PDA

View Full Version : Xt 1200 Tenere



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Anty12
01/09/2008, 11:44
Ε ρε γλέντια από τον Μάρτιο και μετά.........:cool:


140043

peskandritsos
01/09/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ε ρε γλέντια από τον Μάρτιο και μετά.........:cool: Τιν τουτο μπρε??

Anty12
01/09/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τιν τουτο μπρε??

Η αιτία για το καινούργιο δάνειο καρντάσι........:D

peskandritsos
01/09/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η αιτία για το καινούργιο δάνειο καρντάσι........:D Ρε γμτο..

Κι ελεγα να αλλαξω φουσκωτο την ανοιξη........:D :D :D

ggs
01/09/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ε ρε γλέντια από τον Μάρτιο και μετά.........:cool:


Τώρα …αυτό το σκιτσάκι που υποτίθεται ότι απεικονίζει το Σούπερ Τενερε 1200 έχει και καμία δόση αλήθειας ??? πάντως το σκίτσο είναι …από παιδάκι του γυμνάσιου…το σπιτάκι με την καμινάδα του λείπει …

Anty12
01/09/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

Κι ελεγα να αλλαξω φουσκωτο την ανοιξη........:D :D :D

Αν είναι πάνω από 4.70, και με μηχανή κάτω από 120 ΑΛΟΓΑ ..... κάτσε στ'αυγά σου , και μάζευε παράδες......:evil:

Anty12
01/09/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τώρα …αυτό το σκιτσάκι που υποτίθεται ότι απεικονίζει το Σούπερ Τενερε 1200 έχει και καμία δόση αλήθειας ??? πάντως το σκίτσο είναι …από παιδάκι του γυμνάσιου…το σπιτάκι με την καμινάδα του λείπει …

Τελευταία τεστ στην πίστα του Nardo μέχρι της 26 Σεπτ.....
Εμφάνιση πιθανότατα στην Κολωνία για πρώτη φορά......
Κινητήρας TDM 900 εξελιγμένος.....
Πλαίσο YZF-R1 ή R6 εξελιγμένο Deltabox.......
Μετάδοση....μάλλον άξονας (Kardan)....που για την ώρα ανεβάζει θερμοκρασία.....
Τα υπόλοιπα εδώ (http://www.motorradonline.de/news/neuheiten-2009--yamaha.307875.htm)

MikeG
01/09/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τελευταία τεστ στην πίστα του Nardo μέχρι της 26 Σεπτ.....
Εμφάνιση πιθανότατα στην Κολωνία για πρώτη φορά......
Κινητήρας TDM 900 εξελιγμένος.....
Πλαίσο YZF-R1 ή R6 εξελιγμένο Deltabox.......
Μετάδοση....μάλλον άξονας (Kardan)....που για την ώρα ανεβάζει θερμοκρασία.....
Τα υπόλοιπα εδώ (http://www.motorradonline.de/news/neuheiten-2009--yamaha.307875.htm)

Άξονας.....? Κρίμα.....
Κιλά...? Τι τα θέλουν τα 1200...Ας το έκαναν 900... :wave2:

Anty12
01/09/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άξονας.....? Κρίμα.....

Συμφωνώ και επαυξάνω.....:(

peskandritsos
01/09/2008, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άξονας.....? Κρίμα.....
Κιλά...? Τι τα θέλουν τα 1200...Ας το έκαναν 900... :wave2: Μαλλον θελουν να μπουν στην μυτη των BMW-TIGER-VARADERO κλπ.

Οποτε τα 900 θα ειναι λιγα...:) :) :)

MikeG
01/09/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μαλλον θελουν να μπουν στην μυτη των BMW-TIGER-VARADERO κλπ.

Οποτε τα 900 θα ειναι λιγα...:) :) :)


Καλά τα Varadero είναι πεθαμένα εδώ & χρόνια. Όσο για το να χτυπήσουν την BMW νομίζω πάνε με λάθος λογική. Anyway...
Οπότε συνεχίζω προς το 800.. :wave2:

peskandritsos
01/09/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλά τα Varadero είναι πεθαμένα εδώ & χρόνια. Όσο για το να χτυπήσουν την BMW νομίζω πάνε με λάθος λογική. Anyway...
Οπότε συνεχίζω προς το 800.. :wave2: Δεν εννοουσα τα 800αρια τα GS.
Για το 1200 ελεγα.

MikeG
01/09/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν εννοουσα τα 800αρια τα GS.
Για το 1200 ελεγα.

Το κατάλαβα. & εγώ το 1200 εννοούσα. :winka: :wave2:

peskandritsos
01/09/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το κατάλαβα. & εγώ το 1200 εννοούσα. :winka: :wave2: Παντως ο στοχος τους ειναι ξεκαθαρος...αν ειναι και με αξονα...

Μονο ο μποξερ θα λειπει.:smilea: :smilea:

ggs
01/09/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τελευταία τεστ στην πίστα του Nardo μέχρι της 26 Σεπτ.....
Εμφάνιση πιθανότατα στην Κολωνία για πρώτη φορά......
Κινητήρας TDM 900 εξελιγμένος.....
Πλαίσο YZF-R1 ή R6 εξελιγμένο Deltabox.......
Μετάδοση....μάλλον άξονας (Kardan)....που για την ώρα ανεβάζει θερμοκρασία.....
Τα υπόλοιπα εδώ (http://www.motorradonline.de/news/neuheiten-2009--yamaha.307875.htm)

Και μια μετάφραση στα Αγγλικά :


“Unfortunately, the test area is also a gigantic high-level security tract, therefore, there are no photos of the new Really Ténéré and also no information about what was tried there. Beside the full power firmness of the new engine come along the stability of the machine with high speeds and without baggage as criteria also in question as for example the thermal relations in the rear-axle drive. He becomes really hot with high tempo.

The fact that Yamaha spearhead will receive a cardan drive and with it a corner gear for the back wheel against the BMW R 1200 GS, stands hardly in the doubt. For this choice Yamaha has let itself a lot of time; the influence of the Italian, Spanish and French importers who had demanded for a long time a sporty, Supermoto adjustment Similar to Supermoto kept open the question after the impulse. During the last years the BMW GS also developed in the called lands to the best-seller what has promoted the decision per Kardan.

After speculations about the engine design the cubes have liked in favour of a row two-cylinder with 1,200 cms ³ the cubic capacity which will perform between 120 and 125 HP. A dry-sump oiling system creates enough clearance and avoids Panschverluste. Still inexplicably is the heave plug pawning of the row engine – Yamaha itself has with the Ur-Super-Ténéré with 180 degrees thus pistons in counterheat begun and has gone over with the TRX engine to 90 degrees. The row engine thereby catches fire in the same rhythm like a 90-Grad-V2, an interpretation which was preserved in the TDM 900. On which principle the engineers have also decided, with the called values of cubic capacity and achievement the necessary run culture can be reached not without two balance waves. Unless, they could be had occurred a quite new system, as for example BMW with the fas 800.


In view of the sophisticated downpour technology to which YZF-R1 and R6 as well as the FZ1 and FZ6 owe true pieces of art of frame it is obvious that also the Really Ténéré receives a poured aluminum-bridge frame. Variously adjustable feather elements, best of all with electric support, are a condition on a motorcycle which should cover a wide application spectrum.

On the question whether the new comes in autumn on Cologne fair Intermot introduced and in the next spring to trade Yamaha employees and Yamaha traders still are quiet iron. Only one said: " We know what comes till March. There such a motorcycle is not present. " Now, it still April follows.”

ggs
01/09/2008, 13:22
το CARDAN SHAFT ειναι πατέντα της ....MOTO GUZZI !!!
http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?IA=IT2002000292&DISPLAY=STATUS


REAR AXLE FOR MOTORCYCLES HAVING A TRANSMISION CARDAN SHAFT



rear axle for motorcycles comprises a torque or link bar (40) and a fork (10) that is elastically suspended to the frame (100) and encloses a Cardan drive shaft (30) in an arm (17) thereof which is joined to a housing (14) of the bevel gear pair (22, 23) driving the rear wheel (50). At both end portions of the torque bar (40) there are provided a first pivot (43) for connection to the frame (100) above the attachment pivot of the fork (10), and a second pivot (45) for connection to a floating member (20), respectively, in which said floating member is in turn supported within said housing (14) for the bevel gear pair (22, 23) by a further pivot (27) firmly joined to the hub (52) of the wheel (50). The axis (F) of said second pivot (45) is parallel to the axis of rotation (R) of the rear wheel (50).


140047

Anty12
01/09/2008, 13:46
Σ' αυτή την εκδοχή πάντως...άξονας πάπαλα........:confused:


140050

ggs
01/09/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σ' αυτή την εκδοχή πάντως...άξονας πάπαλα........:confused:

Δεν ξέρω…

Θεωρώ ότι και αυτή η φοτο είναι ένα (κακό) φοτοσοπ και τίποτα πραγματικό …

Πολύ φοβάμαι ότι η Γιαμαχα έχει αφήσει ΠΟΛΥ μυστήριο επίτηδες ,γιατί θα βγάλει κανένα τέρας στα 1200 κυβικά με 130 άλογα , με άξονες , με ABS , με ηλεκτρικά ,με 250+ κιλα , με …με…με…
Θα το πουλάει 15999€ + EXTRA και θα απευθύνεται σε όσους «γιατρούς» έχουν απογοητευθεί από την BMW …

Μακάρι να ΜΗΝ είναι έτσι ,γιατί ονειρεύομαι την νέα σούπερ τενερε από το 2003 που πούλησα την δικιά μου...

MikeG
01/09/2008, 14:59
Οτιδήποτε πάνω από 200 κιλά θα είναι μ@λ@κία για μένα....
Δε χρειάζεται να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο του 1200. Πάλι στο τέλος η ΚΤΜ και το 800 θα μένουν σαν επιλογή....

XJR_Billy
01/09/2008, 15:25
Αδέρφια, ας σκεφτούμε και λίγο εμπορικά...

Αυτή τη στιγμή, και εδώ και αρκετά χρόνια, υπάρχει κατηγορία ΕΕΕΧΧΜΜμ... "Adventure" μοτοσυκλετών 250 κιλών, 1200 κυβικά, με άξονες, με ABS, με ηλεκτρικά και άλλα καλούδια όπως αναφέρει πολύ πετυχημένα ο φίλος ggs.

Και είναι πολύ προτιμήσιμη και αγαπητή σε "γιατρούς" και εντουράδες του Κεφαλαρίου.

(Ας μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι δεν είναι καλές μοτοσυκλέτες, ούτε ότι όλοι οι αναβάτες τους τις παίρνουν για φιγούρα).

Είναι λογικότατο λοιπόν, μια εταιρεία σαν τη Yamaha να σκεφτεί και αυτή να χτυπήσει ένα κομμάτι από την πίτα, βγάζοντας ένα αντίστοιχο αν όχι καλύτερο προιόν από τους ανταγωνιστές της.

Την εποχή που το βάρος, ο όγκος και η μόστρα πουλάνε, γιατί η Yamaha να μέινει πίσω?

Χρησιμοποιώντας το θρυλικό όνομα της Σούπερ-Τενερέ και την τεχνογνωσία της στο χώρο, μπορεί και αυτή να δημιουργήσει ένα κτήνος 250+ κιλών, το οποίο δεν νομίζω να πάει και άσχημα σε πωλήσεις...

Anty12
01/09/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δεν ξέρω…

Θεωρώ ότι και αυτή η φοτο είναι ένα (κακό) φοτοσοπ και τίποτα πραγματικό …

Πολύ φοβάμαι ότι η Γιαμαχα έχει αφήσει ΠΟΛΥ μυστήριο επίτηδες ,γιατί θα βγάλει κανένα τέρας στα 1200 κυβικά με 130 άλογα , με άξονες , με ABS , με ηλεκτρικά ,με 250+ κιλα , με …με…με…
Θα το πουλάει 15999€ + EXTRA και θα απευθύνεται σε όσους «γιατρούς» έχουν απογοητευθεί από την BMW …

Μακάρι να ΜΗΝ είναι έτσι ,γιατί ονειρεύομαι την νέα σούπερ τενερε από το 2003 που πούλησα την δικιά μου...

Συμφωνώ.....αλλά ........

α) Με την επιτυχία του ΧΤΖ660 , θέλω να πιστεύω ότι η YAMAHA κατάλαβε σε πιες γραμμές πρέπει να κινείται σχεδιαστικά, και ποια προιόντα "αγοράζει" ο κόσμος

β) Το όνομα Tenere , από μόνο του , δείχνει το δρόμο για τον σχεδιασμό

Οπότε άξονες, σουπερ-ντούπερ ηλεκτρονικά , ABS που δουλεύουν μόνο στα δρομάκια του πάρκου, ψεκασμοί που σε πουλάνε στην προσπέραση και ένα λίτρο λάδι κάθε χίλια χλμ. δεν "κολλάνε" με το όνομα Tenere.......

Just my two cents:beer:

MikeG
01/09/2008, 15:37
Τη BMW στα μπλιμπλίκια, στο prestige & στο image δε πρόκειται να τη χτυπήσει κανείς. Γι'αυτό και λέω ότι αν πάει προς τα εκεί είναι σε λάθος δρόμο η Yamaha.

:wave2:

Anty12
01/09/2008, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τη BMW στα μπλιμπλίκια, στο prestige & στο image δε πρόκειται να τη χτυπήσει κανείς. Γι'αυτό και λέω ότι αν πάει προς τα εκεί είναι σε λάθος δρόμο η Yamaha.

