PDA

View Full Version : Yamaha Srx η Honda Bros



YAMYAM
23/10/2008, 01:42
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΕΨΗ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ.ΕΧΩ ΕΝΑ ZX10R ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ 400cc η 600cc ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΗΡΕΜΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΖΧ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕ UPSIDE DOWH,ΤΙΜΟΝΑΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ...ΜΟΥ ΕΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ SRX6 ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ FORUM.ΤΟ SRX ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟ BROS ΕΙΝΑΙ V2 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΑ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ.

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ...

(ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ SRX ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ.:confused: )

AntoD
23/10/2008, 01:49
Παρε suzuki gn!

Μπορει να αλλαξει τρελα!

byron
23/10/2008, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Παρε suzuki gn!

Μπορει να αλλαξει τρελα!

Suzuki GN? :confused: :confused: :confused:

Re Anton μόνο αν το πετάξεις σε κανένα βάραθρο, θα αλλάξει αυτό. Το τσοπεράκι δεν είναι το GN?

p@nos
23/10/2008, 07:39
srx6 απο μενα...

κουκλι και με κινητηρα δοκιμασμενο...

byron
23/10/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMYAM
ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ...

(ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ SRX ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ.:confused: )

Yποκειμενικά θα έλεγα το srx, αλλά το bros είναι εξίσου κούκλα και πιο εύκολο να φτιαχτεί, ιδίως αν θέλεις μονόμπρατσο.
Ενα όμορφο bros πούλαγε ο χρήστης lygonis. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=64114&highlight=bros)

Tο κακό με τα srx είναι ότι δύσκολα θα βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση. Συνήθως είναι σκισμένα/παρατημενα απ΄τους ιδιοκτήτες και θέλουν πολύ δουλειά/χρήμα/προσωπικό χρόνο για να τα φτιάξεις ως cafe racer thumber.
Αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε srx, κοίτα σε μοντέλα 90-92 που είχαν ανάρτηση μοχλισμού και μίζα. Τα 600άρια είναι ακόμα πιο σπάνια όμως σε αυτή τη έκδοση. Οι τιμές τους παίζουν από 400-800? ανάλογα την κατάσταση. Προβλήματα είχαν όπως τα περισσότερα Yamaha στα ηλεκτρικά (ανορθωτές κλπ), ενώ μηχανικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Ανταλλακτικά βρίσκεις εύκολα καθώς ταιριάζουν από πολλά άλλα Yamaha.

Το παρακάτω είναι too much για τα γούστα μου (ιδίως εμπρός), αλλά δίνει μια ιδέα του τι μπορεί να κάνει κάποιος...


146141

makis206
23/10/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
srx6 απο μενα...
κουκλι και με κινητηρα δοκιμασμενο...

Ναι ενώ του Bros είναι για πέταμα...:lol:

Μην ξεχνάμε κάποιες διαρροές λαδιού που είχε ο μονοκύλινδρος από τη φλάντζα στα SRX και κάποια πονάκια στα ηλεκτρολογικά, παρόλα αυτά σε όποιο κι αν καταλήξεις αξίζει να του ρίξεις το μερακλίκι σου πιστεύω.

:beer:

notakos600
23/10/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Παρε suzuki gn!

Μπορει να αλλαξει τρελα!




Αν θεωρείς τρελό φτιάξιμο ένα ίσιο τιμόνι - γιατί στο GN μόνο αυτό μπορείς να κάνεις -τότε πάω πάσο.
Αυτό σε 125 και 250 δεν έβγαινε? Σκυλί αλλά πολύ ψοφίμι αδερφάκι μου.

Σχετικά με το ερώτημα κι εγώ SRX ψηφίζω, φτιάχνεται τρελό cafe racer.

ktmakis
23/10/2008, 11:21
Ειχα Srx-6 και του είχα ρίξει πολλά λεφτά κάποτε.
Πολύ καυλωτικό μηχανάκι. Μοτερ 608cc και πολύ ροπη αλλά και κραδασμοί.
Το μονο που του άλλαξα μηχανικά ήταν η φλάντζα στη βάση του κυλίνδρου.
Ανταλλακτικά βρίσκεις πολλά ίδια από παλιότερα yamaha.
Μην βιαστείς να αγοράσεις κάτι. Ψάχτο.

Road67
23/10/2008, 12:35
Φίλε δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το SF. Είναι ότι πρέπει για καθημερινή χρήση, σε πάει και λίγο παρακάτω, υπάρχουν αρκετά και βρίσκεις και ανταλλακτικά και πολλά εξτρα. Αλλά μιλάμε για σχεδόν άλλη κατηγορία.

sapila racing
23/10/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Φίλε δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το SF. Είναι ότι πρέπει για καθημερινή χρήση, σε πάει και λίγο παρακάτω, υπάρχουν αρκετά και βρίσκεις και ανταλλακτικά και πολλά εξτρα. Αλλά μιλάμε για σχεδόν άλλη κατηγορία.

Το Super Four είναι μια χαρά μηχανή, αλλά ειναι πλυντηριάκι και θέλει και πολλές στροφές.
Εδω μιλάμε για ροπάτα μοτερ απο χαμηλά εως πολύ χαμηλά, αυτα ειναι που ευχαριστιέσαι να οδηγας στην πόλη.

AntoD
23/10/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Suzuki GN? :confused: :confused: :confused:

Re Anton μόνο αν το πετάξεις σε κανένα βάραθρο, θα αλλάξει αυτό. Το τσοπεράκι δεν είναι το GN?

Αυτο ακριβως λεω....μιας που θα πεταξει τα λεφτα του...να μην χανει και το χρονο του!!!
:lol:

πλακα πλακα το GN αλλαξει σε σημειο που δεν το αναγνωριζεις....

κατσε να βρω φωτο

sapila racing
23/10/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Αυτο ακριβως λεω....μιας που θα πεταξει τα λεφτα του...να μην χανει και το χρονο του!!!
:lol:

πλακα πλακα το GN αλλαξει σε σημειο που δεν το αναγνωριζεις....

κατσε να βρω φωτο

Μήπως λές για το Volty Aντώνη?

Γιατί το GN είναι όντως μόνο για πέταμα.

AntoD
23/10/2008, 16:04
το ιδιο μοτο ειναι

παντως το βολτυ ειναι καλυτερο σαν βαση.....

Anritsu
23/10/2008, 18:00
Συμπαθητικό το SRX . Μοιάζει όμως πολύ φτηνό σε σχέση με το BROSάκι . Ασφαλώς και η γνώμη μου είναι προκατειλημμένη και προδεδίκασμένη .


:beer:


146172

YAMYAM
24/10/2008, 02:40
TO SRX ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΩ.

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ VFR ΚΑΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΩ..........

ΤΟ 400ΑΡΙ ΠΟΣΑ ΟΛΑΓΑ ΕΙΝΑΙ?

ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΣΜΕΝΟ BROS ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ SF ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΡΟΠΗ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ.ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΡΟΠΑΤΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ(ΠΑΤΡΑ)ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΕΞΩ,ΓΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΧΩ ΤΟ 10ΑΡΙ.......

nikpelo
24/10/2008, 08:13
SRX δαγκωτο το ειχα το μηαχνακι, ειναι ροπατο σχετικα ''αδυνατο'' περνας ευκολα απο τα αμαξια, ανταλλακτικα παντου, για ηλεκτρολογικα δεν μου ειχε βγαλει ποτε προβλημα χοντρο εκτος απο κατι μικρολεπτομριες. Κοιτα να παρεις μιζατο μονο αυτο ηταν το κακο με το δικο μου που με ξενερωνε, σε παει ανετα και εντος και εκτος πολης. και ανετη θεση οδηγησεις. τελειο τι να λεμε για τα λεφτα του ηταν αστερι.

dkirkos
24/10/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMYAM

(ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ SRX ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ.:confused: )

χιχι.. :D σε προλαβε αλλος!

http://img184.imageshack.us/img184/8346/10bn9.jpg (http://img184.imageshack.us/my.php?image=10bn9.jpg)

παντως και γω srx ψηφιζω.. (γιατι αραγε?)
:beer:

dkirkos
24/10/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikpelo
Κοιτα να παρεις μιζατο μονο αυτο ηταν το κακο με το δικο μου που με ξενερωνε

ισα-ισα.. η μανιβελα ειναι γκαυλα! αν ειναι σωστα ρυθμισμενο και εχεις μαθει το μηχανακι(ποτε ειναι κρυο-ζεστο,ποτε θελει-δεν θελει τσοκ ) περνει το πολυ με την δευτερη!
εν μπορουσα θα εβαζα και στο xjr μου μανιβελα!:cool:
:beer:

the who
24/10/2008, 19:58
srx δαγκωτο.Στα τρια που εχουν περασει απο τα χερια μου αλλαξα ανορθωτη στο ενα.Φλαντζα εχω αλλαξει σ αυτο που εχω τωρα αλλα τοχα ξεσκισει στην αττικη.Το bross ειναι πολυ ομορφο αλλα κι αυτα ειναι συνηθως σκισμενα μηχανακια.Οικονομικα ειναι πιο ακριβο το σουλουπωμα του bross.
Οσο για αλογα το 400 μιζατο με το ζορι 33 αλογα στον τροχο.600 μιζατο αποκλειεται να βρεις.Ισως αν ψαξεις λιγο στην Πατρα.
:beer:

stefanos
24/10/2008, 21:12
Και τα hondaκια είναι ωραία xbr gb και με πολύ προσπάθεια ft αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά.

YAMYAM
25/10/2008, 01:53
ΤΑΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ SRX ΜΕ ΒΛΕΠΩ.....ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΟ :confused: :rotflmao:

ΤΟ 600ΑΡΙ ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΒΓΑΖΕΙ?
ΒΑΛΤΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ..........ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ?

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟSHOCK...

Anritsu
27/10/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από YAMYAM
TO SRX ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΩ.

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΟΝΟΜΠΡΑΤΣΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ VFR ΚΑΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΩ..........



ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΜΠΑΝΙΑΣΜΕΝΟ BROS ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ.



εδώ έχει όσες θές ..... hawkgtforum.com (http://www.hawkgtforum.com/forum/photoplog/index.php?c=1)

και εδώ απο ενα ευρωπαικό meeting στην Γερμάνια ... :eyepop: http://www.gt647.de/Treffen/Treffen2008Taunus/treffen2008taunus.html

Αν τελικά το προτζεκτ σου δεν προχωρήσει και η ζαντα του VFR είναι 17'' στειλε μου ενα πμ για το μονομπρατσό ....

srx4 1993
17/01/2009, 10:03
έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια μου.
ψηφίζω srx γιατί είναι ροπάτο και πολύ άνετο στην κίνηση
δεν βγάζει προβλήματα αρκεί να μην ξεχάσεισ τα λαδάκια του
μόνο ένα προβληματάκι με τον ανωρθωτή που μπορεί να στον κάψει. βρίσκεισ παντού ανταλακτικά και φθηνά. Εγώ πουλάω τώρα το δικό μου SRX4 (εισαγωγήσ 1993) μαζί με άλλον έναν κινητήρα διαμάντι. Έχω φτιάξει το ντεποζιτο! τιμή 800Ε
Επίσης θα σου πρότεινα για το BROS εάν το πάρεισ να ψάξεις πολύ καλά το μονόμπρατσο
γιατί είχαν έρθει αρκετά με προβληματάκια. πάντοσ είναι και αυτά πολύ αξιόπιστα.

θα σου έλεγα ότι η επιλογή θα είναι δική σου.
και τα δύο αξιόπιστα
το ένα μονοκύλινδρο και ροπατο με πολύ ωραία σχεδίαση και παίρνει πολλέσ βελτιώσεισ
το άλλο V της HONDA αξιόπιστο αλλά λίγο πιο κουραστικό στην πόλη

SVX
17/01/2009, 10:33
SRX 6


μονομπρατσο μπορεις να του βαλεις... αλλα... για τα αλογα γιατι ρωτας?ηρεμες βολτες λες πιο πανω...


παντως ειναι πολυ FRAPPE Racer εποχες... :wacko:

SVX
17/01/2009, 10:39
:hypnotize :hypnotize :smokin:


152492

the who
17/01/2009, 11:16
Ηρεμες βολτες και srx με μονομπρατσο.


152493

Gi_4ce
17/01/2009, 14:57
παμε και brosάκια...


152500

Gi_4ce
17/01/2009, 14:58
αλλο ενα


152501

Gi_4ce
17/01/2009, 14:59
Κι αλλο


152502

Gi_4ce
17/01/2009, 15:00
παμε κι αλλο


152503

Gi_4ce
17/01/2009, 15:05
και ενα ακομα


152504

Gi_4ce
17/01/2009, 15:13
Γενικά είμαι υπέρ του BROS για

α) το αφαιρούμενο υποπλαίσιο.
β) το δικύλινδρο μοτέρ
γ) τη μεταπωλητική αξία (αν το σουλουπώσεις το δινεις χαλαρά κοντα στο χιλιαρικάκι...)
δ) το μονόμπρατσο...

;)

2 ωραια projectακια

http://www.customfighters.com/forums/showthread.php?t=7755&highlight=hawk+project

http://www.customfighters.com/forums/showthread.php?t=6508

srx4 1993
21/01/2009, 17:29
ok peri orekseos...
bres pantos kati katharo oso mporeis

TOOOOM
15/07/2016, 19:58
Όπα ρε παιδιά! Όχι και για πέταμα τo GN! Απλά δεν εξυπηρετεί τον άνθρωπό στη συγκεκριμένη περίπτωση...

Suzuki GN is LOVE!!! :beer:

nobody
16/07/2016, 09:22
καλως ηρθες καταρχην!

δεκτη η γνωμη σου,αλλα το θρεντ ειναι του 2008 με τελευταιο ποσταρισμα πριν 7 χρονια τυμβωρυχε...:eek: