PDA

View Full Version : glx 90 βελτίωση εξωτερικά



spio
01/12/2008, 18:19
Καλησπέρα, έχω ένα glx 90 αλλά είναι τελείως μαμά και θα ήθελα να το αλλάξω λιγάκι.
Μηχανικά δε με ενδιαφέρει τόσο όσο εμφανισιακά.
Έχω ήδη σκεφτεί να:
-βάψω μαύρα τα πλαστικά
-βάλω μια εξατμισούλα (http://www.stelpet.gr/sebring-ieen-ioiyea-clone-2.html)
-ένα δισκόφρενο
-φώτα xenon (αυτά τα άσπρα, αν λέγονται έτσι)
-νικέλωμα (αυτό όχι τόσο άμεσα γτ πρέπει να είναι ακριβό)

Το θέμα μου είναι πως δεν ξέρω πόσο θα μου κοστίσει και θέλω τη βοήθειά σας μιας και τα οικονομικά μου δεν είναι και τα καλύτερα. Ξέρετε πόσο θα μου βγει το καθένα; Έχετε κανα καλό μαγαζί στα υπ'όψιν; (μένω επαρχία)

Μήπως έχετε καμια άλλη, καλύτερη ιδέα;

p@nos
01/12/2008, 22:26
φαντασια να εχεις και αισθητικα το κανεις οπως θελεις...

παντως μιας και μιλας για glx, τα οποια τα εχουν καγκουρεψει εμφανισιακα τοσο πολυ, η καλυτερη αισθητικη βελτιωση που μπορεις να του κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι, να το κανεις σαν καινουριο, οπως το εβγαζε η honda...

εχω δει (ελαχιστα) τετοια στο δρομο και ψαρωσα πολυ, γιατι ηταν σα μπιμπελο...

:wave2:

Corvo
01/12/2008, 22:41
μπορει στην αρχη να σου φανει χαζη σαν ιδεα αυτη που λεει ο φιλος Πανος απο πανω αλλα ειναι οντως πολυ ομορφο...σαν να το πηρες τωρα...ετσι κανε το και θα ανταμιφθεις απο το αποτελεσμα...

inox
02/12/2008, 01:00
φιλε οσο ποιο απλο, τοσο ποιο ομορφο. στην θεση σου θα το εβαφα ενα χρωμα απλο, οχι πολυ φανταχτερο π.χ. ποντικι, στη συνεχεια ζαντες τριακτινες στο ιδιο χρωμα με το μηχανακι και λαστιχακια χαμηλοπροφιλα, λιγο σκαπσιμο την σελα σε ταπετσερη, ωστε να κανει ενα γλυκο σκαλοπατι, οχι πολυ μεγαλο, και χρωμα σελας μαυρο, οχι σχεδια κτλ. επισης οχι νικελομα το μοτερ αλλα βαψιμο και αυτο μαυρο, το νικελωμα ειναι πανακριβο και κατα την αποψη μου ειναι πεταμενα λεφτα για την παπια, και θελει πολυ περιποιηση! επισης θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις με την αλλαγη του μπροστινου συστηματος διοτι τοτε το glx θα χασει ολη την αξια του. τελος απο εξατμηση τη σεμπρικ, το κλασικο σχεδιο!

θα σου ελεγα να ασχοληθεις μονος σου για το συμαζεμα γιατι αν μπλεξεις με μαστορα θα σε βγει αρκετα ακριβα!!:beer:

spio
02/12/2008, 21:06
Πωπω! Με ψήσατε μιλάμε να το κάνω μαμίσιο!!! Θα είναι σαν παιχνιδάκι! Γουστάρω τρελά τώρα. Εκτός αυτού, έχετε τίποτα άλλο κατα νου;

p@nos
02/12/2008, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από spio
Πωπω! Με ψήσατε μιλάμε να το κάνω μαμίσιο!!! Θα είναι σαν παιχνιδάκι! Γουστάρω τρελά τώρα. Εκτός αυτού, έχετε τίποτα άλλο κατα νου;


δηλαδη τι αλλο ψαχνεις?

παντως το καλο κανοντας το μαμησιο ειναι οτι θα βρεις πολυ ευκολα και ανταλλακτικα...

powerman95
17/12/2008, 12:07
Γιατι να μην βαλει δισκοφρενο μπροστα????Ισα ισαι με ενα ωραιο upside down μπροστινο με oversized δισκοπλακα θα δειξει πολυ το μηχανακι.Το ξερω οτι ολα αυτα μπορει να κοστισουν γυρω στα 300€ ολα μαζι:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
http://www.akyriakopoulos.gr/shop/images/DSCN4430_ok_xxxx.jpg

Μετα μπορει να βαλει μακρυ ψαλιδι πισω η απο αstrea που κανει 20€ η ενα posh που ειναι πολυ μουρικο και κανει........δεν ξερω γυρω στα 60€
http://www.akyriakopoulos.gr/shop/images/DSCN4421_ok_xxx.jpg

Corvo
17/12/2008, 14:17
δεν του λεμε να μην κανει κατι τετοιο...αλλα αν δεις εξω υπαρχουν πολλα τετοια...οχι ακριβως ιδια αλλα παρομοια...

του προτειναμε αν θελει να κανει κατι διαφορετικο...
οπως ηταν καινουργιο...θα ηταν πολυ ομορφο

pipis
17/12/2008, 14:42
Και εγώ της άποψης να το κάνεις μαμά είμαι, αλλά το κακό μου διαβολάκι απαντά κ λέει να πάρεις μια γεύση από το δικό μου GLX.. Τι μου θύμισες τώρα...


150521

powerman95
18/12/2008, 10:12
Εμενα μου παντως μου αρσει πιο πολυ με δισκοφρενο μπροστα{για να μπορει να το χαμηλωσει κιολας:beer: }
Φιλε πιπη αυτο το μηχανακι το ειχες παλια η το εχεις ακομα?????

Road67
18/12/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Γιατι να μην βαλει δισκοφρενο μπροστα????Ισα ισαι με ενα ωραιο upside down μπροστινο με oversized δισκοπλακα θα δειξει πολυ το μηχανακι.Το ξερω οτι ολα αυτα μπορει να κοστισουν γυρω στα 300€ ολα μαζι:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
http://www.akyriakopoulos.gr/shop/images/DSCN4430_ok_xxxx.jpg

Μετα μπορει να βαλει μακρυ ψαλιδι πισω η απο αstrea που κανει 20€ η ενα posh που ειναι πολυ μουρικο και κανει........δεν ξερω γυρω στα 60€
http://www.akyriakopoulos.gr/shop/images/DSCN4421_ok_xxx.jpg Γιατί όταν βλέπεις τόσα πολλά corolla σαν αυτό που έτρεχε στα ράλι (δε θυμάμαι 60-70 μοντέλο) να 'ναι τίγκα στα ακαλαίσθητα αφτερμάρκετ και συναντάς ένα λευκό για παράδειγμα όλα μαμά είναι απίστευτη αρχοντιά για ένα κλασικό όχημα. Μπορεί να μην είναι το glx, super cub για να το πεις κλασικό αλλά έθρεψε πολλούς νεολαίους των τότε χρόνων.

slacker
18/12/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από spio

-βάλω μια εξατμισούλα (http://www.stelpet.gr/sebring-ieen-ioiyea-clone-2.html)


... η οποία επάνω δεν γράφει Sebring, αλλά Serbing.
Μαϊμού είναι και την πουλάει για γνήσια; :eek:

MG
18/12/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
... η οποία επάνω δεν γράφει Sebring, αλλά Serbing.
Μαϊμού είναι και την πουλάει για γνήσια; :eek:


Ρε τι απατεωνες υπαρχουν. Και τη διαφημιζει πριν ανοιξεις την εικονα με το λογοτυπο της Sebring! :eyepop:

Σαν να φορας αθλητικα Mike και Addibas.

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

powerman95
18/12/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
... η οποία επάνω δεν γράφει Sebring, αλλά Serbing.
Μαϊμού είναι και την πουλάει για γνήσια; :eek:

Ωχχχχχχχ:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: Μονο εσυ το ειδες αυτο:a19: :a19: .Ξερω γω,μαλλον την πουλαει για γνησια:a37: :a37: :a37:

pipis
18/12/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerman95
Εμενα μου παντως μου αρσει πιο πολυ με δισκοφρενο μπροστα{για να μπορει να το χαμηλωσει κιολας:beer: }
Φιλε πιπη αυτο το μηχανακι το ειχες παλια η το εχεις ακομα?????

Όχι δεν το έχω. Τώρα έχω ένα σούπρα τελείως μαμά για τις καθημερινές μετακινήσεις.
Υπήρξα πολύ κάγκουρας όμως!

crow95
14/01/2009, 04:18
re exete xefugei enelws??????t palikari na t kanei mauro 59 xiliosta parakalw!!!autes tis mlkies tis kanoun sthn athina p exoun oloi mixanes!!eparxia...motosporia 59mm k fugame!akoui ekei mama!!!!san swvrako thanai re pwwww

spio
14/01/2009, 13:57
@slacker Ρε τσακάλι, πού το παρατήρησες; Ευτυχώς πάντως που μου το είπες, γιατί ήμουν έτοιμος να την αγοράσω.

@Πίπης Καλά, μιλάμε το glxάκι τα σπάει!!! Πραγματικά ΠΟΛΥ όμορφο!!!

Αν και τελικά κατέληξα (δεν μπόρεσα να επισυνάψω)

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=18840.0

@ngelos
24/05/2009, 15:33
Έτσι μπράβο.Το μπροστά σύστημα άστο όπως είναι.Αυτά με το δισκόφρενο και το Astrea φτερό μπροστά ΔΕΝ είναι GLX...
Πολύ ωραίο το κόκινο που βρήκες,πολύ καλό χρώμα.
Παρακάτω έχω μια φωτο του δικού μου.Είναι κάμποσα χρόνια πριν οπότε η ανάλυση δεν είναι καλή αλλά μπορείς να πάρεις μια γεύση πως θα ήταν με ζάντες αλουμινίου.Μικρή γιατί τώρα που είδα την φωτό μου καλύτερα μάλλον δεν φαίνονται ιδιαίτερα οι ζάντες...:lol:


164441

prodromos
24/09/2014, 21:40
Και εγώ της άποψης να το κάνεις μαμά είμαι, αλλά το κακό μου διαβολάκι απαντά κ λέει να πάρεις μια γεύση από το δικό μου GLX.. Τι μου θύμισες τώρα...


150521Ξερω οτι το θεμα ειανι παναρχαιο αλλα ψαχνω για να βρω την καταλαηλη λυσση αρα αρχιζω ερωτησεις :D
Κυβικα μπροστα τι φτερα εβαλες τι πιρουνι (απο αστρεα ειανι οπως το βλεπω αλλα για καλο και για κακο πες μου) τι πλαστικο εβαλες στην μεση και εχεις πειραξει τον κινητηρα?

Dbnn
25/09/2014, 01:51
Ξερω οτι το θεμα ειανι παναρχαιο αλλα ψαχνω για να βρω την καταλαηλη λυσση αρα αρχιζω ερωτησεις :D
Κυβικα μπροστα τι φτερα εβαλες τι πιρουνι (απο αστρεα ειανι οπως το βλεπω αλλα για καλο και για κακο πες μου) τι πλαστικο εβαλες στην μεση και εχεις πειραξει τον κινητηρα?

Ρε φιλάρα ήμαρτον.... Ξεθάβεις ότι θέμα με GLX υπάρχει την τελευταία 5ετία και περιμένεις απάντηση?
Άνοιξε ενα θέμα καινούριο και γράψτα όλα τι θέλεις να κάνεις.....

Bradipous
25/09/2014, 01:57
Ρε φιλάρα ήμαρτον.... Ξεθάβεις ότι θέμα με GLX υπάρχει την τελευταία 5ετία και περιμένεις απάντηση?
Άνοιξε ενα θέμα καινούριο και γράψτα όλα τι θέλεις να κάνεις.....

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ GLX

να χαρεις το οικοσιτο κλαρινοκαγκουρο σου ρε φιλε μην λες τετοια....

Dbnn
25/09/2014, 02:05
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ GLX

να χαρεις το οικοσιτο κλαρινοκαγκουρο σου ρε φιλε μην λες τετοια....

Εγώ να το χαρώ το κλαρινοκαγκουράκι μου αλλά βγάζεις άκρη με............................
323476

????????????

andreaspetr
25/09/2014, 03:06
Ξερω οτι το θεμα ειανι παναρχαιο αλλα ψαχνω για να βρω την καταλαηλη λυσση αρα αρχιζω ερωτησεις :D
Κυβικα μπροστα τι φτερα εβαλες τι πιρουνι (απο αστρεα ειανι οπως το βλεπω αλλα για καλο και για κακο πες μου) τι πλαστικο εβαλες στην μεση και εχεις πειραξει τον κινητηρα?

Αμφιβαλω αν μπαινει πλεον εδω ο πιπις οποτε για να σου φυγει η απορια
σου λεω εγω οτι το μπροστινο συστημα και φτερο ειναι απο Supra.
το πλαστικο το μεσαιο(σαλιαρα) ειναι απο grand και το μοτερ απο grand και αυτο.