:wave2:

Το ίδιο λέμε ρε Μικέ....
Δεν θα φτιάξει GS για φτωχούς η YAMAHA...να μου το θυμηθείς...
Θα φτιάξει μια κατηγορία travel enduro από μόνη της......
Είναι η πρώτη από τις Γιαπονέζικες που ξύπνησε.....

και πάω και ένα μπιρόνι στοίχημα μαθές.... :beer: :beer:

ggs
01/09/2008, 15:57
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΩ ΠΑΝΩ....

ΑΜΗΗΗΗΗΗΝ !!!!!!

:beer: :beer: :beer:

vestromas
07/09/2008, 19:18
Απ οτι λεει η σελιδα του μοτοτριτη, εθεαθη σε δοκιμες στον δρομο.
Για να δουμε τι θα γινει και που θα το παει η γιαμαχα.
Θα την χωματεψει την κατηγορια, η θα vstrovarandερεψει;
Περιμενουμε και την σουζουκι πως θα το παιξει, μια και το μεγαλο vstrom, ειδη την κοπαναη απο την αγορα.

charlie says
07/09/2008, 19:29
αστα αυτα ρε στην εκδρομη γιατι δεν ηρθες ?γεμισε ο δρομος στρωματα:lol:

vestromas
07/09/2008, 19:32
Εκει ειναι σωσμενοι, ολοι. Εδω πασχουν τα αδελφια απο σωτηρια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

charlie says
07/09/2008, 19:32
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

LARISEOS
07/09/2008, 19:39
χχμμμ,,,, ρε πεδια τα 1200 για πιον λογο? ιλικρινα πρεπει να υπαρχει ενα τοσο μεγαλο χασμα ,,,,,,

660-1200? στα ακρα δλδ,,,,,,! ουτε το ενα ουτε το αλλο νωμηζω ειναι σωστο!


αλλιωσ το 660 το οδηγησα και σε χωμα και μου αρεσε πολυ!!!!!!


αρε HONDA βγαλε ενα 800ρι africanaki να τουσ πατησεις ολουσ!

vestromas
07/09/2008, 20:13
Μαλλον πανε να κλεισουν το σπιτι της bmw, που χωματοτουριστευει μονη της στην κατηγορια, αλλα με πολλα λεφτα.
Αν βγαλει η γιαμαχα, αξιοπρεπες ον οφ στα 1200, σιγουρα θα εχει λογικοτερη τιμη απ το bmw, και τοτε οι Βαυαροι, θ αρχιζουν να ψιλοψαχνωντε.
Οταν λεω αξιοπρεπες, εννοω να εχει αρκετες δυνατοτητες εκτος δρομου.

LARISEOS
07/09/2008, 21:52
το tenere 660 το εχω οδηγησει στο χωμα ,,,,,,,, ητανε πολυ καλο. αλλα ποσοι εχουν το gs 1200 το βαζουν στο χωμα και περνανε ποταμια? εγω που παω χωμα θα αρκετα θα επερνα το tenere1200 ασ πουμε,,,
αυτος που δεν παει χωμα και του αρεσει το on off θα παρη το gs για ομορφια και αξιοπιστια!

το ktm ειναι πολυ ωραιο αλλα δεν ξερω ....πολλα λεγονται προβληματα κτλ!

αρα μια ανοιχτη αγορα νομηζω πως ειναι στα 800-900 cc.

και 190-200 κιλα!
οικονομικο
7500-9000 ευρο
:beer:

p@nos
07/09/2008, 22:17
kala 190 κιλα αποκλειετε να ειναι,τοσα ειναι το τενερε 660, καθως και να ειναι στα 7500?.

Εγω πιστευω θα ειναι γυρω στα 220-240 κιλα,μαλλον με 19αρα ροδα,γυρω στα 100 αλογα τροχο και θα παιζει στα 11,000?,δηλαδη στην κατηγορια Varadero,Caponord, εκτος αν το κανει πιο off road με 21'' ροδα μπροστα που θα ειναι καλυτερο για μενα...

Και θα πουλησει καλα αν ειναι οπως πιστευω,το ''μικρο'' τενερε ηδη εχει αρχισει να κυκλοφορει και σε λιγο καιρο θα το βλεπουμε παντου.

LARISEOS
07/09/2008, 22:24
εννοουσα εγω πως θα ηθελα να ειναι ενα καινουριο on off! το tenere 660 ειναι 200 κιλα χωρισ υγρα νομηζω,,πολυ ευκολο στο χωμα!

:beer:

p@nos
07/09/2008, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εννοουσα εγω πως θα ηθελα να ειναι ενα καινουριο on off! το tenere 660 ειναι 200 κιλα χωρισ υγρα νομηζω,,πολυ ευκολο στο χωμα!

:beer:


:lol: :lol: :lol:


τι sorry ρε?

κουβεντα κανουμε...

:beer:

Road67
08/09/2008, 11:07
Αποψη μου, το KLR ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι. Αν το βγαζανε 1000-1200 ακριβως οπως ειναι αλλα με αναβαθμισμενες δυνατοτητες, πιστευω tenere, bmw και μερικα αλλα δε θα ειχαν ελπιδες, οχι τυπου strom, αλλα τα πιο ''λεπτα''.

LARISEOS
08/09/2008, 11:23
πάντως εγώ το λέω και το ξαναλέω ,,,,,,χρειάζονται ρε πεδία τόσα πολλά cc για ένα on off ?

η bmw έκανε σωστά.....σου έχει το 800ρι και το 1200 τέλειες αναλογίες!!!

πάντως το θέμα είναι να έχει καλή προστασία ,,,,όχι να πέσει και να θες 300 με 400 ευρο κάθε φορά που ακουμπήσει κάπου!

notakos600
08/09/2008, 11:28
Υπάρχει το μοτέρ του TDM αλλά δεν θα μαζεύεται από τα μπαντιλίκια το TENERE. :lol: :lol:

LARISEOS
08/09/2008, 11:31
εγώ το 660 πήρα σε χώμα και πήγαινε μια χαρά δεν χρειάζεσαι παραπάνω!

εκτός εαν έχεις σκοπό να οργώσεις !

vangelis 64
08/09/2008, 11:33
Μετά το XT660Z Tenere η φυσική συνέχεια θα ήταν η παρουσίαση του μεγαλύτερου σε κυβισμό «αδερφού» μοντέλου. Η μοτοσικλέτα εθεάθη κατά την διάρκεια δοκιμών σε δημόσιο δρόμο στην Ιταλία και όλα δείχνουν πως πιθανότατα στην έκθεση της Κολωνίας, θα έχουμε τα «αποκαλυπτήρια» του Super Tenere 1200!


Το «μεγαλύτερο» των Tenere εντοπίστηκε από πολλούς αυτόπτες μάρτυρες στην Ιταλία κατά την διάρκεια δοκιμών στα τέλη του Αυγούστου, όμως στάθηκε αδύνατο να τραβηχτεί κάποια φωτογραφία, αφού ο οδηγός του ήταν «υποψιασμένος» και για αυτόν τον λόγο, πολύ γρήγορος! Τα στοιχεία που παρουσιάζουμε πιο κάτω, εκμαιεύτηκαν με την μέθοδο της…κατάθεσης των μαρτύρων σε γνωστό ευρωπαϊκό μοτοσικλετιστικό περιοδικό.

Σύμφωνα με τις περιγραφές λοιπόν, πρόκειται για μια μοτοσικλέτα που ακολουθεί τα σχεδιαστικά πρότυπα του 660, διαφοροποιούμενη σε ότι αφορά στο πίσω μέρος (ουρά-εξατμίσεις), με 19 ιντσών μπροστινό τροχό και χυτές ζάντες (έναντι 21’’ και ακτινωτών τροχών στο 660). Το πλαίσιο είναι αλουμινένιο δύο δοκών σε μια προσπάθεια να κρατηθεί το βάρος χαμηλά, ενώ και το ψαλίδι έχει πολλές πιθανότητες να είναι κατασκευασμένο από το ίδιο υλικό, από την στιγμή που και στο 660 υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ο κινητήρας θα είναι δικύλινδρος σε σειρά, με τα σενάρια για την χωρητικότητα του να «παίζουν» πιο πολύ στα 1.200 κ.εκ., δεδομένου του ότι η ισχύς και η ροπή κυμαίνονται πλέον σε υψηλά επίπεδα στην κατηγορία και τα 1000ρια μοτέρ δυσκολεύονται να συνδυάσουν απόδοση μεγάλης τάξης και παράλληλα να πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές εκπομπής καυσαερίων. Άλλωστε με το ΒΜWR1200GS να «σαρώνει» σε πωλήσεις παγκοσμίως και με τις φήμες για το νέο Aprilia Caponord 1200 να πληθαίνουν, η Yamaha σίγουρα δεν θέλει να μπει στο παιχνίδι του ανταγωνισμού μειονεκτώντας σε κυβικά.

Το μοτέρ θα βασίζεται προφανώς σε αυτό του TDM 900, αλλά μπορούμε αβίαστα να μιλάμε για ένα ολοκαίνουργιο κινητήρα, αφού η μέθοδος του «αυξάνω διάμετρο και διαδρομή» δεν μπορεί να εφαρμοσθεί στην συγκεκριμένη περίπτωση για αύξηση της τάξεως των 300κ.εκ., χωρίς εκτεταμένες αλλαγές. Τέλος, το γεγονός η μοτοσικλέτα βρισκόταν σε στάδιο δοκιμών στον δρόμο και -σύμφωνα με τις μαρτυρίες- φαινόταν ολοκληρωμένη σχεδιαστικά, συνηγορεί στο ότι πολύ σύντομα θα δούμε το νέο Super Tenere, πιθανότατα στην έκθεση της Κολωνίας τον Οκτώβριο.

:wave2:


140684

notakos600
08/09/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εγώ το 660 πήρα σε χώμα και πήγαινε μια χαρά δεν χρειάζεσαι παραπάνω!

εκτός εαν έχεις σκοπό να οργώσεις !



+1000

p@nos
08/09/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
πάντως εγώ το λέω και το ξαναλέω ,,,,,,χρειάζονται ρε πεδία τόσα πολλά cc για ένα on off ?




den eχει σημασια...

παντα οι αντρες θελουμε πολλα κυβικα να γουργουριζουν στα σκελια μας...

:a01:

makis206
08/09/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παντα οι αντρες θελουμε πολλα κυβικα να γουργουριζουν στα σκελια μας...
:a01:

Ε όχι μόνο οι άντρες...:D :D :D

charlie says
08/09/2008, 14:40
καλα ολα αυτα ,αλλα με την εφαρμογη των τεκμηριων με kle 500 και virago μας ξαναβλεπω:bigcry:

p@nos
08/09/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
καλα ολα αυτα ,αλλα με την εφαρμογη των τεκμηριων με kle 500 και virago μας ξαναβλεπω:bigcry:


θα βγαλουν τπτ τουρμπο 400αρια με 100 αλογα και θα μαστε οκ...

:lol: :lol: :lol:

LARISEOS
08/09/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
καλα ολα αυτα ,αλλα με την εφαρμογη των τεκμηριων με kle 500 και virago μας ξαναβλεπω:bigcry:

χαχαχαχαχαχ ετσι ετσι,,,,,,,!

εγω σου λεω και το αλλο ,,,,,, εμενα δεν με ενδιαφερει να με κουναει τα π@π@ρι@ αλλα θελω να παω ταξηδι και να μην σταματαω καθε 200 χλμ για βεντζηνη, να παω σε ενα βουνο διημερο και να μην χρειαζομαι μπετονια,,,,,,τι να τα κανω τα 1200 , βλεπω και οσουσ εχουν το gs 1200,,,
θελω να πω οτι δεν περνω ενα on off για τελικες και ταχυτητα.....αμα ηθελα κατι τετιο υπαρχουν αλλες καλες κατηγοριες!

μπορω να εχω καθαροαιμο on off με 80-90 αλογα με αυτονομια και να μπαινει παντου!

γιαυτο και κατεληξα να μην αλαξω το africa μου ακομα,,,,σκυλι μαυρο....οπου θελεις σε παει! και στο χωμα ριχνεις και πολλες πατατες! τωρα θα το βαλω και 50/50 λαστοιχο!

το tenere αμα το βγαζανε 800 θα ελεγα , ναι μαλιστα εδω κανανε κατι καλο.


:beer:

charlie says
08/09/2008, 15:09
παντως πιστευω οτι ειμαστε σε μεταβατικη φαση και οι ιαπωνες ακολουθωντας (?) την ταση της εποχης θα αναθεωρησουν στη κατηγορια και αλλαξουν πολλα μοντελα.αυτο φαινεται και με το τενερε 660 αλλα και με το cb1000r (ασχετο)

LARISEOS
08/09/2008, 15:11
βιθ γιου!


:beer:

charlie says
08/09/2008, 15:12
:wave2: :beer:

Anty12
08/09/2008, 15:22
Φήμες:

Στις δοκιμές σε ψυχρά κλίματα που του κάνουν στο Nardo (Νορβηγία) η μετάδοση τύπου Cardan (http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?IA=IT2002000292&DISPLAY=STATUS) ζεσταίνεται πολύ σε υψηλές ταχύτητες......

Πάντως αν η Yamaha δεν έχει πέσει στην παγίδα, και έχει φτιάξει ένα μεγάλο travel enduro , διατηρώντας την τεχνολογική λογική, αλλά και την αισθητική του 660, και όχι μια σουπερ-ντούπερ διαστημική - αλα enterprize - GS για φτωχούς ....τότε θα είναι πολλοί αυτοί που θα την τιμήσουν , και αυτήν , αλλά και το όνομα Tenere.....

LARISEOS
08/09/2008, 18:06
κάτι πρέπει να γίνει με τον ήχο απο το 660........πριτσ πριτσ πριτσσσσ.

ο τύπος που το πίρε είχε ένα χτ 550 μοντέλο 83! πριτσ πριτσ πριτσ εκανε και με εκείνω πριτσ πριτσ και με το tenere!!!!

:rotflmao:


σπασιμοοοοοοοοο να τον έχεις μπροστά σου! ευτυχώς δεν βρωμάει όπως το παλιό!


140764

Sapadak
08/09/2008, 21:07
Yamaha's Super Tenere model name is set to rejoin the firms line-up in 2009, with the
launch of an all-new 1200cc adventure sports bike.
The firm revived the classic Tenere for 2008, with its new 660 single cylinder machine, and
that bike will be joined by a whopping 1200cc parallel twin-engined version at bike shows
before the end of the year.
The all-new bike is already undergoing rigorous endurance testing, although Yamaha is
not sticking to testing in Japan, where it normally puts its new machines through their
paces to keep them out of sight of prying spy photographers. The new XTZ1200 Super
Tenere is covering most of its test miles in Europe, which will be the main target audience
for the bike.

According to Yamaha insiders, the Super Tenere prototypes are currently based at
Yamaha's Italian headquarters near Milan, and are being taken in and out by truck on a
daily basis. The trucks then drip the bikes in secluded spots to allow real-world testing to
be carried out while minimising the risk of photographs being taken.
Insiders also revealed that Yamaha is serious about giving the new Super Tenere real off
road capabilities, making it a competitor for the much loved and best selling BMW
R1200GS for world travellers. As well as testing in Italy, where the bikes can easily be
ridden the Alps or to hotter climes in the south of the country, Yamaha has also taken
prototypes to the frozen wastes of Sweden, using the same facilities as the many car
manufacturers who put their new models through cold-weather testing there every winter.

Despite the bike's advanced state of development, many of its technical secrets are still
unknown. The capacity of 1200 as been revealed but little else. The engine is likely to be a
parallel twin, as used on previous versions of the Super Tenere, but its enlarged capacity
means that it is unlikely to share much with Yamaha's other parallel twin offering, the
TDM 900.
Power-wise, the water cooled motor should be more than powerful enough to compete
with every other bike in the big trailie market. Even in a mild state of tune, developed for
torque rather than outright power, the bike should easily offer 110-120bhp. And by
following the same design ethos as the single cylinder Tenere 660, weight should also be
kept to a minimum, marking the Super Tenere out as a serious, long distance off- road
machine rather than just a road based-bike with off-road looks.
The bike is likely to be officially unveiled at the Col0gne bike show this October, and go on
sale in early 2009.

Family Style

A glance at the original XTZ750 Super Tenere and the old 600CC Tenere gives a big clue
to how the new bike will look.

This year sees the revival of the Tenere name with the XT660 Tenere, which was revealed
at shows in 2007. The bigger XTZ1200 Super Tenere twin ,developed alongside it, is set to
share the family characteristics by being almost indistinguishable from the 660 single-
cylinder machine.

A larger fuel thank and, of course, bulkier twin-cylinder motor will be the giveaways, but
its set to share a distinct family look, with a similar headlight to the smaller bike, the same
style of seat, with no bodywork around it, and tough-looking plastic crash guards on the
tank, engine sides and under the sump.
Wire wheels and knobbly tyres show its off-road intentions, in comparison to other
`adventure bike' pretenders which often feature road spec alloy wheels.


Πηγη bulldogspirit.forumpro

Sorry για τα αγγλικα αλλα....:D

Και μια φωτοσοπια!


140785

vangelis 64
08/09/2008, 21:34
Τώρα που το ξαναβλέπω πάντως,έτσι μού'ρχεται να το βάλω στα πιο άσχημα μηχανάκια.:lol:

LARISEOS
08/09/2008, 21:43
το κρηνουμε απο φοτο,,,,,απο κοντα εμενα μου αρεσε! και εχει ωραια πραγματακια επανω!

και το κενο στο τιμονι μπροστα βοη8αει να βλεπεισ πολυ καλα τη γηνεται στον μπροστινο τροχο!

vangelis 64
08/09/2008, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
το κρηνουμε απο φοτο,,,,,απο κοντα εμενα μου αρεσε! και εχει ωραια πραγματακια επανω!

και το κενο στο τιμονι μπροστα βοη8αει να βλεπεισ πολυ καλα τη γηνεται στον μπροστινο τροχο! Νταξ' ρε αδερφέ.,η πρακτικότητα είναι ένας από τούς λόγους που φτιάχτηκε.Αλλά για πες μου σε περικαλώ...αυτό που βλέπεις,σού αρέσει;:D

p@nos
08/09/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νταξ' ρε αδερφέ.,η πρακτικότητα είναι ένας από τούς λόγους που φτιάχτηκε.Αλλά για πες μου σε περικαλώ...αυτό που βλέπεις,σού αρέσει;:D


ομορφο δεν ειναι,ειναι τουμπανο ομως και αυτο το κανει ωραιο...

:lol: :lol: :lol:

makis206
09/09/2008, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νταξ' ρε αδερφέ.,η πρακτικότητα είναι ένας από τούς λόγους που φτιάχτηκε.Αλλά για πες μου σε περικαλώ...αυτό που βλέπεις,σού αρέσει;:D

Nα πω την αλήθεια εμένα δεν με χαλάει και τόσο, θα μπορούσαν όμως εκείνο το γκρι πλαστικό που κρατάει τη μάσκα να το κάνουν σιδηρόδρομο για να έχεις τη δυνατότητα να την τραβήξεις προς τα πίσω και να μη μοιάζει σαν να έριξες γαλλικό φιλί σε ψυγείο της Algida

:bigcry:


140806

LARISEOS
09/09/2008, 01:30
ειναι ομωσ μια μηχανη με @@ δεν με νοιαζει τοσο οι ομορφια αλλα πιο πολυ να κανει σωστη δουλεια!

επισησ τα πλαστικα ειναι ενα αλλο καλο που εχει! ειναι φτηνα πλαστικα που ειναι σαν προστασια ,,,,,δεν ειναι βαμενα,,,,,απλο γκρι πλαστικο σε ολα! πολυ εξυπνο!

η μηχανη απο κοντα 8α σασ εντυπωσιασει!


ααα ειδα μια κομωδια σημερα με τον adam ste.... κατι δεν θυμαμαι! πεζει τον zohan !

εχει πολυ γελιο!:rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
09/09/2008, 09:20
Aυτο που βλεπουμε στην φωτο εμενα μου μοιαζει να ειναι το 660 που με καποιο φωτοσοπ του εχουνε προσθεσει μια δευτερη εξαγωγη εξατμισης για να μας πει και καλα ο ποιητης οτι ειναι δικυλινδρο.
Δεν μου καθεται για 1200cc.

Anty12
09/09/2008, 09:36
Εκδοχή ΙΙ


140819

Anty12
09/09/2008, 09:37
Εκδοχή ΙΙΙ


140820

LARISEOS
09/09/2008, 10:10
θα είναι ίδιο tenere 660 με λίγο πιο τούμπανο πλαστικά και καλύτερη σέλα για τον πίσω,,,,

μου φαίνεται πως είναι πολύ ψηλά ο πίσω......


:beer:


ξέρει κανείς τπτ για βόρεια ευβοια????

Anty12
09/09/2008, 11:10
Όλα τα τελευταία νέα του 1200.......εδώ (http://issuu.com/motorcyclenews/docs/mcnsampleissue27-08-08)

Έχουν τελειώσει τα τεστ , και την φωτογραφίζουν (λεει) για το διαφημιστικό...:D
Τιμή γύρω στα 12000

peskandritsos
09/09/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όλα τα τελευταία νέα του 1200.......εδώ (http://issuu.com/motorcyclenews/docs/mcnsampleissue27-08-08)

Έχουν τελειώσει τα τεστ , και την φωτογραφίζουν (λεει) για το διαφημιστικό...:D
Τιμή γύρω στα 12000 Νικολακηηηη...το πηρες το δανειο που λεγαμε???:D

Anty12
09/09/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Νικολακηηηη...το πηρες το δανειο που λεγαμε???:D

Εσύ για πάνε στα Μοντέλα (ΧΤΖ) , που σε ρώτησα κάτι........

Ναι .....το πήρα...μΕ είπε ..ή αυτή ή εγώ ..και είπα ΑΥΤΗ :D

peskandritsos
09/09/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Ναι .....το πήρα...μΕ είπε ..ή αυτή ή εγώ ..και είπα ΑΥΤΗ :D Γιατι βρε το πληγωνεις το κοριτσι ακομα δεν βγηκε απο το αβγο του??? :smilea:

Anty12
09/09/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γιατι βρε το πληγωνεις το κοριτσι ακομα δεν βγηκε απο το αβγο του??? :smilea:

Για την Κατερίνα μιλάω (κι' αυτή ψηλή είναι) όχι το Tenere.....:lol: :lol: :lol:

nikoteng
10/09/2008, 10:34
έρχεται και το 1200 σιγά σιγά...

http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=80&NEWS_DATA_ID=71590

:D :D :D

ggs
10/09/2008, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoteng
έρχεται και το 1200 σιγά σιγά...

http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=80&NEWS_DATA_ID=71590

:D :D :D

Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες , το ελληνικό υπουργείο οικονομικών πίεσε αφόρητα την ΥΑΜΑΗΑ για να υπερκυβίσει το νέο μοντέλο….

Πάνε καλά … 1200 κ.κ. το έχει κάνει η ΒΜW γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βγάλει ο boxer 100 άλογα…

Η ΥΑΜΑΗΑ στα 1200 θα μπορεί ΧΑΛΑΡΑ να έχει 130..

Ότι πρέπει για ..ον οφ

peskandritsos
10/09/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες , το ελληνικό υπουργείο οικονομικών πίεσε αφόρητα την ΥΑΜΑΗΑ για να υπερκυβίσει το νέο μοντέλο….

Πάνε καλά … 1200 κ.κ. το έχει κάνει η ΒΜW γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βγάλει ο boxer 100 άλογα…

Η ΥΑΜΑΗΑ στα 1200 θα μπορεί ΧΑΛΑΡΑ να έχει 130..

Ότι πρέπει για ..ον οφ Συμφωνω κι εγω μαζι σου 130+ αλογα στο χωμα με 230 περιπου κιλα αδειο και χυτες ζαντες θα ειναι very romantic... :eyepop:

XJR_Billy
10/09/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συμφωνω κι εγω μαζι σου 130+ αλογα στο χωμα με 230 περιπου κιλα αδειο και χυτες ζαντες θα ειναι very romantic... :eyepop:

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω κι εγώ.
Αλλά αυτοί που θα πάρουν την 1200 θα πηγαίνουν στο χώμα όσο πάνε και οι BMWδάκηδες με τις 1200.

Πολύ χώμα λέμε στο Κεφαλάρι!!:lol: :lol:

ggs
10/09/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω κι εγώ.
Αλλά αυτοί που θα πάρουν την 1200 θα πηγαίνουν στο χώμα όσο πάνε και οι BMWδάκηδες με τις 1200.

Πολύ χώμα λέμε στο Κεφαλάρι!!:lol: :lol:


Τώρα , εδώ που τα λέμε , ακόμα και να μπορείς και να θες να πας χώμα , με μια μηχανή που κάνει 15000 + και με τις τιμές ανταλλακτικών της BMW , ΔΕΝ το κάνεις εύκολα…


H Yamaha ζήλεψε τις πωλήσεις του GS …ελπίζω να μην ζηλέψει και την αξιοπιστία του

XJR_Billy
10/09/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


H Yamaha ζήλεψε τις πωλήσεις του GS …ελπίζω να μην ζηλέψει και την αξιοπιστία του

Καλοοοο !! :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :beer:

peskandritsos
10/09/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τώρα , εδώ που τα λέμε , ακόμα και να μπορείς και να θες να πας χώμα , με μια μηχανή που κάνει 15000 + και με τις τιμές ανταλλακτικών της BMW , ΔΕΝ το κάνεις εύκολα…


H Yamaha ζήλεψε τις πωλήσεις του GS …ελπίζω να μην ζηλέψει και την αξιοπιστία του
Ενω αμα εχει 12000 το κανεις??

Γιατι το λες αυτο??

Χαλανε τα GS??

Αληθεια το προβλημα με τα σεβρο που ειχαν πριν το 2007 το λυσανε??:confused: :confused: :confused:

peskandritsos
10/09/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω κι εγώ.
Αλλά αυτοί που θα πάρουν την 1200 θα πηγαίνουν στο χώμα όσο πάνε και οι BMWδάκηδες με τις 1200.

Πολύ χώμα λέμε στο Κεφαλάρι!!:lol: :lol: Ναι ειδαμε και σενα σαλιγκαροσκουληκο που ειχες φτιαξει στην Αττικη οδο ουρα απο πισω σου 5 χιλιομετρων, με τις νταλικες να σου κορναρουν γιατι τις εκοβες στην ανηφορα...:ninja: :alien: :look:

ggs
10/09/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ενω αμα εχει 12000 το κανεις??

Γιατι το λες αυτο??

Χαλανε τα GS??

Αληθεια το προβλημα με τα σεβρο που ειχαν πριν το 2007 το λυσανε??:confused: :confused: :confused:



Ούτε με 12000 το κάνεις εύκολα ….(εγώ με το Caponord ήμουν τρομοκρατημένος σε σχέση με το Σουπερ Τενερε που είχα πριν)….είναι πολλά τα λεφτά Άρη..

Δεν έχεις ακούσει τίποτα για βλάβες και προβλήματα αξιοπιστίας στα 1200??

Το πρόβλημα με τα σερβο το λύσανε αφού το ….καταργήσανε

peskandritsos
10/09/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ούτε με 12000 το κάνεις εύκολα ….(εγώ με το Caponord ήμουν τρομοκρατημένος σε σχέση με το Σουπερ Τενερε που είχα πριν)….είναι πολλά τα λεφτά Άρη..

Δεν έχεις ακούσει τίποτα για βλάβες και προβλήματα αξιοπιστίας στα 1200??

Το πρόβλημα με τα σερβο το λύσανε αφού το ….καταργήσανε Νομιζω οτι τα λεφτα στο συγκεκριμενο αθλημα δεν εχουν την περισοτερη σημασια,αλλα το να σε εμπνεει το εργαλειο.
Δυστυχως για μενα το τενερε με εμπνεει και μολις περασω τις 5000 χλμ θα το χωσω. :D :D :winka: Πιστευεις οτι αν ειχα παρει v-strom θα σκεφτομουν κατι τετοιο??

Εχω ακουσει οτι εχει κανει αρκετες ανακλησεις η bmw.:yuck::rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
11/09/2008, 04:42
οκ, με ολο το θαρρος που με διακατεχει απεναντι σας, οφειλω να πω οτι το μηχανακι ειναι...


ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ εμφανισιακα!!!!!!


Που θα μου το συγκρινετε και με το GS!

Αιντε απο κει...


Ετσι κι αλλιως το 660 μαπα ειναι η μαπα του, τα ιδια (εστω και photoshop) σκατα ειναι και σε τουτο...


Χωρια τα αλλα ατσουμπαλα που εχει πανω του... :yuck:


Ρε οπως ειπε και ο Λαρισαίος παρα πανω... ας εβγαζε η HONDA ενα AFRICA με 800 ή 1000 κυβικα και σας ελεγα εγω...

Εκει ναι, να υποκλιθω και να πω: "τι BMW, KTM και @@δια..."


Οριστε μας, τα πα και ξαλαφρωσα!

:smokin:

OzZzZzY
11/09/2008, 06:19
εκαναν το tenere τοσο ασχημο που θα μας "αναγκασουν" να βλεπουμε το 1200gs ομορφο! :lol:
Σιχαινομαι τους yamahaιους γιατι με κανουν κατι τετοιες ωρες να "συμπαθω" την προπελοφορο εταιρεια :cry: :rotflmao:

LARISEOS
11/09/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οκ, με ολο το θαρρος που με διακατεχει απεναντι σας, οφειλω να πω οτι το μηχανακι ειναι...


ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ εμφανισιακα!!!!!!



Οριστε μας, τα πα και ξαλαφρωσα!

:smokin:


:rotflmao:.......... :rotflmao: .....................:rotflmao: ...................:beer:

πόσο καιρο κρατιόσουν? :lol:

το gs σαν ομορφια ειναι ισωσ το πιο ωραίο μηχανκι που έχω δει στην ζωή μου , απλά κατάντησε ολίγον παπουδιστηκο πια όπου και να γυρίσω βλέπω τύπους με gs να πίνουν καφέ , κάτι σαν πιο
ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΈΝΗ ΠΛΟΎΣΙΟΙ STROM-ΑΔΕΣ . χωρησ να θίξω τούς στρομαδεσ!

τωρα το tenere για άλλους ειναι όμορφο για άλλους δεν ειναι! εγώ το οδήγησα και βλέπω πως είναι το πιο on off τησ αγοράς στα καλύτερα λεφτά! αρα οπιοσ θέλει να παίξει και να ειναι χώμα πάει --------------> tenere 660!

τώρα το 1200 νομίζω πως θα χτυπήσει την αγορά του gs αλλά μόνο και μόνο γιατί είναι yamaha και οτι στην κατηγορία αυτήν υπάρχουν μονο τρια μηχανάκια.

1)gs 1200
2)ktm 990
3)tenere 1200


παω να πάρω μια τυροπιτά!

peskandritsos
11/09/2008, 09:08
Διακρινω ενα τρεμουλο στους κατοχους Ευρωπαικων διτροχων κουκουναριων???:D :D

Μην φοβαστε βρε, οι σχιστοματηδες παιζουν σε αλλο επιπεδο...Απλα ειναι λιγο μπροστα.(καμια 50αρια χρονια μονο).:winka: :beer: :smokin: :smokin:

LARISEOS
11/09/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Διακρινω ενα τρεμουλο στους κατοχους Ευρωπαικων διτροχων κουκουναριων???:D :D

Μην φοβαστε βρε, οι σχιστοματηδες παιζουν σε αλλο επιπεδο...Απλα ειναι λιγο μπροστα.(καμια 50αρια χρονια μονο).:winka: :beer: :smokin: :smokin:

εχεισ φαει πεσκανδριτσα ????????

:beer:


141173

peskandritsos
11/09/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
εχεισ φαει πεσκανδριτσα ????????

:beer: Αν ειναι και στον ατμο ειναι απο τα αγαπημενα μου...:beer: :beer: :beer:

LARISEOS
11/09/2008, 13:43
την έχω φαει μονο ψητή......λες εε?

είναι τελιο ψάρι απλα! μια φορά το έφαγα , μου κίνησε την περιεργια το όνομα,,,,και τελικά ητανε και το καλύτερο ψάρι τησ παρέας!

peskandritsos
11/09/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
την έχω φαει μονο ψητή......λες εε?

είναι τελιο ψάρι απλα! μια φορά το έφαγα , μου κίνησε την περιεργια το όνομα,,,,και τελικά ητανε και το καλύτερο ψάρι τησ παρέας! Μπορει να το συναντησεις και με το ονομα λαγοψαρο. :winka:

DimChios
11/09/2008, 14:18
ρε παλληκαρια, φτανει το ψαρεμα, στα "ΝΕΑ" ειμαστε...

LARISEOS
11/09/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ρε παλληκαρια, φτανει το ψαρεμα, στα "ΝΕΑ" ειμαστε...

axaxaxaxaax ....... εε δεν μπορει να κανει κανεισ διαλειμα για φαγητο εδω μεσα?

απο 12.30 με 14,00 ζητω δικαιωμα για μεσημεριανω!

ktm640lc4
16/09/2008, 17:11
Kαι το περιμενα πως και πως.

Ασχημο διαολε ασχημο.....κριμα.

τεσπα.

apav
16/09/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ασχημο διαολε ασχημο.....κριμα.

:eek: Photoshopιες είναι τα παραπάνω! :bigcry:

ktm640lc4
16/09/2008, 17:39
Aν μοιαζει με το 660 που λενε τα παιδια δεν θα αλλαζει και πολυ.

Λογικα δηλαδη.

Τι να το κανεις αν εχει 3000 αλογα και ειναι φοβερο και τρομερο αν ειναι ασχημο. Και δεν σου κανει κεφι ουτε να το δεις.

ugly. so ugly....

OzZzZzY
16/09/2008, 21:13
εμφανισιακα δεν μαρεσει :rolleyes:
Κι αν "αντιπαλος" ειναι το 990 της ΚΤΜ δεν νομιζω οτι μπορει να χτυπησει τον ανταγωνισμο (ειδικα σε εμφανιση :bawl: :bawl: :lol: )

taksidiotis25
16/09/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Διακρινω ενα τρεμουλο στους κατοχους Ευρωπαικων διτροχων κουκουναριων???:D :D

Μην φοβαστε βρε, οι σχιστοματηδες παιζουν σε αλλο επιπεδο...Απλα ειναι λιγο μπροστα.(καμια 50αρια χρονια μονο).:winka: :beer: :smokin: :smokin: μπα αν βγει ετσι οπως το δειχνουν απατο θα πει,λιγοι θα το προτιμησουν

peskandritsos
16/09/2008, 21:24
Καλα, αφηστε να το δουμε πρωτα.
Μην βγαζετε συμπερασματα απο αμφιβολου προελευσεως φωτοσοπιες.
Εγω προσωπικα εχω εμπιστοσυνη στους σχιστοματηδες.:D

Anty12
22/09/2008, 19:30
Latest…..

Κινητήρας 1000cc και όχι 1200cc , βασισμένος στο TDM 900, αλλά μόνο 100 cc παραπάνω για να κρατηθεί το βάρος κατά το δυνατόν χαμηλά.

Δικύλινδρος , σε σειρά , δύο εκκεντροφόρους επικεφαλείς :hypnotize , 15 μοίρες κλήση , 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο ( το TDM έχει 5) , εξατάχυτο, υγρόψυκτο, με 110-115 Hp και ροπή 11 Κιλά……

Η μαλακία με την μετάδοση με άξονα (Cadran) μάλλον παραμένει.

Πρεμιέρα μάλλον στο Σαλόνι του Μιλάνου το Νοέμβρη, και όχι στην Κολωνία τελικά.
Το σκίτσο στο Link , είναι και η πιθανότερη εξωτερική εμφάνιση, μιας και βασίστηκε στα λεγόμενα αυτόπτη μάρτυρα κατά τις δοκιμές.

Link (http://www2.solomoto30.com/noticia.asp?ref=22248)

Κράτα το κάτω απ’ τα δώδεκα χιλιάρικα…κράτα το κάτω απ’ το δώδεκα ΡΠΣΜ….:bigcry: :bigcry:

peskandritsos
22/09/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Latest…..

Κινητήρας 1000cc και όχι 1200cc , βασισμένος στο TDM 900, αλλά μόνο 100 cc παραπάνω για να κρατηθεί το βάρος κατά το δυνατόν χαμηλά.

Δικύλινδρος , σε σειρά , δύο εκκεντροφόρους επικεφαλείς :hypnotize , 15 μοίρες κλήση , 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο ( το TDM έχει 5) , εξατάχυτο, υγρόψυκτο, με 110-115 Hp και ροπή 11 Κιλά……

Η μαλακία με την μετάδοση με άξονα (Cadran) μάλλον παραμένει.

Πρεμιέρα μάλλον στο Σαλόνι του Μιλάνου το Νοέμβρη, και όχι στην Κολωνία τελικά.
Το σκίτσο στο Link , είναι και η πιθανότερη εξωτερική εμφάνιση, μιας και βασίστηκε στα λεγόμενα αυτόπτη μάρτυρα κατά τις δοκιμές.

Link (http://www2.solomoto30.com/noticia.asp?ref=22248)

Κράτα το κάτω απ’ τα δώδεκα χιλιάρικα…κράτα το κάτω απ’ το δώδεκα ΡΠΣΜ….:bigcry: :bigcry: Παντως αν μοιαζει πολυ με αυτο το σκιτσο φερνει παρα πολυ στο tiger απλα με πιο καθετη μασκα.
Νικολακη σε βρισκω ψημενο για το εν λογω τουμπανακι...:D :D

Anty12
22/09/2008, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Παντως αν μοιαζει πολυ με αυτο το σκιτσο φερνει παρα πολυ στο tiger απλα με πιο καθετη μασκα.
Νικολακη σε βρισκω ψημενο για το εν λογω τουμπανακι...:D :D

Η μικρή βγήκε κελεπούρι στα τυφλά......αυτήν άμα δεν την δω πρώτα......δεν.....:nono: :D

p@nos
22/09/2008, 21:04
Αν βγει παντως με 1000ρι μοτερ, παει να πει οτι πλησιαζει και το TDM 1000 απο στιγμη σε στιγμη...


ενδιαφερον ακουγεται:D

el_hymador
22/09/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Αν βγει παντως με 1000ρι μοτερ, παει να πει οτι πλησιαζει και το TDM 1000 απο στιγμη σε στιγμη...


ενδιαφερον ακουγεται:D

Το οποιο TDM, αφου θα υπαρχει πλεον στην γκαμα της Yamaha εκπροσωπος στην κατηγορια των mega - on / off, θα γινει εντελως ασφαλτινο στα προτυπα των Tiger, Multistrada κτλ...

Οποτε στα σιγουρα 17'' τροχος μπροστα και δυναμη απο το νεο 1000αρι μοτερ ειναι τα αναμενομενα...

Ειρωνικο....η μοτοσικλετα που εδειξε τον δρομο πριν απο μια δεκαπενταετια (και βαλε) τωρα να ακολουθει τις εξελιξεις... :rolleyes:

Εγω περιμενω το Versys 1000, αλλα θα αργησει...τελη 2009 λενε, οποτε μαλλον μεσα 2010 ειναι το σιγουρο.:D

p@nos
22/09/2008, 23:55
νομιζω πως αν τελικα βγει tdm 1000 θα αλλαξει λιγο φιλοσοφια, μαλλον θα το κανουν πιο σπορ...

θα ειναι ενα multi με την αξιοπιστια του γιαπωνεζου,χωρις να σημαινει σε καμια περιπτωση οτι αυτο ειναι κακο...

peskandritsos
23/09/2008, 09:25
Παντως πιο λογικο ακουγεται το 1000 απο το 1200 εφοσον θα ειναι εξελιξη απο το TDM.
Θα ηταν πολυ ξεχειλωμενος στα 1200.
Αντε να το δουμε και πως θα ειναι στην πραγματικοτητα γιατι μερικες φορες αυτα τα σκιτσα που κυκλοφορουν αδικουν την αληθεια.

LARISEOS
23/09/2008, 09:43
θα είναι οτι πρέπει.....