PDA

View Full Version : Βοηθεια σε μελλοντα οδηγο



Cherouvim
06/11/2008, 00:42
Καλησπερα σε ολους,μετα απο 2 χρονια οδηγησης παπιων φιλων και καποια μικροεμπειρια σε οδηγηση με συμπλεκτη (μη φανταστειτε τιποτα ιδιαιτερο)Καταφερα να φτασω κι εγω 16 χρονων (yay!!!hurray!!!κλπ)Το θεμα που δημιουργηθηκε ηταν αρχικα να πεισω τους γονεις μου που με το δικιο τους οι ανθρωποι τρεμουν καθε στιγμη που ακουνε για μηχανη (γνωριζοντας ατομα απο το χωριο μου)Τα καταφερα κουτσα στραβα και αυριο μεθαυριο θα παω στο κ.ε.π για τις υπογραφες.Το προβλημα ειναι πως η μανα μου δεν γουσταρει μεταχειρισμενα (οποτε no glx και καγκουριες)Μιας και τα λεφτα δεν μου φτανουν για καινουργιο 50αρι αποφασισα να αγορασω dy50 με δοσεις.Δυστηχως τα 50cc δεν μου αρκουν μιας και ειμαι το κλασικο ηλιθιο 16χρονο που θελει γκαζια,εξατμησεις και μ@@@@@ες,θελω οπωσδηποτε να αλλαξω μοτερ.Και εδω μπαινετε οι πιο εμπειροι στο παιχνιδι.Τι θα μου προτεινατε να βαλω και το κοστος.Καθε απαντηση ευπροσδεκτη.

(απο τεχνικα μερη οπως παρατηρειτε ειμαι αρκετα αχρηστος)
Ευχαριστω για τον χρονο σας

mars696
06/11/2008, 00:48
Γεια σου φιλε.Το να παρεις καινουργιο 50αρι και να του αλλαξεις μοτερ το βλεπω λιγο χαζο.Καλυτερα να προσπαθησεις να παρεις κανα μεταχειρισμενο(εξηγησε στους γονεις σου,αλλα να εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι σου και οχι απο πανω) παρα να κανεις αυτο που σκεφτεσαι!!!
Αλλιως η μονη λυση ειναι να βαλεις κανενα μοτερ lifan αλλα δεν στο συνιστω.
:beer: :beer: :beer: :beer:

csofos
06/11/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
(εξηγησε στους γονεις σου,αλλα να εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι σου και οχι απο πανω)
:beer: :beer: :beer: :beer:

Και επίσης ότι το κεφάλι σου θα βρίσκεται μέσα σε ένα κράνος. Καλές βόλτες ότι και αν πάρεις. :wave2:

Cherouvim
06/11/2008, 15:31
Φυσικα και θα φοραω κρανος.Ετσι κι αλλιως πιστευω δινει κυρος στον αναβατη οταν το φορας και εμπνεει σεβασμο.Σκεφτομουν να το χτισω εσωτερικα.Καμια προταση για χιλιοστα η οτιδηποτε που θα βοηθουσε στην βελτιωση του ? (πληροφοριες σχετικα με την τιμη θα με βολευαν απιστευτα)

epp1640
06/11/2008, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
Καλησπερα σε ολους,μετα απο 2 χρονια οδηγησης παπιων φιλων και καποια μικροεμπειρια σε οδηγηση με συμπλεκτη (μη φανταστειτε τιποτα ιδιαιτερο)Καταφερα να φτασω κι εγω 16 χρονων (yay!!!hurray!!!κλπ)Το θεμα που δημιουργηθηκε ηταν αρχικα να πεισω τους γονεις μου που με το δικιο τους οι ανθρωποι τρεμουν καθε στιγμη που ακουνε για μηχανη (γνωριζοντας ατομα απο το χωριο μου)Τα καταφερα κουτσα στραβα και αυριο μεθαυριο θα παω στο κ.ε.π για τις υπογραφες.Το προβλημα ειναι πως η μανα μου δεν γουσταρει μεταχειρισμενα (οποτε no glx και καγκουριες)Μιας και τα λεφτα δεν μου φτανουν για καινουργιο 50αρι αποφασισα να αγορασω dy50 με δοσεις.Δυστηχως τα 50cc δεν μου αρκουν μιας και ειμαι το κλασικο ηλιθιο 16χρονο που θελει γκαζια,εξατμησεις και μ@@@@@ες,θελω οπωσδηποτε να αλλαξω μοτερ.Και εδω μπαινετε οι πιο εμπειροι στο παιχνιδι.Τι θα μου προτεινατε να βαλω και το κοστος.Καθε απαντηση ευπροσδεκτη.

(απο τεχνικα μερη οπως παρατηρειτε ειμαι αρκετα αχρηστος)
Ευχαριστω για τον χρονο σας

:nono: Αν πάρεις παπί, άσε το στην ησυχία του. Να πάρεις ένα κινέζικο παπί 1.000 ευρώ, να ρίξεις άλλα 600 ευρώ για να πάει από τους 3,5 ίππους στους 4,5 και σε 2 χρόνια να το σκοτώσεις για 5 κατοστάρικα το βρίσκω εντελώς χαζό. Ψάξε να βρεις καμία μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα 50 cc καλύτερα που έχει σοβαρά φρένα, πλαίσιο, αναρτήσεις και βγάζει 7-8 άλογα εξαρχής.. :beer: :wave2:

ΥΓ Κράνος πριν ανέβεις..

nobody
06/11/2008, 19:10
καλησπερα και καλως ηρθες!
με καλυψε απολυτα ο ακριβως απο πανω!
το κρανος οπωσδηποτε οπως και το μπουφαν οχι για το κυρος αλλα για την ασφαλεια σου φιλε μου.

Cherouvim
06/11/2008, 22:12
μα δεν ειπα οτι θα φοραω κρανος για το κυρος.Απλα δειχνω και καποια αλλα θετικα.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.Θα το λαβω σοβαρα υπ'οψιν μου

Road67
07/11/2008, 00:42
Δεν υπάρχει κανένα άλλο θετικό! Το κράνος είναι για να προστατεύει άλλο αν κάποια απ' αυτά είναι πολύ σέξυ και οι γκόμενες κάνουν ουρά :rotflmao:
Να προσέχεις μικρέ και πάρε το πενηντάρι να μάθεις και μετά τα 2 χρόνια βλέπεις αν κι εγώ γενικά διαφωνώ με αγορά αυτόματου και ημιαυτόματου. Καλύτερα να βρισκες ένα ωραιότατο DT/MTX/Jazz/Apr RS να μάθεις και να κάνεις και τη δουλειά σου και να ξεκ@βλώνεις με τις ταχύτητες παρά αυτά τα σκατά. Κράνος + μπουφάν στάνταρ. Καλοτάξιδος :beer: :wave2:

Cherouvim
07/11/2008, 15:53
Δεν ενδιαφερομαι για τις γκομενες που κοιτανε οχηματα :alien: Ευχαριστω παιδες ! :beer:

MikeG
07/11/2008, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
Δεν ενδιαφερομαι για τις γκομενες που κοιτανε οχηματα :alien: Ευχαριστω παιδες ! :beer:

Μεγάλε & το "χιρχιμπίλι" σου , όχημα είναι σε ένα βαθμό...
Με αυτό "ταξιδεύουν" οι γυναίκες, με αυτό "έρχονται...." :lol: :lol: :lol: :wave2:

Cherouvim
07/11/2008, 15:56
Μονο για κανα ευκαιρο στα γρηγορα με αυτες.Αμα δεν υπαρχει λιγο μυαλο να δει παραπερα τι να την κανεις την μικρη που κοιταζει πως θα την πει στις φιλες της...:wave2: :eyepop: :eyepop:

epp1640
07/11/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μεγάλε & το "χιρχιμπίλι" σου , όχημα είναι σε ένα βαθμό...
Με αυτό "ταξιδεύουν" οι γυναίκες, με αυτό "έρχονται...." :lol: :lol: :lol: :wave2:

Πω ρε.. για αυτό είχα τέτοια ρέντα με το MTX :confused: :look: Ρε τον μ@λ@κα.. το πούλησα.. :lol:

MikeG
07/11/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Πω ρε.. για αυτό είχα τέτοια ρέντα με το MTX :confused: :look: Ρε τον μ@λ@κα.. το πούλησα.. :lol:

Μεγάλε εσύ με το MTX έκανες τη δουλειά.....?
Βρε πρόοδος...
Πουλιέται κιόλας τώρα το εργαλείο?
& δε μου λες, πόσο πιάνουν αυτά περίπου....?

sniper
07/11/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
.....Αμα δεν υπαρχει λιγο μυαλο να δει παραπερα τι να την κανεις την μικρη που κοιταζει πως θα την πει στις φιλες της...:wave2: :eyepop: :eyepop:


Έλα μου ντε...... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


μαλάκα ΔιμΧίε.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sniper
07/11/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μεγάλε εσύ με το MTX έκανες τη δουλειά.....?
Βρε πρόοδος...
Πουλιέται κιόλας τώρα το εργαλείο?
& δε μου λες, πόσο πιάνουν αυτά περίπου....?

Παραπάνω απο το δικό σου...


και μείνε εντός θέματος...

MikeG
07/11/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


και μείνε εντός θέματος...

Μάλιστα :blush: :blush: :blush: :blush:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος.:wave2: :lol: :lol:

sniper
07/11/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μάλιστα :blush: :blush: :blush: :blush:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος.:wave2: :lol: :lol:

και κανένας άλλος..... :lol: :lol:


παρε το 50ρι, απόλαυσέ το όσο μπορείς, πουλα το όταν μπορέσεις να πάρεις άλλο μεγαλύτερο και καλούς δρόμους.

Elle
09/11/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
Τι θα μου προτεινατε να βαλω και το κοστος.Καθε απαντηση ευπροσδεκτη.

