PDA

View Full Version : μπροστινό κάτω φτερό



ftsmf
20/12/2008, 10:41
καλημέρα σε όλους... Ξέρει κανείς αν μπαίνει το μπροστινό κάτω φτερό του 660 σε μοτάρντ 600; κι αν ναι έχει κοιτάξει κανείς τιμή.. Θέλει μήπως καμία πατέντα λόγω γέφυρας καλαμιών;

LatanG
22/12/2008, 00:45
Πέρνεις μακριές αλενόβιδες και το βιδώνεις στη γέφυρα πάνω. 15ευρώ έχει από όσο θυμάμαι. Δές και φώτο από το δικό μου


150790

ftsmf
22/12/2008, 06:48
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ.. ΔΕΙΧΝΕΙ ΩΡΑΙΟ ΟΝΤΩΣ.. ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΕΧΕΙΣ ΝΙΚΕΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΛΑΙΜΟΥΣ?? ΟΙ ΜΑΜΑ ΛΑΙΜΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??

LatanG
22/12/2008, 11:58
Οι μαμά είναι. Όχι δεν τους νικέλωσα γιατί σπάει το νίκελ από τη θερμοκρασία. Πήρα σβουράκι και τους έτριψα μέχρι να γίνουν τελείως καθαροί (πακέτο...) και μετα τους ακούμπησα πάνω, έβαλα μπροστα για λίγο να είναι ψιλοχλυαροί και τους έβαψα με σπρέι θερμοκρασιάς 800 oC, τρία χέρια και τους έχω έτσι 6μήνες και δεν έχουν πάθει τίποτα. Άξιζε το κόπο πιστεύω. Α, υπόψιν το κάτω φτερό θα σε σώσει....!!

ftsmf
22/12/2008, 22:41
makari na me swsei giati den paei allo me ta vromonera... to sprei kai to paketo pou les me to vourtsaki apo pou ta pires?? na ta xrisimopoihsw kai sto kazanaki??

ftsmf
22/12/2008, 22:44
twra katalaba ti ennoouses paketo.. kai kati allo an den se kourazw.. tis xouftes poso kai apo pou???

LatanG
23/12/2008, 00:37
Den me kourazeis katholou. To sprei kai to vourtsaki pou mpainei sto black & decker ta pira apo xrwmatopwleio. Gia tis xouftes tha se stenwxwrisw giati tis eixe valei to palikari pou to pira opote den kserw timi katholou omws mporeis na tis vreis se magazia me aksesouar (acerbis,ufo), pantws aksizoun kai apo thema asfaleias 100% kai apo omorfia!

ftsmf
23/12/2008, 12:51
APO AFALEIA AKSIZOUN ONTWS ALLA APO OMORFIA EINAI TO KATI ALLO.. DINOUN DYNAMI STO MIXANAKI RE PAIDI MOU.. TO BLEPEIS ME ALLO MATI.. EFXARISTW GIA OLA MAN.. EISAI WRAIOS.. KI AN EINAI NA SYNANTITHOUE NA PAME KAMIA VOLTOULA KAPOIA STIGMI...

LatanG
23/12/2008, 13:21
Opote thes, na sai kala kales giortes!

zeke
12/01/2009, 14:32
Τι σπρε'ι' αντισκουριακο κτλπ μπορω να χρησιμοποιησω για τους λαιμους ? φοραω αλλους παρεπτιπτωντος.
Ευχαριστω;)

LatanG
12/01/2009, 17:30
Ti ennoeis sprei antiskouriako gia tous laimous?? Gia na vapseis tous laimous kai na min skouriasoun?

zeke
12/01/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Ti ennoeis sprei antiskouriako gia tous laimous?? Gia na vapseis tous laimous kai na min skouriasoun?

Eννοω για σκουρια ξερεις απο τα νερα κτλπ πανε διαφορα καταλοιπα απανω...Τωρα εαν υπαρχει και κατι που αφερει την μπιχλα που μαζεβει δν ξερω..αλλα οταν μου φορεσαν τους λαιμους μου βαλανε ενα σπρει...δεν ξερω τι...

