PDA

View Full Version : ΥΨΟΣ ΣΕΛΑΣ



tsian
20/10/2008, 10:39
Καλημέρα σε όλους. Παιδιά θα ήθελα μία βοήθεια. Θέλω να αγοράσω το XT660R και επειδή είμαι λίγο κοντός (1.75) θα φτάνω κάτω ή στα φανάρια θα με μαζευετε? Επίσης τον βήχα που είχε (σκορτσαρισμα) στις χαμηλές στροφές όταν παρουσιαστηκε το διόρθωσαν? Θα πάω βέβαια να το δώ και ο ίδιος αλλα ήθελα μια πρωτη αποψη.

peskandritsos
20/10/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsian
Καλημέρα σε όλους. Παιδιά θα ήθελα μία βοήθεια. Θέλω να αγοράσω το XT660R και επειδή είμαι λίγο κοντός (1.75) θα φτάνω κάτω ή στα φανάρια θα με μαζευετε? Επίσης τον βήχα που είχε (σκορτσαρισμα) στις χαμηλές στροφές όταν παρουσιαστηκε το διόρθωσαν? Θα πάω βέβαια να το δώ και ο ίδιος αλλα ήθελα μια πρωτη αποψη.
Καλημερα.
Εχω δει και πιο κοντους απο 1,75 να οδηγανε το χτ.
Και ξερω οτι γινοντε και πατεντες (χαμηλωμα).
Αυτο που ειπες ειναι το πιο σωστο, πηγαινε να το δεις, να ανεβεις πανω, να το πας βολτα και αν δεν σε βολευει η κοιτας κατι αλλο η ρωτας για χαμηλωμα.:winka:

jpk chios
20/10/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsian
Καλημέρα σε όλους. Παιδιά θα ήθελα μία βοήθεια. Θέλω να αγοράσω το XT660R και επειδή είμαι λίγο κοντός (1.75) θα φτάνω κάτω ή στα φανάρια θα με μαζευετε? Επίσης τον βήχα που είχε (σκορτσαρισμα) στις χαμηλές στροφές όταν παρουσιαστηκε το διόρθωσαν? Θα πάω βέβαια να το δώ και ο ίδιος αλλα ήθελα μια πρωτη αποψη.
Είμαι 1.75 και δε χρειάζεται να το χαμηλώσω.Αλλά αν θελήσεις να το κάνεις απλά βάζεις άλλες λάμες στο μοχλικό(και κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις μπρός και πίσω).Το μηχανάκι το αγόρασε φιλός μου που είναι 1.68 και το χαμήλωσε με τη βοήθεια και του εδώ αντιπροσώπου με λαμάκια που έφτιαξε ο ίδιος (μιας και ασχολείται με μεταλλικά κτήρια).Τί εννοείς για βήχα και σκορτσάρισμα?:eek: Αν σου λέει κάτι το προηγούμενό μου ήταν το ΤΑ650...Ο κινητήρας είναι άψογος και δουλεύει σαν δικύλινδρος!

kostassk
21/10/2008, 00:49
εγω ειμαι 1,67 κ δεν εχω κανενα προβλημα,αρκει να ρυθμισεις το ελατηριο της πισω αναρτησης στην πιο μαλακη ρυθμιση!δεν νομιζω να χρειαζεσαι λαμακια κ πατεντες αλλες!!!

rem660
21/10/2008, 21:36
Κι εγώ νομίζω ότι για αναβάτες ύψους 1,75 δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πάντως για να πάρεις μια ιδέα για τα λαμάκια στο μοχλικό που αναφέρει και ο jpk chiios θα τα βρείς στο:
http://www.off-the-road.de/xt660_fahrwerk_raeder.html?&L=1
στη παράγραφο που λέει "Rise-up and Lowering sets", το κατεβάζουν 3-5cm.
Θα μπορούσες να αλλάξεις το πίσω αμορτισέρ σε after market που να παίρνει ρύθμιση ύψους (ακριβή λύση).
Για να χαμηλώσεις το μπροστινό είναι εύκολο, λασκάρεις τις βίδες στις πλάκες τιμονιού και ανεβάζεις 1-2 cm τα καλάμια.
Πάντως πιστεύω αν ανεβάζεις δεύτερο άτομο καλύτερα να μη το χαμηλώσεις.

Υπάρχει πάντα και το Aprilia Pegaso 650 Trial με ύψος σέλας 82,5cm έναντι 86,5cm του XT660R.
http://www.aprilia.com/modelli/adventure/techinfo.asp?id=83

gdevelek
21/10/2008, 21:49
αυτά τα λαμάκια τα λένε κόκκαλα στο ελάντα και "lowering links" στα αγγλικά, θα βρεις πολλά για πολλά μοντέλα στο δίκτυο, επιτρέπουν μεγάλο κατέβασμα και σύμφωνα με το μηχανικό μου είναι η πιο "σωστή" λύση για χαμήλωμα

θα πρέπει να χαμηλώσεις ΚΑΙ το μπροστινό πιθανότατα

tsian
22/10/2008, 11:35
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Για τα σκορτσαρισματα αναφερομαι στο TPS που προκαλούσε το σβησιμο του κινητηρα οταν επεφταν οι στροφες στο ρελαντι. Δεν εχω ιδια εμπειρια αλλα ότι μου εχουνε πει παλαιοι κατοχοι. Αυτο γινόταν στα πρωτα μοντελα (2004). Τωρα εχει παρουσιαστει κατι αναλογο?

XJR_Billy
29/10/2008, 11:52
Φίλε tsian, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το ύψος.

Τα XTR, από πολλά άτομα που γνωρίζω, δεν είχαν ποτέ το πρόβλημα του σβησίματος που παρουσίασε η πλειονότητα των ΧΤΧ. Είχαν όπως λες, ένα πολύ μικρό παίξιμο στο γκάζι όταν κινείσαι ας πούμε με δευτέρα και 20χλμ. Το οποίο δεν ήταν ούτε σοβαρό ούτε (πολύ) ενοχλητικό.

Από το μοντέλο του 2006 και μετά, διορθώθηκε και αυτό σε τεράστιο βαθμό, χωρίς όμως να εξαλειφθεί τελείως. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν ενοχλεί καθόλου, και όσο δουλεύει ο κινητήρας εξαφανίζεται. Είμαι στα 17900χλμ. και μπορώ να πω ότι έχει εξαφανιστεί 80% από τα πρώτα 5000χλμ που ήταν λίιιιιιγο πιο έντονο.

Το συνηθίζεις και δεν το σκέφτεσαι πλέον. Ένας φίλος μου είναι στα 54000χλμ. και ο κινητήρας δουλεύει ρολόι. Αν είσαι και συνετός με το γκάζι, δεν σκορτσάρει και καθόλου.

Από κραδασμούς, έχουμε πει επανηλλειμένα ότι απλά, δεν υπάρχουν.:wave2: