PDA

View Full Version : CBR600f vs GSXR1300R όχι σύγκριση!



Road67
17/10/2008, 20:57
Καλησπέρα!
Είμαι καλά, ευχαριστώ για όσους μου έστειλαν πμ όλο τον καιρό που λείπω :)

Το θέμα μου δεν αφορά σύγκριση ανάμεσα στις δυο μηχανές δεν είμαι γιούχου:hypnotize :lol: ...
Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής: Δυσκολευόμενος να βρω 1300R του 01 γύρω στα 7000 στράφηκα στο 600F που μπορώ να το πάρω ακόμη και τώρα.

Το οδήγησα πολύ ώρα και ενώ μου άρεσε αν και δεν είναι πολύ δυνατό ισοβαθμίζεται αυτό από την ευκολία του μέσα στην πόλη το πρόβλημα είναι αλλού και το οποίο δεν το αντιμετώπισα με τη hayabusa σε καμία περίπτωση. Από ένα σημείο και μετά άρχισαν να με βαράνε σουβλιές χαμηλά στη μέση στο ύψος πάνω απ' την ουρά αρχικά όχι πολύ έντονα αλλά από ένα σημείο και μετά δε μπορούσα να σταθώ κι όταν σταμάτησα σ' ένα βενζινάδικο δε μπορούσα να σηκωθώ.

Σκέφτηκα πως ίσως επειδή εδώ έχει υγρασία να προέκυψε κανά πρόβλημα στη μέση μου αλλά ξανακαβάλησα μια haya και πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα ενώ το 600F όσες φορές κι αν το έχω καβαλήσει μετά από κάποια ώρα αρχίζουν οι σουβλιές. Τί λέτε να παίζει;

Ευχαριστώ :beer:

Sapadak
17/10/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δυσκολευόμενος να βρω 1300R του 01 γύρω στα 7000

Αν δε ενδιαφερει '03 στη Σαλονικα λιγο πανω απο το μπατζετ λετ μι νοου!


Τωρα για τις τσιμπιες, και το ενα οδηγησα και το αλλο το εχω και δεν ειχα κανενα προβλημα!!

χμμμ

idomeneas
17/10/2008, 21:17
και εγώ όταν πρωτοπήρα το 600f για μια εβδομάδα ήμουνα με λέοντος...
μετά μου πέρασε και από τότε κανένα πρόβλημα...

panavour
18/10/2008, 12:44
Οι σουβλιες που αισθανεσαι ειναι καθαρα θεμα θεσης οδηγησης.Επειδη το ενα μηχανακι εχει πιο ορθια οδηγηση απο το αλλο , καταπονουνται οι κατωτεποι οσφυικοι σπονδυλοι και ο κοκυγας και μουδιαζεις και πονας και δεν μπορεις να σηκωθεις.Επισης παιζει ρολο και η ανατομια και το υλικο της σελλας.Δεν νομιζω οτι συνηθιζεται γι αυτο κοιτα αλλο μηχανακι.:wave2: :wave2:

Το εχω παθει και εγω και ηταν η αιτια που πουλησα μηχανακι.

gixxerpap
18/10/2008, 13:02
προφανώς έχεις ευαισθησία σε συγκεκριμένο σημείο, το οποίο φορτίζεται περισσότερο απο τη θέση οδήγησης του cbr... μπορεί να είναι κάτι που διορθώνεται με μια απλη αλλαγή μαρσπιέ, που να έχουν τη δυνατότητα αλλαγής θέσεων, η με αλλαγή του ύψους των κλιπόν ...hayabusa πα΄ντως, δε θα γίνει ποτέ ...;)

