PDA

View Full Version : Υψηλή κατανάλωση σε Xt660 R



rem660
10/10/2008, 09:49
Είμαι κάτοχος ενός XT660 R του 2005.
Μέχρι να μου αλλάξουν το TPS κατά την ανάκληση είχα μια λογική κατανάλωση. Έκανα 160-170 Km μέχρι να γυρίσει στο F.
Μετά την αλλαγή του TPS κάνω 110-120 Km μέχρι να γυρίσει στο F.
Απο τότε το μετράω και βλέπω ότι καίω απο 7,5 έως 8,5 lt / 100 Km.
Οδηγώ μόνο μέσα στη πόλη, αλλα και πάλι η κατανάλωση είναι υψηλή.
Το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αλλά δεν έχουν βρει τη λύση ακόμα.
Υπάρχει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα που το έλυσε;
Άλλοι με XT660 R τι κατανάλωση έχετε;
Ευχαριστώ

mai_tai
11/10/2008, 08:08
ρεγουλαρησες βαλβιδες?ποσα χιλιομετρα εχεις?εγω μετα απο ρεγουλαρισμα -απο φουλαρισμενος μεχρι λαμπακι εβγαλα +20 χιλιομετρα:eek: -για κοιταξετο....

rem660
11/10/2008, 10:04
Η μοτοσυκλέτα μου έχει 15.000 km, έχω κάνει κανονικά το service των 10.000 km και τώρα με το πρόβλημα της υψηλής καταναλωσης έχουν ελεχθεί τα πάντα.

mai_tai
11/10/2008, 12:39
E TOTE MAΛΛΟΝ ΚΑΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤPS..

manolo333
12/10/2008, 15:42
Ειμαι κατοχος ενοσ ΧΤΧ 07!Ειχα το ιδιο προβλημα,ψαξιμο πολυ,ρυθμισεις παρα ρυθμισεων και τελικα........αλαξαμε TPS,και ηρεμισα!160 κm τσιτες,και χαλαρα μοθ βγαζει 180km!

XJR_Billy
29/10/2008, 13:10
Αναφέρω κατανάλωση XTR '07 σε καθημερινή κίνηση Αττική Οδό με 110-130.
Όχι απότομες επιταχύνσεις, σταδιακή άνοδος στροφών.

Ανάβει λαμπάκι στα 240-250 χλμ. Έχω κάνει με αναμένο λαμπάκι 65 χλμ κινούμενος με 100-110.

Τα πιο πολλά χλμ που έχει βγάλει το τεπόζιτο είναι 325. (Βουλγαρία κινούμενος με 110). Όταν την γέμισα πήρε 14,1 λίτρα. Άρα είχε μερικά ακόμη.

Αν είσαι συνετός με το γκάζι, το μηχανάκι πάει για πλάκα 280-300χλμ.

Εθνική, κινούμενος σταθερά με 130, ανάβει λαμπάκι στα 230-240. Αυτό σημαίνει ότι έχεις άλλα 60+χλμ. με 110, ή, άλλα 30-40 με 130.

Φίλε rem660, ή το σκίζεις:lol: :lol: , ή όντως θέλει ρύθμιση το TPS, γιατί η κατανάλωσή σου είναι υψηλή, ακόμα και για μέσα στην πόλη.:wave2:

manolo333
29/10/2008, 14:10
Φιλε xt_billy,καλησπερα!Αυτα που διαβασα,πλεον εχω μπερδευτει,υπαρχει περιπτωσει να εχεις κοψει τα καυσιμα?Ο φιλος σιγουρα εχει προβλημα το φυσιολογικο ειναι να βγαζει γυρο στα 160,φυσικα με ολους τουσ τροπους οδηγησης!Μπορουμε να το ρυθμισουμε το μηχανακι απτα οργανα και να κοψουμε τα καυσιμα και να μας βγαζει 500κm αλλα να πηγαινει σαν 125!

XJR_Billy
29/10/2008, 15:15
Γειά σου και σε σένα φίλε Μανόλο!!:wave2:

Το μηχανάκι το πήρα καινούργιο τέλη Μαρτίου. Η μοναδική "αλλαγή" που έκανα ήταν η τοποθέτηση χουφτών. Κατά τα άλλα, είναι τελείως μαμά, χωρίς να έχω αγγίξει τίποτα.