LatanG
12/01/2009, 23:24
Κοίτα για να είσαι 100% σίγουρος οτι δεν θα σκουριάσουν οι λαιμοί βάζεις ανοξείδωτους. Από κει και πέρα μπορείς να τους νικελώσεις γιατί επίσης δεν σκουριάζει το νίκελ, όμως επειδή οι λαιμοί ξεπερνούν τους 400 βαθμούς θερμοκρασία το πιθανότερο είναι να ξεφλουδίσουν και να ξανασκουριάσουν. Τέλος αν πάρεις ενα βουρτσάκι συρμάτινο και το βάλεις στο τρυπάνι και τους τρύψεις μέχρι μέταλλο βγάζοντας όλη τη σκουριά από πάνω και τους περάσεις 2-3 χέρια σπρέι θερμοκρασίας τότε δεν θα έχεις προβλήματα από νερά και τέτοια. ΟΜΩΣ να ξέρεις ότι αυτή η λύση θα κρατήσει κανα 6-8 μήνες και μετά θα θέλει πάλι τη ψιλοσυντήρηση ειδικά στις μπροστά κούρμπες για να μήν ξανακάνει σκουριές και τέτοια! Τώρα για το σπρέι που λές το μόνο που φαντάζομαι είναι οτι σου ρίξανε σπρέι σιλικόνης για "προστασία" το οποίο όπως και τα υπόλοιπα σε 3 λεπτά από την ώρα που βάζεις μπροστά τη μηχανή, έχουν ψηθεί! Ελπίζω να σε κάλυψα!:beer:

xenos
13/01/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Πέρνεις μακριές αλενόβιδες και το βιδώνεις στη γέφυρα πάνω. 15ευρώ έχει από όσο θυμάμαι. Δές και φώτο από το δικό μου

Μιλάμε για το φτεράκι το κάτω, ε? Δεν σηκώνονται νερά? Έχω παρατηρήσει ότι όταν βρέχει το 1ο πράγμα που γίνεται μούσκεμα είναι τα παπούτσια μου. Αυτό γιατί? Από τα νερά που σηκώνονται από τον τροχό? :confused:

15 ευρώ έχει το φτεράκι? Είναι μόνο το "μισο"?

LatanG
14/01/2009, 00:22
Nai apo to troxo einai ta nera. Kai to fteraki ayto einai tou xtx kai exei 15eyrw sti yamaha, tha vreis tin ygeia sou pragmatika alla gia na mpei prepei na xeis gefyra

xenos
15/01/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Nai apo to troxo einai ta nera. Kai to fteraki ayto einai tou xtx kai exei 15eyrw sti yamaha, tha vreis tin ygeia sou pragmatika alla gia na mpei prepei na xeis gefyra

Σκοπεύω να βάλω γέφυρα... (αν έβρισκα καμμιά μτχ ακόμα καλύτερα...)

Άρα το φτεράκι μπαίνει στην λίστα των "προσεχώς"

ftsmf
15/01/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Nai apo to troxo einai ta nera. Kai to fteraki ayto einai tou xtx kai exei 15eyrw sti yamaha, tha vreis tin ygeia sou pragmatika alla gia na mpei prepei na xeis gefyra

PAIDIA EGW TO EVALA MOLIS XTHES TO FTERAKI.. LOIPON.. MES STIN XTHESINI BROXI TO FTERAKI EKTOS APO OMORFO ITAN PRAGMATIKA SWTIRIO... POLY KALI DOULEIA.. ALLA DEN EXEI SXESI I TOPOTHETISI TOU ME TIN GEFYRA TELIKA.. MPAINEI KAI XWRIS AFTIS BOITHOUMENO APO TOYS ODIGOYS TWN EPIKALAMIDWN GIA TIN STHRHKSI TOU.. KAPOIA STIGMH THA SAS BALW KONTINI FVTO GIA NA TO DEITE...

zeke
16/01/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
PAIDIA EGW TO EVALA MOLIS XTHES TO FTERAKI.. LOIPON.. MES STIN XTHESINI BROXI TO FTERAKI EKTOS APO OMORFO ITAN PRAGMATIKA SWTIRIO... POLY KALI DOULEIA.. ALLA DEN EXEI SXESI I TOPOTHETISI TOU ME TIN GEFYRA TELIKA.. MPAINEI KAI XWRIS AFTIS BOITHOUMENO APO TOYS ODIGOYS TWN EPIKALAMIDWN GIA TIN STHRHKSI TOU.. KAPOIA STIGMH THA SAS BALW KONTINI FVTO GIA NA TO DEITE...

Βγάλε καμια φώτο να δουμε και εμεις ρε τρελέ ! :D
15 ευρω είπαμε κάνει ?

ftsmf
16/01/2009, 10:19
15 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ ΤΕΛΙΚΑ.. ΘΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ ΣΕ ΛΙΓΟ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΛΛΟΣ... ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΡΕΛΛΟΣ... :smokin:

ftsmf
16/01/2009, 11:02
ΦΩΤΟ 1


152403

ftsmf
16/01/2009, 11:09
ΦΩΤΟ 2


152404

ftsmf
16/01/2009, 11:09
ΦΩΤΟ 3


152405

ftsmf
16/01/2009, 11:10
ΦΩΤΟ 4


152406

ftsmf
16/01/2009, 11:13
ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΑ TIRE UP.. ΔΕΣΙΜΟ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΦΗΝΩΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΣ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ..

xenos
16/01/2009, 12:51
Σήμερα έγινα κώλος! Αυξάνεται η προτεραιότητα... :bawl:

Εγω που δεν εχω ούτε επικαλαμίδες, ούτε γέφυρα πως θα το βάλω???

ftsmf
16/01/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Σήμερα έγινα κώλος! Αυξάνεται η προτεραιότητα... :bawl:

Εγω που δεν εχω ούτε επικαλαμίδες, ούτε γέφυρα πως θα το βάλω???

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΑΡΧΗΓΟΠΟΥΛΟ... ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.. ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΑΜΑΗΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΑΚΙ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ.. Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ.. ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΜΑ ΤΡΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΜΟΤΑΡΝΤ Η ΥΑΜΑΗΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.. ΑΠΛΑ ΖΗΤΑ ΤΟ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ON OFF

kyrt
18/01/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Πέρνεις μακριές αλενόβιδες και το βιδώνεις στη γέφυρα πάνω. 15ευρώ έχει από όσο θυμάμαι. Δές και φώτο από το δικό μου

Μπορείς να βάλεις καμια πιο κοντινή φωτό να δούμε καλύτερα πως έχεις κάνει τη στήριξη του φτερού;

zeke
18/01/2009, 20:46
Hmmm...μάρεσε και ιδιαιτερα για την βροχη και για τα νερα θα ειναι τελειο...Προσεχώς φτεράκι !!
Υπάρχει γέφυρα μαμά που την βγάζει η yamaha ?

xenos
24/01/2009, 12:33
Πήρα φτεράκι σήμερα. Τώρα ψάχνω τρόπο να το βάλω... :sick:

Οι γεφύρες πόσο πάνε περίπου???

ftsmf
24/01/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Πήρα φτεράκι σήμερα. Τώρα ψάχνω τρόπο να το βάλω... :sick:

Οι γεφύρες πόσο πάνε περίπου???
πάνε κάνα 70αρι συνήθως.. οι περισσότεροι βάζουν tarozzi..

xenos
25/01/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ΦΩΤΟ 1

Ερώτηση: τις τρυπες που πέρασες τα tire ups, υπήρχαν ή τις άνοιξες εσύ? :confused:

ftsmf
25/01/2009, 14:02
ZESTAMA TO KATSABIDI KAI ANOIGMA.. DEN YPIRXAN ALLA TO EXEI FTIAKSEI ETSI TO FTERO H YAMAHA POU STIN OUSIA VOLEVEI GIA KATHE EIDOUS PATENTA...

xenos
26/01/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
ZESTAMA TO KATSABIDI KAI ANOIGMA.. DEN YPIRXAN ALLA TO EXEI FTIAKSEI ETSI TO FTERO H YAMAHA POU STIN OUSIA VOLEVEI GIA KATHE EIDOUS PATENTA...

οκ, απλά δεν έχει τις τρύπες στο δικό μου και λέω λες να μην πήρα το ίδιο? :confused:

severoum
13/03/2009, 06:49
Μία διευκρίνηση αν είναι δυνατών !!!

Το φτερό στη παρακάτω φώτο των πρώτων ποστ του φίλου LatanG είναι από το ΧΤ660 μοτάρ ή από το εντούρο ?
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1332418

Το άλλο φτερό από την παρακάτω φώτο στα ποστ του φίλου ftsmf που είναι στηριγμένο με τα δερματικά είναι ολόκληρο και δεν πρέπει να είναι από κανένα ΧΤ600 ...

http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1347936

ftsmf
13/03/2009, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από severoum
Μία διευκρίνηση αν είναι δυνατών !!!

Το φτερό στη παρακάτω φώτο των πρώτων ποστ του φίλου LatanG είναι από το ΧΤ660 μοτάρ ή από το εντούρο ?
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1332418

Το άλλο φτερό από την παρακάτω φώτο στα ποστ του φίλου ftsmf που είναι στηριγμένο με τα δερματικά είναι ολόκληρο και δεν πρέπει να είναι από κανένα ΧΤ600 ...

http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1347936


LATHOS VASIKA.. TO FTERO POU EXW VALEI EGW EINAI APO XT 660 MOTARD.. STOIXISE 15 EUROS KAI TOPOTHETITHIKE EPITHDES GIA STIRIKSI METAKSY TIS GEFYRAS KAI TWN ODHGWN TWN EPIKALAMIDWN KAI DETHIKE ME TIRE UP...

severoum
13/03/2009, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
LATHOS VASIKA.. TO FTERO POU EXW VALEI EGW EINAI APO XT 660 MOTARD.. STOIXISE 15 EUROS KAI TOPOTHETITHIKE EPITHDES GIA STIRIKSI METAKSY TIS GEFYRAS KAI TWN ODHGWN TWN EPIKALAMIDWN KAI DETHIKE ME TIRE UP...

πολύ καλό. με ξεγελούσε η φώτο και νόμιζα ότι ήταν ολόκληρο. τώρα που το παρατηρώ καλύτερα (άσε που σταματάω στο δρόμο και κοιτάζω όλα τα 660) :p
σα να κατάλαβα πως το έχεις βάλει.
Στο σημείο που πιάνεις τα δύο TIRE UP κάτω από την γέφυρα το πλαστικό τριγύρω από το καλάμη είναι μαζί με το φτερό ?

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

http://i40.tinypic.com/10g01hd.jpg

ftsmf
13/03/2009, 09:03
OXI RE SY.. AN KOITAKSEIS KALYTERA KATW APO TO FTERO EINAI OI ODHGOI APO TIS EPIKALAMIDES KAI PANW EINAI H GEFYRA... APLA TO FTERO STO PLAI EXEI ENA VATHOULWMA TO OPOIO ETYXE NA TAIRIAZEI "JUST" GIA NA SFINWTHEI STOUS ODHGOYS.... KOITA FWTO 1... EKEI POU EINAI TA TIRE UP GIA TO FTERO APO PANW EXEI ALLA 2 POU PIANOUN OI ODHGOI STA KALAMIA...

LatanG
13/03/2009, 09:53
Καλησπέρα. Φίλε severoum και τα δύο φτεράκια είναι από ΧΤΧ660 και όπως σου είπε ο ftsmf έχει 15 ευρώ. Η διαφορά είναι οτι ο φίλος ftsmf το έπιασε με tie-wraps ενώ εγώ με βίδες πάνω στη γέφυρα των καλαμιών. Αν έχεις γέφυρα το καλύτερο για μένα είναι να τι πιάσεις όπως το δικό μου για να μήν σου τρέμει κιόλας, αν πάλι δεν έχεις τότε, η μοναδική και η πίο σωστή είναι η άλλη λύση. Σου στέλνω και μία φώτο να δείς πώς το έχω βάλει, πάντως όπως και να έχει σώζεσαι από τα λασπόνερα....


158131

ftsmf
13/03/2009, 11:32
2


158138

ftsmf
13/03/2009, 11:33
mia pio fwteini ekdosi tis fwto tou filou latang gia na deis pws akrivws einai to ftero

severoum
13/03/2009, 12:57
Είστε και οι δύο φοβεροί !!!
Με αυτές τις φώτο φαίνεται ακόμα καλύτερα. Μόλις το κάνω θα σας πω :D
Ευχαριστώ και πάλι, μας σώζεται ... ;)

xenos
16/03/2009, 18:18
Μιας και έβαλα και γέφυρα, ευκαιρεία να βάλω το φτεράκι το οποίο έχω ήδη. Το θέμα είναι ότι έλεγα να το βάλω κάτω από τη γέφυρα, αλλά δεν μου φαίνεται να υπάρχει τόσος χώρος, όσο στις παραπάνω φωτό... :confused:

Ακόμα, στο φτεράκι στο μπροστινό μέρος έχει κάτι μλκίες πλαστικές (προφανώς στο 660 κάτι κάνουν). Τι έχετε κόψει? :confused:

LatanG
16/03/2009, 19:07
Εγώ προσωπικά δεν έκοψα τίποτα και μου φαίνεται ούτε ο φίλος ftsmf, μόνο 4 τρύπες έκανα να περάσουν οι αλενόβιδες..Ίσως σε μπερδεύει το μάτι, απο κεί και πέρα ότι βλέπεις πάνω στο φτεράκι είναι για βιδώσει στη βάση που έχει το χτχ660 την αλουμινένια :beer:

kyrt
17/03/2009, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Εγώ προσωπικά δεν έκοψα τίποτα και μου φαίνεται ούτε ο φίλος ftsmf, μόνο 4 τρύπες έκανα να περάσουν οι αλενόβιδες..Ίσως σε μπερδεύει το μάτι, απο κεί και πέρα ότι βλέπεις πάνω στο φτεράκι είναι για βιδώσει στη βάση που έχει το χτχ660 την αλουμινένια :beer:

Μήπως θυμάσαι το μήκος για τις βίδες; να τις πάρω ακριβώς και να μην χρειάζεται να κόβω :)

LatanG
17/03/2009, 16:52
Δεν θυμάμαι αλλά θα τις μετρήσω σε λίγο και θα σου πώ..:smokin:

zeke
18/03/2009, 12:28
πολύ κομπλέ κατάσταση.
Άντε να πάω και εγώ να πάρω την γεφυρούλα που τόσο χρειάζομαι και το φτεράκι που τόσο χρειάζομαι και αυτό!!!ειδικά αυτό !!!!!:D

LatanG
18/03/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyrt
Μήπως θυμάσαι το μήκος για τις βίδες; να τις πάρω ακριβώς και να μην χρειάζεται να κόβω :)

Sorry για τη καθυστέρηση 6άρες είναι οι αλενόβιδες και θές 8ροδέλες και 8 παξιμάδια από 2 στην κάθε βίδα:beer:

kyrt
19/03/2009, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LatanG
Sorry για τη καθυστέρηση 6άρες είναι οι αλενόβιδες και θές 8 ροδέλες και 8 παξιμάδια από 2 στην κάθε βίδα:beer:

Ευχαριστώ, να'σαι καλά :beer:, θα το δοκιμάσω μόλις βρω βίδες. :D