγούμενες μηχανές μου αλλά ποτέ με τηλεχειρισμό. Από κόστος τι να υπολογίζω;

Κοντά στα 300? ! :wave2:

billk
08/10/2008, 04:19
παίδες , μην τα συγχέουμε όλα.
μια κλειδαριά με συναγερμό, δεν συγκρίνεται με έναν κανονικό συναγερμό και δεν υπάρχει και λόγος σύγκρισης. αυτό βέβαια φαίνεται και από την διαφορά τιμών.
εγώ προσωπικά το πήρα (έχω και εγώ της xena) επειδή κάνει την ίδια δουλειά με οποιαδήποτε άλλη κλειδαριά, + ότι άν κάποιος την κουνήσει ή πάει να την πειράξει θα χτυπήσει, όταν θα την έχεις αφήσει κάπου για λίγο π.χ. κανά καφέ.
δυστυχώς ενώ κατά την γνώμη μου χτυπάει αρκετά δυνατά για τα λεφτά του, αν την κουνήσεις ελαφρά την μηχανή ή την χτυπήσεις και δεν μετακινηθεί , είναι αρκετές οι φορές που δεν χτυπάει.
+ ότι ενώ την έχω περίπου κανα 3μηνο πρέπει να τελείωσαν οι μπαταρίες.
πάντως για τα λεφτά της και μόνο αξίζει να αγορασθεί έναντι κάποιου άλλου λοκ.