PDA

View Full Version : Αλλος ενας μυθος κατερριφθει (Osram Night Breaker)



PortisHead
20/10/2008, 00:18
Οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο,εξάλλου το ειχα διαπιστωσει στα φωτα του αυτοκινητου με Osram +50% φως.Τριχες.

Ετσι ειπα να δοκιμασω στη μηχανη τις τελευταιας τεχνολογιας λαμπες Night Breaker με (ακουσον ακουσον) +90% περισσοτερο φως και +10% πιο ασπρο.
χα χα χα χα χα

Ιδου τα αποτελέσματα για να μην την πατησει και κανας άλλος.



Πριν με απλες Halogen H7 (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/night%20breaker/before2.jpg)

Μετα με Night Breaker της Osram (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/night%20breaker/after2.jpg)

Υ.Γ.
OK,για να μην ειμαι και μονο γκρινιαρης...πιο λευκα ειναι σιγουρα...μπορει να μην αποτυπωνεται καθαρα στις φωτογραφιες και επιπλεον "ανοιξε" το φασμα δεξια αριστερα...αλλα πιο δυνατα φώτα....με τίποτα.

fantacid
20/10/2008, 00:35
γιαυτο τα ubran legends,

για να καταρρίπτονται....


:lol: :lol: :lol: :lol:



παω στοιχημα οτι συντομα θα σε καλεσουν σα guest star σε καποιο επεισοδιο των mythbusters

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
20/10/2008, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο,εξάλλου το ειχα διαπιστωσει στα φωτα του αυτοκινητου με Osram +50% φως.Τριχες.

Ετσι ειπα να δοκιμασω στη μηχανη τις τελευταιας τεχνολογιας λαμπες Night Breaker με (ακουσον ακουσον) +90% περισσοτερο φως και +10% πιο ασπρο.
χα χα χα χα χα

Ιδου τα αποτελέσματα για να μην την πατησει και κανας άλλος.



Πριν με απλες Halogen H7 (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/night%20breaker/before2.jpg)

Μετα με Night Breaker της Osram (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/moto/night%20breaker/after2.jpg)

Υ.Γ.
OK,για να μην ειμαι και μονο γκρινιαρης...πιο λευκα ειναι σιγουρα...μπορει να μην αποτυπωνεται καθαρα στις φωτογραφιες και επιπλεον "ανοιξε" το φασμα δεξια αριστερα...αλλα πιο δυνατα φώτα....με τίποτα.


Καταφανέστατα οι φωτό είναι λάθος τραβηγμένες οπότε καμμία διαφορά δεν μπορεί να αποτυπωθεί...Και σωστά τραβηγμένες να ήτανε πάλι δύσκολα θα φαινότανε κάτι (και μην με βάλεις να αναλύσω το γιατί - βαριέμαι....).

Για τις λάμπες τώρα....Το +90% που διαβάζεις αναφέρεται συγκριτικά με τις 1ης γενιάς αλογόνα (entry level), δηλαδή μιλάμε για λάμπες 10ετίας και βάλε... Προφανώς οι Η7 που αντικατέστησες δεν ανήκουν σε αυτές....Με τις σημερινής γενιάς αλογόνα η διαφορά είναι της τάξης του 25-30% και αυτό δεν είναι διαφορά που βγάζει μάτι...
Οι Night Breaker είναι όντως καλές λάμπες και προσφέρουν μια βελτίωση στην ποσότητα και την θερμοκρασία λευκού σε σχέση με τις μαμά λάμπες οχημάτων τελευταίας 3 ετίας. Απλά προφανώς εσύ παρασυρμένος από την διαφήμιση περίμενες κάτι πολύ εντυπωσιακό που δεν υπήρχε περίπτωση να πάρεις....

THEOD
20/10/2008, 01:27
Για του λόγου το αληθές να ποια είναι η διαφορά σε χρώμα φωτός μεταξύ της NightBreaker αριστερά και της μαμίσιας του FZ1 δεξιά (που είναι αρκετά καλή-σύγχρονη λάμπα)...

THEOD
20/10/2008, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Για του λόγου το αληθές να ποια είναι η διαφορά σε χρώμα φωτός μεταξύ της NightBreaker αριστερά και της μαμίσιας του FZ1 δεξιά (που είναι αρκετά καλή-σύγχρονη λάμπα)...

Σορρυ ξέχασα την φωτό...:o


145826

THEOD
20/10/2008, 01:31
Και 2 φωτό που δείχνουν την μεγαλύτερη συνολική ακτινοβολία της NightBreaker


145827

THEOD
20/10/2008, 01:40
Και αυτή με την μεγάλη σκάλα...Υπάρχει λοιπόν μια βελτίωση αλλά όχι τίποτα το τρομερό...Μην ξεχνάς όμως ότι η σύγκριση είναι με βάση μια πολύ καλή και μοντέρνα λάμπα που φοράει το FZ1.
Η διαφορά συγκριτικά με παλαιότερης γενιάς λάμπες είναι πολύ μεγαλύτερη. Γνωστός που μετά από παρότρυνσή μου την έβαλε σε Τράνσαλπ του 2001 (αντικαθιστώντας την μαμίσια) δεν πίστευε στα μάτια του από την διαφορά που είχε...

Σαν συμπέρασμα εγώ θα έλεγα ότι είναι μια καλή αναβάθμιση στα φώτα σε όσους διαθέτουν λάμπες άνω των 5-6 ετών. Για καινούργια μηχανάκια μάλλον δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν κάποιος είναι φαν ακόμα και της πιο μικρής βελτίωσης...

THEOD
20/10/2008, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και αυτή με την μεγάλη σκάλα...Υπάρχει λοιπόν μια βελτίωση αλλά όχι τίποτα το τρομερό...Μην ξεχνάς όμως ότι η σύγκριση είναι με βάση μια πολύ καλή και μοντέρνα λάμπα που φοράει το FZ1.
Η διαφορά συγκριτικά με παλαιότερης γενιάς λάμπες είναι πολύ μεγαλύτερη. Γνωστός που μετά από παρότρυνσή μου την έβαλε σε Τράνσαλπ του 2001 (αντικαθιστώντας την μαμίσια) δεν πίστευε στα μάτια του από την διαφορά που είχε...

Σαν συμπέρασμα εγώ θα έλεγα ότι είναι μια καλή αναβάθμιση στα φώτα σε όσους διαθέτουν λάμπες άνω των 5-6 ετών. Για καινούργια μηχανάκια μάλλον δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν κάποιος είναι φαν ακόμα και της πιο μικρής βελτίωσης...

Να δω πόσες φορές ακόμα θα ξεχάσω την φωτό...:blush:


145831

PortisHead
20/10/2008, 01:51
Ναι αλλα εσυ μας δειχνεις φωτεινότητα και χρωμα.
Δεν με ενοιαζε τι χρωμα θα βγαζουν (κιτρινο,πρασινο μπλε)
αλλα τι αποδοση θα εχουν στο δρομο...εκει ειναι το Resume.

Και σε αυτο τον τομεα...ειναι για μενα...απάτη.

:beer:

THEOD
20/10/2008, 02:01
Επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν τις περισσότερες αφτερμάρκετ λάμπες τις αγοράς θα σου πω τι έχω αποκομίσει...

Διαφορά στον δρόμο υπάρχει...Και στην θερμοκρασία λευκού που είναι αυξημένη με αποτέλεσμα πιο άσπρο φως, και στην διάχυση με αποτέλεσμα να καλύπτει μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, και στην ποσότητα του φωτός (αυτό το τελευταίο διακρίνεται καλύτερα συγκριτικά αν αλλάξεις την λάμπα μόνο στον ένα προβολέα και μετά αποσυνδέοντας ενάλλαξ τον έναν και τον άλλον κάνεις την σύγκριση). Επίσης διαφορά θα δείς και στην αυξημένη ανακλαστικότητα των σημάτων της τροχαίας, στις πινακίδες, και στα ανακλαστικά των δρόμων, κάτι που σε ένα σκοτεινό-επαρχιακό δρόμο που δεν υπάρχουν άλλες πηγές φωτισμού μπορεί και να γίνει λίγο ενοχλήτικό - αλλά πάντως συνηθίζεται...

Και όπως σου είπα όσο νεότερης γενιάς λάμπα αντικαθιστάς τόσο μικρότερη είναι η διαφορά. Και κατά κανόνα οι Η7 είναι μοντέρνες-καλές λάμπες...Και πάλι όμως μια διαφορά την έχεις. Το αν δεν είναι αυτή που προσδοκούσες αυτό είναι άλλο θέμα.

odt
20/10/2008, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μετα με Night Breaker της Osram



Άντε ρε...κι εγώ διάβασα στην αρχή Night Breaker Orgasm...:lol:



Λάμπες αλογόνου εδώ και χρόνια αγοράζω από ένα μαγαζί δίπλα στη γέφυρα της Αχχιλέως...με 2? έκαστη (παίρνω τις ακριβές :lol: ) Εκεί που κερδίζουν φαινομενικά οι επώνυμες...είναι στη διάρκεια ζωής...αλλά όταν οι άλλες έχουν 2 ? πάλι δεν τίθεται θέμα...:wave2:

sakisvolos
20/10/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
OK,για να μην ειμαι και μονο γκρινιαρης...πιο λευκα ειναι σιγουρα...μπορει να μην αποτυπωνεται καθαρα στις φωτογραφιες και επιπλεον "ανοιξε" το φασμα δεξια αριστερα...αλλα πιο δυνατα φώτα....με τίποτα.

Ακριβώς αυτό είναι που λες ''άνοιξε'' λίγο η δέσμη δεξιά και αριστερά και είναι λίγο πιο άσπρο!
Βέβαια σε καμιά περίπτωση αυτό το λίγο δεξιά λίγο αριστερά ΔΕΝ είναι +90% με τίποτα!
Πάντως είναι ότι καλύτερο μπορεί να μπει σε ένα φανάρι όταν θέλουμε απόδοση!

Τώρα αν θέλουμε το look της xenon αυτό επιτυγχάνεται με τις λάμπες της Phillips τις Crystal Vision
4500 Kelvin και τις Diamond Vision 5000 Kelvin αλλά από απόδοση σε φως υπολόγιστε κάτι παραπάνω
από το μισό της Osram NBR (night breaker) !

:wave2: :wave2:

apav
20/10/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
αυτό το λίγο δεξιά λίγο αριστερά ΔΕΝ είναι +90% με τίποτα!

Το +90% που μπορείς να κερδίσεις, δεν είναι αριστερά-δεξιά, αλλά "ποιότητα" φωτισμού. :wave2:

golis
20/10/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Τώρα αν θέλουμε το look της xenon αυτό επιτυγχάνεται με τις λάμπες της Phillips τις Crystal Vision
4500 Kelvin και τις Diamond Vision 5000 Kelvin αλλά από απόδοση σε φως υπολόγιστε κάτι παραπάνω
από το μισό της Osram NBR (night breaker) !

:wave2: :wave2:

Και οι 2 τύποι που προτείνεις,δεν είναι εγκεκριμένοι για χρήση δρόμου...

Crystal (http://www.philipslighting.com.au/CV.htm)

Diamond (http://www.philipslighting.com.au/DV.htm)

sakisvolos
20/10/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Το +90% που μπορείς να κερδίσεις, δεν είναι αριστερά-δεξιά, αλλά "ποιότητα" φωτισμού. :wave2:

Ναι συμφωνώ στο ποιοτικό αλλά αν μπεις στο site της osram λέει +90% Brighter και αυτό δεν παίζει!
Τεσπα είναι όμως μια πολύ καλή λάμπα με πραγματικά ποιοτικό όπως λες φωτισμό μετά από την
NBR πας σε xenon (γνώμη μου εννοείτε)!

:beer:

sakisvolos
20/10/2008, 19:16
Και για το λόγο του αληθούς δείτε εδώ (http://www.osram.com/osram_com/Consumer/Automotive_Lighting/Products/Headlights/NIGHT_BREAKER/NIGHT_BREAKER_family/index.html) ο φίλος apav έχει δίκιο!

Απλά εγώ είπα ότι είπα γιατί αυτή η NBR που είχα πάρει εγώ πριν από αρκετό καιρό που ήταν
νεόφερτες ακόμα
λέει +90% brighter και +10% more white!

Ενώ οι δύο που πήρα για το αμάξι λέει +90% more και +10% whiter όπως ακριβώς στη φοτο
στο λινκ που έβαλα!

sakisvolos
20/10/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Και οι 2 τύποι που προτείνεις,δεν είναι εγκεκριμένοι για χρήση δρόμου...

Crystal (http://www.philipslighting.com.au/CV.htm)

Diamond (http://www.philipslighting.com.au/DV.htm)


Όπως τα λες είναι αλλά αφού εισάγονται (παρεισαγωγή μάλλον) και πουλιούνται είναι κι αυτές μια επιλογή
και το ξαναλέω δεν κάνουν φράγκο για μένα μπροστά στην NBR (night breaker) ή την SVS (silverstar)!:winka:

Gi_4ce
20/10/2008, 20:11
Εγω απο μια λαμπα ειδα ΜΕΓΑΛΗ διαφορα!

Philips motovision...

PortisHead
21/10/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Άντε ρε...κι εγώ διάβασα στην αρχή Night Breaker Orgasm...:lol:


Χαχαχαχχα εισαι τρελλοκομείο..... :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Λάμπες αλογόνου εδώ και χρόνια αγοράζω από ένα μαγαζί δίπλα στη γέφυρα της Αχχιλέως...με 2? έκαστη (παίρνω τις ακριβές :lol: ) Εκεί που κερδίζουν φαινομενικά οι επώνυμες...είναι στη διάρκεια ζωής...αλλά όταν οι άλλες έχουν 2 ? πάλι δεν τίθεται θέμα...:wave2:
:rolleyes: χμμμμ τιθεται....γιατι εξαρταται ποσα καντηλια κατεβαζεις για να χώσεςι το χερι σου στα δυσπρόσιτα μερη για να φτασεις τη λαμπα.Ισως εσυ που εχεις γυμνο να ειναι πιο ευκολο.

sakisvolos
21/10/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
:rolleyes: χμμμμ τιθεται....γιατι εξαρταται ποσα καντηλια κατεβαζεις για να χώσεςι το χερι σου στα δυσπρόσιτα μερη για να φτασεις τη λαμπα.Ισως εσυ που εχεις γυμνο να ειναι πιο ευκολο.

Και να καεί μετά από δυο τρεις ώρες λειτουργίας!:eyepop: :eyepop: Αυτό που το πάτε? :confused:

odt
27/10/2008, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead

:rolleyes: χμμμμ τιθεται....γιατι εξαρταται ποσα καντηλια κατεβαζεις για να χώσεςι το χερι σου στα δυσπρόσιτα μερη για να φτασεις τη λαμπα.Ισως εσυ που εχεις γυμνο να ειναι πιο ευκολο.

ναι, στο χόρνετ αλλάζει σχετικά εύκολα....




Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Και να καεί μετά από δυο τρεις ώρες λειτουργίας!:eyepop: :eyepop: Αυτό που το πάτε? :confused:

40000χλμ....(περίπου)
με 60χλμ/ω μέση ωριαία ταχύτητα...(περίπου) μας κάνουν
(περίπου) 666ώρες λειτουργίας (τα φώτα ανάβουν μαζί με τη μηχανή) με 2 ευρά...καθόλου άσχημα

:wave2:

johnnyestia
28/10/2008, 11:08
To ότι λέει 90% παραπάνω δεν είναι απαραίτητα ψέμα. Στο ήχο ας πούμε, διπλάσια ένταση ήχου σημαίνει 3db παραπάνω, διαφορά που το αυτί σίγουρα δεν την αντιλαμβάνεται σαν διπλάσια. Έχει να κάνει με τα μεγέθη που χρησιμοποιούν όταν κάνουν την σύγκριση. Για την φωτεινότητα κάποια στιγμή που θα ανοίξω τα κοιτάπια μου θα σας πω.

sakisvolos
28/10/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
ναι, στο χόρνετ αλλάζει σχετικά εύκολα....





40000χλμ....(περίπου)
με 60χλμ/ω μέση ωριαία ταχύτητα...(περίπου) μας κάνουν
(περίπου) 666ώρες λειτουργίας (τα φώτα ανάβουν μαζί με τη μηχανή) με 2 ευρά...καθόλου άσχημα

:wave2:

Σωστά τα όσα λες δεν λέω αλλά.... αλλά άμα δοκιμάσεις μια NBR ή μια άλλη καλή λάμπα και δεις
πως ανοίγει η δέσμη δεξιά κι αριστερά και λίγο προς τα εμπρός χωρίς να χάνεις φωτεινότητα
στο κέντρο της δέσμης τότε μάλλον θα το ξανασκεφτείς να βάλεις φτηνή λάμπα εκτός και αν
κινείσαι μόνο εντός πόλης και δε σε νοιάζει τι φως αποδίδει το φανάρι σου!

Φιλικά πάντα! :wave2: :wave2:

chr1s_86
29/10/2008, 02:34
Τις Philips motovision που είπε ο φίλος πιο πάνω τις έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

PortisHead
29/10/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Τις Philips motovision που είπε ο φίλος πιο πάνω τις έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

Στο αυτοκίνητο...σε H4...απλα πιο λευκό φως.

Silver_Rider
01/11/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Στο αυτοκίνητο...σε H4...απλα πιο λευκό φως.

Πόσο κάνουν αυτές;

PortisHead
01/11/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Silver_Rider
Πόσο κάνουν αυτές;

Γυρω στα 20 ευρω το σετ.
Απο εδω τα πηρα....
http://www.e-autoshop.gr/