PDA

View Full Version : ψυγείο λαδιού για yamaha XT600



johnkerasi
11/10/2008, 14:38
γεια σας ΧΤακιδες! Λοιπόν εχει πάρει το μάτι μου στην πατρα, όχι ενα αλλά δυο, ΧΤ 600 και τα δυο ,Βeneton αν δεν κάνω λάθος, στα οποια οι ιδιοκτήτες τους εχουν προσαρμόσει ψυγείο λαδιού!!! Όταν το είδα χάζεψα. Μάλιστα με τον ένα που μίλησα σε ένα φανάρι μου είπε οτι είναι ψυγείο από BMW αλλά μας πρόλαβε το πράσινο και δεν προλαβα να τον ρωτήσω τιποτα παραπάνω. Και η δουλεια ηταν τόσο καλή που αν δεν ήμουν σίγουρος οτι τα ΧΤ δεν έχουν κάτι τέτοιο θα νόμιζα οτι βγήκε έτσι από το εργοστάσιο! Δυστηχώς δεν έχω να σας ανεβάσω φοτο για να πάρετε μάτι για τι μιλάω, φανταστήτε όμως οτι είναι τοποθετημένο μπροστά από τον κινητήρα, στη θέση που έχουν το ψυγείο τους και τα DR650. Πραγματικά από τις πιο χρήσιμες μετατροπές κατα τη γνώμη μου. Αν γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για το θέμα ας στείλει μια ενημέρωση και θα φροντισω και εγώ να τραβήξω καμιά φοτο και να την ανεβάσω:beer:

apsogos
20/10/2008, 13:22
φιλε Γιαννη αυτο με το ψυγειο....το εχω δει και εγω εδω στην αθηνα...και το ειχε μες τον αεραγωγο...και εγω ειχα μεινει μ@Λ@κ@ς οταν το ειδα...!

Kaiser Sose
16/11/2008, 23:55
Να υποθέσω ότι μιλάτε για κάτι διακριτικό, σαν και το δικό μου?
Το έχω από το 2002 επάνω στη γριά μου. (XT600E του 1990).

Επί τη ευκαιρία καλώς σας βρήκα! Καλές διαδρομές.


148228

apsogos
17/11/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kaiser Sose
Να υποθέσω ότι μιλάτε για κάτι διακριτικό, σαν και το δικό μου?
Το έχω από το 2002 επάνω στη γριά μου. (XT600E του 1990).

Επί τη ευκαιρία καλώς σας βρήκα! Καλές διαδρομές.

για πες μας λεπτομεριες.....και αν ειμαι μαμα το δικο σου...και ποιος το εβαλε?

sotpag
17/11/2008, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kaiser Sose
Να υποθέσω ότι μιλάτε για κάτι διακριτικό, σαν και το δικό μου?
Το έχω από το 2002 επάνω στη γριά μου. (XT600E του 1990).

Επί τη ευκαιρία καλώς σας βρήκα! Καλές διαδρομές.


θα λεγα πως υπαρχουν πολυ πιο διακριτικα....


πχ απο srx που το ειχαν απο μαμα επανω

μπορεις να βρεις στα μεταχειρισμενα και με δυο τρυπες στις αναμονες που εχει το δεξι καπακι διπλα στο φιλτρο του λαδιου εισαι οκ

αν παλι δεν θελεις να πειραξεις το καπακι μπορεις να βρεις ενα ετοιμο παλι στα μεταχειρισμενα.

επισεις μπορεις να το βαλεις σε σειρα με το δοχειο λαδιου:wave2:

p@nos
17/11/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnkerasi
γεια σας ΧΤακιδες! Λοιπόν εχει πάρει το μάτι μου στην πατρα, όχι ενα αλλά δυο, ΧΤ 600 και τα δυο ,Βeneton αν δεν κάνω λάθος, στα οποια οι ιδιοκτήτες τους εχουν προσαρμόσει ψυγείο λαδιού!!!

Το ενα απο τα δυο που λες φανταζομαι ειναι το μαυρο-κοκκινο ΧΤ μοντ'87-89 που ειναι σε αψογη κατασταση και παρκαρισμενο στανταρ ωρες σε κεντρικο σημειο της Πατρας?

Καθε φορα που περναω απο κει το χαζευω...

:beer: στον ιδιοκτητη του που το εχει διατηρισει ετσι...

camen
18/11/2008, 10:25
Ποσο περιπου κοστιζει μια τετοια πατεντα?
Σε SEROW να μπαινει αραγε κανενα ψυγειακι? Κ πως?:confused:

Kaiser Sose
18/11/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
για πες μας λεπτομεριες.....και αν ειμαι μαμα το δικο σου...και ποιος το εβαλε?
Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι και πολλές, ήταν και 6 χρόνια πίσω.
Όχι δεν είναι μαμά, απλός κάποια στιγμή που με έπαιρνε οικονομικά, αποφάσισα να το βελτιώσω όσο μπορούσα.
Έγινε πάντως πολύ καλή δουλειά, 6 χρόνια μετά δεν έχω κανένα πρόβλημα, χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα από εμένα, κακοποίηση θα έλεγα, να φανταστείς ότι ακόμη και τώρα δεν έχει στάξει ούτε μια σταγόνα λάδι από τον κινητήρα.
Είχα αλλάξει πιστόνι (χειροποίητο της JE) http://www.jepistons.com/
Εκκεντροφόρο (της Tornado) http://www.gw-racing-parts.de/index2.php?view=hl_tornado&lan=en
Ο κυβισμός είχε πάει στο 639,7 αυτό το θυμάμαι καλά!
Βαλβίδες – ελατήρια, γρανάζι χρονισμού γυάλισμα κάρτερ άνοιγμα εισαγωγής και εξαγωγής , δεν θυμάμαι κάτι άλλο.
Ά και αργότερα έβαλα και δυό σαραντάρια μηχανικά καρμπυρατέρ.
Έκανα και μια δυναμομέτρηση πρίν το πειράξω και μια μετά τα 1000km που έστρωσα.
Την επισυνάπτω και αυτή μιας και την έχω ακόμη, αλλά έχε υπ όψιν σου ότι το μοτέρ στα 1000km ήταν σφιχτό ακόμη, το είχα ξαναμετρήσει αργότερα στα 47HP τροχό σε σχέση με τα 27 που είχε μαμά. Δυστυχώς με τα μηχανικά επάνω δεν το μέτρησα ποτέ…
Αναγκαστικά έγινε και motard γιατί δεν καθόταν κάτω με τίποτα.


148375

Κανένας
18/11/2008, 22:49
λεπτομεριες για το <<ψυγειο>> ελαιου του Kaiser Sose

http://www.off-the-road.de/index.php?id=773&L=1