PDA

View Full Version : Αναβάθμιση ανάρτισης V-strom 1000



Respect
13/10/2008, 17:17
Σκέφτομαι να αλλάξω ανάρτηση και ελατήρια στο V-strom.

Ο μηχανικός μου μου πρότεινε να βάλουμε Ohlins.
Σε μια συζήτηση με έμπορο μου είπε πως πολύ καλή εταιρεία είναι και η EMC.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ή και τη πρόταση - εμπειρία σας. (ενδεχομένως και για άλλες εταιρείες)

Respect
14/10/2008, 12:16
http://11109.rapidforum.com/topic=108377258035


(Ίσως θα ήταν καλύτερα να πήγαινε στα V-strom. Ας αποφασίσει κάποιος admin για τη τύχη του παρόντος post)

Respect
14/10/2008, 12:23
Και η κεντρική σελίδα του Αμερικάνικου forum σε σχέση με το θέμα.

http://11109.rapidforum.com/area=83

byron
14/10/2008, 12:29
Στις προσφορές της Μοτοδυναμικής που έβαλες εχθές, το αμορτισσέρ έχει 340?. Η τιμή είναι εξαιρετική νομίζω για Ohlins.
Και η EMC είναι καλή εταιρία, αλλά την τιμή του Ohlins δεν νομίζω ότι την πλησιάζει.

Respect
14/10/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Στις προσφορές της Μοτοδυναμικής που έβαλες εχθές, το αμορτισσέρ έχει 340?. Η τιμή είναι εξαιρετική νομίζω για Ohlins.
Και η EMC είναι καλή εταιρία, αλλά την τιμή του Ohlins δεν νομίζω ότι την πλησιάζει. Σύμφωνα με αυτό το post υπήρχε ένα μόνο και αυτό δόθηκε. http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f6/topic-t813.htm

Υπάρχουν 2 ειδών. Αυτό της προσφοράς ήταν το φθηνό.

Part no: SU 201

Part no: SU 508

http://www.ohlins.com/Motorcycle/Hidden/Recommendationlist/tabid/110/Default.aspx

vestromas
14/10/2008, 13:56
Respect ωραιο θεματακι.:beer:
Περιμενω την εξελιξη του και γνωμες γιατι ενδιαφερομε κ εγω καποια στιγμη να αλαξω αναρτησεις και ψαχνω για την καλυτερη λυση.:beer: :wave2:

byron
14/10/2008, 14:00
Kανα δυο φιλαράκια που εχουν βάλει στα μηχανάκια τους το μη ρυθμιζόμενο, δεν είχαν και κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Το αμορτισσερ ήταν πολύ καλό. Κοίταξε και στον Ντουλαβέρη που φέρνει επίσης ohlins και βάζει και κάποιες προσφορές.

Την λύση της επισκευής απο το παιδί στην Κρήτη τη σκεφτήκατε;

vestromas
14/10/2008, 14:06
Αυτο στην Κρητη, ειναι λουκουμι περιπτωση, αλλα πιος τραβιετε εκει περα.
Εγω τα σιχαινομε τα καραβια και τα θαλασσια ταξιδια.
Απ οτι ακουω, στο Κ shok τοσο μερακλιδικες δουλειες δεν γινοντε, αλλα παλι δεν βαζωκαι το χερι μου στην φωτια γι αυτο. Δεν το εχω κοιταξει ακομα.

byron
14/10/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αυτο στην Κρητη, ειναι λουκουμι περιπτωση, αλλα πιος τραβιετε εκει περα.
Εγω τα σιχαινομε τα καραβια και τα θαλασσια ταξιδια.
Απ οτι ακουω, στο Κ shok τοσο μερακλιδικες δουλειες δεν γινοντε, αλλα παλι δεν βαζωκαι το χερι μου στην φωτια γι αυτο. Δεν το εχω κοιταξει ακομα.

Καλά ρε μαν.....το αμορτισσέρ με courier δεν μπορείς να το στείλεις;;:confused:

vestromas
14/10/2008, 14:16
Εντω μεταξυ εκατσα και διαβασα ολο το θεμα με τις αναρτησεις, αλλα το μονο που καταφερα ηταν να μπερδευτω περισοτερο με τον ολντμαν:lol:
Η ερωτηση ειναι απλη, αλλα οι απαντησεις περιπλοκες για τους μη γνωστες.:lol: :beer: :wave2:

vestromas
14/10/2008, 14:19
Bυρωνα, το θεμα ειναι να βαλω μπροστα πισω ενα σετακι κομπλε να ρυθμιστει στα κιλα μου και στην χρηση που κανω συνηθως, δηλαδη δικαβαλος και συχνα φορτωμενος και να ξεμπερδεψω.
Δεν ξερω εαν αυτες οι δουλειες γινοντε με κουριερ.:lol:

lamoun
14/10/2008, 15:03
Άν έχουν data για το μηχανάκι, και τους δώσεις στοιχεία, όπως βάρος, ποσοστό δικάβαλου, τρόπος οδήγησης κλπ, γίνεται και με κούριερ.


Η αποστολή γίνεται με το ΚΤΕΛ Κρήτης τηλ.28310595505-5955506, απο ότι μου είπαν τα παιδιά στη Bimors.

stefanos
14/10/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Bυρωνα, το θεμα ειναι να βαλω μπροστα πισω ενα σετακι κομπλε να ρυθμιστει στα κιλα μου και στην χρηση που κανω συνηθως, δηλαδη δικαβαλος και συχνα φορτωμενος και να ξεμπερδεψω.
Δεν ξερω εαν αυτες οι δουλειες γινοντε με κουριερ.:lol:


Αυτές οι δουλειές δεν γίνονται ούτε επί τόπου, για πολύ απλούς λόγους, που όμως δεν είναι του παρόντος ποστ.

vestromas
14/10/2008, 15:08
Τα τηλ. ειναι απο κτελ Κρητης, η bimors;
Για τα μπροστινα τι γινετε;
Στα στελνουν σετ και τα τοποθετεις στον μαστορα σου;
Παντως ειναι πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση και σε ευχαριστω λαμουν που βοηθας.:beer: :wave2:

vestromas
14/10/2008, 15:10
Kατι φαιδρο μυριζομε οτι ετοιμαζεις Στεφανε.:lol:
Ριχτο να μην παει χαμενο το σπαμ:beer: :wave2:

lamoun
14/10/2008, 15:25
Αυτή ήταν ακριβώς η απάντηση τους, λογικά είναι το τηλέφωνο των KTΕΛ, αλλά μάλλον θα πρέπει να συνεννοηθείς με την μεριά της Αθήνας.

Για το μπροστινό δε θα συνιστούσα να το στείλεις κάτω. Δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Η πιο απλή αλλαγή είναι ένα σκληρότερο ελατήριο (το υπολογίζεις και στο site παρακάτω) και λίγο πιο παχύ λαδάκι.

Η επόμενη είναι αυτό που λέγετε Cartridge Emulators σε συνδυασμό με τα ελατήρια και το λαδάκι, βγάζει ένα η RACETECH (http://www.racetech.com/evalving/english/Srchpr.asp?bikeid=372&manufacture=Suzuki&model=DL650+V-Strom&year=04-08&TABLEINFO=street&langname=english) (στο λινκ το έχει σαν Fork Emulator Kit)

Μετά πάμε για ολική αντικατάσταση των εσωτερικών του πιρουνιού με cartridge kits

και τέλος, άλλα πιρούνια.

Η επιλογές 3,4 είναι άλλης τεχνολογίας αναρτήσεων, και η 2 προσπαθεί να την προσομοιάσει.
Συνιστώ την 2η επιλογή, όμως δεν έχεις εύκολο τρόπο να αλλάξεις τις ρυθμίσεις.

stefanos
14/10/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Kατι φαιδρο μυριζομε οτι ετοιμαζεις Στεφανε.:lol:
Ριχτο να μην παει χαμενο το σπαμ:beer: :wave2:

Καθόλου φαιδρό η πικρή αλήθεια είναι.
Η ρύθμιση της ανάρτησης είναι συνάρτηση του αναβάτη, του τεραίν, της διάθεσης, δεν είναι κάτι που επειδή ταιρειάζει σε εμένα πρέπει να ταιριάξει και σε εσένα επειδή είμαστε τα ίδια κιλά έχουμε το ίδιο μηχανάκι και πάμε ταξίδια.
Το μόνο που μπορέι να θέλει ταίριασμα είναι το ελατήριο αλλά σε καμιά περίπτωση στην καθημερινή ζωή μας που άνετα βολευόμαστε με την προφόρτιση (και δεν υπάρχουν και ελατήρια διαθέσιμα)
Απο εκεί και πέρα όποιος σου πεί οτι θα σετάρει το αμορτισέρ ή το μπροστινό για τα κιλά σου και ταξίδι σε δουλεύει.
Μπορείς να κάνεις valving εύκολα σε μαγαζί που ασχολείται με αμαρτισέρ για να ταιριάξει στις ανάγκες σου ΕΦΟΣΟΝ έχεις την δυνατότητα να ζητήσεις κάτι συγκεκριμένο και μετρήσιμο απο τον μάστορα.
Γι αυτό υπάρχουν και τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ.

vestromas
14/10/2008, 15:40
Επειδη μιλαμε ενα απλο τουριστικο ον οφ, προφανως μιλαμε και για ενα αναλογο σεταρισμα μεσου ορου. Πιστευω πως αυτα που λες, αφορουν αλλα πιο εξειδικευμενα πραγματα.
Επομενος ενα σχετικο σεταρισμα για καθημερινη η τουριστικη χρηση ειναι εφικτο.:beer:
Λαμουν ευχαριστω για τις λεπτομεριες. Εισουν κατατοπιστικοτατος:beer: :wave2:

dirtbird
14/10/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Kανα δυο φιλαράκια που εχουν βάλει στα μηχανάκια τους το μη ρυθμιζόμενο, .....

ΔΕΝ υπάρχουν Ohlins (ή WP) μη ρυθμιζόμενα.

Το βασικό μοντέλο πέραν της προφόρτισης ελατηρίου έχει και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς.
Το επόμενο μοντέλο διαθέτει μπουκαλάκι αζώτου πάνω στο οποίο υπάρχει και η ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης....



That's preliminary knowledge.....:confused: :rolleyes:

Lio
14/10/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Καθόλου φαιδρό η πικρή αλήθεια είναι.
Η ρύθμιση της ανάρτησης είναι συνάρτηση του αναβάτη, του τεραίν, της διάθεσης, δεν είναι κάτι που επειδή ταιρειάζει σε εμένα πρέπει να ταιριάξει και σε εσένα επειδή είμαστε τα ίδια κιλά έχουμε το ίδιο μηχανάκι και πάμε ταξίδια.
Το μόνο που μπορέι να θέλει ταίριασμα είναι το ελατήριο αλλά σε καμιά περίπτωση στην καθημερινή ζωή μας που άνετα βολευόμαστε με την προφόρτιση (και δεν υπάρχουν και ελατήρια διαθέσιμα)
Απο εκεί και πέρα όποιος σου πεί οτι θα σετάρει το αμορτισέρ ή το μπροστινό για τα κιλά σου και ταξίδι σε δουλεύει.
Μπορείς να κάνεις valving εύκολα σε μαγαζί που ασχολείται με αμαρτισέρ για να ταιριάξει στις ανάγκες σου ΕΦΟΣΟΝ έχεις την δυνατότητα να ζητήσεις κάτι συγκεκριμένο και μετρήσιμο απο τον μάστορα.
Γι αυτό υπάρχουν και τα ρυθμιζόμενα αμορτισέρ.

+150000
Για μια ακόμη φορά θα συμφωνήσω με το stefano.
Ας όψονται κάποιοι Αμερικάνοι ονόματι Whit Bros, ProCircuit, FMF και δε συμμαζεύεται, που το 80-90 δημοσίευαν ολοσέλιδες καταχωρήσεις στο motocross action και το dirt bike που έλεγαν "στείλτε μας τις αναρτήσεις σας, γράψτε σε ενα χαρτάκι το βάρος σας και τον τρόπο που οδηγείτε(!!!!) και θα κάνουμε το super-duper γ@μ@το revalving μας θα τις ρυθμίσουμε και θα σας τις στείλουμε, έτοιμες να κατακτήσουν το επόμενο AMA Supercross world cup. Μόνο μη ξεχάσετε το φακελάκι με τα 500$"
Η ρύθμιση της αναρτησης μπορεί να γίνει μόνο απο τον ίδιο τον αναβάτη , αφού καταλάβει πρώτα πως λειτουργεί και μετά τι ακριβώς διαφοροποίηση χρειάζεται....
Oταν φτάσει σε αυτό το σημείο θα ξέρει αν χρειάζονται δραστικές επεμβάσεις ή όχι...

Respect
14/10/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Την λύση της επισκευής απο το παιδί στην Κρήτη τη σκεφτήκατε; Δε ξέρω αν έχει νόημα κάτι τέτοιο τη στιγμή που δεν έχουμε ένα πέρα για πέρα ασφαλές συμπέρασμα για τη σωστή λειτουργία του αμορτισέρ (μη ξεχνάμε πως μιλάμε για πατέντα) αφενός και αφετέρου σύμφωνα με τον Superman εδώ http://vstromhellas.forumotion.com/forum-f6/topic-t1195.htm παραεισαγωγής το original μπορείς να το βρεις με 140?.

sapila racing
14/10/2008, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΔΕΝ υπάρχουν Ohlins (ή WP) μη ρυθμιζόμενα.

Το βασικό μοντέλο πέραν της προφόρτισης ελατηρίου έχει και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς.
Το επόμενο μοντέλο διαθέτει μπουκαλάκι αζώτου πάνω στο οποίο υπάρχει και η ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης....



That's preliminary knowledge.....:confused: :rolleyes:

Πες τα πες τα!

Και μπορω να πώ οτι το απλό Ohlins που εχει ρύθμιση προφόρτισης και απόσβεσης επαναφοράς δουλευει μια χαράστο Hornet που ειναι και δύσκολη περίπτωση μια και δεν εχει μοχλικό.