Γενικά είμαι προσεκτικός οδηγός (εξ ου και το nickname:lol: ), και ακολουθώ κάποιους κανόνες. Ένας απο αυτούς είναι η ομαλή επιτάχυνση. Ένας άλλος είναι η σταθερή ταχύτητα ταξιδίου. Για μένα τα 130 είναι μιά χαρά.

Όλοι οι κινητήρες αποδίδουν καλά και καίνε λίγο όταν δουλεύουν πάνω ή λίγο κάτω από τη μέγιστη ροπή τους. Το ΧΤ έχει μέγιστη ροπή στις 5250, που είναι γύρω στα 132χλμ. Αν κάνεις μεγάλες αποστάσεις πάνω από αυτές τις στροφές, είναι λογικό να σου κάψει.

Επίσης, είναι λίγα τα ΧΤ (κυρίως τα Χ) που οδηγούνται νορμαλ μέσα στην πόλη. Έχεις επιδόσεις, αλλά τις πληρώνεις με βενζίνη. Εγώ πριν μίλησα για καταναλώσεις που κάνω καθημερινά για να πάω και να'ρθω στη δουλειά μου (70χλμ).

Επειδή κινούμαι Αττική Οδό, η μηχανή δουλεύει στρωτά και δεν καίει πολύ. Αν μάλιστα κινείσαι σε επαρχιακούς χωρίς απότομα ανοίγματα γκαζιού και σε ταχύτητες μέχρι 110, άνετα ανάβει το λαμπάκι στα 250.

Κατά τα άλλα, και επιταχύνσεις έχω αν θελήσω, και τελικές.
Παίζουν σίγουρα ρόλο οι διαδρομές που κάνεις, αλλά μεγαλύτερο ο τρόπος που οδηγείς.
Είμαι αντίθετος με ρυθμίσεις που αλλάζουν το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας. Ποτέ μου δεν συμφώνησα σε ρυθμίσεις που σου δίνουν τελικές ή επιταχύνσεις ή οικονομία ή δεν ξέρω γω τι.
Αν δεν είναι κάποιος ικανοποιημένος με τις ρυθμίσεις, καλύτερα να πάρει άλλη μηχανή από το να πειράζει τις υπάρχοντες.

Δεν κατακρίνω κανένα για τις επιλογές του, μιλάω μόνο για μένα. Αλλά αν το πατάς, καίει ρε ΜανολάΤΣΙ !!!:beer: :wave2:

peskandritsos
29/10/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αν μάλιστα κινείσαι σε επαρχιακούς χωρίς απότομα ανοίγματα γκαζιού και σε ταχύτητες μέχρι 110, άνετα ανάβει το λαμπάκι στα 250.

Γιατι τοσο μικρη αυτονομια???
Αρωστο ειναι???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

XJR_Billy
29/10/2008, 16:03
:lol: :lol: :lol: :lol:

Ενώ η μεγαλύτερη αδελφή της πόσο περίπου (πληροφοριακά) βγάζει αγαπητέ ταμία?
(Έλα, πες το, καθισμένος είμαι...:lol: :lol: :beer: )

peskandritsos
29/10/2008, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol: :lol: :lol:

Ενώ η μεγαλύτερη αδελφή της πόσο περίπου (πληροφοριακά) βγάζει αγαπητέ ταμία?
(Έλα, πες το, καθισμένος είμαι...:lol: :lol: :beer: ) ΕΕ, χμμμμμμμμ,
400
Σε κανονικες συνθηκες.:blush: :blush: :blush:

XJR_Billy
29/10/2008, 16:11
:blush: :blush: :blush: :blush: :winka: :beer:

p_bourinos
10/11/2008, 12:12
240 xlm??
Apithano mou fainetai!!!:confused: :confused: :confused:
Emena kanei 160-180 analoga kai ti venzina.
Sinithws vazw super unleaded kai vgazei kati parapanw xiliometra.
Exeis dokimasei na anoikseis me idio mixanaki na deis ti ginetai??
Mou fainetai poli diskolo na pianeis tetoia katanalwsi kai na pigainei kai to mixanaki.

manolo333
10/11/2008, 12:25
Μετα απο ενα σχετικα μεγαλο διαστημα(οπου εντοπιζα ΧΤΧ ή ΧΤR)ολοι μου απαντησαν το ιδιο,μια αυτονομια απο 160 εως 180km!Βεβαια συμπερασμα πως να βγαλω..............

XJR_Billy
10/11/2008, 12:46
Παιδιά, η κατανάλωση που ανέφερα έχει ελεγχθεί πολλές φορές γιατί κάθε φορά που βάζω βενζίνη μηδενίζω τον μετρητή.

99% κινούμαι Αττική οδό και ταξίδια εκτός Αθηνών, γι'αυτό το λόγο δεν έχω γνώμη για την κατανάλωση εντός πόλης, η οποία είναι αδιαμφησβίτητα μεγαλύτερη.

Η μόνη ταχύτητα που "ανοίγω" είναι η πέμπτη και αυτή ώς 130χλμ. (εκτός από προσπεράσεις βέβαια).

Με αυτή την ταχύτητα (110-130 μέσος όρος) το λαμπάκι ανάβει στα 240 περίπου. Και μην μπερδεύουμε την αυτονομία με το άναμμα της λάμπας, γιατί η λάμπα ανάβει όταν η βενζίνη είναι στα 5 λίτρα.

Έχοντας 15 λίτρα δηλαδή, έχεις ακόμα το ένα τρίτο της βενζίνης. Δηλαδή αν σου ανάψει στα 180πχ, έχει κάψει 10 λίτρα από τα 15. Φίλος με ΧΤΧ ανάβει λαμπάκι στα 170, αλλά το σκίζει.

Δεν το παίζω κάπως, αλλά αν είσαι τέρμα γκάζι συνέχεια είναι λογικό να σου κάψει. Δεν αμφιβάλλω για κανένα παιδιά, αλλά ευχαρίστως να πάμε βολτίτσα να δείτε ότι δεν έχω αγγίξει τίποτα από τη μηχανή... Και πάει καλά όταν την ανοίγεις:winka:

Δοκιμάστε να πάτε ταξιδάκι με 110-130 μέση ωραιαία σταθερά, και μετρήστε κατανάλωση.

Long live XT!!!:beer: :beer:

manolo333
10/11/2008, 12:55
Το πιο πιθανο ειναι οτι λογο της χρησης που κανει ο billy βγαζει τετοια αυτονομια!Δεν δουλευει το μοτορι στην πολη,μονο σε ανοιχτου αυτοκινητοδρομους και το βασικο χωρις να του γα........την μανα!

road spirit
10/11/2008, 13:08
πάντως αντίστοιχα θέματα με μεγάλες διακυμάνσεις στη κατανάλωση έχουν (και έχω) και οι κάτοχοι απρίλια πέγκασο strada/trail, που φοράει τον ίδιο κινητήρα. Έχω δει 240 στο χιλιομετρητή και είχε ακόμα βενζίνη μέσα, έχω μπει και ρεζέρβα μετά απο 160 χλμ, ΧΩΡΙΣ να αλλάζω κάτι στο τρόπο οδήγησης μου...

peskandritsos
10/11/2008, 13:52
Αγαπητοι συνφορουμητες, αυτο ισχυει για ολα τα βενζινοκινητα...
Οταν το σκιζεις καιει περισοτερο και ας ειναι και παπι.
Και φυσικα παιζουν ρολο και αλλα πραγματα οπως βαρος και ποιοτητα καυσιμου αλλα οχι παρα πολυ.
Τωρα αν μου λεγατε οτι σας βγαζει αυτονομια γυρω στα 100 χλμ θα ελεγα οτι κατι αλλο τρεχει.
Ομως τα νουμερα που διαβασα αν καταλαβα σωστα οτι μεχρι να αναψει το λαμπακι κανετε 160-180 χλμ που σημαινει οτι εχει αλλα 60-70 χλμ μεχρι να στεγνωσει ειναι οκ.

Α, στον Billy μη δινεται σημασια γιατι ειναι σπαγκοραμενος και στις κατηφορες το σβηνει και τσουλαει με το βαρος για να μην καιει βενζινη.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εχει και γαντζο που τον πεταει και πιανεται στα φορτηγα στην Αττικη οδο και τον τραβανε τσαμπα.:lol: :lol: :lol:

XJR_Billy
10/11/2008, 13:59
:a5: :a5: :a19: :a23: :a012: :a013: :beer: :beer:

ftsmf
05/12/2008, 00:29
BILLY ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟΝ ΓΑΝΤΖΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ..??

peskandritsos
05/12/2008, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
BILLY ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟΝ ΓΑΝΤΖΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΓΩ..?? Να σου πω εγω και ας με θεωρησουνε κακο και ζηλιαρη...(αφου ειμαι γιατι να το κρυψουμε αλλωστε)
Απο την ΚΤΜ της γειτονιας του.
Εκει εχει πολλους και τους δινουνε σαν δωρο με την αγορα μιας καινουργιας μηχανης να τον εχει ο κατοχος για ωρα αναγκης.:lol:

XJR_Billy
05/12/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Να σου πω εγω και ας με θεωρησουνε κακο και ζηλιαρη...(αφου ειμαι γιατι να το κρυψουμε αλλωστε)
Απο την ΚΤΜ της γειτονιας του.
Εκει εχει πολλους και τους δινουνε σαν δωρο με την αγορα μιας καινουργιας μηχανης να τον εχει ο κατοχος για ωρα αναγκης.:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πλάκα-πλάκα, έχει το κεντρικό σέρβις της ΚΤΜ 100 μέτρα από το σπίτι μου, και περνώντας κάθε πρωί βλέπω τα πανύψηλα τέρατα και τους μηχανικούς να τα τεστάρουν σκίζοντας τα...

Ωραία φάση...

Μερικά μοντέλα έχουν και ενσωματομένο γάντζο:bigcry: :bigcry: από μαμά !!!

Στα Yamaha δεν υπάρχει, οπότε ο ΚΤΜ με βόλεψε μιά χαρά.:lol: :lol:
Το κακό είναι ότι πρέπει να σβήνω μόνος μου τη μηχανή στις κατηφόρες, ενώ στα ΚΤΜ το σύστημα είναι αυτόματο.:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:

katsavidi2005
07/12/2008, 23:43
Να πω και για το δικο μου το οποιο εχει σωστα ρυθμισμενο το tps και ελεγμενο με καυσαναναλυτη.Στα ταξιδια στην εθνικη με σταθερα 125-130χλμ μου αναβει καπου στα 190-210 η ρεζερβα και βενζινη βαζω αφου εχει γραψει 300χλμ.Μεσα στην πολη μου βγαζει 250-280χλμ.Σιγουρα παιζει ρολο ο καιρος,το κατα ποσο καθαρο ειναι το φιλτρο και ποσα χλμ εχει κανει το μπουζι.Βαζω παντα στο ιδιο βενζιναδικο και την οδηγηση μου μονο οικονομικη δε θα την ελεγα.Απο αλλαγες εχω εξατμισεις και το dna 2nd stage...

XJR_Billy
08/12/2008, 08:40
Ωραίος ρε φιλαράκι!:beer:

Σε όποιους έχω πει ότι το ΧΤ 300αρίζει με κοιτάνε λες και έπεσα από την Αφροδίτη...:lol: :lol: :lol:

peskandritsos
08/12/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

με κοιτάνε λες και έπεσα από την Αφροδίτη...:lol: :lol: :lol: Γιατι απο που επεσες???:alien: :alien: :alien:

XJR_Billy
08/12/2008, 12:18
Μα..................









































































Από τον Άρη, φυσικά !!:lol: :lol: :lol:

Desperado
08/12/2008, 12:29
Καλημέρα και εμένα με κίνηση σε χαλαρούς ρυθμούς, λίγο πόλη, λίγο εθνική κ επαρχιακό δίκτυο μου ανάβει το λαμπάκι κοντά στα 200 χλμ, από 190 έως 230 θα έλεγα. Εξαρτάται πως το πηγαίνεις πάντως, όταν το σκίζω βγάζει λιγότερα φυσικά. Η μέση κατανάλωση μου είναι γύρω στα 4,5-5,5 λιτρα/100 χλμ.

p_bourinos
08/12/2008, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πλάκα-πλάκα, έχει το κεντρικό σέρβις της ΚΤΜ 100 μέτρα από το σπίτι μου, και περνώντας κάθε πρωί βλέπω τα πανύψηλα τέρατα και τους μηχανικούς να τα τεστάρουν σκίζοντας τα...

Ωραία φάση...

Μερικά μοντέλα έχουν και ενσωματομένο γάντζο:bigcry: :bigcry: από μαμά !!!

Στα Yamaha δεν υπάρχει, οπότε ο ΚΤΜ με βόλεψε μιά χαρά.:lol: :lol:
Το κακό είναι ότι πρέπει να σβήνω μόνος μου τη μηχανή στις κατηφόρες, ενώ στα ΚΤΜ το σύστημα είναι αυτόματο.:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl:

Τελικά τα ktm τόσο σαράβαλα είναι?:eyepop:

XJR_Billy
08/12/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p_bourinos
Τελικά τα ktm τόσο σαράβαλα είναι?:eyepop:

Εννοείται πως ΟΧΙ, δεν είναι καθόλου σαράβαλα.
Είναι μηχανάκια με εξαιρετικές επιδόσεις, κορυφαία τεχνολογία αν και λιιιιιιιιγο επιρρεπή σε μικροβλάβες...

Αλλά και στα ΚΤΜ ισχύει ότι σε όλα τα μηχανάκια...

Το σκίζεις..... σε σκίζει...

Η σωστή (Εχμμμμμμ!!) χρήση και συντήρηση βοηθά μιά μηχανή να αντέξει πολλά χρόνια.

Πλακίτσα κάνουμε όπως πάντα!!:beer:

rem660
20/08/2009, 09:11
Τελικά η κατανάλωση μετά απο πολλές φιλότιμες προσπάθειες γνωστού εξουσιοδοτημένου συνεργείου έπεσε λίγο. Απο τα 7,50 - 8,50 lt/100km έπεσε στα 7,00 - 7,50 lt/100km, δηλ μέχρι να γυρίσει ρεζέρβα κάνω 115 - 125 km.
Μιλάμε για μέσα στη πόλη μόνο.
Απ' ότι διαβάσω σε αυτό το forum υπάρχουν κι άλλοι με μεγάλη κατανάλωση:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=81120&perpage=15&pagenumber=2
Λέω να το δοκιμάσω με super αμόλυβδη να δώ θα κάνει.

mai_tai
20/08/2009, 16:23
εγω αυτο που ειδα παλικαρια ειναι οτι μεσα στην αθηνα μου προτοαναβε το λαμπακι στα 130 χιλιομετρα περιπου -τωρα γυρισα απο διακοπες και ειδα οτι επαρχια με εβγαζε μεχρι 200 χιλιομετρα(με το πρωτο αναμα του δεικτη βενζινας παντα ετσι..)

Desperado
09/09/2009, 09:52
Τελευταία μέτρηση κατανάλωσης. 270,8 χιλιόμετρα και έβαλα 11,3 λίτρα βενζίνης....άρα έχουμε 4,17 λίτρα στα 100 χλμ περίπου. Χρήση πάντα μικτή

djanto
16/07/2011, 12:35
Γεια χαρα, εχω το XT660X '05 η ρυθμιση του καυσιμου απο καυσομετρητη στο δικο μου ειναι στο (-14). Πηγαινα 160-180 km μεχρι να αναψει το λαμπακι. εχω ανεβάσει λιγο την αυτονομια βαζoντας φιλτρο αερος pipercross απο Σπηλιωτη και πριν κανα μηνα εβαλα τελικα Remus Grand Prix και η αυτονομια μου ανεβηκε στα 210-220 km (μεσα στην αθηνα και παραλιακη μεχρι Σουνιο) μεχρι να αναψει λαμπακι. Αναπνεει καλυτερα η μηχανη. Σημειωτεον οτι δεν το πηγαινω μονο (Κυρια) του ριχνω και γκαζιες.

daddy78
16/07/2011, 16:42
δειτε αυτό και αυτό το post :

http://www.xt660.com/showpost.php?p=158816&postcount=27