PDA

View Full Version : motty AFR



DrBig
02/01/2009, 14:39
Ψαχνωντας για αφτερμαρκετ διαχειριστες καυσιμου ειδα αυτο

http://www.afrtuner.com/description.html

Εχει κανεις εμπειρια απο το προιον? Δεν ειναι plug & play που σημαινει οτι πρεπει να κανεις κολλησεις, αλλα ειναι self tuning με χρηση wide band sensor, οποτε δεν χρειαζεται δυναμομετρο και η τιμη του δεν ειναι και ασχημη.

reinmeister
02/01/2009, 15:03
εαν εχεις τετρακυλινδρο, 4μπεκο μοτοσακο και ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,παρτο...
βεβαια θα πρεπει καποιος γνωστης να σου το σεταρει με βαση τα πραγματακια που φορας αλλα αυτο θα γινει μια φορα...

επισης στις αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας θα πρεπει να εχεις κανα μισαωρακι υπομονη μεχρι να ανταπεξελθει στα νεα δεδομενα...

καλο γκατζετακι κι αξιζει τα λεφτα του...

DrBig
02/01/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν εχεις τετρακυλινδρο, 4μπεκο μοτοσακο και ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,παρτο...
βεβαια θα πρεπει καποιος γνωστης να σου το σεταρει με βαση τα πραγματακια που φορας αλλα αυτο θα γινει μια φορα...

επισης στις αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας θα πρεπει να εχεις κανα μισαωρακι υπομονη μεχρι να ανταπεξελθει στα νεα δεδομενα...

καλο γκατζετακι κι αξιζει τα λεφτα του...

Γιατι πρεπει να σεταριστει εν προκειμενω? Απ'οτι καταλαβαινω, του θετεις εκ των προτερων ενα target fuel ratio και μετα αναλαμβανει ο αυτοματος, κανω λαθος?

reinmeister
02/01/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Γιατι πρεπει να σεταριστει εν προκειμενω? Απ'οτι καταλαβαινω, του θετεις εκ των προτερων ενα target fuel ratio και μετα αναλαμβανει ο αυτοματος, κανω λαθος?

αυτο ακριβως εννοω...το "γνωστης" απτεται επι της χρησεως ορθης αναλογιας καυσιμου μιγματος-αερος σε καθε σημειο του χαρτη,με βαση παντοτε τα δεδομενα της περι ης ο λογος συγκεκριμενης μοτοσυκλεττας και των περιφεριακων αποδοσεως που χρησιμοποιει...

DrBig
02/01/2009, 15:43
ΟΚ, θενκς!

GIXXERAKIAS
03/01/2009, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν εχεις τετρακυλινδρο, 4μπεκο μοτοσακο και ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,παρτο.....

Εαν δεν εχεις 4μπεκο και εχεις 8μπεκο και παλι ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,τοτε τι Κυριε Αντωνη μας??:D :D :D

T.R.E
03/01/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εαν δεν εχεις 4μπεκο και εχεις 8μπεκο και παλι ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,τοτε τι Κυριε Αντωνη μας??:D :D :D


Τότε άσε τα 2α μπεκ στην ησυχία τους! :D

reinmeister
03/01/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εαν δεν εχεις 4μπεκο και εχεις 8μπεκο και παλι ΔΕΝ εχεις σκοπο να μπεις μεσα στο μοτερ,τοτε τι Κυριε Αντωνη μας??:D :D :D

αν χρειαστεις αρκετα καυσιμα τοτε τα mains σου θα δουλευουν υπερωριες (95%>) και σχετικα συντομα θα παραδωσουν πνευμα λογω θερμοκρασιων...εσυ θα το καταλαβαινεις μεσω του fi που βλεπεις στις ψηλες...περαν αυτου,οταν το duty cycle ειναι στο 100% δεν ξερεις καν αν τα καυσιμα ειναι αυτα που θες...

κλασικο προβλημα των 8μπεκων που δουλευουν με commander...

GIXXERAKIAS
03/01/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Τότε άσε τα 2α μπεκ στην ησυχία τους! :D
Ποιος σΕ μιλησε εσενανε ρε??:mad:
Εγω μιλαω αλλουθες...:blush: :p



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αν χρειαστεις αρκετα καυσιμα τοτε τα mains σου θα δουλευουν υπερωριες (95%>) και σχετικα συντομα θα παραδωσουν πνευμα λογω θερμοκρασιων...εσυ θα το καταλαβαινεις μεσω του fi που βλεπεις στις ψηλες...περαν αυτου,οταν το duty cycle ειναι στο 100% δεν ξερεις καν αν τα καυσιμα ειναι αυτα που θες...

κλασικο προβλημα των 8μπεκων που δουλευουν με commander...
Με λιγα λογια το commander δεν ειναι λυση σωστη για τα 8μπεκα.Αυτο το ξεραμε !:o

Αυτο που σε ρωτηξα ειναι αλλο ρε!:mad: Τι να κανει καποιος που θελει να δωσει σωστα καυσιμα σε 8μπεκο για την καλυτερη δυνατη καυση και την καλυτερη δυνατη οδηγισιμοτητα στην αποκριση??Η μονη λυση ειναι ο αγραφος μονο??:confused:

reinmeister
03/01/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ποιος σΕ μιλησε εσενανε ρε??:mad:
Εγω μιλαω αλλουθες...:blush: :p



Με λιγα λογια το commander δεν ειναι λυση σωστη για τα 8μπεκα.Αυτο το ξεραμε !:o

Αυτο που σε ρωτηξα ειναι αλλο ρε!:mad: Τι να κανει καποιος που θελει να δωσει σωστα καυσιμα σε 8μπεκο για την καλυτερη δυνατη καυση και την καλυτερη δυνατη οδηγισιμοτητα στην αποκριση??Η μονη λυση ειναι ο αγραφος μονο??:confused:

η απαντηση μου ηταν ταμαμ σε αυτο που ρωτησες πρεζακια...:rotflmao: :rotflmao:

σε αυτο που ρωτας ΤΩΡΑ η λυση ειναι bazzaz...με καποια μικρα προβληματακια...

GIXXERAKIAS
03/01/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η απαντηση μου ηταν ταμαμ σε αυτο που ρωτησες πρεζακια...:rotflmao: :rotflmao:

σε αυτο που ρωτας ΤΩΡΑ η λυση ειναι bazzaz...με καποια μικρα προβληματακια...

Δεν καταλαβαινω απο μωαμεθανικα ρε ταμαμ και κεμπαπ!:lol: :lol:

Μικρα προβηματακια οπως???:D

ps:Ετοιμαζεται προτζεκτ με Κ8 1000 με power commander V (for Venduza:smokin: ) και auto tune με wide band σαν τον motty με close loop,αναμενω εντυπωσεις...:D

reinmeister
03/01/2009, 17:16
μερικες φορες δεν πολυγουσταρουν να δουλεψουν σωστα...αλλα δεν ειναι και πολυ συχνο το φαινομενο...

http://www.powercommander.com/powercommander_hd/

http://www.powercommander.com/powercommander_hd/powercommander_v_information.aspx

για την ωρα μονο για harley και θα παιξει το 2009 επιλεκτικα για καποια μοντελα...κατσε να το δουμε κι αυτο...

υ.γ. εμενα προσωπικα στα @@ μου μια και χαρτογραφω τον εργοστασιακο εγκεφαλο στα μπουσα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
03/01/2009, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
....

υ.γ. εμενα προσωπικα στα @@ μου μια και χαρτογραφω τον εργοστασιακο εγκεφαλο στα μπουσα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tότε ετοιμάσου να ασχοληθείς και με αληθινά μηχανάκια...:winka: :)

GIXXERAKIAS
03/01/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

υ.γ. εμενα προσωπικα στα @@ μου μια και χαρτογραφω τον εργοστασιακο εγκεφαλο στα μπουσα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tότε ετοιμάσου να ασχοληθείς και με αληθινά μηχανάκια...:winka: :)

Ο φιλος dirtbird εννοει το δικο μου.:smokin: