PDA

View Full Version : Βελτίωση στα φρένα Hayabusa



manhunter
06/11/2008, 16:16
Καλησπέρα σε όλους

Σαν κάτοχος μπούσα, της πρώτης γενιάς, ψάχνομαι και προβληματίζομαι για να κάνω μια βελτίωση στα φρένα
Προσπαθώ να βρώ το καλύτερο δυνατό, και φυσικά με το μικρότερο κόστος

Να αλλάξω μόνο δισκόπλακες?
Προς το παρόν μόνο με σωληνάκια υψηλής, θα δώ διαφορά?
Να αλλάξω φουλ δαγκάνες, και αν ναι ποιες?
Τρομπα? Να αφήσω την μαμά??

Αν μπερδευτήκατε.....δεν είστε οι μόνοι


:confused: :uplate: :hypnotize :eyepop: :uplate: :confused:

:wave2: :wave2: :wave2:

Gamouna
06/11/2008, 16:21
Mamei re..asto etsi..

manhunter
06/11/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gamouna
Mamei re..asto etsi..


όπως ίσως κατάλαβες, δεν βοηθάς έτσι

SeNNinhA
06/11/2008, 17:03
1) Τα σωληνάκια υψηλής ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ την δύναμη φρεναρίσματος. Βελτιώνουν όμως την αίσθηση. Διότι όσο πιέζεις την μανέτα τόσο πιέζεις και τα τακάκια. Τα απλά σωληνάκια έχουν μια τάση να φουσκώνουν (ελάχιστα βέβαια) και να χάνεις ενα μέρος από την πίεση στην μανέτα μετά το μέσο της διαδρομής της. Είναι πάντως μια εύκολη και καλή για τα χρήματά της βελτίωση.

2) Για δισκόπλακες δεν ξέρω να σου πω αλλα δεν νομίζω να κάνουν μεγάλη διαφορά.

3) Με της δαγκάνες θα δεις διαφορά αλλα πρέπει να τις ταιριάξεις με τις βάσεις σου. Καλό είναι να γίνει σε συνδιασμό και με την αντίστοιχη τρόμπα.

4) Εαν αλλάξεις μόνο τρόμπα, πάλι μπορείς να δεις έως και μεγάλη βελτίωση στην δύναμη αλλα θα χάσεις σε αίσθηση του φρένου σε μικρές ταχύτητες και σε ελαφρά φρεναρίσματα. Η τρόμπα έχει πάντα 2 νούμερα. Το ένα αφορά την διάμετρο του εμβόλου και το άλλο το μήκος του μοχλικού της με απλά λόγια. Δεν το αναλύω περισσότερο εδώ γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

5) Πειραματίσου και με διαφορα τακάκια και θα δεις και εκεί διαφορές. Αυτά με τα μεταλλικά ρινίσματα έχουν καλύτερη απόδοση αλλα σου τρώνε και πιο γρήγορα τους δίσκους.

manhunter
06/11/2008, 17:18
Thanks
SeNNinhA

Νομίζω ότι το πρόβληαμ στα μπούσα, έγκειται στην ποιότητα των δίσκων, και πως μία αλλαγή αυτών, θα βελτιώση πάρα πολύ την συμπεριφόρα του φρένου. Το βάρος της μοτοσυκλέτας δε, είναι τέτοιο, που δεν μπορείς να κάνεις πειραματισμούς. Θέλεις κάτι να έχει απόδοση.

Βρήκα κάτι beringer δισκόπλακες, καθημερινής χρήσης (όχι racing), στα 400 ?, και πριν τις βάλω (αν τις βάλω) είπα να το ψάξω


Βοηθάτε ρεεε




:rotflmao:

supergeorge
06/11/2008, 18:52
Ο κολλητός έβαλε αρχικά σωληνάκια και είδε μικρή διαφορά. Μετά πέταξε πάνω μια τρόμπα nissin από '05 636 και είδε αρκετή διαφορά, αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά. Πριν λίγο έβαλε μια ακτινική brembo και επιτέλους το μηχανάκι απέκτησε σωστά φρένα. Τακάκια από μαμίσια δοκίμασε carbon lorraine sbk αλλά μόλις τα έχει βάλει. Φαίνονται καλά πάντως. Αυτά :wave2:

TOLISTOLAROS
06/11/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Τα σωληνάκια υψηλής ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ την δύναμη φρεναρίσματος. Βελτιώνουν όμως την αίσθηση. Διότι όσο πιέζεις την μανέτα τόσο πιέζεις και τα τακάκια. Τα απλά σωληνάκια έχουν μια τάση να φουσκώνουν (ελάχιστα βέβαια) και να χάνεις ενα μέρος από την πίεση στην μανέτα μετά το μέσο της διαδρομής της. Είναι πάντως μια εύκολη και καλή για τα χρήματά της βελτίωση.

2) Για δισκόπλακες δεν ξέρω να σου πω αλλα δεν νομίζω να κάνουν μεγάλη διαφορά.

3) Με της δαγκάνες θα δεις διαφορά αλλα πρέπει να τις ταιριάξεις με τις βάσεις σου. Καλό είναι να γίνει σε συνδιασμό και με την αντίστοιχη τρόμπα.

4) Εαν αλλάξεις μόνο τρόμπα, πάλι μπορείς να δεις έως και μεγάλη βελτίωση στην δύναμη αλλα θα χάσεις σε αίσθηση του φρένου σε μικρές ταχύτητες και σε ελαφρά φρεναρίσματα. Η τρόμπα έχει πάντα 2 νούμερα. Το ένα αφορά την διάμετρο του εμβόλου και το άλλο το μήκος του μοχλικού της με απλά λόγια. Δεν το αναλύω περισσότερο εδώ γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

5) Πειραματίσου και με διαφορα τακάκια και θα δεις και εκεί διαφορές. Αυτά με τα μεταλλικά ρινίσματα έχουν καλύτερη απόδοση αλλα σου τρώνε και πιο γρήγορα τους δίσκους.
Θα συμφωνήσω και θα συμπληρώσω ότι με τα υψηλής έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά σε κατηφορικές διαδρομές,ειδικά φορτωμένος.Η αντοχή/διάρκεια των φρένων σε διαδοχικά φρεναρίσματα δεν έχει καμμία σχέση μ'αυτή που προσφέρουν τα λαστιχένια.Επίσης η διαδρομή της μανέτας ελάχιστα αυξάνεται

johnny cbrr
15/11/2008, 17:18
keita e bay exei pola pragmata gia busha !!! eos kai aphra

johnny cbrr
15/11/2008, 17:20
akwmh gt den keitas mhpws bwreis na breis frena apo ena kainourio busha trakarhsmeno h apo kamia interamerican kamia traka h apo kanena spare parts center se metax keita tis kitrhnes selhdes se ena moto !!!! kai bebeos keita e bay egw phra brembo 4phstonh me ola takakia ktlp 40 dollars tpt !!!

memas
15/11/2008, 17:38
Θα προτεινα να ξεκινησεις με σωληνακια υψηλης/υγρα φρενων/ τακακια - εαν ο συνδυασμός ειναι καλος θα δεις αρκετη βελτιωση

Δευτερο σταδιο θα αλλαζα δισκοπλακες με aftermarket και κατα προτιμηση braking

Δαγκανες δεν θα αλλαζα εκτος και εαν ειχε προβλημα οπως και τρομπα.

EKEINOS
20/11/2008, 20:40
Αν δεν κανω λαθος το στρωμα 650 οι νεοι Ληστες και η μπουσα φορανε τους ιδιους δισκους απο μαμα βγαλε τωρα συμπερασμα

T.R.E
20/11/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Thanks
SeNNinhA

Νομίζω ότι το πρόβληαμ στα μπούσα, έγκειται στην ποιότητα των δίσκων, και πως μία αλλαγή αυτών, θα βελτιώση πάρα πολύ την συμπεριφόρα του φρένου. Το βάρος της μοτοσυκλέτας δε, είναι τέτοιο, που δεν μπορείς να κάνεις πειραματισμούς. Θέλεις κάτι να έχει απόδοση.

Βρήκα κάτι beringer δισκόπλακες, καθημερινής χρήσης (όχι racing), στα 400 ?, και πριν τις βάλω (αν τις βάλω) είπα να το ψάξω


Βοηθάτε ρεεε




:rotflmao:



Στο δικό μου Κ6 1000 με αλλαγή τακάκια σε Vesrah SRJL 17-υψηλής-και μια Brembo 19 RCS το αποτέλεσμα είναι εμφανές εως τρομακτικό για τα δικά μου δεδομένα φρεναρίσματος μερικές φορές...


Επειδή οι αλλαγές έγιναν σταδιακά η μεγαλύτερη βελτίωση ήρθε απ΄την τρόμπα φυσικά! Φαντάζομαι και για το Busa κάτι παρόμοιο θα ισχύει! :beer:

gixxerpap
21/11/2008, 10:38
το σίγουρο είναι πως απο όποια βελτίωση και να ξεκινήσεις, θα συμπεριλάβεις και την αλλαγη σε σωληνάκια υψηλής.
έχε πάντα κατα νού, ότι δε θέλεις να φτιάξεις απόλυτα φρένα με supersport χαρακτήρα...το μπούσα έχει και καμια πενηνταρια κιλα παραπάνω, οπότε καλό θα ήταν να είναι λίγο πιο προοδευτικο...

όσον αφορά τις δισκόπλακες, οι μόνες που φαίνεται να αξιζουν πραγματικά τα λεφτα τους, είναι οι Braketech. τις συνιστούν 19 κατασκευαστές πλυντηριων καθώς και ο θείος reinmeister....ότι έχει πει μέχρι τώρα εχει αποδειχθεί ότι ισχύει, οπότε θα τον εμπιστευτώ και σε αυτό, τουλάχιστο στο δικό μου μπουσάκι!


απο τρόμπες, ψάχνομαι και εγω αυτη τη στιγμή, το μόνο που ξέρουμε μέχρι στιγμής, είναι ότι η AP Racing έχει την πιο προοδευτική σε αίσθηση τρόμπα, ή οποία όμως κοστίζει και ?700 καινούργια ...
οπότε το πιθανότερο είναι να καταλήξουμε σε κάποια φθηνότερη....

manhunter
21/11/2008, 11:03
Ρε παπ, μια χαρά τα λες

Πρέπει να πιούμε ένα καφέ με τον Δημητρη (ξέρεις, motogp), τον Αντώνη (ξέρεις, ο θείος που είπες προηγουμένως) και να δούμε τι θα κάνουμε και πόσο θα μας κοστίσει το μπουγιουρντί χειμωνιάτικα

Να γνωριστούμε κιόλας βρε αδερφέ....


:beer:

DimST
21/11/2008, 11:30
Σωστή η παρατήρηση σου manhunter

Τη μεγαλύτερη και ουσιαστικότερη διαφορά θα τη δείς με σωληνάκια και δισκόπλακες.
Δισκόπλακες οι Braketech θεωρείτε ώς κορυφαία επιλογή, δεν είναι η μόνη όμως.
Και οι Beringer που βρήκες σ'αυτά τα χρήματα είναι εξαιρετική επιλογή και συγκαταλέγεται μεταξύ των κορυφαίων εταιριών στα συστήματα φρένων.

Απλά έχε υπ'όψιν σου οτι οποιαδήποτε μάρκα και να βάλεις τελικά, θα υπάρχει βελτίωση μια και οι στόκ είναι μετριότατες ποιοτικά... αλλά επειδή μια φορά βάζεις δισκόπλακες βάλε ότι καλύτερο μπορείς :lol:

Στη Γερμανία που είχα πάει στη PVM ετόμαζε και μια λύση την οποία περιμένω εναγωνίως και θα βγάλουν σε παραγωγή απο στιγμή σε στιγμή, οπότε μια και η τιμή τους θα είναι στη σφαίρα της λογικής βλέπω να δουλεύω μόνο αυτές :D :D

Τρόμπα, θα συμφωνίσω με τον πάπ η AP είναι κορυφαία και προσωπική μου επιλογή αλλά κορυφαία είναι και τα λεφτά που ζητάνε... οπότε αν δεν έχεις κάποια απέχθεια για τη Brembo είναι τίμια λύση μια και η 19RCS έρχεται στα 300Ε και ήδη τα παλιότερα μοντέλα, 19/18, 19/20 θα τα βρείς αρκετά κάτω και απο τα 250Ε


:) :)

manhunter
21/11/2008, 12:05
Ευχαριστώ ρε Δημητρη για τις συμβουλές και τις προτάσεις σου

Που θα βρώ τις τρόμπες τις brembo?
Σωληνάκια υψηλής, τι προτίνεις??

Καμιά τιμή πακέτου πάνω κάτω έχουμε???

Φιλικά
Limited_Edition

DimST
21/11/2008, 12:16
Να περάσεις να τα πούμε απο κοντα :D :D

manhunter
21/11/2008, 12:21
:a08: :a013: :a013:

SeNNinhA
21/11/2008, 12:29
Μιας και οι δισκόπλακες δεν είναι φθηνή λύση ας σου βάλω μερικές πιο φθηνές λύσεις να δοκιμάσεις πρώτα για σταδιακή βελτίωση μιας και ούτως ή άλλως θα πρέπει λίγο πολύ να τις κάνεις:

1) Άλλαξε τακάκια σε HH sintered. Τα EBC είναι μια πολύ καλή επιλογή.

2) σωληνάκια υψηλής

3) Άνοιξε και καθάρισε τις δαγκάνες, τα εμβολάκια και τις τσιμούχες

4) 19mm ακτινική τρόμπα από GSXR

5) Μπότες και δαγκάνες από το νέο Hayabusa

manhunter
21/11/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Μιας και οι δισκόπλακες δεν είναι φθηνή λύση ας σου βάλω μερικές πιο φθηνές λύσεις να δοκιμάσεις πρώτα για σταδιακή βελτίωση μιας και ούτως ή άλλως θα πρέπει λίγο πολύ να τις κάνεις:

1) Άλλαξε τακάκια σε HH sintered. Τα EBC είναι μια πολύ καλή επιλογή.

2) σωληνάκια υψηλής

3) Άνοιξε και καθάρισε τις δαγκάνες, τα εμβολάκια και τις τσιμούχες

4) 19mm ακτινική τρόμπα από GSXR

5) Μπότες και δαγκάνες από το νέο Hayabusa



Οκ τα τακάκια και τα σωληνάκια, είναι σχετικά φθηνά και πάνω κάτω χωρίς μεγάλες αποκλίσεις οι τιμές.
Αλλά μια ακτινική τρόμπα και μπότες και δαγκάνες, δεν ανεβάζουν πολύ το μπάτζετ από την αγορά υψηλης-τακάκια-δισκόπλακες-τρομπα???

:confused:

SeNNinhA
21/11/2008, 12:54
Για ακτινική τρόμπα από GSXR θα πληρώσεις σίγουρα λιγότερα από μια AP πχ

Για δαγκάνες ακτινικές δες εδώ: Δαγκάνες GSXR K8 ---> 140 ευρώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=65012)

Αν μπω στο ebay θα σου βρω και όλο το μπροστινό από GSXR1000 με καλάμια σταυρούς σωληνάκια δαγκάνες τρόμπα κλπ με περίπου 500-600 ευρώ. Είχα δει την προηγούμενη βδομάδα 1-2 τέτοια (πχ. )

Οι δισκόπλακες θα βοηθήσουν (όλα βοηθάνε) αλλα θα τις άφηνα για το τέλος. Μετά τα 1-2-3-4(1) (http://cgi.ebay.co.uk/suzuki-gsxr-k6-k7-600-radial-front-forks_W0QQitemZ300274514448QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item300274514448&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318) , (2) (http://cgi.ebay.co.uk/SUZUKI-GSXR-600-FORKS-FRONT-END-BANDIT-PROJECT-K4-2004_W0QQitemZ290276321481QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item290276321481&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1299|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318)

manhunter
21/11/2008, 13:04
Να σου πω και τ ισκέφτομαι εγώ?

1. Σωληνάκια υψηλής (~100€)
2. Δισκόπλακες Beringer (~400€)
3. Τακάκια (~100€)
4. Τρόμπα (είτε brembo, είτε από κάποιο ss 100) (~150€-350€)

Σύνολο μας βγαίνει ~1000 € και έχεις άλλα φρένα

Το μπροστινό ολόκληρο από gsxr, σίγουρα θα χρειαστεί πατέντες για να μπεί. Αλλά θα κάνει δουλειά? Και τι εννοώ, λόγω πολύ παραπάνω βάρους του μπούσα, και φυσικά άλλης χρήσης

Δεν θα είναι πολύ σκληρό για το μπούσα?
Η χρήση του μπούσα δεν είναι για πίστα (τουλάχιστον εγώ δεν μπαίνω)
Ξέρεις, προσπαθώ να είναι user's friendly μετατροπή, με περισσότερη αξιοπιστία

Το βάρος της μοτο είναι αρκετά μεγάλο, και στα δύσκολα, κάνει το φρενάρισμα εφιάλτή

Εχω προβληματιστεί ακρετά, αλλά μία επίσκεψη στου DimST τα μέρη, πιστευω θα με ξεμπερδέψει πλήρως αλλά και θα με ξεφραγκιάσει πλήρως

(Γράφω χαζομάρες παραπάνω, ή όντως τα λέω σωστά?)


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
:wave2:

SeNNinhA
21/11/2008, 13:17
Δεν είμαι ειδικός στις μετατροπές και δεν προτείνω να αλλάξεις όλο το μπροστινό μόνο και μόνο γιατι δεν ξέρω τι γίνεται με τις ζάντες. Αλλιώς δεν έχεις πρόβλημα. Για το βάρος του Hayabusa απλά θα χρησιμοποιήσεις πιο σκληρά ελατήρια. Δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα.

Το link το έβαλα απλά και μόνο για να σου δείξω ότι οι τιμές είναι χαμηλές όταν πας σε OEM μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από GSXR.

Συμφωνώ με την μετατροπή σου αλλα εγώ θα έβαζα όλα τα άλλα και θα άφηνα τις δισκόπλακες (που είναι τα μισά λεφτά) αφού δοκιμάσω τα υπόλοιπα και δω την διαφορά που θα κάνουν. Άλλωστε το να αλλάξεις τις πλάκες είναι εύκολο και το κάνεις όποτε θέλεις.

madox
21/11/2008, 14:04
Το μπροστινο απο gsxr μπαινει αλλα θα χρειαστει να αλλαξεις και μπροστινο φτερο (πακετο με μπροστινη ζαντα?) γιατι οι βασεις δεν ταιριαζουν.Απο οτι ξερω το μπροτινο του κ3-κ4 μπαινει αυτουσιο καθως ο μπροστα αξονας ειναι ιδιος.Για νεοτερα θα σε γελασω.
Απο κ8 busa μπαινει ανετα και απο το sportbikesforyou(ebay.com)μπορεις να βρεις μπροστινα και δαγκανες απο κ8 καινουργια στα 500ε κομπλε.



:wave2:

DimST
21/11/2008, 15:54
Δεν υπάρχει λόγος να μπείς σε τέτοια διαδικασία, εκτώς και αν θές με το ζόρι ακτινικά φρένα, μόνος λόγος να αλλαξεις είναι αν είναι να βάλεις κανα ohlins μπροστά ;)

Περισσότερα θα πούμε και απο κοντά ;) :)

EKEINOS
22/11/2008, 14:25
Φιλε μου αυτη την τιμη που την βρισκουμε?
κανενα λινκ ?
2. Δισκόπλακες Beringer (~400€

R43
23/11/2008, 21:27
Καλησπέρα,
έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τα φρένα του bousa και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα να αγοράσω τα παρακάτω:
• Δίσκοι Braking: 500€
• Σωληνάκια υψηλής Braking: 80 €
• Μπροστινό από 1000 Κ4: 600 €
• Φτερό Κ4 και βάψιμο: 80 €
• Ελατήρια Hyperpro: 120 €
• Δαγκάνες από Κ6: 100 €
• Τρόμπα Brembo ακτινική 19mm με διαδρομή 18-20mm: 300 €
• Τακάκια Suzuki


Η ζάντα και ο άξονας του bousa είναι ακριβώς ίδια με του Κ3-Κ4 οπότε ταιριάζει χωρίς την παραμικρή μετατροπή. Υπάρχει όμως μία σημαντική διαφορά στην διάμετρο των δίσκων. Στο bousa είναι 320 mm ενώ στο Κ4 310 mm, άρα δεν θα ταιριάζουν οι δαγκάνες. Η λύση είναι εύκολη, ή θα πάρεις από την Braking το kit με 10 mm adapters για oversize δίσκους ή πάρεις δαγκάνες από Κ6 (τις μαύρες) όπως εγώ.
Δυστυχώς με πέτυχες λίγο πριν το λύσιμο, οπότε δεν μπορώ να σου πω εάν άξιζε τον κόπο και τα χρήματα. Πάντως εάν θέλεις να το δεις (σε άλλη μηχανή) στείλε π.μ.
:wave2:

manhunter
23/11/2008, 21:45
άκρως εντυπωσιακό αυτό που έκανες φίλε μου
ή καλυτερα θα κάνεις
Αλλά και εντυπωσιακά ακριβό, δεν νομίζεις?

Επειδή δεν νομίζω ότι για την χρήση που προορίζεται το μπούσα, χρειάζεται αλλαγή το πηρούνι, με τα χρήματα που έδωσες, αγοράζεις ολόκληρο το σύστημα της beringer, με ότι καλύτερο υπάρχει σε σωληνάκια, τρόμπες, δίσκους και δαγκάνες, και ξεμπέρδεψες.

Ανέβασε καμία φωτό από αυτό που λές, εδώ στο thread, να το δούμε και να το σχολιάσουμε όλοι


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

T.R.E
23/11/2008, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Καλησπέρα,
έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τα φρένα του bousa και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα να αγοράσω τα παρακάτω:
• Δίσκοι Braking: 500€
• Σωληνάκια υψηλής Braking: 80 €
• Μπροστινό από 1000 Κ4: 600 €
• Φτερό Κ4 και βάψιμο: 80 €
• Ελατήρια Hyperpro: 120 €
• Δαγκάνες από Κ6: 100 €
• Τρόμπα Brembo ακτινική 19mm με διαδρομή 18-20mm: 300 €
• Τακάκια Suzuki


Η ζάντα και ο άξονας του bousa είναι ακριβώς ίδια με του Κ3-Κ4 οπότε ταιριάζει χωρίς την παραμικρή μετατροπή. Υπάρχει όμως μία σημαντική διαφορά στην διάμετρο των δίσκων. Στο bousa είναι 320 mm ενώ στο Κ4 310 mm, άρα δεν θα ταιριάζουν οι δαγκάνες. Η λύση είναι εύκολη, ή θα πάρεις από την Braking το kit με 10 mm adapters για oversize δίσκους ή πάρεις δαγκάνες από Κ6 (τις μαύρες) όπως εγώ.
Δυστυχώς με πέτυχες λίγο πριν το λύσιμο, οπότε δεν μπορώ να σου πω εάν άξιζε τον κόπο και τα χρήματα. Πάντως εάν θέλεις να το δεις (σε άλλη μηχανή) στείλε π.μ.
:wave2:



Οι δίσκοι στο Κ4 είναι 300 mm ,310 είναι στα Κ5-Κ8. :)

R43
23/11/2008, 23:07
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο συνδυασμός όμως μπροστινού από Κ4 και δαγκάνας από Κ6 μας επιτρέπει να χρησιμοποιήσουμε δίσκο 320 mm. Θα προσπαθήσω αύριο να βάλω foto δια του λόγου το αληθές. Παρόλα αυτά όμως με έβαλες σε σκέψεις. Αφού η ακτίνα του δίσκου των 320 mm είναι 160 mm, αν τοποθετούσαμε την δαγκάνα του Κ4 θα θέλαμε adapter 10 mm (150 mm η ακτίνα του Κ4). Τοποθετώντας δαγκάνα από Κ6 (155 mm η ακτίνα του Κ6) θα θέλαμε adapter 5 mm. Τώρα ή εγώ τα υπολογίζω λάθος ή έχουμε διαφορά στην απόσταση της δαγκάνας. Όπως θα δεις και στις foto, δεν έχουνε χρησιμοποιηθεί adapters και είναι εμφανές ότι τα τακάκια πατάνε σωστά τους δίσκους.
:beer:

T.R.E
23/11/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο συνδυασμός όμως μπροστινού από Κ4 και δαγκάνας από Κ6 μας επιτρέπει να χρησιμοποιήσουμε δίσκο 320 mm. Θα προσπαθήσω αύριο να βάλω foto δια του λόγου το αληθές. Παρόλα αυτά όμως με έβαλες σε σκέψεις. Αφού η ακτίνα του δίσκου των 320 mm είναι 160 mm, αν τοποθετούσαμε την δαγκάνα του Κ4 θα θέλαμε adapter 10 mm (150 mm η ακτίνα του Κ4). Τοποθετώντας δαγκάνα από Κ6 (155 mm η ακτίνα του Κ6) θα θέλαμε adapter 5 mm. Τώρα ή εγώ τα υπολογίζω λάθος ή έχουμε διαφορά στην απόσταση της δαγκάνας. Όπως θα δεις και στις foto, δεν έχουνε χρησιμοποιηθεί adapters και είναι εμφανές ότι τα τακάκια πατάνε σωστά τους δίσκους.
:beer:


Ε δεν ξέρω.Ίσως το πηρούνι του Κ3/Κ4 να έχει πιο κοντες τις βάσεις τις δαγκάνας κατά 5mm...Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...


Στο Κ5 για 320 mm δίσκο θες 5 mm αποστάτη...:sick:

T.R.E
24/11/2008, 01:46
Ουπς 2 πόστ. :beer:

DimST
24/11/2008, 09:34
Πράγματι οι δισκόπλακες του κ3/4 είναι 300mm
Eπειδή έχει δοκιμαστεί αυτός ο συνδιασμός (δαγκάνες κ6-καλάμια κ4) δεν δείχνει να χρειάζεται κάποιο κίτ 0,5cm, πιθανότατα υπάρχει διαφορά στις μπότες και στις δαγκάνες του κ5, γι' άυτό και κάθοντε κουτί οι 320mm ;)
Βέβαια για 'μένα μια τέτοια μετατροπή δεν έχει κάποιο νόημα γιατί τα καλάμια του κ3/4 δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Για οριστική λύση, είτε βάζουμε ohlins μπροστά και ξεχνάμε τ'όνομα μας με τη διαφορά, είτε βάζουμε το ίδιο ποσό με ένα σωστό revalve στο στόκ πιρούνι του μπούσα και τα ρέστα εξωτικά φρένα ή οικονομία για ένα σέτ άφτερ ζάντες αλουμινίου που θα βελτιώσουν τα πάντα...:D :D

manhunter
24/11/2008, 11:12
Ναι ρε Δημήτρη, οκ

Αλλά το κόστος ξεφυεγει και σε αυτή την περίπτωση πολύ

Πηρούνι ohlins ~ 2000€
Revalving~ 1000€ (γειά σου pap:p )
Ζάντες ~ 2000-3000 €
Και ας μην βάλω τα εξωτικά φρένα

Παιδιά, αν διέθετα αυτά τα χρήματα, θα έτρεχα sbk (που λεει ο λόγος)
Και αν διέθετα τέτοια ποσά, δεν θα ρώταγα γνώμες. Θα έβαζα τhe best of the best, και θα τελειώνε η υπόθεση

Αλλωστε δεν τα θέλω για πίστα. Τα θέλω για καλύτερη αίσθηση και πιο προοδευτικά

:wave2:

DimST
24/11/2008, 12:03
Δε διαφωνούμε κάπου ;)
Όλα ξεκινάνε απο τι ζητάς και κυρίως μέχρι πού θες να φτάσεις.
Η σωστότερη λύση value for money έχει ήδη αναφερθεί και σαφέστατα είναι η πιο ορθολογιστική :) :)
Απλά τα αναφέρω για τους τρελάρες της ιστορίας (βλέπε pap => πολύχρονος μαν)

;) :)

maron
26/11/2008, 13:01
se Κ6 που εβαλα 320μμ εβαλα 4 ανταπτορακια
απο cbr 1000 r 2006
kai πεφτει κουτι!!!!!
=42 ευρο
(ντρεπομαι λιγο αλλα εκατσε τελεια αφου οι ιδεις δαγκανες ειχε το 04 και το 06 με μονη διαφορα την διαμετρο των δισκων )

SeNNinhA
02/12/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από R43
Καλησπέρα,
έχοντας το ίδιο πρόβλημα με τα φρένα του bousa και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα να αγοράσω τα παρακάτω:
• Δίσκοι Braking: 500€
• Σωληνάκια υψηλής Braking: 80 €
• Μπροστινό από 1000 Κ4: 600 €
• Φτερό Κ4 και βάψιμο: 80 €
• Ελατήρια Hyperpro: 120 €
• Δαγκάνες από Κ6: 100 €
• Τρόμπα Brembo ακτινική 19mm με διαδρομή 18-20mm: 300 €
• Τακάκια Suzuki




Να και η τρόμπα Brembo που λέει ο R43. Κορυφή και ρυθμίζεται και για δρόμο και για πίστα ώστε να μην την πατήσεις σε καμιά περίεργη ελληνική ασφαλτο

Brembo Forged 19rcs MC


149371

SeNNinhA
02/12/2008, 17:52
από εδώ ρυθμίζεται


149372

reinmeister
03/12/2008, 11:12
υπαρχει η λυση του να κανεις τους εμπορους πλουσιους κιμωνα και υπαρχει η λυση του να δωσεις 250 ευρω και να καταληξεις με 10 φορες καλυτερα φρενα...:D

SeNNinhA
03/12/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υπαρχει η λυση του να κανεις τους εμπορους πλουσιους κιμωνα και υπαρχει η λυση του να δωσεις 250 ευρω και να καταληξεις με 10 φορες καλυτερα φρενα...:D


Το οποίο σημαίνει ....... ???????????

manhunter
03/12/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υπαρχει η λυση του να κανεις τους εμπορους πλουσιους κιμωνα και υπαρχει η λυση του να δωσεις 250 ευρω και να καταληξεις με 10 φορες καλυτερα φρενα...:D


Ναι ρε Αντώνη για πες τι σημαίνει
Γιατί και εγώ προσπαθώ να αποφύγω (τελικά) τους ....έμπορους

Για πε για πε :p :p :p :p

DimST
03/12/2008, 11:48
Και 'γώ έχω απορία πώς γίνεται με 250Ε να έχει 10 φορές καλύτερα φρένα...

Και για να καταλάβώ όταν λέμε έμπορας = πολύ κακός άνθρωπος ή κλέφτης στη καλύτερη...
Μ'αρέσει :rolleyes: :(

byron
03/12/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Και 'γώ έχω απορία πώς γίνεται με 250Ε να έχει 10 φορές καλύτερα φρένα...


+990 :look:
Mε 250 παίρνεις μια καλή τρόμπα, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Ασε που τα 8 τακάκια στις δαγκάνες μου έχουν 150? :cry:

Είμαι περίεργος...:a014:

manhunter
03/12/2008, 11:58
Oχι Δημητρη, δεν εννοούμε αυτό.
Μιλάμε για αυτούς τους ανθρώπους, που έχουν απώτερο σκοπό, καθαρά το κέρδος, και όχι αντικειμενικά τι είναι καλύτερο για εσένα και τις ανάγκες σου.

Αν ο έμπορος σε κόψει, και δει ότι μπορεί να σου πουλήσει το τάδε με 1000 € και το δίνα με 400 €, ασχέτως πιο σου κάνει καλύτερα (όχι ποιο είναι καλύτερο), θα σου πουλήσει το ακριβό.

Δεν λέω ότι είναι απαραίτητα κακό, και ούτε ότι χαρακτηρίζει όλους τους εμπόρους.

Άπαξ και για τις εκάστωτε ανάγκες μου, βολευομαι με 100€, γιατί να παώ στην λύση των 500 € και βάλε?

Άλλωστε, αυτό δεν θα μου πρότεινε ένας έμπορος? Το σούπερ ντούπερ ουάου, ίσα ίσα για να τα τσεπώσει καλύτερα. Δεν μιλάω για όλους, αλλα για τους περιοσσότερους

Διαφωνείς??


(Άντε ρε Αντώνη πες πως θα κάνουμε αποφυγή διπλής φορολογίας, εεεεεεεε συγνώμη εννοώ πως θα κάνουμε τούμπανο τα φρένα μας )


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
03/12/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST


Και για να καταλάβώ όταν λέμε έμπορας = πολύ κακός άνθρωπος ή κλέφτης στη καλύτερη...
Μ'αρέσει :rolleyes: :(

ολοι καταλαβαν τι εννουσα...αν εσυ θελεις να δημιουργησεις εντυπωσεις,μια και ανηκεις στον χωρο των εμπορων,ελευθερα...δημοκρατια εχουμε...

παμε τωρα στο ουσιωδες κομματι...

τα φρενα του hayabusa θεωρουνται καλα απο το πλειστον των αναβατων...

τα φρενα του hayabusa θεωρουνται μετρια απο μια αρκετα μικροτερη ομαδα αναβατων, αλλα ικανου μεγεθους απ την αλλη, ετσι ωστε να υπαρξει προβληματισμος...

τα φρενα του hayabusa θεωρουνται αθλια απο μια μεριδα αναβατων (5 η 10 πρεπει να μαστε στην ελλαδα...)

η αποδειξη των ανωτερω εγκειται στο οτι 9 στα 10 μπουσα που θα δειτε στον δρομο,με βελτιωμενα φρενα ,φορανε μονο σωληνακια υψηλης πιεσης...

τα δεδομενα...

το 80% σε αυτη την προβληματικη συμπεριφορα των φρενων οφειλεται στην τρομπα φρενου...

το εμβαδο της δεν αρκει ετσι ωστε να ασκησει την απαραιτητη πιεση στο συνολικο εμβαδο των τακακιων ετσι ωστε να φρεναρει αρκετα ικανοποιητικα...

επισης ειναι axial(αξονικη) κι οχι radial(ακτινικη), (γουσταρω να το παιζω αγγλομαθης) κατι που την καθιστα ακομη χειροτερη...(η επεξηγηση απαιτει κουβεντα γυρω απο μοχλοβραχιονες,υπομοχλια ,διαδρομες κι εμβαδα και δεν ειναι του παροντος)...μενουμε λοιπον στο οτι θελει αντικατασταση...

υπαρχουν ακτινικες τρομπες απο 150 ευρω λιανικη μεχρι και 1500 στην αγορα...

η ακτινικη Nissin 19-21 ειναι πολυ ομορφη,εχει δικο της δοχειο υγρων και βαση καθως και υποδοχη για το εργοστασιακο φισακι του στοπ...ειναι δηλαδη καθαρα Bolt on...

και κανει 150 ευρω...

συνδυαζομενη με ενα σετ σωληνακιων υψηλης Hel με ατσαλινα fittings ,εγγυηση εφ ορου ζωης κι επιλογη χρωματος της αρεσκειας σας δημιουργει ενα πακετο(250ευρω) με 50% καλυτερη αποδοση απο το εργοστασιακο η οποια αρκει στους περισσοτερους προβληματισμενους...

η διαφορα στην αισθηση και την αποδοση ειναι τοσο μεγαλη που θα σας φανει σαν να εχετε 10 φορες καλυτερα φρενα...(κοιτα που καθομαι κι επεξηγω τις εκφρασεις υπερβολης)....

πρακτικα,10 φορες καλυτερα φρενα δεν θα αποκτησετε ποτε...ειναι ανεφικτο...(ελεος)...

η συγκεκριμενη τρομπα εχει ξεζουμιστει,ξεσκιστει,δοκιμαστει απο εμενα προσωπικα κι εχει δειξει φοβερο χαρακτηρα...(οσοι με ξερουν ,ξερουν πως οδηγω και τι φθορες προκαλω στα μηχανακια)...

ο λογος που την αντικατεστησα με ap racing ηταν το οτι βρεθηκε στα ιδια λεφτα μεταχειρισμενη...(καινουρια 750 ευρω)...δεν την χρειαζομουν επι της ουσιας...

οι περισσοτεροι εμποροι θα σας πουν τα εξης...

"καλη τρομπα φιλε,δεν λεω, αλλα με λιγα παραπανω (100-150 ευρω) θα σου δωσω μια πολυ καλυτερη"...
λιγο καλυτερη θα ειναι και την διαφορα στην αποδοση θα την καταλαβουν ελαχιστοι...

"καλη τρομπα φιλε αλλα βρισκει στο πανελ διπλα στα οργανα και πρεπει να το τρυπησεις...ντροπη...αλλα...φθηνη ειναι τι να κανεις..."

αυτο που ΔΕΝ θα σας πει ειναι οτι η τρυπα στο πανελ ειναι πλατους 3 ποντων και υψους 2,την οποια την βλεπετε μονο εσεις και κανεις αλλος εαν δεν του επιστησετε την προσοχη σε αυτο...

επισης ΔΕΝ θα σας πει οτι το κομματι του πανελ που θα κοψετε ,εχει 15 ευρω με φπα στην αντιπροσωπεια και ανα πασα ωρα και στιγμη μπορειτε να το αντικαταστησετε χωρις να λυσετε τιποτα...στην περιπτωση που θα αναβαθμισετε με αλλη τρομπα για παραδειγμα...

ειναι η καλυτερη τρομπα που υπαρχει απο τις aftermarket..? οχι φυσικα...η χειροτερη ειναι...ειναι ομως 100% καλυτερη απο την εργοστασιακη και θα καλυψει τους περισσοτερους...

παμε στο θεμα δισκοπλακες...ειναι μετριες αλλα επειδη ειναι μεγαλυτερες, 320mm, αντεχουν πολυ περισσοτερο το ξυλο απο τις αντιστοιχες αργοστασιακες των 1000αριων επι παραδειγματι...

οταν χρειαστει να αλλαχτουν θα σας το πουν οι ιδιες...πως? θα πετσικαρουν...αν δεν πετσικαρουν,τοτε δεν χρειαζεται να τις αλλαξετε γιατι δεν πατατε τοσο πολυ και δυνατα φρενο...

εμενα με κανιβαλιστικη χρηση μου πετσικαρισαν μετα απο 2000χλμ...πληροφοριακα καθε 3.000 μαξ αλλαζω τακακια μπροστα...

εβαλα κατι braking μαργαριτες που ειναι οτι πιο μετριο υπαρχει σε aftermarket δισκοπλακα...(μου τις χαρισαν)...

διαφορα στην αποδοση δεν ειδα με την αλλαγη...εχουν ομως λιγο καλυτερη αισθηση στο αρχικο πατημα του φρενου...

τα τακακια ειναι αναλωσιμα και δεν υπολογιζονται στο συνολικο κοστος της μετατροπης...αλλωστε τα carbon lorraine sbk5 που ειναι η καλυτερη επιλογη κοστιζουν ακριβως οσο και τα εργοστασιακα...80κατι λιανικη...επισης τα εργοστασιακα τακακια ειναι παρα πολυ καλα...

στο δια ταυτα...(πολυ σεντονι πεφτει τις τελευταιες μερες)...

ακολουθειστε σταδια στις βελτιωσεις εκτος εαν ειστε τοσο πολυ σιγουροι οτι ειστε υπερανω αυτων και θελετε το καλυτερο...

για μενα ,δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χαλασετε 800 ευρω με το καλημερα χωρις να δειτε πρωτα αν ειστε κομπλε με τα 250...

αλλωστε ,στην συγκεκριμενη περιπτωση,μπορειτε ανα πασα στιγμη να αναβαθμιστειτε χωρις να χασετε κατι...

αυτια...

byron
03/12/2008, 15:26
Καιπουσαι.....
Αμα δεν υπάρχει τετοιος φίλος κουβαρντας να χαρίζει braking δισκόπλακες τι εναλλακτική υπάρχει;

Γιατί αν οι δισκόπλακες είναι τόσο ΓΤΠΚ, προφανώς θα πρέπει να αλλαχτούν άμεσα. Λαθος;

reinmeister
03/12/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καιπουσαι.....
Αμα δεν υπάρχει τετοιος φίλος κουβαρντας να χαρίζει braking δισκόπλακες τι εναλλακτική υπάρχει;

Γιατί αν οι δισκόπλακες είναι τόσο ΓΤΠΚ, προφανώς θα πρέπει να αλλαχτούν άμεσα. Λαθος;

σωστο...αν και με λιγο πετσικαρισμα οδηγιεται για καμποσο...

πρεπει να αλλαξεις οποτε δεν γλιτωνεις το 400αρι-500αρι...

το ανεφερα αλλωστε και στο ποστ..."αν θελησουν αλλαγμα θα σας το πουν"

παντως δεν εχω ακουσει κανεναν με μπουσα ,πλην εμου, που να του πετσικαρισαν με αλλαγη τρομπας...

σε οσους εχουν πετσικαρει ,συνηθως εφταιγε καποιο disk lock...

υ.γ. κανε μου την χαρη να μην πεταγεσαι σε συζητησεις για φρενα...παρε πρωτα μηχανακι που να παιρνει τα ποδια του απο γκαζια μπας και χρειαστει να πατησεις κανα δυνατο φρενο...κουλαδι...

:rotflmao: :rotflmao: :a2: :a5: :a9: :a22:

T.R.E
03/12/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister



εμενα με κανιβαλιστικη χρηση μου πετσικαρισαν μετα απο 2000χλμ...πληροφοριακα καθε 3.000 μαξ αλλαζω τακακια μπροστα...




Καλά τι διάολο θέλω ένα βίντεο να δω πως οδηγάς! :rotflmao: :rotflmao:

byron
03/12/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υ.γ. κανε μου την χαρη να μην πεταγεσαι σε συζητησεις για φρενα...παρε πρωτα μηχανακι που να παιρνει τα ποδια του απο γκαζια μπας και χρειαστει να πατησεις κανα δυνατο φρενο...κουλαδι...


Καλά τα λες....αν και το βασικό μου θέμα δεν είναι τα γκάζια που μου λείπουν, όσο μη με περάσει σουβλάκι κανένα busa με τα ταμπουρα που φοράνε οι βάρκες σας...

Να χαρώ εγώ τεχνολογία ρπμ....βγάζουνε μηχανάκι που 300ρίζει με φρένα για το GSX400E :a31:


Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Καλά τι διάολο θέλω ένα βίντεο να δω πως οδηγάς! :rotflmao: :rotflmao:

Kαλά μη τρελλαίνεσαι, γιατί θα γράψει πάλι κανένα σεντόνι.

@manhunter-> Ρίξε μια ματιά στις 19άρες PT Billet τρόμπες. Εδώ λέει ότι είναι για Busa (http://www.bigccracing.com/shop/product.asp?idproduct=35) , και στον άγιο ebay (http://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=170282043179) την πήρε φιλαράκος μου για aprilia 100?.... :wave2:

reinmeister
03/12/2008, 16:01
μωρε καλα φρεναρει κι απο τα 300...μια φορα ομως...:rotflmao: δευτερη δεν εχει...

ορθιος οδηγω κατα βαση,επειδη γερασα και χεζομαι...κι επειδη μου φευγουν στις στροφες κοιταω να τους μαζεψω στα φρενα...:uplate: :eyepop: (ατυχως τις περισοοτερες φορες...:lol:

manhunter
03/12/2008, 16:03
Ηey Boys

Πως σας φαίνεται Αυτή η τρομπίτσα ? (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYCLE-NISSIN-BRAKE-RADIAL-MASTER-CYLINDER-KIT_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2em63Q2el1177QQhashZitem130272432554QQitemZ130272432554QQptZMoto rcyclesQ5fPartsQ5fAccessories)



:confused:

byron
03/12/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ηey Boys

Πως σας φαίνεται Αυτή η τρομπίτσα ? (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MOTORCYCLE-NISSIN-BRAKE-RADIAL-MASTER-CYLINDER-KIT_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2em63Q2el1177QQhashZitem130272432554QQitemZ130272432554QQptZMoto rcyclesQ5fPartsQ5fAccessories)



:confused:

Το νου σου γιατί τον κόβω για τρόμπα :lol: :p

Buy it now 185$ or bid 184,99$ or more :confused:

DimST
03/12/2008, 16:13
Reinmeister, δεν τίθεται θέμα εντυπώσεων, κανείς δε θα προτείνει ως πρώτη και μοναδική λύση την αντικατάσταση όλου του συστήματος πέδησης της μοτοσυκλέτας για μια απλή βελτίωση.
Γνωρίζεις όμως πολύ καλά πως σχεδόν πάντα ισχύει το ότι πληρώσεις θα πάρεις (Nissin => AP).

Συμφωνώ με τα σχόλια σου για βελτίωση των φρένων πλήν της τρόμπας που είναι μέτρια ακόμα και για τα 150Ε που κοστίζει και δε τη προτείνω -και 'συ εξάλλου είχες προβλήματα με πτώση απόδοσης/εξαερώσεις, οικονομική λύση που δε θα χρειαστεί μάλλον ποτέ αναβάθμιση είναι η κλασσική Brembo 19/20 στα 205E που είναι σαφέστατα καλύτερη και δε χρειάζεται να τρυπίσεις και το πάνελ.

DimST
03/12/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Μιλάμε για αυτούς τους ανθρώπους, που έχουν απώτερο σκοπό, καθαρά το κέρδος, και όχι αντικειμενικά τι είναι καλύτερο για εσένα και τις ανάγκες σου.
Αν ο έμπορος σε κόψει, και δει ότι μπορεί να σου πουλήσει το τάδε με 1000 € και το δίνα με 400 €, ασχέτως πιο σου κάνει καλύτερα (όχι ποιο είναι καλύτερο), θα σου πουλήσει το ακριβό.
.
.
.
Άπαξ και για τις εκάστωτε ανάγκες μου, βολευομαι με 100€, γιατί να παώ στην λύση των 500 € και βάλε?

Άλλωστε, αυτό δεν θα μου πρότεινε ένας έμπορος? Το σούπερ ντούπερ ουάου, ίσα ίσα για να τα τσεπώσει καλύτερα. Δεν μιλάω για όλους, αλλα για τους περιοσσότερους

Διαφωνείς??
...


Κιμωνα δε διαφωνούμε πουθενά αλλά στο λέω απο την άλλη μεριά. ;)
Δε νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος που θα έδινε αβίαστα ακούραστα 800Ε στο αίτημα μιας απλής βελτίωσης των στόκ φρένων του. Ακόμα και στην μάλλον απίθανη περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο και να προταθεί απο τον πωλητή ώς μοναδική λύση για βελτίωση... αν έχει την ελάχιστη νοημοσύνη και άποψη για μοτοσυκλέτες δε νομίζεις πως θα καταλάβει οτι κάτι δε πάει καλά?

:beer: :beer:

manhunter
03/12/2008, 17:11
Δημητρη συμφωνώ. Αλλα παραπάνω δεν εστιάζω στο γεγονός του αν θα πάρεις, αλλά του αν θα πρσπαθήσει ένας πωλητής να σου πουλήσει το ακριβότερο, και όχι αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες σου


:beer: :beer:

supergeorge
03/12/2008, 22:12
reinmeister :beer: :beer: :beer:

reinmeister
04/12/2008, 13:10
..

manhunter
04/12/2008, 13:23
.........

DimST
04/12/2008, 13:43
Manhunter, έκανες και σύ έντιτ το πόστ σου!? Γιατί?

...δε διαφώνησα κάπου επι της ουσίας, οι απόψεις μου σε πολλά θέματα ταυτίζονταν με τον Αντώνη, το πόστ του όμως δε το είδα...

reinmeister
04/12/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Manhunter, έκανες και σύ έντιτ το πόστ σου!? Γιατί?

...δε διαφώνησα κάπου επι της ουσίας, οι απόψεις μου σε πολλά θέματα ταυτίζονταν με τον Αντώνη, το πόστ του όμως δε το είδα...

το ποστ κακως γραφτηκε απο μενα...γι αυτο και μετα απο 1 λεπτο το πεταξα...εγω επισης ειπα στον κιμωνα να σβησει και το δικο του...

manhunter
04/12/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
το ποστ κακως γραφτηκε απο μενα...γι αυτο και μετα απο 1 λεπτο το πεταξα...εγω επισης ειπα στον κιμωνα να σβησει και το δικο του...

Και ορθώς συμφώνησα
Για πολλούς λόγους

:wave2:

vagkats
12/12/2008, 19:20
Γεια σας παιδια..κατοχος busa ειμαι με το ιδιο προβλημα στο παρελθον.μετα απο ψαξιμο κατα τη γνωμη μου πρεπει να κανεις τα εξης,αυτα που εχω κανει εγω με σπουδαιο αποτελεσμα.

Σωληνακια υψηλης,τρομπα ακτινηκη Nisin απο κ5 1000 στη αρχη εβαλα τακακι KARBONE SBK3 το οποιο ηταν σε αλλο πλανητη απο τα μαμα αλλα και με φθορα στο δισκο.μετα εβαλα τα VESRAH που ειναι η χρυση τομη.ο φιλος μου εχει βαλει ακτινηκη BREMPO και τακακι VESRAH και τα φρενα του σκοτωνουν..απιστευτα. παντως αν δε νιαζει πολυ η φθορα βαλε τα KARBONE. πιστευω να βουθησα..καλεσ βολτες.:wave2: :wave2:

TOLISTOLAROS
12/12/2008, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkats
Γεια σας παιδια..κατοχος busa ειμαι με το ιδιο προβλημα στο παρελθον.μετα απο ψαξιμο κατα τη γνωμη μου πρεπει να κανεις τα εξης,αυτα που εχω κανει εγω με σπουδαιο αποτελεσμα.

Σωληνακια υψηλης,τρομπα ακτινηκη Nisin απο κ5 1000 στη αρχη εβαλα τακακι KARBONE SBK3 το οποιο ηταν σε αλλο πλανητη απο τα μαμα αλλα και με φθορα στο δισκο.μετα εβαλα τα VESRAH που ειναι η χρυση τομη.ο φιλος μου εχει βαλει ακτινηκη BREMPO και τακακι VESRAH και τα φρενα του σκοτωνουν..απιστευτα. παντως αν δε νιαζει πολυ η φθορα βαλε τα KARBONE. πιστευω να βουθησα..καλεσ βολτες.:wave2: :wave2:
[ανάκριση]Ποιά Βrembo έχει ο φίλος σου και τί διαστάσεις έχει(διάμετρος εμβόλου,σχέση μοχλισμού πχ 19/20,19/18 κλπ).Τί δαγκάνες φοράει;[/ανάκριση]
:D

vagkats
13/12/2008, 14:46
[ανάκριση]Ποιά Βrembo έχει ο φίλος σου και τί διαστάσεις έχει(διάμετρος εμβόλου,σχέση μοχλισμού πχ 19/20,19/18 κλπ).Τί δαγκάνες φοράει;[/ανάκριση]

Του φιλου η mprebo ειναι απο τι μου ειπε ειναι 16/18 η 16/20 δεν ειναι σιγουρος.παντως ειναι αυτη που φοραει το 1098.Οι δαγκανες και οι δισκοι ειναι της μαμας. Δεν ξερω αν το εστειλα καλα το μυνημα αλλα συνχωρεστεμαι ειμαι ακομα σε νηπιακο σταδιο με το internet.

:wave2: :wave2: :lol: