PDA

View Full Version : Yamaha XJ6 vs Kawasaki ER-6F



theodore_tsi
21/10/2008, 18:43
Γεια χαρά και από μένα! Είμαι και εγώ ένας μπερδεμένος που ψάχνει τι να πάρει για 1η μηχανή.
Σκεφτόμουν απ ευθείας να πάω σε κάποιο ss (μιας και μου αρέσουν περισσότερο) αλλά επικράτησε η λογική του πιο ήσυχου μεν, 600αριου δε, με προοπτική όταν αισθανθώ άνετα με αυτό να κινηθώ σε κάτι πιο δυνατό Και εκεί που πίστευα ότι έχω καταλήξει:

http://www.kawasaki.gr/ER-6f


Να που μου σκάει και αυτό σαν εναλλακτική:


http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/street/xj6-diversion-abs.jsp

Μιλάμε για τα νέα μοντέλα όπως καταλάβατε. Αναμένω τις γνώμες σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλώς σας βρήκα!

ntontos
21/10/2008, 19:31
Το ER-6f είναι κάπως παραγνωρισμένο μηχανάκι, δίκαια ή άδικα δεν έχει σημασία. Αφού σου αρέσουν τα ss, ότι πάρεις δεν θα το κρατήσεις και για πολύ όπως σε κόβω. Ίσως λοιπόν δυσκολευτείς να το δώσεις αν κ όταν έρθει η ώρα. Δεν το έχω οδηγήσει για να πω περισσότερα.

Όσο για το Diversion, άσε να έρθει με το καλό (σε ερώτηση μου στη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ μου είπαν ότι μάλλον θα σκάσει μύτη προς τη φετινή έκθεση). Αν είναι φτηνότερο από το αντίπαλο δέος της Honda (CBF), θα πιάσει, αλλιώς ο κόσμος μάλλον θα πηγαίνει κατευθείαν στο Fazer S2. Οπότε μπορεί να πέσεις στην ίδια λούμπα με το ER-6f...
Nα τολμήσω να προτείνω ER-6n;

ntontos
21/10/2008, 19:55
Να προσθέσω επίσης ότι άσχετα αν μοιάζουν σε όψη, τα δυο αυτά μηχανάκια - θα πρέπει να - έχουν πολύ διαφορετική συμπεριφορά: το ER-6f είναι δικύλινδρο, ενώ το XJ6 τετρακύλινδρο(?). Ψάξτο λίγο αν έχεις τη διάθεση, υπάρχουν σχετικές αναφορές σε συζητήσεις και περιοδικά του χώρου.

Sapadak
21/10/2008, 19:57
Και γιατι δεν παιρνεις ενα cbr600f μεταχειρο που ειναι οτι καλυτερο για τη μεταβαση σου στα SS (αν τελικα δε σε κερδισει αυτο)

vestromas
21/10/2008, 21:15
Το καβασακι το καινουριο Θοδωρη, μου αρεσει πολυ.
Τωρα ομως που ειδα και το γιαμαχα, ψαρωσα.
Επειδη λοιπον εισαι κ@υλωμενος για τετρακυλινδρο και το γιαμαχα εχει και κατι αλογακια παραπανω, παρε το γιαμαχα εαν δεν εχει τρελη διαφορα στην τιμη.
Απ οτι λενε ειναι πιο βατο και θα μπορεσεις να περασεις καλυτερα στα ss εχοντας αυτο πρωτα γι σχολειο.:beer: :wave2:

Anritsu
21/10/2008, 21:48
Ψαχνόμουν και γω για καινούριο κάμποσο καιρό και είχα ψιλοκαταλήξει στο 08 ER 6 f . Το Ν το βρίσκω πολύ άσχημο . Τελικά τσίμπησα ένα προσεγμένο BROS του 92 και βολεύτηκα για τα επομένα 2-3 χρονάκια . Και το νταιιβέρσιον δεν είναι άσχημο άλλα με την παρουσία 2 εκδόσεων του FAZER , δεν μπορώ να καταλάβω τι σκοπό έχει η εισαγωγή του ??? Περίμενέ μία να δεις και το Gladius . V2 πρά πρά . Αλλό πράμα .... Απλά κοιτά οτι πάρεις να σου αρέσει αρχικά και μετά κοιτά όλα τα αλλά , γιατί θα είναι κρίμα να το μετανιώσεις .... Επίσης δεν ξέρω αν ενδείκνυται για πρώτη μότο να πας σε καινούριο . Οχι οτι αυτά που κοιτάς είναι τπτ πύραυλοι , απλά σαν πρωτάρης μια στραβοτιμονιά , ένα άτσαλο φρενάρισμα και παρτο κάτω καινούριο μοτο . Θα σε πονέσει πολύ . Φυσικά αυτός ο κίνδυνος παραμονεύει και για τον πιο έμπειρο οδηγό με καινούριο μοτό .Εντελώς αυθαίρετα θα σου πω ομώς ότι αυτός κινδυνεύει πολύ λιγότερο. Ειδικά αν έχει σαβουριαστει κάνα 2 φορές σαν του λόγου μου .

Καλές αγορές και οτι θες εδώ είμαστε

:wave2: :beer:

johnpan
21/10/2008, 22:14
φίλε μου πρέπει να οδηγήσεις ένα bandit πριν αποφασίσεις! :wave2:

apav
22/10/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Και το νταιιβέρσιον δεν είναι άσχημο άλλα με την παρουσία 2 εκδόσεων του FAZER , δεν μπορώ να καταλάβω τι σκοπό έχει η εισαγωγή του?

Σταμάτησε η παραγωγή του απλού Fazer και το αντικατέστησαν με το Diversion. :winka:

startengine
22/10/2008, 13:21
Θα σου πω την άποψή μου μιας και έχω την er6f ενάμιση χρόνο.

Είναι πολλλυυυύ έντιμη μηχανή, κινείται στην πόλη και στην Εθνική άνετα και χωρίς να τρομάζει ακόμα και τον εντελώς άπειρο. Έχει αρκετό νεύρο (πολύ περισσότερο απ' ότι περιμένει κανείς από τα χαρακτηριστικά της), όμως είναι και αφάνταστα εύκολη στην οδήγησή της.

Για μεταπώληση... οκ, δύσκολα τα πράγματα αλλά προσωπικά δεν την πήρα για να τη δώσω αλλά για να την χαρώ. Ούτως ή άλλως όταν πάρεις καινούργια μηχανή με σκοπό να την σπρώξεις στα δύο χρόνια, θα χάσεις αρκετό χρήμα (πιστεύω).

Επειδή πριν είχα τη cbf600s μπορώ να σου πω πως αν και χαμηλή, καμία σχέση η οδήγησή της με ετούτη της Κάβα. Πολύ πιο βαριά στην αίσθησή της και νωχελική μέσα στην πόλη ως τετρακύλινδρη άλλωστε.

Θα συμφωνήσω (αν δε βιάζεσαι) να ρίξεις ένα βλέφαρο και στο Gladius μιας και έχει το μοτέρ της SV που είναι αστεράκι (δεν θέλω αηδίες:smilea: ) και έχει όλα τα χαρακτηριστικά (στα χαρτιά βέβαια ακόμα) μιας entrylevel μηχανής.

Καλή αγορά σε ό,τι κι αν αποφασίσεις!

vthn
22/10/2008, 14:44
@ startengine

μιας και είχες και 4κυλ και 2κυλ, αν μπορείς γράψε κάποια πράγματα για την περιβόητη διαφορά σε κόστος κατανάλωσης και συντήρησης. Χρήσιμο θα είναι.

ntontos
22/10/2008, 17:57
μιας και είχες και 4κυλ και 2κυλ, αν μπορείς γράψε κάποια πράγματα για την περιβόητη διαφορά σε κόστος κατανάλωσης και συντήρησης

Για πες γιατί αστεία αστεία κ εγώ ετοιμάζομαι για αγορά, πρέπει να βρω τον αντικαταστάτη του TDM...Έχω καταλήξει, αλλά καμιά φορά τα παιχνίδια κερδίζονται στην παράταση :D

startengine
23/10/2008, 13:31
Το λοιπόν...
Στο θέμα της κατανάλωσης... η μέρα με τη νύχτα. Τουλάχιστον μεταξύ των δύο συγκεκριμένων μηχανών. Η cbf έκαιγε και σούπερ αμόλυβδη, να σημειωθεί παρακαλώ:winka:

Τώρα... κόστος σέρβις... εγώ μεγάλες διαφορές δεν είδα (ακόμα). Φυσικά η erούλα παίρνει τη μισή ποσότητα λαδιού και έχει και τα...μισά μπουζί :p αλλά νομίζω πως έχουν κάνει συμφωνία Σακαράκηδες - Τεομοτάδες να μας γδέρνουν κανονικότατα όσο είμαστε μέσα στην εγγύηση.

Η σημαντικότερη διαφορά κατά την ταπεινότατή μου άποψη είναι η ροπούλα σε μεγαλύτερο εύρος στροφών. Τώρα μπορεί να το γράφω χαζά αλλά αυτό που εννοώ είναι πως τραβάει καλύτερα από παντού η 2κύλινδρη αΛΛΛΛά τελειώνει νωρίτερα. Πάντως το ξαναλέω πως μέσα στην πόλη η Κάβα είναι ...όχι "σαν" αλλά ΠΑΠΑΚΙ.
Για όποιον ενδιαφέρεται θα έλεγα να τις οδηγήσει και τις δύο. Η διαφορά θα φανεί στα πρώτα μέτρα :winka:

ntontos
23/10/2008, 13:50
Έχω πει να πάρω το CBF και αν κάνω εξαίρεση μάλλον θα είναι για το Fazer. Πάντως θεωρώ πολύ καλή λύση για μετακίνηση-κοντινό ταξιδάκι το Versys. Κι επειδή φοράτε τον ίδιο κινητήρα είπα να ρωτήσω. Thnx.

vthn
23/10/2008, 16:18
γιατί ρε παιδιά μόνο κοντινά ταξιδάκια το 2κυλ versys; 2κυλ είναι και το strom, το transalp,to deauville (ή κάπως έτσι) και ένα σωρό Ιταλικά.. Δεν είναι για ταξίδια αυτά;; (ειλικρινά ρωτάω, όχι για αντιπαράθεση :wave2: )

ntontos
23/10/2008, 17:57
@ vthn

Έχεις δίκιο, είναι ατυχής η έκφραση και δεν σκόπευα να μειώσω ένα μηχανάκι για το οποίο έχω καλή γνώμη. Εν τη ρύμη του λόγου που λένε...
Για ταξίδια είναι τα πάντα, αν είναι αυτός που τα οδηγάει.
Αυτό το @#$% το Deauville πως σου ρθε; Μη μου πεις ότι το θεωρείς όμορφο;!

Road67
23/10/2008, 18:18
Back to the future : ER-5 vs Div :rotflmao: :rotflmao: :lol:

vthn
23/10/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
@ vthn

Έχεις δίκιο, είναι ατυχής η έκφραση και δεν σκόπευα να μειώσω ένα μηχανάκι για το οποίο έχω καλή γνώμη. Εν τη ρύμη του λόγου που λένε...
Για ταξίδια είναι τα πάντα, αν είναι αυτός που τα οδηγάει.
Αυτό το @#$% το Deauville πως σου ρθε; Μη μου πεις ότι το θεωρείς όμορφο;!

το μόνο που ξέρω γι αυτό είναι πως έχει τον ίδιο 2κυλ κινητήρα με το transalp και πως έχει φτιαχτεί σχεδόν αποκλειστικά για ταξίδια. Προσωπικά το θεωρώ όμορφο, αλλά δεν θα το έπαιρνα γιατί η δική μου χρήση είναι σχεδόν αποκλειστικά στην πόλη. (χρήση λεκανοπεδίου θα τη χαρακτήριζα..)

ntontos
23/10/2008, 19:37
Όπως κατάλαβες εγώ δεν το βρίσκω και πολύ όμορφο...
Πάντως η επισήμανση σου για τον κινητήρα και τον προσανατολισμό του ισχύει.
Μην γελιόμαστε, των περισσοτέρων , ειδικά των αθηναίων, οι μοτοσυκλέτες περνάνε μεγάλο μέρος της ζωής τους στην πόλη. Ωστόσο, άλλο να δουλεύεις κοντά στο σπίτι (καλά θα ήταν!) και άλλο να πηγαίνεις ασπρόπυργο-μάνδρα-οινόφυτα...

Road67
23/10/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
Μην γελιόμαστε, των περισσοτέρων , ειδικά των αθηναίων, οι μοτοσυκλέτες περνάνε μεγάλο μέρος της ζωής τους στην πόλη Αυτός που πήρε τη μηχανή μου την έχει για να πηγαίνει στη δουλειά του 4 χιλ απόσταση ενώ για ταξίδια έχει τουτού :yuck: κι εγώ σε δυο χρόνια έκανα 41.000 χιλ :sad: :sad: έχoντας παράλληλα και το xmax.

ntontos
23/10/2008, 19:56
Μην ξύνεις πληγές τώρα...Κι εγώ με το αυτοκίνητο πηγαίνω μέχρι να μπει καινούριο αλογάκι στο στάβλο και μου παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο (δουλεύω ~25km μακριά).

ntontos
23/10/2008, 19:59
Και βασικά επειδή το γ@μ#σαμε λίγο το post...
Όποιο από τα δύο και να πάρεις φίλε theodore tsi, μια φορά δυο ώρες πηγαινέλα για τη δουλειά δεν θα κάνεις!:)

vestromas
23/10/2008, 20:14
Eπειδη τον ξερω τον Θοδωρη, δεν το θελει για την δουλεια του το μηχανακι.
Θελει να το σπουδασει για να παει το συντομοτερο στα ss.
Ειναι συγκροτημενος ομως. Δεν ειναι καγκουροπαιδο.:lol:
Τουλαχιστον ετσι τον κοβω. Ποτε δεν ξερεις τι κρυβει το μυαλο του καθε ανθρωπου.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Road67
23/10/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
[B Ποτε δεν ξερεις τι κρυβει το μυαλο του καθε ανθρωπου [/B] Σωστά. Παλιο#$%^&* άμα πάρεις το Β θέλω να κάνω βόλτα :bawl: :rotflmao: (εννοείται μόνος μου :D )

ntontos
23/10/2008, 20:20
Ποτε δεν ξερεις τι κρυβει το μυαλο του καθε ανθρωπου

Μεγάλη κουβέντα! Δώστου ένα 1098 (και σε μένα! και σε μένα!) και ίσως ανακλύψει πράγματα που δεν ήξερε ότι αυτός ότι έκρυβε!

vestromas
23/10/2008, 20:22
Ρε εδω δεν εχω λεφτα να βαλω βενζινη στο vstrom, to βking θα παω να παρω;:lol:
Ασε που το βαραη πολυ ο αερας και εχω κακομαθει με την τζαμαρια που εχω μπροστα.:lol: :beer: :wave2:


Σε φωτογραφια συμφαιρει καλυτερα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

theodore_tsi
24/10/2008, 21:37
Σόρρυ που άφησα τόσο την συζήτηση να εξελιχθεί χωρίς να συμμετέχω αλλά υποχρεώσεις με κράτησαν μακρυά.....

Γνώμες, απόψεις και συμβουλές πολλές και σίγουρα χρήσιμες.....

Ακόμη δεν έχω καταλήξει και η αναζήτηση καλά κρατεί!

Τι μία κοιτάζω για μεταχειρισμένα την άλλη γυρνάω στα καινούργια..... την μία για γυμνά την άλλη με "επένδυση"(:rotflmao:)

Με το φίλο vestroma τα έχουμε συζητήσει και από κοντά και τα λέει πολύ σωστά!

Για τη δουλειά δόξα το θεό δεν παίζει....είμαι και εγώ από τους τυχερούς που μένουν πολύ κοντά στην δουλειά τους!

Πάνω απ όλα με ενδιαφέρει να μπορέσω με αυτό να κάνω μία καλή εισαγωγή στο χώρο των δίκυκλων με καλή εμπορευσιμότητα για να γίνει η μετάβαση μετά σε ss.

Road67
24/10/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodore_tsi


Με το φίλο vestroma τα έχουμε συζητήσει και από κοντά και τα λέει πολύ σωστά!

Κατάλαβα κι άλλος με στρόμα :evil: :rotflmao: :beer:

vestromas
24/10/2008, 22:29
Εκτος φορουμ προτινω αλλα μηχανακια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: