PDA

View Full Version : Δίλημμα



matos13
09/11/2008, 12:43
Καλημέρα σε όλους.Είμαι καινούργιος στο forum και ο βασικός λόγος που μπήκα είναι γιατί πιστεύω ότι εδώ θα βρω κάποιες καλές γνώμες για το πρόβλημα μου.Είμαι κάτοχος ενός FAZER 600 S2 και σκέφτομαι να το αλλάξω γύρω στην άνοιξη.Το δίλημμα στο οποίο έχω μπει είναι το εξής:FAZER 1000 ή GSXR600;Η βασική χρήση της μηχανής είναι οι καθημερινές μου μετακινήσεις αλλά πότε πότε θα κάνω και μερικά γρήγορα περασματάκια στην Αττική οδό.Ξέρω ότι έχουν και κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην τιμή.Το θέμα είναι,η SS είναι βολική στις καθημερινές μετακινήσεις στην κίνηση;Τι άλλα πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα έχει σε σχέση με το FAZER;Βοηθήστε με,please!!!

k7600
09/11/2008, 13:00
φιλε μου ss για καθημερινη μετακινηση ... ? :nono: :nono: :nono:
καταρχας αμαρτια το μηχανακι , με το παραμικρο θα αναβει , θα αναβουν τα βεντιλατερ και θα σου σκαει ολη η ζεστη στα μουτρα , κοψιμο τιμονιου μηδεν αρα δυσκολη στις μανουβρες , ειναι ολο παλστικο και σιγουρα καπου θα ακουμπισεις και απο τιμες για πλαστικα δεν θες να μαθεις . Το gsxr ειχα και μαλλον gsxr θα ξαναπαρω αλλα η χρηση που κανω δεν εχει καμια σχεση με αυτην που θες να κανεις εσυ με το μηχανακι . Αμαρτια τα λεφτα που θα δωσεις .
Στο φιναλε γιατι δεν περνεις ενα σκουτερακι μεταχειρα και το gsxr ?
παντως να ξερεις οτι τα ss ειναι ΕΡΩΤΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΟΣ !!!

mouts
09/11/2008, 17:31
δεν χρειαζεται να απαντησει καποιος αλλος πιστευω,ο k7600 ηταν αληθης κ κατατοπιστικοτατος:lol: :lol: !!!!

Road67
09/11/2008, 18:05
Είχα το fazer fz6 για 42.000 χιλιόμετρα, το GSXR600 K5 είναι από τις λιγοστές SS που έχω καβαλήσει. Είναι αισθητά πιο γρήγορο το αουτζούκι και μπορεί να δουλέψει και λίγο πιο χαμηλά, ΑΛΛΑ εμένα προσωπικά με έχει στοιχειώσει το fazer. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ό,τι κυκλοφορεί σε sport turing, street, on off και κάποια SS αυτή την περίοδο και κανένα δε με έχει καλύψει όσο το fazer κι ας ήταν πατάτα στα χαμηλά. Θες θέση οδήγησης, φρένα, ανάρτηση, στρίψιμο, από ένα σημείο και μετά απογείωση. εξωτερική εμφάνιση και ποιότητα φινιρίσματος. To μόνο μηχανάκι που με κάλυψε σε απόλυτο βαθμό ήταν τα Κ1 και Κ5 Haya αλλά όπως μου είπαν πολλοί αν τα βάλω να κάνουν 95 χιλ την ημέρα σε επαρχιακό θα πρέπει να πηδ@ω την κόρη λαστιχέμπορα, να αρραβωνιαστώ την κόρη βενζινά και να παντρευτώ την κόρη αντιπροσώπου της Suzuki. Δεν ξέρω αν σου απάντησα και ούτε αν το s2 δεν είναι τόσο καλό σαν το δικό μου, αλλά προσωπικά αν είχα την επιλογή να πάρω το fz1 δε θα έπαιρνα τίποτε άλλο, με εξαίρεση το CBF1000 που είναι πιο ξεκούραστο κάτι που βολεύει κάποιες φορές σε επαρχιακό.

matos13
12/11/2008, 14:55
Καλησπέρα.Οφείλω να παραδεχτώ ότι πήρα αυτό που ήμουν σίγουρος ότι θα πάρω από αυτό το forum!Φίλε Κ7600 και φίλε ROAD67,σας ευχαριστώ.Έβαλα άλλα δεδομένα στο ψάξιμό μου και θα επανέλθω.THANKS!!!!:beer: