PDA

View Full Version : ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΟΝΤΕΡ ΓΙΑ ΧΤ 600???



ftsmf
06/12/2008, 00:20
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ??? ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΠΩΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ??

captaincarnaval
06/12/2008, 01:22
Ναι υπαρχει αλλα αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα συνηθως ειναι κατι 'ψευτικα' φτηνιαρικα. Υπαρχουν βεβαια κ πιο ακριβες λυσεις αλλα τι να το κανεις ενα κοντερ 500++ ευρω σε χτ???
Το δικο μου ειναι το μαμησιο οργανο απο κτμ lc4 prestige κ δουλευουν τα χιλιομετρα ακριβως ο μερικος χιλιομετριτης το λαμπακι των φλας το λαμπακι της νεκρας κ τα λαμπακια των φωτων (ολα δηλαδη εκτος απο το δεικτη βενζινης κ την θερμοκρασια κινητηρα).
Το εβαλα μονος μου κ η καλωδιωση του ειναι πραγματικα πακετο.Παιδευομουν αρκετες μερες αλλα το αποτελεσμα ειναι ολα τα λεφτα. Για καινουργιο δεν συμφερει μιας κ κανει 450 ευρω κ ο αισθητηρας του κανει αλλα 70 ευρω. Αν το βρεις μεταχειρησμενο απο κανα τρακαρισμενο τσιμπα το κ σου στελνω εγω το διαγραμμα της καλωδιωσης του. Το εχω κρατιση καβαντζα να υπαρχει.

Παντως για να λεμε τα συκα συκα κ την σκαφη σκαφη μια καλη λυση οικονομικη κ σχετικα ποιοτικη ειναι αυτη της koso (90-100ευρω). Για τα λεφτα του ειναι αριστο αλλα δεν μπορω να εκφερω αντικειμενικη γνωμη μιας κ δεν το εχω δοκιμαση εγω ο ιδιος.

the who
06/12/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από captaincarnaval
Ναι υπαρχει αλλα αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα συνηθως ειναι κατι 'ψευτικα' φτηνιαρικα. Υπαρχουν βεβαια κ πιο ακριβες λυσεις αλλα τι να το κανεις ενα κοντερ 500++ ευρω σε χτ???
Το δικο μου ειναι το μαμησιο οργανο απο κτμ lc4 prestige κ δουλευουν τα χιλιομετρα ακριβως ο μερικος χιλιομετριτης το λαμπακι των φλας το λαμπακι της νεκρας κ τα λαμπακια των φωτων (ολα δηλαδη εκτος απο το δεικτη βενζινης κ την θερμοκρασια κινητηρα).
Το εβαλα μονος μου κ η καλωδιωση του ειναι πραγματικα πακετο.Παιδευομουν αρκετες μερες αλλα το αποτελεσμα ειναι ολα τα λεφτα. Για καινουργιο δεν συμφερει μιας κ κανει 450 ευρω κ ο αισθητηρας του κανει αλλα 70 ευρω. Αν το βρεις μεταχειρησμενο απο κανα τρακαρισμενο τσιμπα το κ σου στελνω εγω το διαγραμμα της καλωδιωσης του. Το εχω κρατιση καβαντζα να υπαρχει.

Παντως για να λεμε τα συκα συκα κ την σκαφη σκαφη μια καλη λυση οικονομικη κ σχετικα ποιοτικη ειναι αυτη της koso (90-100ευρω). Για τα λεφτα του ειναι αριστο αλλα δεν μπορω να εκφερω αντικειμενικη γνωμη μιας κ δεν το εχω δοκιμαση εγω ο ιδιος.

Μπορεις να βαλεις φωτο και το σχεδιαγραμμα?:wave2:

captaincarnaval
06/12/2008, 11:03
Γιατι οχι? Το απογευμα που θα κατεβω στο γκαραζ μου θα κοιταξω να το βρω.

ftsmf
18/12/2008, 18:22
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.. ΡΕ ΚΑΠΕΤΑΝΙΕ ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΟΣΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΤΕΝΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ??

captaincarnaval
18/12/2008, 21:06
Καταρχην σορρυ που δεν εχω βαλει ακομα το σχεδιαγραμμα που υποσχεθηκα.
Της koso για τα λεφτα του ειναι μια χαρα αλλα σε γενικες γραμμες ειναι κ ψιλομουφα σαν ποιοτητα. Δεν ξερω γιατι αλλα εμενα αυτη την εντυπωση μου ειχε δωσει οταν το ειδα την πρωτη φορα. Θυμαμαι εκανε περιπου 90 ευρω κ ειχε ολες τις βασικες λειτουργιες. Χιλιομετριτη φλας νεκρα φωτα κλπ αλλα δεικτη βενζινης δεν εχει. Αυτο για να μπει θελεις κοντερ απο lc4 μαζι με τον αισθητηρα κοντερ το φλοτερ απο το ντεποζιτο του ΚΤΜ κ ενα μικρο κομματι απο την πλεξουδα του ΚΤΜ. Σε γενικες γραμμες ειναι κομματακι δυσκολο να γινει αλλα οχι αδυνατο. Επισης το ντεποζιτο σου θα χρειαστει βαψιμο μετα απο αυτη τη δουλεια (αν φυσικα την κανεις) γιατι θα χρειαστη να κανεις καποιες τρυπες κ καποιες κωλησεις στο ντεποζιτο σου ωστε να ταιριαξει το φλοτερ του ΚΤΜ.
Ελπιζω να σε βοηθησα.

Υ.Γ Της koso,προς θεου, δεν ειναι μουφα, μια χαρα κοντερ ειναι απλα για τα δικα μου τα standard δε θα το προτιμουσα.

ftsmf
18/12/2008, 21:52
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ.. ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΧΩ ΚΑΛΥΜΑ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ.. ΚΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΗΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ.. ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ...