PDA

View Full Version : ΠΙΣΤΟΝΙ ΣΦΥΡΙΛΑΤΟ + ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΣ-ΓΝΩΜΕΣ



apsogos
12/11/2008, 13:12
Γεια σας παιδια...
μολις επικοινωνησα με το μηχανικο μου γιατι ετοιμαζομαι..να παω το χτ 600, για το κλασσικο rebuild.
2 περιπτωσεις...α)η βαζω το μαμα yamaha πιστονι(ενισχυμενο) οποτε παω στα 610cc χωρις εκκεντροφορο, κατεβασμα κεφαλη ροικη εξελιξη στο καπακη,ελατηρια,τσιμουχες,κτλ θα μου παει ολη η ιστορια 632 ευρω.(χωρις μπιελα)
β)πιστονι σφυριλατο + εκκεντροφορος 2ο σταδιο και οτι ειπαμε πριν παει ολο το κουστουμι 907 ευρω.(χωρις μπιελα)

ερωτησεις..: πως σας φαινονται οι τιμες?
μπιελα πρεπει να αλλαξω εφοσον δεν εχω προβλημα μιας και ανοιγεται το μοτερ?
αν κανω την περιπτωση με το σφυριλατο καθε 1.5 χρονο η καθε 20.000-25.000χλμ θα θελω ελατηρια..λογο φθορας μου ειπε...
και στις 2 περιπτωσεις ,θελει δυναμομετρο μετα και ρυθμισμα με νεα ζιγκλερ(+150) για να δουλεψει σωστα...

αν κανω την περιπτωση με τα 610 cc θα δω διαφορα...?θα ειμαι ικανοποιημενος? μου ειπε οτι θα μου ανοιγει η 5η μεχρι 8000 στροφες...

p@nos
12/11/2008, 13:23
apsoge μου φαινοντε πανακριβα ολα αυτα που σου ειπε, ειδικα αν συνυπολογισεις πως τα εξαρτηματα θα κανουν γυρω στα 200? μαξιμουμ, 400? εργατικα ειναι παρα πολλα κατα τη γνωμη μου.

και δεν νομιζω πως θα εχει και τοση μεγαλη διαφορα στην αποδοση,ειναι πολυ πιθανον να μην καταλαβεις καν διαφορα, τωρα αν θελεις να την κανεις τη δουλεια και εισαι διατεθημενος να βαλεις τοσο βαθεια το χερι στην τσεπη, go on και καλη τυχη/καλα ξεμπερδεματα...

:beer:

apsogos
12/11/2008, 13:24
ρε Πανος, πιστονι, ελατηρια,τσιμουχες, ρεκτιφιε,ροικη εξελιξη και δεν ξερω και εγω τι αλλα θα κανουν 200 ευρω?

p@nos
12/11/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
ρε Πανος, πιστονι, ελατηρια,τσιμουχες, ρεκτιφιε,ροικη εξελιξη και δεν ξερω και εγω τι αλλα θα κανουν 200 ευρω?


κοιτα δεν ξερω ποσο χρεωνουν την ροικη, (που στην ουσια ειναι κατι πολυ απλο, γυαλισμα των αυλων εισαγωγης), αλλα ολα τα υπολοιπα δεν κανουν με τιποτα πανω απο 200?.

Και μιλαω για να την περιπτωση που παρεις πιστονι υψηλης, το οποιο πρεπει να κανει κανα 120?.

Στην αλλη περιπτωση την πιο οικονομικη που προτεινεις, το πιστονι του 600 απ'οτι θυμαμαι που ειχα ρωτησει κανει 30?

apsogos
12/11/2008, 13:30
τρελαθηκα τωρα...παιρνω την μοτοδυναμικη να ρωτησω

Tpap
12/11/2008, 13:31
θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ κάνεις γυάλισμα κεφαλής πάντως...

Άσ'την έτσι.

SeNNinhA
12/11/2008, 13:33
Δεν ξέρω εαν είναι καλές ή όχι οι τιμές αλλα θα δώσεις 1000+ ευρώ για ενα ΧΤ600 και για να πάρεις 1-2hp? Αξίζει να δώσεις τόσα? Δεν τα δίνεις καλύτερα για aftermarket ανάρτηση πίσω και ελατήρια μπροστά. Θα έχεις πραγματική βελτίωση στο δρόμο, θα περισσέψουν κι όλας. Ή αν θέλεις κάτι δυνατότερο γιατί δεν το δίνεις/ανταλλάσεις όπως είναι και πάρε κάτι άλλο. Λέω εγώ τώρα...

apsogos
12/11/2008, 13:41
1.Δεν το κανω για να παρω μονο αλλα για να ξεκινησω απο την αρχη το μοτερ ωστε να ξερω τι μου γινεται και επειδη θελουν αλλαγη καποιες φλαντζες π.χ. κυλινδρου..θελω να ειναι σε τελεια κατασταση το μοτερ μου και η 5η να ανοιγει τουλαχιστον μεχρι τις 7000 στροφες αρα 160++ οταν το χρειαζομαι!
2.εχω μπρος πισω αναρτηση wp

peskandritsos
12/11/2008, 13:58
Με 1000-1200 ευρω + το δικο σου παιρνεις χτ 660 σε πολλη καλη κατασταση.:wave2: :wave2:

apsogos
12/11/2008, 14:18
πηρα την για yamaha.....τωρα..!
οντως τα πραγματακια γενικος ειναι φτηνα....πιστονι τελευταιο σταδιο ρεκτιφιε...ελατηρια...φλαντζες πανω κατω,ρουλεμαν,τσιμουχες,μπιελα..με κομβιο..πιρος πιστονιου,δηλαδη οτι εχει και δεν εχει μεσα...μου ειπε στην χειροτερη ολων των περιπτωσεων να μου πανε 350ευρω...τωρα για εργασια οι μαστορες...ποσα παιρνουν...ρε ?και για ρεκτιφιε....τι γινετε ρε γαμωτο...

SeNNinhA
12/11/2008, 14:28
Τότε απλά άλλαξε τις φλάτζες και ότι άλλο θέλει και άστο όπως είναι. Τα ΧΤ δεν είχαν ποτέ σοβαρά προβλήματα ώστε να χρειάζονται ρεκτιφιέ. Κράτα τα λεφτά σου για την επόμενη αγορά (μηχανής ή εξοπλισμού). 1000 ευρώ για το ΧΤ600 είναι μεγάλο ποσό και δεν πρόκειται ούτε να το πάρεις πίσω ούτε και να δεις ουσιαστική διαφορά πάνω στην απόδοση της μηχανής σου.

apsogos
12/11/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Με 1000-1200 ευρω + το δικο σου παιρνεις χτ 660 σε πολλη καλη κατασταση.:wave2: :wave2:


πως μπορει να γινει αυτο...που λες?να δωσω το δικο μου + λεφτα και να παρω το 660?

p@nos
12/11/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
πως μπορει να γινει αυτο...που λες?να δωσω το δικο μου + λεφτα και να παρω το 660?


ναι απσογε ειναι η καλυτερη λυση...

η αν θες ακομη περισσοτερο γκαζι μπορεις να παρεις ενα lc4 με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις το ΧΤ, γυρω στα 3,000 βρησκεις αρκετα μεταχειρισμενα και πας στο μαστορα και κανεις ενα rebuilt στο μοτερ(οτι θες να κανεις στο ΧΤ τωρα δηλαδη) και θα εχεις και το κεφαλι σου ησυχο μετα απο μηχανικες βλαβες

KONIORDO$
12/11/2008, 17:17
ρωτησα και εγω για το δικο μου σε μαστορα και μου ειπε
180 ευρω σφυριλατο
130 ευρω ο εκεντροφορος στον μπουμπη

apsogos
12/11/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από KONIORDO$
ρωτησα και εγω για το δικο μου σε μαστορα και μου ειπε
180 ευρω σφυριλατο
130 ευρω ο εκεντροφορος στον μπουμπη

ρε Κονιορδος...το ιδιο μαστορα δεν εχουμε?:sun:
εγω δεν μιλασα μονο για πιστονι....ολο το σετ...

KONIORDO$
12/11/2008, 21:00
οχι σε εναν μαστορα γνωστο μου μιλησα
τι εννοεις ολο το σετ???
180 ευρω το πιστονι (ελατηρια κτλ)και 30-40 ευρω το ρεκτιφιε

apsogos
12/11/2008, 21:02
κατσε βρε συ αφου ανοιγεις μοτερ αλλαζεις ...φλατζες, τσιμουχες ...καδενα...αλλαζεις και μια μπιελα..για να εισαι 100% οκ..μαζι με το κομβιο...σωστα..?ποσο θα μας παρει ο μαστορας σου?

KONIORDO$
12/11/2008, 21:05
σετ φλατζες-τσιμουχες βαλε κανενα 40αρι ακομα
για την καδενα δεν ξερω αλλα δεν πιστευω να ειναι ακριβη
αλλα γιατι να αλαξεις μπιελα αν δεν εχει ζημια(αν εχει παρει κενα τοτε ναι) εκτως αν θες να το φτασεις 70 αλογα και πρεπει να βαλεις σφυριλατη

apsogos
12/11/2008, 21:06
οκ στειλε μου το τηλ του μαστορα σου...Κονιορδιλι να παρω μια προσφορα!:beer:

KONIORDO$
12/11/2008, 21:10
εχεις πμ.

apsogos
13/11/2008, 09:33
σκεφτομαι να κανω την 2η περιπτωση με το σφυριλατο και τον εκκεντροφορο...τι λετε?

nikos force
13/11/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
σκεφτομαι να κανω την 2η περιπτωση με το σφυριλατο και τον εκκεντροφορο...τι λετε? εφοσον θα χωσεις που θα χωσεις λεφτα, χωσε και αλλη μια 500 και παρε και ενα φψρ fcr και με το που θα καβαλησεις το μηχανακι θα σου φυγει το κεφαλι ...:winka:

apsogos
13/11/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
εφοσον θα χωσεις που θα χωσεις λεφτα, χωσε και αλλη μια 500 και παρε και ενα φψρ fcr και με το που θα καβαλησεις το μηχανακι θα σου φυγει το κεφαλι ...:winka:

θα φτιαξω πρωτα αυτα΄..και υστερα μολις το στρωσο και δω οτι εχει ερθει στα ισα...του...θα χτυπησω και το fcr

apsogos
11/12/2008, 12:31
Οσον αφορα το θεμα λαδιου, ξεκινησα με μοτυλ 20/50, θελω να μου πειτε τωρα με το σφυριλατο...και την συμπιεση αν ειμαι οκ? το 15/50 οχι? πειτε τις γνωμες και αιτιολογειστε απαντησεις!

captaincarnaval
11/12/2008, 16:12
Χωρις να θελω να γινω κακος, εχει σκεφτει κανεις ποση θα ειναι η ζωη της μπιελας μετα την τοποθετιση εκκεντροφορου, σφυρηλατου πιστονιου κ fcr? Μπορει τωρα το κοστος να φαινεται μικρο αλλα στα εργατικα ειναι εντελως διαφορετικο το ποσο αν κατεβει κατω το μοτερ κ ανοιχτει για να επισκευαστει ο στροφαλος. Ως γνωστον ο,τι αφορα τον κυλινδρο κ πανω αλλαζεται χωρις να κατεβει το μοτερ απο το πλαισιο. Μια σκεψη ειπα...
Επισης η αξιοπιστια της μπιελας του ΧΤ εχει αποδειχθει ληρα 100 εδω κ αρκετα χρονια. Μια μεση λυση (την οποια ακολουθησα κ εγω πριν ενα χρονο) ειναι να αντικατασταθει το ρουλεμαν μπιελας κ το κομβιο της με καινουργια.Συνηθως τα βαρεμενα χτ δεν πανε απο μπιελα αλλα απο ρουλεμαν ή κλασμενο κομβιο.
Απσογε αν δε κανω λαθος το κυκλοφορησες το εργαλειο πριν λιγο καιρο,εεε? Πως σου φανηκε?

captaincarnaval
11/12/2008, 16:18
Το λαδακι που εβαλες ειναι μια χαρα. Ασε το λιγο καιρο κ αν παρατηρισεις σημαδια του τυπου-χτυπαει το σασμαν- η οταν βαζω ταχυτητα κανει κραου κρου-κλπ ΕΝΟΟΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ!!! δοκιμασε το bellray. To motul ειναι πιο λεπτορευστο απο το bellray κ ενδεχεται να ακους λιγο θορυβο χωρις ωστοσο να υπαρχει καποιο προβλημα. Τα παραπανω τα γραφω εχοντας δοκιμασει κ τα δυο λαδια χωρις να θελω να βγαλω τα motul αχρηστα. Τα motul ειναι λαδαρες αλλα δεν ειναι το ιδιο αποδοτικα σε ολους τους κινητηρες.

apsogos
12/12/2008, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaincarnaval
Το λαδακι που εβαλες ειναι μια χαρα. Ασε το λιγο καιρο κ αν παρατηρισεις σημαδια του τυπου-χτυπαει το σασμαν- η οταν βαζω ταχυτητα κανει κραου κρου-κλπ ΕΝΟΟΕΙΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ!!! δοκιμασε το bellray. To motul ειναι πιο λεπτορευστο απο το bellray κ ενδεχεται να ακους λιγο θορυβο χωρις ωστοσο να υπαρχει καποιο προβλημα. Τα παραπανω τα γραφω εχοντας δοκιμασει κ τα δυο λαδια χωρις να θελω να βγαλω τα motul αχρηστα. Τα motul ειναι λαδαρες αλλα δεν ειναι το ιδιο αποδοτικα σε ολους τους κινητηρες.

Παντως πριν την μετατροπη εβαζα τα bel-ray thumper που βγαινουν συγκεκριμενα για μονοκυλινδρα...και ειναι οτι καλυτερο της bel-ray...και μετα απο καποιο καιρο μου φανηκε οτι μου πατηναρε...λιγακι...μπορει ομως να μου φανηκε!
Ευχαριστω!

Υ.Γ.
Το στρωνω ακόμη πάντως καταλαβαίνω οτι θα δωσει μεγαλη δυναμη .....!

OzZzZzY
12/12/2008, 11:09
μπιελα εχεις αφησει τη μαμα ε?

captaincarnaval
12/12/2008, 20:18
Δε σου φανηκε οτι πατιναρη. Συνηθως μετα απο γενικη ανακατασκευη, αν εχεις αλλαξει κ δισκους, μετα απο καποια χιλιομετρα που πατανε κ οι δισκοι καλυτερα αρχιζει κ πατιναρη λιιιγο. Δεν ειναι τιποτα. Οταν θα κανεις το σερβις που θα σφιξεις βαλβιδες κλπ θα σφιξεις κ λιγον την καμπανα κ θα εισαι κομπλε.

Κ εγω τα bellray βαζω τωρα. για χρονια ομως χρησιμοποιουσα τα motul 5100.

p@nos
12/12/2008, 20:53
παιδια σας φαινεται καλυτερο το bell ray?

απο που το περνετε και ποσο?
captain για πες...

apsogos
12/12/2008, 21:54
πριν μου πατιναριζε....πριν να ανοιξω...μοτερ....μην μπερδευομαστε....το thumper πρεπει να εχει προσθετα..μεσα που προφανως δεν κανουν για τους δισκους μας.....δεν εχει υποστηριξη MA JASO που προυποθετουν οι δισκοι μας....τα motul εχουν...

captaincarnaval
12/12/2008, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια σας φαινεται καλυτερο το bell ray?

απο που το περνετε και ποσο?
captain για πες...

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω ποσο τα παιρνω ουτε ποσο κανουν. Συνεργαζομαι με ενα συνεργειο κ οι τιμες που τα πληρωνω ειναι οσο τα αγοραζουν αυτοι. Λαδια μπουζι φιλτρο αερα-λαδιου φλαντζα βολαν κ καμπανας που χρειαστικα τα πληρωσα αν θυμαμαι καλα 60ευρω maximum.

Απσογε ειλικρινα δεν το γνωριζω αυτο που λες σχετικα με τα λαδια. Εγω μιλησα καθαρα απο πρωσωπικη εμπειρια σχετικα κ με τα δυο λαδια. Φυσικα κ δεν ψηφιζω για το πιο ειναι καλυτερο. Κ τα δυο ειναι πολυ καλα λαδια.

Το καταλαβα οτι σου πατιναριζε πριν. Εγω σου μιλαω για μετα. Αφου το εφτιαξες εκ νεου το μοτερ.Κατα την διαρκεια του στρωσιματος. Αφου πατησουν οι δισκοι κ αφου γραψει 800-1200 χιλιομετρα ειναι πολυ φυσιολογικο να παρατηρισεις οτι πατηναρη λιγο συνηθως με 4η η 5η κ αρκετο φορτιο στο γκαζι σου. Οταν θα γινει σερβις ζητα να σου κοιταξει λίγο την καμπανα κ να την σφιξει λιγο.

MavrosPan
15/12/2008, 15:43
εγω μαγκες δυστυχως την εκατσα την βαρκα μιας και γυριζοντας την παρασκευη απο μεγαρα για πειραια, καπου κοντα στον ασπροπυργο κατεληξα με κολλημενο πιστονι.. καλα μιλαμε δεν ξερω αν εχετε δει ποτε αλλα επειδη εγω πρωτη φορα εβλεπα, μιλαμε απι σω απτην εξατμιση εβγαινε η σαρα και η μαρα.... ουτε νταλικα τοσο καπνο..

σημερα μπηκε μεσα για επισκευη και παμε για πιστονια ρεκτιφιε ελατηρια μπιελα φλαντζες κλπ κλπ καθεκαστα..

αμα δεν αλλαξω μπιελα αλλα παμε μονο για πιστονια, ελατηρια, ρεκτιφιε, φλαντζες κλπ ολα απο yamaha ειμαστε στα 395. με αλλαγη και μπιελα ειμαστε στα 700 συνολο με εργασια και ολα, φιλτρα λαδιου, αντλια λαδιου ( η οποια αυτη εκανε και την ζημια) και τα καθεκαστα. α και αλλα 50 για 2 ρουλεμαν στροφαλου, (δισκους κραταμε τους ιδιους μιας και δεν πατιναρε το μηχανακι καθολου για να τους αλλαξω..). δηλαδη μιας που κατεβαινει το μοτερ παμε για ολικη ανακατασκευη να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
η μπιελα μου ειπε οτι ισως και να μην χρειαζεται αλλαγη, αλλα αν στο μελλον βαρεσει η μπιελα θα πρεπει να δωσω παλι τα λεφτα για πιστονια και οτι συνεπαγεται. βασικα και τον αδερφο μου που ειναι παλιοτερος στα διτροχα και εχει και μια εμπειρια παραπανω μου προτεινε να την αλλαξω για να ειμαι ησυχος ( εχει και 40000 χιλιομετρα).

Και στρωσιμο απο την αρχη..

οποτε καταληξαμε να τα αλλαξουμε ολα και να χτυπησουμε ενα σφυριλατο πιστονι βοζνερ οπου ειναι +100 ευρω διαφορας απο το μαμα. δηλαδη συνολο ολα μαζι (πιστονι σφυριλατο, μπιελα, ελατηρια, αντλια κ φιλτρο λαδιου, φλατζες πανω κατω, ρεκτιφιε (1 οχι 0.5, το οποιο δεν ξερω τι σημαινει ακριβως :D), ρουλεμαν στροφαλου, 850 ολα παρεα.

εκκεντροφορο προς το παρον κραταμε τον ιδιο αν και ειπα μια που το ανοιγω να του βαλω απο ΤΤ για ροπες αλλα επειδη μιλαμε για αλλα 150 ευρα, θα το κανω μετα το στρωσιμο, σε κανα δυο μηνες για να δω και την διαφορα (το μονο που με χαλαει ειναι τα αλλα 80 που θα πρεπει να δωσω για λυσε δεσε μοτερ για τον εκκετροφορο μετα, δηλαδη 230..)

πως σας φαινονται αυτα ?

δεν θα τα εκανα ολα αυτα αλλα βλεπετε με κολλημενο πιστονι και αλλαγη μπιελα ειμαι ηδη πολυ ψηλα, οποτε ενα κατοσταρικο ακομα για σφυριλατο δεν θα μου "φανει" τοσο.
εκκεντροφορο οποτε εχω ανεση θα τον αλλαξω, προς το παρον το αποκλειω λογω ρευστου.

p@nos
15/12/2008, 17:27
φιλε μου δε μπορω να καταλαβω πως στα 40,000χλμ σου εβγαλε τετοια ζημια...

Μηπως το πηγαινες τερμα γκαζι πολυ ωρα?

Μηπως το αφησες χωρις λαδια?

apsogos
15/12/2008, 18:02
ρε παιδια συγνωμη εγω πριν αλλαχω πιστονι....το μηχανακι στανταρ ειχε 120.000 χλμ γιατι ειναι απο το 97 και μετα... και του γ@μησει το σπιτι.... παντα ομως το ζεστενα στην αρχη...

captaincarnaval
15/12/2008, 18:20
Οφειλω να συμφωνησω με τον αψογο. Δε δικαιολογητε στα 40000 χιλιομετρα τετοια ζημια εκτος αν εισαι καυτης. Εχω λυσει μοτερ με 70000 χιλιομετρα κ η μπιελα ηταν λαμπα το ιδιο κ τα κυλινδροπιστονα. Φθορα ειχε μονο το καπακι του εκκεντροφορου κ τα κοκκορακια κ αυτα οχι τοσο μεγαλη που να θελουν αλλαγη. Μαλλον κατι λαθος κανεις...

MavrosPan
15/12/2008, 23:34
βασικα παιδες το μηχανακι το εχω εγω στα χερια μου τους τελευταιους 5 μηνες, και το δεν μπορω να πω οτι το ζοριζα ιδιαιτερα. παντα το ζεσταινω και γενικοτερα το προσεχα. και ατα λαδακια του μια χαρα. βεβαια οταν κολλησε, ηταν τελικωμενο για κανα 10αλεπτο, απο τις ελαχιστες φορες που το εκανα. δεν ξερω τι να πω..ισως η ζημια να ειχε γινει απο τον προηγουμενο.
στο θεμα μας ομως. τωρα παει κολλησε. για τιμες κλπ τι λετε?

apsogos
16/12/2008, 08:24
βασικα....σχετικα συμπαθητικες μου ακουγονται εμενα αφου λες οτι αλλαξες ολα αυτα....και για την yamaha αρκετα συμπαθητικες μπορω να πω:smilea:

stefanos
16/12/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
[Bβεβαια οταν κολλησε, ηταν τελικωμενο για κανα 10αλεπτο, απο τις ελαχιστες φορες που το εκανα [/B]


Βρε τον άτιμο τον προηγούμενο:p

MavrosPan
16/12/2008, 11:41
ελα κακιες, το επιασα το υπονοουμενο :) ναι βασικα, ισως να εχεις και δικιο..
το ζητημα τωρα ειναι οτι 850 κατοσταρικακια κανανε φτερα στον ανεμο, αλλα τωρα τουλαχιστον το μοτερ ειναι αποκλειστικα στα χερια μου πως θα επιβιωσει..ειναι και χειμωνας, οτι πρεπει καιρος για στρωσιμο:D
και εμενα οι τιμες απο οτι ρωτησα γυρω γυρω, καλες μου ακουγονται.

apsogos
18/12/2008, 13:28
Να ρωτησω κατι....εμενα για στρωσιμο που μου ειπαν που εχω πανω σφυριλατο...μου ειπε 1000χλμ και αν θελω τελειο στα 1500χλμ τι να κανω...επηρεαζει κατι? ποιο ειναι το καλυτερο στην πραγματικοτητα?το 1500?

MavrosPan
18/12/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Να ρωτησω κατι....εμενα για στρωσιμο που μου ειπαν που εχω πανω σφυριλατο...μου ειπε 1000χλμ και αν θελω τελειο στα 1500χλμ τι να κανω...επηρεαζει κατι? ποιο ειναι το καλυτερο στην πραγματικοτητα?το 1500?


Το Ζ750 το οποιο τρακαρα και πηρα το ΧΤ το εστρωνα για 5000χιλ αλλα μετα απο 4 χρονια το μοτερ ηταν μοΥΝ@ΡΑ..
καλο ειναι γενικα τις στροφες στο στρωσιμο να τις ανεβαζεις σταδιακα, δηλαδη.. 1000 μεχρι 3500σαλ, αλλα 1000 μεχρι 4500σαλ και αλλα 500πχ μεχρι 5500σαλ.

εγω τουλαχιστον αυτα θα κανω στο δικο μου τωρα που θα το παρω..
Γενικως, οσα περισσοτερα του κανεις χαλαρα τοσο το καλυτερο για το μοτερ.
σημειο αναφορας για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, οτι εσυ οτι εκανες το εκανες "αψογα" ειναι τα 2000..

μην ξεχνας οτι τ οστρωσιμο σε ενα μηχανακι δεν το κανουμε μονο για το μοτερ, αλλα για να "μαθεις" και να σε "μαθει" η μοτοσυκλετα.. στο ΧΤ ακομα και μεταχειρισμενο που το πηρα, εκανα το ιδιο πραγμα που περιεγραψα παραπανω, ακομα και αν ειχε 30000 χιλ :)

byron
18/12/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
βεβαια οταν κολλησε, ηταν τελικωμενο για κανα 10αλεπτο

πηρα το ΧΤ το εστρωνα για 5000χιλ

μην ξεχνας οτι τ οστρωσιμο σε ενα μηχανακι δεν το κανουμε μονο για το μοτερ, αλλα για να "μαθεις" και να σε "μαθει" η μοτοσυκλετα.. στο ΧΤ ακομα και μεταχειρισμενο που το πηρα, εκανα το ιδιο πραγμα που περιεγραψα παραπανω, ακομα και αν ειχε 30000 χιλ :)

Ευτυχώς που είχατε μάθει ο ένας τον άλλο δλδ...:D
Παίδες 5.000 χλμ δεν είναι στρώσιμο αλλά ταξίδι στην αιωνιότητα.
Όταν σκίζεις ένα μηχανάκι επί 10λεπτο, μόνο ήσυχο δεν μπορείς να έχεις το κεφάλι σου (μάλλον το αντίθετο)

p@nos
18/12/2008, 14:34
byron νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα γιατι παρεδωσε πνευμα το μοτερ του MavrosPan...
:winka:

apsogos
18/12/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
byron νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα γιατι παρεδωσε πνευμα το μοτερ του MavrosPan...
:winka:

χαχαχαχαχαα:rotflmao: :lol: :sun: :beer:

MavrosPan
19/12/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ευτυχώς που είχατε μάθει ο ένας τον άλλο δλδ...:D
Παίδες 5.000 χλμ δεν είναι στρώσιμο αλλά ταξίδι στην αιωνιότητα.
Όταν σκίζεις ένα μηχανάκι επί 10λεπτο, μόνο ήσυχο δεν μπορείς να έχεις το κεφάλι σου (μάλλον το αντίθετο)

καταρχην μπορει 1ον 5000 να εινια οντως ταξιδι στην αιωνιοτητα, αλλα μετα απο 4 χρονια το Ζ το εβαζες μπροστα μετα απο 3 βδομαδες ακινησια και το μηχανακι οχι μονο επαιρνε μπροστα σα να του ειχες κανει 100χιλιομετρα πριν απο μιση ωρα, αλλα του τραβαγες τερμα ξερογκαζα φουλ στροφες και το μηχανακι δεν εχανε γραμμη.. το μοτερ ηταν οχι απλα κατι παραπανω απο απλα σαν καινουριο..

επισης 2ον ναι 5000 ειναι οντως πολλα, αλλα δεν μπορω να καταλαβω, του εκανα κακο? ε μην τρελαθουμε τωρα. ηταν οτι καλυτερο για το μηχανακι.

τεσπα οσο για το ΧΤ, οπως καταλαβαινετε οταν μεσα σε λιγες μερες αφηνεις το Ζ λογω τρακαρισματος (με ταριφα που μου πεταχτηκε απο στοπ) περνας σε ενα ΧΤ για να κανεις ας πουμε την δουλεια σου μεχρι να φτιαχτει το αλλο, ε, οπως και να το κανεις, του πετας λιγο τα ματια εξω.. :P

δεν διαφωνω οτι μπορει να το ζορισα λιγο παραπανω:)

αλλα νομιζω πως 2000 ειναι μια χαρα στρωσιμο. επιεικες.

apsogos
19/12/2008, 08:22
ε μην τρελαθουμε ρε παιδια....1500 ειναι υπεραρκετα πιστευω.....

MavrosPan
19/12/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
ε μην τρελαθουμε ρε παιδια....1500 ειναι υπεραρκετα πιστευω.....

"υπεραρκετα" δεν ειναι, ειναι απλα το νορμαλ.. απο κει κ πανω, οσο βασταει η υπομονη σου. εγω ειπα απλα τι θα κανω στο δικο μου απο σημερα που βγαινει απο το συνεργειο..

apsogos
23/12/2008, 15:35
παιδες να ρωτησω...κατι...οσον αφορα το θεμα " καυσιμο'' τωρα που τελειωνω το στρωσιμο...επειδη ζιγκλερ εχω ενα νουμερο παραπανω...απο της μανας...τι παιζει...? ποσο πρεπει να βαλω τωρα ...και αν πρεπει...ευχαριστω

the who
23/12/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
παιδες να ρωτησω...κατι...οσον αφορα το θεμα " καυσιμο'' τωρα που τελειωνω το στρωσιμο...επειδη ζιγκλερ εχω ενα νουμερο παραπανω...απο της μανας...τι παιζει...? ποσο πρεπει να βαλω τωρα ...και αν πρεπει...ευχαριστω

Βαλε μισο κιλο.Τα ζιγκλερ μπαινουν με δυναμομετρηση.Μονο τοτε θα εισαι σιγουρος οτι φορας το σωστο νουμερο.Απο τη στιγμη που εχεις ανεβασει κυβικα δεν εχει καμμια σχεση με το μαμα.

apsogos
23/12/2008, 18:59
δηλαδη αν το ανοιξω με τα ηδη υπαρχοντα θα εχω προβλημα..?.μεχρι να παω για δυναμομετρηση...

the who
23/12/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δηλαδη αν το ανοιξω με τα ηδη υπαρχοντα θα εχω προβλημα..?.μεχρι να παω για δυναμομετρηση...

Μαγος δεν ειμαι.Το θεμα ειναι να υπαρχει σωστη αναλογια αερα-καυσιμου.Αυτο που εχεις κανει τωρα ειναι μια μπακαλιστικη τακτικη που την ακολουθουν(δυστυχως)πολλοι μαστορες.Στρωσε κανονικα το μηχανακι σου και πηγαινε το στο δυναμομετρο για ναχεις σωστη ρυθμιση και καλυτερη αποκριση σε ολες σχεδον τις στροφες.

apsogos
24/12/2008, 17:46
εβαλα δισκους συμπλεκτη , ενισχυμενα ελατηρια σημερα και αλλαξα και την ντιζα συμπλεκτη για να ειμαι κομπλε...ερωτηση:
(χαζη ισως αλλα...)
τωρα που ανοιξε ο μηχανικος και μου αλλαξε τους δισκους και προφανος ανοιξε και την καμπανα...και εφυγε το λαδι...μετα που γεμισε το χτ με λαδι ,(στο τελος της δουλειας) αντι για 2.700,2.800 κιλα λαδι επρεπε να βαλει 3.300 ?ρωταο αυτο γιατι εφτασε στο καρτερ και προφανος εφυγε ολο το λαδι...

apsogos
25/12/2008, 00:06
υστερα απο τα παραπανω αλλαγη δισκων συμπλεκτη κτλ διαπιστωσα γυρνωντας τωρα απο βολτα...οταν σταματουσα στα φαναρια και πηγαινα να βαλω νεκρα δεν μπορουσα...δεν εμπαινε..
ξερεις κανεις γιατι μπορει να το κανει αυτο?(οχι γενικοτερα δεν μπαινει νεκρα αν παω λιγα μετρα πιο περα ισως και να μπει) αλλα δεν μπαινει οπως πριν με τιποτα...και αναγκαζομαι και κραταω συμπλεκτη στα φαναρια...ταλαιπωρηθηκα

p@nos
25/12/2008, 00:13
μηπως ειναι απο τα λαδακια που εβαλες?

captaincarnaval
25/12/2008, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μηπως ειναι απο τα λαδακια που εβαλες?

δεν ειναι απιθανο. τι λαδι εβαλες?

apsogos
25/12/2008, 08:49
μοτυλ 20/50 μου βαζει αυτος...

the who
25/12/2008, 10:23
Σκληρα ελατηρια,καινουργιοι δισκοι,αλλαγη ντιζας.Μεχρι να πατησουν οι δισκοι,να δουλεψουν τα ελατηρια,ισως να θελει και ρεγουλαρισμα η ντιζα.Μπορει να κανω λαθος αλλα η γιαμαχα λεει 15-50 λαδι για να κουμπωνουν οι ταχυτητες καλυτερα.

apsogos
25/12/2008, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Σκληρα ελατηρια,καινουργιοι δισκοι,αλλαγη ντιζας.Μεχρι να πατησουν οι δισκοι,να δουλεψουν τα ελατηρια,ισως να θελει και ρεγουλαρισμα η ντιζα.Μπορει να κανω λαθος αλλα η γιαμαχα λεει 15-50 λαδι για να κουμπωνουν οι ταχυτητες καλυτερα.

κοιταξε ρεγουλαρισμα η ντιζα δεν νομιζω να θελει..γιατι με το που ακουμπαω σχεδον το συμπλεκτη εχει πιασει...ποσα χλμ θελει...να πατησουν οι δισκοι..και να δουλεψουν και τα ελατηρια...?

p@nos
25/12/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
κοιταξε ρεγουλαρισμα η ντιζα δεν νομιζω να θελει..γιατι με το που ακουμπαω σχεδον το συμπλεκτη εχει πιασει...ποσα χλμ θελει...να πατησουν οι δισκοι..και να δουλεψουν και τα ελατηρια...?


κακως!

ολες οι ντιζες θελουν λιγο μποσικο, να το ξερεις...


χαλαρωσε λιγακι τη ντιζα του συμπλεκτη για αρχη

το 20w50 λαδι ειναι για υψηλοτερες θερμοκρασιες, με 10w40 δε θα ειχες το προβληματακι που λες...

apsogos
25/12/2008, 17:39
τεντωσα λιγακι την ντιζα....και τωρα....η νεκρα αλλα και οι αλλες μπαινουν με την σκεψη...

the who
25/12/2008, 19:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
[B]κοιταξε ρεγουλαρισμα η ντιζα δεν νομιζω να θελει..γιατι με το που ακουμπαω σχεδον το συμπλεκτη εχει πιασει..:a13: Ειπα κι εγω,απο ντιζα δεν μπορει ναναι

apsogos
26/12/2008, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
[B]κοιταξε ρεγουλαρισμα η ντιζα δεν νομιζω να θελει..γιατι με το που ακουμπαω σχεδον το συμπλεκτη εχει πιασει..:a13: Ειπα κι εγω,απο ντιζα δεν μπορει ναναι

Συγνωμη...λαθος:D

Προβλημα 2. σημερα γυρνωντας 01.00 ωρα απο εθνικη φτανοντας σχεδον στα 1500χλμ...
ειπα να το ανοιξω....
το μηχανακι δεν μπορει να ανεβασει σε καμμια ταχυτητα πανω απο 6.000...
υπαρχει μια αποθυμια..νομιζω...και οταν φτασει περιπου εκει κανει καπως σαν να κανει κοψιματα...η σαν καποιος να εχει βαλει κατι σαν περιοριστη.....
πειτε κατι αν ξερετε γιατι κοντευω να τρελαθω....
μηπως ειναι τα ζικλερ...αλλα να μην ανοιγει ...ετσι? η να εχει κανει κατι ο μαστορας που το εφτιαξα με την ντιζα του καρμπιρατερ...για να μην κανω καμμια μαλακια και το ανοιξω κατα την διαρκεια που το εστρωνα?:confused:

izzy
26/12/2008, 01:48
χρόνια πολλά κατά αρχάς...!

για να δούμε το θεμα σου επειδή λίγο με το spam το έχασα...βοήθησε με .
έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο;
έμβολο έβαλες χυτό η σφυρήλατο ; flat η H.comp.
αν έβαλες τελευταίο στάδιο έμβολο H.comp.άλλαξες μπιελα;
με τους δίσκους και τον στρόφαλο;
που έκανες ρεκτιφιέ;

θέλω να σε βοηθήσω ..μια σαφή εικόνα θα ήταν πολύ βοηθητική..και πες πότε ακριβώς ένιωσες ότι πατινάρει;

apsogos
26/12/2008, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
χρόνια πολλά κατά αρχάς...!

για να δούμε το θεμα σου επειδή λίγο με το spam το έχασα...βοήθησε με .
έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο;
έμβολο έβαλες χυτό η σφυρήλατο ; flat η H.comp.
αν έβαλες τελευταίο στάδιο έμβολο H.comp.άλλαξες μπιελα;
με τους δίσκους και τον στρόφαλο;
που έκανες ρεκτιφιέ;

θέλω να σε βοηθήσω ..μια σαφή εικόνα θα ήταν πολύ βοηθητική..και πες πότε ακριβώς ένιωσες ότι πατινάρει;

εκκεντροφορο εχω κανει reprofile της μανας του...σφυριλατο πιστονι...flat νομιζω, 620cc wossner, ελατηρια ,εφτιαξα κεφαλη...αυτα..δεν πατιναρει....κανει αυτο που εγραψα παραπανω

mivvo
26/12/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Με 1000-1200 ευρω + το δικο σου παιρνεις χτ 660 σε πολλη καλη κατασταση.:wave2: :wave2:


Συμφωνω :beer:

apsogos
26/12/2008, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mivvo
Συμφωνω :beer:

ρε φιλε μου....εισαι λιγο ακυρος ....και εκτος χρονου....
χρονια πολλα

the who
26/12/2008, 09:49
Μαλλον στεγνωνει απο βενζινη.Τα ανοιγματα στο μοτερ τα κανουμε σταδιακα στο στρωσιμο για να "ξυπνησε" σιγα σιγα το μοτερακι.Ειναι λαθος να ανοιγεις τερμα το μοτερ επειδη εκανες 1500 χλμ.Στο προηγουμενο στρωσιμο που εκανα,πηγαινα μεχρι 3.000-3.500 στροφες ως τα 1.000 χλμ.Ως τα 2.000χλμ ανεβαζα ως τις 4.000-4.500 στροφες και μετα τα 2.500 χλμ αρχισα να το ανοιγω.
Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα γιατι καθε μοτερ εχει διαφορετικο φτιαξιμο και καθε "χερι" ειναι διαφορετικο.

notakos600
26/12/2008, 09:54
Φτωχό μίγμα δείχνει η αυτοψία εκ του διαδικτύου.
Πρόσεξε μην το κολλήσεις.

apsogos
26/12/2008, 11:09
τι να κανω?

the who
26/12/2008, 11:23
ΜΗΝ το πλακωνεις.Ανοιγε μεχρι 4500-5000 το πολυ κι αυτο με μετρο.

apsogos
26/12/2008, 11:24
δεν το πλακωνω χτες προσπαθησα 2 -3 φορες...και υστερα καταλαβα οτι παιζει κατι τετοιο.....πως θα το φτιαξω αυτο...τωρα?πρεπει να περιμενω να παει Δευτερα...και να το παω σε ποιον?εχω βαρεθει τους ασχετους πια δηλαδη...

the who
26/12/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δεν το πλακωνω χτες προσπαθησα 2 -3 φορες...και υστερα καταλαβα οτι παιζει κατι τετοιο.....πως θα το φτιαξω αυτο...τωρα?πρεπει να περιμενω να παει Δευτερα...και να το παω σε ποιον?εχω βαρεθει τους ασχετους πια δηλαδη...

Eιπαμε οτι θελει σωστο σεταρισμα στα καρμος για να δουλευει παντου σωστα.Απο τη στιγμη που δεν το πλακωνεις δεν εχεις να φοβασαι κατι.Δευτερα πας σε συνεργειο(σε αυτον που στο εφτιαξε φυσικα)και του ζητας να το τσεκαρει.

apsogos
26/12/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Eιπαμε οτι θελει σωστο σεταρισμα στα καρμος για να δουλευει παντου σωστα.Απο τη στιγμη που δεν το πλακωνεις δεν εχεις να φοβασαι κατι.Δευτερα πας σε συνεργειο(σε αυτον που στο εφτιαξε φυσικα)και του ζητας να το τσεκαρει.

δεν θελω να το παω σε αυτον που το εφτιαξε....γιατι πρεπει να περιμενω....και δεν εχω τετοια ...υπομονη...εχετε καποιον που να μπορει να μου το ρυθμισει τελεια...?

the who
26/12/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
δεν θελω να το παω σε αυτον που το εφτιαξε....γιατι πρεπει να περιμενω....και δεν εχω τετοια ...υπομονη...εχετε καποιον που να μπορει να μου το ρυθμισει τελεια...?

Κοιτα επειδη κι εγω δεν εχω υπομονη να ψησω τα λουκανικα κανε οτι σε φωτισει ο Θεος(λεμε τωρα).ΑΝ ο μαστορας που εφτιαξε το ΧΤ εχει κανει λαθος θα το διορθωσει.Αν βιαζεσαι πηγαινε και σε αλλο μαστορα που δεν θα ξερει τι εχει κανει ο πρωτος,για να κανει κι εκεινος τα δικα του.
Στο τελος σε βλεπω με το ΧΤ καμικαζι αυτοκτονιας να κανεις επιθεση στο δεντρο του Κακλαμανη.
Καλες γιορτες

apsogos
26/12/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Κοιτα επειδη κι εγω δεν εχω υπομονη να ψησω τα λουκανικα κανε οτι σε φωτισει ο Θεος(λεμε τωρα).ΑΝ ο μαστορας που εφτιαξε το ΧΤ εχει κανει λαθος θα το διορθωσει.Αν βιαζεσαι πηγαινε και σε αλλο μαστορα που δεν θα ξερει τι εχει κανει ο πρωτος,για να κανει κι εκεινος τα δικα του.
Στο τελος σε βλεπω με το ΧΤ καμικαζι αυτοκτονιας να κανεις επιθεση στο δεντρο του Κακλαμανη.
Καλες γιορτες

Σε ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα...

apsogos
27/12/2008, 12:32
λοιπον το πηγα σε καποιο μαστορα και μου εβγαλε το κολαρο...υποπιεσης για δοκιμη και το μηχανακι τωρα δεν κανει κοψιματα....θα παω απο δευτερα να μου βγαλει και το αλλο κολλαρο και να μου βαλει μεγαλυτερα ζιγκλερ...και ρυθμισμα,...

mivvo
27/12/2008, 12:37
Ωραιος :beer:

izzy
27/12/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
λοιπον το πηγα σε καποιο μαστορα και μου εβγαλε το κολαρο...υποπιεσης για δοκιμη και το μηχανακι τωρα δεν κανει κοψιματα....θα παω απο δευτερα να μου βγαλει και το αλλο κολλαρο και να μου βαλει μεγαλυτερα ζιγκλερ...και ρυθμισμα,...

ΒΑΛΕ κάποια χοάνη στην σωλήνα και θα εχει κάλο αποτέλεσμα ..για αυτό και οι υποπεση,κανε και τα καρμπς και είσαι οκ.:D ;)

apsogos
28/12/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
ΒΑΛΕ κάποια χοάνη στην σωλήνα και θα εχει κάλο αποτέλεσμα ..για αυτό και οι υποπεση,κανε και τα καρμπς και είσαι οκ.:D ;)

αυτο θα κανω με το καλο αυριο...εβγαλα και τα 2 κολλαρα απο τα καρμπ. και περιμενω να μου βαλει χοανες....και ρυθμισμα με νεα ζιγκλερ....αντε να τελειωνω γιατι κουραστικα...:lol:

MavrosPan
29/12/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μαλλον στεγνωνει απο βενζινη.Τα ανοιγματα στο μοτερ τα κανουμε σταδιακα στο στρωσιμο για να "ξυπνησε" σιγα σιγα το μοτερακι.Ειναι λαθος να ανοιγεις τερμα το μοτερ επειδη εκανες 1500 χλμ.Στο προηγουμενο στρωσιμο που εκανα,πηγαινα μεχρι 3.000-3.500 στροφες ως τα 1.000 χλμ.Ως τα 2.000χλμ ανεβαζα ως τις 4.000-4.500 στροφες και μετα τα 2.500 χλμ αρχισα να το ανοιγω.
Ολα αυτα βεβαια ειναι σχετικα γιατι καθε μοτερ εχει διαφορετικο φτιαξιμο και καθε "χερι" ειναι διαφορετικο.


επιτελους και καποιος που το "νιωθει".. παραλιγο να ξεχασω κ αυτα που ηξερα :D
κ γω τις ιδιας αποψης ειμαι .. 1000 στροφες ανεβασμα καθε 1000 χιλιομετρα στο περιπου.

βεβαια ειναι λιγο να σου σπαει τα @@ πειραιας - κορινθος - πειραιας για να γραψεις χιλιομετρα "καλα" στο μοτερ με 70-80χαλ και να σε περνανε και τα innova αλλα η καλη δουλεια θελει και λιγο υπομονη..

apsogos
29/12/2008, 14:13
στο στρωσιμο εγω απο οτι εχω καταλαβει παιζουν πολλα πραγματα ρολο παιδες....οπως θερμοκρασια περιβαλλοντος....και να το πηγαινες συνεχεια 3.000-3.500 δεν ειναι και οτι καλυτερο...παντος ...προσφατα διαβασα απο το book της yamaha απο 0-300xlm Κατω απο 4.000 στροφες... απο 300-500 κατω απο 5.000 στροφες και απο 500-1000 κατω απο 6.000. μετα τα 1000χιλιομετρα.. μπορεις να ανοιξεις...τερμα το γκαζι.... ειναι απο manual της yamaha... και αν θελετε επισυναπτω και την σελιδα...

the who
29/12/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MavrosPan
επιτελους και καποιος που το "νιωθει".. παραλιγο να ξεχασω κ αυτα που ηξερα :D
κ γω τις ιδιας αποψης ειμαι .. 1000 στροφες ανεβασμα καθε 1000 χιλιομετρα στο περιπου.

βεβαια ειναι λιγο να σου σπαει τα @@ πειραιας - κορινθος - πειραιας για να γραψεις χιλιομετρα "καλα" στο μοτερ με 70-80χαλ και να σε περνανε και τα innova αλλα η καλη δουλεια θελει και λιγο υπομονη..

Γιατι σκοτωνεσαι?Νικαια,ποταμι,αττικη οδο,βαρη,παραλια,Νικαια.Χαλαρα με φαναρακια στην παραλια,με σταση καθε τεταρτακι με εικοσαλεπτο για τσιγαρο και να ψιλοκρυωνει το μοτερ κι ολα καλα.:wave2:

stefanos
29/12/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
στο στρωσιμο εγω απο οτι εχω καταλαβει παιζουν πολλα πραγματα ρολο παιδες....οπως θερμοκρασια περιβαλλοντος....και να το πηγαινες συνεχεια 3.000-3.500 δεν ειναι και οτι καλυτερο...παντος ...προσφατα διαβασα απο το book της yamaha απο 0-300xlm Κατω απο 4.000 στροφες... απο 300-500 κατω απο 5.000 στροφες και απο 500-1000 κατω απο 6.000. μετα τα 1000χιλιομετρα.. μπορεις να ανοιξεις...τερμα το γκαζι.... ειναι απο manual της yamaha... και αν θελετε επισυναπτω και την σελιδα...


Η yamaha καλά τα λέει αλλά δεν βάζει σφυρίλατο πιστόνι ούτε βγάζει κολάρα.
Μην φαντάζεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν η που τουλάχιστον δεν αποδεικνύονται.
Φτιάξε καλά το μηχανάκι απο μίγματα κάνε και μια προσευχή να έχει κάνει καλή δουλειά ο μάστορας και πάντα όρθιος.:p

apsogos
31/12/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η yamaha καλά τα λέει αλλά δεν βάζει σφυρίλατο πιστόνι ούτε βγάζει κολάρα.
Μην φαντάζεσαι πράγματα που δεν υπάρχουν η που τουλάχιστον δεν αποδεικνύονται.
Φτιάξε καλά το μηχανάκι απο μίγματα κάνε και μια προσευχή να έχει κάνει καλή δουλειά ο μάστορας και πάντα όρθιος.:p

Δευτέρα παλαμβάνω απο δυναμόμετρο και θα σας πω....τι έχω κάνει με το Ν και με το Σ οπως λενε....
ευχαριστω!:beer:

DrBig
04/01/2009, 12:33
Ο καθενας λεει τα δικα του σχετικα με το στρωσιμο, αλλα ελαχιστοι τα δικαιολογουν.
Κοιτα κι αυτα:

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm
http://www.ntnoa.org/enginebreakin.htm

και cut & paste απο την ουσια, για οποιον βαριεται (απο το δευτερο λινκ)


"If the wrong type of oil is used initially, or the break-in is too easy, rings and cylinders could (read will) glaze and never seal properly. A fresh cylinder wall needs some medium to high engine loading to get the piston rings to seat properly for good compression but make sure you don't lug or overheat the engine. Use high quality, low viscosity oil (Valvoline 30 weight), no synthetics, too slippery. If synthetics are used during initial break in the rings are sure to glaze over.
An engine's initial run should be used to bring oil and coolant (air, oil, and/or water) up to operating temperature only, with little or no load, then shut down and allowed to cool to ambient temperature. This is important. After each run the engine needs to completely cool down to ambient temperature. In Texas, especially in the summer, that's still pretty hot. After a cool down period, start it up again and take the motorcycle for it's fist ride (you hope).
This time give the engine light loads at relatively low rpm and stay out of top gear. Lugging the engine, i.e., low RPM with a lot of throttle (manifold pressure), is more detrimental than high rpm. Another key is too constantly vary engine load during the entire break-in period. A constant load is not ideal for breaking in bearing tolerances. This second run should last only 10-15 minutes before another complete cool down.
The third run should see slightly higher rpm with light to medium power loading using short bursts of acceleration to help seat the rings. Again 10-15 minutes of running should do it and again avoid top gear. A forth run should consist of light to medium engine loads with a few more bursts of medium-high rpm, and lasting just 10-15 minutes varying the engine load and again avoiding top gear. Next while the engine is still warm drain the oil and change the filter. This gets out the new metal particles that are being worn away. Most of the metal particles will break away within the first 50 -75 miles. To ensure the rings seat well, use the same high quality oil and don't be shy about short duration high rpm blasts through the lower gears after the oil has been changed.
A few more 15-20 minute sessions should be used to work up to the engine's redline gradually increasing the engine loads. After some definite hard running and 250-500 miles it's a good idea to check the valves. After 500 miles re-torqueing the head is suggested. Switch to synthetic oil but not before 500-1500 miles. Most of the engine experts warned of the danger of breaking in the engine too easily and ending up with an engine that will always run slow whether it is from tight tolerances, inadequate ring seal or carbon buildup. Engine load is more detrimental than rpm because of the head created internally, so avoid lugging the engine but rev it freely especially in the lower gears. Basically, be sure not to get it too hot but be sure to seat the rings properly.
So that's it, sure a lot different than keeping under 4000 rpm for 500 miles then under 5000 rpm for 1000 miles. Maybe bike manufacturers are being super cautious at the expense of your motor's performance? I think that they take the cautious route that works over time (1000 miles, or about 20 hours of break in) versus a faster route that can be more easily screwed up."

the who
04/01/2009, 12:49
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
[B]Ο καθενας λεει τα δικα του σχετικα με το στρωσιμο, αλλα ελαχιστοι τα δικαιολογουν.
Κοιτα κι αυτα:

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm
http://www.ntnoa.org/enginebreakin.htm

Εχει ξαναμπει παρομοιο θεμα κι εχει συζητηθει αναλυτικα πιστευω.Πολυ καλα εκανες που το ξαναβαλες αλλα εδω εχουμε να κανουμε με "γενικες" συμβουλες εξ αποστασεως,κι ο καθενας απανταει συμφωνα με την εμπειρια του.
Επειδη εχω στρωσει 4 φορες τετοια μηχανακια(απο μαμα εως πολυ σκαλισμενα)κατεληξα σ αυτο που εγραψα πιο πανω εντελως εμπειρικα.
Τα πρωτα 1000 χλμ τα εκανα πολυ χαλαρα,με στασεις ανα 15-20 λεπτα.Απο κει και περα αρχιζα να ανεβαζω στροφες σταδιακα(ποτε με πρωτη)για να το ξυπναω.
Εννοειται οτι το ζεσταμα γινοταν ευλαβικα.

apsogos
07/01/2009, 20:07
Μαγκες πηγα δυναμοτετρο...τελικα και εβαλα και το κιτ....
μετα απο τις ρυθμισεις το μηχανακι βγαζει γυρω στα 45 αλογα τροχο....
γραναζωμα 14-45 ενα δοντι λιγοτερο μπροστα. Οταν το πηρα την 1η μερα αν εφαγα και βροχη ενιωσα μεγαλη διαφορα....το ιδιο την επομενη και την μεθεπομενη μερα ...χτες δηλαδη βρηκα ασφαλτο και το ανοιξα και ανοιγει παρα πολυ καλα...Βγαινω αττικη οδο σημερα να δω τι γινεται με τελικη...και συμβαινει το εξης...140 παω παρα πολυ γρηγορα....υστερα ανοιγω τερμα γκαζι για να παω κι αλλο και οταν το φτανω σε ευθεια γυρω στα 145χλμ κανει σκασιμο εξατμισης και κοψιμο...σαν κοβει και να δινει...παλι... τα 130χλμ τα εχω γυρω στις 6000 στροφες με αυτο το γραναζωμα...το παραπανω το κανει μονο στην 5η οταν το παταω τερμα γκαζι....θα μου πει καποιος μια λυση....γιατι θα το πεταξω απο το γκρεμο:smokin:

DrBig
07/01/2009, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Μαγκες πηγα δυναμοτετρο...τελικα και εβαλα και το κιτ....
μετα απο τις ρυθμισεις το μηχανακι βγαζει γυρω στα 45 αλογα τροχο....
γραναζωμα 14-45 ενα δοντι λιγοτερο μπροστα. Οταν το πηρα την 1η μερα αν εφαγα και βροχη ενιωσα μεγαλη διαφορα....το ιδιο την επομενη και την μεθεπομενη μερα ...χτες δηλαδη βρηκα ασφαλτο και το ανοιξα και ανοιγει παρα πολυ καλα...Βγαινω αττικη οδο σημερα να δω τι γινεται με τελικη...και συμβαινει το εξης...140 παω παρα πολυ γρηγορα....υστερα ανοιγω τερμα γκαζι για να παω κι αλλο και οταν το φτανω σε ευθεια γυρω στα 145χλμ κανει σκασιμο εξατμισης και κοψιμο...σαν κοβει και να δινει...παλι... τα 130χλμ τα εχω γυρω στις 6000 στροφες με αυτο το γραναζωμα...το παραπανω το κανει μονο στην 5η οταν το παταω τερμα γκαζι....θα μου πει καποιος μια λυση....γιατι θα το πεταξω απο το γκρεμο:smokin:

Δοκιμασε να βαλεις λιγο μεγαλυτερο ζιγκλερ και μετα λιγο μικροτερο. Αναλογα με τι δουλευει καλλιτερα, θα καταλαβεις προς τα που πρεπει να κινηθεις. Κατι αναλογο μου συνεβει στο drz. Το προβλημα διορθωθηκε με αντικατασταση του ζιγκλερ απο #155 σε #160.

apsogos
07/01/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δοκιμασε να βαλεις λιγο μεγαλυτερο ζιγκλερ και μετα λιγο μικροτερο. Αναλογα με τι δουλευει καλλιτερα, θα καταλαβεις προς τα που πρεπει να κινηθεις. Κατι αναλογο μου συνεβει στο drz. Το προβλημα διορθωθηκε με αντικατασταση του ζιγκλερ απο #155 σε #160.

φιλε drbig...αυτο μου το κανει στην 5η ετσι...το γραναζι δεν εχει καμμια σχεση ε?καλα να ρωτησω και κατι αλλο ?στο δυναμομετρο δεν ειδαν οτι θελει μεγαλυτερο η μικροτερο ζιγκλερ δεν καταλαβαινω...αν ειναι δυνατον δηλαδη...:(

DrBig
07/01/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
φιλε drbig...αυτο μου το κανει στην 5η ετσι...το γραναζι δεν εχει καμμια σχεση ε?καλα να ρωτησω και κατι αλλο ?στο δυναμομετρο δεν ειδαν οτι θελει μεγαλυτερο η μικροτερο ζιγκλερ δεν καταλαβαινω...αν ειναι δυνατον δηλαδη...:(

αν ηταν dynojet το δυναμομετρο δεν με εκπλησει καθολου, αν και στο θεμα ειμαι λιγο πολωμενος. Το πιθανοτερο ειναι η να μην εκαναν σωστα τη δουλεια τους, πχ η να μη μετρησαν σωστα τα καυσαερια. Αν πιανουν τα χερια σου ειναι ευκολο να αλλαξεις ζιγκλερ.

apsogos
07/01/2009, 21:07
dynojet και απο τα πιο γνωστα μαλιστα....δεν εχω χρονο να ασχοληθω.....ειλικρινα...μου εχουν σπασει τα νευρα θα παρω αυριο το μηχανικο μου...τηλεφωνο και καλα ξεμπερδεματα...