Road67
23/10/2008, 10:32
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά φαντάστηκα οτι έχω εγώ πρόβλημα κι αποφάσισα να πάω σε ορθοπεδικό :D Τελικά δεν έχω πρόβλημα ορθοπεδικό πέρα από μια μικρή ευαισθησία στο συγκεκριμένο σήμειο επειδή κάποτε πάχυνα απότομα και το ίδιο απότομα ξαναδυνάτισα κι απ' ότι φαίνεται αυτό προκάλεσε κάποιο πρόβλημα γιατί η κοιλιά που είχα κάνει με ''τράβαγε'' προς τα κάτω και λόγω σκελετού αυτό μου δημιούργησε την ευαισθησία που γίνεται εμφανής μόνο σε σκυφτή θέση και μετά από ώρα σε κάποιους ας πούμε κραδασμούς. Το ευτυχές είναι οτι δε μου έχει προκαλέσει πρόβλημα στο ισχίο, αλλά παρόλ' αυτά ο ορθοπεδικός μου πρότεινε ν' αγοράσω ένα μηχανηματάκι που λέγεται στεπ για να μη δημιουργηθούν άλατα για να μην έχω πρόβλημα σε μεγαλύτερη ηλικία γιατί είναι πιθανό.

GABBER
23/10/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Ντρέπομαι που θα το πω αλλά φαντάστηκα οτι έχω εγώ πρόβλημα κι αποφάσισα να πάω σε ορθοπεδικό :D Τελικά δεν έχω πρόβλημα ορθοπεδικό πέρα από μια μικρή ευαισθησία στο συγκεκριμένο σήμειο επειδή κάποτε πάχυνα απότομα και το ίδιο απότομα ξαναδυνάτισα κι απ' ότι φαίνεται αυτό προκάλεσε κάποιο πρόβλημα γιατί η κοιλιά που είχα κάνει με ''τράβαγε'' προς τα κάτω και λόγω σκελετού αυτό μου δημιούργησε την ευαισθησία που γίνεται εμφανής μόνο σε σκυφτή θέση και μετά από ώρα σε κάποιους ας πούμε κραδασμούς. Το ευτυχές είναι οτι δε μου έχει προκαλέσει πρόβλημα στο ισχίο, αλλά παρόλ' αυτά ο ορθοπεδικός μου πρότεινε ν' αγοράσω ένα μηχανηματάκι που λέγεται στεπ για να μη δημιουργηθούν άλατα για να μην έχω πρόβλημα σε μεγαλύτερη ηλικία γιατί είναι πιθανό.

Με προλαβες...
Για τον ορθοπεδικο.
Το BUSA εχει σαφως καλυτερο αφροδες στη σελα.
Προσωπικα , μιας και ειχα F και τωρα Busa και επειδη και εγω ειμαι "μπαλονι" σου λεω οτι το Busa εχει σουπερ θεση οδηγησεις , για αυτο που ψαχνεις....

Ασε που μακραινει και τα χερακια μας !!!

:a25: :a25:

reinmeister
23/10/2008, 11:13
8000 μετρητα αυτο...

δευτερα παει για ανταλλαγη...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68387

αναφορικα με το θεμα σου,η θεση οδηγησης του cbr ειναι αρκετα πιο ορθια με αποτελεσμα να φορτιζεται περισσοτερο η σπονδυλικη σου στηλη...

Road67
23/10/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
8000 μετρητα αυτο...

δευτερα παει για ανταλλαγη...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68387

αναφορικα με το θεμα σου,η θεση οδηγησης του cbr ειναι αρκετα πιο ορθια με αποτελεσμα να φορτιζεται περισσοτερο η σπονδυλικη σου στηλη... Σ' ευχαριστώ αλλά μάλλον έχει βρεθεί μηχανή από μέλος του φόρουμ κι άλλωστε μιλάμε για αγορά στα μέσα με τέλη Γενάρη όπου θα έχω όλο το ποσό και δεν παίζει πάνω από εφτά. Ευχαριστώ πάντως.

reinmeister
23/10/2008, 13:33
τιποτα...και το cbr ειναι ενα πολυ αξιολογο μηχανακι,το οποιο αν φερεις στα μετρα σου,θα σε καλυψει μια χαρα...φοβερα αξιοπιστο και κανει τα παντα...

καλη αγορα...:beer:

Xlitos
23/10/2008, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τιποτα...και το cbr ειναι ενα πολυ αξιολογο μηχανακι,το οποιο αν φερεις στα μετρα σου,θα σε καλυψει μια χαρα...φοβερα αξιοπιστο και κανει τα παντα...

καλη αγορα...:beer:

:beer: