PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένου ΧΤ 600 και διάφορα κόστη.



los_re
05/01/2009, 02:15
Καλησπέρα μάγκες. Μετά από 2 χρόνια συμβίωσης με παπί αποφάσισα να πάω πλέον σε κάτι πιο μεγάλο. Για πολλούς λόγους αποφάσισα αυτό το πιο "μεγάλο" να είναι ένα ΧΤ. Ψάχνω κάτι σε 2000-2003 και αργά η γρήγορα θα το βρω. Θέλω να ρωτήσω όμως 2 πραγματάκια. Καταρχάς με ενδιαφέρουν πολύ τα motard. Μ'αρέσουν σαν εμφάνιση και τα γουστάρω τρελά.

Ποιό το κόστος για μετατροπή σε motard λοιπόν (εφόσων δεν βρω κάποιο "έτοιμο"); Λάστιχα καταλαβαίνω πως θα πάνε κάπου μεταξύ 250-300. Οι ζάντες; Θέλουν και οι 2 αλλαγή; Ή μόνο η μπροστά; Το μαλλί ποσο πάει; Τί άλλο είναι απολύτως αναγκαίο για αρχή και πόσο θα κοστίσει;

Τέλος με απασχολεί και το πίσω φτερό. Υπάρχουν aftermarket που αντικαθιστούν την μαμα γκουμούτσα; Θέλω κάτι κομπλέ (μικρό φανάρι-φλασάκια όμορφα-βάση για πινακίδα). Πόσο πάνε περίπου; Η τοποθέτηση είναι εύκολη; (Είμαι λίγο ψείρας και δεν μαρέσουν οι πολλές πατέντες)

Ευχαριστώ. :beer:

ftsmf
05/01/2009, 09:52
καλώς τον καταρχήν.. λοιπόν.. τα έτοιμα μοταρντ για αρχή με ότι ζητάς επάνω πωλούνται γύρω στα 3 χιλιάρικα.. εάν βρεις κάτι σε μαμά όμως μετά έχεις.. 220 ευρώ πρώτο σέρβις και αλυσίδα γρανάζι.. μετά έχεις γύρω στα 600 ευρώ την μετατροπή των τροχών σε μοταρντ μαζί με λάστιχα.. χρειάζεται και ο πίσω τροχός γιατι μαμά έχει διαμετρο 18 και συ θα βάλεις 17.. τώρα τα φλας έχουν 8 ευρώ τα τέσσερα για αλλαγή από σε μικρά.. για φτερό πίσω θα σου έλεγα να αφήσεις το μαμά και να το κόψεις μέχρι το ύψος της πινακίδας γιατί σε νερά θα κάνει λάσπολουτρο η πλάτη σου αν το βγάλεις.. αν δεν σε νοιάζει τότε θα σου φτιάξει ένας μάστορας βάση το οποίο είναι πολύ εύκολο και βάλε φανάρι από ττ.. θα σου αρέσει παρα πολύ.. όλα τα τελευταία κάνουν 80 ευρώ περίπου μαζί με τον μάστορα.. αυτά..

p@nos
05/01/2009, 12:56
17'' ροδα εχει πισω το ΧΤ

ftsmf
05/01/2009, 21:40
egw nomizw oti o pisv troxos einai pio megalos apo 17.. isws na me xegelaei to paxos tou ellastikou omws...

los_re
05/01/2009, 21:48
Oπότε ρε guys τι πρέπει να αλλάξω και πόσο πάει μια ζάντα; Επίσης ξέχασα και το φτερό το μπροστά. Μπορεί κάποιος που έχει κάνει την μετατροπή αυτή να με κατατοπίσει;

p@nos
05/01/2009, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
egw nomizw oti o pisv troxos einai pio megalos apo 17.. isws na me xegelaei to paxos tou ellastikou omws...


οχι φιλε μου, 17΄΄ ειναι ο πισω τροχος στο ΧΤ, και ουτε το λαστιχο δεν ειναι τοσο φαρδυ, μιας και η διασταση που φοραει ειναι 120/90-17.

Και αυτο μαλλον εξηγει γιατι ο φιλος που θελει να το κανει SM θα πρεπει να αλλαξει πισω ζαντα, μιας και θα πρεπει να μπει φαρδυτερο λαστιχο...

notakos600
06/01/2009, 00:15
Το ΧΤ φοράει 21 μπροστά και 17 πίσω, απλά επειδή το μοτάρντ πίσω λάστιχο είναι φαρδύ, θέλει άλλη ζάντα.

hraklisxt
11/01/2009, 19:13
an se endiaferei file poulaw to diko mou me poli liga xiliometra san kainourgio..me kainourgia zantolastixa motard kai set komple zantolastixa enduro me diskofrena klp..to mixanaki einai 1oxeri san kainourgio me 14.000xlm to dinw giati einai poli mikro gia mena i mixani einai tou patera mou kai eipa na tin parw egw..alla einai mikri se ogko gia mena,,,eimai e1,96

alex-kos
11/01/2009, 20:54
εχεις πμ !
alex

los_re
13/01/2009, 19:31
Tελικά μάγκες μετά από αρκετή έρευνα σε πολλές μάντρες αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα 660 που είναι και motard από την μάνα του. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους και μόλις βρω κανένα καλό και το πάρω θα ανεβάσω και καμία φότο. :D :beer:

los_re
13/02/2009, 21:48
Μετά από αρκετό ψάξιμο και παίδεμα, πλέον έξω από το σπίτι μου με περιμένει ένα ΧΤ660Χ.
:D

MavrosPan
14/02/2009, 04:03
ωραιος φιλε μου, καλοριζικο και καλοταξιδο ! ! !

και να προσεχεις τους ανοιχτοχεριδες, γιατι εμενα ηρθαν να μου το τσιμπησουν εχτες και φυγανε τελευταια στιγμη..

ηταν κομμενα και βραχυκυκλωμενα τα καλωδια που κοβουν τα "αλανια" για να βραχυκυκλωσει και να παρει μπροστα..

προφανως κατι ακουσαν και εφυγαν last minute που λεμε..

οποτε προσοχη ολοι μαγκες!

καλοταξιδο και παλι φιλε μου !

xenos
14/02/2009, 07:02
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος! :)

los_re
14/02/2009, 08:50
Eυχαριστώ πολύ μάγκες! :beer:

mai_tai
14/02/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από los_re
Tελικά μάγκες μετά από αρκετή έρευνα σε πολλές μάντρες αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω ένα 660 που είναι και motard από την μάνα του. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους και μόλις βρω κανένα καλό και το πάρω θα ανεβάσω και καμία φότο. :D :beer:

θα βρεις την υγεια σου τωρα φιλαρακι-να την χαιρεσαι-καλοταξιδος και προσοχη στην αρχη