PDA

View Full Version : Καλυτερη εξατμιση - καλυτερος λαιμος ΧΤ 600



apsogos
13/10/2008, 20:28
Καλησπερα και παλι παιδια....θελω να γραψετε τις γνωμες σας για την καλυτερη εξατμιση σε αποδοση και λαιμο....
εγω εχω πανω ρεμους και μου ειπαν οτι δεν ειναι οτι καλυτερο σε αποδοση!
πειτε γνωμες:beer:

p@nos
13/10/2008, 23:52
απσογε παρε ενα lc4 να ηρεμησεις δεν υπαρχει αλλος τροπος...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:







:beer:

OzZzZzY
14/10/2008, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
απσογε παρε ενα lc4 να ηρεμησεις δεν υπαρχει αλλος τροπος...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:







:beer:


ορθα ομιλησες :smokin:



:lol:

apsogos
14/10/2008, 08:31
γελατε γελατε ....οταν εγω θα συνεχιζω και θα συνεχιζω με το χτ....θα δω καποια κτμ σταματημενα στο δρομο...:lol:

Antwnis
14/10/2008, 13:39
Βάλε τους μαμά λαιμούς και τη Remus (φαντάζομαι έχεις την grand prix)
Οι πιο μεγάλης διατομής λαιμοί σου κόβουν ροπή χαμηλά για ελάχιστο κέρδος κοντά στα κόκκινα.
Φυσικα, ένα ελέυθερο φίλτρο (Κ& Ν, DNA) και ανάλογα μεγαλύτερο ζιγκλέρ.
Και θα έχεις ότι καλύτερο μπορείς χωρίς να πειράξεις το μοτέρ.
Άμα δεν σου φτάνει, το να πάς για εκκεντροφόρους και υπερκυβισμούς, θα μπλέξεις και θα πληρώσεις αδρά κάνοντας παράλληλα και το μηχανάκι σου πιο ευάλωτο σε 8ερμοκρασίες και αξιοπιστία γενικότερα (κάτι ανάλογο σε ΚΤΜ δηλαδή!!).
:beer:

johnkerasi
14/10/2008, 14:20
Απσογε σε πάω. μου θημίζεις εμένα. έτσι κι εγώ ρωτάω ολη την ώρα για το ένα και το άλλο και σκέφτομαι πώς θα πειράξω λίγο ακόμα το μηχανάκι. Η αλήθεια όμως είναι οτι όσο και να πειράξουμε το ΧΤακι τρελέσ διαφορές δεν θα δουμε. τέλος πάντων. εγώ εχω επάνω μια G.P.R. Δεν μπορώ να πώ έχει πάρει λιγο το μηχανάκι. Εχει αλλαφρύνει κιολάς. Το θέμα είναι οτι η εξάτμηση "δειχνει" το οφελος της όταν της βγάζω την τάπα αλλά τότε με ακουει όλη η πάτρα γι αυτό και την έχω κυρίως ταπωμένη! αλήθεια με τα ζιγκλέρ τι έκανες?

apsogos
14/10/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Βάλε τους μαμά λαιμούς και τη Remus (φαντάζομαι έχεις την grand prix)
Οι πιο μεγάλης διατομής λαιμοί σου κόβουν ροπή χαμηλά για ελάχιστο κέρδος κοντά στα κόκκινα.
Φυσικα, ένα ελέυθερο φίλτρο (Κ& Ν, DNA) και ανάλογα μεγαλύτερο ζιγκλέρ.
Και θα έχεις ότι καλύτερο μπορείς χωρίς να πειράξεις το μοτέρ.
Άμα δεν σου φτάνει, το να πάς για εκκεντροφόρους και υπερκυβισμούς, θα μπλέξεις και θα πληρώσεις αδρά κάνοντας παράλληλα και το μηχανάκι σου πιο ευάλωτο σε 8ερμοκρασίες και αξιοπιστία γενικότερα (κάτι ανάλογο σε ΚΤΜ δηλαδή!!).
:beer:

οχι δεν προκειται να ανοιξω μοτερ για βελτιωση!:nono:

apsogos
14/10/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnkerasi
Απσογε σε πάω. μου θημίζεις εμένα. έτσι κι εγώ ρωτάω ολη την ώρα για το ένα και το άλλο και σκέφτομαι πώς θα πειράξω λίγο ακόμα το μηχανάκι. Η αλήθεια όμως είναι οτι όσο και να πειράξουμε το ΧΤακι τρελέσ διαφορές δεν θα δουμε. τέλος πάντων. εγώ εχω επάνω μια G.P.R. Δεν μπορώ να πώ έχει πάρει λιγο το μηχανάκι. Εχει αλλαφρύνει κιολάς. Το θέμα είναι οτι η εξάτμηση "δειχνει" το οφελος της όταν της βγάζω την τάπα αλλά τότε με ακουει όλη η πάτρα γι αυτό και την έχω κυρίως ταπωμένη! αλήθεια με τα ζιγκλέρ τι έκανες?


για σου ρε τζον!!!

LsKostas
14/10/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Καλησπερα και παλι παιδια....θελω να γραψετε τις γνωμες σας για την καλυτερη εξατμιση σε αποδοση και λαιμο....
εγω εχω πανω ρεμους και μου ειπαν οτι δεν ειναι οτι καλυτερο σε αποδοση!
πειτε γνωμες:beer:


Arrow τελικο

Λαιμοι Devil


Για ΧΤ οτι καλυτερο :beer:

johnkerasi
14/10/2008, 15:02
αυτό που λένε με τους λαιμούς Devil οτι δηλ. κάνουν διαφορά ισχύει ρε παιδιά? Γιατι αλλοι λένε ναι και άλλοι λένε αυτά που λέει και ο αντώνης. Μήπως είναι υπερβολή? πολλά ακουγονται ρε γαμώτο και δεν μπορώ να καταληξω!!!!!!

johnkerasi
14/10/2008, 15:08
συμπληρώνω: Δηλαδή οι devil δεν έχουν μεγαλύτερη διατομή απο τους μαμα; Αν έχουν τότε δεν ισχυεί οτι κόβουν από τα χαμηλά; Και κάτι άλλο: Υπάρχει περίπτωση να μην δένουν το τελικό με τους λαιμούς αν είναι διαφορετική μάρκα ή αφου είνα και τα 2 για ΧΤ δεν υπαρχει θέμα;

vagXT
14/10/2008, 16:14
Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτησεις σχετικές να μην ανοίγω άλλο topic.

Ας υποθέσουμε πως μπαίνει ελεύθερο τελικό και ελεύθερο φίλτρο..

1)Τι επεμβάσεις πρέπει να γίνουν στη τροφοδοσία για να δουλέψει σωστά το μοτέρ (μεγαλύτερο ζιγκλέρ?Υπάρχει στάνταρ συνταγή για την περίπτωση?

2)Χρειάζεται κάποια ρύθμιση σε δυναμόμετρο ή με την αλλαγή του ζιγκλέρ δουλεύει σωστά το μοτέρ για πιο πλούσιο μείγμα?

3)Επηρεάζεται η αξιοπιστία του μοτέρ? Ποια μ@λ@κία μπορεί να κάνει κάποιος μάστορας και να κάνει κακό στο μοτέρ?Παίζει κάτι τέτοιο?

4)Το μοτέρ ανεβάζει πιο εύκολα θερμοκρασία ή λόγω πιο εύκολης αναπνοής-εκπνοής δουλεύει πιο σωστά?

5)Πόσα κιλα πιο βαρύ είναι μια arrow (π.χ.) απο το μαμά τελικό?

6)Πόσο μεγαλύτερη κατανάλωση να υπολογίζει κάποιος?

Ευχαριστώ

johnkerasi
15/10/2008, 15:07
ελα ρε παιδια! δεν μπορεί να μην ξερει κάποιος να πει κάτι!

apsogos
15/10/2008, 23:02
το ζιγκλερωσα....!
αλλαγει θορυβου...λιγακι στο φιλτροκουτι λογο του οτι στο ενα καρπυρατερ εχει μπει φιλτρο & το αλλο τραβασει απο το Κ&Ν.
ειπαμε φοραω ρεμους γραντ πριξ εξατμιση και λαιμους ρεμους παλι...διαφορες που αντιληφθηκα...σε αποτομο ανοιγμα.... πχ φτανει τα 140 (αν βαλουμε μετρο εκει) πιο γρηγορα...και στα ψηλα σιγουρα τραβαει καλυτερα...αρπαγμα καλυτερο....απο πριν...καταναλωση δεν ξερω ακομη...αυτα

LsKostas
16/10/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnkerasi
ελα ρε παιδια! δεν μπορεί να μην ξερει κάποιος να πει κάτι!


Οι Devil λαιμοι μπορεις να τους βρεις με 200e στου Billrebuilts

Tοσο γνωριζω οτι τους εφερνε...ρωτα δεν χανεις τιποτσ

Επισης βαλε οπωσδηποτε καρμπυρατερ Keihin FCR 39mm.

Πιστονακι βαλε Wossner 101 mm

Ελατηρια τιτανιου

Και εκκεντροφορο απο ttr600 ,βρισκεις ευκολα πιστευω


Δεν σου λεω αλλους εκκεντροφορους after μαρκετ παει ακριβα το μαλλι...

LsKostas
16/10/2008, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
απσογε παρε ενα lc4 να ηρεμησεις δεν υπαρχει αλλος τροπος...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:


:nono:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
16/10/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Οι Devil λαιμοι μπορεις να τους βρεις με 200e στου Billrebuilts

Tοσο γνωριζω οτι τους εφερνε...ρωτα δεν χανεις τιποτσ

Επισης βαλε οπωσδηποτε καρμπυρατερ Keihin FCR 39mm.

Πιστονακι βαλε Wossner 101 mm

Ελατηρια τιτανιου

Και εκκεντροφορο απο ttr600 ,βρισκεις ευκολα πιστευω


Δεν σου λεω αλλους εκκεντροφορους after μαρκετ παει ακριβα το μαλλι...




μα γιατι να μην παρει κατευθειαν lc4 ιδια αποδοση θα εχουν...

:lol: :lol: :lol:

LsKostas
16/10/2008, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μα γιατι να μην παρει κατευθειαν lc4 ιδια αποδοση θα εχουν...

:lol: :lol: :lol:

Oxi γιατι το ΚΤΜ θα ειναι δυνατοτερο ακομα και τοτε

Απλα η αξιοπιστια του ΧΤ ισοσκελιζει την μικρη διαφορα στην αποδοση ;)

Κατα τ αλλα ναι ειναι ακριβη η μετατροπη

τον καψαμε τον ανθρωπα :o

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
16/10/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Oxi γιατι το ΚΤΜ θα ειναι δυνατοτερο ακομα και τοτε

Απλα η αξιοπιστια του ΧΤ ισοσκελιζει την μικρη διαφορα στην αποδοση ;)

Κατα τ αλλα ναι ειναι ακριβη η μετατροπη

τον καψαμε τον ανθρωπα :o

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


με αυτα τα πραγματακια που λες παει γυρω στα 50 ροδα το ΧΤακι:D


αλλα και η αξιοπιστια του παει περιπατο μετα, γινεται ζημιαρικο σε σχεση και με το ΚΤΜ ακομα...
:bigcry:

KONIORDO$
16/10/2008, 02:02
πιστευω οτι αν μπουν καλα πραγματα πχ σφυρηλατο εμβολο και αλλα δεν θα εχει ιδιαιτερο προβλημα με την αξιοπιστια και για fcr το 35 εχω ακουσει οτι ειναι πιο ευκολο στην ρυθμιση του και πιο βολτισιο

apsogos
16/10/2008, 08:27
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :sun:

αρκετα γελασαμε επι του θεματος...για να καταλαβουμε 1-2 πραγματακια του στοχου μου....
μαμα μοτερ......σχεδον μαμα καταναλωση....ηθελα να ροπιαζει και να τελικιαζει λιγο παραπανω η 5η...μου πιστευω οτι δεν εχει ιδιαιτερη δυναμη....

μετα απο αρκετο διαβασμα που εχω ριξει στα site θα σας επισυναψω την επικοινωνια και την απαντηση ενος πρωην κατοχου χτ. ο φιλος μας υποστηριζει οτι χτυπαει 180 (και τον πιστευω εστω για τα 170) κοιταξτε τι μου ειπε οτι ειχε κανει...:

Εβαλα ολα τα μαμα ΥΑΜΑΗΑ ζιλκλερ, βελονες, φιλτροκουτι, ΟΛΑ απο την αντιπροσωπια, ενα φιλτρο κ&Ν, προσεγμενο (ολα ακριβως οπως λεει το σερβις μανουαλ) γενικο σερβις στο μοτερ, λαιμοι απο το μοντελο '99, τελικο ελληνικο απο Θεσσαλονικη (τα γνωστα...), πολλαπλασιαστης απο ΤΤ, ξηλωμα οι διακοπτες σταντ και συμπλεκτη, και το ειχα για καθημερινη μετακινηση...Εμφανισιακα το εφτιαξα λιγο για να μ' αρεσει, και παιδευτηκα πολυ - παρα πολυ - με φρενα και αναρτησεις, γιατι...ηταν Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ειχα καβαλησει ως τωρα, αλλα το εφερα σε πολυ καλο επιπεδο αποδοσης (για τα μετρα του ΧΤ παντα). Το οτι εβγαζε 170 πραγματικα στη βουτα για πλακα (μετρημενο με πολλα στρητ φιλων), πιστεψε με , ΔΕΝ το επιδιωξα, ουτε και με ενδιεφερε εξ αρχης, απλα αυτη ηταν η πραγματικοτητα...
Και ειμαι (και ημουν...) και 100 κιλα...



ακουω γνωμες να το συζητησουμε...
:wave2:

p@nos
16/10/2008, 09:39
στη Βουτα λογικο ειναι να τα πιανει, αφου ειναι βουτα ονομα και πραγμα...
:p

LsKostas
16/10/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :sun:
ακουω γνωμες να το συζητησουμε...
:wave2:


Ολα αυτα τα πετυχε με φιλτρο Κ&N και πολλαπλασιαστη απο ΤΤ :sick:

Δηλαδη αν βαλει και τιποτα αλλο τι θα κανει ? Απογειωση ?

apsogos
16/10/2008, 14:24
ρε παιδια χωρις παρεξηγηση....ας λυσουμε εδω την ιστορια...να δω ακριβως τι συμβαινει και μετα κανουμε οσο καλαμπουρι γουσταρετε....... θα μου πουν οι 600αριδες τι τελικη εχουν χωρις δουριους ανεμους....και κατηγορες....ακουω..σοβαρες απαντησεις και απο σιγουρες πηγες...χωρις (δουρεια κοντερ και οχι απο μοταρντ που κλεβει το κοντερ τους)

p@nos
16/10/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
ρε παιδια χωρις παρεξηγηση....ας λυσουμε εδω την ιστορια...να δω ακριβως τι συμβαινει και μετα κανουμε οσο καλαμπουρι γουσταρετε....... θα μου πουν οι 600αριδες τι τελικη εχουν χωρις δουριους ανεμους....και κατηγορες....ακουω..σοβαρες απαντησεις και απο σιγουρες πηγες...χωρις (δουρεια κοντερ και οχι απο μοταρντ που κλεβει το κοντερ τους)


απσογε ριξε μια ματια στο θρεντ με τις τελικες...

αν θυμαμαι γυρω στα 150 ειχαν καταληξει οι περισσοτεροι...


περιμενουμε να μας πεις και πως αλλαξε η καταναλωση τωρα με τα ζιγκλερ...

:beer:

johnkerasi
16/10/2008, 14:47
λοιπόν αν και είμαι 500αρης θα σου πώ. Τώρα που έχω βαλει 14αρι γραναζι μπροστα το μηχανακι τελικιαζει στα 140 με 145 στις 6000+ στροφες, τα οποια πιανει πάντα και τα κρατάει κιολας. με τα κανονικά γραναζια (15αρι μπροστα), είχα δει τελική κανα 2 φορές 160 αλλα το προβλημα ήταν οτι πάνω από 130 εβλεπα μόνο σε ιδανικες συνθηκες και ισωμα για τον απλό λογο οτι η 5η δεν φόρτωνε. Χασμουριόταν το μηχανάκι, κατί που από όσο έχω καταλάβει γενικά ισχύει στα ΧΤ! Αυτά πάντα με το κοντερ μου που όμως δεν το έχω πιάσει να πέφτει και πολύ έξω. Α! παρακληση. Όταν αποκτήσεις εικόνα ενημερωσε μας τι γίνεται με την καταναλωση τώρα που το ζιγκλέρωσες!

apsogos
16/10/2008, 15:16
οσο για το ζιγκλερωμα....παει αρκετα καλυτερα....εγω φοραω πανω το μαμα γραναζι....παντως τελικες δεν αλλαζουν...σας το λεω να το ξερετε....υπολογιζω καταναλωση στο περιπου εκει που εβγαζα γυρω στα 200χλμ με ενα ντεποζιτο να βγαζω τωρα 170-180...περιπου

chr1s_86
16/10/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
... εβγαζε 170 πραγματικα στη βουτα για πλακα (μετρημενο με πολλα στρητ φιλων)...


Αυτά δεν είναι πραγματικά γιατί ούτε τα "στρητ" γράφουν πραγματικά... :winka:

gps η μόνη λύση

MavrosPan
16/10/2008, 22:51
οτι δηλαδη πολλαπλασιαστης, τελικο, φιλτρο και ζιγκλερ εβγαζαν 170 για πλακα ( και για πλακα κ ολας δηλαδη...)?
δυσκολευομαι λιγο εως πολυ να το πιστεψω. μηπως ο φιλος απλα παρασυρεται απο το κοντερ του motard?

γιατι κ μενα η βελονα τελικωνει και το μηχανακι ανεβαζει κ αλλο αλλα δεν λεω οτι παω με 190 . τεσπα, δεν το ψαχνεις λιγο :D

ares_tz
16/10/2008, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Καλησπερα και παλι παιδια....θελω να γραψετε τις γνωμες σας για την καλυτερη εξατμιση σε αποδοση και λαιμο....
εγω εχω πανω ρεμους και μου ειπαν οτι δεν ειναι οτι καλυτερο σε αποδοση!
πειτε γνωμες:beer:

Γεια χαρά,

Δεν ξέρω τι είναι το ζιγκέρωμα που έκανες..
Επίσης έχω το μαμίσιο ΧΤ600 αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να αλλάξω εξάτμιση Remus..
Ίσως να το πουλήσω καλύτερα από το να κάνω μετατροπές..

apsogos
17/10/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Γεια χαρά,

Δεν ξέρω τι είναι το ζιγκέρωμα που έκανες..
Επίσης έχω το μαμίσιο ΧΤ600 αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να αλλάξω εξάτμιση Remus..
Ίσως να το πουλήσω καλύτερα από το να κάνω μετατροπές..


arez marez koukounarez.....

για το μονο που ενδιαφερθηκα στην αναζητηση μου, ειναι να εχω ενα καλοσυντηρημενο χτ ,που μπορει να εχει αν οχι αριστη, πολυ καλη αποδοση χωρις να κανω καποια μετατροπη στο μοτερ.Εξατμιση και λαιμους ειχε πανω το μηχανακι...+ φιλτρο... το μονο που του εκανα ηταν το ζιγκλερωμα....γουσταρο να ασχολουμαι και να μαθαινω πραγματακια,δεν ειναι κακο πιστευω...

Με αγάπη
Apsogos

apsogos
21/10/2008, 15:40
μετα το ζιγκλερωμα αντε να εχασα απο εκει που εκανα 200 να βγαζει τωρα 190χλμ ανα ντεποζιτο...Σωστη ρυθμιση απο το σωστό ατομο...

ρωτησα και μου ειπε να βαλω λαιμους devil θα παρω...Καμμια σχεση με τους ρεμους που εχω πανω...

:beer:

o_gavros
21/10/2008, 18:02
πόσο σου πήγε το μαλλί για το όλο κόλπο αν επιτρέπεται?

apsogos
21/10/2008, 23:33
100 ευρω..μαζι με κολλαρα που αλλαξα γιατι ηθελαν αλλαγη...