Τίποτε απολύτως!
1) Πολύ μεγάλο κρίμα να ανοίξεις τον κινητήρα μιας καινούριας μοτοσυκλέτας
2) Την αγοράζεις με δόσεις
3) Αν ήθελες κάτι πιο γρήγορο θα έπαιρνες 125κκ, αλλά αφού τα χρήματα είναι
πολλά για την αγορά του, καθώς και επιβάλλεται κατοχή διπλώματος Α1, τότε
το αφήνεις σε 2 με 3 χρονάκια
4) Σε 2 με 3 χρονια αν έχεις πειράξει τον κινητήρα με μεγαλύτερα καρμπυρατέρ,
εξατμίσεις, φιλτροχοάνες και κυλινδροπίστονα θα έχεις κατεβάσει τη μεταπωλητική του
αξία με αποτέλεσμα λιγότερα χρήματα για την καινούρια σου μοτοσυκλέτα 125κκ.
5) Αν αρχίσεις να πετάς λεφτά σε τέτοιες αναβαθμίσεις, κάποια αναβάθμιση μπορεί να
προκαλέσει βλάβη, και η μια βλάβη φέρει την άλλη, με αποτέλεσμα πολλά προβλήματα.
6) Όσο περισσότερο σέβεσαι τη μοτοσυκλέτα σου, τόσο θα την αγαπήσεις! Κι αυτό
δεν έχει να κάνει ούτε με γκάζια ούτε με βελτιώσεις!

Να είσαι καλά ο,τι κι αν πάρεις, καλοτάξιδη και πάντα κράνος!:beer: :wave2:

Cherouvim
09/11/2008, 17:07
δεν ειναι τα γκαζια το θεμα.το μονο προβλημα ειναι οτι θα ηθελα να του κανω κατι ωστε να ανεβαινω τις μεγαλες ανηφορες χωρις να κατεβαινει ο συνοδηγος.Βλεπεις χωριο οι ανηφορες δεν παλευονται...

Elle
09/11/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
δεν ειναι τα γκαζια το θεμα.το μονο προβλημα ειναι οτι θα ηθελα να του κανω κατι ωστε να ανεβαινω τις μεγαλες ανηφορες χωρις να κατεβαινει ο συνοδηγος.Βλεπεις χωριο οι ανηφορες δεν παλευονται...

Έχεις δίκιο σ'αυτό αλλά βάλε σε μια λίστα τα υπέρ και τα κατά(τα οποία σου προανέφερα)
και κατέληξε σε μια απόφαση. Με 1η ανεβαίνουν τα 50άρια ανηφόρα με 2ο άτομο. Είχα
κι εγώ 50άρι και ξέρω.:beer: :wave2:

epp1640
09/11/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cherouvim
δεν ειναι τα γκαζια το θεμα.το μονο προβλημα ειναι οτι θα ηθελα να του κανω κατι ωστε να ανεβαινω τις μεγαλες ανηφορες χωρις να κατεβαινει ο συνοδηγος.Βλεπεις χωριο οι ανηφορες δεν παλευονται...

Εκτός και αν οδηγός συνοδηγός ζυγίζουν 200 κιλά μαζί δεν θα έχει πρόβλημα.. ειδικά στα διχρονοεντουρομοταρντάκια.. 8,5 άλογα στα 90 κιλά.. για τα κυβικά του πάει σφαίρα.. :wave2:

Elle
09/11/2008, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Εκτός και αν οδηγός συνοδηγός ζυγίζουν 200 κιλά μαζί δεν θα έχει πρόβλημα.. ειδικά στα διχρονοεντουρομοταρντάκια.. 8,5 άλογα στα 90 κιλά.. για τα κυβικά του πάει σφαίρα.. :wave2:

+1000 φίλε μου. :beer: :beer:
Αλλά τα χρήματα του φτάνουν μόνο για dv50

epp1640
09/11/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
+1000 φίλε μου. :beer: :beer:
Αλλά τα χρήματα του φτάνουν μόνο για dv50

Ναι το είδα, αλλά από το να δώσει 1.000 ευρώ παπί + 500 σε βλακείες και να έχει ένα κινέζικο παπί που μόνο πρόβλήματα θα του βγάζει ειδικά μετά τις αλχημείες καλύτερα να δώσει εξαρχής 1500 να πάρει ένα διετίας (δεν εχουν καλή μεταπώληση..) 50cc μοτοσυκλετάκι.. στο car.gr έχει μερικά.. και κάτω από 1.000 έουρος ολότελα.. :winka:

Road67
09/11/2008, 19:52
Εγώ πάντως ανέβαινα ανηφόρες χωρίς κανένα πρόβλημα δικάβαλο με το mtx

epp1640
09/11/2008, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εγώ πάντως ανέβαινα ανηφόρες χωρίς κανένα πρόβλημα δικάβαλο με το mtx

Είχε το δικό σου πίσω παταράκια?? :eek: :lol:

Εγώ είχα την πολεμική βερζιόν.. :lol: