PDA

View Full Version : Εσπασε στο σταντ!



Eloundar
13/10/2008, 01:10
Καλησπέρα...
Κατα ένα σχετικα παραδοξο τρόπο μου έμεινε το πλαινο σταντ του XT600(2002) στο χέρι, και μη εχοντας κεντρικο σταντ χρίζει αμεσης αντικαταστασης.
Ξερετε μήπως που μπορώ να εχει έτοιμοπαραδωτα?? (και ποσο μπορεί να στοιχισει?)

THNX:beer:

McTalas
13/10/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
Καλησπέρα...
Κατα ένα σχετικα παραδοξο τρόπο μου έμεινε το πλαινο σταντ του XT600(2002) στο χέρι, και μη εχοντας κεντρικο σταντ χρίζει αμεσης αντικαταστασης.
Ξερετε μήπως που μπορώ να εχει έτοιμοπαραδωτα?? (και ποσο μπορεί να στοιχισει?)

THNX:beer:

κολα το !!

Eloundar
13/10/2008, 01:15
μόνος μου?!
(θα έχει τις ιδιες αντοχες?)

καλη ιδεα ακουγεται παντως..φθηνη!!

p@nos
13/10/2008, 01:26
πως τα καταφερες ρε παλουκαρι?:p

για τιμες παντως παρε ενα τηλεφωνακι τη Μοτοδυναμικη θα σου πουν, και ανταλλακτικα ετοιμοπαραδοτα εχει στην Μεσσογειων 90κατι αν θυμαμαι καλα, στο ρευμα προς Αθηνα...

McTalas
13/10/2008, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
μόνος μου?!
(θα έχει τις ιδιες αντοχες?)

καλη ιδεα ακουγεται παντως..φθηνη!!
πας σε εναν μαστορα και σου παταει μια ηλεκτροκοληση (με ενυσχιση) και εσυ κομπλε!!

εμενα μου ειχε σπασει όταν ήμουν επανω και τραβαγα μανιβελιες!!

και τοτε πόνεσε παρα πολυ!!

Eloundar
13/10/2008, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πως τα καταφερες ρε παλουκαρι?:p


Όσο ηλίθιο και αν ακούγεται, πάνω που έσωνα την τούμπα και κράτησα την μηχανή τόσο ώστε να μην πέσει αλλά απλώς να ακουμπήσει στην δεξια πλευρά, μετα την σήκωσα, πάω να την βάλω στο σταντ ( που είναι στα αριστερά) και ειχε σπάσει και κρεμόταν το μισό..
τώρα, ό,τι καταλάβατε αλλο τοσο κατάλαβα και εγω!

ΤΗΝΧ πάντως!

Αν ξέρει κανεις τιποτα για συγκολλησεις ας γράψει καμια πληροφορια γιατι δεν είμαστε για πολλα εξοδα...


:rolleyes:

p@nos
13/10/2008, 01:34
για συγκολλησεις περνα απο κανα σιδεραδικο και ρωτα, ομως βγαλε το σταντ απο τη μηχανη για να το κολλησεις ετσι?

αλλα παρε προτου κανεις οτιδηποτε ενα τηλ στην αντιπροσωπια να ρωτησεις μια τιμουλα...

jfx
13/10/2008, 01:51
καλύτερα οξυγόνο ή αλκοόλ, οχι ηλεκτροκόλληση.

Και σε αρκετά φανοποιεια κανουνε κολλήσεις.

και οταν κανεις κολληση(αν δε βγαλεις το σταντ απο τη μηχανη, αποσυνδεσε τους πολους της μπαταριας, αν και λογικα θα το κανει ο μαστορας απο μονος του.

George_M.
13/10/2008, 10:49
οχι αλκοολ ρε παιδια..θα μεθυσει το σταντ κ θα χοροπηδαει...
argon λεγεται:)

Eloundar
13/10/2008, 10:55
Ευχαριστω παιδια..

Τελικα κάνει 46Ε!!!
Μου φαίνονται παρα πολλα για ένα σωλήνα..αλλά αφού δεν ξέρω κανένα που να κάνει συγκολλησεις και να παω στο κουτουτου το φοβάμαι μη ξανασπάσει και πέσει η μήχανη, λέω να τα δώσω.

Αλήθεια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν υπαρχουν πουθενα?!

xtmania
13/10/2008, 12:43
Κ εμενα μου ειχε σπασει το σταντ σε χτ του 93, εν ετη 2004. Πηγα στα κουτουρου σε εναν σιδερα κ το κολλησα, αφου το εβγαλα απο επανω.
Απο τοτε μεχρι και προ 1 εβδομαδας που το πουλησα δεν ειχε συμβει το παραμικρο.
Ομως θα εχεις δυο μειονεκτηματα σε αυτην την περιπτωση.
Α) Οταν βαζεις το σταντ και την παρκαρεις η κληση της μηχανης θα μικρυνει σχετικα (θα ειναι πιο ορθια δηλαδη) γιατι θα μεγαλωσει λιγο το μεγεθος του σταντ.
Β) Θα φαινεται οτι ειναι κολλημενο.

Κατα τα αλλα μην σου πω οτι ηταν κ πιο γερο μετα την κολληση.

McTalas
13/10/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
Ευχαριστω παιδια..

Τελικα κάνει 46Ε!!!
Μου φαίνονται παρα πολλα για ένα σωλήνα..αλλά αφού δεν ξέρω κανένα που να κάνει συγκολλησεις και να παω στο κουτουτου το φοβάμαι μη ξανασπάσει και πέσει η μήχανη, λέω να τα δώσω.

Αλήθεια μεταχειρισμένα ανταλλακτικά δεν υπαρχουν πουθενα?!

υπαρχουν και ιμιτασιον με 20?, αλλα καλυτερα τραβα κολατο!!

Pardalotzatziki
13/10/2008, 14:20
ΟΧΙ!!!!!!!!!

10 ΕΥΡΩ ΚΑΝΕΙ

ΜΗ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ
ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ....

ΑΝ ΘΕΣ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΒΟΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙΣ

46 ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ

Antwnis
13/10/2008, 14:22
Μήν πάρεις ιμιτασιόν!
Και το δικό μου είχε σπασει πρίν 2 χρόνια (είναι ακριβώς ίδιο με του ΧΤ600), και επειδή συνέβη παρασκευή απόγευμα πήρα το Σάββατο το πρωί ένα ιμιτασιόν από τον Γαλαίο, αναγκαστικά γιατι ή μοτδυναμική δεν ήταν ανοικτα, να μπορώ να κυκλοφορήσω. 20?
Μετά από κανένα μήνα, η μηχανή αρχισε να παίρνει κλιση όλο και μεγαλύτερη όταν την άφηνες στο στάντ.
Είχε στραβώσει!!
Πήρα το γνήσιο, 43 ? αν 8υμάμαι καλά, και έκτοτε νο πρόμπλεμ!
Με τις κολήσεις, ποτέ δεν μπορεί να είσαι 100% σίγουρος.
Σκέψου τη ζημιά που θα πάθει αν ξαφνικά σπάσει και πέσει κάτω η μηχανή.
Μην το ρισκάρεις, δεν είναι μανέτα, ή λεβιές.
:beer:

Eloundar
14/10/2008, 18:55
Τελικα δεν μου πήγε η καρδια να τα δώσω τα 46Ε και ετσι πήγα σε ενα Φανρτζίδικο και εκανα συγκοληση argon.
Όπως είπε και ο xtmania ειναι σε κάπως πιο όρθια θέση τώρα, αλλά ισως ακόμα πιο γερο απο πρίν!!

..και δεν φαίνεται σχεδον καθολου οτι είναι συγκολλημένο:)

Κόστος μόνο 5Ε...!

Ευχαριστώ ολους τους παραπάνω..:beer:

babis italo
19/10/2008, 22:19
αργοπορημενη απαντηση θα δωσω αλλα τα σταντ θα σπανε μια ζωη...
λοιπον η λυση ειναι η εξης...
παιρνουμε ενα μικρο κομματι σωληνα λιγο μεγαλυτερης διαμετρου απο το σταντ
χρειαζονται περιπου 5 ποντοι
τη κοβουμε ορθια στη μεση και κολλαμε απο τη πισω πλευρα του σταντ
το κομματι με οτι κολληση υπαρχει... (εκτος αλκοολ)
φροντιζουμε το κομματι μας να παει και λιγο προς το μασιφ σημειο του σταντ
δηλαδη να περασει το σημειο του σπασιματος...
και μετα βαλτε 4καβαλο και καθιστε ολη μερα επανω...
δε σπαει με τιποτα

επισης παλαιοτερα που τα χτ 1990 και πριν δεν ειχαν μιζα και οι περισσοτεροι
δε καταφερναν να τα βαλουν εμπρος αμεσως σωριαζονταν με τις ωρες επανω στο μηχανακι στημενο στο πλαινο σταντ μεχρι που στο τελος εσπαγε
στο μοντελο 1987/1989 ηταν χοντρυτερος ο σωληνας σε παχος αλλα οσο περναει ο καιρος
ολα γινονται χειροτερα
τοτε λοιπον βαζαμε μεσα στο σταντ μια σιδεροβεργα και μετα καναμε τα παραπανω που εξηγω
(μη λεω συνεχεια τα ιδια)

με το σωληνακι λοιπον στο πισω μερος και τη σιδεροβεργα μεσα δε σπαει ποτε και με τιποτε
και ουτε φαινεται τιποτα απολυτως

αυτα τα λιγα
:eyepop:

p@nos
03/12/2008, 02:40
ελεος ρε παιδια!!!

εσπασε και το δικο μου σταντ και μαλιστα στα καλα καθουμενα:hypnotize

εκανα λιγο πιο πισω τη μηχανη απο εκει που την ειχα αφησει, και οταν την ξαναφησα απο τα χερια μου για να βαλω τα γαντια, αρχισε να πεφτει σιγα σιγα...

κοιταω και βλεπω πως ειχε κοπει το σταντ:eyepop:


τσεκαρω μπας και την εριξε κανεις κατω, τιποτα

εγω δεν εχω πεσει ποτε, τι σκατα εγινε τωρα στα καλα καθουμενα ενας θεος ξερει...


αυριο πρωι θα το ξυλωσω να δω τι θα γινει

:a37: :a023: :a37: :a023: :a37: :a023: :a37: :a023: :a37:

OzZzZzY
03/12/2008, 02:44
επαθε καμια ζημια ρε αγγουρι?

p@nos
03/12/2008, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
επαθε καμια ζημια ρε αγγουρι?


καμια αλλη ζημια, απ'οτι ειδα σε χαμηλο φωτισμο τουλαχιστον...

αυριο το πρωι θα το κοιταξω καλυτερα

XJR_Billy
03/12/2008, 08:32
Ρε παιδιά, μπας και κυκλοφορεί κανάς ιός των σταντ? :lol: :lol:

Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν την κόλληση. Θα'παιρνα ένα καινούργιο να'χω το κεφάλι μου ήσυχο. Το σταντ έχει φτιαχτεί για να κρατάει το βάρος της μηχανής σε μιά συγκεκριμένη γωνία. Για να κρατάει συγκεκριμένο βάρος δηλαδή.

Έχω δει πολλά άτομα στρογγυλοκαθισμένα πάνω στη σβηστή μηχανή, στηριζόμενη πάνω στο σταντ. Λάθος. Επίσης η αύξηση του ύψους της μηχανής από αλλαγή αμορτισέρ κ.λ.π. της δίνει λίγο μεγαλύτερη κλίση με αποτέλεσμα το σταντ να δέχεται μεγαλύτερη καταπόνηση.

p@nos
03/12/2008, 16:08
σημερα βγηκε το σταντ απο τη μηχανη, το πως εσπασε παραμενει μυστηριο...

θα παω σε κανα σιδερα να το κολλησει, και θα του πω να κολλησει και κανα κομματι σιδερο απο πισω να γινει και πιο ανθεκτικο απο πριν...

τωρα για το οριτζιναλ δεν υπαρχει λογος να το παρω, ετσι κι αλλιως και αυτο κολλημενο ειναι απ'το εργοστασιο:p


και αν ξανασπασει το κολλημενο, θα παρω το κεντρικο σταντ που ζαχαρωνω εδω και καιρο:cool:

XJR_Billy
05/12/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σημερα βγηκε το σταντ απο τη μηχανη, το πως εσπασε παραμενει μυστηριο...

θα παω σε κανα σιδερα να το κολλησει, και θα του πω να κολλησει και κανα κομματι σιδερο απο πισω να γινει και πιο ανθεκτικο απο πριν...

τωρα για το οριτζιναλ δεν υπαρχει λογος να το παρω, ετσι κι αλλιως και αυτο κολλημενο ειναι απ'το εργοστασιο:p


και αν ξανασπασει το κολλημενο, θα παρω το κεντρικο σταντ που ζαχαρωνω εδω και καιρο:cool:

Τι έκανες ρε φιλαράκι με το σταντ?

p@nos
05/12/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Τι έκανες ρε φιλαράκι με το σταντ?


πηγα, το κολλησα, ο σιδερας εκανε καλη κολληση, αλλα....





...μου το κολλησε αναποδα:bawl:

τωρα πρεπει να το ξαναπαω να το κοψει και να μου το κολλησει παλι(οταν σταματησει να βρεχει δλδ:sick: )

XJR_Billy
05/12/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πηγα, το κολλησα, ο σιδερας εκανε καλη κολληση, αλλα....





...μου το κολλησε αναποδα:bawl:

τωρα πρεπει να το ξαναπαω να το κοψει και να μου το κολλησει παλι(οταν σταματησει να βρεχει δλδ:sick: )

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

hraklisxt
05/12/2008, 21:56
παιδια και εμενα ειχε σπασει και το κολησα μονος με ηλεκτροκοληση απο τοτε μια χαρα...και δεν το κολησα και αναποδα...χαχααχχα

p@nos
05/12/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από hraklisxt
παιδια και εμενα ειχε σπασει και το κολησα μονος με ηλεκτροκοληση απο τοτε μια χαρα...και δεν το κολησα και αναποδα...χαχααχχα


δεν εχω εδω ηλεκτροκολληση:bawl:

zephyr1
05/12/2008, 22:41
Yamapa σου λεει μετα.:rolleyes:

p@nos
06/12/2008, 03:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Yamapa σου λεει μετα.:rolleyes:


χρεπια εντελως, μεχρι και τα σταντ κοβονται

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

αιγαιοπλόος
06/12/2008, 11:25
Επειδή είχα το Yamaha XT 660 R εδώ για 3 χρόνια, θέλω να επισημάνω μερικά πράγματα που ίσως απασχολούν κάποιους κατόχους. Ξεκαθαρίζω ότι θεωρώ το μηχανάκι πολύ τίμιο και με μεγάλες δυνατότητες (ταξίδι, καθημερινή χρήση, χώμα). Εχει όμως και μερικά ελαττώματα, τα οποία όμως λύνονται. Οι συμβουλές που παραθέτω αφορούν και το XT 660 Χ (έκδοση supermoto).
Συγκεκριμένα:
Ισως σε πολλούς να έχει συμβεί να έχει στραβώσει το στάντ (πατάκι), με αποτέλεσμα το μηχανάκι να γέρνει περισσότερο, όταν στηρίζεται πάνω σ' αυτό. Συνήθως αυτό συμβαίνει όταν ζορίζεται το μηχανάκι από μεγάλο βάρος πάνω στο σταντ (π.χ. λόγω αποσκευών σε ταξίδια ή όταν ανεβαίνει κάποιος στη μηχανή που ρίχνοντας το βάρος του στο σταντ.

Η λύση: αγοράστε ένα καινούργιο σταντ (το παλιό δεν ισιώνει πλέον) και πηγαίνετέ το σε έναν οξυγονοκολλητή. Πείτε του να σας κολλήσει ένα σχετικά χοντρό λαμάκι όπως ακριβώς σας δείχνω στη φωτογραφία που ακολουθεί. Το στάντ δεν πρόκειται πλέον να ξαναστραβώσει όσο βάρος κι αν δεχτεί πλέον. Μετά την οξυγονοκόλληση μην ξεχάσετε να το περάσετε ένα - δυο χέρια σπρέϊ μπογιάς.

Δείτε και το αποτέλεσμα.

http://img266.imageshack.us/img266/9516/kanfw3.jpg

http://img383.imageshack.us/img383/4488/dsc06229km3.jpg

p@nos
08/12/2008, 18:52
ετοιμο το σταντ, ολα οκ τωρα...

:D