PDA

View Full Version : βελτίωση του honda xr 125-τί μου προτείνετε?



pontikis_pasxos
11/11/2008, 22:13
KATARXHN THA ITHELA NA PW ENA GEIA SE OLOUS!LOIPON THA ITHELA NA ROTISW GIA TO POS NA BELTIOSW TO HONDA XR 125 POU EXW WSTE NA TO KANW DINATOTERO SE ALOGA KAI NA MIN DWSW KAI POLLA LEFTA!SKEFTIKA NA ALLAKSW PISTONI KAI NA BALW ENA MEGALITERO THS WISECO,NA ANOIKSW THN KEFALH OSO XRIAZETAI KAI NA BALW KAI ENAN EKKENTROFORO WHITE BROTHER....AUTA EDW POSO PERIPOU THA M BGOUN?
H TI MOU PROTEINETE ESEIS NA KANW WSTE NA TO KANW POLI DINATO?AN SIMFONEITE ME AUTA POU LEW NA ALLAKSW PITE MOU AN KSERETE TIMES KAI POSA XILIOSTA PISTONI NA BALW KAI POSO THA BGEI STO SINOLO?ENOW POSA ALLOGA THA ANEBEI KAI POSA KIBIKA?BOITHISTE ME LIGO GIATI DN TA KSERW TOSO KALA!KAI AN BALW AUTA POU LEW PARAPANW THELEI KAI TIPOTA ALLO ALAGMA?APANTISTE MOU AN MPOREITE ANALITIKA GIATI EIMAI MPERDEMENOS.NA EXETE IPOPSH TA LEFTA DILADH POSA THELEI KAI NA EINAI KALH H BELTIOSH GIATI THELW DINAMH STO MIXANAKI...EUXARISTW:)

Anritsu
11/11/2008, 22:52
Δωστο να πάρεις κάτι μεγαλύτερο . Και αν δεν έχεις δίπλωμα κανε υπομονή μέχρι να βγάλεις . Αλλώστε και 250 καλύπτει νομιζω το μικρο το δίπλωμα ανάλογα τους ίππους Απο το κακόμοιρο το Ξρ τι να σώσεις .. Μερί και παπάκια πρέπει να το πατάνε αυτό .

:wave2:

pontikis_pasxos
11/11/2008, 22:59
re file tha perna to 250 98 montelo alla ti na kanoume apo blakeia tou patera m pira auto kenourgio...pantws me osous ebala kontra kai itan papakia ta pire....an mporeis na me boithiseis an einai pes mou...paei kala sxetika gia 125 tetraxrono...

Anritsu
11/11/2008, 23:26
ε άμα πηγαινει καλά ένας λόγος παραπάνω να το αφήσεις στην ησυχία του το μηχανάκι . Οτι και να του κάνεις ειναι μαθηματικά βέβαιο οτι σε λίγους μήνες θα το έχεις σκυλοβαρεθεί και όταν θα έρθει η ωρα να το δώσεις τα εξτρα που θα του εχεις βάλει δεν θα τα εκτιμήσει κανένας .Αμα σε τρωει η τσεπή σου πάρε κανα καλό κρανος η μπουφάν που θα σου μείνουνε . Φτιαχτου καλύτερα φρενα ή βαλτου καλύτερα λαστιχα που είναι λεπτομεριες που παίζουνε ρόλο και στην ασφαλεία σου Δεν ειναι το ΞΡ για φτιαξίματα και αν παιρνει σιγουρα εγώ δεν σκαμπάζω απο αυτά . Καθε μηχανάκι πιστέυω κατασκευάζεται με ένα σκοπό και για μια χρήση . Δύσκολα αλλάζει αυτό ....

Φανταζομαι και αλλόι που διαβάζουν την ιδια γνώμη εχουνε , άπλα επειδή παρόμοια κουβεντα εχει γίνει άπειρες φορές βαριούνται να ξαναγράφουν τα ίδια ...


:beer: :wave2:

pontikis_pasxos
11/11/2008, 23:31
ok filos...alla epeidh egw kranos exw uvex kai mpoufanaki dainese kai lastixa kainourgia....tespa euxaristw!pantws epeidh egw trogomai estw kai ligo thelw na to beltiwsw mixanika...an einai pes ti na kanw h an oxi ti na pw euxaristw pou apantises

georgis4
12/11/2008, 00:13
Αν το μηχανακι σου ειναι καινουριο οπως λες ΜΗ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ...Αν δεν θες να τα παρεις ολα στο χερι αστο οπως ειναι...Μια εξατμισουλα και ενα φιλτρο και θα κανεις το καλυτερο που μπορεις για το μηχανακι σου...Αν παλι αυτα τα εχεις ηδη ενα μενει να κανεις ακομα...ΥΠΟΜΟΝΗ για το επομενο!

pontikis_pasxos
12/11/2008, 00:21
ok filos
thanks!na sai kala pou asxoleisai

epp1640
12/11/2008, 01:14
Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες.. και προσθέτω.. όχι απλά δεν θα εκτιμηθούν στην τιμή τα extra.. δεν θα το αγόραζα με την καμία.. Μην το κακοποιήσεις ακόμα δεν το πήρες.. Κρίμα είναι.. άσε που με μαθηματική ακρίβεια θα το πάρεις στο χέρι.. Βάλε αν θες κάποια καλή εξάτμιση σε συνδυασμό με ένα φίλτρο όπως είπε το παιδί από πάνω..


ΥΓ Κόντρες? :a38:

GYALINOS
08/10/2009, 09:47
GEIA XARA KAI APO EMENA. VELTIWSEIS SE XR 125 GINONTAI OPWS MPOREIS NA TO KANEIS NA EINAI KAI PIO EMFANISIMO KTL KTL... KAI EGW XR EXW 125 ME XEIROPOIHTH EKSATMISH KAI EPEIDH EIMAI KOLLHMENOS ME TA 125 EXW RWTHSEI KAI GINETAI ME ENA MIKRO RISKO MEXRI 170 KIVHKA. GIA XALARH FASH KTL MEXRI 150. OSO GIA TA ANTALLAKTIKA EINAI DIKO SOU THEMA TI THA TOY VALEIS.

GYALINOS
08/10/2009, 09:51
KAI KATI AKOMA... PAPI NA PAREI TO XR DEN NOMIZW NA YPARXEI SYMFWNA ME THN DIKH MOU MIKRH EMPIRIA... KAI LOGO EKROMWN POU TO EXW PAEI KTL KTL SE ASFALTO KAI XWMA PRAGMATIKA OI ANTOXES TOY EINAI MEGALYTERES APO OTI NOMIZA APO THEMA AKSIOPISTIAS. TO MOTER TOY EINAI APO TO CB TO PALIO TO 125 KAI EMENA AYTA MOU ELEGE POLLA.

DeusEx
08/10/2009, 10:55
Τι μου θυμησες τωρα ρε μεγαλε !!! ?

:p

Το xr125 ηταν το 1ο μου μηχανηακι του ειχα παρει το 2003

εχω να σου πω πολλα γιαυτο, γιατι κ εγω ετσι πορομενος ημουν.

Λοιπον,

κατ'αρχας για δυναμη ειχα βαλει χειροποιητη εξατμιση ελευθερη, (ολοσωμη παρακαλω)

για καλυτερη αναπνοη , ειχα βαλει φιλτροχωανη αλλα δεν με ενθουσιασε κ λερωνοταν συνεχεια οποτε ξαναβαλα το μαμα φιλτρο, αλλα εβγαλα το σνορκελ απο το φιλτροκουτι. (Αυτη την λαστιχενια παπαρια με τις τρυπουλες πανω στο φιλτροκουτι, βγαλτη τελειως)

στο καρμπ, ειχα παει σε μηχανικο για να μου ρυθμησει το μιγμα κ μου εβαλε μεγαλυτερα βελονακια κ πηρε ροπη κ τελικη

Αλλαξα δισκους συμπλεκτη στα 40.000 χλμ , κ εβαλα σκληροτερα ελατηρια στους καινουργιους, ετσι εγινε πιο νευρικο το μηχανακι κ μπορουσε να επταγχυνει αποτομα.

η μακραν καλυτερη μετατροπη που του εκανα , ηταν οτι το εκανα σουπερ μοταρντ , με πισω δισκοφρενο κ στρεεταδικα λαστιχα . Αλλο μηχανακι ...

παιξε κ με το μπροστα γραναζακι

μαμα ειναι 17αρι, εγω ειχα δοκιμασει 16αρι κ 15αρι αναλογα τι θες ? τελικη ή επιταγχυνση ?


:wave2:

EDIT : Ξεχασα να πω , οτι καλυτερα βεβαια ειναι να παρεις μεγαλυτερο κ να το αφησεις μαμα

Α, κ κατι ακομα , το μηχανακι ειναι σκυλι !!! Δεν υπαρχει ... εχει κανει κοντα στις 60,000 χλμ και ειναι σαν καινουργιο ! Το εδωσα στον πατερα μου στο χωριο , κ πραγματικα δεν μασαει μια ... ακομα χαμογελαω οταν το πηγαινω βολτα που κ που ... κ απο εξοδα μηδεν . λιγα αλογακια παραπανω να ειχε ...

pontikis_pasxos
09/10/2009, 00:59
ela....euxaristw pou apantises....exw balei olwsomh eksatmish ths dragon...
kserw oti to granazi einai 17 kai skeftome na balw mikrotero...gia to filtro pou m ipes tha to psaksw...alla kerdizeis tpt apo auto???

DeusEx
09/10/2009, 10:01
κατεμε,

η 1η φαση βελτιωσης ειναι :

-ελευθερη εξατμιση (ολοσωμη κατα προτιμηση)

-ελευθερο φιλτρο

-ρυθμιση (για περισσοτερη βενζινη)

Αυτα πανε πακετο πιστευω (το ιδιο εκανα κ στο fz6n μου)
============================

Διοτι τι να την κανεις την ελευθερη εξαγωγη , εαν δεν εχεις ελευθερη εισαγωγη ? (σωστα ρυθμισμενη)

:wave2:

950dim
09/10/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
κατεμε...

Eδω ειναι η λυση...ΚαΤεΜε...

johnpan
09/10/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
κατεμε,

η 1η φαση βελτιωσης ειναι :

-ελευθερη εξατμιση (ολοσωμη κατα προτιμηση)

-ελευθερο φιλτρο

-ρυθμιση (για περισσοτερη βενζινη)

Αυτα πανε πακετο πιστευω (το ιδιο εκανα κ στο fz6n μου)
============================

Διοτι τι να την κανεις την ελευθερη εξαγωγη , εαν δεν εχεις ελευθερη εισαγωγη ? (σωστα ρυθμισμενη)

:wave2:

Σωστός ο φίλος.

Ασε τον εκκεντροφόρο και τα ρεκτιφιέ. Κάνε πρώτα το πρώτο στάδιο. Μπορείς να αφαιρέσεις περιττά βάρη από το μηχανάκι. Και ένα κιλό να φύγει η διαφορά είναι σοβαρή. Και τέλος κάνε μια ροϊκή εξέλιξη, γυαλίζεις λίγο την κεφαλή, παίρνει λίγη δύναμη, και δε ρισκάρεις να το πάρεις στο χέρι. Μόνο βρες έναν ΚΑΛΟ μάστορα γιατί μπορεί να στη χαλάσει αν δεν είναι μύστης....

pontikis_pasxos
11/10/2009, 02:20
mastora swsto exw...kai einai gamiseta kai ftiaxnei mono honda...re seis rwthsa gia filtro eleuthero alla se allon kai m ipe oti dn exei....tha ksanarwtisw....sas euxaristw

GYALINOS
14/10/2009, 20:24
denyparxei ontws. thelei patenta apo dynamic.

pontikis_pasxos
14/10/2009, 20:29
pw eleos..... ti mhxanaki phra... :(

nikolas1709
14/10/2009, 20:41
εξατμιση ολοσωμη φιλτρο και αν μπορεισ ενα μεγαλυτερο μηχανικο καρμπυρατερ

epp1640
15/10/2009, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pontikis_pasxos
pw eleos..... ti mhxanaki phra... :(

Τι μηχανάκι πήρες..

Ένα πολύ καλό μικρό trailάκι..

Τετράχρονο 125 είναι, δηλαδή εσύ τι περίμενες? Από ένα τετράχρονο 125 αυτό που θες είναι οικονομία και ποιότητα κατασκευής... Commuter είναι.. :nono: